Haarlems Dagblad Het Congres der Dokters. Levenswijsheid. ZWEEDSCHE SPRANKELINGEN 55e Jaargang No. 16879 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N. V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Zaterdag 2 Juli 1938 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60, elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. De negenentachtigste algemeene vergade ring van de Nederlandsche Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst wordt Maan dag en Dinsdag hier gehouden. Morgen zal de ontvangst der afgevaardigden uit het geheele land geschieden en vandaag heeft de offi- ciëele opening plaats van een medisch-histo- rische tentoonstelling, die betrekking heeft op de medische geschiedenis van Haarlem. In dit nummer vermelden wij daar al het een en ander over. Haarlem blijft zich, dank zij natuurlijk zijn mooie ligging en omgeving en de velerlei goede tradities, die deze oude stad aankleven, ln de belangstelling van velerlei organisaties verheugen. Zij congresseeren hier graag. Daar heeft de stad niet alleen direct voordeel van maar ook blijvend, want de herinne ringen aan een prettig en belangwekkend sa menzijn van vakgenooten brengt velen er toe, hier terug te keeren omdat zij het hier ook goed en mooi gevonden hebben. Maar buiten het materieele voordeel rekenend hebben wij toch ook aanleiding de medici met een bij zonder woord van sympathie welkom te hee- ten. Zij oefenen een der mooiste beroepen uit die de menschelijke samenleving kent. En in een tijd waarin zooveel erkende waarden aan het wankelen zijn gegaan, waarin men op zoo velerlei gebied een teruggang de psychia ters zeggen „een regressie" moet waarne men, is het goed te beseffen dat in hun die nende taak, in den steun dien zij op zoo vele wijzen aan hun medemenschen verschaffen in de moeilijkste oogenblikken des levens, geen achteruitgang is ingetreden. Het medi sche beroep blijft zich zijn taak en roeping volkomen bewust en toont dat in ons aller leven. Niet voor niets kan de dokter zijn werk verrichten, want hij en zijn gezin moeten ook hun bestaan vinden, maar vaak schippert hij met zijn tarief, heel vaak helpt hij ook voor niets en beperking van arbeidstijd kent hij niet. Van hem meer dan van eenig ander mensch wordt de bereidheid gevorderd, zich zelf opzij te zetten en terwille van anderen rust en genoegens op te offeren. Hoe noodig die rust soms is in een extra-drukken tijd weet de patiënt veelal niet en kan hij, in zijn eigen nood, ook vaak moeilijk waardeeren. Van den dokter wordt verwacht dat hij te allen tijde bereid is te verschijnen en zijn volle aandacht, belangstelling en medegevoel plus natuurlijk zijn kunde aan den patiënt te ge ven. Hij weet dat en heeft er zijn leven, zijn denken en voelen op ingesteld. Dat is inder daad een dienende en zeer vaak een zelfopof ferende taak en velen onder ons begrijpen dat ook en zijn er hun medicus dankbaar voor. Hetgeen niet uitsluit dat er toch wel alle aanleiding is, daar bij een gelegenheid als deze eens in het openbaar van te getuigen. De Nederlandsche Maatschappij is een zeer goed georganiseerd lichaam dat schier alle medici in ons land omvat. Het telde op 1 Mei 1.1. 