Son ja Hen ie, de HkmnemlM Wat dragen wij aan het strand? Keus genoeg, maar lang niet alles is elegant W MENU VAN DE WEEK Recepti en DONDERDAG 7 JULI 1938 HAARDE M'S D A C, R L A D 7 Twee boeken Dc overeenkomst tusschen twee nieuwe boeken, namelijk „Practisch huishouden", onder redactie van M. MoussaultVeegens uitgave Kosmos en „Het boek voor Moeder" onder redactie van Jo KalmijnSpierenburg, A, Knoppers—Valkenier en G. Sevensma— Themmen, uitgave Kok te Kampen, de over eenkomst tusschen die twee dan ligt in het materieele, in het ideaal om de huishouding te vereenvoudigen en te vergemakkelijken. Dit is op zichzelf niets nieuws, vele boeken en boekjes zijn ter vereenvoudiging van de huishouding al in den handel, maar omdat er steeds weer nieuwe uitvindingen worden gedaan is het goed dat zoo nu en dan een boek verschijnt, dat aanwijzingen geeft welke vernieuwingen wèl en welke géén waarde hebben. „Practisch huishouden" richt zich hierop geheel en al, het wil een handleiding zijn voor een goed ingerichte huishouding en het geeft in gemakkelijke en overzichtelijke in deelingen met veel foto's en teekeningen een duidelijk beeld van alles wat de huishouding betreft, zoowel in de stad als op het platte land. Voor de voeding is maar een klein hoofd stuk ingeruimd, omdat hierover al zooveel boeken zijn geschreven en omdat in zooveel kookboeken lange inleidingen over moderne voeding worden gehouden, dat de redactrice dit hier overbodig acht. Een prettig boek om te hebben en er zoo nu en dan eens in te neuzen voor een be staande huishouding die weieens wat nieuwerwetscher zou kunnen worden inge richt, of om te bestudeeren door een verloofd meisje dat ernstige trouwplannen heeft. Al leen het portret op den omslag, hoe vrien delijk en vroolijk ook, lijkt ons niet geluk kig; zou het werkelijk zoo sterk de aandacht trekken dat het boek meer verkocht werd dan bijvoorbeeld een grappige teekening. Ik kan 't mij niet indenken, omdat ik altijd de neiging voel om zoo'n portret waarvan de oogen ons steeds volgen om te keeren of weg te stop pen. In het begin noemden wij de overeenkomst tusschen beide boeken, en wel het materieele in ae huishouding, maar daarmee houdt het dan ook op. Want al streeft „Het Boek voor Moeder" dan ook naar een eenvoudiger wijze van huishouding, het doet dit meer op ideëele gronden dan op materieele, ik bedoel dit: wanneer bijvoorbeeld over de organisatie van het werk wordt geschreven, gaat het niet uitsluitend om de werktuigen de dagindeeling, de werkverdeeling, maar al lereerst om de hulpvaardigheid van de leden van het gezin, om de centrale plaats die moeder inneemt, en om de groepeering van al het andere daaromheen. Daarom gaat het in dit boek: de plaats die'moeder in huis inneemt, de plaats van dienende liefde, maar ook de eereplaats van het centrum waarin alle banden Samenko men. En in dezen tijd, nu velen meenen, dat de vrouw en moeder teruggedrongen (let op het kleineerende van dit woord) wordt in haar huishouding, is het goed dat er eens duidelijk wordt omschreven hoe belangrijk de plaats van de vrouw en moeder in het ge zin is en hoeveel invloed zij van daaruit op de maatschappij kan uitoefenen. In dit boek is allerminst bedoeld om de vrouw en moeder als huissloof te laten af dalen, dan zou inderdaad van „terugdringen" ln de huishouding" sprake zijn. De redactie van het boek wil wel degelijk een efficienfce wijze van huishouden propa- geeren, zoo dat er voldoende tijd overblijft voor het scherpen van den geest en voor hoogere idealen dan het huis en de keuken. Met de wijze waarop dit wordt behandeld, kan men het eens zijnu of niet, het ideaal van de moeder als centrum van het gezin, die daarmee een zeer bijzondere en zeer hooge plaats inneemt, blijkt er duidelijk uit. Een ding heb ik echter op dit boek tegen* het legt vóór alles den nadruk op „de Chris tenvrouw" en daarmee splitst het zoowel het boek zelf als de geheele sexe in tweeën. En dat is jammer, want iedere ernstige vrouw en moeder zal dit boek met belangstelling lezen en iedere keer opnieuw opnemen, omdat het de problemen van de moeder in het gezin met verstand en met liefde behandeld. E. E. J.