REGENJASSEN ENGELSCHE Durex - DAKS TROUSERS f1^50 Importeurs Kleine Tentoonstelling gewijd aan Betje Wolff KRUSCHEN SALTS agenda. 'n Moderne bril flatteert DINSDAG 5 TUtl 1038 HAARLK M'S D A G B L A D f -t>. ,-v Wereldmerken als= BURBERRY5 - RODEX- QR.H0UT5TR.hoekGR.MARKT-HAARLEM Hard gewerkt, maar toch gestraald? Bij DANTUMA 'n VULPEN gehaald! OfihdoiOuitW ZIJLSTRAAT 90 TELEFOON 11161 (Adv. Ingez. Mea.j STADSLEESZAAL 24 Juli is het 200 jaar ge leden dat de literaire wederhelft van Aagje Deken 't levenslicht zag. De eerste druk van „Sara Burgerhart" „Dezen middag tusschen één uur en half twee heeft, mijne waarde Tante en dierbare Vriendinne, Elisabeth Bekker, wed. Wolff, oud 66 jaren, naar een smartelijk driejarig lijden aan kramp in de Borst en de Maag haar strijd volstreden en den dood over wonnen; van de deelneming harer wel denkende Landgenoten verzekerd ver zoeken wij van smert-opwekkende condoleante-Brieven verschoond te blijven. 5 November 1804. J. L. TEERLINK Wed. A. Crimpen. A. DEKEN. Deze merkwaardige overlijdensannonce vormt één van de historische attracties van de kleine, doch fijne expositie, welke naar aanleiding van het feit dat het 24 Juli a.s. 200 jaren geleden is dat Elisabeth Bekker-wed. Wolff, beter bekend onder den populairen naam van Betje Wolff, het levenslicht aan schouwde, op initiatief van mej. C. P. Duyns in het bovenportaal van de openbare leeszaal is ingericht. Wij zien hier o.a. het oudste gedicht van deze merkwaardige figuur uit de Nederland- sche literaire historie, dat In 1763 in de Bun del „Bespiegelingen over het genoegen" ver scheen. Óok de eerste druk anno 1782 -van de „Historie van mei. Sara Burgerhart" geschre ven door Betje Wolff en Agatha Deken ligt in één van de drie vitrines, waarin de% expo sitie is ondergebracht. In de eerste vitrine zien we werken, die Elisabeth Wolff-Bekker alleen schreef toen ze met Ds. Wolff getrouwd was. Er is ook een zeldzaam exemplaar van een werk. dat zij samen met haar man schreef, en wij ontwaren op den band hiervan de woor den- „Aanspraak en gedicht aan Zijne Doorluchtige Hoogheid Willem den Vijfden door Adrianus Wolff, predi kant in de Beemster en deszelfs Huls vrouw Elizabeth Bekker". Voorts zien we „De memiet en de Dominees pruik". „Zedenzang aan de menschenliefde bij het verbranden des Amsterdamschen Schouw- burgs", „Dichtbrief aan Cornelis Loosjes. doonsgezind leeraar te Haarlem", allemaal werken van Betje Wolff, toen zij nog niet aan haar samenwerking met Agatha Deken begon nen was. Kort voor den dood van haar man in 1777 -leerde zii. Agatha Deken kennen. En in de tweede vitrine liggen origineele uitgaven van werken, die zij tezamen met haar o.a. in „Lom- merlust" in Beverwijk schreef. De „Economische liedjes" schreef Betje Wolff met Aagje Deken om den volkszang op een hooger pei' tc brengen. Ook „Willem Lee- vend" teerste druk 1782) een boekje dat de beide dames blijkbaar onder den invloed van het succes van ..Sara Burgerhart"' als een soort vervolg hierop schreven ontbreekt ook niet op dit literair-historisch appèl. We noe men uit deze vitrine nog .De Fabellen" en „Proeve over de opvoeding". In de derde vitrine liggen eenige werken, die over de figuur van Betje Wolff verschenen zijn. 0.a. „Korte Levensschets van Elisabeth Bekker" van 16 November 1804 De schets van Johanna