5226 leden en de medische professie onderscheidt zich van vele andere in ons licht tot verdeeldheden geneigde volk doordat zij één en krachtig vereend is en geen onder - ling-concurreerende vereenigingen kent. Die eenheid heeft het mogelijk gemaakt het be roep zoo goed te organiseeren. Op sommige gebieden, met name op dat der ziekenfond sen, doen zich nog wel herhaaldelijk proble men voor, maar de Maatschappij is te lang en te stevig gegrondvest en heeft teveel ervaring vergaard om niet immer de zaken tot goede oplossing te kunnen brengen. Zij is gezond en zich welbewust van haar gezondheid. Dat 'zal dan ook wel weer tot uiting komen in deze jaarvergadering, die onder leiding zal staan van den voorzitter dr. L. C. Kersbergen, den directeur van ons St. Elisabeths Gasthuis. Secretaris der Maatschappij is sinds kort de heer J. W. Lindenbergh, vroeger arts te Haar lem en in de jaarvergadering zal het verslag van de Commissie voor Oorlogs-prophylaxis worden uitgebracht door den voorzitter van den ontvangenden Haarlemschen Kring. Dr. J. Roorda, secretaris dier commissie. Wij hebben in dit blad meermalen veel aan dacht besteed aan het werk van die commissie, welker instelling en arbeid de Maatschappij eert en getuigt van het innerlijk verzet dat de medicus voelt tegen den oorlog, die zijn levens arbeid bedreigt en vernietigt, en van het open baar verzet dat hij, die het Leven dient en be schermt, tegen de brute vernielingskracht van den oorlog wil voeren. Ik herinner aan de instemming die H. M. de Koningin openlijk met dit werk betuigde toen op initiatief der commissie honderden psy chiaters uit tientallen landen der wereld zich' met een Open Brief tot de staatslieden richt ten. Die daad vond weerklank en erkenning in de geheele beschaafde wereld. Het is een hartelijk welkom dat wij tot de Nederlandsche Maatschappij richten, in de overtuiging dat haai* arbeid zegenrijk is voor ons volk. JR. P- PRAUW IN DE BRANTAS OMGESLAGEN. XEDIRI, 2 Juli (Aneta) Naar eers' thans wordt vernomen is 26 Juni in df Dessa Gandekan Srengat een prauw vaar mede de rivier wordt overgeva :en, in de Brantas omgeslagen en ge ;onken. 25 passagiers bevonden zich aan boord, van wie er zes on het leven kwamen. CEDILLO S SCHUILPLAATS ONTDEKT. GEVANGENNEMING NOG SLECHTS EEN KWESTIE VAN TIJD. MEXICO 2 Juli (Havas). De minister van landsverdediging heeft medegedeeld dat de schuilplaats van Cedillo is ontdekt. Deze be vindt zich in de heuvels Cerro tres Palos, een deel van het bergmassief van Huastera op de grens tusschen de staten Tamaulipas en Coahuila, enz. De regeeringstroepen hebben de heuvels omsingeld waardoor de generaal en zijn vijf metgezellen zich niet van nieuwe voorraden kunnen voorzien. Rijwieldief gearresteerd. Door kranige houding van een 14-jarigen jongen. Vrijdagmorgen half tien deed een veertien jarige jongen bij de politie aangifte, dat zijn fiets, die een oogenblik onbeheerd voor zijn woning aan de Iepenrodestraat had gestaan gestolen was. Spoediger dan hij verwacht had, zag hij zijn fiets weer, want toen hij een uur later door de Jacobstraat wandelde, zag hij zijn karretje daar voor een café staan. Hij nam het natuurlijk dadelijk in bezit en wilde er juist mee wegrijden, toen een man uit het café kwam. die hem toeschreeuwde: „hé, wil je wel-es van m'n fiets afblijven!" De jongen, die blijkbaar voor geen klein geruchtje vervaard was, hield zijn eigendom echter stevig vast. Op het gerucht kwam ook de caféhouder naar buiten, die aan den man vroeg: „is het jouw fiets wel?" „Ja zeker", luidde het antwoord, „ik heb 'm van m'n buurman geleend!" Al twistende waren de man en de jongen in de richting van de Raaks geloopen. Laatst genoemde noodigde den dief toen