CEBUTO Nederlandsche Mij. tot Bevordering der Geneeskunst. Een nieuwe spellings commissie. Tandheelk. Instituut Ongelukken op de autostrada MAANDAG 4 JUKI 1938 HAARLEM'S DAGBLAD 3 Dr. L. C. Kersbergen opent de 89ste Algemeene Vergadering in Hotel De Leeuwerik. >,23 September a.s. zal de herdenking plaats vinden van den dag waarop 200 jaar geleden Herman Boerhaave stierf". Hedenmorgen omstreeks 9 uur werd de 89ste algemeene vergadering van de Nederlandsche Maatschappij ter bevordering der Geneeskunst, door den voorzitter van de maatschappij. Dr. L. C. Kersbergen, in hotel de Leeuwerik alhier geopend. In zijn openingsrede wees Dr. Kersbergen er op dat het binnen enkele maanden 200 jaar geleden zal zijn dat Herman Boerhaave stierf. De maatschappij, samen met de Medische Faculteit der Leidsche Hoo- geschool. Jiet Ned. Tijdschrift voor Geneeskunde en het Genootschap voor de Geschiedenis der Geneeskun de. Natuur- en Wiskunde maken aan stalten om op 23 September a.s. dien gedenkwaardigen dag piëteitvol te herdenken. Dr. Kersbergen legde er den nadruk op. dat in den jongen Boerhaave al vroeg de neiging sluimerde tot de natuurwetenschappen en de geneeskunst. Of daarbij een ziekte, welke hij op zijn twaalfde jaar doormaakte, een belang rijke rol gespeeld heeft, blijve in het midden. Zelf zegt hij daarvan in zijn autobiografie: deze smart heeft mij de eerste aanleiding ge geven mijn gedachten eenigszins naar de be oefening der geneeskunst te doen overhellen. Op 22-jarigen leeftijd promoveerde hij bij prof. De Volder in de wijsbegeerte en trok daarbij krachtig te velde tegen de leerstellin gen van Spinoza. Naast zijn voortgezette stu dies ln de godgeleerdheid kwam dan nu ook de geneeskunde aan de beurt. Hij bestudeer de Vesalius en onder prof. De Nuck bekwaam de hij zich op de snijkamer en teekende daar bij op: ..dat de vroegere schrijvers al het goede uit Hippokrates hadden overgenomen. Lang bleef ik daarom bij dezen staan, ik heb hem gelezen en herlezenik hield mij lang op bij Sydenham, dien ik meermalen, steeds gretiger, heb doorgelezen". Dr. Kersbergen meent, dat het tot de on sterfelijke verdienste van Boerhaave gere kend moet worden, dat hij op het voetspoor van Sydenham, na de duisternis der middel eeuwen en het slechts gebrekkig opleven der Hippocratische leerstellingen in de Renais sance, op de groote beteekenis van de ge neeskunde der oude Grieken heeft gewezen en de o 'ertuigende figuur van Hippocrates weer naar voren heeft gebracht. Boerhaave's we tenschappelijke belangstelling ging ook uit naar de chemie en de botanie, terwijl de th'eologi" toch altijd nog voor hem op het eerste plan stond. Hij wilde nl. wel genees kunde studeeren, maar daarna predikant wor den om de genezing van lichaam en ziel beide te bevorderen. Op 13 Juli 1693 promoveerde hij in de geneeskunde op een dissertatie: De utilitate explorandum in aegris excremento- rum ut signorum. Volgens zijn broeder Jacob zou Herman eens in een trekschuit een heftig dispuut over Spinoza's leer hebben bijgewoond. Toen de beleédigingen aan het adres van den Rijns burger wijsgeer hem te heftig werden, zou Boerhaave den felsten debater alleen maar gevraagd hebben of hij Spinoza's geschrif ten wel ooit gelezen had. Meer niet. maar een der toehoorders zorgde er voor, dat weldra ruchtbaar werd, dat de veel omstreden leer stellingen een verdediger hadden gevonden in den jongen Boerhaave. die deze nota bene in zijn dissertatie juist bestreden had. Nu was het blijkbaar uit 'met eiken twijfel en werd door hem het besluit genomen, zich voortaan geheel aan de uitoefening der geneeskunst te geven en zijn vrije uren nog te bestemmen voor de bestudeering van de