Haarlem's Dagblad Noodlottige stunt kost vier levens. Twee militaire vliegtuigen in botsing gekomen. Karimata. Opruiming. Fa. Van Basten Ambtenarengerecht doet uitspraak in de zaak-Oss. Het belangrijkste §6e Jaargang No. 16891 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Zaterdag 16 Juli 1938 Abonnementen per weck f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f3.25. franco per post f3.55. losse nummer» 6 cent per ex. Advertenticn: 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclnme» f 0.60 per regeL Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60, elke regel meer f 0.15. Groentjes óe rubriek. Ongeluk boven vliegveld Gilze-Rijen. De brokstukken van het vliegtuig F. K. 8 lagen overal verspreid. TIJDENS militaire oefeningen zijn Vrijdagmiddag nabij Gilze- Rijen twee vliegtuigen, van Soesterberg afkomstig, in de lucht met elkaar in botsing gekomen. Beide toestellen stortten neer en werden totaal vernield. Van de vier inzittenden zijn er 3 op slag gedood, de vierde overleed enkele uren later in het Diaconessen- huis te Breda. De verongelukte machines, de F. K. 8 en de F. K. 20, waren Koolhoven machines van het type F. K. 51. Na den start voerden de vliegtui gen boven het vliegveld eenige stunts uit. Zoowel de F. K. 8 als de F. K. 20 maakte daarbij, vrijwel tegelijker tijd, een scherpen duik naar beneden, waarna de toestellen vol gas steil omhoog werden getrokken. Hierbij botsten beide toestellen met een ge weldigen slag, welke tot ver in den omtrek hoorbaar was, tegen elkaar aan. De F. K. 8 werd in de flank ge raakt en op 300 meter hoogte vrij wel geheel versplinterd. Hierbij schijnt ook de benzinetank gesprongen te zijn, waardoor het toestel in een oog wenk geheel in vlammen stond. Binnen tien minuten was het toestel totaal verbrand en de hitte was zóó groot, dat het onmogelijk was in de onmiddellijke nabijheid te komen. Toen men eindelijk het toestel kon naderen bleken de beide inzittenden on herkenbaar verkoold te zijn. Het toestel was in een dennenbosch rechts van den weg en juist op den rand van het vliegveld „Molen heide" terecht gekomen. De F. K. 20 kwam met zulk een kracht neer op het links van den straatweg in aan leg zijnde vliegveld Nerhoven, dat het toestel totaal werd versplinterd. De cabine was ge heel in elkaar gedrukt en de beide vleugels waren gebroken. De waarnemer, de leerlingvlieger J. Streur, uit Rotterdam, gaf nog flauwe teekenen van leven. Hij werd naar het Diaconessenhuis te Breda vervoerd, waar hij enkele uren later is overleden. De leerlingvlieger E. C. A. Manesse uit Stad Delden, was op slag gedood. De bemanning van de F.K. 8 be stond uit de leerlingvliegers N. I. J. van Offeren, uit Eist en de waarne mer J. D. Overbeeke, uit Probolingo, tijdelijk wonende te Soest. Op oefenvlucht. Negen vliegtuigen van de Luchtvaartaf - deeling te Soesterberg waren Vrijdagmorgen opgestegen voor een oefenvlucht boven een groot deel van Nederland. In ieder vliegtuig zaten twee leerling-vliegers van wie één als bestuurder en een als waarnemer. De leerlin gen-vliegers zouden over drie weken tot of ficier-vlieger worden aangesteld en hadden alle den rang van sergeant. Van Soesterberg was het eskader naar het vliegveld Teuge ge vlogen en van daar naar het vliegveld „Molen heide,, bij Gilze-Rijen. De landing op het vliegveld Molenheide had een vlot verloop en ook de start na een verblijf van ruim een uur liet niets te wen- schen over. Een paniek. Daar het mooi weer was, waren velen getui gen van de stunts, welke de vliegtuigen maak- ten, en sommigen hadden reeds een