uit, mee naar het politiebureau te gaan, waarop deze toen bang werd. Onder het uiten van een dreigement liet hij den jongen en de fiets los en verdween. De jongen ging echter toch naar de politie. Hier kon hij een nauwkeurig signalement van den dief opgeven. Na ook den caféhouder gehoord te hebben, slaagde zij er reeds te half twaalf in, een 46-jarigen koopman, een goede bekende van de politie, als verdacht van dezen diefstal in de Lange Annastraat aan te houden. Hoewel de man verklaarde van niets af te weten, werd hij toch in arrest gesteld. Hedenmorgen is hij aan de justitie voorgeleid. HET REGEERINGSJUBILÉ. KERKELIJKE HERDENKING. In verband met het regeeringsjubileum der Koningin zal de gebruikelijke dienst op 31 Augustus in de Ned. Herv. Kerk te Haarlem vervallen. Een bijzondere dienst zal woroen gehouden op 6 September v.m. 9 uur in de Groote Kerk, waarin ds. P. W. Foeken zal voorgaan. DE NED. HERV. KERK EN DE VRIJZINNIG-HERVORMDEN. SAMENSPREKING TOT WEDERZIJDS BEGRIJPEN. In de vergadering van den Bijzonderen. Kerkeraad der Ned. Herv. Kerk te Haarlem was ingekomen een schrijven van de Vereen, van Vrijz. Hervormden o.a. inhoudend de vraag of de Bijz. Kerkeraad bereid is tot her nieuwde samenspreking tot wederzijds be grijpen. Het antwoord is bevestigend. Een tweede schrijven betreft afzonderlijke doopdiensten te vervullen door den voorgan ger van de Vereen, v. Vrijzinnig Hervormden. De Kerkeraad meent, dat juist de objectiviteit van het sacrament den grond ontneemt, om extra-diensten in te stellen wegens persoon lijke voorkeur, nóg minder een mogelijk an dere opvatting omtrent den Doop, dan die op de H. Schrift is gegrond. II Yl IEMAND gaat een duren, langen weg, als het doel langs een korten, goedkoopen sneller en beter bereikt kan worden. Vandaar het succes van de Groentjes in Haarlem's Dagblad. DE OPCENTEN OP DE BELASTINGEN TE HAARLEM. ONZEKERHEID IS NOG BLIJVEN BESTAAN. Er is nog altijd niet met zekerheid te zeggen hoeveel opcenten op de belastingen dit jaar te Haarlem betaald moeten worden. Eind April deelden wij mede, dat de Minis ter van Financiën gebruik gemaakt had van zijn bevoegdheid, hem in de Wet op de Finan- cieele Verhouding (tusschen Rijk en Gemeen ten) verleend, om de opcenten op de Perso- neele Belasting voor het dienstjaar 1938 voor Haarlem te verhoogen van 185 op 195. In denzelfden tijd maakten wij ook bekend, dat uit een correspondentie tusschen de ge meente en het college van Gedeputeerde Sta ten van Noord-Holland gebleken was, dat ernstig rekening gehouden moest worden met de mogelijkheid, dat de Minister van Finan ciën ook zou bepalen, dat de opcenten op de Gemeentefondsbelasting voor Haarlem van 55 op 75 zouden worden gebracht. Wij voegden er bij. dat het college van B. en W. overtuigd was dat de verhooging van deze opcenten voor Haariem zeer ongewenscht is, zoodat het college zou trachten de regee ring te overtuigen van de noodzakelijkheid om de opcenten te laten op het bedrag waar op die door den Raad waren bepaald. Nu zijn wij ruim 2 maanden verder, maar er is nog geen beslissing in deze opcenten- quaestie gevallen. Wij vernemen wel, dat de voorbe reiding van het besluit van den Mi nister van Financiën tot verhoo ging der opcenten op de Gemeente fondsbelasting voorloopig is uitgesteld geworden, maar er werd ons bij ge zegd, dat daaruit niet de conclusie ge trokken kan worden, dat daarvan is afgezien. De Minister kan de bedoelde mededeeling