Haarlem's Dagblad Ter Medische Tentoonstelling Muizenissen. Openingsvlucht naar Australië volbracht tiet belangrijkste ^»5e Jaargang No. 16881 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soenduplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM ES ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Dinsrlap 5 Juli 1938 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Kegel abonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Begrafenis aankondigingen Jan van Gysen stierf in 1722 te Amsterdam en zijn nabestaanden lieten bij de firma En schedé de volgende aankondiging drukken: Jan van Gysen, Poëet die nimmer schreef als op maat. Het Lyk zal uytgedragen worden in de Egelantierstraat Ten huize van Belleflam, Haarsnyder, daar hij woonden En aan de Buuren steeds zijn goede gunst betoonden. 't Is aan de Zuyd-zy, by de derde Dwars straat. om wel te verstaan En om niet verkeert of door abuys voorby te gaan. Zoo zult gy daar de Baar voor de Gang zien praaien Daar men 't Lyk met ordentelykheid op zal haaien. Noch groote gevoeligheid noch distinctie treden uit dit document naar voren. Een veel eer statistischen geest ademt daarnevens het doodsbericht van Reinier Bolswaart, over leden in 1661. Het bewijst bovendien dat de medische wetenschap van die dagen, hoe primitief zij dan ook was in vergelijking met weten en werken der medici in de twintigste eeuw, wel prat kon gaan op patiënten die zeer hooge leeftijden bereikten. Want omtrent Reinier zijn huisvrouw Biedes Jans en haar vorige mannen wordt het volgende getuigd: Ik meen van veertig jaar heeft hy Turf gedraagen. Nu is hy van de Dood gantsch ter neer geslaagen; Die goede Ouden Man was vyf en negentig Jaar Doen hy met zyn Biedes Jans nog wierd een Egte Paar. Het schijnt God belieft de Weduw nog te spaaren; Het Is haar Vierde Man gesturven met veel Jaaren. De eerste doen hy sturf was zestig Jaaren Oud, De tweede honderd zestien, doe was die Man weer koud: De derde honderd dertien, het einde zynes Leeven Heeft hem door den Dood op 't lesten nog begeeven; Den overleedene Man is zes en negentig oud, Des nagelaaten Weduw is vier en negentig stout Achteraf komt dan nog deze ietwat achte- looze uiting van deelneming: „Wat valt het scheyden zuur, voor de Oude is 't een kruys". En voor diegenen die zich interesseeren in Biedes Jans' einde ligt er dan een aankondi ging, waaruit blijkt dat zij zelf in 1665 over leed, dus op 98-jarigen leeftijd. Veel korter en nuchterder is het zakelijk overlijdensbericht van „Annetje Visser, an ders genaamd Annetje met het Kleine Hoofdje, Bejaarde Dogter van 98 jaar". De gemiddelde duur van het menschen- leven schijnt toch in die tijden korter ge weest te zijn dan nu. Maar wie aan de zuige lingensterfte en de epidemieën ontsnapten hadden blijkbaar toch vaak zeer groote taai heid. De bevolkingsstatistiek was slecht verzorgd, maar een geval als dat van Biedes Jans en haar vier mannen geeft ons een treffenden indruk. Ter tentoonstelling in het Frans Hals Mu seum ligt o.a. ook een zeer oud document uit het Haarlemsche gemeente-archief: de aan stelling van Claes van Sparenwoude tot Chi rurgijn op een salaris van 20 pond Hollandsch per jaar. Dat is het oudste historische stuk. Er zijn er nog tallooze andere die belangstel ling wekken. HET PALEIS VAN JUSTITIE TE HAARLEM. EEN HALVE EEUW GELEDEN WERD MET DEN BOUW BEGONNEN. Het is thans juist een halve eeuw geleden dat begonnen werd met den bouw van het Pa leis van Justitie in de Jansstraat. Er is nog al lang over gewerkt, want pas op 15 September 1390, dus na ruim 2 jaren, werd het nieuwe ge bouw door den Minister van Justitie plechtig ingewijd. Vóór 1890 was het Gerechtsgebouw in de Zijlstraat gevestigd, op de plaats waar later het oude Postkantoor stond (hoek van de No- belstraat). De grond waarop dit gebouw stond