voorge voel, dat het verkeerd zou afloopen, omdat de vliegers zóó angstig dicht om elkaar heen- cir keiden. Toen het ongeluk inderdaad gebeurde, viel een stuk van den vleugel op den weg, geluk kig echter zonder iemand te treffen. Vele oog getuigen waren zóó onder den indruk van het gebeurde, dat er een ware paniek ontstond. Er waren er die hard wegrenden, terwijl ande ren zich of in de richting van de brandende F.K. 8 of in de richting van de versplinterde F.K. 20 begaven. De omgeving van het vliegveld werd na het ongeluk door de brigade van de koninklijke marechaussee in samenwerking met de ge- meente-politie afgezet. Voortdurend kwamen meer belangstellenden naar het terrein van het ongeval, doch zij werden op voldoenden afstand gehouden. De vliegers. De vliegers van Overbeeke, van Offeren en Manesse waren van October van het vorige jaar bij de luchtvaartafdeeling gedetacheerd. De beide eerstgenoemden behoorden tot de verkeersopleiding van de K.L.M. Zij hadden in den zomer van het vorige jaar den twee jarigen cursus van de rijksopleiding voor ver keersvlieger achter den rug en deden thans op Soesterberg hun jaardienst als militair vlieger voor het behalen van het militaire brevet, waarna zij het examen als verkeers vlieger zouden hebben af te leggen. Na het slagen hiervoor zouden zij in October a s. als verkeersvlieger bij de K.L.M. in dienst treden. Evenals de heer Manesse waren zij thans ser geant-vlieger. Juist aanstaande Maandag zou het drietal zijn begonnen met het afleggen van het officiersexamen. De vlieger Streur was van Mei j.l. te Soes terberg in opleiding en had nog twee dienst jaren voor den boeg. De heer Fuchs. adjunct-chef van den vlieg- dienst der K.L.M.die de vliegers van Over beeke en van Offeren onder zijn discipelen heeft geteld, kenschetste hen als rustige leer lingen, die in hun instructieperiode goede vorderingen hadden gemaakt. Voor het onderzoek ter plaatse bevonden zich spoedig te Rijen het hoofd van den mili tairen vliegdienst. majoor Steub. de onder chef van den vliegmedisehen dienst, de offi cier van gezondheid tweede klasse Stigter en eenige instructeurs. De Karimata heeft aan land Een korte wijle uitgerust. Nu bijt ze flink en welbewust Weer in het onderzeesche zand. Zij wroet er weer vol goeden moed, Al is het traag en moeizaam werk. Maar zij is jong en ijzersterk En doet den zwaren arbeid goed. Zij graaft in letterlijken zin. Maar openlijk, niet in 't geniep. Een kuil voor andren, groot en diep En valt er stellig zelf niet in. 't Uiteindelijke doel is goud, Een kostelijk begeerlijk goed, Dat menschen rijkdom brengen moet, Voorloopig bijt zé nog op hout. En spijkers brengt ze velen mee, Zij slaat ze stevig op den kop En brengt ze in haar emmers op, Als wrakke boedel van de zee. Nog is geen groot succes geboekt, Maar zeker is ze niet zoo een, Die domweg enkel en alleen Maar spijkers op laag water zoekt. Eens komt voor haar naar 't hopen mag, Hoezeer z' in troebel water vischt, Het passend loon voor d' optimist, De vreugde van een gouden dag. P. GASUS. Als een gemeenschappelijke kreet heeft het deze week weer over ons land geklonken: Opruiming! Vijftien Juli }s het weer begon nen met groote strooken op de étalage- ramen. met drukwerk in de brievenbussen, met advertenties in de dagbladen vooral. Seizoenopruiming, halfjaarlij ksche oprui ming. Er zijn weer extra koopjes te halen en het jachtinstinct van de courantlezeres is weer opgewekt. Haar echtgenoot neemt er kennis van, zij echter verdiept zich in de aanbiedingen, neemt een voorloopig besluit om dit en dat nog