alsnog in de Staatscourant publiceeren. want een termijn is daarvoor niet gesteld. Artikel 9 van de bovengenoemde wet zegt alleen, dat de Minister het besluit kan nemen indien bij den aanvang van de derde maand van een belastingjaar nog geen goedkeuring is ver leend aan de begrooting der gemeente. De derde maand van het belastingjaar wil wat de Gemeentefondsbelasting 1938/1939 betreft dus zeggen 1 Juli, want dit belastingjaar loopt van 1 Mei tot 30 April. Het belastingjaar voor de Personeele Be lasting loopt van 1 Januari tot 31 December. De derde maand van dit belastingjaar begon met 1 Maart. Toch is het besluit tot verhoo ging van de opcenten op de Personeele Be lasting pas op 2 April geteekend terwijl het in de Staatscourant van 21 April verscheen. Van te voren was evenwel van dit voornemen van den Minister kennis gegeven aan het Be lastingkantoor, in verband met het op het kohier brengen van de aanslagen. Als nu voor de Gemeentefondsbelasting de zelfde termijnen in acht genomen worden als bij de Personeele Belasting, wil het zeggen, dat het besluit in de Staatscourant kan ver wacht worden in het midden van Augustus. Wij vernemen evenwel, dat de be slissing inzake de verhooging van de opcenten op de Gemeentefonds/belas ting voor Haarlem aan het einde van Juli te verwachten is. Voorloopig worden de aanslagen voor de Gemeentefondsbelasting dus op het kohier gebracht berekend naar 55 opcenten. Als de Minister dus met voorgeschreven verhooging komt, zal het gevolg zijn dat er op het belas tingkantoor veel administratief werk moet worden verricht om alsnog de aanslagen met 20 opcenten te verhoogen. Men weet uit onze vroegere mededeelingen dat die 10 opcenten die de Minister op de Personeele Belasting voor het jaar 1938 wil leggen, onmiddellijk bij de aanslagen zijn geteld. Het gemeentebestuur van Haar lem hoopt, dat de regeering alsnog het Haarlemsche standpunt zal dee- len, dat de verhooging van de opcen ten voor Haarlem zeer ongewenscht is. Al zijn de verhoogde opcenten voor de Per soneele Belasting reeds op de aanslagbiljetten uitgetrokken, dit wil nog niet zeggen, dat zij ook betaald moeten worden. In hetzelfde artikel 9 wordt gezegd: „De krachtens het vorige lid in een aanslag begrepen gemeentelijke opcenten zijn slechts invorderbaar voor zoover zij niet het bedrag overtreffen dat geheven zou zijn bij de toe passing van de laatstelijk door den raad vast gestelde en voor het belastingjaar toepasse lijke verordening". (Volgens berichten in een en zelfde Amerikaansche krant schrijft een heer te New York zijn 101 jaar toe aan onthouding van tabak en alcohol en een dame uit Oklahoma haar 108 aan het geregeld genot van een glaasje bier en een pijp tabak.) Wanneer voor iemand 't aardsch bestaan, Eenmaal „in 't honderd is geloopen". Dan vraagt de pers steeds bij hem aan. Haar levenswijsheid te verkoopen. Waaraan, vraagt zij dan, schrijft u toe. Dat u zoo langen tijd kon leven, Waar hebt u dat gedaan en hoe Kon u zoolang den dood weerstreven? Dat is, wanneer je vijftig bent. Niet zoo gemakkelijk te zeggen, Maar honderd is blijkbaar 't moment, Om dat eens haarfijn uit te leggen. De oude vrouw zei doodbedaard: Drink bier en rook en 't komt in orde. Met dat recept werd 'k zoo bejaard En zal ik nog wel ouder worden. De oude man dacht na en sprak. Om antwoord op de vraag te geven: Geen alcohol en geen tabak, Dan kan je boven honderd leven. Wij zijn er wat verbijsterd van. Wanneer