Haarlem's Dagblad Autobotsing met verschrikkelijk gevolg Engelsche Vorstenpaar in Parijs. Twee inzittenden gedood en zeven gewond Griekenland door aardbeving geteisterd. De concurrentie onder de Haarlemsche bakkers. Rijwielplaatje. Javaansche kinderen door springvloed verrast. Morgen is hel nieuwe fietspiaatje er. Geld beschikbaar 56e Jaargang No. 16894 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkuntoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM VCnensrla» 20 Juli 1988 Abonnementen per week f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f3.25. franco pe-r post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regcL Regclabonnementstarieven op aanvraag. Vraag cd aaubod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Taxi tegen vrachtwagen opgereden tusschen Arnhem en Nijmegen Hedennacht omstreeks half een heeft op den Rijksweg .tusschen Arnhem en Nijmegen., nabij Elden onder de gemeente Eist een ernstig auto-ongeval plaats ge had waarbij, voor zoover tot nu toe bekend, twee personen het leven heb ben verloren en een zevental gewond werd. In een zevenpersoons auto keerden in den nacht dertien personen uit Arn hem naar Nijmegen terug. Door onbe kende oorzaak reed deze auto tegen een truck met aanhangwagen. Tenge volge hiervan verloor de chauffeur van de personen auto de macht over zijn stuur. De auto sloeg van den berm over den kop en kwam in een sloot terecht. De gevolgen waren ont zettend. De meeste inzittenden kwa men geheel of gedeeltelijk onder den wagen terecht. Een aantal van hen wist direct uit hun benarde positie te komen. Anderen moesten worden ge holpen. Voor zoover thans bekend is, werden twee der inzittenden, een zekere K. en een zekere H., beiden uit Nijmegen afkomstig, gedood. Vier andere inzittenden wei-den ernstig ge wond. Drie van hen zijn naar het zieken huis te Arnhem vervoerd, terwijl de vierde naar het ziekenhuis te Nijmegen is gebracht. Nog drie andere inzittenden liepen minder ernstige verwondingen op. Zij konden naar huis gaan. Alle inzittenden van de auto waren afkom stig uit Nijmegen. De politie stelt een onder zoek naar de oorzaak van dit ongeval in. Nader wordt nog gemeld, dat de inzittenden van de verongelukte auto deelgenomen had den aan een biljart-avond te Arnhem en keerden na het middernachtelijk uur naar hun woonplaats terug. De auto werd be stuurd door den chauffeur B. uit Arnhem, die veel te veel passagiers in zijn niet al te ster ke wagen liet plaats nemen. Ter hoogte van de Kroonsche wal, waar de straatweg in dvn betonweg overgaat en er een kleiine bocht in den weg is, kwam de taxi in botsing met den uit Groningen afkomstigen grooten vrachtwagen. De personenwagen vloog over den kop. over het rijwielpad heen en kwam gedeeltelijk in de langs den weg loopende sloot terecht. Zooals gemeld waren de gevolgen catastro- phaal. De 36-jarige H. H. uit Nijmegen werd op slag gedood. Vier der inzittenden, de 40- jarige Th. A. K., de 58-jarige F. L. V., de 25- jarige T. R. en een zekere H. v. l., allen uit Nijmegen bleken zwaar gewond. Spoedig na het ongeval waren zoowel de Rijks- als de gemeentepolitie van Eist ter plaatse. Dr. Jaspers uit Eist en een juist pas- seerend geneesheer verleenden de eerste hulp Nadat zij de ernstig gewonden voorloopig behandeld hadden, werden dezen naar de zie kenhuizen te Nijmegen en Arnhem vervoerd. De chauffeur B. is als verdacht van dood door schuld in arrest gesteld. Nog in den loop van den nacht kwam ook het parket uit Arn hem ter plaatse om den toestand op te ne men. Bij het aanbreken van den dag werd de auto met behulp van een kraanwagen uit de sloot gedicht, De auto lag ongeveer drie meter beneden den weg half in het water. Toen de wagen was opgehaald vond men nog het lijk Vele personen door neervallend puin gedood. Bevolking vluchtte naar de bergen. ATHENE, 20 Juli. De Grieksche hoofdstad en omgeving zijn door ern stige aardbevingen getroffen waar door verscheidene personen gedood en groote malerieele schade aangericht werd. liet epicentrum lag ongeveer 60 K.M. ten N.O. van Athene in het Oro- pos-gebied. Hier werden in 20 secon den 3 dorpen