JUBILEUMWEDSTRIJDEN VAN „DE HOOP" SUZANNE LENGLEN OVERLEDEN Nieuwe wereldrecords DE GRAND PRIX .BUDGE NEREUS WINT DE CROOTE PRIJS MAANDAG '4 JUG I 1938 HAARDE M'S D A G B E A D' 5 „STER VAN DE TENNISBAAN" Uit Parijs wordt gemeld, dat heden morgen zeven uur de vermaarde Fran- sche tennisspeelster Suzanne Lenglen na een ernstige ziekte is overleden. Zij was een tennisspeelster, wier naam legendarisch is geworden; wier prestaties on vergetelijke zullen blijven en die geboekstaafd 6taan in de sportkronieken. Een tennisspeel ster van wereldformaat, wier verschijning op de internationale banen ontzag inboe zemde, m Europa zoo goed als in Amerika en overal elders. Een „ster van de tennisbaan", zooals de wereld er nog geen tweede aan schouwde. Dat was Suzanne Lenglen! In deze oogenblikken gkan onze gedachten terug naar den tijd van haar glorierijk op treden, een tijd waaraan een interview van deze vermaarde tennis-ster een levendige her innering bewaart. Toen men Nelson eens vroeg naar het ge heim van zijn succes, antwoordde hij: „Het is voor mij zaak, mijn tegenstanders altijd een kwartiertje voor te zijn". „Ook de tennisspeler", zegt Suzanne Leng len, „moet de handelingen van zijn tegen stander voelen aankomen en zich daarop bij tijds kimmen instellen. En dat is iets dat men moet leeren en dat ook te leeren is. Ik heb heel wat moeten opofferen en ik heb mij bij voortduring en tot in het emdelooze moe ten oefenen en al mijn methoden en bewegin gen, schijnbaar zoo gemakkelijk, zijn het uit eindelijke resultaat van eindeloos, nauwgezet en inspannend werk. Stellig ben ik van huis uit met een zekeren tennisaanleg begaafd, maar de zoo noodza kelijke bebeersching en discipline leerde ik van mijn vader. Hij is het die mij van mijn prilste jeugd af heeft getraind. Hij vond tal rijke variaties in de slagen uit, hij bedacht de meest strategische manieren van opstellen, h.'j controleerde elk van mijn houdingen en bewegingen, elk onderdeel van mijn spel; hij stelde tenslotte mijn dieet vast en bepaalde de keuze van mijn vriendinnen. Wanneer ik als jong meisje een foutieven slag maakte (en hoe vaak gebeurde dat niet!) dan draaide ik mij nederig om naar mijn vader die altijd achter mij langs de lijn stond en ik zei „Pardon". Mijn vader was bijzonder nauwkeurig bij de training en stond mij niet de geringste con cessies toe. Genoegens en allerlei pleziertjes die een tennisloopbaan vaak met zich brengt, waren voor mij niet weggelegd. Ik herinner mij een partij, ik was nog een jong meisje, waarin ik een foutieven slag maakte. Ik ontstelde ervan, maar speelde rus tig door. Dat was teger. de Engelsche kam pioene Miss Mackane, de latere mevrouw Godfree. In 1924 werd zij evenals in '26 kam pioene van Wimbledon en ook in andere wed strijden behaalde zij belangrijke overwinnin gen. Onze partij vond ook in Wimbledon plaats en tusschen twee games wilde ik even wat drinken. „Nee, nee!" kwam mijn vader tusschen- beide, „je bent op het oogenblik uitstekend in vorm". „Maai- ik heb zoo'n dorst, ik wil graag wat drinken", wierp ik tegen. „Je staat op winnen en je speelt eerst je partij uit", besliste mijn vader en ik kreeg niets te drinken! Mijn vader ik geef het graag toe had altijd gelijk. Het gebeurde meer dan eens dat ik zat te huilen in een bui van vertwijfeling en toch wist ik dat hij gelijk had. De