wij beider uitspraak lezen. Het lijkt ons toe, dat vrouw en man. Hier eerder omgekeerd moest wezen. Het valt ons niet zoo licht daarbij. Nu eigen houding te bepalen. Wat is de weg voor u en mij, Om straks de honderd ook te halen? Toch zit er levenswijsheid in Voor alle jongeren van dagen, In dezen indirecten zin: Stel toch niet zulke dwaze vragen. P. GASUS. ORREFORS Kristal. Etalage-expositie. Kunsthandel Leffelaar WAGENWEG 102. (Adv. Ingez. Med.) MODERNE HEERENHUIZEN TE HUUR, bij de HyacintenlaanZijl- weg 7 kamers, prachtig vrij uitzicht, centr. verwarmd. Huur f 50.— p. maand. Bevragen S. VELDKAMP, v. Dortstr. 90, Telefoon 16373. (Adv. Ingez Med.) Dat wil dus zeggen dat voorloopig voor Haarlem slechts 185 opcenten op de Perso neele Belasting invorderbaar zijn. De wet zegt verder: „Voorzoover twee maanden nadat de goed keuring op de begrooting is verleend, de hef fing van de krachtens het besluit van den Minister ten kohiere gebrachte opcenten niet door een goedgekeurde verordening is ge dekt. vindt invordering van die opcenten niet meer plaats en wordt hetgeen meer is be taald dan volgens goedgekeurde verordening verschuldigd was, als onverschuldigd betaald teruggegeven". Het hangt dus feitelijk van het verloop van de onderhandelingen tusschen de Gemeente en de Regeering, over het goedkeuren van de begrooting voor 1938, af, of de 10 extra op centen op Personeele Belasting betaald moe ten worden. Nieuw lid van Prov. Staten. Mr. A. J. Enschedé treedt af. Naar wij vernemen heeft mr. A. J. Enschedé met ingang van 1 Juli j.l., bedankt als lid der Prov. Staten van Noord-Holland.. Als zijn opvolgster staat op de lijst mevr. mr. E. A. J. ScheltemaConradi. Het afscheid van ir. F. Dufour als directeur der Haarl. Machinefabriek. De heer Dufour neemt met een handdruk afscheid van zijn mededirecteur, ir. P. J. van Zwieten. Een nieuwe zweminrichting aan de Kleverlaan. Medewerking van het Werkfonds door Haarlem gevraagd. Eenigen tijd geleden deelden wij mede, dat er plannen gemaakt waren om de verouderde houten zweminrichting aan de Kleverlaan te vervangen door een betonnen inrichting, die dan tevens grooter zou worden opgezet. Het gemeentebestuur van Haarlem heeft thans de medewerking van het Werkfonds ge vraagd om de uitvoering van dit plan moge lijk te maken. Vrouw te Tiel vermoord? Politie doet een arrestatie. De politie te Tiel houdt zich bezig met een eigenaardig sterfgeval, dat naar het zich laat aanzien, een geval van roofmoord is. De vorige week Donderdag werd in een wo ning aan de Medelschestraat te Echteld op de grens der gemeente Tiel de 43-jarige on gehuwde mei. van H. door een van haar twee broers, met wie zij op een boerderij samen- woont, dood aangetroffen. De vrouw had een iuk touw om den hals, dat aan de deurknop bevestigd was. Hoewel de omstandigheden eenigszins .reemd waren en er bovendien geld vermist werd, dacht men aanvankelijk dat de vrouw 'dch van het leven had beroofd. Op grond van het ingestelde onderzoek i.wam men echter tot het vermoeden van i.oofmoord. In verband hiermede heeft de ioolitie dezer dagen een ongeveer dertigjarigen werk'ooze gearresteerd, afkomstig uit Echteld Dc aangehoudene ontkent echter iets met j do zaak te maken te hebben. Voor nader on- 'derzoek is hij voorloopig ingesloten in het gemeentehuis van Lienden. I Het woord is aan Allard Pierson: Al onze menschenkennis is tenslotte zelfkennis. Geen tijdig teeken gegeven bij het oversteken van