Haarlems Dagblad EEN ADRIAAN VAN OSTADE IN HAARLEM GEVONDEN. I* Reis om de wereld. De Mierenhoop. Haarlem's haven- en industrie-terrein. 56e Jaargang; No. 16890 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N. V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Vrijdag 15 Juli 1938 Abonnementen per week f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertcntiëns 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60, elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Hoe het stuk in een winkel van tweede-handsch goederen ontdekt werd. Art-hunting Is de aardige term die de Engelschen gebruiken voor een tak van sport die ook in ons land naarstig beoefend wordt. Het komt juist van pas dat wij in de sport week dus iets over een „reuze kornekikker" op dit terrein kunnen mededeelen. Art-hunting is het jacht maken op kunst, en dan liefst op kunst, waarvan men weet of veronderstelt dat ze een zekere geldswaarde representeert. Liefst schiet de jager een Rembrandt of een Rafaël; het aantal malen dat de kranten een Rembrandt-vondst ontdekken is legio; een ietsje minder aantal hoort men er nimmer meer van, een hoogst enkele keer was het schot raak of zeggen althans de jagermeesters dat het goed getroffen was. Dit alles is zeer logisch: het is voor de meeste art-hunters niet de moeite waard een Van Puffelen of een Van der Hummes te ontdekken, al zouden deze onwaarschijnlijke meesters ook de aardigste dingen gemaakt hebben. Het ontdekken van kunstwerken is voor velen een passie gewor den, waarvoor ze veel tijd en geld overhebben, en veel teleurstelling verdragen, omdat het uitgaan ter ontdekking reeds op zich zelf een genot is. De meeste ontdekkingen echter die iets om het lijf hebben, doen zich ongezocht voor, op de onverwachtste momenten en de on waarschijnlijkste plaatsen. Iets van dit alles heeft een onzer stadgenooten, die den naam draagt van een der beroemdste kunstgeleerden uit de 19e eeuw, aan den lijve ondervonden. Het is een gepassionneerd zoeker naar mooie dingen, die op een goeden middag in een winkel van tweede handsch meubelen voor een paneel kwam te staan, dat hem reeds om de zeer mooie qualiteiten der schildering aantrok. Hij verzekerde zich voor eenige uren het kooprecht en riep het advies in van iemand, die hij daartoe competent achtte. Die hem daarop het advies gaf de schilderij voor den verlangden prijs aan te koopen. Het geen geenerlei riskante onderneming leek, daar de schilderij, met A. v. O. 1672 gesigneerd en gedateerd, afgezien van die verlokkende kenmerken, allerminst een prul, integendeel hier en daar meesterlijk geschilderd, en de bedongen prijs niet overdreven was. Het is de schilderij die wij hierbij mogen reproduceeren, en waartegen de laatste maanden geenerlei bezwaar ^gerezen is, het als een werk van den Haarlemmer Adriaen van Ostade (16101685) te beschouwen. Uit het jaartal op de voorstelling, dat even als de naamletters authentiek is, blijkt dat men met een werk uit Ostade's laatste periode te DRIE VERKEERSONGELUKKEN DOOR EIGEN SCHULD VAN DE SLACHT OFFERS. Donderdagavond hebben op drie punten in de stad verkeersongelukken plaats gehad, die alle aan eigen schuld van de slachtoffers te wijten waren. Een 82-jarige heer stak te acht uur op de Groote Markt bij het Stadhuis onverwacht de weg over, met het gevolg dat hij door een uit de Zijlstraat komende wielrijdster werd aangereden. De man kreeg een hersenschud ding en werd inwendig gekneusd. Na door leden van den Ongevallendienst verbonden te zijn werd hij per ziekenauto naar het Zie kenhuis St. Johannes de Deo vervoerd. De wielrijdster had geen schuld aan dit onge luk. Op den Schoterweg fietste een 54-jarige Juffrouw. Doordat zij plotseling, zonder een teeken te geven, naar links uitweek, werd zij door een in dezelfde ricting rijdenden motor wielrijder aangereden. Zij werd