was van de gemeente, want in 1890 werd het eigendomrecht overgedragen aan het rijk. De gemeente kreeg in ruil daarvoor van het rijk een terrein in de Smedestraat. waarop destijds het Postkantoor stond. Op dien grond werd toen het Politiebureau gebouwd. Het was dus in dien tijd een verhuizing van verschillende openbare diensten! Het Gerechtsgebouw is in de laatste jaren te klein geworden, daarom werd het Kanton gerecht overgebracht naar het gebouw aan den overkant van de Jansstraat, waar voor heen de Provinciale Griffie gehuisvest was. Een studiebeurs voor de Universiteit. Voor een Haarlemmer beschikbaar. Ter verkrijging van de met den aanvang van het nieuwe studiejaar vrijkomende beurs voor studie aan een Universiteit kunnen ver zoeken (op zegel van 30 cent) worden inge diend bij Burgemeester en Wethouders van Haarlem vóór of op 15 Juli 1938. Aanvragen na dien datum komen niel mes. in aanmerking. Nadere inlichtingen zijn verkrijgbaar ter gemeente-secretarie 5e afdeeling. (Te Weesp heeft een muis met zijn staart kortsluiting in het net van het P.E.N. veroorzaakt, waardoor de aangeslotenen een uur lang zonder stroom zaten.) Een nietig oorzaakje reeds kan, Dat is al vaak genoeg gebleken, In zijn gevolgen nu en dan. Zich zeer onevenredig wreken. Dit incident wijst er weer op, Was deze muis, zoo avontuurlijk, Verlekkerd op een Weesper mop, 't Zij letterlijk dan wel figuurlijk? Hoe 't zij, dit dier had geen emplooi. Voor leeuwen netten door te knagen, Dat klinkt in oude fabels mooi. Maar past niet meer in onze dagen. 't Ging zeker dus op rooftocht uit, Een muis kan ook op lucht niet teren. En moest, bij 't zoeken naar zijn buit. Een stroom (electrisch dan) passeeren. En bij dien stroom vond het zijn graf. Eén piep misschien nog. toen het zwijgen, Ach, waarom moest, vraagt men zich af, Dit muisje nou zoo'n staartje krijgen? P. GASUS. NIEUWE SUBST. OFFICIER VAN JUSTITIE. Mr. N. J. G. SIKKEL BENOEMD. Tot subst. officier van Justitie bij de Arr. Rechtbank alhier is benoemd mr. N. J. G. Sikkel, thans Ambtenaar van het O M. bij de Kantongerecht in het Arr. Middelburg, ter standplaats Middelburg. Mr. Sikkel werd 1 September 1897 te 's-Gra- venhage geboren en studeerde te Amsterdam aan de Vrije Universiteit. Hij voleindigde zijn studie in 1925 en vestigde zich daarna als ad vocaat te Sneek; tegelijkertijd was hij waar nemend Ambtenaar O.M. bij het Kantonge recht in Leeuwarden. Sedert Augustus 1926 is hij Ambtenaar van het O.M. bij de Kan tongerechten in het Arr. Middelburg. Sinds 1 Februari 1934 is hij ook werkzaam als waar nemend officier van Justitie bij de Arr. Recht bank te Middelburg. Mr. Sikkel is lid van de Geref. Kerk in Her steld Verband. EXAMENS. Toonkunst Bij de te 's Gravenhage gehouden Staats examens voor Muziek is voor piano lager- onderwijs geslaagd mejuffrouw C. A. Leeu wenberg te Heemstede, leerlinge der Toon kunst-Muziekschool alhier. Dr. L. C. Kersbergen, voorzitter van de Nederlandsche Maatschappij tot bevor dering der geneeskunst beantwoordt de rede van den burgemeester van Haar lem, Dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk tijdens de officieele ontvangst ten Stadhuize van Hoofdbestuur en afgevaardigden ter 89ste algemcene vergadering van de Ned. Mij. tot Bevordering der Geneeskunst, welke gistermiddag plaats vond. HET LAGER ONDERWIJS TE HAARLEM. TOESTAND IN 1937 BIJ IIET OUDE GEBLEVEN. Aan het verslag omtrent den to«tand van het lager onderwijs te Haarlem gedurende het jaar 1937, uitgebracht aan den Gemeenteraad door de Commissie van Plaatselijk Toezicht op het L.O. alhier, is het volgende ont leend Veranderingen ten gunste kunnen niet ver meld worden. Alles bleef fci het oude. Den wethouder voor het Onderwijs en den Ge meenteraad ontbreekt elke bewegingsvrijheid op het terrein van het onderwijs. Toch wor den de belangen