Haarlem's Dagblad De Beroepskeuze te Haarlem. Hughes nadert het einddoel! Sportweek. De Coloradokever. Het belangrijkste 56e Jaargang No. 16889 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algern. Drukkerij N. V. Bureaux: Croote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15034 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Donderdag 14 juli 1938 Abonnementen per werk f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60, elke regel meer f 0.15. Groentjes xie rubriek. Heeft juist in den crisistijd veel beteekenis. In ons nummer van j.l. Dinsdag hebben we medegedeeld, dat a.s. Vrijdagavond op het Noorder Buitenspaarne ter gelegenheid van de kanowedstrijden een surf riding-demonstra- tie zal worden gegeven. Ook in Zandvoort kan men dit fraaie schouwspel gadeslaan. Een. sterke motorboot trekt de plank met den zwemmer in volle zee op snelle wijze voort, onder groote belangstelling van het publiek. De badgastendie. het aandurven, mogen voor een geringe vergoeding op de gladde plank plaats nemen. Hierbij een snapshot van deze demonstratie te Zandvoort. Uitgeweken Sovjet functionaris aan het woord Anti-Stalinistische gevoelens in de geheele Sovjet-Unie. China als proefterrein voor de Russische oorlogsindustrie „Bekentenissen" onder dwang Te Tokio is aangekomen de vroe gere chef van het departement voor het Verre Oosten in het Russische Commissariaat van binnenlancfsche zaken, Loesjkof. Loesjkof, die naar Japan uitge weken is, ontving de vertegenwoordi gers van de buitenlandsche pers, wien hij uitvoerige inlichtingen verstrekte over de» politieke situatie in de Sovjet Unie. Het Japansche persbureau Domei geeft het volgende resumé van het onderhoud: Naar de meening van Loesjkof heeft Stalin de communistische partij als organisatie ver nield in zijn streven naar den opbouw van eigen dictatuur. Verscheidene millioenen Sovjet-onderdanen, verdacht van anti-Sta- linisme zijn opgesloten in dertig gevange nenkampen. Politieke gevangenen worden aan „third degree"-methoden onderworpen om hen tot bekennen te dwingen. Voor de be kentenissen van Zinowjef, Mahenef en Rykof waren drie redenen: 1. Zij waren niet moedig genoeg eigen ver klaringen voor het gerecht af te leggen. 2. Zij werden voortdurend gemarteld. 3. Hun vrienden en verwanten zouden ver volgd worden, wanneer zij de gevraagde bekentenissen niet aflegden. De processen werden georganiseerd voor het uit den weg ruimen van politieke rivalen van Staün en van hen, die zich tegen zijn eerzucht keer- De jongere generatie is tot een werktuig van Stalin gemaakt door middel van snelle promoties. De anti-Stalinistische gevoelens zijn door het geheele land verbreid. Er be staat gelijkheid van opvatting in deze tusschen volk en leger. In het leger heerscht ook ontevre denheid, mede op grond van de ar restaties van officieren. De zuivering gaat nog voort en Stalin wil uit de tegenwoordige moeilijkheden geraken door alle tegen hem zijnde elementen uit den weg te ruimen. Voorts legde Loesjkof verklaringen af over oorlogsbereidingen van Stalin. Het Roode Leger omvat ruim twee millioen man. in hon derd divisies en het beschikt over verschei dene duizenden vliegtuigen en tanks. De doel treffendheid der munitie-industrie wordt voortdurend opgedreven, ieder in gebreke blijven wordt door Stalin toegeschreven aan sabotage op instigatie van Japan. China be schouwt Stalin als een werktuig, waar o.a. de eigenschappen van de in de Sovjet-Unie vervaardigde vliegtuigen en andere wapenen beproefd kunnen worden. Tenslotte deelde Loesjkof mede. dat hij on gerust was over het lot van zijn vrouw en zijn elfjarige dochter, die nog in Moskou zijn. waar zij klaarblijkelijk zijn gearresteerd. Loesjkof zeide zijn identiteit te kunnen be wijzen met paspoorten en andere officieele documenten. Hedenmorgen te Winnipeg geland Vannacht 1.35 uur vertrok de Lockheed van Fairbanks in