W. A. Naber over Neem de oorzaak weg. Uw rheumatische pijn verdwijnt voor goed. Rheumatische pijn, spit, jicht, etc. worden veroorzaakt door onzuiver bloed. De zes minerale zouten in Kruschen Salts zuiveren Uw bloed door de verschillende atvoer- organen krachtig aan te sporen. Kruschen Salts zal ook U snel en afdoende helpen. STRALENDE GEZONDHEID VOOR I CENT PER DAG (Adv. Ingez. Mea.) Heden: DINSDAG 5 JULI Harmenjansweg 2: Aandeelhoudersvergade ring N.V. Droste's Cacao- en Chocoladefabrie ken, 3.30 uur. Frans Hals Theater: „Hotel de la Poste", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „De zangvogel van Broadway", 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Familie Cinema: „Mrs. Cheyney's verdwijning" en „Giovanni de veroveraar", 2 en 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Dertig dagen corvee" 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne Theater; „De stad der verlorenen" en „Vingerafdrukken". Palestina Diorama's, Schotersingel 117a, Geopend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 3—5 en 7—9 uur. WOENSDAG 6 JULI Bioscoopvoorstellingen "s middags en des avonds Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 5 en 7—9 uur. Betje Wolff, die in de prijsvraag van Teyler de gouden medaille verwierf, is er ook. Mr. R. H. J. Gallandat Huet gaf de brieven uit. die Laurens Bekker, een broer van Elizabeth, hem over zijn zuster schreef. Laurens had niet veel met zijn zuster op zoodat men uit deze brie ven een merkwaardige kijk krijgt op Eliza beth. De brievenbundel ligt hier. Al met al is deze collectie alleraardigst, en zij vormt aanleiding tot historische en lite raire bespiegelingen. Het is dan ook te hopen dat het deze kleine, maar fijne ten toonstelling niet aan belangstelling zal ont breken. Bond van gepensionneerden bij de Nederl. Spoor- en tramwegen. Open brief aan den Minister van Waterstaat. De Bond van gepensionneerden bij de Ned. Spoor- en Tramwegen heeft een open brief gezonden aan den Minister van Waterstaat en de leden der Eerste en Tweede Kamer, waar aan wij het volgende ontleenen; Ondergeteekenden, K. Kruizinga, voorzitter en C. v. d. Polder, secretaris van den Bond van Gepensionneerden bij de Nederl. Spoor wegen:. kennis genomen hebbende van het ant woord van Zijne Excellentie den Minister van Waterstaat bij de behandeling van de begroo ting 1938 van het Verkeersfonds in de Eerste Kamer der Staten-Generaal, waarbij de pen sioenkorting van het spoorwegpersoneel op nieuw ter sprake is gebracht door eenige leden van deze Kamer, in welk antwoord de Minis ter een arbeider ten tooneele voerde, welke een pensioen genoot, dubbel zoo hoog dan zijn vroeger salaris, welk voorbeeld dienen moest om duidelijk te maken, dat mede daardoor het tekort in het pensioenfonds is ontstaan welk tekort op zijn beurt weer %verd gebruikt om daarmee de pensioenkorting te rechtvaar digen, zijn van oordeel, dat dit slecht gekozen voorbeeld volkomen weerlegd wordt door de aan den Minister overgelegde cijfers van stor ting door het personeel, waaruit blijkt, dat door dit personeel 2/3 deel tegen 1/3 deel dooi de spoorwegen in het pensioenfonds werd ge stort. Zij zijn van oordeel, dat degenen, die het beheer voerden, verplicht waren geweest, maatregelen te treffen tegenover de zwaar dere lasten, die het pensioenfonds