Ben ik geschikt Forens te worden Garage Hartog H.D.*V ertellini l> Legerdag te Amsterdam DONDERDAG 21 JULI 1938 HAARLEM'S DAGBLAD Een toetssteen om die vraag te beantwoorden. Een van mijn kennissen vroeg: He.eft het bezwaren voor mij als ik in Amsterdam of Haarlem moet werken om in Bloemendaal, Heemstede, Vogelenzang enz. naar belie ven te wonen? Een moeilijk te beantwoorden vraag. Kun nen wij van hieruit bezien hoe uw vrouw het buitenleven vindt en of u vroeg opstaan erg moeilijk valt en of uw dochter verandering van lucht noodig heeft en uw zoon misschien een laatste tram om even over half vier v.m.? Wij stellen voorop dat het een kwestie van smaak betreft en dat daarover nooit gede batteerd kan worden. Kleine bezwaren wor den groot en groote bezwaren klein, wanneer het gaat om een beslissing, die zoo ingrijpt in het dagelijksche leven als forens worden. Waarom wordt de mensch forens? Waarom besluit hij 's morgens vroeger op te staan en zich buiten adem te hollen voor zijn tram om 's avonds zuchten te slaken in het vervoer middel, dat hem naar zijn woonstee terug voert? Waarom, zooals eens een peinzend forens in een duffe rookcoupé opwierp .„woont hij hier en werkt hij daar? Eenvoudiger maakt dat de zaak niet. Er moeten groote redenen zijn. Wie meent, dat het „zoo'n ver schil niet maakt", doet goed eens een week of wat bij een forens door te brengen. Het maakt alle verschil. Thuis koffiedrinken gaat niet meer. Een toevallig ontmoete kennis kan niet rneer mee naar huis getroond. Een oogen- blik napraten ergens heeft bijster groote be zwaren. Huiselijk contact met zakenvrienden en hoe gunstig werkt dat vaak is van de baan, tenzij ze ook forens worden. Mevrouw kan haar vriendinnen nie.t zoo makkelijk te thee hebben. Uw kinderen zijn er tegen in negen van de tien gevallen. Want alle voordeelen voor den oudere vegen in dit geval bij den jongere niet bijster zwaar. De voordeelen? De mensch die een afkeer heeft van de stad, heeft die maar om één re den. Hij is van het soort, dat 's avonds na zijn werkdag graag een sfeer vindt, waarin de rust van God's wijde wereld doordringen kan dat geneigd is zich 's avonds terug te trekken uit de voortdurende stuwing van het leven, die de stad maakt tot wat zij is: tot een altijd nog wat nerveuze, altijd nog na trillende conglomeratie van mensehen, die te dicht opéén zijn gedrongen, dan dac een vol maakte rust mogelijk zou zijn. Dit geldt in sterker mate naar gelang de stad grooter wordt. Het rumoer, dat Parijs al op kilometers afstand hoorbaar maakt voor wie er per auto heen rijdt, is inhaerent aan elke stad, die stad mag heeten. Het belang van dit rumoer voor onze rust is door tal van specialisten aange toond. Maar niet alleen dit direct Avaarneem- bare resultaat van de nooit aflatende stuwing in het stadsleven is van belang. Het is over bekend, dat stadsmenschen zich buiten plot seling onverklaarbaar rustig voelen, zelfs overdag, als er ook buiten nog rumoer klinkt. Het is niet anders, dan wat wij straks de rust van de wijde wereld noemden. Ieder kent het vage gevoel van onrust, dat de aanwezigheid van een onrustig mensch opwekken kan, zon der dat de onruststoker iets daadwerkelijks doet. Dat zelfde, vermenigvuldigd met de helft van het aantal inwoners en gedeeld door een groot getal in verband met den afstandsfac- tnr, heerscht in een stad. Teveel menschen strijden daar op een hoop gedrongen om een bestaan, dan dat daarvan niets „in de lucht gaat zitten". Teveel lief en leed dringt toe ons door van