weg naar den roem zit nu eenmaal vol doornen en er komen ongetwijfeld oogenblikken dat men zijn zenuwen niet langer de baas kan. Het is werkelijk niet zoo vreemd wanneer men in een dergelijke sfeer van eeuwige spanning en geprikkeld zijn, wel eens het hoofd kwijt raakt. Wat overigens niet wegneemt dat lang niet alle geschiedenissen die over mij de ronde doen, allemaal waar zijn, Zoo is het bij voorbeeld in werkelijkheid nog r^ooit voorge komen, dat ik van woede mijn raquet op den grond heb gesmeten en vertrapt heb, zooals er eens werd geschreven. Wel is het juist dat ik in Amerika, in een wedstrijd tegen mevr. Malory de partij opgaf. Dat is heel wat an ders en het is deze eene nederlaag waarmee mijn sportieven staat van dienst, als ik het zoo eens zeggen mag, die 21 wereldkampioen schappen telt, belast is. In die dagen, het was 1921 in Forest Hills, leed ik hevig aan hoestaanvallen en boven dien had ik nog veel last van de nawerking van zeeziekte. Later versloeg ik mevr. Mal- lory in Sint Cloud niet 6—3, 6—0 en in Wim bledon met 6—0. 60. Haar man had 10.000 dollar op de overwinning van .zijn vrouw ge wed! Op mijn vijftiende jaar won ik het kam pioenschap van Parijs. In 1919 speelde ik voor de eerste maal in Wimbledon. Vijf tot zes ron den moest ik waarlijk vechten en telkens mijn tegenstandsters verslaan, alvorens ik tegen mevrouw LambertChambers uitkwam. Zeven maal in successie had zij het wereldkampioen schap behaald. In den zwaarsten wedstrijd van alle die ik gespeeld heb, won ik met 108, 46, 97. Ik was wereldkampioene geworden en ik zou mijn titel daarna nog heel wat keeren met succes verdedigen, alvorens ik de tennis-arena, ongeslagen vaarwel zegde. Lenglen was het eerste sportmeisje, dat reeds op zeer jeugdigen leeftijd internationa le faam verwierf en als zoodanig indertijd een geheel nieuw verschijnsel. Tegenwoordig begint men dat, met name ook op zwem- en kunstschaatsengebied alweer als de gewoonste zaak van de wereld te beschouwen. De oudere ingewijden in het tenniswereldje zijn onge twijfeld ook nu nog bereid, Suzanne Lenglen te beschouwen als de grootste speelster, die men ooit gezien heeft op het punt van natuur lijke aanleg en gemakkelijke gratie in het spel. Wanneer men haar zag spelen, kreeg men den indruk, dat het alles van zelf ging zonder eenige inspanning, zoo was haar spelstijl ge- perfectionneerd. De oorzaak van haar vroeg- tijdigen dood moet, volgens berichten uit het buitenland, gezocht worden in overmatige in spanning bij de training van de Fransche ten- nisjeugd, welke haar eenigen tijd geleden was opgedragen. VAN RAGNHILD HVEGER Uit Kopenhagen: Tijdens wedstrijden al hier is Ragnhild Hveger er in geslaagd, twee nieuwe wereldrecords op haar naam te bren gen. Zij verbeterde nl. het wereldrecord over 1500 meter, dat sedert 26 Juni 1936 met een tijd van 22 min. 36.7 sec. op naam stond van haar landgenoote Grete Frederiksen. gevestigd te Kopenhagen, met niet minder dan ruim 50 seconden en bracht het op 21 min. 45.7 sec. Verder slaagde zij er in, het wereldrecord over de mijl (1609 meter) te verbeteren en te bren gen op 23 min. 11.5 sec. Het oude wereldre cord stond op naam van Helen Madison met een tijd van 24 min. 34.6 sec., gevestigd op 3 Juli 1930 te Long Beach. Van de 26 wereldrecords bezit Denemarken er-thans 12, Nederland 11, Duitschland 