scheikunde en de plantkunde. Wat moeten wij nu achteraf niet dankbaar zijn voor dat philosophische debat in de Leidsche trekschuit, dat Boer haave tot onzen grooten voorganger heeft ge maakt. Na zijn promotie vestigde hij zich als praktizeerend geneesheer te Leiden, al bleef hij zich ijverig bezig houden met de lessen in en de studie van de wiskunde. Nadat Gro ningen dxaik had uitgeoefend om hem een professoraat aan te bieden, gelukte het Lei den hem te behouden door zijn salaris met 200 te verhoogen; toen in 1709 prof. Petrus Hotton overleed, konden curatoren van Lei den hun beloften gestand doen en Boerhaave den leerstoel voor de genees- en plantkunde aanbieden. Den 20en Maart van dat jaar hield hü zijn inaugurale rede over: De gemakke lijke eenvoudigheid der geneeskunde, culmi- neerende in de woorden: Veri ergo character ubique est simplicitas. Eenvoud is derhalve overal het kenmerk van het ware. waaruit Boerhaave's lijfspreuk: Simplex sigillum veri. allengs is gegroeid. In 1714 kwam Boerhaave door het opvolgen van den toen juist overleden prof. Goverd Bidloo meer op het gebied der practische ge neeskunst en zette, als geneesheer nu aan het Caecilia-gasthuis. diens colleges aan het ziekbed voort. In 1715 legde hij het rectoraat neer. Toen in 1713 prof. Jacobus Le Mort, hoog leeraar in de chemie overleed, werd Boer haave uitgenoodigd ook deze plaats te bezet ten. In de 10 jaar. die daarop volgen, mo^t Boerhaave wel een ontzaglijke massa werk hebben verzet. Geen wonder dan ook, dat zijn Alle oetalende aDonnès van Haarlem's Dagblad zijn GRATIS TEGEN ONGEVALLEN VERZEKERD, op voorwaarden welke koste loos bij de administratie verkrijgbaar zijn en welke op geregelde tijden in ons blad worden gepubliceerd De uilkeeringen zijn bij levenslange ongeschiktheid f 2000, overlijden 400; verlies van een hand, voet of oog f 200, beide leden van een duim 100; één lid van een duim f 50; alle leden van een wijsvinger f 60. één of twee leden van een wijsvinger 25; alle leden van een anderen vinger 15; één of twee leden van een anderen vinger ƒ5; arm- of beenbrejk ƒ30; enkel breuk ƒ15; polsbreuk ƒ15 Alles indien het gevolg van een ongeval Voor de abonnés op hei Geïllustreerd Zondags blad bestaat nog een afzonderlijke ver zekering. De voorwaarden daarvan zijn eveneens bij de administratie verkrijgbaar weerstandsvermogen op den duur tegen zulk een overmatigen arbeid niet bestand bleek Reeds in 1722 moest hij door een ernstige ziekte een vijftal maanden rust nemen. Toch werd Boerhaave in 1730 nog weer rector en hield hij bij zijn aftreden als zoo danig op 8 Febr. 1731 een rede: de honore medici, Servitute. Het schrijven van de Exlementa Chemiae vergde evenwel in dat jaar te veel van zijn krachten, zoodat hij weer een half jaar niet in staat was college te geven. Zoo stierf hij dan den 23en September 1738 in eigen land (Adv. Ingez. Med.) en tot ver over de grenzen diep betreurd. Tal van lofredenen, vele in dichtvorm, in allerlei talen zijn er in die dagen verschenen. Met enkele voorbeelden uit zijn aphorismen lichtte dr. Kersbergen toe, welke opvattingen er in Boerhaave's tijd op medisch gebied reeds leefden. De combinatie van wetenschappen, die Boerhaave beoefende, bracht hem door zijn groot verstand, zijn ongebreidelden ijver, zijn ontzaglijke werkkracht en zijn eerbied af dwingende geheugen tot een hoogte, welke in zijn vak in het Europa van dien tijd nog niet was bereikt, zelfs niet door Sydenham, die hem was voorgegaan. Hebben zijn leerlingen later zijn naam en zijn beteekenis niet overal verspreid, vooral in Weenen, Edinburg en Praag? Na den dood van Boerhaave's mede werker Oosterdijk Schacht in 1744 is een diepe