met den grond gelijk gemaakt en in andere dorpen werden de meeste huizen ernstig beschadigd. Vele personen werden in hun bed door neervallend puin en balken gedood. De bevolking die bij de eerste schok ken uit de dorpen in de bergen vlucht te, weigerde bij het aanbreken van den dag terug te keeren. Het is thans onmogelijk het aantal dooden en ge wonden vast te stellen omdat hecle families door paniek bevangen in de bergen ronddwalen. Ook in Chalkis op Euboea werd de aardbeving waargenomen. Eenige hui - zen stoi tien daar in doch evenals in Athene zijn hier geen mensch en levens te betreuren. (United Press) van den 48-jarigen H.C.K., eveneens afkom stig uit Nijmegen. Uit het ingestelde onderzoek is gebleken, dat den chauffeur van de vrachtauto geen schuld treft. De namen der slachtoffers. Bij het auto-ongeluk te Elden werden ge dood de 36-jarige H. Huiser en de 48-jarige H. C. Kr.um, beiden uit Nijmegen. Het stoffe lijk overschot is naar het gemeenteziekenhuis te Arnhem vervoerd. Nader vernemen wij, dat in het gemeente ziekenhuis te Arnhem zijn opgenomen de 40- jarige Th. A. Kuppen, de 58-jarige F. L Ver hecht en de 25-jarige T. Rigouin, allen uit Nijmegen afkomstig. Het ernstigst was de heer Verbecht er aan toe, die vermoedelijk een breuk in de wervel kolom heeft opgeloopen. Onmiddellijk levens gevaar bestond er evenwel niet De toestand van den neer Kuppen was vrij goed. Hij kreeg een hersenschudding en een beenwonde. De heer Rigouin had ook een hersenschud ding gekregen doch ook zijn toestand was naar cmtandigheden gunstig. Het v.'fide slachtoffer, de heer H van Uden, eveneens uit Nijmegen, die naar het St. Ca- nisiusziekenhuis aldaar is gebracht, had een niet ernstige beenwonde opgeloopen. Geen loonsverlaging en geen prijsdaling. De drie samenwerkende besturen van werk nemersorganisaties in het bakkersbedrijf te Haarlem hebben een circulaire aan het brood etend publiek van Haarlem verspreid waarin mededeelingen gedaan worden over een groote loonsverlaging voor de gezellen, ge paard gaande aan een groote prijsdaling van het brood. Deze circulaire, die een schakel is in den concurrentiestrijd die reeds eenigen tijd gaande is in het bakkersbedrijf te Haarlem, en waarover reeds vele circulaires zijn verspreid kan misverstand wekken onder de brood- etenden, als het niet in staat is de rond gezonden papieren naast elkaar te leggen. Er wordt gezegd: „Binnen afzienbaren tijd zal u het brood tegen een zeer goedkoopen prijs worden aangeboden. Dit kan doordat slechte loonen en lange werktijden daartoe alle mo gelijkheden openen. Van eenige ordening in het bedrijf zal niets terecht komen; er dient de grootst mogelijke chaos te heerschen Den bakkerij-arbeiders zal aan het verstand gebracht moeten worden dat zij boven hun stand leven en arbeidsverhoudingen als in China en Japan de menschen toch ook in het leven laten". En verder: „Leest het laatst uitgegeven bil jet waarin loonen worden kenbaar gemaakt die reeds in benedenwaartsche richting gaan. Waarvoor zouden de arbeiders op meer aan spraak maken? Vacantie behoeft niet te worden gegeven. De werkdagen worden in eentonigheid en hard ploeteren aaneen ge regen, week-in, week-uit. De exploitatie worde in de bakkerij zoowel als in den bezorgdienst zoo gemaakt dat de eindjes aan elkaar wor den geknoopt. En het broodetend publiek zal dit alles onder de suggestie, dat het goedkoop brood bekomt, aanvaarden". De vergrooting van het aantal werkloozen, dat een onvermij delijk gevolg is van het hier toegepaste systeem en lange werktijden, behoeft ons geen kopzorg te zijn. Voor dezen heeft de gemeen schap te zorgen. Haarlem kan er straks op bogen loonen te betalen als in een dorp. De bezorgers zullen weer op een schoen en een slof en met baarden van armoede hun werk verrichten". Wij hadden over deze circulaire een onder houd met een der groote werkgevers hier ter stede. Deze was er van overtuigd, dat de samenwerkende besturen der gezellen-orga nisaties met dit rondschrijven iets anders bedoeld hebben dan het publiek er opper vlakkig in zal lezen. Door de groote bedrijven te Haar lem wordt op dit moment