werden op gelegd. Dit is echter niet geschied! Het is duidelijk, dat bij zulk een vreemd beheer (om niet het woord wanbeheer te ge bruiken), een toestand moest ontstaan, als die waarop de Minister zich nu beroept en het is onbillijk, dat de gepensionneerden deswege lasten worden opgelegd. Bereids hebben ondergeteekenden dan ook geconstateerd, dat Zijne Excellentie deze traditie voortzettende met 'zijn wetsontwerp tot wijziging van de pensioenwet voor de spoorwegambtenaren 1925 (Staatsblad No. 447) alhoewel zij de daarin opgenomen gedach te van vroegtijdiger pensionneering van be doeld personeel toejuichen ook nu weer geen afdoende dekking voor deze nieuwe ver zwaring der lasten zoekt aan te brengen en dus wordt voortgegaan het bedoelde tekort te ver- grooten. Professor Muller heeft in zijn rapport bij de wetenschappelijke balans 1930 becijferd, dat voor de verrekening van de eigen en de ge- zinsperisioenen der in de jaren 1925 1930 nieuw toegetreden 3670 spoorwegambtenaren noodig was 9.293 pet. voor ambtenaarspensioenen en 4.924 pet. voor gezinspensioenen, dus 14.217 pet. tezamen, terwijl de storting 15 V2 pet. heeft bedragen. Uit een en ander blijkt toch wel duidelijk dat het personeel niets ten laste is te leggen omtrent het tekort in bedoeld pensioenfonds en dat dus Zijn Excellentie volkomen het recht mist met een beroep daarop de hun opgelegde korting te handhaven. Wij zijn dan ook van oordeel dat de schuld- post door den Staat aan het pensioenfonds volledig wordt erkend en tot uitdrukking wordt gebracht in de wetenschappelijke ba lans van meerbedoeld fonds, waardoor deze als „argument" ten volle verdwijnt en daarmee tevens de door den Minister aanvaarde grond slag voor handhaving van de hen opgelegde pensioenkorting. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIOCENTRALE OP WOENSDAG 6 JULI 1938. Programma III: 8.00 Keulen, 10.20 Diver sen. 10.30 Parijs Radio. 12.05 Radio P.T.T.- Nord. 12.20 Ned. Brussel. 1.35 Keulen. 3.20 London Regional. 4.20 Keulen 5.20 Parijs Radio. 6.20 Fransch Brussel. 7.20 Keulen. 8.Ö5 Deutschiandsender of Diversen. 8.20 Keulen, 9.20 Parijs Radio. 10.50 Weenen. Programma IV: 8.00 Ned. Brussel. 9.20 Di versen of Gramofoonmuziek. 10.35 London Regional. 12.20 Pauze. 12.25 Droitwich. 1.50 London Regional. 3.20 Droitwich. 6.45 Lon don Regional. 7.40 Droitwich. Programma V: 8.007.00 Diversen. 7.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Dans muziek. 1. Bei mir bist Du schön, Maurice Winnick and His sweet Music. 2. My dog loves your dog, Eliot Everitt. 3. Manhattan Shuffle, The Ramblers. 4. My Tango dream, Geraldo and his Gaucho Orchestra. 5. At the Codfish Ball, Miss Joy met orkest. 6. Mexicana flo from Mexico, Scott Wood en L. P. Acc. Band. 7. Away n Hawaii, Roy Fox en zijn Band. 8. De zingende muis. The Ramblers. 9. Strange Blues, Nat Gonella and his Georgians. 10. So nice, Elliot Everitt. 11. Kiss me goodnight, Maurice Winnick and His Sweet Musick. 12. PrisionerOj Geraldo and his Gaucho Orchestra. 13. Dukes Holiday, The Ramblers. 14. The right so mebody to love, Miss Joy met orkest. 15. A Hill Billy roundup, Roy Fox and his Band. 16. It's a sinn to tell a lie. Scott Wood en L. P. Acc. Band 17. Mina, the Rumba Koningin, The Ramblers. 