inzinking in het geneeskundig onderwijs al daar ingetreden. Spr. ondersteunde het eind 1937 door prof. Barge gehouden pleidooi voor het in stand houden van de zalen in het volgens Boer haave's principes ingerichte St. Caecilia-Gast- huis te Leiden, waar het clinisch onderwijs tot 1799 gegeven is, om haar eminente interna tionale cultuur-historische beteekenis. Men zou er, als men er de beschikking over kreeg van de gemeente Leiden, het instituut kunnen vestigen van de geschiedenis van de genees-, Naar de Hongaarsehe Poeszta Naar Venetië of waarheen TJ maar wilt, kunt U in Uw vacan- tiereizen per Cebuto-touringcai. 6 dg Valkenb.-Eifel-Ardennen 40.— 6 dg Parijs-Ardennen-Versailles 55.— 8 dg Schwarzwald Bodensee 65.™ 14 dg Piaag-Weenen-Budapest 150.— 15 dg llalië-Dolomielen-Venetië 112.— 12 dg Zwilserland-Vierw st.meer 98.75 Inlichtingen en Reisgids bij JAC. HEEMSKERK Houtplein 34, Haarlem, Tel. 16448 T I I I N ^"7° REIZEN ZONDER ZORGEN (Adv. Ingez. Med.) natuur- en wiskunde, dat nu onopvallend in de oogheelkundige kliniek is ondergebracht en er een medisch-historisch museum kunnen inrichten om dit oude gasthuis te maken tot een levend monument. De begroeting van hoofd bestuur en afgevaardigden. Zondagavond omstreeks 9 uur vond in de bovenzalen van Brinkmann, Groote Markt, de begroeting plaats van het hoofdbestuur van de Ned. Mij. tot bevordering der Geneeskunst en de afgevaardigden van de 89ste algemeene vergadering van deze maatschappij door den voorzitter van de ontvangstcommissie Dr. J. Roorda. Dr. Roorda constateerde in zijn welkomst woord. dat er zoovele vreemdelingen, uit alle deelen des lands, naar de algem. vergadering zijn gekomen. Dit deed spr. denken aan het paard van Troje in Haarlem. Doch zoo ver volgde spr. het zijn vreedzame collega's en instede van den boel af te breken zijn zij van plan opbouwend werk te verrichten. Spr. heette hoofdbestuur en afgevaardigden namens het district 2 der maatschappij van harte welkom. Gij komt hier in een belangrijke functie al dus spr. nl. als vertegenwoordigers van den medischen stand in Nederland. Meer dan pet. van de medici in Nederland zijn lid van de maatschappij. Spr. vergeleek de maatschappij met een va der. die eens per jaar zijn koffertje pakt en bij zijn zoon komt logeeren. Lof kwam toe aan de energieke regelbags- commissie. Wij hebben schoone feestelijkhe den voor u bereid, aldus Dr. Roorda, maar wij hopen dat u geen punt van de vergadering zult missen, want deze is als alle andere van groot belang en vormt een mijlpaal in de ge schiedenis van de maatschappij. Lof kreeg ook het hoofdbestuur. Dr. Roorda noemde den voorzitter Dr. Kersbergen den Poincaré van de Maatschappij tot bevordering der geneeskunst. Gij zijt, aldus spr., zich tot Dr. Kersbergen wendend, wat men in de sport noemt „een klasse op zichzelf". De schoonheid van Haarlem werd geroemd. Haarlem is onder de Nederlandsche steden een persoonlijkheid. Spr. achtte de vergadering een verjongings kuur voor de leden, en bracht tot slot een dronk uit op het hoofdbestuur, waarmede al len instemden. Dr. L. C. Kersbergen, voorzitter van de Ned. Mij. tot bevordering der Geneeskunst bracht den voorzitter van het 2de district dank voor de vriendelijke ontvangst. We hebben echter geen list gebruikt om Haarlem binnen te dringen, zooals de Troja nen dat indertijd deden, want er zijn uit Haarlem afkomstige gidsen onder ons, zoo ging spr. verder. Na 9 jaar ziet Haarlem ons weer in haar midden.. Spr. spoorde allen aan om de medisch-his- torische tentoonstelling te bezoeken en bewon derde het werk van de jonge leden van de re- gelingscommissie. Spr. bracht een eeresaluut aan de activiteit der jongeren in