aan den rug gekwetst. Door 'n juist passeerenden hospi taalsergeant werd zij verbonden, waarna zij door hem per taxi naar haar woning werd gebracht. Een vijftienjarige jongen, die te tien uur op een racefiets door de Kleine Hout straat reed, was zoo onvoorzichtig te trach ten op den hoek van de Ged. Oude Gracht nog voor een vrachtauto, aan wie hij voorrang had moeten verleenen, langs te glippen. Die manoeuvre mislukte. De jongen werd over reden, waarbij hij gelukkig slechts eenige on beduidende wonden kreeg. Zijn fiets werd echter totaal vernield. Een lid van den On gevallendienst verbond hem, die hem ver volgens per taxi naar huis bracht. Ook in een ander opzicht kwam de onvoorzichtige knaap er nog goed af. Doordat hij al genoeg gestraft was maakte de politie tegen hem geen proces-verbaal op, maar gaf hem alleen een geduchte schrobbeering, zoodat hij voor taan wel voorzichtiger zal wezen. maken heeft. Hij moet dat dan geschilderd hebben in het jaar, waarin hij, uit vrees dat de Franschen Haarlem zouden binnenvallen, een tijdje naar Amsterdam verhuisde, om kort daarop weer naar zijn geboortestad terug te keeren. Het is niet Ostade's rijkste periode, de tijd van de straf gecomponeerde figuur- groepen in de sterke kleurstellingen, op klei ner formaat saamgedrongen. Men neemt aan dat hij omstreeks 1670 zijn stijl gewijzigd heeft en zich in een keurige détailschildering is gaan verdiepen en zijn penseelvoering dien over eenkomstig zeer verfijnd heeft. Hij heeft juist in die jaren na 1670 een aantal dier ruime boerendeelen geschilderd, waar dit er één van moet zijn. En al zou men de sfeer van dit interieur iets trillender wenschen, iets meer van het zevende goudlicht er in willen terug vinden, dat in Ostade's interieurs van vroege- ren datum, deze zoo bekoorlijk maakt, men behoeft slechts naar dat prachtig geschilderde stilleven op den voorgrond, met vaten, tonnen, etenswaar en drinkgerei te kijken, om tot de erkenning te komen, dat daar een meester van den allereersten rang aan het werk is ge weest. Eenzelfde inzicht dringt zich op als men terzijde de deurpostopening, den doorkijk en de entourage daarvan aandachtig bekijkt. Dat is alles belangrijke peinture en de aan winst van den Haarlemschen kunstliefhebber is ditmaal een felicitatie waard. J. H. DE BOIS. De aanbesteding van den nieuwen vleugel van het stadhuis. Hedenmorgen werd door den directeur van Openbare Werken in het openbaar aanbe steed: Het uitbreiden van het Raadhuis te Haarlem, met bijkomende verbouwing van het bestaande Raadhuis (het bou wen van een niewen vleugel). Er waren 63 inschrijvers. Ingeschreven werd door A. A. Gnirp te Am sterdam f 195.300; H. Groen. Amersfoort f 190.500; T. J. de Vries. Bilthoven f 214.630: A. J. W. v. Sambeek, Heemstede f 212.350; Gebrs. v. d. Putten. Heemstede f 214.720; C. J. M. Jonckbloedt, Heemstede f 219.000: N.V. Hol. Beton Mij. Den Haag f 207.000; H. de Boer en Co., Heemstede f 215.999; P. v. d. Schoot, Tilburg f 189.000; S. de Vries, Zaan dam (ongeldig) f 198.400; W. H. Kelderman. Enschedé f 188.384; P. G. de Jong. Oegstgeest (laagste inschrijver) f 172.890; P. J. van Hof- ten, Haarlem f 194.500; Firma Miel en Schreu- der, Almelo f 182.500; A. Noorduin, Zoeterwou- de f 183.400; N.V. W. Geels Aan. Bedrijf. Aer- denhout f 183.600; Hemerink en Reehuis, Wierden f 194.000; N.V. Aan. Mij. Noord-Hol land. Heemskerk f 182.770; J. J. Feijen, Heilo f 193,888; J. P. A. Nelissen, Haarlem f 198.400; C. Boer, Voorburg f 184.900; J. v. d. Putten. Haarlem f 205.474; R. Bloem. Wildervank f 195.300; F. Pauw. Apeldoorn f 195.200: Gebrs. J. en E. de Vink. Groningen f 189.850; Doe- dens en Schilder, 't Zand f 187.887; Gebrs. H. V. en J. de Vries. Haarlem en Purmerend, f 182.200; Chr. J. de Goede, Wijk aan Zee. (ongeldig) f 194.700; C. v. d. Wiel, Noordwijk f 190.500; G. Metselaar en