Alaska. NEW-YORK, 14 Juli. (Havas-A.N.P.) De vertegenwoordiger van Hughes te New-York heeft medegedeeld, dat Howard Hughes en zijn metgezellen vannacht achttien minuten na mid dernacht te Fairbanks op Alaska zijn aangekomen èii te 1.35 uur Green wich weer zijn vertrokken. Het traject Jakoetsk-Fairbanks, 3330 K.M. werd afgelegd in 12 uur 17 minuten. Het is een van de gevaarlijkste trajecten van den geheelen tocht geweest, aange zien gevlogen werd boven de wilde steppen van Siberië en de Beringzee. Richard Stoddart, de radio-telegrafist van Hughes, heeft voor de microfoon te Fairbanks gezegd, dat de bemanning een weinig ver moeid was, doch zich tijdens de vlucht in het toestel op zijn gemak bevond. Hij voegde hier aan toe, dat de bewoners van Jakoetsk zeel- beminnelijk waren, doch het was moeilijk hen aan het verstand te brengen, dat de vliegers zoo spoedig mogelijk wilden vertrekken. Ver der zeide hij. dat het mogelijk is, dat de vlucht naar New-York onderbroken zal worden, mis schien te Edmonton of Winnipeg in Canada of in Saint Paul in Minnesota. Een besluit dienaangaande is nog niet genomen. Zekere moeilijkheden worden ontmoet. Men beschikt te Fairbanks slechts over een uitloop van 930 Meter, hetgeen niet voldoende is om het toe stel met volle belasting te doen opstijgen. Bo vendien moet in duisternis gevlogen worden en Hughes wil op het laatste traject ieder ongeval vermijden. De weduwe van Wiley Post. op wiens record Hughes thans een aanval doet, bevond zich te Fairbanks toen het vliegtuig daar aan kwam. Zij verklaarde, dat zij was gekomen om vrienden te bezoeken, en dat het slechts toe val was, dat zij aanwezig kon zijn bij de aan komst van Hughes, dien zij evenwel gaarne zou begroeten. United Press meldde nader, dat Hughes inderdaad hedenmorgen om 3 uur een tusschenlanding heeft ge maakt te Winnipeg om benzine in te nemen. Alles was wel aan boord. Geen beperkingen boven Duitschland. BERLIJN, 13 Juli. (D.N.B.l Zoowel in poli tieke kringen als in de pers wordt het bericht, als zou de wereldvlieger Hughes bij zijn vlucht over Duitschland aan verschillende beperkin gen onderworpen zijn geweest, met de meeste kracht tegengesproken. Door een speciale overeenkomst waren juist alle beperkingen BEDELARIJ. Woensdag werd door de politie aangehouden een 23-jarige Duitscher, die langs de huizen te Aerdenhout liep te bedelen. Hij was niet in het bezit van geldige papieren en had geen middelen van bestaan. Hij is voorloopig in arrest gestel*" Onze lezers weten dat het gemeentelijk bureau voor Beroepskeuze te Haarlem dat eenige jaren buiten werking was sinds 1 April van dit jaar is heropend. Wij hebben indertijd de stopzetting betreurd, omdat onze overtuiging is, dat juist in een crisistijd het bureau veel en nuttig werk kan doen. Vandaar dat wij er ons over verheugden toen de leider van dit bureau, de heer W. F. Jansen lomdat er geen lokaal meer voor hem vrij was in het gebouw van den Werkloosheidsdienst in de Hoofmanstraat) ondergebracht werd in het perceel Nassauplein, waar ook de registratie der jeugdige werkloozen is gehuisvest. Het is góed gezien deze beide instellingen te laten samenwerken. Men is nu zie ons artikel van Woensdag jj. nog slechts bezig de jeugdige werkloozen te registreeren, maar als dat voor bereidende werk is afgeloopen, moet de zorg voor deze jeugdige crisis-slachtoffers pas be ginnen. En dan ligt er een terrein van vrucht bare samenwerking braak! Sinds de heropening van het bureau, dus in ruim 3 maanden heeft het bureau voor Be roepskeuze reeds 103 adviezen gegeven. Dat is een flink aantal, maartoch te klein. De ouders en kinderen in deze gemeente kunnen veel meer profiteeren van deze voorlichting, die van niet te schatten beteekenis kan zijn voor de toekomst zoowel van meisjes als jongens. Bij de opleving die er gelukkig in enkele be drijven in de laatste jaren is waar te nemen, werd ervaren, dat