2 en de Vereenigde Staten 1, Ragnhild Hveger voegde weer twee wereldrecords aan haar per soonlijke lijst toe; zij heeft er nu tien. VOOR WIELRIJDERS Onder groote belangstelling zijn Zaterdag te Parijs de series verreden van de sprintwed- strqden voor amateurs om den Grand Prix de Paris. Van de zes sprinters, uit wie de Nederland- sche ploeg bestond, wonnen er drie hun series, n.l. Derksen, Van de Vijver en Ooms. Aan de uitslagen ontleenen we de volgende: Eerste serie: 1. Gurly 12 3/5 sec. over de laatste 200 M. 2. Kropman (Nederland) 1 lengte. Tweede serie: 1. Derksen (Nederland) 12 4/5 sec., 2. Barrateau. Derde serie: 1. Van de Vijver (Nederland) 12 4/5 sec., 2. Garteaux. Vierde serie; 1. Dolivet. 13 3;5 sec., 2. De Heus (Nederland) óp 3 lengten. Achtste serie: 1. Renaudin 12 2/5 sec., 2. Buchly op Vz lengte. Elfde serie: 1. Ooms (Nederland) 12 4/5 sec., 2. Noblet. De sprintwedstrijden voor amateurs en be roepsrenners hebben Zondag in beide catego rieën een "verrassing opgeleverd. Bij de be roepsrenners behaalde de Duitscher Richter den waardevollen prijs, waarmee hij dus zijn zege van 1934 herhaalde: bij de amateurs be haalde de Franschman Renaudin de overwin ning op prachtige wijze. In den derden rit der amateurs toonde de Italiaan Loatti zich superieur. Thans maakte Ooms het hem niet zoo lastig als Zondag j.l. op den Olympischen Dag te Amsterdam, toen het verschil slechts enkele centimeters bedroeg. Zondagmiddag hield Loatti onzen landgenoot een volle lengte achter zich. In den eindstrijd kwamen dus uit van de Vijver, Loatti en Renaudin. Van de Vijver ging aan den kop en behield de leiding tot op 500 M. Renaudin en Loatti be streden elkaar fel; in de laatste bocht nam Renaudin de leiding, zette een geweldigen spurt in, maar ook Loatti sprintte fel weg. Beiden gingen langs Van de Vijver, die zich daarna niet meer inspande. Renaudin reed buitengewoon fraai; hij ging met minimum verschil, 10 c.M. als eerste over de streep. Van de Vijver eindigde een lengte achter Loatti op de derde plaats. In den eindstrijd der beroepsrenners nam Richter onmiddellijk de leiding. Op 500 meter lag de Duitscher nog steeds aan den kop, maar toen kwam Scherens met een feilen spurt op zetten. Helaas viel deze op 30 m. voor de eind streep in vollen ren; hij liep vrij ernstige won den aan het hoofd op en moest naar een zie kenhuis worden vervoerd. Van Vliet kon Rich ter niet meer inhalen. De start voor het nummer 100 M. ge kleed zwemmen voor heeren tijdens d'e wedstrijden van den Ned. Bond tot het redden van Drenkelingen, welke Zondag in de Gemeentelijke Zwem inrichting aan de Kleverlaan werden gehouden. TE NOORDWIJK Nou, een beauty is Budge, de Wimbledon- kampioen tennis, niet. Hij is wat we in rond Hollandsch noemen een „vuurtoren", m.a.w. hij bezit een kuif knalrood haar, en heeft daarbij een ietwat bleek afstekend gezicht, in ieder geval geen filmgezicht, tenzij het voor karakterrollen gebruikt zou moeten worden. Dit is in zooverre een gelukkige omstandig heid dat ze nu van Budge in ieder geval niet, zooals dat met zijn roemruchten voorganger Frank Shields gebeurd is, een filmster kunnen maken. Alhoewel de verleidingen van het pro fessionalisme daarmee nog niet van de baan zijn. En wie weet, misschien maken ze 't tóch van 'm, want Amerika is en blijft Amerika, en Budge is