niet ge dacht aan een verlaging van den broodprijs. Voorloopig hebben zij ook geen loonsverlaging voor het personeel in den zin. Blijkbaar zoo vervolgde onze zegsman zijn de gezellen overtuigd van de moei lijkheid waarvoor de groote werkgevers te Haarlem zitten, nu er hier ter stede een con currentiestrijd is ontbrand die bijna een broodoorlog is geworden. Op den duur zal het ook moeilijk zijn voor de groote bedrijven om de hooge loonen die nu nog betaald worden te handhaven als de gezellen niet kunnen beletten dat voor lagere loonen bij de con currenten wordt gewerkt. De groote werkgevers te Haarlem staan op het standpunt, dat de re geering in het belang van de bedrij ven ,die nu vermoord dreigen te wor den en ook in het belang der gezellen, een minimum-prijs voor het brood moet vaststellen, die door alle bak kerijen moet worden aanvaard. Met vele 'andere artikelen wordt dit wel ge daan. waarom nu ook niet met het brood? Zoolang de groote werkgevers in den conj currentiestrijd de hoofden koelhouden. en niets wijst er op. dat zij niet bij hun tegen woordige houding zullen volharden, zal het wel blijven zooals het nu is. Met de loonen der bakkersgezellen hier ter stede is het evenwel iets eigenaardigs. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft dezer dagen gepubliceerd, dat te Haarlem de volgende loonen betaald worden: geschoolde arbeiders: f 27.30, ge oefende arbeiders (banklieden, enz.)f 23,12, ongeschoolde en aankomende arbeiders boven 21 jaar: f 20.60, arbeiders 18-20 jaar: f10.20. jon gens 14-17 jaar: f 4.21. Ik begrijp niet, hoe het Centraal Bureau aan deze cijfers komt, want de groote werkgevers te Haarlem betalen veel hoogere loonen, namelijk f 30 voor volslagen arbeiders, met f 2 extra voor deegmakers en f 3 voor ovenisten. De coöperaties betalen nog f 1 meer. Na het afloopen van het collectieve contract hebben wij de loonen van de gezellen die in onzen dienst bleven onveranderd gela ten. Alleen zijn toen, als er een plaats open kwam, enkele jeugdige arbeiders aangenomen op wat minder loon. In het algemeen betalen de groote bedrijven loonen die boven de f 30 liggen. Als het gemiddelde loon dat het Cen traal Bureau berekend heeft juist is, moeten in het kleinbedrijf te Haarlem wel zeer lage loo nen betaald worden. Zoo'n concurrentie maakt het voor de bedrijven natuurlijk op'den duur zeer moeilijk. De organisaties hebben in hun conclusie* ook iets gezegd over vacanties. Die worden door ons nog steeds verleend als in het oude contract stond. Niemand van ons denkt er aan om daaraan te tornen. Zooals ik reeds opmerkte aldus besloot onze zegsman wij werken nu zonder collec tief contract. De Haarlemsche gezellen-orga nisaties hebben getracht nu een nieuw con tract af te sluiten met een van de groote be drijven te Haarlem, waarbij hoogere loonen werden voorgesteld dan nu betaald worden, maar deze werkgever heeft de besturen ver wezen naar het hoofdbestuur omdat er onder handelingen loopen over een nieuw landelijk contract. Wij hadden ook een kort onderhoud met een bestuurder van een der groote coöperaties hier ter stéde. Ook deze verwonderde zich over de circulaire der gezellen-organisaties. De coöperaties betalen nog steeds de loonen die uitgaan boven het collectieve arbeidscontract en er is nog geen woord gesproken over een eventueele verlaging in de naaste toekomst. Evenmin over een verlaging van den brood prijs. 'k Waarschuw maar weer in gemoede, Als reeds menig vorig keer: Fietsbezitters gij moet bloeden, 't Rijwielplaatje is er weer. Hebt u 't oude al zorgvuldig Opgepoetst tot nieuwe pracht, Gij zijt een rijksdaalder schuldig, Want het blijft niet meer van kracht. Offer spijtig, maar gelaten Dus uw „achterwiel" weer op, Want verzet kan u' niet baten, Dat verhoogt alleen de strop. Wilt u het persé niet koopen, Dan is het maar zoo gesteld: Afstappen en verder loopen En ook dat kost tijd dus geld. 