Haarlem en omgeving. v Wij zijn* graag naar Haarlem gekomen, al dus spr. Haarlem is een afdeeling, die ons na aan het hart ligt, kortom een aangename af deeling. Zij heeft ook vele voorzitters van de maatschappij opgeleverd. Zij heeft ons ook onzen huidigen secretaris-penningmeester den heer C. E. Lindenbergh geschonken. Dr. Roorda werd gehuldigd als voorvechter van den vrede met betrekking tot de door (Adv. Ingez. Med.) doktoren ondernomen vredesactie. Dr. Kers bergen trok een vergelijking tusschen het le ven van de wereldmaatschappij en de Maat schappij tot bevordering der Geneeskunst. Spr. besloot zijn woorden met de hoop uit te spreken op een betere toekomst. De aanwezigen bleven hierna nog langen tijd gezellig bijeen. De medisch-historisclie tentoon stelling. Geopend door Dr. L. C. Kersbergen. Zaterdagmiddag werd de medisch historische tentoonstelling in het Frans Halsmuseum, waarover wij reeds een en ander schreven, officieel door Dr. L. C. Kersbergen, voorzitter van de Nederlandsche maatschappij tot bevor dering der geneeskunst, geopend. De heer H. Veen, arts, lid van de regelings commissie van de 89ste vergadering van de Maatschappij ter Bevordering der geneeskunst ter gelegenheid waarvan de medisch-histo- rische tentoonstelling gehouden wordt prees het initiatief van Dr. F. C. Kuipers, den voor zitter van de regelingscommissie. Spr. zei dat het uiteraard de bedoeling was geweest om de exposities tot de historie van Haarlem te be perken, en den sluier op te lichten, die over den medischen arbeid van vroeger jaren ligt. Spr heette Dr. Kersbergen welkom en gaf dezen het woord. Dr Kersbergen zeide met veel genoegen aan het verzoek de tentoonstelling te openen te willen voldoen, temeer waar het hoofdbestuur bijzonder met het plan om de tentoonstelling in te richten ingenomen is geweest. Spr. bracht dank aan de Regelingscommissie, inzonderheid aan den voorzitter Dr. F. C. Kui pers. het Gemeentebestuur van Haarlem, dat de zaal van het Frans Halsmuseum heeft af gestaan, de Regenten van het St. Elizabeth's Gasthuis, den heer P. de Wit, directeur van de stadsbibliotheek en de Leeszaal, en den heer H. Veen voor diens leerzame statistieken. Spr. hoopte dat het publiek ook belangstel ling voor de expositie zal toonen. De wethouders, de heeren W. J. B. van Liemt en A. G. Boes. zoomede de gemeente-secretaris, de heer Westra, bevonden zich onder de aan wezigen. De burgemeester was verhinderd, doch had Zaterdagochtend reeds van zijn belangstelling doen blijken door een bezoek te brengen aan de nog niet geopende exposi tie. De tentoonstelling is toegan kelijk voor publiek. De medisch-historische tentoonstelling in hec Frans Hals Museum is deze geheele week op de gebruikelijk museumtijden gratis toe gankelijk voor het publiek Onder voorzitterschap van Dr. J. P. Fockema Andreae. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft ingesteld een commissie van advies in zake de schrijfwijze van de Nederlandsche taal. Aan deze commissie is opgedragen advies uit te brengen nopens enkele bepaalde vraagpunten betreffende de schrijfwijze der Nederlandsche taal. In de commissie zijn benoemd: tot lid en voorzitter: Dr. J. P. Fockema Andreae, oud-commissaris der Koningin in de provincie Groningen, te Bilthoven, gemeente de Bilt. tot leden: drs. E. Boekman, wethouder voor het onderwijs en de kunstzaken der gemeente Amsterdam; Anton F. Coolen, letterkundige, te Waalre; mr. dr. J. Donner, raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden, te 's Gra- venhage; mgr prof. dr. F. Feron, president van het Groot-seminarie, te Roermond; dr. C. B. van Haeringen, leeraar aan een gemeente lijke H. B. S. te 's