de tallooze om ons heen levende menschen, dan dat wij er onaangetast door zouden blijven. Dat alles laat de forens ach ter zich ten koste van veel gereis en gedraaf, soms ook ten koste van comfort. Men vergisse zich niet. Ook die rust. neeft zijn grenzen. Als forens wordt het leven velen te eentonig en te mat. Velen, die aanvankelijk wonderen dachten van het buiten wonen, zijn he1- na korten tijd na een winter vooral al moe. Er zijn talloozen, die temperamentaal niet in staat zijn om de voortdurende prikke ling van het stadsleven te ontberen en zich zonder die constante injectie leeg en moe deloos gaan voelen. Lang niet elke stads- mensch blijkt buitenmensch te zijn Lang niet elke stadsmensch, die in zijn vacantie op het platteland genoot, zou daar het heele jaar te vreden zijn. Lang niet alle menschen kunnen zonder bezwaar de grootere afwisseling van het stadsleven missen. Het hutje op de hei is wel iets anders, dan een moderne forensen plaats, maar het idee ervan is zeer in prin cipe aanwezig. In het algemeen is voor het forensenleven diegene het meest geschikt, die in zijn be staan den nadruk legt op zijn huiselijk leven en daarin zijn voldoening voor het overgroo- te deel vindt. Zij, die voortdurenden omgang met anderen noodig hebben, die graag in het volle leven staan en nooit moede worden be lang te stellen in hun omgeving, vinden dat meer in de stad. Maar zij missen de rust, die de avond brengt over het wijde land. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP VRIJDAG 22 JULI Progr. 1: Hilversum II. Progr. 2; Hilversum I. Progr. 3: 8.— Keulen 10.20 Parijs Radio 12.05 Radio P. T. T. Nord 12.20 Ned. Brussel 2.20 Keulen 3.20 Danmarks Radio of Diversen 4.20 Keulen 5.20 Parijs Radio 6.50 Ned. Brussel 7.05 Fransch Brussel 7.20 Keulen 3.20 Fransch B'russel 8.50 Parijs Radio 10.50 Keulen. Progr. 4: 8.Ned. Brussel 9.20 Diversen 10.35 London Regional 11,45 Droitwich 1.15 London Regional 1.35 Droitwich 5.20 Ned. Brus sel 6.05 Fransch Brussel 6.20 Droitwich 6.45 London Regional 7.40 Droitwich 9.10 Droit wich, 10.50 London Regional 11.15 Droitwich. Progr. 5: 8.007.00 Diversen. 7.Eigen gra- mofoonplatenconcert. Hawaiian- en Jodelmu- ziek. 1. Sitting in a jailhouse, Harry Torranl. 2. Hawaiian Moon, Queenie en David Kaili. 3. Kuckuck, Minna Reverelli. 4. Rose dreams, George Elliott's Hawaiians. 5. The Yodelling Mouthorgan Player, George van Diusen. 6. Oua, Oua, Kanui en Lula. 7. The Yodelling Hobo, Harry Torrani. 8. Farewell to Thee, The Hawaiian Beech Songsters. 9. Dan, Dan the yodelling Man, Harry Tor rani, 10. Indiana Skies, Queenie en David Kaili. 11. Annamirl. Minna Reverelli. 12. Swanee Moon, George Elliott's Hawaiian Novelty Quartet. 13. Mountain-Melodies. George van Dusen 14. Tomi, Tomi, Kanui en Lula. 15. The Yodelling Monster. Harry Torrani 16. Hawaiian Star of Love. The Hawaiian .Beech Songsters. 17. Bei uns Dachauer, Minna Reverelli. 18. My little grass Shack, Kanui en Lula. e.00—12.00 Diversen. VOOR DEN KANTONRECHTER Haarlem, 20 Juli De Zondagsrijder. Hedenmorgen verscheen voor den kanton rechter een trambestuurder, die met zijn wa gen op den hoek Stationsweg-Kruisweg tegen 'n auto gebotst was. De chauffeur van de auto verklaarde dat hij met zijn wagen op het be wuste punt niet weg kon komen, zoodat hij deze tot stilstand moest brengen. De ambtenaar van het O. M. zeide dat de schuld van de botsing niet zoozeer bij den trambestuurder ligt dan wel bij de verant woordelijke personen van de trammaatschap pij, die bestuurders op