van het kind, waar zulks maar eenigszins mogelijk is, in het oog ge houden. De Haarlemsche Vereeniging voor school en mondverzorging is opgericht en het initiatief werd genomen om op de scholen melk te verstrekken, waarvoor eveneens een Comité in het leven geroepen werd. Daar ook van hooger hand deze melkverstrekking de belangstelling heeft is aan het comité alhier verzocht, met het doen van verdere stappen nog even te willen wachten. De Onderwijs- Verkeerscommissie deed weer prachtig werk. Het Openbaar Onderwijs. Het verslag maakt melding van de plannen tot stichting van een nieuwe school voor gewoon L.Ö. in het Noorden van de stad en een in het Ramplaankwartier en van de verplaatsing van school 17 naar het Flora park. Het denkbeeld, een afzonderlijke school voor imbecillen op te richten, juicht de com missie toe. Van hooger hand werden eenige eischen ge steld. waaraan helaas voldaan moest worden, maar die de commissie moeilijk in het belang van het onderwijs kan achten: o.a. vermin dering van de extra-belooning van het onder wijzend personeel der Dagopenhichtschool; salarisvermindering van de onderwijzers bij het Buitengewoon Onderwijs, voor zoover zij vóór 1 Januari 1934 zijn benoemd. Haarlem neemt zijn eerste proef met Per- soonlijkheidsonderwijs en wel aan school 16. in de 3e klasse. Wat in lange jaren niet ge beurd is, geschiedde in 1937: het totaalcijfer der leerlingen van openbare dagscholen steeg en wel van 7195 in 1936 tot 7224 in 1937, hetgeen een vooruitgang be- teekent van 29 leerlingen. In 1937 bezochten 919 leerlingen de U.L.O.-scholen tegen 882 in 1936, voor de opleidingsscholen bedroegen deze cijfers respectievelijk 1233 en 1251. Naar het bijzonder Onderwijs gingen 135 leerlingen over. Uit andere gemeenten be zochten 99 leerlingen de Haarlemsche Open bare scholen. De gezondheidstoestand is goed geweest, het schoolverzuim was minder dan in 1936. De aandacht wordt voorts gevestigd op ver beteringen. die aan verschillende schoolge bouwen noodig zijn en op andere verbetaiin- •fn die zijn aangebracht. Bij het U.L.O. viel een vermeerdering van t leerlingenaantal met 37 te constateeren Bijzonder onderwijs. Het aantal leerlingen, dat op de bijzondere scholen onderwijs genoot, bedroeg eind De cember 1937: 10626 tegen 10452 in 1936 en nam dus toe met 174. De gezondheidstoestand der leerlingen was goed. De gemeente telde op 31 December 1937" 12 Prot. Chr. scholen, 2 Doopsgezinde scholen 24 R.K, scholen, 1 Montessorischool, 1 R.K school van B.O., 1 R.K. Vervolgcursus, 1 Ver volgcursus voor B.O. Verbeteringen aan eenige schoolgebouwen werden aangebracht, andere verbeteringen blijven noodzakelijk. Evenals in 1936 werden ook in 1937 2 nieuwe bijz. scholen voor Voorbereid. L.O. geopend Het zijn mooie gebouwen, die volkomen be antwoorden aan de eischen, die men aan dergelijke scholen stellen mag. Het wordt hoog tijd. dat aan de school van voorbereidend onderwijs in de Jansstraat iets gedaan wordt. Dit is een wensch, die de Commissie nu reeds een tiental jaren telkens moet herhalen. Licht, lucht en ruimte ont breken: terecht werd deze school 10 jaar ge leden dan ook afgekeurd. Ook de school in de Smedestraat is een zeer oud en ouder- wetsch gebouw en steekt wel zeer ongunstig af bij hare zusteren aan den buitenkant der stad. Met aandrang worden deze twee scholen in de aandacht van de overheid aanbevolen. DE BLOEMBOLLENSTREEK IN DE CRISIS. DE DALING VAN INKOMEN EN VERMOGEN De belasting-gegevens over het dienstjaar 1936—1937, die door het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn verzameld en gepubliceerd brengen op enkele onderdeelen een eerste be gin van terugkeerende welvaart in de bloem bollengemeenten tot uitdrukking. Zoo blijkt b.v. het hoofdelijk inkomen in Lisse en Sas- senheim voor het eerst na een heele reeks van jaren weer