Gravenhage; prof. dr. G. van der Leeuw, voorzitter van den Liturgi- schen kring, te Groningen; dr. E. H. Renkema. inspecteur der Gymnasia, te 's Gravenhage; prof. dr. F. Sassen, hoogleeraar aan de R.K. Universiteit, te Nijmegen; L. Welling, hoofd inspecteur van het Lager Onderwijs, te Gro ningen, en C. J. J. Westermann, lid dér re dactie van het Algemeen Handelsblad, te Hil versum en tot secretaris dr. H. E. Buiskool, te Leiden. De tentoonstellino; «.Honderd jaar Fransche kunst" geopend. Onder zeer groote en officieele belangstel ling is Zaterdagmiddag ln het Stedelijk Mu seum te Amsterdam de tentoonstelling „Hon derd jaar Fransche kunst" geopend. Namens het gemeentebestuur van Amster dam heeft de wethouder voor de Kunstzaken de heer C. Boekman, de aanwezigen in het Stedelijk Museum welkom geheeten. Prijs 10 cent per pakje Overal verkrijgbaar. N.V. Het Klaverblad Haarlem (Adv. Ingez. Med.) DE KONINGIN IN ZWITSER- LAND. Zondagmorgen is H. M. de Ko ningin met haar gevolg op doorreis naar Luzern in Bazel aangekomen. H. M, werd aan het station verwel komd door den Nederlandschen con sul, Haessig en zijn vrouw. Het ge zelschap ontbeet aan het stations buffet en zette vervolgens met de eigen auto's de reis naar Luzern voort. HET 16 RIJKSSTRAATWEG HAARLEM-NOORD TELEFOON 16726, heeft zijn tarieven VERLAAGD en berekent thans voor geheel GEBIT 32.00 met garantie. PIJNLOOS TREKKEN INBEGREPEN. Plaatje met 1 tand2.50 Iedere tand meer 1.75 Porcelein- of zilvervulling 2.50 Goud vullingen 9.00 Goudkroon 15.00 Pijnloos trekken tand of kies ƒ1.50 MONDONDERZOEK KOSTELOOS. SPREEKURENlederen morgen 912 uur, behalve Donderdag, lederen middag Vit4 uur. behalve Vrijdag en Zaterdag. AVONDSPREEKUREN DINSDAG en DONDERDAG 7—9 uur. Behandeling uitsluitend door Ned. mond- en tandartsen. (Adv. Ingez. Med.) HET EINDE VAN HE'l DUIVELSEILAND. De Fransche strafkolonie Cayenne, beter bekend als het „Duivelseiland", is door de regeering opgeheven. Een gedeporteerde aan den arbeid op het eiland waar ook eens Dreyfus zooveel jaren heeft doorgebracht. (Adv. Ingez. Med.) Amsterdam-Den Haag Belgische auto in sloot terecht gekomen Op de nieuwe auto-strada Amster dam-Den Haag hebben zich in het afgeloopen weekeinde twee ernstige ongelukken voorgedaan. LISSE, 2 Juli. Zaterdagmiddag omstreeks twee uur is op het pas-opengestelde gedeelte van den auto weg Amsterdam-Den Haag een ernstig onge luk gebeurd. Ter hoogte van den Lisserweg passeerde een Belgische auto, komende uit de richting Den Haag, een autobus. Onmiddellijk na het passeeren haalde de bestuurder van den Belgischen wagen naar rechts uit. doch verloor daarbij de macht over het stuur. De wagen vloog over den rechterberm van den weg, den dijk af en kwam eindelijk terecht in den naast den autostrada loopenden sloot. Hierbij raakte de auto nog een motorrijder, die zich daar ter plaatse op den weg bevond en wiens motorrijwiel zwaar beschadigd werd. De inzittenden van de auto, twee dames en drie heeren, werden niet zonder moeite uit den totaal vernielden wagen gehaald. De heeren bleken ernstig gewond te zijn; een der dames had enkele lichte kwetsuren opgeloo- pen en de andere dame is met den schrik vrij gekomen. De motorrijder bekwam slechts lich te kwetsuren. Nader kan worden medegedeeld, dat de Bel gische auto werd bestuurd door den heer D. S. uit Antwerpen. In dezen wagen zaten voorts zijn vrouw, een dochter en haar verloofde en een neef. Vier inzittenden werden dermate ge wond dat zij in het BurgerziekenhuLs te Am sterdam moesten worden opgenomen. Twee hunner kregen armbreuken, terwijl de be stuurder ernstig aan het hoofd werd ge wond. Alleen de dochter van den heer S. is met den schrik vrijgekomen. De