de wagens toelaten, die door de week een ander beroep uitoefenen en alleen des Zondags de tram besturen. De bewuste bestuurder is n.l. door de week slager van zijn beroep en bestuurt des Zon dags de tram; een Zondagsrijder dus. De ambtenaar vond dat van een trambe stuurder meer afhangt dan van een auto chauffeur. Bij het stellen van zijn eisch wilde de ambte naar echter rekening houden met het feit, dat de trammaatschappij blijkbaar in ver band met financieele omstandigheden, de ge legenheid openstelt voor bestuurders-voor- Zondag; men kan het een slager niet kwalijk nemen dat hij wat bij wil verdienen. Aange zien de hoofdschuldigen volgens den ambte naar dus de verantwoordelijke personen der trammaatschappij zijn, wilde hij tegen den bestuurder in casu de betrekkelijk geringe boete eischen van f 6. De verdediger wees er op dat de bewuste bestuurder reeds 8 jaar lang des Zondags een tram bestuurt, zoodat hij uit dien hoofde toch wel capabel mag heeten. De verdediger achtte den bestuurder van de auto de schuldige aangezien de trambestuur der mocht verwachten dat deze zou uithalen. De kantonrechter was van meening dat de remmen van de tram eerder aangezet hadden kunnen worden en eischte een boete van f 3. Op dezen morgen verscheen nog een tram bestuurder voor het kantongerecht. Deze werd ervan beschuldigd 13 Mei j.l. op het traject bij een halte van de Amsterdam - sche vaart, waar een maximum snelheid van 15 K.M. geoorloofd is,'te snel te hebben ge reden en een autobus te hebben aangereden. De verd. zei op het bewuste traject een snel heid van 15 K.M. te hebben gehad. Kantonrechter: „Aan de politie heeft u nog verklaard dat het 20 K.M. was. Het wordt hoe langer hoe mooier, straks heeft u nog ge kropen!" Een getuige werd gehoord, die bij de halte stond te wachten op een andere tram. Deze get. woont aan de Amsterdamsche vaart en ziet de trams geregeld over het parcours rijden. Hij verklaarde gedecideerd dat de snelheid van de tram abnormaal hoog was. Zijn ervaring als chauffeur stelde hem in staat deze te fixeeren op minimum 40 KJM. per uur. De bestuurder verklaarde dat zijn wagen 5Vz ton w&egt en door de tram 20 meters Voor luxe verhuur zonder chauffeur, naar Turfmarkt 26 en 18 Tel. 16066 Een oud en vertrouwd adres. Prijzen uiterst concurreerend! Keuze uit c.a. 30 wagens, 2, 4 en 6 persoons, alsmede bestel wagens, W.A. verzekerd. (Adv. Ingez. Med.) meegesleurd werd, iets voorbij de vlucnt- heuvel tot de brug. Gelukkig zat er in de Bus alleen één dame voorin; de wagen werd van achteren aangereden. De ambtenaar van het O.M. achtte het een groote fout dat de be stuurder met te groote snelheid heeft gere den. De verdediger wees erop dat de bestuurder reeds 33 dienstjaren heeft. Deze bracht naar voren dat de tram op de plaats, waar de ge tuige in kwestie stond, nog een grooter snel heid mag hebben. De get. had echter niet waargenomen dat de tram vaart inhield. De kantonrechter eischte in totaal een boete van f 25 Razende roode auto in Heemstede. Een inwoner van Heemstede verscheen ver volgens voor den kantonrechter, omdat hij verantwoordelijk was voor hetgeen met de auto No. G.Z. 9374, waarvan hij houder is, op 20 April j.l. in Heemstede werd uitgericht. En dat was niet veel fraais! Een inwoonster van Heemstede kwam als getuige en vertelde, hoe of zij een donfcer- roode auto op 20 April met razende vaart door Heemstede had zien rijden. Ze nam de auto op verschillende punten waar en zag hoe een dame ternauwernood aan het groote ge vaar, dat de