De weg gaat zijns weegs Ontwikkeling van den wegenbouw, in beeld gebracht op de tentoonstelling „De weg 1938". NA DEN STORM Inbrekers niet tevreden ZATERDAG 2 JULI 1938 HAARLEM'S DAGBLAD 3 IN het Haagsche Houtrustgebouw is een tentoonstelling: „De weg 1938". Ben expositie in woord en beeld van het geen de menschheid, de haastige menschheid van heden, op het gebied van verkeerswegen heeft kunnen bereiken. Een tentoonstelling van al hetgeen de tech niek, die super-product van de menschelijke hersens 1938, in het opzicht van modernen en ultramodernen wegenbouw presteert. En aan de kassa van het Houtrustgebouw vervoegde zich dezer dagen een onbekend persoon, die beminnelijk vroeg of hij binnen mocht komen. „Wie bent u?" vroeg de bureaulist. „Ik benvoetganger" klonk het schuchtere antwoord. „Pardon meneer, dan bent u verkeerd. Dan moet u niet op de tentoonstelling „De Weg" zijn, maar in het Verkeersmuseum!" Of het waar gebeurd is, dit? Nou, zóó erg is die voetganger er nog niet aan toe. dus zal het wel een sprookje zijn, een ietwat nuchter sprookje overigens, maar nuch terheid past in ons technische tijdperk. Dat het niet zóó erg met dien voetganger gesteld is blijkt uit een klein, misschien wel onooglijk boekje, dat temidden van een massa gewichtige boekwerken en paperassen, die over de diverse stands van de tentoonstelling „De Weg '38" uitgestald zijn, de aandacht vraagt: „Wat de A.N.W.B. voor den wandelaar doet". Zoo heet 't. En er staat wat in over het behoud van natuurschoon en zoo. En dit kleine boekske, waarop nu eens niet een ban- denspoor naar de eenvoudige indruk van een hak en een zool als illustratie afgedrukt staat, raakt als een ware kleine David een groeten Goliath. En dan moet u in de plaats van David even de behoefte dienken, die de jnenisch heeft aan schoonheid, schoonheid in de natuur en het landschap, en in de plaats van Goliath den enonmen reus van de techniek die ook in den wegenbouw veel van natuur lijke schoonheid eenvoudig verslindt. Dit onooglijke boekske, onooglijk temidden van de gewichtige statistieken en ingenieuze technische illustraties, die de tentoonstellings ruimte vullen, beveel 'k in allen ootmoed aan in uw aandacht, in naam van zoo al niet den laatsten voetganger dan toch al die genen, die meenen dat het met het voetgan- gerschap nog lang niet gedaan is, en dat David Schoonheid Goliath Techniek zijn al lures van almachtige nog wel eens in zal peperen Statistieken staren U aan. Intusschen: het karakter van de tentoon stelling „De Weg" heeft veel weg van den aard vian een modernen weg zelf; ietwat vlak, zonder veel landschap, zonder veel relief. En in zooverre tentoonstellingen in hun totaal cachet het karakter van hun onderwerp die nen te weerspiegelen kan hier van een succes worden gesproken. En als het zoo door gaat als het nu gaat zullen wegententoonstellingen op den duur zoo vlak worden dat er heelemaal niets meer aan is. Want het streven is er ten slotte naar om de wegen zoo te bouwen, dat we eigenlijk niets meer van hen bemerken. Hoe minder je iets van den weg voelt des te beter is ie. Tenzij je er vanaf bent geraakt. Maar dat doet er hier niets toe. En als de wegen steeds vlakker, steeds sneller, steeds minder voelbaar en waarneembaar worden, en de wegtentoonstelling moet dit karakter weerspiegelen dan is het geen wegtentoon stelling meer maar: weg tentoonstelling! Statistieken kijken u aanzoo zou deze expositie ook genoemd kunnen worden. Of eigenlijk kijken ze niet. Keken ze maar! Sta ren doen ze, staren. En wij star-en terug. Kaar ten, kleine kaarten, middelsoortkaarten, over den wegenbouw, den bruggenbouw, de toe name in de laatste jaren, de plannen in den eerstkomenden tijd. En dan is er één reuzen- kaart. Die ligt als het ware in een vijvertje, en men kijkt er over een leuning naar toe. De meeste menschen komen er met een scheeven nek vandaan. Want op die kaart staan strepen en stippen. En de explicatie staat een étage hooger heelemaal opzij, zoodat je steeds om moet kijken, van de explicatie naar de kaart van de kaart naar de explicatie. Net zoo lang tot je een scheeven nek hebt en 'n hoofd vol met stippen en strepen. De kracht van het beweeglijke. Is het wonder dat temidden van deze woestijn van statistieken (evenveel cijfers als zandkorrels) de aandacht van de menschen zich