w Felle brand Meerderheid van den Hoogen Raad van Arbeid te Groningen Een matte of gebruinde teint staat altijd charmant Twee auto's met 80K.M. snelheid tegen elkaar gebotst. DONDERDAG 7 JU EI 1938 HAXREEM'S DAGBE'AD 3 tegen ontwerp Romme inzake verbod van beroepsarbeid door ge huwde vrouwen. De Hooge Raad van Arbeid heeft dezer da gen zijn 48e vergadering gehouden onder leiding van zijn voorzitter, prof. mr. P. J. M. Aal- berse. Na eenige besprekingen heeft de Raad zijn advies vastgesteld inzake het voorontwerp van wet houdende bepalingen inzake arbeid van gehuwde vrouwen. Daarbij heeft de raad zich met 25 tegen 15 stemmen uitgespro ken tegen het systeem van het voor ontwerp, nl. een algemeen verbod van arbeid voor gehuwde vrouwen met uitzonderingen. Voor de doelmatigheid van het voorontwerp hebben zich uitgespro ken 6 leden en er tegen 25 leden. Tenslotte heeft de Raad zich met 29 tegen 10 stemmen uitgesproken vóór de wenschelijkheid, dat alvorens een wetsontwerp tot regeling der onder havige materie bij de Staten-Ge- neraal aanhangig wordt gemaakt, een onderzoek wordt ingesteld naar: 1. Den omvang van het verschijnsel in de verschillende bedrijven. 2. De motieven, op grond waarvan deze gehuwde vrouwen in die bedrij ven werkzaam zijn. 3. De vraag, of op grond van de aldus verkregen gegevens, een alge- meene dan wel een regeling bedrijfs- gewijze, de voorkeur verdient. HET ONTSLAG VAN Ir. R. VAN DER VEEN. ARNHEM. 6 Juli In de gisteren voort gezette zitting van het Arnhemsche ambte narengerecht heeft mr. K. J. Nieukerken uit Amsterdam, raadsman van ir. R. van der Veen, zijn pleidooi gehouden. Pleiter merkt allereerst op, dat ir. van der Veen wegens ongeschiktheid is ontslagen en dat de regeering dit ontslag grondt op een dertiental feiten, waarvan het verschij nen van het pamflet het belangrijkste is. Dit laatste was ook de eigenlijke oorzaak van dit heele drama. Kan men de schuld van ir. van der Veen ten aanzien van het pamflet niet bewijzen, dan vervalt het motief voor het ontslag. Komende tot het pamflet merkt pleiter,op. dat toen ir. van der Veen het pamflet voor het. eerst las, hij er om gelachen heeft. Het pamflet is meer ironisch dan sarcastisch ge- steicl en in hoofdzaak is het idioot. Pleiter gelooft niet dat het een beleedigend karakter heeft, wel is het weinig prettig ge steld. De inhoud is niet strafbaar, bovendien moet ieder, die het pamflet leest beseffen, dat ir. van der Veen er de hand niet in kan hebben gehad. Spr. legt er den nadruk op, dat hij vooraf geen kennis van den inhoud van het pamflet heeft kunnen nemen, omdat mevrouw Roos de pamfletten zelf uit de auto heeft gehaald en naar haar eigen kamer heeft gebracht, waar zij voor de verzending zorgde. Tenslotte wees mr. Nieukerken er nog op, dat er geen verbod bestond om tantièmes te aanvaarden ep dat ir van der Veen ook volkomen gerechtvaardigd was, groenten uit de proef-tuinen voor eigen gebruik aan te werven. Dit laatste geschiedt ook in andere proeftuinen. Pleiter concludeert tenslotte tot vernieti ging van het ontslag. Pleidooi van Jhr. Mr. van der Does. In de gistermiddag voortgezette zittting, heeft de landsadvocaat Jhr. Mr. van der Does uit 's-Gravenhage optredend voor den minis ter van economische zaken zijn pleidooi ge houden. Ir. van der Veen, aldus pleiter, heeft zich ontwikkeld tot een man, die ongeschikt was om langer in de ambtelijke organisatie mede te werken. De minister kan niet werken met een man, die schotschriften tegen de regeering laat ver vaardigen, die de dame die deze schotschriften verspreidt daarna nog voordraagt voor op neming in het vaste ambtenarencorps; een man die een idee fixe heeft ten aanzien van katholieke stroomingen en die ten slotte on dragelijke verhoudingen met zijn chefs schept. Het pamflet besprekend, wees pl. op de nauwe relatie