—P. Warmoesstraat 14, Telef. 10727 brengt steeds nieuwe_ Knoopen, Kant, Gespen, Ceintuurs, Kantcorsages, Shawls, Ritssluitingen e.a. Modesnufjes Exclusief FRANSCHE (Adv. Ingez. Med.) MELKSOEP. Op de warme dagen is het wel eens moeilijk iets frisch te bedenken, dat tevens toch voed zaam is. Probeert u eens het volgende recept van eenvoudige melksoep, welke vast en zeker in den smaak zal vallen bij alle huisgenooten. We hebben noodig 1 liter melk, 3 lepels mai- zena of bloem. 2 lepels suiker, iets kaneel en 1 ei. Het grootste gedeelte van de melk wordt opgezet en aan de kook gebracht; met het achterhouden gedeelte wordt de bloem of mai- zena aangemaakt, waarbij bovendien de sui ker en de eidooier worden meegeroerd. Nu klopt men het eiwit zeer stijf en als de melk bijna kookt, legt men de vlokken stijfgeslagen eiwit op de heete melk. Het eiwit wordt door de warme melk stijf, daarna neemt men de stijf geworden eiwitvlokken van de melk en voegt nu bij de kokende melk het aangemaak te papje van dooier, suiker, maïzena en melk. Onder flink roeren laten wij de melk binden Voor het opdoen leggen we de eiwitbollen weer op de soep en strooien er wat kaneel overheen. Wil dr""0' nr zorg voor. dat de pap geheel fcoud 1 komt. Stichting voor Huishoudelijke SflfiEft&UBg tea Plattelande. ♦SA {.HA jj AT moeten wij als echt Hollandsche vrouwen, die er graag goed en on berispelijk uitzien, aan het strand dragen? Natuurlijk kunnen we strandkleeaing in overvloed koopen: Pyjama's en truien, blouses, plastrons, badmantels, maarlang niet alles is geschikt. Ja, we moeten het eerlijk bekennen: den ar- geloozen toeschouwer rijzen, bij het wandelen langs onze stranden, vaak de haren te berge bij het zien van de tallooze dwaze costuum- pjes, die hij daar tegen komt. En waren ze nog maar alleen dwaas! Maar ze missen vaak alle zweem van welvoegelij kheid en bovendien alle elegance. Geen wonder, dat de echte dame, die ook aan het strand zóó gekleed wil zijn, dat ze elke onverwachts opduikende kennis zonder blozen de hand kan reiken, vaak voor een moeilijk probleem staat en zich tenslotte in arrenmoede maar bepaalt tot het altijd cor recte wit linnen japonnetje, waarbij een hoofd doek den hoed vervangt. Evenwel bij langere strandwandelingen en vooral bij een verblijf van verscheidene da gen aan zee. waarbij men met weer en wind te kampen krijgt, zijn rokken tamelijk lastig. Het ideale kleedingst-uk hiervoor is de don kerblauwe strandpantalon, gecompleteerd door de donkerblauwe, witte of gekleurde trui. Voor jonge meisjes en dames met een slank figuur is deze kleeding zeker aan te bevelen Op warmere dagen kan dan de trui met succes worden vervangen door witte katoenen blouse of writ jasje, waarvan onze teekening een paar voorbeelden geeft (ook aardig bij wijden rok). Bijzonder practisch en elegant staat ook voor minder slanke dames, om dat dit kleedingstuk zoo keurig afkleedt! de wit linnen strandmantel, die onze teeke ning te zien geeft. Men is er altijd ..gekleed' mee. En nu onze kleeding voor het zonnebad? Het keurigst is en blijft altijd een eenvou dig gebloemd, gestreept of wit katoenen ja ponnetje, waaruit we den rug, voor zoover we dit wenschen, hebben uitgeknipt. Hebben we geen geschikt jurkje hiervoor bij de hand, dan kan het zonnebadlijfje, dat u hier ziet, u misschien op een idee brengen. Het is van gestreept katoen vervaardigd en van voren voorzien van witte revers, die op den rug uitloopen in kruisbanden. Een klee ding, die het vurig nagestreefde doel een bruine rug helpt verwezenlijken en toch zeer correct aandoet. Wellicht brengen deze plaatjes u op een idee! WIST U, DAT.. het aantal haren van een blonde vrouw ongeveer 150.000 is, terwijl dat van een bru nette varieert tusschen 80.000 en 130.000? Heel wonderlijk is het intusschen, dat rossige vrouwen slechts ongeveer 30.000 haren bezit ten! de