er behoefte is aan goed on derlegde bekwame vakarbeiders. Het is dus van belang, dat er voor gezorgd wordt dat die er in de toekomst komen. Maar dan is het noo- dig, dat iemand opgeleid wordt voor het vak waarvoor hij de meeste eigenschappen heeft. Dan is de kans dat hij zich daarin een toe komst kan verwerven immers het grootst. In tijden van werkloosheid zullen het eerst ont slagen worden de minst-bekwame arbeiders Elke werkgever zal de uitblinkers onder zijn personeel zoo lang mogelijk houden. Wie aanleg heeft voor instrumentmaker moet geen grof bankwerker worden. Als er een jongen is die geen geduld kan oefenen en geen zin tot nauwkeurigheid toont moet hem niet aangeraden worden een opleiding te volgen voor horlogemaker. Wie geen bloed kan zien hoort in een slagerij niet thuis. Het is ontegenzeggelijk dat voor bijna elk vak iemand speciale eigenschappen moet heb ben en het is het voordeel van den leider van de Beroepskeuze dat een uitgebreid materiaal hem in staat stelt den jongeling die een be roep wil kiezen te „testen", waardoor het vrij wel zeker wordt in welke richting hij het meeste succes kan hebben. In tijden van werkloosheid is het de taak der ouders mede te werken om alles te doen om hun kinderen zoo goed mogelijk toe te rus ten in den strijd om het bestaan die hen wacht. Vele jeugdige werkloozen hebben nog geen bepaald vak gekozen, of misschien een vak dat voor hen minder geschikt is. Daarom zullen zij goed doen alsnog het advies van het bureau voor Beroepskeuze in te winnen. Het kan een keer in hun levensweg brengen, een keuze die later niet berouwen zal. Misschien is een jongen eenige jaren geleden doordat hij toevallig een plaatsje kon krijgen in het bouwvak verdwaald. Hij staat nu mis schien bij de Arbeidsbeurs ingeschreven als „aankomend timmerman". Maar in werkelijk heid heeft de jongen weinig aanleg voor het timmeren. Hij is bijvoorbeeld bang om op stei gers te staan en voelt zich het rustigst op den beganen grond. Zoo'n jongen doet veel ver standiger om ten halve te keeren. dan ten heele te dwalen. Er zal heusch als hij op be kwaamheden en eigenschappen getoetst wordt wel een geschikt vak voor hem te vinden zijn. Vele ouders komen pas bij de Beroepskeuze als hun kinderen de studie op de u.l.o.. of middelbare scholen al voleindigd hebben. Dat is, zooals meermalen gebleken is. te laat. Veel beter is naar het bureau te komen als het kind de lagere school zal verlaten. Dan kan er in veel gevallen immers reeds een beroep geko zen worden en in verband met die keuze en de bijzondere eigenschappen van het kind de beste school worden uitgezocht. De ouders, al thans velen hunner, zijn nog niet genoeg doordrongen van het verschil dat er bestaat tusschen de middelbare scholen te Haarlem. Zij sturen de kinderen naar een H.B.S. en daarmee uit. Maar zij moeten, daartoe voor gelicht, d e H.B.S. kiezen die voor de opleiding van hun kind en zijn latere bestemming het beste is. Het bureau voor Beroepskeuze kan in deze ook uitstekend samenwerken met de directeuren der verschillende onderwijsinrich tingen. Tegen den tijd dat de kinderen de lagere school verlaten moest het storm loopen op het Bureau voor Beroeps keuze, want dan is het de aangewezen tijd om deskundig advies in te winnen welke richting men moet kiezen met de verdere opleiding van het kind. Er gaan nu soms kinderen naar een middel bare school terwijl het veel beter zou zijn als zij vakonderwijs zouden volgen. De jongens naar de Ambachtsschool en de meisjes naar de Huishoudschool. Nu krukken de kinderen op een H. B. S., terwijl zij daar toch hun toe komst niet door kunnen maken. Wij vroegen aan den leider van het bureau voor Beroepskeuze: Is het niet moeilijk advi- seeren nu, door de crisis, vele vakken zeer slecht zijn? Het antwoord was: Theoretisch heb ben onze adviezen niets met de crisis te ma ken. Als een jongen alle eigenschappen heeft