amateur, maar of hij 't blijven zal? Misschien ziet Hall Roach iets in 'm voor de films van „Our gang", want hij lijkt in ieder geval veel op dien leelijken jongen-met-de- sproeten, die daar altijd in optreedt. Hoe weinig Budge aan persoonlijke schoon heid mag bezitten, temeer schoonheid legt hij in zijn tennisspel. Zijn stijl van spelen is zeer soepel en elegant. Maar zij, die op een cannonball-service zaten te vlassen, zijn teleurgesteld. Want de aces, die Budge sloeg, waren te tellen. De services waren hard, ongetwijfeld, maar wat de tennissers noemen: cannonballs, neen, dat waren ze niet. Misschien liep, of beter vloog, er eens eentje tusschen door. Of Budge zijn cannon- ballservice in Wimbledon heeft vergeten of dat hij deze nooit bezeten heeft laten we in het midden, wantmisschien had hij tóch een cannonballservice, maar verbleekte deze tegen het vuurwerk van kanonkogelsservices, dat Roderich Menzel, Budge's tegenstander in de exhibitions, loste. De sterkste zijde van Budge's spel bleek gis teren echter, dat het heelemaal geen zijde GEMAKKELIJK DE OUDE ACHT Zaterdagmiddag zijn de internationale roei- wedstrijden. welke de Koninklijke Amster- damsche Roei- en Zeilvereeniging „De Hoop" ter gelegenheid van het 90-jarig bestaan op de Boschbaan organiseert, begonnen. Bij de Oude Twee werd het een spannende strijd tusschen Njord en de D.T. en R.V. Amstel had aanvankelijk de leiding, doch de D.T. en R.V. kwam weldra voor te liggen. Op 1000 Meter lag Njord nog op de derde plaats, doch op de volgende 250 meter kwamen er belangrijke veranderingen in de onderlinge positie. Het werd een schitterende strijd op de laatste 500 meter tusschen de Leidenaars en de D.T. en R.V. Met miniem verschil werd Njord eerste. Voor het nummer jonge acht. kwamen aan den start: Boei 1: Nereus, boei 2: New College Oxford, 3 Triton, 4 De Amstel, 5 De Hoop. Op de laatste 250 meter ging de strijd alleen tusschen Amstel en Triton. Met een machtigen eindspurt trachtten de Utrechtenaren hun achterstand in een voorsprong om te zetten maar deze eindspurt bleek te laat te zijn in gezet, zoodat Amstel, zij het met gering ver schil, won. Alleen Aegir en Njord hadden voor het nummer Vier zonder stuurman ingeschreven Aegir heeft vrijwel voortdurend de leiding gehad. Na 1000 meter bedroeg het verschil een halve lengte. Hoewel Njord er in een hoog tempo aan trok, slaagden de Leidenaars er niet in, hun achterstand in te loopen. Inte gendeel, Aegir vergrootte den voorsprong langzaam maar zeker en ging met ruim een lengte verschil als winnaar door de finish. Aan de uitslagen ontleenen we de volgende: Stijl-snelroeien voor dames in vier riems- gieken (glad) 1 Viking 61 pnt., 2 Willem III 57 pnt., 3 De Hoop 56 pnt., 4 Oxford University Women's. Boat Club 43 pnt. Stijlroeien voor dames overnaadsche vier- riemsgieken juniores: 1 Het Spaarne 82 pnt., 2 De Hoop 81 pnt., 3 De Amstel 74 pnt.. 4 Nereus 68 pnt., 5 Oxford University Women's Boat Club 57 pnt. Stijlroeien dames juniores overnaadsche tweeriemsscullingbooten Eerste heat: 1 De Laak 83 pnt., 2 De Hoop a. 82 pnt., 3 D.R.V. 73 pnt. Tweede heat: 1 Spaarne 79 pnt., 2 Willem HI. 3 De Vliet. 4 Poseidon. Stijlroeien dames vierriemsgleken glad. 1 Spaarne 82 pnt.. 2 De Vliet 80 pnt., 3 De Hoop 77 pnt., 4 De Maas 75 pnt. Oude Twee: 1 Njord, geen tijd opgenomen, 2 D.T. und R.V. miniem verschil. 