18. Sensation, Nat Gonella and his Georgians 8.0012.00 Diversen. DE NATUUR. De Vereeniglng tot bevordering der aqua rium- en terrariumkunde „De Natuur" houdt Woensdagavond 6 Juli een bijeenkomst in Café-Rest. „Bolwerk". De voorzitter, de heer G. F. M. Schutte, zal trachten de bezoekers bekend te maken met de vele geheimen, welke het leven der bijen nog voor bijna alle menschen. enkele ingewij den daargelaten, heeft. Zondag 31 Juli wordt per autobus een ex cursie gemaakt naar den Bosch. De deelnemers gaan o.a. de tropische kan sen met vele aquara. tuinen, etc. van de fam van Beuningen bezichtigen .waarna zij een tour gaan maken naar den vennen te Oister- wijk De Bill voorspelt Meest matigen Zuidwesteüjken tot Wes telijken wind, zwaar bewolkt met tij delijke opklaring, waarschijnlijk eenige regenbuien, weinig verandering in tem peratuur. BAROMETERSTAND Hoogste 763.4 m.M. te Biarritz. Laagste 748.5 m.M. te Blaavandshuk. De depressie die gisteren ten Noordwesten van Schotland lag, bevindt zich thans boven de Noordzee en veroorzaakt bij ons de lage tem peratuur en de regenbuien. Hooge drukgebie- den bevinden zich nog in het uiterste Noord oosten. het uiterste Noordwesten en het Zui den van het waarnemingsgebied. Behalve in Noord-Scandinavië is de tempe ratuur overal onder normaal. In het algemeen is het zwaarbewolkt tot betrokken. Alleen in het Oosten is de bewolking minder. Bijna oyeral viel regen: Rochefort met 27 m.M. en Zürich met 24 m.M. melden de grootste hoe veelheid. De winden worden beheerscht dooi de Noordzeedepressie en zijn van matige kracht. De wind zal meest matig zijn en ruimen tot West of Noordwest; het zal zwaar bewolkt zijn met van tijd tot opklarin gen, terwijl nog enkele regenbuien zul len vallen. De temperatuur- zal ongeveer dezelfde zijn als vandaag. BAROMETERSTAND Vorige stand 758 m.M. Stand van heden 754 m.M. Stilstand. Opgave van: Fa. KEIP, Opticiens Gr. Houtstr. 137 Tel. 11640 HOOG WATER TE ZANDVOORT Woensdag v.m. 11.46 uur: n.m. uur. Strand berijdbaar van 16.45—22.00 uur. Belangrijke telefoonnummers: Politie: 11850. Brandweer; 15333. Ongeva.llen'dienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. WE3ER heeft 'n groote keuze GR. HOUTSTRAAT 166, bij de Houtbrug. Ziekenfon'dsleverancier. (Adv. Ingez. Med.) „MEER EN BOSCH" TE HEEMSTEDE. KRIJGT EEN SCHOOL VOOR HET EPILEPTISCHE KIND. Op „Meer en Bosch" te Heemstede de stichting van de Christelijke Vereenigir.g tot verpleging van lijders aan vallende ziekte, waar jongens en mannen verpleegd worden ontvingen de kinderen reeds 20 jaar een voudig onderwijs. Maar de overtuiging werd daarbij verkregen, dat er meer voor het epi leptische kind gedaan kon worden. Daarom werd besloten tot het stichten van een off- cieele school, vallend onder de gewone be palingen van de Onderwijswet. 1 October a.s. zal die-school geopend worden. Officieel wordt het een school voor buiten gewoon onderwijs (dus onderwijs aan zwak zinnigen), maar in werkelijkheid zal het worden een school voor buitengewoon buiten gewoon lager onderwijs, omdat het berekend moet zijn voor het epilep tische kind. dat in zijn ontwikkelings gaven varieert van achterlijk tot nor maal. Er komen drie gewone klassen, een bezin- kingsklas (voor de achterlijksten) en een lokaal voor handenarbeid. Hoe het onderwijs precies zal worden staat nog niet vast, omdat er in het algemeen nog weinig ervaring is