Co.. Haarlem f 174.746: J. Oordt, Friezenveen f 182.800. Gebrs. Bruns. Almelo f 194.800; L. J. te Pas en E. Gebber. Groningen f 196.300; J. de Boer, Delfzijl f 189.900; W. Tunissen, Heemstede f 216.709; G. en J. Broertjes, Heemstede en Bloemendaal f 208.000; Gebr. A. en M. Joustra Haarlem f 196.600; Fr M. Joustra. Haarlem f 189.322; E. Bellaart, Haarlem f 194.360: Phi lips Bouwbedrijf, Haarlem en Santpoort f 184.730; N.V. Wormerveersche Aan. Mij. f 207.500: N.V. Kon. Rot. Beton en Aan. Mij. v. h. v. Waning en Co. f 208.540. G. J. Evers, Bloemendaal f 215.600. J. Bakker. Zaandam f 203 800. F. Philips, Haarlem f 187.520. N. Cobelens en Zn.. Haarlem f 190.300 M. Tokkens Arnhem f 198.500 J. Schutte. Zaandam f 186.000. N.V. Aan. Bedrijf v.h. T. Broersma. Haarlem f 191.500. G. Berghoef Alphen a. d. Rijn f 191.000. J. v. d. Enk. Henge lo f 185.000, v.h. Bolle en van Heesteren. Den Haag f 189.800. M. Ebbink, Haarlem f 220.800. Bataafsche Aan. Mij. v. h. J. v. d. Wal en Zn., Den Haag f 194.800. IJland en Zonen, Amster dam f 196.000. Gebr. Terlingen. Amsterdam f 192.500. N.V. „Landsmeer" f 214.990 H. C Geerdink, Usselo f 189.947. E. P Grim Zaan dam f 187.30P o«brs Trebbe Enschede f 194.000. Gebr. J B. en A E. Buuring. Stads kanaal f 198.200. A. J. H. Luden. Enschedé f 191.606. J. Put, Oostzaan f 191.000. Franco's luchtmacht in actie. Bombardementen op Valencia en Alicante. VALENCIA, 15 Juli (Havas/A.N.P.) Weder om hebben vijf vliegtuigen de wijk Grao ge bombardeerd. Zij wierpen meer dan 100 bom men, 22 huizen werd vernied. Wonder boven wonder werden slechts twee personen ge wond. Gisterochtend hebben vijf vliegtuigen Ali cante gebombardeerd. De bommen kwamen neer in de wijk Postiguet. Ze personen werden gedood en 29 gewond. Kritieke situatie bij Kaifeng. Stad aan alle zijden door het water ingesloten. PEKING 15 Juli. De dijken van de Gele Rivier ten oosten van Kaifeng zijn doorge broken. Het water stort zich in het lager ge legen land, zoodat Kaifeng thans aan alle zijden door het water is ingesloten. Een aan tal dijken heeft nog stand gehouden, doch de situatie wordt met den dag kritieker. (United Press). De Amerikaansche millionair-vlieger Ho ward Hughes heeft met zijn metgezellen de reis om de wereld door de lucht, inclusief eenige zoo kort mogelijke rusttijden volbracht in 91 uur 14 minuten en 10 seconden. Dat is dus in minder dan vier etmalen. Het is ver der in minder dan de helft van den tijd, dien Willy Post en Harold Gatty in 1933 noodig hadden. Het is. zelfs wanneer je geregeld gelegenheid krijgt om te lezen, hoe de lucht vaart met reuzenschreden vooruit gaat, ver bijsterend. Een prestatie als deze spreekt wel heel sterk tot de verbeelding, ook al kan de thuisblijvende mensch zich maar vaag een voorstelling maken van den omtrek van on zen aardbol. De snelheidsprestatie spreekt natuurlijk het sterkst, maar wanneer men de verhalen over deze vlucht goed leest, moeten toch ook wel de betrouwbaarheid en weerstandskracht van het moderne vliegtuig diepen indruk ma ken. Want hoewel de stoutmoedige vliegers op verscheidene trajecten zeer zwaar weer hebben ontmoet en zich lang niet altijd be- hagelijk hebben gevoeld, heeft het vliegtuig alles goed doorstaan en in de slechtste om standigheden een snelheid gehandhaafd, die aan het wonderbaarlijke grenst. Men vraagt zich weieens af, welk nut der gelijke krachtprestaties kunnen hebben. Het antwoord moet zijn, dat bij een welslagen als van deze vlucht, het vertrouwen van de men- schen in de veiligheid van het luchtverkeer versterkt wordt. Uiteraard is men op een oogenblik als dit geneigd te gaan peinzen over de vraag, hoe het nu over weer 5 jaar zal zijn en over bijvoorbeeld een halve eeuw. Het is een even aardig als onschuldig onder werp voor conversatie en wij zijn er daarbij wel na aan toe. op vlieggebied niets meer voor onmogelijk