wagen opleverde, ontsnapte. Zij besloot toen het nummer te noteeren. Zij verklaarde dat de roode auto berucht is in Heemstede omdat er zoo beestachtig mee gereden wordt. De beide zoons van den verd., die dien dag met de auto hadden gereden, verschenen als getuigen. Uit hun verklaringen kwam niet vast te staan dat één hunner de wagen op het be wuste tijdstip ,n,l. omstreeks 7 uur, bestuur de. Derhalve bleef de vader aansprakelijk voor hetgeen met de auto gebeurd was. De kantonrechter legde een boete van f 25 op. Onder invloed aan het stuur. Het gebeurde in den nacht van 23 op 24 April in de Tempelierstraat. Toen begaf zich iemand met eenigszins onvasten gang en in een vroolijke stemming van het café Brink- SCHIPHOL WORDT UITGEBREID. Duidelijk zijn op deze foto de uitbrei dingen te zien die de luchthaven Schiphol in den laatsten tijd heeft ondergaan. (Foto Gemeente Handelsinrichtingen.) mann naar zijn geparkeerde auto. Hij was in damesgezelschap, doch hoewel zijn auto bij voorbaat reeds vol was, sloeg hij zijn arm om een wildvreemde voorbijganger en zei: „Jo- pie, ga je mee naar Zandvoort een borrel drinken". Ook nog een ander noodde hij op dezelfde joviale wijze, maar dezen noemde hij „Boy". Toen de vriendelijke uitnoodigingen uiteraard werden geweigerd, ging de vroolijke man in de auto en na waarschuwingen om niet aan het stuur te gaan zitten in den wind te heb ben geslagen, startte hij, terwijl de wagen op de eerste versnelling stond, reed 'n fiets tegen de vlakte, kreeg een aanwijzing van een agent om zijn lichten te ontsteken en reed toen Zandvoortwaarts. Dit alles met het gevolg dat de man in kwestie gistermorgen, eenigszins minder vroo- lijk terecht stond voor den kantonrechter. De eerste getuige was „Jopie" althans zoo werd hij door verd. genoemd toen deze hem voor het ritje naar Zandvoort uitnoodigde. De ambtenaar van het O. M.: „Maar zooiets is toch te zot om rond te loopen. Misschien krijgt u straks nog meer menschen mee. De heele tribune staat vol". De tweede getuige was de man wiens fiets aangereden werd. Hij had ook gezien hoe verd. erg „zwak ter been" naar de auto was ge gaan. Voorin zaten twee dames en de verd. Achterin zat nog een heer. De derde get. was een chauffeur, die bij het café had gestaan. Hij had tegen de dame in de auto nog gezegd dat de heer niet in staat was te chauffeeren, omdat deze onder den in vloed van drank was. De vierde get. was de bewuste „Boy" tot wien verd. eveneens een vriendelijke uitnoo- diging voor een ritje naar Zandvoort gericht had. Get. was chauffeur van beroep en daaraan ontleende hij zijn bevoegdheid te constateeren, dat verd. in den toestand, waar in hij verkeerde, niet had mogen chauffeeren. Hij had verdachte ook gewaarschuwd met de woorden: „Meneer, u moet niet zelf rijden, anders gebeuren er ongelukken". De ambtenaar van het O.M. achtte de ten lastelegging bewezen en eischte voor de resp. feiten 14 dagen hechtenis, f 25 boete en een jaar intrekking van het rijbewijs. De uitspraak van den kantonrechter luidde: ze ven dagen hechtenis en bovendien f25 boete en intrekking van de bevoegdheid van te rijden voor den tijd van 1 jaar. Leper des Heils Haarlem-Noord. De afdeeling van het Leger des Heils in de Ceramstraat (Haarlem-Noord) zal-van Don derdag 28 Juli tot en met Zondag 7 Augustus iederen dag tentsamenkomsten organiseeren Des Zondags in den morgen, den middag en den avond f in den week alles des avonds. Verschillende hoofdofficieren uit Amster dam en Indie en vele predikanten van