opgedaan over de vraag welk onderwijs het beste resultaat kan af werpen voor het epileptische kind. De doc toren en onderwijskundigen zullen hier nauw samenwerken om voor ons geheele land er varingen op te doen, welke wegen in de prak tijk het best bewandeld kunnen worden. Er zullen 50 jongens op de school geplaatst worden van 6 tot 16 jaar. De school wordt ondergebracht in het „Boschhuis", waar ook reeds de vroeger bestaande klasjes waren ge huisvest. Tot hoofd van de school is (zooals wij reeds in ons vorig nummer mededeelden) benoemd de heer E. Fijn van Draat, thans le onderwijzer aan de P. C. Br andwij kschool te Scheveningen. Naast hem zullen nog drie leerkrachten aangesteld worden. Vaststaat, dat het onderwijs een indivi dueel karakter zal dragen. Vandaar ook de kleine klassen. Het zal er in het bijzonder op gericht worden om te dienen als vooropleiding voor het latere vakonderwijs. De kinderen die het geluk hebben weer in de maatschappij te kunnen terugkeeren, moeten op de school vol doende kennis op doen voor het latere leven. Ongetwijfeld wacht den onderwijzers aan deze zeer bijzondere school een moeilijke taak. Maar ook een zeer dankbare, mede om dat zij baanbi-ekers zullen zijn voor het vor men van een onderwijsstelsel dat meer zon en geluk zal brengen in het soms donkere leven van het epileptische kind. Voorloopig wordt dit buitengewoon onder wijs alleen gegeven aan de jongens op „Meer en Bosch" te Heemstede. Mogelijk wordt later ook op „Bethesda-Sarepta", de tweede stich ting der vereeniging te Haarlem, waar vrouwe lijke patiënten worden verpleegd, ook zoo'n school voor buitengewoon onderwijs geopend. WATERKAMP. Evenals de vorige jaren organiseert de V.D.J.O. ook dezen zomer weer eenige zomer kampen. Het eerste is een speciaal water kamp aan de Wijde Ee in de omgeving van Grouw. Mr. A. M. Joekes, adviseur van het Hoofdbestuur der Vrijz. Dem. Jongeren Orga nisatie, heeft zich bereid verklaard, zich met de hoofdleiding van dit kamp te belasten. Zondag 17 Juli a.s. zal dit waterkamp ge opend worden. De deelnemers logeeren op de boerderij ,.'t Heèch-hiem" aan de Wijde Ee en kunnen van hier uit ten volle van het prachtige "^rie- sche landschap genieten, waartoe eenige mooie trips zijn uitgestippeld. Alleen zij, die goed kunnen zwemmen, kun nen aan dit waterkamp deelnemen. STRAATPREDIKING. Heden, Dinsdagavond te 8.30. zal op het Teylerplein in Haarlem fOost) door de Gere formeerde Evangelisatie straatprediking wor den gehouden. Spreker is de heer W. Geuze- broek. Medewerking wordt verleend door het zang koor „Zuid-Oost". Goed onderwijs aan liet „moei lijke" kind. Vorming van afzonderlijke klasjes of groepjes Nauw contact met het Medisch-Opvoedkundig Bureau. Als we onze kinderen op 6-jarigen leeftijd naar de lagere school moeten zenden, weten we niet voor welke moeilijkheden niet alleen wij als ouder zullen komen te staan, maar ook voor de kinderen kunnen zich moeilijkheden voordoen, welke hun gang naar de school een steeds terugkeerende kwelling kunnen doen worden. Uiterst begaafden zijn er niet veel: normaal begaafden vormen de hoofd schotel en minder begaafden staan aan het andere uiteinde van de rij van geselecteer den. De eerste twee categorieën zullen ons weinig hoofdbrekens kosten; de eerste groep zal iets meer van onze aandacht vergen dan