eens nader te overwegen, te gaan bezien en dan te koopen. De oprui ming valt gedeeltelijk samen met de Haarlem- sche Sportweek, zij is er geen onderdeel van, maar wie zal ontkennen, dat ook de oprui mingen een sport zijn voor de vrouw. En eer. sport, die zij gaarne en met volle concentra- trie beoefent. Het is drukker, veel dx-ukker dan anders in de stad, de vrouw is op het opruimingspad. Zij weet dat het mooiste het eerst weg is en zij is er dus gauw bij. De opruimende middenstand heeft de welden van voorbereiding, die veel extra werk en veel overpeinzing hebben gebracht, weer achter den rug en wacht haar vol spanning, wat het ditmaal wordeix zal. En niet het minst belangi'ijke onderdeel van die span ning voi-mt de vraag, hoe het weer zich zal houden. Zal het nu eindelijk volop zomer worden? De opruimingstijd heeft in dit op zicht goed ingezet, maar vanochtend is hei- weer koeler met een dreigende lucht. Moge dit een voorbijgaand vleugje zijn en niet meer. want waarlijk, wij hebben nu wel wat beters verdiend en opruiming is gediend met een vroolijk zonnetje. De halfjaarlijksche seizoenopruimingen zijn weer in vollen gang. Mogen beide partijen zich aan het einde opgeruimd voelen. De werktuigen uit Haarlem's martelkamer, die nu in het Frans Halsmuseum tentoongesteld zijn. Op den voorgrond een instrument om iemand te radbraken, daarachter een zwaard van den scherprechter en rechts de schandton voor kwaadsprekende vrouwen en het blok waarop iemand werd onthoofd. De Haarlemschc martelkamer gaat verdwijnen, om ruimte te maken voor een ingang van het nieuwe stadhuis. Voor uitvoerige bijzonderheden hieromtrent zie men pag. 3. WONING INRICHTING GROOTE HOUTSTRAAT 155 - TELEF. 11159 VERBOUWINGS OPRUIMING. Ziet onze ABNORMAAL LAGE PRIJZEN. mr DAAROM KOOPT NU (Adv. Ingez. Medj Het woord is aan Otto Weiss: Hoe meer beteekenissen een ivoord heeft, des te minder beteekent het. Beroepen der marechaussee ongegrond verklaard. HET Ambtenarengerecht te 's-Gravenhage heeft vanmorgen de beroepen van de leden der voormalige Ossche marechaussee- brigade, voorzoover deze betroffen de ontneming der opsporings bevoegdheden, ongegrond verklaard. Het Ambtenarengerecht heeft tevens ongegrond verklaard het beroep der voormalige Ossche marchaussee-brigade voorzoover betreft de overplaatsing. kan geven aan het Openbaar Ministerie, dus ook aan den procureur-generaal, en derhalve een maatregel dien de procureur-generaal op bevel van den minister van Justitie moet ne men, ook direct door den minister van Justitie zelf kan worden genomen dat deze opvatting geen bestrijding doch vol ledige bevestiging vindt in artikel 3 van het Rijkspolitiebesluit. Overwegende dat verweerder door het ne men der bestreden beslissing niet in strijd is gekomen met de door klager aangevoerde be palingen; overwegende dat dit gerecht ook overigens niet van strijd met eenig ander toepasselijk al gemeen vei-bindend voorschrift is gebleken: overwegende dat derhalve de beslissing niet kan worden nietig verklaard op den grond dat zij feitelijk of rechtens met toepasselijke alge meen verbindende voorschriften zou strijden. Overwegende dat klager niet heeft aange toond en ook overigens niet is gebleken, dat bij het nemen der beslissing de verschillende feiten en omstandigheden niet als met de werkelijkheid ovex-eenstemmexid aan verweer der hebben voor oogen gestaan: Ovei-wegende dat het gerecht als zijn over tuiging uitspreekt dat in bepaalde opzichten de betrokken brigadeleden kennelijk zijn te kort geschoten in het voor opsporingsambte naren vereischte inzicht