tusschen Ir. v. d. Veen en mevr. Roos. Dat het pamflet door eerstgenoemde opgemaakt moet zijn, blijkt wel uit het feit, dat Mr. van Rhijn en anderen, die Ir. v. d. Veen kenden, terstond bepaalde zinswepdin- gen als van hem afkomstig herkenden. Maar ook al neemt men aan, dat hij vooral niet met den inhoud op de hoogte was. den volgenden dag kreeg hij een exemplaar toege zonden en toen kon hij den inhoud weten. De verhouding van Ir. van der Veen tot zijn chefs was eveneens een reden tot zijn ontslag. Den inspecteur van den tuinbouw bejegende hij enkele malen op onbetamelijke wijze. Pleiter concludeerde ten slotte tot hand having van het ontslag van Ir. van der Veen. Na re- en dupliek heeft Ir. van der Veen nog kort het woord gevoerd. De behandeling van de zaak wordt dan ge sloten en de uitspraak bepaald op Woensdag 27 Juli a.s. HET VLUCHTELINGEN. VRAAGSTUK. EEN TELEGRAM AAN DR. H. COLIJN. Het hoofdbestuur van de Nederlandsche af- deeling voor internationale vriendschap door de kerken heeft gisteren een telegram ge zonden aan den minister-president, dr. H. Colijn, te 's-Gravenhage. waarin het zegt te hopen op krachtige medewerking der Ne derlandsche Regeering aan een oplossing van het vluchtelingenvraagstuk die overeenstemt met de eischen van het Christelijk gewe ten en met de traditie van het Nederland sche volk en te vertrouwen dat de vertegen woordigers der Nederlandsche Regeering op de conferentie te Evian al het mogelijke zullen doen om dit resultaat te bereiken. Een afschrift van dit telegram is gezon den aan de Nederlandsche gedelegeerden op de conferentie te Evian. Rumoer op het Haagsche Station bij afscheid van N. S. B.- functionarissen. In verband met het vertrek van de heeren Van Geelkerken en graaf De Marchant et d'Ansembourg naar Indië had de N.S.B. in Den Haag gisteravond in het Willem de Zwij gerhuis aan de Zeestraat een vergadering belegd, waarin ook beide genoemde heeren aanwezig waren. Na afloop der vergadering zijn beiden in een open auto naar het station Hollandsche Spoor gereden, terwijl vele N.S.B.'ers tracht ten den wagen te volgen. Zij werden daarin eqhter door de aanwezige politie vei'hinderd. Op het perron van het spoorstation waren zeer vele geestverwanten bijeengekomen om van de heeren Geelkerken en d'Ansembourg afscheid te nemen, hetgeen op zeer luidruch tige wijze met tal van ovaties geschiedde. Ook de leider der N.S.B., ir. Mussert, was bij dit afscheid aanwezig. Toen de boottrein, waarmede de heeren Geelkerken en d'Ansembourg naar Genua reizen, was vertrokken, stroomden de vele N.S.B.'ers weder uit het stationsgebouw en vormden groepen op het Stationsplein en den Stationsweg. Een sterke politiemacht was hier echter aanwezig, die den menschen sommeerde door te loopen. Toen hieraan niet werd voldaan, heeft de politie hen met den gummistok ver spreid. De heer Mussert had inmiddels zijn wagen opgezocht, waarmee hij is weggereden. Bij de charges der politie zijn zoover be kend, twee personen licht gewond en wel een jonge man uit de Alberdingk Thijmstraat, die beweert van een persoon uit het publiek een stomp met een boksbeugel op zijn hoofd te hebben gekregen, en iemand uit de Hendrik van De ven terstraat, die een kneuzing van den schouder opliep. Beiden zijn door den genees kundigen dienst naar het ziekenhuis aan den Zuidwal gebracht, doch konden na verbonden te zijn, huiswaarts keeren. In de omgeving van het station bleef het nog geruimen tijd rumoerig. KIND VERDRONKEN. Gistermiddag is het driejarig zoontje van den heer S. van der Mey te Bolsward in een put achter het huis gevallen en verdronken. Groot papiermagazijn een prooi der vlammen Woensdagavond zag men rook opstijgen in het groote lompen- en papiermagazijn van den heer J. Kroon, staande aan de Laan te Groningen, eigenaar K. Weert te Gronin gen. Even later sloegen de