eenige stijging te hebben onder gaan in vergelijking met het voorafgaande jaar. Als dit beschouwd mag worden als een symptoom, dat de economische inzinking in de bloembollenstreek haar dieptepunt heeft overschreden, dan is het nu het goede moment om de balans op te maken van den financiee- len teruggang, dien de jaren sedert 1930 de be volking van deze gemeenten hebben gebracht. In het belastingjaar, dat den werkelijken toestand van 1929 tot grondslag had. waren er in Nederland per 1000 inwoners 238 aange- slagenen in de rijksinkomstenbelasting; in het belastingjaar 19361937 was dit getal vermin derd tot 150,, hetgeen neerkomt op een daling met 37 pet. Voor de bloembollengemeenten Hillegom. Lisse. Noordwijkerhout en Sassenheim bedroeg het aantal belastingplichtigen bij den aan vang van het besproken tijdvak per duizend zielen: Hillegom 252. Lisse 243. Noordwijker- hout 200 en Sassenheim 222. In Hillegom en Lisse was het aantal belastingplichtigen dus hooger dan het rijksgemiddelde. Voor 1936— 1937 komen deze gemeenten echter slechts tot een aantal aangeslagenèn in de rijksinkom stenbelasting van: Hillegom 131. Lisse 113. Noordwij kerhout 71 en Sassenheim 89. alles weer per duizend inwoners. Nu ligt dus ook het cijfer van Hillegom en Lisse ver beneden het rijksgemiddelde. De teruggang, die zooals hier boven berekend. 37 pet. bedroeg voor het geheele land, was derhalve in Hillegom 48 pet. Lisse 53 pet.. Noordwijkerhout 64 pet. en Sas senheim 60 pet. In alle vier genoemde gemeenten was de te ruggang van het aantal belastingplichtigen dus aanzienlijk grooter dan het rijksgemid delde. maar ook de onderlinge verschillen, va- rieerend van 48 tot 64 pet. zijn opmerkelijk groot. Het belastbaar inkomen per hoofd der be volking bedroeg in 1929 voor het geheele land f 550, het is gedaald tot f 312 en onderging dus een vermindering van 43 pet. In de besproken gemeenten bedroeg het be lastbaar inkomen per inwoner aanvankelijk: Hillegom f 664, Lisse f 795, Noordwijkerhout f 460 en Sassenheim f 739. Alléén Noordwijker hout kon dus het rijksgemiddelde niet halen, in de andere^drie gemeenten stak het hoof delijk inkomen vrij ver boven dat gemiddelde uit. Thans echter bedraagt het: Hillegom f 256, Lisse f 251, Noordwijkerhout f 112 en Sassenheim f 203. In procenten uitgedrukt, daalde het hoofdelijk inkomen dus in Hille gom met 61 pet., in Lisse met 68 pet., in Noord wijkerhout met 75 pet. en in Sassenheim met 72 pet.! Er zijn dan ook slechts weinig ge meenten in Nederland, waar de gevolgen van de crisis zóó gevoelig zijn aangekomen. Ten aanzien van het vermogen van de bur gerij geven de belastingcijfers een beeld, dat al even somber is. Het getal aangeslagenen in de vermogensbelasting liep in het geheele land terug van 24.9 tot 20.3 per duizend zielen dat wil zeggen met 18 pet. In de genoemde ge- meenten was de teruggang evenwel véél ster ker. Het aantal aanslagen per duizend inwo ners verminderde in Hillegom van 23.7 tot 16.1. dus met 32 pet.; in Lisse van 30.0 tot 20.4, dus met 32 pet.; in Noordwijkerhout van 22.9 tot 11.1 of met 51 pet. en in Sassenheim van 31.0 tot 14.6 dus met 53 pet.! Daarnaast zagen natuurlijk de gegoede in- gezetenen, die ook thans nog in de vermogens- belasting zijn aangeslagen, hun bezit even eens terug loopen. Het gevolg van dit alles is dat het totale aangeslagen vermogen van de burgerij in Hillegom daalde van 21.2 millioen tot 10.1 millioen, dus met 53 pet.! In Lisse liep het gezamenlijke vermogen terug van 30.4 tot 14.5 millioen, of 52 pet. Nog erger is het ii Noordwijkerhout en Sassenheim. In Noordwij kerhout daalde het totale vermogen van de aangeslagenen van 9 tot 3.6 millioen. of met 60 pet. en in Sassenheim zelfs van 18.8 tot 6.3 millioen. dat wil zeggen met 66 pet.! Vergeleken met Lisse, Noordwijkerhout Sassenheim is Hillegom