3 De Am stel ver achter. Jonge acht: 1 De Amstel, 6 min. 29.8 sec., 2 Triton 6 min. 30.4 sec.. 3 De Hoop 6 min. 34.4 se:.. 4 Nereus 6 min. 35.8 sec., 5 New Col lege Oxford 7 min. 1.2 sec.. Vier zonder stuurman: 1 Aegir S min. 59.1 sec., 2 Njord 7 min. 2.6 sec. Tweede dag. Jonge Vier: 1 Aegir 7 min. 16 3/10 sec., 2 De Amstel, 7 min. 16.3 sec., 3 De Hoop 7 min. 19 sec. Overnaadsche vier: 1 Triton 7 min. 18,2 sec 2 Njord 7 min. 22.6 sec., 3 De Hoop 7 mm <2 sec. Jonge skiff: 1 Poseidon (D. Logger) 7 min >1.4 sec., 2 Willem III (K. E. Meyer Jr.). min. 52 sec.. 3 De Hoop (E. J. Zeegers) 8 min 2.6 sec. Jonge twee: 1 Deutscher Turn- und Ruder- verem 8 min. 7 4 sec.; 2 Die Leythe, 8 min. 14.2 sec.; 3 Willem m 8 min. 16 sec. Overnaadsche skiff: 1 Die Leythe (J. B. Coster), 8 min 16.1 sec.; 2 De Hoop (R. Seï- ües) 8 min. 21.2 sec., 3 Aegir (R. G. Gretier) 8 min 51.5 sec. Overnaadsche twee: 1 Poseidon 8 min. 36 6 sec.. 2 De Hoop 8 min. 38.6 sec. Stijlroeien voor dames (gladde skiff): l De Hoop (mej. E. Herman). 83 pnt.,; 2 Willem III (mej. B. J. Stom) 77 pnt. Veteranen acht: 1 De Amstel 6 min. 56.3 sec.; 2 De Hoop 6 min. 58.5 sec. Oude acht: 1 Nereus 6 min. 17.6 sec.; 2 De Hoop 6 min. 31.5 sec. Skiff (lichte roeiers) 1 De Amstel (L. R Wierïnga) 8 min. 11 sec., 2 Delftsche Sport (B. Fokkinga) 8 min. 17 sec., 3 De Hoop (ir. P. C. van Niftrik) 8 min. 21.6 sec. Stijlroelen Dames (overnaadsche skiff): 1 De Hoop (mej. E. S. Klein) 83 pnt.; 2 De Laak (mej. C. M. van Buuren van Hevst) 76 pnt.: 3 Het Spaarne (mej. W. van Rijswijk) 75 pilt. Stijlsnelroeien dames (gladde skiff): 1 De Maas (mej. J. A. Boks) tijd over 1000 M. 4 min: 19.5 sec. 58 pnt.. 2 De Hoop (mej. E. Herman) tijd 4 min. 23.2 sec. .(52 pnt.) Burke wint de Diamond Sculls in recordtijd Uit Londen: De traditioneele Henley Regatta is Zaterdag geëindigd. Het belangrijkste num mer, de strijd tuschen de skiffs om de Diamond sculls, werd volgens de verwachting gewonnen door den Amerikaan J. W. Burke, die de baan aflegde in den nieuwen record- "ïjd van 8 min. 2 sec. De Engelschman D L. Habbitts (Reading1 erd met grooten achterstand tweede. Het oude record stond op 8 min. 10 sec., ge- vesigd in 1905 door een Engelschman en in 1934 geëvenaard door den Duitscher Buhtz. heeft: het is allround. Een forehand, een back hand, een smash, in elke situatie kreeg Budge den bal waar hij dien hebben wilde. De met de kracht van een forehand geslagen back hand kon den-bal een tijdlang diagonaal over het veld jagen maar dan eensklaps kwam de bal met dezelfde scherpte rechtuit, parallel aan de lijnen, waar deze niet verwacht werd. Budge maakt ook fouten, zooals ieder mensch. Dat mag in het begin hen, die door alles wat ze van Budge's phenomenale prestaties ge hoord hebben een onfeilbare superfiguur zijn gaan maken, een ontnuchtering beteekenen, de ervaring te zien dat zijn spel op mensche- lijk feilbaar niveau staat komt de waardee ring van zijn ongetwijfeld meesterlijk tennis- werk ten goede. Budge speelt met het gemak, met de onop vallendheid, die de ware meesterschap ken merkt. De virtuoos op het tennisveld was gisteren eigenlijk Roderich Menzel, de reuze Tsjech, die na eerst met 61, 16, 62 van Budge te hebben verloren, met Cejnar de vlag moest strijken voor Budge en Mako. Menzel was degene, die opviel. Hij had prachtige momen ten en deelde af en toe rake racquetklappen uit, waar voor normale menschen met z'n tienen zouden moeten zijn, maar daarbij had hij ook vele inzinkingen. Tijdenlang gelukte hem alles, maar dan ging het weer niet. Daar van was bij Budge geen sprake. 