vlammen reeds fel uit en in een minimum van tijd was het geheele pjand een vuurzee. Omwonenden waarschuwden de brandweer, die met groot materiaal uitrukte, aangezien het magazijn in een dichtbebouwde buurt gelegen is en grenst aan de Harmonie. Met vijf stralen werd het vuur bestreden. Het magazijn, dat geheel gevuld was met lompen en papier was echter binnen een uur tijds volkomen ver woest. Dank zij het krachtig ingrijpen van de brandweer, die onder leiding stond van den commandant P. Ploegh, konden zoowel de belendende perceelen als de Harmonie tegen het vuurbeschermd worden. Wel liepen deze gebouwen waterschade op. De oorzaak van den brand is onbekend. Het is echter niet onwaarschijnlijk, dat zij door broeiing ontstaan is. De schade wordt door verzekering gedekt. Eerst om halftwaalf gisteravond kon de brandweer inrukken. Voor het nablusschings- werk, dat den geheelen nacht en ook nog een groot gedeelte van den dag in beslag zal ne men, bleef een aantal spuitgasten achter met drie stralen, n.l. twee aan de voorzijde en een aan de achterzijde van het pakhuis. Aangezien de geweldige hoeveelheid papier en lompen, die in pakken van 50 kg. opgestapeld liggen nog steeds smeulden en opnieuw opvlamden. De brandweer commandant achtte het niet noodig om den gevel, die oorspronkelijk ge vaar voor instorten zou opleveren omver te halen. De achtergevel is echter wel door de brandweer omver gehaald. N.V. Philips Gloeilampen fabrieken. Dividcndvoorstcllcn 11 op de gewone en 7 op dc preferente aandeelen. Naar wij vernemen zal door commissarissen der N.V. Philips Gloeilampenfabriek te Eind hoven aan de j aarlij ksche algemeene vergade ring van aandeelhouders worden voorgesteld over het boekjaar 1937'38 uit te keeren een dividend van 11 pCt. op de gewone aandeelen en 7 pCt. op de preferente aandeelen. Opnieuw ccn ernstige autobotsing. Auto met groote vaart op autobus ingereden te Utrecht. In den afgeloopen nacht, omstreeks een uur is op den hoek van de Biltstraat en de F. C. Dondersstraat te Utrecht, een luxe auto met groote vaart ingereden op een autobus. De in zittenden van de luxe auto de heer en me vrouw Tr. bekwamen zware verwondingen en moesten naar het academisch ziekenhuis wor den overgebracht. De oorzaak van deze aan rijding is vermoedelijk dat de bestuurder van de luxe auto aan de autobus geen voorrang verleende. DE AANVARING VAN DE „SIMON BOLIVAR". DOOR EEN ONGELUKKIGEN SAMENLOOP VAN OMSTANDIGHEDEN VEROORZAAKT. De Raad voor de Scheepvaart heeft gister middag uitspraak gedaan inzake de aanva ring van het stoomschip ..Simon Bolivar" met het gesleept wordende stoomschip „Wal- borg" op het IJ., op 13 Februari 1938. De Raad is van oordeel dat dit ongeval in hoofdzaak is toe te schrijven aan een onge lukkige samenloop van omstandigheden. De plaats waar de aanvaring plaats had was zeer ongunstig bij het plotseling invallen van een bui, terwijl bovendien het complex van de „Walborg" voor dergelijken tegenslag als het ten deze ondervond, niet was berekend. PRINS BERNHARD BEZOEKT GRONINGEN. Èen halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1888. 7 Juli: Toen onlangs de bekende Engelsche godgeleerde James Martineau zijn 83en verjaardag vierde, is hem een adres ter hand gesteld met bijgevoegd album, dat prijkt met de namen van een aantal we tenschappelijke mannen uit alle oorden van Europa, als: Max Muller, Renan, Tennyson e.a. Het adres is thans gedrukt met de handteekeningen er bij: daarna volgt het antwoord van dr. Martineau. Tot hen, die den jubilaris hulde brengen, behooren o.a. al de professoren der god geleerde faculteiten van Leiden en Gro ningen; van de Amsterdamsche Univer siteit de hoogleeraren Hoekstra, Loman, Matthes en De Hoop Scheffer. DE INGETROKKEN UITBREIDINGSPLANNEN. BEZWAREN TEGEN INTREKKING UITEENGEZET VOOR GED. STATEN. HAARLEM