te houden. Ontbijten in Haar lem, lunchen in Australië en voor het eten weer thuis lijkt een luchtige evolutie, die de toekomst kan verwezenlijken. Howard Hughes heeft zijn eigen bladzijde in de wereldgeschiedenis geschreven, hij is door New York met een zelfs voor die stad on gekende uitbundigheid ingehaald en zijn naam staat vandaag op een eereplaats in alle dagbladen van diezelfde wereld, die hij in zoo korten tijd omcirkeld heeft. Maar toen hem gevraagd werd, wanneer hij den tocht zou herhalen, antwoordde hij met een hart grondig: Nooit! Waaruit blijken moge, dat het nu wel lijkt, of het alles eenvoudig en glad verloopen is, maar voor de deelnemers is het een uitput tende perstatie geweest. (Volgens de jongste tellingen "be droeg het aantal menschen op de geheele aarde 2J15.800.000 op 31 December 1936.) Eenentwintighonderdvijftien Millioen menschen op de aard, Eenentwintighonderdvijftien Millioen 't is de moeite waard. Eenentwintighonderdvijftien Millioen hoofden in 't geheel, Eenentwintighonderdvijftien Millioen zinnen dat is veel. Eenentwintighonderdvijftien Millioen menschen zus en zoo, En dan nog achthonderdduizend, Maar die geef ik u cadeau. Eenentwintighonderdvijftien Millioen, oud, jong. dik of slank, Eenentwintighonderd vijftién Millioen geel of bruin of blank. Wat een mierenhoop is d' aarde, Als j' eens goed realiseert. Dat er zoo'n millioenenmassa Menschen op haar korst verkeert. Eenentwintighonderdvijftien Millioen zegt de statistiek; U en ik zijn heel bijzonder. Maar we zijn toch niet uniek. Het woord is aan Arthur Helps: Het slechtste gebruik dat men van succes kan maken is er zich op te beroemen. GERAFFINEERDE OPLICHTING VAN VIER COSTUUMS EN TWEE REGENJASSEN. Twee als heer gekleede manoen hebben kans gezien, een firma te Haarlem voor vier costuums en twee regenjassen op te lichten. Zij gingen daarbij zeer geraffineerd te werk. Hun eerste gang was naar een pension aan de Parklaan, waar zij een kamer bespraken. Toen zij zich aldus „gevestigd" hadden, gin gen zij him misdrijf voltooien. Zij gingen naar een groot kleedingmagazijn, waar zij op hun gemak niet minder dan vier costuums en twee regenjassen, alle van goede kwaliteit, uitzochten. Vervolgens verzochten zij, deze kleedingstukken, die een gezamenlijke waar de van f 244,75 hadden, te drie uur naar bo vengenoemd pension te zenden, waar nader zou worden beslist, of alles gekocht zou wor den. Te half vijf reeds kon de firma daarnaar informeeren. Toen de vertegenwoordiger zich op dat uur aan dit adres vervoegde, deelde de pension houdster mede, dat de „heeren" reeds waren vertrokken met medeneming van de cos tuums en jassen. Aan de firma bleef niets anders over, dan aangifte te doen bij de politie, die natuurlijk een onderzoek instelt. Hun signalement is op genomen. Als bijzonderheid wordt daarbij ge meld, dat zij met een beschaafde stem spraken! Vermoedelijk heeft men hier te doen met dezelfde mannen, die op een dergelijke ma nier een firma te Rijswijk voor een radio toestel hebben opgelicht. VEREENIGING „DOOR VERMAAK TOT NUT". De jaarlijksche uitreiking van de prijzen uit het Korthalsfonds zal plaats vinden op Za terdag 16 Juli a.s. des namiddags te twee uur in de Centrale School III aan de Friesche Varkenmarkt alhier. Er mag geen legende over slappen grond ontstaan. Het is bekend dat de gemeente Haarlem aan den Oostkant van het Noorder Buiten Spaarne groote plannen heeft. Niet alleen het graven van een flinke haven en het in-gereedheid- brengen van groote industrie-terreinen, maar in verband daarmede ook aanleg van wegen. In de toekomst zal er ook een nieuwe brug over het Spaarne even ten Noorden van de Spoorbrug, gebouwd worden. Dezer dagen wordt begonnen met de omlegging van den Oostsingel, wat een onderdeel van het groote plan uitmaakt. Het is ook wel zeker dat binnenkort de spade in den