de middelste groep. Maar de laatste groep, dien we geenszins tot de groep der achterlijken mogen rekenen, die dus ook niet thuis hoort bij het Buitengewoon Onderwijs, maar die de een of andere remming vertoont in den gewo nen gang van ontwikkeling, zal veel meer dan onze normale aandacht vergen. Van de leer krachten in de lagere school blijven zij steeds bijzondere zorgen verlangen. Ons he- dendaagsch klassikale stelsel van onderwijs, dat toch nog verreweg het beest voorkomt, is voor die leerlingen minder, zoo niet onge schikt. Wel voorzien de scholen voor Montessori- onderwijs voor een deel in de behoefte aan het individueel onderwijs, dat genoemde kin deren zeer zeker moeten hebben, doch ook daar zullen zij het onderwijs niet geheel op die wijze kunnen ontvangen, als voor hen het meest geschikt en doelmatig is. Wel zullen de ze kinderen in de Montessori-scholen in een voor hen rustig tempo kunnen werken, doch de ondervinding leert ons, dat zij op den duur toch hun „achterstand" bij andere lee.rlingen van gelijken leeftijd gaan voelen en er onder lijden. Doch ook de remmingen van het „moeilijke" kind zijn zoo verscheiden, dat zelfs het toch al zoo i~uim geoutilleerde Montessori-onderwijs niet aan de individueele behoeften van eik dier kinderen kan voldoen. Om hen te leiden is niet, alleen paedagogisch inzicht noodig, doch daarbij zal de leider (ster» zich tevens op psychologisch gebied moeten, kunnen bewegen. Ieder kind zal vaak een probleem met zich meebrengen, dat onder bocht dient te worden, en de richtlijnen zal aangeven, langs welke het onderwijs of het aanvullend onderwijs dient gegeven te worden. Want ook aanvullend onderwijs zal voor som mige kinderen zeer heilzaam zijn. Vooral voor die kinderen zal het in een groote behoefte voorzien, felke moeilijk, traag, het gewoon lager onderwijs kunnen volgen en wie steeds het blijven-zitten-spook beangst en hun on- bezorgden jeugdtijd komt verstoren. En juist die amgst is "net, die onze kinderen vaak tot lastige nerveuze kinderen maakt. Zoowel ouders als deskundigen en autoriteiten op on- derwijsggebied zijn het er over eens, dat de vorming van één of zoo mogelijk meer klasjes (groepjes) voor genoemde „moeilijke" kinde ren in een dringende behoefte zal voorzien. Daarom hebben enkele belang hebbende oud.rs.en belangstellende onderwijs-deskun- digen de handen in elkaar geslagen om te ko men tot de bovengenoemde stichting. Om te bevorderen, dat elk kind afzonderlijk op de voor hem (haar) meest geschikte wijze on derwijs ontvangst, zal de leider (ster) steeds in nauw contact staan met het Medisch-Op voedkundig Bureau te Haarlem, waar elk kind vóór de toelating onderzocht dient te worden. Het voorloopig comité zal gaarne de namen en adressen ontvangen van hen. die in ver band met eventueele plaatsing van hun kin- Weren) in genoemde op te richten klasijes) nadere inlichtingen verlangen. Men richte zich tot den heer S. M. Renaud, Sterreboschlaan 3 te Bloemendaal. Comité van Aanbeveling. Een comité van Aanbeveling werd gevormd door de volgende, personen: De heeren: H. v. d. Weyer, inspecteur van het L.O. te Haarlem; Jhr. J. P. W. van Doorn, burgemeester van de gemeente Heemstede, belast met de leiding der afd. Onderwijszaken; J. Ouwehand, wethouder van Onderwijs in de gemeente Bloemendaal; mevr. A. M. Haze- voet-Renout. schoolarts