Woensdag. In een langdurige zitting van Ged. Staten werden Woensdagmiddag de bezwaren uiteen gezet van eenige eigenaars van gronden tegen de intrekking door den Gemeenteraad van Haarlem van een aantal vroeger gedetail leerde uitbreidingsplannen, door welke in trekking bedoelde eigenaren zich ernstig be nadeeld gevoelden. De bezwaren werden toegelicht door notaris mr. M. Slingenberg en mr. T. A. M. A. van Lö'oen SeLs, wier uiteenzettingen geheel over eenkomen met wat wij in ons nummer van Woensdag in het stuk „De quaestie der Haarlemsche Uitbreidingsplannen" onder het hoofd: „Het standpunt der klagers" mede deelden. Ter aanvulling zij vermeld, dat mr. Slin genberg o.a. nog zeide, in deze „intrekking" niet anders te kunnen zien dan een verkapte herziening: de Gemeenteraad wenscht een uitbreidingsplan, maar wenscht niet het be staande plan. De Raad wil dus blijkbaar van twee walletjes eten, maar is zoo van de wal in de sloot geraakt. En waarom is geen overleg gepleegd met be langhebbenden, die toch al jaren lang bij B. en W. als bouwexploitanten bekend zijn. Zulk overleg zou zeker tot een behoorlijk resultaat hebben geleid. De gemeente wil geen onordelijke bebou wing. Goed, maar daarvoor behoeft zij geen uitbreidingsplannen in te trekken; onge- wenschte bebouwing kan zij keeren met de verordening van 1936 in de hand. welke ver ordening de algemeene voorwaarden regelt voor de aanvaarding van grond voor open baren dienst, de voorwaarden dus, waarop de gemeente Haarlem gronden van bouwexploi tanten wil overnemen. Door de intrekking is de waarde der be trokken gronden van f 4, f 3 en f 2 per M2. teruggebracht tot f 0.50 por M2. Wat moet nu de credietgever doen bij deze verminde ring in waarde? Mr. van Löben Seis vroeg, wat toch de reden kan geweest zijn van het „overrompe lend" optreden van het gemeentebestuur en betoogde dat een gedeeltelijke intrekking géén intrekking is en in dit geval niets anders kan beteekenen dan een wijziging van het plan. Spr. wees er nog op, dat zijn cliënten ge durende 5 jaar voor de gronden belasting hebben betaald en vroeg tenslotte aan Ged. Staten, het betreffende raadsbesluit, dat ern stige schade an spr.'s opdrachtgevers heeft berokkend en in strijd is met het algemeen belang niet goed te keuren. Namens het gemeentebestuur vestigde de heer H. Meeusen, administrateur der afd. Openbare Werken ten Stadhuize, wiens uit eenzettingen wij Woensdag ook reeds uitvoe rig als „het verweer der gemeente" vermeld den, er nog de aandacht op, dat als de 200 woningen, waarover het hier gaat, zouden worden gebouwd, een ander 200-tal woningen niet zou worden gebouwd, want niemand zal zulk een aantal woningen gaan bouwen als vast staat, dat zij toch niet verhuurd zullen worden. Men bedenke, dat tegenwoordig toch al vaak „Amerikaansche methoden" en kunst en vliegwerk moeten worden toegepast, om huizen verhuurd te krijgen. Men bestede het geld liever aan verbetering van oude wonin gen in de binnenstad, die nog zeer goed zijn, maar modern comfort missen. Ir. M. H. Maas, directeur van O. Werken wees er op, dat gebleken is, dat het tot nu toe gevolgde systeem van onbeperkte uitbrei dingsplannen uit den booze is. „Onze taak was het", aldus spr. voor de eerstvolgende 15 jaren een afgerond geheel te maken. Mr. Slingenbei^ sprak als zijn oordeel uit, dat woningen wel verhuurd worden, als zij maar beneden de f 6 huur blijven en zulke woningen kunnen nu juist gebouwd worden op de goedkoope gronden van spr.'s cliën ten. ten Westen van den Rijksstraatweg. De heer Meeusen sprak het nog eens dui delijk uit, dat de gemeente geen wijziging wil, maar intrekking, om dan een plan in hoofdzaak te maken. Ged. Staten zullen zich beraden en hun be slissing nader mededeelen. PERSONALIA. Dc heer F. Pfenning alhier is Woensdag te Amsterdam geslaagd voor het doctoraal