om een bekwaam timmerman te worden, dan durf, neen, dan moet ik adviseeren, „laat hem timmerman worden". Voor dat hij zijn vakop leiding voltooid heeft kunnen de omstandig heden op de arbeidsmarkt immers volkomen veranderd zijn. Bovendien vinden de vol slagen vaklieden meestal wel hun weg. Als de leiders van de bureaux voor Beroepskeuze zouden gaan „ordenen" zou het er in de maat schappij zeker niet beter op worden. De zorg voor de toekomst moet juist zijn mede te wer ken dat er in alle vakken de beste arbeiders komen. Natuurlijk houden wij practisch wel rekening met den toestand op de arbeidsmarkt en bespreken met de ouders de verschillende vooruitzichten en moeilijkheden Wat de vakopleiding betreft bleek ons nog uit de mededeelingen van den heer Jansen, dat in de metaalindustrie en het schilders bedrijf een opleiding van leerlingen in de be drijven bestaat. Dit is indertijd mogelijk ge maakt door een aanvulling van de wet op het Nijverheidsonderwijs. De ervaringen daar mee opgedaan zijn zeer goed. Indien de werkgevers in verschillen de bedrijven zouden willen medewer ken, zou het mogelijk zijn in veel meer vakken een goede leerlingen-opleiding te verkrijgen. De leerlingen zijn daarmede gebaat, maar tenslotte is het ook voor de bedrijven van veel beteekenis, dat er veel bekwame vaklieden komen. Het woord is aan Wijnaendts Francken: Aan de werken van een goed schrijver bespeurt men nooit de moeite die er aan ten koste iverd gelegd. Prinselijk Paar bezoekt Koning Leopold. ^«ilEEN middel goedkooper en geen succesvoller. Daarin ligt het geheim van de Groentjes in Haarlem's Dagblad. voor Hughes weggevallen, zoodat hij zelfs mocht vliegen over de terreinen, die anders voor de burgerluchtvaart verboden zijn. Ook is hem niet de verplichting opgelegd, op min stens 3000 Meter hoogte te vliegen. Reeds bij zijn vlucht van New-York naar Parijs heeft Hughes hooger dan 3000 Meter gevlogen, om dat de weersomstandigheden daar het gun stigste waren. Hughes heeft tenslotte gisteren zijn bijzonderen dank uitgesproken voor den in Duitschland ondervonden steun. Noenmaal op het slot te Laecken. 's-GRAVENHAGE, 14 Juli. Men meldt ons van officieele zijde: Prinses Juliana en Prins Bernhard hebben heden een on-officieel bezoek gebracht aan den Koning der Belgen. Hunne koninklijke hoogheden ge bruikten het noenmaal bij Zijne Ma jesteit op het slot te Laecken. Er is in dit blad herhaaldelijk betoogd, dat het alleszins de moeite waard was, om wat meer leven in de Haarlemsche brouwerij te brengen. Gevangen tusschen de twee attrac ties hoofdstad en zee, moet Haarlem zich wat extra roeren, om niet het gevaar te loopen, tot een saaie stad te worden. Het is verheu gend, dat de juistheid van dit standpunt meer en meer wordt ingezien en dat er ook van de zijde van het gemeentebestuur alle aandacht aan dit onderwerp wordt gewijd. Het vorig jaar hebben wij de Jamboree van de padvinders vlak in de buurt gehad en die heeft ook veel vertier in de oude Spaarnestad gebracht. Maar die was min of meer cadeau present van buiten aangebracht. De Frans Hals tentoonstelling, dat was een eigen Haar lemsche opzet en die is een prachtig succes geworden. Dit jaar hebben wij de sportweek en wij begroeten haar met vreugde. Het is een heele stap van een demonstratie van wondermooie oude kunst naar de sport- evolutiën van de moderne jeugd, maar is va riatie niet het zout des levens? De sportweek is organisatorisch grondig in elkaar gezet; zij biedt voor elk wat wils voor velen gevariëerd sportvermaak. Zooals een Frans Halstentoonstelling paste bij de veste, die tijdens het leven van haar groot sten schilderszoon zulk een belangrijk cen trum van de Nederlandsche picturale kunst was. zoo past ook een sportweek in de moder ne stad. die, al moge zij in vele takken van sport overvleugeld worden door grootere ste den, nu al tientallen jaren kan bogen op de onderscheiding