een weg. Meisje te Bilthoven aangereden en ernstig gewond. Vrijdagmiddag om vijf uur wilde een 22- jarige dienstbode uit Bilthoven na het over steken van den spoorwegovergang de Juliana- laan afslaan. Zij gaf daartoe op het laatste oogenblik een teeken. waardoor een achter haar rijdende automobilist een aanrijding niet meer kon voorkomen. Het meisje werd tegen den grond gesmakt en liep een schedelbasis- fractuur op. Nadat een dokter de eerste hulp had verleend is zij naar het Academisch zie kenhuis te Utrecht overgebracht. Men vreest voor haar leven. ONBESUISDE WIELRIJDER. VEROORZAAKT AANRIJDING BIJ DE MELKBRUG. De ernstig beschadigde nieuwe autobus na de botsing- bij de Melkbrug. Hedenmorgen kwart voor negen reed een 20-jarige wielrijder met een fiets, waarop een paar zakken met kippenvoer geladen waren, in snelle vaart uit de Korte Veerstraat richting Melkbrug. Op hetzelfde oogenblik naderde uit de Damstraat een autobus van de Brockway. De bestuurder trachtte nog een aanrijding ie voorkómen, door het stuur snel naar links te gooien, maar door deze manoeuvre botste de bus met groote kracht tegen een boom. Een meisje van tien en een jongetje van acht jaar, die in de bus zaten, stootten door den schok met hun hoofd tégen de leuning van een bank, waardoor zij gewond werden. De chauffeur was door het gebeurde zóó overstuur geraakt, dat hij per ziekenauto, evenals het gekwetste meisje, naar het Diaco- nessenhuis vervoerd moest worden. Het jongetje kon, na door een dokter ver bonden te zijn, te voet naar huis gaan. De wielrijder, die gevallen was, werd bij een dokter in de buurt binnengedragen, waar hij verbonden werd. Daarna is hij door een par ticulier met een vrachtauto naar zijn woning vervoerd. Het rijwiel was totaal vernield. De autobus werd aan den voorkant ingedeukt en ook de boom werd beschadigd. Wegens het in gevaar brengen van het ver keer is tegen den wielrijder proces-verbaal op gemaakt. PERSONALIA. Tot hoofd van de lagere school van het instituut „Oranje Nassau" alhier is benoemd de heer A. Lens. onderwijzer te Amersfoort. HEDEN: 16 PAGINA'S De opcenten op de belastingen te Haarlem. 1 Een nieuwe zweminrichting aan de Kle verlaan. 1 Nieuwe moeilijkheden voor den vischuit- voer naar Frankrijk. 1 Inbrekers niet tevreden met vonnis van de Haarlemsche Rechtbank. 3 IJpenburg behoudt oude bestemming. 3 '.Veer neerstortend gesteente te Rotterdam. 3 Nederland is geneigd mede te werken aan de enquête naar de bombardementen in Spanje. 4 Engeland en Duitschland zijn tot overeen stemming gekomen over de schulden kwestie. 4 Een accoord is tot stand gekomen tus schen Frankrijk en Turkije over Alexan- drette. 4 De Spaansche Nationalisten naderen het front van Sagunto. 4 Tennis: De Amerikaan Budge wint den eindstrijd te Wimbledon. 6 Bioscopen. 8 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Het congres der dokters. 1 i'. H. De tentoonstelling „De Weg 1938" 3 Plaat van de week. 3 Bijzondere correspondentie: Belgische ko ningskinderen in hun dagclijkscli leven. 5 Mr. M. J. Fuchs: Oud Haarlemsch straf recht. 3 Dr. W. G. N. van der Sleen: Per auto en boot door Zuid-Afrika. 7 J. H. de Bois: Litteraire Kantteekeningen. 7 H. D. Vertelling: Uit het leven van Pietje Frowenius. 7 inancieel-economisch weekoverzicht: Tc snelle hausse op de Amerikaansche Ef- fectenmarkt. 9 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op ij

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1