exa men in de geneeskunde. Kon. Handelmaatschappij v.li. Boeke Huidekoper N.V. In de heden te Haarlem gehouden alge meene vergadering van aandeelhouders der Koninklijke Handelmaatschappij", voorheen Boeke en Huidekooper N.V. herdacht de voor zitter, mr. dr. W. P. Vis, alvorens tot behande ling van de agenda over te gaan, den korte lings overleden heer S. W. de Clercq, welke van de oprichting der N.V. als commissaris zitting heeft gehad in het bestuur, verlies- en winstrekening, welke stukken In herinnering werd gebracht de aange name samenwerking en de gewaardeerde ad viezen. welke in de toekomst zullen moeten worden gemist. Daarna kwam in behandeling de balans, verlies- en winstrekening, welke stukken worden goedgekeurd. Het dividend werd vastgesteld op 6 pCt. In de plaats van den heer S. W. de Clercq, werd met algemeene stemmen tot commis saris benoemd de heer dr. ir. J. O. Dudok van Heel uit Naarden. Vertegenwoordigd waren 494 aandeelen, rechtgevende op 404 stemmen. Amilda-crême, die tevens zoo goed is voor de huid, Is verkrijgbaar in deze twee begeerde teinten. Mat of Bruin. Doos 50 en 25 cent. Ernstig ongeluk bij De Klomp. Vier personen zwaar gewond, twee gedood. OENSDAGAVOND is op den Rijksstraatweg nabij Dc Klomp onder Veenendaal een zeer ern stig auto-ongeluk gebeurd, waarbij vijf personen zware verwondingen op liepen en een slachtoffer gedood werd. Een personenauto, kwam uit de richting Ede en wilde een paar meisjes, die rechts van den weg op het rijwielpad reden, passeeren. Een der meisjes hield echter te veel links, waar door de automobilist genoodzaakt werd ook naar links uit te wijken om een aanrijding te voorkomen. Juist op dat oogenblik naderde uit de richting De Klomp een personenauto. Een botsing tusschen de wagens, die beide een snelheid hadden van tegen de tachtig kilome ter. was onvermijdelijk en met een geweldigen klap vlogen de voertuigen tegen elkaar De uitwerking was verschrikkelijk. Luid gegil steeg uit de eene auto op. Door voorbijgangers werden drie dames en een heer, die allen zware verwondingen vertoonden en bewus teloos waren, uit den totaal vernielden wa gen te voorschijn gehaald en langs den berm van den weg gelegd. Van de andere auto was de bestuurder er het ergst aan toe. Hij was eveneens zwaar gewond en werd bewusteloos uit de auto gehaald, terwijl de tweede inzit tende heer ook ernstig gewond was. Hij had zijn bewustzijn echter nog niet geheel verloren Dokter Sluis uit De Klomp verleende de eerste hulp. Nadat een voorloopig verband ge legd was, werden de gewonden, die allen ern stige inwendige kneuzingen hebben opgeloo- pen en voornamelijk zwaar letsel aan het hoofd hebben gekregen, met twee ziekenauto's naar ziekenhuizen te Arnhem en Utrecht overgebracht. De politie stelt een onderzoek in naar de meisjes, die voor de eene auto ge fietst hebben en waarschijnlijk door den schrik waren doorgereden. Nader vernemen wij, dat de Noord-Holland - sche wagen bestuurd werd door den heer Giessen te Uitgeest, die de auto in Amster dam had gehuurd. Hij en zijn metgezel wer den naar een der ziekenhuizen te Utrecht overgebracht, waar bleek, dat de verwon dingen van minder ernstigen aard waren, dan men aanvankelijk had gevreesd. In den ande ren wagen waren gezeten de wed. Ernst en haar zoon, die aan het stuur zat, mevr. Tichel man en de wed. De Veer, allen uit Den Haag. In het ziekenhuis te Arnhem is laatstge noemde dame in den loop van den avond over leden. De eerste hulp werd mede verleend door den militairen arts Wijtdiecks uit Ede. Rijks- en gemeentepolitie regelde op de plaats van het ongeluk het zeer drukke verkeer. De inzittenden van de Haagsche auto zijn opgenomen in het Diaconessenziekenhuis te Arnhem. De bestuurder was de heer J. S. Ernst. Zijn toestand, evenals die van mevr. Ernst en mevr. Tichelman, was gisteravond