dat zij op sportief gebied een verscheidenheid in beoefening vertoont, die eigenlijk geen andere stad kan aanwijzen. Het is nu eenmaal zoo, dat de sport spreekt tot een wijder kring dan de schilderkunst en waarschijnlijk zullen de sportieve prestaties van jong Haarlem en zijn gasten van buiten in deze eene week aanmerkelijk meer toe schouwers trekken, dat de meesterwerken van Frans Hals het in maanden vermochten te doen, maar dat hindert niet. Alles op zijn eigen plaats, in zijn eigen kader. De hoofd zaak is dat er vertier zal zijn in de oude stad en dat vele duizenden den initiatiefnemers voor hun moeite en inspanning dankbaar zul len zijn. Moge de sportweek met de onontbeerlijke medewerking van het weer een groot sportief succes worden, dat aanleiding kan zijn, om het niet bij dezen eenen keer te laten. Een veldtocht is op touw gezet. Een tocht naar zwaarbedreigde velden, Een kostbaar goed moet er gered. Elk strijder moet zich nu doen gelden De vijand is niet groot van stuk, Slechts ruim een halve centimeter, Toch dreigt hij oils met ongeluk, Als onverzadigbare eter. Per eigen „vliegtuig" komt hij hier, Alleen maar om zich vol te eten. En zacht gezegd mag men het dier Een ongewenschten vreemdling heeten. De Colorado-kever dreigt En als men het niet wil beleven, Dat hij straks onze portie krijgt. Moet men hem nu z ij n portie geven. De eopieën van Frans Hals. Wachten nog op een plaatsje. Ongeveer negen maanden geleden zijn aan het gemeentebestuur van Haarlem, ter herin nering aan de welgeslaagde Frans Halsten toonstelling, eenige eopieën van de bekende werken van Frans Hals die niet te Haarlem zijn. aangeboden, met de bedoeling, dat die in het Stadhuis zouden worden opgehangen. Tot heden zijn die schilderstukken nog ter griffie gedeponeerd. Bij informatie vernamen wij, dat het de bedoeling is voor de Frans Hals- copieën een plaats te zoeken als het Stadhuis vergroot en verbouwd is. Voorloopig blijven de stukken dus nog tef griffie. Japan ziet af van de Olympische Spelen. Uit Tokio; Naar het agentschap „Domei" meldt, heeft de minister van eerediensten Kido het besluit van de regeering bekend gemaakt dat de voor 1940 te Tokio voorgenomen Olym pische Spelen niet zullen plaats hebben. Volgens een ander bericht zal het officieele besluit der regeering om af te zien van de or ganisatie der Olympische Spelen in Japan na goedkeuring door den ministerraad worden gepubliceerd. HEDEN: 16 PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING. pag. Waarom het Bureau voor Beroepskeuze juist in dezen crisistijd veel en nuttig werk kan verrichten. 1 De eopieën van Frans Hals, aan 't Haar lemsche gemeentebestuur aangeboden, rusten voorloopig nog „ter griffie". 1 De intrekking van Haarlemsche uitbrei dingsplannen is door Ged. Staten goed gekeurd. 1 De groote Sportoptocht start hedenavond op de Dreef. 5 BINNENLAND. Prinses Juliana en Prins Bernhard brengen een onofficieel bezoek aan Koning Leopold 1 Op 19 Juli a.s. wordt de bekende violist Louis Zinnnermann 65 jaar. 3 Te Nieuwkuyk is een vrachtauto door een trein gegrepen; één der inzittenden is gedood. 3 Het Rijksmuseum Kröller is gister geopend. 3 Bij de rijkspostspaarbank is ruim f 602 millioen belegd. 3 BUITENLAND. De Amerikaansche vlieger Hughes nadert zijn einddoel. Chamberlain heeft in het Lagerhuis mede gedeeld. dat de vorming van een inter nationale commissie voor de luchtbom bardementen onmogelijk is gebleken. Te Evian is men ten aanzien van het vluch telingenvraagstuk vrijwel tot overeen stemming gekomen. SPORT. Sport in 't Kort. ARTIKELEN. K. de Jong: Concert der H. O. V. Dieren als weervoorspellers. Dr. E. van Raalte: Reisindrukken uit De nemarken. H. D. Vertelling: Het gratis diner. Het 20-jarig jubileum van de muziekver- eeniging Crescendo te Spaamdani De Burgerlijke Stand van Haarlem is on- genomer

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1