Haar lem zullen het woord voeren, als ook een vier tal groote zangkoren van deze plaats zullen zich doen hooren. De openingssamenkomst op. Donderdagavond 28 Juli zal geleid worden door kolonel J. Rawie en ds. Duyvendak. Vooraf, om 7.30 uur zal een marsch met muziek gehouden worden van het Kennemer- plein naar de tent in de Pijnboomstraat. MARKTBERICHT Groentemarkt Haarlem op 20 Juli 1938. Tomaten f 0.10f 0,20 per K.G. Heerenboonen f 0,26f 0,36 per K.G. Snijboonen f 0,24—f 0,34 per K.G. Andijvie f 0.45—f 0,60 per kist Sla f 0.20—f 0,45 per kist Spinazie f 0,25f 0,40 per kist Postelein f 0,30f 0,50 per kist Tuinboonen f 0,30—f 0,55 per kist Peulen f 0,80f 1.20 per kist Doperwten f 1—f 1,30 per kist Capucijners f 1,10f 1,40 per kist Zuring f 0,15f 0,25 per kist Bloemkool f 0,04—f 0,12 per stuk Komkommers f 0,03f 0,06 per stuk Roodekool f0,07—f 0,10 per stuk Wortelen f0,06—f0,09 per bos Selderie f 0,03f 0,05 per bos Peterselie f 0,03f 0,05 per bos Prei f 0,10f 0,13 per bos Kervel f0,04f 0,06 per bos Boonenkruid f 0,02f 0,05 per bos Radijs f 0,02f 0,04 per bos Rabarber f0,05f0,09 per bos Asperges f 0,38f 0,45 per bos Uien f2.65—f3,15 per zak De Revolutie. door JAAP STIGTER. RESIDENT BANDOS snurkte nog in zijn met kroontjes beschilderd ledikant den slaap des rechtvaardigen, toen een mild zonlicht den dag aankondigde, waarop zijn gezag tot op de grondvesten zou wan- Het was vreemd, dat deze dag zoo vredig begon: in het wijde slaapvertrek van het machtig marmeren paleis hing een zwakke geur van rozenwater en de snor van den pre sident, die als een zwarte kabel over het kussen lag, was vol van een tevreden glans. De heele staat. Campos, die voor drie maan den den gaucho Bandos met bloed en kruit damp tot president proclameerde, koesterde zich in een tevreden glans. Zelfs de vuurspu wende berg Mont Caram teekende zich fijn tjes en onschuldig af tegen den helderen hemel De helft van de 100.000 inwoners liep van daag met een nieuwen panamahoed. Bij de haven Gordillas werden vuistgroote citroenen in lage schepen geladen en rookten velen een geurige manilla. En hoog op den pyramide- vormigen heuvel als het centrale punt van La Plaza, verhief zich het marmerpaleis als een beeld uit een droom van een multi-millionnair. Door de geheele bovenste verdieping hoorde men dien morgen het snurken van den pre sident der republiek. Men hoorde aan de diepte van den toon. dat hij toebehoorde aan een man, die wist, dat al het marmer, waar mede zijn cederhouten bed omringd was en alles daarbuiten van hem afhankelijk was. Ineens kwam het machtige vierkante hoofd van dat hoofd hadden de bladen vele cli chés, dat hoofd was ook te zien op een nieuwe postzegelserie omhoog en staarde met rol lende oogen naar de deur. Daar was het bolle gezicht van den eersten kamerheer Glandïn rond en rood als een rijpe tomaat. „Wat is er?" snapwde Bandos en draaide de punten van zijn snor omhoog. Er viel een kleine pauze, waarin de snor onder invloed dér zwaartekracht weer naar beneden daalde. Toen hakkelde de tomaat: „President.er is revolutie Bandos bewoog zich even niet, Hij was ook niet verstijfd van schrik. Hij zei alleen maar: „Zoo, dat ifi m *1 de vijfde keer. Langzaam kleedde de president zich aan, in gedachten verzonken, in de drie maanden, dat hij aan het hoofd van den staat Campos stond, had hij zich nog nimmer tevreden ge voeld. De revolutiesnou ja, dat was bij zaak. Die hadden nog nooit een ernstig ka rakter aangenomen en konden tijdig onder drukt worden. Maar er was een