concentreert op de oase's, in casu eenige plaatsen, waar de kracht van het beweeg lijke. het dynamische, invloed uitoefent. Daar hebben wij bijv. het aardige kaartje van de Zuiderzee. Hier staan steeds menschen te kijken. Want er gaan lichtjes uit en aan. Eerst zijn er maar een paar lichtjes aan, en zij duiden uit waar het werk van de Zuiderzee- drooglegging begonnen werd. En dan gaan er steeds meer lichtjes aan, en zij geven aan waar dijken gebouwd, wegen aangelegd wer den en nog zullen worden. Jaarsgewijs. Als de index het jaar 1961 aanwijst branden alle lichtjes. Dan zal er ook wel reden zijn voor illuminatie. Want de drooglegging van de Zuiderzee is dan voltooid. En de wegenbouw, die nu in den Wieringermeerpolder al zulke prachtige vorderingen gemaakt heeft, zal dan vele uitbreidingsmogelijkheden hebben. De verkeersagent, die bij een maquette van het Haagsche kruispunt Groote Marktstraat KalverstraatSpuistraat het nieuwe licht signaalsysteem met drempel-installatie staat uit te leggen, trekt evenzeer publiek, en het is ook een verademing hier even te blijven luisteren naar een menschelijke stem. na vele zwijgende starende statistieken voorbij ge gaan te zijn Auto's en fietsen. Het moet gezegd worden, mien heeft alles gedaan om de statistieken zoo aardig moge lijk te maken, men heeft er mannetjes en autotjes bijgeteekend en fototjes bijgeplakt. Maar het is met de statistiek als met den aap; al draagt een aap een gouden ring (al maakt men de statistiek nog zoo mooi) het is en met hem de statistiek en blijft een leelijk ding. Misschien maakt de statistiek van de ongelukken een uitzondering. Niet om dat het ongelukken zijn, maar omdat men daar eenige langgerekte glazen heeft neerge zet, gevuld met een soort roode siroop of iets dergelijks, welker hoogte percentsgewijs op een bepaald punt (een statistisch snijpunt heet dat geloof 'k) het aantal ongelukken aangeeft, dat tusschen auto's en fietsers of vrachtauto's en motorrijders plaats heeft. Het is weer eens wat anders, deze statistiek van langgerekte siroopglazen, en zij trekt. We lezen eruit dat de auto's en'fietsen het meeste on gelukken maken. Direct daarop volgen de auto's en de vrachtauto's. Auto's onderling komen als nummer drie. Motorijders en auto's botsen evenveel tegen elkaar als vrachtauto's onderling. Bussen kunnen elkaar onderling zeer goed verdragen, evenalsmet paarden bespannen wagentjes, die niet vex-geten zijn! Voetgangers staan er niet op. Die worden niet tot de categorie van botsers gerekend, die zijn niet bots waardig. Die worden gebotst. Een maquette van de Amsterdamsche ver- keerspuzzle bij uitstek, n.l. het Muntplein, en de uitgestalde plannen van den tunnelbouw in Rotterdam hebben ook bekijks. De foto's van de moderne rijkswegen, die aan de wanden hangen, zijn voortreffelijk, maar zij hebben één zwak, n.l. dat ze als Over den kleinen David van de landschappelijke schoonheid en den grooten Goliath van de wegenbouwtechniek. Ypenburg behoudt oude bestemming. druppels water op elkaar lijken. En dat is logisch. Een weg is geen kunstwerk, een weg is een middel, een middel om van de eene plaats zoo vlug mogelijk naar de andere te komen. En des te meer de wegen als zoodanig op el kaar gaan lijken, des te efficiënter wordt de weg als middel. En we zijn in dat opzicht al aardig op weg. De commissie „De weg in het landschap", een subcommissie van den Bond Heemschut bevordert den goeden landschap- pelijken aanleg van de wegen in ons land, en ze illustreert dat met foto's in een stand op deze tentoonstelling. De zgn. lintbebouwing wordt hier de lepi-a van het landschap ge noemd. Een foto van lintbebouwing in Haarlemmer meer toont ons naast een foto van het prach tige landschap ter plaatse hoezeer de gemak zucht van de menschen om maar langs be staande wegen te bouwen de schoonheid van het uitzicht benadeelt. Het is een mooi stre ven van deze commissie om den aanleg van we gen meer in harmonie te brengen met de schoonheid van de natuur. Maar het ontmoet vele problemen. Voor autosnelwegen zal het landschap niet van veel belang zijn, want met een vaart van 100 K.M. of meer valt er niet veel van de natuur te genieten. Tegen den tijd dat Wegtentoonstellingen overbodig zijn ge worden kunnen we misschien een tentoonstel ling van het landschap organiseeren? Of wordt