'k Heb Budge in het begin spottenderwijs een „vuurtoren" genoemd, maar ook in allen tennisernst is hij een vuurtoren, een veilige baken in de woelige zee van de tennisslagen der overige spelers. Bij Menzel kreeg men zoo vaak het gevoel dat hij bij een bepaalden slag alles op alles zette. Budge zette nooit alles op alles, of mis schien eigenlijk altijd alles op alles; hij speel de op één niveau, ging daar niet onder, maar ook niet boven. In het dubbelspel CejnarMenzel tegen BudgeMako stonden de Amerikanen in de tweede set met 51 achter; zij haalden in en wonnen met 86. En eigenlijk merkte men niets bijzonders aan hun spel; zij deden het niet beter dan toen ze zoo achterkwamen. Dat is het geheim van het z.g.n. niveau-houden, het geheim van elk meesterschap n.l. dat het den toeschouwers zoo gewoon, zoo vanzelf sprekend toeschijnt. Cejnar was in het dubbelspel een stuk min der dan Mako, Budge en Menzel; hij deed prachtige dingen, maar kon in virtuositeit niet bij Menzel en bezat ook niet het safety-niveau der Amerikanen. Zoodat het dubbelspel hier door een beetje onevenwichtig werd. Mako steunde op het niveau van Budge, en had daarenboven af en toe virtuooze bevlie gingen; denken we alleen maar aan de ballen, die hij tot de vermakelijke verbazing van het publiek met het racquet achter den rug om sloeg! Gisteren hebben velen naar de tennispres- taties van Budge, Mako, Menzel en Cejnar zitten kijken. En het leidt geen twijfel of velen zullen deze week op de tennisbanen van hun club thuis probeeren hetgeen ze gezien hebben in practijk te brengen. Er zal aardig wat „gebudged" worden! Men zal probeeren om met hetzelfde gemak, dezelfde schijnbare nonchalance te gaan ten nissen, die men gezien heeft. Om te bemerken dat 't hopeloos mis gaat. Want dat gemak van Budge's tennisspel ligt er niet als vernis buitenop. maar het is van binnenuit gegroeid. En zooals een boek, dat met het grootste gemak geschreven lijkt, in feite den vervaar diger de grootste moeite heeft gekast, zoo is het schijnbaar gemakkelijk gespeelde tennis ook het resultaat van moeizame training. Maar laten we desniettemin gerust probee ren eens te „Budgen". We zullen dan weer eens zien dat er een wereld vol moeilijkheden, een lange lijdens weg, ligt tusschen het gemakkelijk schijnen enhet gemakkelijk zijn. Ook in tennis zit filosofie. v. H. VOOR AUTOMOBILISTEN VAN FRANKRIJK Voor de 32ste maal werd Zondag te Reims de Groote Prijs van Frankrijk verreden; het cir cuit moest 64 maal worden afgelegd met een totaal afstand van bijna 510 km. Het is een daverende zege voor Mercedes-Benz. gewor den, want dit Duitsche merk bezette de eerste drie plaatsen. Het resultaat luidt: 1. Von Brauchitsch met Mercedes Benz 3 uur 4 min. 38,5 sec. over 509.2 K.M.; gemiddelde uursnelheid 162.758 K.M.; 2. Caracciola met Mercedes Benz 3 uur 6 min. 19,3 sec.; gem. uursnelheid 161.29 K.M. Met 1 ronde achterstand: 3. Lang met Mercedes Benz 3 uur 4 min. 54.3 sec. Met tien ronden achter stand: 4. Carrière met Talbot 3 uur 6 min, 23,3 sec.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 9