motorrijder, die door de Belgische auto werd geraakt en daardoor kwam te vallen, brak een pols. Het onderzoek van de gemeentepolitie te Haarlemmermeer heeft uitgewezen, dat de be stuurder van de Belgische auto na het passee ren van de autobus te snel naar rechts heeft uitgehaald. Hierdoor raakte zijn wagen het linkervoor wiel van de autobus met het gevolg, dat de be stuurder de macht over het stuur verloor. De motorrijder, die juist door de autobus gepas seerd zou worden, werd hiervan het slachtof fer, al kwam hij er betrekkelijk nog goed af, De motor evenwel werd ernstig beschadigd. Auto botst tegen stilstaande autobus In den nacht van Zaterdag op Zondag is een auto, komende uit de richting Den Haag en bestuurd door den heer Rouhard, op het viaduct over den Schipholweg op een daar stilstaande autobus gereden. De botsing ge schiedde met zulk een kracht, dat de aanrij dende auto ongeveer twee meter terugsprong. Gezien den toestand, waarin deze wagen na de aanrijding verkeerde, mag het nog een wonder heeten, dat bij dit ongeluk geen doo- den zijn te betreuren. De bestuurder was er nog het ergst aan toe. De heer Rouhard was geheel met bloed overdekt en klaagde over inwendige pijnen. Van twee dames, die zich verder in den wagen bevonden, werd de een aan het been gewond, de andere kwam er met eenige ontvellingen af. Dr. Katte uit Bad hoevedorp verleende de eerste hulp. De heer Rouhard, die met een snelheid van 60 a 70 km. zou hebben gereden, verklaarde de autobus, die wegens een panne aan den kant van den weg stond, pas op het aller laatste oogenblik te hebben gezien, daar het achterlicht niet brandde. Dit werd echter door den chauffeur van de autobus ten stelligste ontkend. Zeker is, dat zelfs na de aanrijding het achterlicht brandde. Het duurde geruimen tijd voor politie en geneeskundige hulp ter plaatse waren. Men had namelijk eerst de politie te Amsterdam gewaarschuwd, terwijl voor gebeurtenissen cp dit deel van den weg de politie te Hoofddorp moet worden verwittigd. HET INTERNATIONALE WEGENCONGRES GESLOTEN. In het Kurhaus te Scheven ingen is Zater dagnamiddag de plechtige zitting tot sluiting van het achtste internationale wegencongres gehouden. De voorzitter van het congres, Ir. W. G. C. Gelinck, sprak bij den aanvang dezer zitting een rede uit, waarin hij wees op het werk door het'congres verricht, neergelegd in 88 rapporten, bevattende 2132 pagina's over de zes programmapunten. De drie sectiebureaux hebben de beraadslagingen georganiseerd, en het resultaat, geformuleerd door de commissie van redactie, is belichaamd in de honderd en een conclusies, opgenomen in het bulletin. Spr. hoopte, dat dit werk aan het weg verkeer ten goede zal komen, dat hij be schouwt als een herstelde zieke, wiens inzin king moet worden voorkomen. In de drie hoofdtalen sprak de heer Gelinck vervolgens de hoop uit. dat het bezoek aan Nederland aangename herinnering zal achterlaten. Besloten werd. het volgende (negende) In ternationale wegencongres in 1942 te Buda pest te doen plaats hebben. Incasseerder te Reeuwijk droeg gelden niet af. Zaterdag heeft de politie van de gemeente Reeuwijk den 53-jarigen incasseerder van de gemeentelijke waterleiding J. M. de K., aldaar wegens verduistering gearresteerd. Bij onderzoek is gebleken, dat deze man de incasso's, waarmede hij belast was. niet regel matig afdroeg. Een steekproef bracht aan het licht, dat aan hem afgedragen gelden niet waren verantwoord. Het verduisterde bedrag beloopt, voor zoo ver tot nu toe kon worden geconstateerd, zes honderd gulden. De K., zal ter beschikking van den officies van Justitie worden gesteld.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 5