dat een museum-diorama? Vele wegenbouwfirma's hebben hun mate rialen in een deel van de tentoonstellingshal uitgestald; bptonmonsters, monsters van een betonnen-brug-in-aanbouw, klinkers, tegels, sintels, kiezels en andere wegenbouwstoffen. Dit deel van de expositie heeft het meest weg van de afdeeling wegenbouw van de Jaarbeurs in Utrecht. De Amsterdamsche Stadsreiniging heeft een aardige stand met miniatuur-kar retjes. die de Amsterdamsche wegen schoon houden. en daarenboven ook een miniatuur vuilverbrandingsinstallatie. Van de 2500 M3. huisvuil, die dagelijks in Amsterdam worden opgehaald, wordt door verbranding een per centage zeer geschikt voor wegenbouwmate riaal. Kloverij van natuursteen. De psychotechniek is ook in het verkeers wezen doorgedrongen. Daarvan getuigt een staiji; "hiier treffen we allerlei interessant studiemateriaal met betrekking tot onderzoe kingen van nummerborden, van de oorzaken van verblindingen, keuringen enz. De technische verkeersauto van de Haag sche politie is ook vertegenwoordigd, en er staat een agent bij, die ditmaal geen bekeurin- gen. doch welwillende informaties uitdeelt; over de draagbare weegbrug, waarmee de wieldruk wordt gemeten, de remtèster en de gradenboog om stuurwielen te meten. Philips zet haar streven voort meer licht in de lichtproblemen van den weg te brengen, en demonstreert in haar stand o.a. dat overdag donkerschijnende wegdekken des avonds, bij voorbeeld wanneer ze nat zijn, beter verlicht worden dan wegdekken, die overdag licht zijn. Zoodat het lichtprobleem nog vele duistere punten bezit. De Volkenbond geeft een overzicht in woord en beeld van het door hem op Internationaal verkeersgebied verrichte werk. Fotografische kijkjes op wegen in Japan zijn wel attractief. Buiten het gebouw staan de betonmolens. Daar is ook een kloverij van natuursteen, en het is alleraardigst om te zien hoe of daar het ruwe graniet tot ordelijke vierkante keien wordt gespleten. Zóó geeft de tentoonstelling „De weg 1938" een beeld van den weg, dien de wegenbouw heeft afgelegd en dien ze nog van plan is te gaan. En het beeld van dezen figuurlijken weg is zooals gezegd zoo'n beetje als het beeld van een échten weg; vlak, zonder veel relief. Uiter aard. Het is alleen jammer dat we onder al de sta tistieken geen hebben aan kunnen treffen van de wegenbelasting! Want deze vormt een belangrijke factor in de ontwikkeling van het verkeerswezen, en leent zich bij uitstek voor statistieken. Maar misschien meer dan ons lief is! En daarom is het wellicht zeer verstan dig van de wegenbelasting, dat ze bij deze Wegtentoonstelling maar een straatje om is gegaan „De weg 1938" zal vlug haai- poorten sluiten. D.w.z. de tentoonstelling, want de weg zelf zal zijns weegs gaan. En zich in '39, '40 en wat daarna allemaal komt nog wel perfectionnee- ren ook. En de mensch van heden krijgt wegen, waar over hij in volle vaart, zonder hindernissen, als over één eindeloos glad vlak, voort kan snellen. Comfortabel, zonder eigenlijk te mer ken dat hij vooruitkomt. Maar laten we eerlijk zijn. Vindt U het eigenlijk niet heerlijk dat er in ons landje nog vele wegen en wegjes zijn, waar je zoo fijn over - kan hobbelen? Zoodat je voelt dat je grond onder je wielen hebt? Ja. ja, zoo heeft elk voordeel nadeelen. En elk nadeel weer veel vóór. Want gladde wegen zijn voor de menschen de beste niet v. H. mef vonnis van de Haarlemsche rechtbank. In hooger beroep bij het Amsterdamsche Gerechtshof. In een half jaar 14 inbraken gepleegd. „Het ziet er niet fraai uit. hè". Met deze woorden eindigde de president van het gerechtshof te Amsterdam, mr. van Bins- bergen, Vrijdagmiddag een fragment, dat hij voorlas uit het zondenregister van een 30- jarigen Amsterdamschen recidivist. Hij was in hooger beroep gekomen van twee vonnissen van de rechtbank te Haarlem, waarbij hij wegens groote inbraken in yilla's te Bloemendaal en Heemstede was veroordeeld tot gevan genisstraffen voor den tijd van 4 en 2 jaar. „Waarom ging je in hooger beroep?", vroeg de president. „De straffen zijn te zwaar", antwoordde de bleek uitziende verdachte met schorre stem. Toen volgde een opsomming van alle mis daden. welke hij in zijn nog jonge leven heeft gepleegd en van de straffen, welke hij nog moet uitzitten. 