vreemde kna gende pijn in zijn binnenste Zijn lijfartsen verklaarden hem, dat het zenuwen waren .En daarom slikte hij trouw pillen Maar de pijn bleef. Vanochtend voelde hij het weer. Alvorens zich op de hoogte te stellen, hoe het met de revolutie stond, wilde hij eerst zijn artsen ad- viseeren. Reeds greep zijn hand naar de te lefoon. toen hij in elkaar schokte. Het paleis scheen ineens omgeven door een zee van brullende stemmen. Schoten knalden. Glas rinkelde. Ontelbare voeten schuifelden. Stofwolken warrelden langs zijn vensters om hoog, werden steeds dichter. „Zoo zorgt men dus voor mijn veiligheid", brulde Bandos woest en blauwe aderen zwol len bij zijn slapen, „wat doet mijn lijfwacht.... wat doet het leger?" Het geloei nam in hevigheid toe. Plotseling braken de ramen van het slaapvertrek met een oorverdoovend gerinkel en ketsten kogels ergens tegen de muren. Bandos greep de telefoon weer op. Hij wachtte. Hij schreeuwde. De lijn was verbro ken Toen wilde hij naar de deur. Maar reeds klonken de stemmen als een orkaan binnen het paleis, echoden tegen de hooge muren. Bandos draaide den sleutel om. Zijn ge dachten gingen snel en verward. In dit ver trek had hij geen enkel wapen. Hij was weer loos. die deur zou gauw genoeg open zijn. „Met de vuistmet de bloote vuist zal ik mij verdedigen", siste Bandos. Hij keek rond. en vond een betere oplossing. President Bandos kroop onder het bed. Hij bevond zich waarlijk in geen benijdens waardige situatie. Een massaal geluid van menschenstemmen was alom. Het werd in zijn verbeelding een muur, die hem zou verplette ren. Kruitdamp was reeds in het vertrek. Be neden zochten honderden met uitpuilende oogen naar hem. Duizenden wilden nog naar binnen om mee te zoeken. Er was kennelijk niemand, die hem hielp. President Bandos lag totaal alleen onder het bed. Duizenden ge weren hadden de rebellen meegebracht en hij had nieteens een klapperpïstooltje. Plotseling doffe slagen tegen de deur Op dit moment flitste een nieuwe gedachte door Bandos heen. Als het dan niet anders kon. wilde hij een held zijn. Geen lafaard, die on der zijn bed lag. De president kroop haastig te voorschijn. Hij ging in den leunstoel op enkele meters afstand voor de deur zitten, draaide de pun ten van zijn snor omhoog en spande zich in om een glimlachje om zijn mond te trekken. Zoo zouden zij hem vinden. Een held.een spotteren niet anders. Eindelijk vloog de deur met krakend geweld open. Met stof bedekte mannen met rood ge zwollen gezichten tuimelden naar binnen. Het duizelde Bandos. Hij zag geweren chao tisch door elkaar, grijnzende monden glinste rende bajonetten, groote laarzen, zwaaiende armen, messen Er steeg een eenstemmige juichkreet op. „Nog niet schieten", beval een donderende stem, „begrepen?" Er klonk een verontwaardigd gebrom, maar de loopen der vuurwapens daalden iets om laag. Een korte, gedrongen man kwam naar voren. Bandos herkende zijn legercomman dant Gulcargon. „Je begrijpt zeker wel, dat je verloren bent, Bandos?" aldus Gulcargon. „Dat begrijp ik", antwoordde de aangespro kene zacht, „ik zie dat het leger tegen mij is". „En niet alleen het leger", schreeuwde de commandant triomphantelijk, „ook je lijf wacht, je personeel, kortom iedereen. Heb je nog een wensch?" President Bandos dacht na. Toen zei hij: „Zegt mij, waarom deze revolutie? Wil jij, Gulcargon soms mijn plaats bezetten?" „Neendaar heb ik nieteens aan ge dacht, maar zij allen, die hier zijn. zullen het u zeggen: spreekt, broederswaarom re- belleeren wij?" Er