zeer ernstig. Een tweede slachtoffer overleden Behalve mevr. Van der Veer is in den af geloopen nacht ook overleden mevr Tigchel- man, haar gezelschapsdame. De toestand van de twee andere in het Dia- conessehuis opgenomen patiënten, mevr. Ernst en haar zoon, is zoodanig, dat geen levensge vaar wordt gevreesd. De bemanning van de „Parklaan" wilde niet meer naar Spanje. Toestand was te gevaarlijk geworden. De Raad voor de Scheepvaart heeft Woens dagmiddag behandeld een verzoek van de reederij „Uitdenboogaard" te Rotterdam tot inhouding van de monsterboekjes van tien opvarenden van het stoomschip „Parklaan" wegens het onrechtmatig beëindigen van de arbeidsovereenkomst. Nadat het schip een reis naar Spanje had gemaakt en in de Engelsche haven Newport was teruggekeerd, wenschten tien opvaren den van den kapitein de verklaring, dat het schip niet weer naar Spanje zou terugkeeren. Zij achtten den toestand aan de Spaansche oostkust in de laatste dagen het was in middels half April dermate gevaarlijk ge worden, dat zij geen tweede reis meer durfden te riskeeren. De kapitein kon deze verklaring niet zwart op wit geven, want eerst in Gibraltar de „Parklaan" was in Newport opnieuw geladen zou hij definitieve instructies van de ree derij ontvangen. Toen de kapitein mededeelde deze verklaring niet t-e kunnen geven en hij weigerde de be treffende opvarenden te laten afmonsteren, meenden deze laatsten het recht te hebben de arbeidsovereenkomst ontijdig en eenzijdig te verbreken. Mr. Schardee betoogde namens de reederij, dat de opvarenden vóór het vertrek uit Rot terdam wel degelijk wisten welke risico's aan de vaart op Spanje zijn verbonden. De toestand aan de Spaansche oostkust was in April gelijk aan dien in Maart, toen de over eenkomst werd aangegaan. Spr. betoogde voorts, dat bij inhouding van de monsterboek jes een algemeen reedersbelang is gebaat. Hij verzocht den raad inhouding voor den tijd van zes maanden. De heer A. E. van Duyn, secretaris van de afdeeling Rotterdam van den centralen transportarbeidersbond, verdedigde de houding der opvarenden. Spr. zette uiteen, dat de toe stand aan de Spaansche kusten zich sinds Maart belangrijk had gewijzigd. De inspecteur-generaal zette allereerst uit een, dat de schepelingen bij de aanmonstering wel hadden kunnen begrijpen, dat er iets bij zonders aan de hand was en dat aan de reis bepaalde risico's waren verbonden. Zou men hun anders op nader omschreven gedeelten van de reis 100 pCt. toeslag geven? In normale omstandigheden is contract breuk zeer ernstig. In dit geval echter meende de inspecteur-generaal, dat er aanleiding is clementie te betrachten. Hij vroeg inhouding van de monsterboekjes voor niet al te langen tijd. Uitspraak volgt later. KOERSEN NEDERLANDSCH CLEARING- INSTITUUT. 's-GRAVENHAGE, 6 Juli. Koersen voor stortingen op 7 Juli 1938 tegen verplichtin gen luidende In: Reichsmarken f 72,90, lires f 9.50, peseta's f 10.50, Turksche ponden f 1.44. OUDEN VAN DAGEN ZULLEN VOOR HET PRINSELIJK PAAR DEFILEEREN. De ouden van dagen uit Huizen zullen heden middag om 3 uur voor het Prinselijk Paar op het paleis te Socstdijk defileeren. Van acht meter hoogte neergestort Loodgiclcrsknccht aan de gevolgen overleden. Gisteravond is in het gemeente ziekenhuis te Arnhem aan de gevolgen van een ernstigen val overleden de 21-jarige loodgietersknecht J. Welbie, afkomstig uit Woudrichem. De jon geman verrichtte gisterochtend werkzaam heden op 't dak van de bestelgoederenloods der Nederlandsche Spoorwegen aan de Oude Sta- stionsstraat te Arnhem. Vermoedelijk doordat hij zijn evenwicht verloor, is hij door een glazen ruit van het dak gevallen en neerge stort op den steenen vloer van de lood, die acht meter lager is gelegen Duizenden menschen uit stad en gewest wa ren gisteren samengekomen om Z.K.H. Prins Bernhard, die zijn