en beleid. Ovei-wegende dat het gerecht te dezen met name de volgende punten wil noemen: dat in het onderzoek tegen de beide opzich ters het noodzakelijk contact met den bui-ge- meester niet voldoende is gezocht dat tot ver- zekeringstelling van beide opzichters is over gegaan. nadat gedurende het onderzoek ern stige twijfel had moeten rijzen omtrent de strafbaarheid der ondei-zochte feiten, dat voorts het ondei-zoek door den betrokken wachtmeester nog is voortgezet, nadat te zijner kennis was gekomen, dat een strafvervolging door de boven hem geplaatste justitieele auto riteiten te dezer zake niet op haar plaats werd geacht. Dat in het onderzoek tegen v. d. H. tot in verzekeringstelling van dezen is overgegaan op grond van een feit van financieel geringen omvang, waarvan de strafbaarheid aan ern- stigen twijfel onderhevig is. Aan den volledigen tekst van de uitspraak van 't Ambtenarengei-echt in de zaak van de leden der vroegere marechausseebrigade te Oss tegen den minister van justitie is het vol gende ontleend; (N.B. de tekst is van de zaa'k-Curfs, de andere uitspraken zijn gelijkluidend). Wat de feiten beti-eft: Overwegende dat verweerder op 1 April 1938 aan den procureur-generaal, fungeerend directeur van politie, te 's Hertogenbosch, een telegram heeft gezonden van den volgenden inhoud: „Uit verbalen en rapporten blijkt mij, dat de brigade der Koninklijke Marechaussee te Oss ïxaast haar U bekende activiteit in een aanhangige belangrijke strafzaak bij haar opsporingsonderzoek in andere gevallen den laltsten tijd een methode toepast, die zoo ernstige bedenking heeft, dat ik aanleiding vind u op te dragen den betrokken divisie- comnxandant namens mij mede te deelen, dat de brigade tot nader order zich. behoudens uw uitdrukkelijken last, te onthouden heeft van ieder opsporingsonderzoek. Aangiften bij de brigade inkomende, zijn door te geven aan gemeentepolitie." Overwegende dat klager op 1 April 1938 op perwachtmeester bij de Kon. Marechaussee en ingedeeld bij de brigade Oss. op de in zijn daartoe strekkend klaagschrift aangevoerde gronden, heeft verzocht dit besluit of deze handeling nietig te verklaren. Overwegende dat klager overeenkomstig het bepaalde bij de artt. 24, lid 1 en 58. lid 1, der ambtenarenwet 1929 j.o. artikel 2 der mili taire ambtenaren wet 1931. tegen de voormelde beslissing beroep kan instellen, indien hij in zijn qualiteit van militair ambtenaar door de ministerieele beslissing rechtstreeks ixi zijn belang is getroffen. Overwegende, dat het gerecht de laatstver- melde voorwaarde aanwezig acht, Overwegende dat klager derhalve in zijn beroep ontvankelijk is te achten, Overwegende, wat betreft de gegrondheid van het beroep, dat het gerecht ingevolge het bepaalde bij artikel 58, lid 1 der ambtenarpn- wet 1929 jo. artikel 2 der militaire ambtena ren wet 1931 de meergemelde beslissing van verweerder slechts kan nietigveridaren. Overwegende dat klager als toepasselijke algemeen verbindende voox-schx-iften waarme de^ de beslissing in strijd zou zijn, bij klaag schrift heeft aangegeven, de art. 141, 154, 163 en 140 van het wetboek van strafvordering, artikel 13 van het reglement voor de mili taire ambtenaren der koninklijke landmacht en artikel 3 van het rijkspolitiebesluit, vastge steld bij Kon. Besl., van 6 Aug. 1935. S. 497 Ovex-wegende dat art. 13 van het reglement voor de militaire ambtenaren der Kon. land macht door de beslissing niet is geschonden, aangezien dit artikel de schorsing van een mi litair ambtenaar regelt, terwijl de bestreden beslissing geen schorsing van