oogen van de Mongolen eigenlijk vol strekt niet schuiner staan dan de onze? De „schuine uitdrukking van hun oogen ont staat dorodat de neuswortel laag en plat is. Maar hun oogen zelf zijn precies even recht als de onze. IIIIIIIIIII1IIII1I11II1IIIIIIIIIIIIIII1III1I1IIW Nationale Heldin In Amerika gelanceerd als on beduidend „sterretje"; in Noor wegen ontvangen als eerste bur geres van het Koninkrijk. ONJA HENIE is één van die talrijke vrouwen die de film min of meer be dorven heeft. Meer „méér" dan „min' Want zooals we haar nu te zien krijgen en vooral zooals we nu over haar lezen is het een vrij flauwe, zoutelooze poespas. Amerika deelt mee, dat Son ja héél in stilte verloofd is met Tyrone Power (of een ander), dat het tweetal in dit of dat café is gesignaleerd, terwijl ze ach, hoe roman tisch! elkaar bij de hand hielden, dat Son ja haar beenen verzekerd heeft voor zooveel mil- lioen dollar en wat Sonja allemaal doet om haar beroemde blonde lokken zoo blond mo gelijk te houden. Jammer van Sonja, die toch eigenlijk een kranige, serieuze sportvrouw is, een meisje zonder weerga wat betreft haar gaven en doorzettingsvermogen. De eenige vrouw ter wereld, die ooit be noemd werd tot Bidder van St. Olaf; de na tionale „heldin" van Noorwegen. Als we dit weten, doet het bijna pijnlijk aan, Sonja steeds weer te moeten zien als de leeghoofdige speelpop van Amerikaansche reclame-agen ten! Vier jaar was dit pittige ding. toen ze in de perfectie kon dansen. Op zevenjarigen leeftijd begon ze haar loopbaan als kunstrijdster. Haar leven was van dit moment af werken en nog eens werken, verscheidene uren per dag tusschen de lessen door oefenen en steeds maar weer oefenen om haar fenomenale lenig heid te behouden. Het kind maakte in die eerste jaren, toen haar naam snel over Noor wegen en weldra over de wereld weerklonk, volkomen den indruk. schaatsenrijden eigenlijk vervelend te vinden en al die inge wikkelde figuren: krullen, pirouettes, spron gen te beschouwen als een dure plicht, 't Ging haar reeds toen tè gemakkelijk af dan dat ze er eenig sportief plezier in zou kunnen heb ben. Toen Sonja negen was, won ze haar eer ste medaille en werd kampioene van de Noor- sche jeugd. Elf jaar en ze sloeg „de groo- ten", veertien.en ze was wereldkampioene. Een loopbaan, die even duizelingwekkend aandoet als haai- beroemde pirouettes. Als men Sonja ziet en wie heeft dit vol komen harmonische figuurtje nooit over het Zilveren doek zien zweven? staat men fcel- Sonja Henle. kens weer verbaasd over de volmaaktheid van al haar bewegingen. Ze komt in volle vaart van den achtergrond, zweeft opeens voor de oogen van de bewonderende toeschouwers de lucht in en komt als door een wonder weer op het ijs terecht, midden in een „glijvlucht", van waaruit ze opeens met volle kracht een pirouette draait op de gespitste teentjes. En 't eenige, dat misschien wel eens teleur stelt, is de volkomen gelijkheid van al haar bewegingen, dat steeds maar weer bijna een tonig perfecte! Een motor kon opeens een defect krijgen en weigeren te draaien, maar niemand heeft nog nooit gezien, dat Sonja Henie wankelde of zélfs maar aarzelde! Twee maal werd ze Olympisch kampioene: in 1932 Roestvlekken Roestvlekken in linnengoed worden vlug verwijderd, wanneer men ze, zoodra ze ont dekt zijn. wrijgt met een mengsel van citroen sap en keukenzout. Helpt dit de eerste keer niet direct, dan stellig de tweede keer. Waterdichte kurken worden op een heel gemakkelijke manier zelf gemaakt. U dompelt ze eenvoudig even in vloeibare parafine. Er vormt zich dan op de kurk een beschermend laagje, waar geen druppel vocht doorheen dringt. en in 1936; toen maakte ze, vijfentwintig jaar oud en op het toppunt van haar roem, plaats voor jonge rijdsters. Wie zal haar kwalijk nemen, dat ze van haar positie, die eenig op de wereld mag wor den genoemd, méér financieel voordeel wilde trekken? Met koele berekening koos ze juist dit moment om over te gaan tot de film. Was het enkel verlangen naar meer geld of