in de gem. Haarlem; de heeren J. L. Tombrock en J. C. de Groot, scholoartsen in de gemeente Heemstede; dr. H. L. v. Beusekom, C. G- J- Bos en W. H. Dippel, schoolartsen in de gemeente Bloemen daal; L. Broekhuyzen(, oud-hoofd eener school voor Buitengewoon Onderwijs; Th. Donker sloot, hoofd eener school te Haarlem; J. de Jong, hoofd eener school te Heemstede, S. A. Wilson hoofd der Bloemend. Schoolvereeni- ging te Bloemendaal. Het voorloopig werkcomité Th. Lancée, oud-directeur der Rijkskweek school te Haarlem; mej. mr. dr. E. C. Lekker- kerkcr, Psychologisch-Maatsch. Werkster van het Medisch Opvoedk. Bureau te Haarlem; S. M. Renaud, secretaris. DOOPSGEZ. GEMEENTEN. Aangenomen: naar Terhorne, cand. J. W. Sipkema, te Haarlem. HAARLEMSCHE REDDINGSBRIGADE. A.s. Zondag zullen enkele leden van de Haarlemsche Reddingsbrigade in de gelegen heid gesteld worden het Brigadediploma te behalen in de Gemeentelijke Zweminrichting aan de Houtvaart. Het begint te negen uur voorm. Maandagavond 8 uur zal in het Sportfond- senbad een medisch examen gehouden wor den ter verkrijging van het Eenheidsdiploma voor E.H.B.O. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10.15 uur Londen 8.95 13/16 Berlijn 72.77 1/2 Parijs 5.03 1/2. Brussel 30.661/2. Zwitserland 41.46. New-York 1.80 11/16. 12.— uur Londen 8.95 13' 16.. Berlijn 72.77 1/2.. Parijs 5.03 5/8. Brussel 30.66 1/2. Zwitserland 41.45 1/2. Kopenhagen 39.97 1/2. Stockholm 46.17 1/2. Oslo 45.00 New-York 1.8011/16. Praag 6.28 1/2. Italië: vrije lire 9.55; reislire 8.60; bank-: papier ,7.65. (Adv. Ingez. Med.) M. U. L. O.-EXAMENS. Maandag zijn in het gebouw van den Haarl. Kegelbond te Haarlem de M.U.L.O.-examens begonnen. Voor het A-diploma slaagden: N. Bartels, A. van der Velde, J. H. Veldkamp, W. E. de Ruiter, N. J. v. d. Wateren, A. van Woerden, E. M. Steenhuizen, R. Lobbes. E. Cornet, W. A. F. Schoenmakers en J. v. d. Koelen, allen te Haarlem; Th. E. Teunissen, M. A. de Bie, C. H. Lyesen en J. G. van Wijngaarden, allen te Beverwijk; J. v. d. Raad. te Heemstede: L. M. Jonker te Bennebroek. T. Heskes. te Aer- denhout; G. van Beek te IJmuiden; E. Schir- mann te Overveen. Voor het B-diploma: M. Wijchers, A. M. Kottman, W. F. K. v. d. Eynde, R. E. A. We ber, A. van Huyzen, G. Bos, en W. F. Bremer, allen te Haarlem; H. A. Oosterhof te Bloemen daal; L. Schroder, te Aerdenhout, en H. F. van Asselt te Santpoort. ZANDVOORT ZWEMWEDSTRIJDEN IN HET NOORDERBAD. De Zwemclub Zandvoort organiseerde in het Noorderbad zwemwedstrijden, die uitste kend geslaagd zijn. Het eerste nummer was 100 m. borstcrawl dames juniores. Na spannenden strijd in de series werd ten slotte no. 1 mej. A. E. v. Schaik (Het IJ), in den zeer mooien tijd van 1 min. 13 5/10 sec. Tweede werd mej. Brummelkamp, Het IJ, in 1 min. 17 2/10 sec.; derde mej. E. Alofs, H.P.C., in 1 min. 17 5/10 sec. Het nummer 100 -m. borstcrawl heeren ju niores, waarbij het ging om het kampioen schap van de afdeeling N.Holland werd ge wonnen door E. Behle, DWR, in 1 min 7 8/10 seconde. Tweede werd G. v. Leyen, Het IJ in 1 min. 8 4/10 sec., derde R. Vunderink, Haar lem, in 1 min. 8 8/10 sec. Bij de 100 m. rugslag dames juniores werd vooral in de tweede serie fel gestreden. Na een zeer spannende races werd mejuffrouw A. Sevensma, HPC, winnares van deze serie. Bij