eerste bezoek aan Gronin gen bracht, een enthousiaste ontvangst te be reiden. De Prins was vergezeld van zijn adjudant, kapitein J. K. H. de Roo van Aldewerelt. Ter begroeting was aanwezig de commissaris der Koningin in de provincie Groningen, mr. J. Linthorst Homan, die in de auto stapte en naast den prins plaats nam. Tusschen een enorme menschenmassa, die den Prins harte lijk toejuichte, werd rechtstreeks naar liet stadspark gereden, waar bij den ingang van het terrein de Groningsche padvinders een eerewaeht hadden gevormd. De Prins reed tot voor de tribune, waar hij werd verwelkomd door den voorzitter van de provinciale vereeni- ging ter bevordering van de paardenfokkerij in Groningen, den heer H. Welt van Uithui- zermeeden. Na afloop der keuring, werd naar de ambts woning van den commissaris der Koningin gereden, waar het provinciale bestuur zijn op wachting maakte. En de waarnemende burge meester van Groningen, wethouder E. Rugge, eveneens ter begroeting aanwezig was. Vervolgens gebruikte Z.K.H. in kleinen kring ten huize van den commissaris den maaltijd. Des avonds om tien uur werd voor het huis van den gouverneur een spreekkoor uitge voerd door enkele damesleden van gymnas tiekverenigingen. Op de Groote Markt werd dan nog een tap toe gehouden. Heden zal de prins een tocht door de provincie maken, waarbij enkele land bouwbedrijven zullen worden bezocht. De Prins hoorde op het bordes van het gou vernementsgebouw het spreekkoor aan. Na afloop trad Z.K.H. op de leiders toe en reikte hun de hand; dankend voor het gebodene. Het publiek, dat zeer enthousiast was, stormde bijkans het bordes op .en slechts met groote moeite gelukte het de orde te handhaven. Lachend sloeg de Prins dit alles gade. Het was een verrassing dat Z.K.H. hierna nog naar de Groote Markt ging om er de taptoe aan te hooren, doch nog grooter werd die ver rassing, toen bleek dat het hooge gezelschap zich te voet van het gouvernementsgebouw naar de Groote Markt begaf. Behalve de Prins en zijn adjudant liepen mede de Commissaris der Koningin en zijn echtgenoote, de echtgenoote van den burge meester en Jhr. Mr. D. R. de Marees van Swin- deren, kamerheer i.b.d. van de Koningin. Het publiek liep met den stoet mee en aan de toejuichingen scheen schier geen einde te komen. Van het bordes van het stadhuis werd de taptoe aangehoord. CREMATIE E. W. SCHOLTEN. Onder zeer veel belangstelling heeft Woens dagmiddag in het Crematorium te Velsen dc crematie plaats gehad van den te Amsterdam overleden bekenden industrieel den heer E. W. Scholten uit Bloemendaal. Hij was de oudste firmant van de Firma Geo Wehry Co. te Amsterdam en president-commissaris van de N.V. Katoenmaatschappij v.h. Gebr. Schol ten en Compagnie te Hengelo. Onder de aanwezigen waren vele industriee- len. Verder de heeren C. Rueb. namens de Madoera Tramweg Mij.. D. A. Delprat, namens de Stoomb. Mij. ..Nederland"; P. A. Adrian, namens de Stoomv. Mij. „Oceaan"; jhr. H. A. Quarles van Ufford. secretaris van den On- dernemersraad. Nadat de kist, die door een schat van bloe men gedekt was. opgebaard was. trad de oud ste compagnon van den overledene, de heer E. J. Weenink, naar voren. Daar het de wensch van den overledene was dat bij deze plechtigheid geen toespraken werden gehouden, wilde spr. zeer kort zijn. Hij volstond daarom het in het kort de ver diensten en werkkracht van den heer Schol ten voor de industrie en samenleving te schet sen en hem te danken voor alles wat hij veer o'e firma Geo Wehry en Co gedaan heeft. Namens de familie in Twente sprak een neef een kort afscheidswoord, waarna de kist onder orgelspelbegeleiding van Handel's Largo werd neergelaten. De zoon van den overledene heeft de spre kers en de aanwezigen voor de aan zijn va der bewezen laatste eer bedankt.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 5