grond gestoken zal worden voor het graven van de haven en het aanleggen van het industrie-terrein. Er moet evenwel nog een beslissing komen van de directie der Ne- derlandsche spoorwegen over het verplaatsen van het Goederen station van de Westergracht naar het Noorder Buiten Spaarne. Nu aan te nemen is. dat over eenigen tijd de gemeente op deze plaats industrie-terrein kan aanbieden wordt contact gezocht met be langhebbende industrieën om te informeeren of zij genegen zijn hun bedrijf daarheen over te brengen. Indertijd hebben wij reeds mede gedeeld, dat ook, voor zooveel daartoe nog aanleiding bestond, de aandacht der firma „J. J. Beynes" op dit terrein gevestigd is. Men weet. dat deze N.V. het voornemen heeft de oude fabrieken aan het Stationsplein en den Verspronckweg te verlaten om een nieuwe fabriek te betrekken. Het gemeentebestuur vertrouwt dat de firma Beynes Haarlem niet ontrouw zal worden. Onder belanghebbende industrieelen wordt, zoo vernamen wij. gemompeld, dat het ter rein in den Waarderpolder nogal bezwaren heeft De grond zou slap zijn, wat extra-uit gaven voor zware fundeeringswerken met zich zou meebrengen. Zelfs hoorden wij. dat een brandstoffen handelaar, die er over daoht. op dat nieuwe haventerrein opslagplaatsen te bouwen, meende, dat het eerst noodig was be tonnen grondvlakken te maken, omdat hij vreesde, dat anders over eenige maanden zijn opgeslagen kolen onder den grond waren ver zonken Wij hebben te bevoegder plaatse geinfor meerd hoe het met de gesteldheid van der grond is. Ons werd medegedeeld, dat er geen enkele reden is om zioh bevreesd te maken. Er is een uitgebreid onderzoek ingesteld naar de gesteldheid van den bodem van het betrokken terrein. Daarbij is gebleken, dat de grond vol komen gelijk is aan het reeds bebouwde ge deelte van den Waarderpolder. Er is een dunne veenlaag, maar daaronder ligt zand. Met palen van 5 a 6 meter doet men al veel. Dat brengt geen bijzondere kosten met zich mede. zulk licht heiwerk vormt op het totaal-bedrag van den bouw een uitgaaf die niet van veel betee- kenis is. Neen, het zou wat anders worden als de grond was als in Amsterdam, waar palen van 20 Meter den grond in gedreven moeten worden. De gemeente heeft ervaringen met den grond in den Waarderpolder, waar de gasfabriek en de electrische centrale gebouwd zijn. In den laatsten tijd werden ook de nieuwe gebouwen voor de Reiniging daar gezet, waarbij opnieuw bleek, dat met korte palen kon worden vol staan. Bij de lichtfabrieken worden groote hoe veelheden steenkolen opgeslagen, maar er is nog geen kilo van deze brandstof onder de aardoppervlakte verdwenen. Er is dus zoo werd ons met stelligheid verzekerd geen reden een legende te laten ont staan, dat de grond voor het nieuwe haven- en industrie-terrein van Haar lem aan den slappen kant is, zoodat die extra kosten met zich zou brengen voor de industrieën die zich daar wil len vestigen. Natuurlijk is de grond aan dezen Oostkant van Haarlem aan de oppervlakte wat minder stevig dan aan den Westkant, waar men im mers onmiddellijk tegen den duinrand zit. Maar dat is heel logisch. Het terrein dat uit gezocht is aan den Oostkant van het Noor der Buiten Spaarne ligt zeer gunstig. Niet al leen is een groot vaarwater en zijn de spoor wegen zeer dichtbij, maar een groot voordeel is ook dal het terrein zoo dicht bij het cen trum der stad ligt. Vele steden zullen Haar lem daarom in de toekomst dit mooie terrein benijden. Een door velen verwensclite tramwissel. Ongeluk in de Groote Houtstraat dat goed afliep. In de Groote Houtstraat tusschen de Korte Houtstraat en Kerkstraat ligt een wissel van de tram. Daar op dat drukke punt is het geen gelukkige plaats. Omwonenden verzekerden ons dat hier eiken dag fietsers slippen. Meestal loopt het goed af. Ontelbare malen is er .bijna" een ernstig ongeluk gebeurt, bepein