ook sensatiezucht, belangstelling voor die heel nieuwe wereld vol ongekende mogelijk heden? Meer roem dan ze reeds had (met haar drie duizend tropheeën) heeft de film haar niet bunnen brengen. Integendeel. Van haar een zame hoogte als wereldkampioene kunstrijden daalde ze af om liefdesgeschiedenissen te gaan spelen als ieder ander. De overgang naar Hollywood was heel moei lijk voor haar; eerst na jaren begon ze zich thuis te voelen. Want een fenomenaal schaatsenrijdster heeft nog niet onmiddellijk gaven en tempe rament van een actrice. En Sonja ondanks haar vijfentwintig lentes vwas nog een kind gebleven, die perfect haar talen sprak, uit stekend kon rekenen vooral in millioenen, maar streng en stijf opgevoed door een angstige moeder weinig van het leven be greep. Dit alles maakte 't haar zeer zeker niet gemakkelijk. Maar voor anderhalf mil- lioen dollar moeten offers worden gebracht. Ze sloot een contract af voor tien films, uit te brengen in vijf jaren en zal dan kalmpjes het honorarium kunnen opstrijken. Met een even sereen gezichtje waarschijnlijk als waar mee ze zei, toen haar het kampioenschap van Europa werd aangekondigd: „O, dat verwon dert me niets". leis dat misschien niemand weet of bij stil staat, is de geweldige faam ,die Sonja geniet in haar eigen vaderland. Daar wordt ze n i e t beschouwd als een gepermanent leeghoofdig poppetje zooals de Amerikaansche reclame agenten haar steeds weer laten zien; daar is ze een nationale .heldin" van de eerste soort. Terwijl de Zweden him beroemde landge- noote Greta Garbo eigenlijk niet heelemaal voor vol aanzien, wordt Sonja in Noorwegen beschouwd als de eerste burgeres van het koninkrijk, de vijfde beroemde vrouw in de geschiedenis van haar land! Na ieder nieuw succes ontvangt ze bloemen van den koning en onlangs werd ze als de kroon op het werk benoemd tot Ridder van St. Olaf. 't Zou onrechtvaardig zijn, te beweren, dat deze ijskoningin die in den omgang haast net zoo koud lijkt als haar element, ook maar iets aan den Amerikaanschen reclamehumbug te danken heeft. Integendeel, dit alles ver troebelt het beeld van de échte Sonja: van het meisje, dat te Oslo als een koningin werd ingehaald en wier terugkeer in haar vader land als nationale feestdag werd gevierd. Zondag: Tomaten met gehakt. Kalfsrollade Doperwten Aardappelen Omelet met gestoofde kersen Maandag: Koude kalfsrollade Gestoofde sla Aardappelen Griesm eelpudd lng met bessensap Dinsdag: Rijst Gekookte eieren Kerrysaus Komkommersla Broodschoteltje Woensdag: Koude ham Tuinboonen Botersaus Aardappelen Rijstkoekjes Donderdag: Runderlappen. Gestoofde tomaten Aardappelen Havermoutpap Vrijdag: Gestoofde aal Kropsla Aardappelen Flensjes Zaterdag: Dikke groentesoep Wentelteefjes Vruchten VEGETARISCHE MENU'S. 1. Tomatensoep. Gstoofde padden stoelen met rijst Deensche vla 2. Kaascroquetjes Tomaten en komkom mersla. Aardappelen Gort met pruimen 3. Zomererwtensoep. Andijvie in vuurvaste schotel met bruine boter Aardappelen Meloen 4. Komkommers met eiervulsel en tomaten saus Aardappelen Kersenpannekoeken Komkommers met eiervulsel. Benoodigdheden (4 personen): 2 flinke, liefst groene, komkommers, 4 eieren. 4 le pels melk, peper, zout, y2 L. tomatensaus van: 1 pond tomaten, 20 gr. boter, Vs L. water, sago. maggiearoma. Bereiding: De komkommers schillen, in de lengte doorsnijden het zaad er uit nemen en ze 20 minuten koken in weinig water met zout. De eieren uitroeren met de melk. peper en zout. Een stukje boter in een kleine pan laten smelten, de eimassa erin gieten en al roerende laten stollen, totdat men een niet te droge, klonterige massa heeft. Hiermee de halve komkommers, die in een vuurvaste schotel gelegd zijn vullen. De tomaten was- schen en in de boter 10 minuten smoren. Het water toevoegen en ze gaar laten koken (10 minuten). Ze zeven en deze massa binden met aangemengde sago. Op smaak afmaken met peper, zout en maggiearoma. De saus over de komkommers heen gieten en de schotel pl.m. 10 minuten in een warme oven zetten. Kersepannekoeken. Benoodigdheden (4 personen)200 gr. bloem 2 eieren. 