klager bevat noch kon bevatten, zijnde verweerder tot schorsing van klager niet het bevoegde or gaan. Ovex-wegende dat verweerder bij contra memorie ïn den breede zijn standpunt tegen over het door klager ingestelde beroep heeft uiteengezet en tot ongegrondverklaring daar van heeft geconcludeerd. In rechte: Overwegende dat dit gerecht hoewel partijen diexiaangaande niet verschillen in de eerste plaats de ontvankelijkheid van het beroep heeft te beoordeelen. Overwegende dienaangaande dat het bo venvermeld ministerieel telegram o.m. in hield een beslissing van verweex-öer, dat kla ger en de overige, met opsporingsbevoegdheid ixx strafzaken bekleede militairen der te Oss gestationneerde brigade der Kon. Marechaus see zich tot nader order hadden te onthouden van ieder opsporingsonderzoek en inkomende aangiften hadden door te geven aan de ge meentepolitie. dat de beslissing van verweerder, waarbij aan klager zijn qualiteit van opsporingsamb- i tenaar niet is ontnomen, doch hem slechts tijdelijk het instellen van opsporingsonderzoe ken wordt vex-boden, voor zoover daarmede niet door den procureur-generaal bij het ge- i-echtshof belast, niet geacht kan worden te strijden met artikel 141 van het Wetboek van Strafvordering. Ovei-wegende dat het gerecht op de gi-on- den in de voorafgaande ovex-weging aangege ven in de bestreden beslissing evenmin strijd met artikel 154 van het Wetboek van Straf vordering aanwezig acht. Overwegende dat aan de bewering van kla ger. dat. de bestreden beslissing zou strijden met artikel 163 van het Wetboek van Straf vordering de feitelijke grondslag ontbreekt. Overwegende tenslotte, wat betreft den door klager beweerden strijd van de beslissing met artikel 140 van het Wetboek van Strafvorde ring en artikel 3 van het rijkspolitiebesluit. dat het gerecht ook in dit opzicht" het stand punt van klager niet deelt aangezien inge volge het bepaalde bij artikel 5 van de wet op de rechterlijke organisatie en het beleid der justitie, de minister vap Justitie bevelen (Vervolg op pag. 15). HEDEN- 16 PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING. pag. De oude martelkamer in het Haarlemsche Stadhuis wordt afgebroken, daar komt een nieuwe ingang voor de administra tieve afdeelingen. 3 Bioscopen. 8 De Sportweek te Haarlem is Vrijdag voort gezet met kanowedstrijden en demon straties krachtsport. 5 Ook Haarlem heeft een Planetarium 15 Een toeslag-regeling voor het verbeteren van woningen van particulieren. 1 BINNENLAND. Boven het vliegveld Gilze-Rijen zijn Vrij dagmiddag twee vliegtuigen met elkaar in botsing gekomen; alle vier inzitten den zijn gedood. Hel beroep van de Ossche marechaussee is, wat het intrekken der opsporingsbe voegdheid betreft, ongegrond verklaard. De directe belastingen hebben in Juni veel opgebracht. BUITENLAND. Van onzen Beiiijnsclien correspondent: Arbeidsplicht voor eiken Duitscher. Bij een bomaanslag te Jeruzalem zijn vele dooden gevallen. De Engelsche regeering heeft 6000 ge vechtsvliegtuigen besteld. ARTIKELEN. P. v. d. Hem; Plaat van de weck: Zomeruit- verkoop 1938. Het sportgesprek van de week. Dr. W. G. N. van der Sleen: Per auto en boot door Zuid-Afrika. J. H. de Bois: Litteraire kantteekeningen. H. D. Vertelling: Oude Barend B. K.: Schmeling's nederlaag op de film Financieel Economisch Weekoverzicht: Langzame economische verbetering te wachten? Voor de Jeugd. SPORT. Jan Zeegers vestigt een nieuw record on de 2000 meter. M Van Bcvercn komt bij de A. A. A. kam pioenschappen in den eindstrijd 200 M.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1