'k Waarschuw dus maar in gemoede, Als reeds menig vorig keer: Fietsbezitters. gij moet bloeden, 't Rijwielplaatje is er weer. P. GASUS. Negen scholieren verdronken. BATAVIA, 20 Juli. (Aneta) Nabij het visschersdorpje Tjipatoedjah, aan de zuidkust van Java, en de buurt van Tasikmalaja, zijn zeventien inheem- sche schoolkinderen bij het overste ken van een riviertje, door een spring vloed verrast. Binnen enkele seconden steeg het water tot 2V2 meter boven het normale peil. Negen kinderen zijn verdronken. DIT IS DOUGLAS CORRIGAN bij zijn oude „kist", waarmede hij het klaar speelde om practisch zonder moderne hulpmiddelen den Oceaan over te steken. Ruim 28 uur na zijn vermetele start van het Floyd Bennet-vliegveld te New-York daalde hij te Baldonnel in Ierland en leverde hierdoor een prestatie, waarover men in Amerika niet uitgepraat raakt. i Het woord is aan Etienne Rey: Gelu-kkig toeval is i>aak de naam dien men geeft aan de verdiensten van anderen. HET REGEERINGS JUBILEUM VAN H. M. DE KONINGIN. DéFILé IN DEN HAAG. Blijkens een algemeen order van den com mandant van het veldleger zal ter gelegen heid van het 40-jarig regeeringsjubileum van H. M. de Koningin op 29 Augustus in Den Haag een défilé worden gehoude door onderdeelen van de weermacht. Dit défilé, dat ongeveer een uur zal duren, heeft plaats op het nieuwe gedeelte van de Alkemadelaan, gelegen tusschen den Waalsdorpscheweg en den Pompstationsweg. De totale sterkte der troepen zal ongeveer 11.000 man bedragen. Het défilé zal worden besloten met een paradevlucht van de vlieg tuigen van marine en landmacht. Met ingang van 21 Juli zullen op de kantoren der posterijen de rijwielbc- lastingmerken voor het belastingjaar 1938—1939 (1 Augustus 1938 tot. en met 31 Juli 1939) verkrijgbaar zijn. De minister van Financiën heeft bepaald, dat gedurende het tijdvak van 1 tot en met 8 Augustus 1938 geen boete zal zijn verbeurd wegens het op den openbaren weg berijden van een rijwiel, zonder voorzien te zijn van het vereischte, volgens de bij artikel 2 der voormelde wet bedoelde voorschrif ten, bevestigde belastingmerk. door GEMEENTELIJK goedgekeurde bank. Bedr. van 50.— tot 500. WETTELIJKE TARIEVEN. Vr. prospectus (zegel v. antwoord). Kantoor: SCHNEEVOOGTSTRAAT 7. - Geopend van 9V28 uur. N.V. Credietbank „AMSTERDAM HAARLEM", Telefoon 17081. (Adv. Ingez. Med.) ZANDVOORT-BAD HEDEN-AVOND groot VUURWERK voor het Noorderbad. AANVANG 10.30 UUR. REIST OP AVONDRETOUR (Adv. Ingez. Med.) HEDEN: 12 PAGINA'S De aankomst va» het LngaUche koningspaar aan den Qua» 4'Qrsay te P-trija. HAARLEM EN OMGEVING. pag. Geruchten over een loonsverlaging en prijsdaling in het bakkersbedrijf te Haarlem blijken onjuist. 1 Het voorstel van B. en W. van Haarlem over de uitvoering van het groote rioleerings- plan is thans verschenen. B. en W. trach ten een deel der kosten op het rijk af te wentelen. T B. en W. van Haarlem ontraden over te gaan tot het invoeren van een verplichte winkelsluiting op Zaterdagavond. 11 Het woonwagenkamp aan den Ouden weg willen B. en W. verplaatsen naar een ter rein bij de woonschepenhaven. 11 BINNENLAND. Morgen is het nieuwe fietspiaatje er. 1 Hedennacht is een taxi, waarin 13 perso nen zaten, met een vrachtauto in bot sing gekomen; 2 inzittenden zijn gedood. 1 Drie Nederlanders zijn in België bij een auto-ongeluk om het leven gekomen. 3 De Spoorwegen zijn voornemens nog nieu we Dicseltreinstellen te bestellen. 3 De wachtmeester der marechaussee v. d. W. is door het Hoog Militair Gerechts hof vrijgesproken. 3 BUITENLAND. Parijs bereidde het Engelsche Koningspaar een enthousiaste ontvangst. 4 De tekst van het memorandum dat de Sudeten Duitschers aan de Tsjechische regeering hebben aangeboden bevat o.m. den eisch dat er aparte volksgebieden moeten komen. 4 Halifax en Bonnet zullen bij hun onder handelingen met een toenemende span ning in Ccntraal-Europa rekening moe- te houden. 4 SPORT. De Sportweek te Haarlem. 5 Fréchaut wint de twaalfde étappe van de Tour de France 5 Bouman vestigt een nieuw récord op de 800 meter. 6 Het concours-hippique te Hoofdorp. 6 ARTIKELEN. J. II. de Bois: Kunst in Haarlem en daar buiten. 3 H. D. Vertelling: Marcelle 7 L. S.: Nog een Kamerplant; Callistemon. de lampenpoetser. 7 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op 9

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1