4 d.L. melk, zout, ruim y2 pond ont pitte kersen, poedersuiker, boter. Bereiding: De bloem met wat zout in een kom doen, de eieren en l dE. melk toevoegen en roeren tot alle klontjes uit het deeg zijn. Dan de rest van de melk en de gewasschen, ontpitte kersen toevoegen. In een kleine koe- kepan een flinke theelepel boter laten smel ten, goed heet laten worden en een flinke lepel beslag er in gieten en in de pan uit laten loopen. Er op letten dat in elke pannekoek 8 a 10 kersen komen. Ze lichtbruin bakken aan beide kanten en dadelijk na het uit de pan nemen met poedersuiker bestrooien. Ze opsta pelen en warm dienen. Nieuwe aardappelen. Gekookte nieuwe aardappelen, die overge bleven zijn kan men den volgenden dag niet tot puree verwerken. Ze zijn daarvoor te glad. zoodat men nooit een mooie, luchtige puree krijgen kan. Men kan zb echter op verschillende manie ren bereiden en dan als warm of koud gerecht geven aan de koffietafel of aan het middag maal. De eenvoudigste manier is natuurlijk ze te bakken, inplakjes gesneden, in blokjes of heel gelaten. Men gebruike dan slaolie of boter voor het bakken, dient ze vlug op, bestrooid met wat fijn zout, en geeft er bijv. wat kropsla bij. Een tweede manier is de aardap pelen in niet te dunne plakjes snijden en deze voorzichtig aan te maken met wat olie, azijn, peper en zout. Wat gehakte peterselie strooit men er overheen, als de olie en azijn wat in de aardappelen getrokken is, dus even voor het opdienen. Heeft men wat groente over, bijv. spercie- boontjes, worteltjes of doperwten, dan kan men die er in stukjes gesneden, voor zoover noodig is, doorheen roeren, óf men legt een rand in plakjes gesneden tomaat om de aardappelsla heen of wat blaadjes kropsla. Ten derde kan men de aardappelen opdienen in een sausje, bijv. in kaassaus of in tomaten saus. De aardappelen worden in plakjes ge sneden, in een vuurvast schoteltje gedaan en bedekt met niet te dikke kaassaus of tomaten saus. Voor de kaassaus rekent men per dL. melk Yz lepel boter en 1 lepel bloem. Naar smaak roert men er kaas doorheen en strooit voor het schoteltje in den oven gaat, nog wat ge raspte kaas er over, en schenkt er wat ge smolten boter op. Voor de tomatensaus rekent men voor Vi L. saus 1 pond tomaten en be reidt deze als in het recept: gevulde kom kommers met tomatensaus. Ook kan men plakjes aardappel en plakjes tomat laag om laag ln een vuurvasten schotel doen. De tomaten bestrooit men met peper en zout, het laatst bedekt men alles met paneermeel en een paar stukjes boter, en laat alles in den oven goed warm worden (15 minuten). Tot slot kan men de aardappelen bakken met wat gesnipperde uien, óf als de aardappe len gebakken zijn, er wat blokjes kaas door schudden. De kaas moet dan even gaan smel ten voor men alles opdoet. KRANIGE VROUWEN. In „Vrouw en gemeenschap", het maand blad van de Ned. Vereeniging voor vrouwen- belangen en gelijk staatsburgerschap, lezen wij enkele frappante staaltjes van vrouwen intelligentie en -moed. Berthe Emllie Kump, een jonge Duitsche vrouw is door Marconi benoemd als zijn op volgster. Het leven van deze ..self-made woman" is een wonder van genialiteit en doorzettings vermogen. Op haar 15de jaar werd zij dienst bode bij een dokter. In haar schaarschen vrijen tijd studeerde ze, behaalde het dokters- diploma. daarna de ingenieursacte aan de Berlijnsche Hoogeschool. De weduwe en dochter van den grooten Poolschen held maarschalk Pilsoedski geven een voorbeeld van persoonlijken moed. door in te gaan tegen de helaas ook in Polen heer- schende anti-semitische strooming. Toen on langs werd verordend, dat Joodsche studen ten aan de Universiteit op aparte banken moesten zitten, nam mej Pilsoedski daarop plaats. En toen men er haar op wees, dat er voor haar een eereplaats was gereserveerd antwoordde zij, dat zij het als een eer be schouwde, naast de verdrukten te zitten.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 11