13 Juni 1937. werd hij uit de gevangenis ont slagen. Toen was hij reeds 10 maal veroordeeld geweest, waarvan acht maal wegens diefstal met braak. In de periode van Juni tot ongeveer Decem ber pleegde hij 14 inbraken. Hij werd gepakt en wederom ging hij door het land. doch nu als gevangene. Hij verscheen Februari jj. voor de rechtbank te Zutfen. en werd wegens inbraak veroordeeld tot 15 maan den gevangenisstraf. Hierna stond de recidivist voor zijn rech ters in Haarlem, de inbraken, waarvoor hij hier terecht stond noemden we reeds. Van deze vonnissen was hij in hooger beroep ge komen. En tenslotte stond de man 14 dagen geleden terecht voor de rechtbank te Amsterdam, welke hem wegens inbraak weer veroor deelde tot driemaal vijf maanden gevangenis straf. „Deze man leeft van inbraken" zeide de procureur-generaal mr. Versteeg vanmiddag. Hij vroeg bevestiging van de voninssen van de rechtbank te Haarlem. De verdachte zeide, dat hij een nieuw leven wil beginnen, hij wil gereclasseerd worden. Maar wat heb ik eraan zoo sprak hij wanneer ik nog zooveel jaren in de gevangenis moet doorbrengen? De president w--es hem er tenslotte op dat voor dergelijke feiten niet voorwaardelijk ge straft kan worden.. Zijn makker, die hem behulpzaam was ge weest bij de inbraak te Bloemendaal en die deswege door de rechtbank te Haarlem was veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf ook hij was in hooger beroep gekomen kon vanmiddag niet verschijnen. Deze man zag onlangs kans om in Haarlem aan de aandacht van zijn bewakers te ontsnappen. Hij vluchtte naar België, waar hij intusschen het misdadige pad is blijven volgen en tenslotte is gepakt. Nu zit hij daar ergens in de gevangenis. Eerst zal hij daar zijn straf moeten ondergaan. De procureur-generaal vroeg ook in deze zaak bevestiging van het vonnis der rechtbank. Uitspraak in beide zaken Vrijdag 8 Juli. DE „KARIMATA" PAUZEERT EVEN Onderhandelingen met Defensie zonder resultaat. Naar wij vernemen, zijn de onder handelingen, welke tusschen de exploitatie-maatschappij Ypenburg en het departement van Defensie werden gevoerd over de overname van het vliegveld Ypenburg, thans zonder resultaat beëindigd, aangezien voor het vliegveld inmiddels een oplossing is gevonden, waarbij het geheel op de zelfde als tot dusver geëxploiteerd zal kunnen worden met instandhou ding van de thans bestaande exploi tatie-maatschappij. Naar de „Tel." mededeeld is het vliegveld door J. E. F. de Kok, de directeur der Kon. Pe- troleummaatschappij, aangekocht Weer een brok gevel te Rotterdam gevallen. Thans geen persoonlijke ongelukken. Aan den Strevelsweg te Rotterdam is gisteren van een gevel weer een steen gevallen. Een hardsteenen ven sterdorpel die ongeveer 50 K.G. zwaar was, raakte plotseling op de tweede étage van perceel 133 los en stortte in de Voetstraat, waar het brok steen in gruzelementen sloeg. Wonder boven wonder zijn er bij dit nieuwe ongeluk geen persoonlijke ongelukken voorgekomen. Dit is ech ter maar een toevalligheid geweest, want eenige kinderen, die geruimen tijd voor dit pand aan het spelen waren geweest, hadden zich juist een eindje verder de straat in begeven. De tweede verdieping van genoemd pand is in gebruik bij ae familie J. van der Land. De vrouw des huizes was 's morgens in de kamer bezig haar dagelijksche werkzaamheden te verrichten. Bij het uitslaan van de stofdoek steunde zij met de eene hand op het raam kozijn en tengevolge hiervan liet de hardstee nen dorpel over de geheele breedte van het raam los. Het groote brok steen stortte met een flinken slag neer op het trottoir. Direct kwamen van alle kanten belangstellenden toe- loopen. De politie heeft de omgeving even af gezet totdat de inmiddels gewaarschuwde bouwpolitie arriveerde. Deze heeft onmiddel lijk een onderzoek ingesteld. Het is gebleken, dat alleen de neergevallen vensterdorpel los heeft gezeten. Verder is alles aan het pand in normalen staat bevonden. Het onderzoek is ook uitgebreid over diverse belendende panden aan den Strevelsweg, maar nergens heeft men nog losse steenen of iets van dien aard aangetroffen. Naar de oorzaak van dit ongeluk wordt een onderzoek ingesteld. Het is niet onmogelijk dat de verschillende soortgelijke gevallen van den laatsten tijd in verband staan met de aardschokken die on langs zijn gevoeld.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 5