er dus nog vrij goed afgekomen maar in alle vier gemeenten is de teruggang zoowel op het punt van de inko mens ari op dat van de vermogens aanzienlijk grooter gewee dan het rijksgemiddelde. Het woord is aan Lichtenberg: Het is een gulden regel dat men de menschen niet naar hun meeningen moet beoor- deelen maar jiaar datgene, dat die meeningen van hen maken. Haarlem's werkloozen-aaiital beneden de 5000 Voor het eerst sinds vele jaren. In de afgeloopen week daalde het aantal werkloozen te Haarlem met 42. Het cijfer is nu 4999. Haarlem heeft dus thans voor het eerst sinds vele jaren minder dan 5000 werkloozen. Dit is een verheugend verschijnsel want er blijkt uit, dat er inderdaad eenige verbete ring op de arbeidsmarkt te Haarlem is waar te nemen. Het aantal werkloozen is nu 183 beneden het cijfer van begin Juli 1937 en 1065 beneden dat van 1936. Uit de Gereformeerde Kerk te Haarlem. Vóór 50 jaar namen de dolecrenden de Ridderstraat-kerk in gebruik. 28 Augustus 1888 nam de Nederduitsche Gere formeerde gemeente (doleerenden) het kerk gebouw in de Ridderstraat in gebruik. Dit zal dus aan het eind der volgende maand juist 50 jaar geleden zijn. Wij herinneren er aan dat deze Gerefor meerde kerk C, ruim 20 jaar geleden vereenigd werd met de kerken A (Ged. Oude Gracht) en B Klein Heiligland. Toen de kerk aan den Kloppersingel gereed was werd het kerkgebouw in de Ridderstraat buiten gebruik gesteld. EEN GIFT VAN 3000. VOOR DE NIEUWE NED. HERV. KERK IN HAARLEM NOORD. Ds. M. G. Blauw. Ned. Herv. predikant in Haarlem-Noord, ontving voor den bouw van de Emmanuelkerk een gift van f 3000. INSTITUUT VOOR ARBEIDERSONTWIK KELING De sluitingsavond van den cursus 1937 "38 der Plaatselijke Kaderschool van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling heeft plaats Don derdag 7 Juli a s. in „Rosenhaghe", Hoofman- Na de pauze zal mr. J. in 't Veld, burge meester van Zaandam, spreken over: „Gees telijke vrijheid en economische gebonden heid". Te Batavia is bericht ontvangen, dat de PK-AFM op de eerste vlucht naar Australië in den ge- regelden dienst om 14.25 te Sydney is aangekomen. (Aneta). HEDEN: 12 PAGINA'S DE SPRONG DOOR DEN BRANDENDEN HOEPEL. Nee, dit is niet de aankon diging van een bekend circusnummer doch slechts een van de lichaams- icfeningen waaraan de Italiaansche partijfunctionarissen in het .Forum Mus solini" te Rome onderworpen werden Onder het toezicht van den Duce sloeg de secretaris der fascistische partij, minister Starace een uitmuntend figuur. U ziet hem hier door een brandende hoepel springen. Er stond ook nog een sprong over bajonetten op het programma. Begrafenisaankondigingen ter medische tentoonstelling. De openingsvlucht van de K. L. M. op Australië is volbracht. „Meer en Bosch" krijgt een school voor het epileptische kind. Een tentoonstelling gewijd aan Betje Wolff in de Stadsleeszaal. Landbouwcrisismaatregelen zullen van langen duur zijn. Nederlandsche démarche te Mexico. De drijvende dagnijverheidsschool „Ko ningin Wilhelmina" uit Sliedrecht ver trokken. Het Haagsche stadhuis zal volgens het plan Luthmann worden gebouwd. Polen op zoek naar een coalitie. De vroegere leider der Oostenrijksche so ciaal-democraten dr. Otto Bauer is over leden. Franco's artillerie heeft Madrid fel be schoten. Hankau bereidt zich krachtig ter verdedi ging voor. Dc ontvangst ten stadhuize van het hoofd bestuur cn afgevaardigden van de Mij. tot Bevordering der Geneeskunst. ARTIKELEN, ENZ. H. D. Vertelling: De Dertiende door J. Po- tapenko Van onzen Parijschen correspondent: De Tour dc France. Bijzondere correspondentie: De laatste week van Wimbledon. K. de Jong over het Concert der H. O V. Dr. p. H. Schroder: Het lustrumspel Jan Klaassen. De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen OD

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1