zen de omstanders dat als de tram er een paar seconden eerder had aangekomen of een auto niet zoo vlug had kunnen stoppen er een doode te betreuren zou zijn geweest En dan wordt de verzuchting geslaakt: komt er pas verbetering als er eerst slachtoffers ge vallen zijn? Tramrails in een stad moeten ge duld worden, maar het gevaar dat daarin ligt wordt tien keer vergroot als op een zeer druk punt een wissel dwars over de straat gaat. Het kan noodig zijn, dat een tram moet wisse- den maar daarvoor kunnen minder ge vaarlijke plaatsen opgezocht worden. Het slippen komt vooral veelvuldig voor als het asphalt glibberig is geworden bij een pas beginnend regenbuitje, want dan is het zelfs voor bedachtzame fietsers moeilijk op hun rijwiel te blijven zitten als zij voor het verkeer uitwijkend de vele rails moeten oversteken. Hedenmorgen half elf heeft op dit punt weer een ongeluk plaats gehad. De 18-jarigé v. D. wonende aan de Jan Gij- zenkade in Haarlem-Noord, in dienst van de firma C op de Ged. Oude Gracht te Haarlem, reed in dat deel van de Groote Houtstraat per fiets. Hij slipte over het wissel en kwam te vallen. Juist naderde de vrachtauto van den aardappelhandelaar De B. te Haarlem. De bestuurder zag den jongen vallen en remde uit alle macht. Een ongeluk was evenwel niet meer te voorkomen. De jongen viel tegen de auto en bleef liggen. Omstanders hadden den indruk, dat de jongen door een aer wielen overreden was. Een later onderzoek wees evenwel uit, dat hij gelukkig alleen tegen de auto gevallen was. Het krachtig remmen van den chauffeur had hem het leven gered. Per ziekenauto is de jongen naar het St. Elisabeths Gasthuis gebracht waar bleek, dat het alleen noodig was een wonde aan het hoofd te hechten. Het ongeuk is dus wel zeer goed afgeloopen. Het gebeurde gaf natuurlijk op dit drukke uur in de Groote Houtstraat eenige oponthoud voor het verkeer. De politie was evenwel spoe dig ter plaatse om regelend op te treden. De omwonenden vragen zich af: wanneer zal het wissel nu verlegd worden? HEDEN: 16 PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING. pag Te Haarlem is een schilderij van Adriaan van Ostade ontdekt. 1 Er mag geen legende ontstaan, dat de in dustrieterreinen bij de nieuwe haven van Haarlem een slappen grond hebben. 1 Een door velen verwenschte tramwissel in de Groote Houtstraat. Weer bijna een ernstig ongeluk. 1 Hedenmorgen is aanbesteed het bouwen van den nieuwen vleugel aan Haarlem's Stadhuis. ?J Examen-uitslagen. 2 De groote Sportweek te Haarlem is Don derdagavond met 'n fraaien optocht van sport- en muziekvereenigingen geopend. 5 De aardbeienoogst in Kennemerland met een débacle bedreigd. De regeering greep in en stelde minimum-prijzen vast. 6 BINNENLAND. De regeering gaat een streng toezicht uit oefenen op weercorpsen enz. 3 De rijksdienst der arbeidsbemiddeling ver dedigt zich tegen beweringen inzake in Duitschland werkende Nedcrlandsche arbeiders. 3 Op het station te Arnhem is een locaal- trcin op een Dieseltrein gereden; de aan gerichte schade is gering. 3 BUITENLAND. De Amerikaansche vlieger Hughes is gis teren te New York aangekomen en heeft zijn wereldvlucht in 3 dagen 19 uur 14 minuten en 10 seconden volbracht. 4 Een Italiaansch vliegtuig van de lijn CaglianiRome is met twintig inzitten den in zee verongelukt. 4 Italiaansche geleerden bepleiten een ras sentheorie. 4 SPORT. Het zwemfeest van „De Waterratten" be gint morgen. 5 Schulte en van Nek geven den strijd in de Tour de France op; Vervaecke verovert de gele trui. n ARTIKELEN. K. de Jong over het Kerkconcert in de Ned. Herv. Kerk te Bloemendaal. 6 II. D. Vertelling: De geleende japon. 6 J. II. V.: Oostenrijks laatste uren; het boek van F.ugène Lennhoff. 9 Voor de Vrouw. 8 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen on

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1