den einduitslag werd zij derde in 1 min. 27 8/10 sec. Eerste werd mei. A. Stijl. ADZ. in 1 min. 25 sec., tweede mej. C. Schimmer, ADZ in 1 m. 27 sec. Spannend was ook het nummer 100 m. rug slag heeren juniores. Dit nummer werd gewon nen door C. A. Kreffer (D. J. K.) in 1 min. 19 4/10 sec. Tweede werd J. Merkensteyn Dolfijn, in 1 min. 19 8/10 sec. Derde F. Polak, Haarlem, in 1 min. 20 7/10 sec. Hierna volgde het nummer schoonspringen heeren-juniores. N. A. v. d. Voort, Haarlem, werd no. 1. met 107.02 punt. C. Haven, DWR no. 2 met 82,86 punt. No. 3 werd F. H. Blansert, Haarlem, met 66,15 punt. De 200 m. rugslag dames nationaal bracht weinig spanning. In prachtigen stijl nam Cor Kint uit Rotterdam spoedig de leiding. Met een voorsprong van ongeveer 9 m. op no. 2 bereikte zij het eindpunt in 2 min. 44.2 sec. Iet van Feggelen, Het IJ, tikte aan na 2 min. 50 sec. Dinie Kerkmeester, Rotterdam werd derde in 2 min. 56.4 sec. Het nummer 100 m. Schoolslag dames ju niores bracht vooral in de 2de en 3de serie groote spanning. Mej. C. Koster van VZV werd eerste in 1 min. 31,2 sec. Om de 2e en 3e plaats werd fel gestreden door de dames G. Sieverse, ADZ, die tweede werd in 1 min. 32,4 sec. en M. E. Lom- merse, DWR, die derde werd in 1 min. 33.2 sec. De 100 m. schoolslag Heeren juniores bracht wel de noodige spanning. P. v. Bronsveld, Het IJ, werd in mooien stijl eerste in 1 min. 25,3 sec. K. Bongertman, HVGB, tikte een tiende sec. later aan, dus na 1 min. 25,4 sec. Derde werd L. Basely, AZ 1870, in 1 min. 27 sec. Hierna volgde de internationale polowed strijd tusschen DWR (Haarlem) en KAZC (Antwerpen). DWR won met 4—2. Na spannenden strijd bij de 3 x 50 m. wis selslag dames persoonlijk juniores werd F. Burggraaf, I. N. eerste in 2 min. 21 sec. Mej. I. de Bood, Het IJ, werd tweede in 2 min. 22,2 sec. mej. A. E. v. Schaik, Het IJ, werd derde in 2 min. 22,4 sec. De uitslag van de 3 x 50 m. wisselslag hee ren persoonlijk juniores luidt: le J. Terboom, Het IJ, 2e H. v. Laar, Het IJ, in 2 min. 15,2 sec. De 5 x 50 m. borstcrawl heeren nationaal om den Noorderbad wisselbeker moest door Het IJ worden afgestaan aan D J K, die no. 1 werd in 2 min. 19,8 sec. Tweede werd HPC I in 2 min. 29,4 sec. Derde na heftigen strijd, Haarlem in 2 min. 31,6 sec. Zeer spannend was de strijd in de 3 x 50 m. wisselslag dames nationaal om den Grand- Hotel wisselbeker. Winnares werd Rotterdam in 1 min. 46 sec Tweede ADZ in 1 min. 46,1 sec. Derde Het IJ in 1 min. 48.2 sec. In de 10 x 50 m. est. heeren juniores toonde Haarlem over veel goede jonge zwemmers te beschikken. In 5 m. 16 sec. werd deze vereeni ging winnaar. Tweede werd Het IJ in 5 min. 18.2 sec. Derde werd DWR. 10 x 50 est. borstcrawl dames juniores werd met een grooten voorsprong gewonnen door ADZ in 6 min. Tweede werd Inter Nos in 8 min. 22,3 sec. Derde DWR in 6 min. 35 sec. Zaterdagavond werden in het Noorderb*4 de prijzen uitgereikt door den heer G. Blitz. De mooie beker, beschikbaar gesteld door Dr. Gerke voor de beste prestatie op dezen dag. werd uitgereikt aan mej. A. E. v. Schaik, die de 100 m. borstcrawl damesjun. zwom in 1 min. 13,5 sec. Hierna werden de dames Cor Kint, Iet van Feggelen en Dinie Kerkmeester door den heer Van Deurzen toegesproken en gehuldigd met bloemen.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 2