ontstond een groote verwarring. Men keek elkaar aan. Niemand wenschte te spre ken. Nu raakte ook Gulcargon heelemaal in de war. En ineens riep hij uit: „President... het weer was zoo mooi vandaag.echt weer voor een revolutie. Wij konden niet anders. de stem van ons bloed riep ons en wij zijn haar gevolgd. Ons bloedpresidentDat begrijpt u toch?" Nadat iedereen zich door de woorden van Gulcargon gerealiseerd had, waarom hij deel nam aan deze revolutie, trokken de rebellen vol schaamte heen En President Bandos trok zich terug in een stille kamer en weende bitter. Want nu wist hij ook, wat die pijn in zijn binnenste was. Het was de pijn, niet meer te kunnen rebel- leeren om president te worden, omdat hij al oresident. was (Auteursrecht voorbehoud'- Nadruk verboden). Gjretc :v frt*bbclc wtcE mccv fileert* IS" Cfv»E. cAi u omévaI ver LrtpL L* 90-OMt» (Adv. Ingez. MedJ Demonstraties in het Stadion Prins Bernhard onder de aanwezigen De groote legerdag, die Woensdagmiddag in het Olympisch Stadion te Amsterdam werd gehouden, is voorafgegaan door een défilé, dat gistermorgen voor den commandant van het veldleger bij het rijksmuseum door de aan den legerdag deelnemende troepen werd gehou den Een deel dezer troepen was reeds Dinsdag in de hoofdstad aangekomen o.a. alle muziek corpsen, die Dinsdagavond aan de taptoe hebben deelgenomen, terwijl voornamelijk de deelnemende infanterieregimenten Woens dagmorgen vroeg in de hoofdstad zijn gearri veerd. Tegen kwart voor elf verzamelden zich voor het Rijksmuseum bij de Stadhouderska de de burgerlijke en militaire autoriteiten, die genoodigd waren om het défilé der troe pen bij le wonen. Kort voor elf uur arriveerde te paard de commandant van het veldleger luitenant-ge neraal J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, vergezeld van den commandant der vierde divisie, generaal-majoor A. F. van der Bent en omringd door de leden van zijn staf. Precies te elf uur naderde langs de Stad houderskade uit de richting van de Ruysdael- kade de kop van den stoet, bestaande uit de tamboers van het eerste regiment infanterie en de Kon. militaire kapel, die zich voor de brug van het Rijksmuseum tegenover de auto riteiten opstelden. Een bijzonder aantrekkelijk schouwspel leverde het vrijwillige muziekkorps van het regiment wielrijders uit 's-Hertogenbosch en het was een merkwaardig gezicht, vooral voor de buitenlanders die daarin een bewijs zien, dat ons volk behalve een zeevarend ook een fietsend volk is, trompetters, tamboers en bespelers van andere instrumenten rustig fietsend aan het muziekmaken te zien. Door het vlotte tempo, waarin de bereden en gemotoriseerde afdeellngen voorbij trok ken, was te ruim half twaalf het défilé be ëindigd. Toen tegen twee uur de legerdag in het Stadion zou beginnen, bevonden zich daar on geveer tienduizend toeschouwers. Te twee uur precies arriveerde bij den in gang der eere-tribune Prins Bernhard met zijn Maybach-auto, zonder gevolg en ge kleed in de uniform van ritmeester der Blau we Huzaren. Toen hij de eere-loge betrad werd hij begroet met het Wilhelmus. Toen de prins gezeten was, hielden de ge zamenlijke muziekkorpsen een appèl gevolgd door eenige marschen en besloten wederom met het Wilhelmus. Hierna begon een oefe ning der wielrijders, die geopend werd met een rondrit van het rijdende muziekkorps van dit regiment. Bij de toelichting, die door de luidspreker installatie op de oefening gegeven werd, werd er op gewezen dat dit muziekkorps eenie ter wereld is. Het publiek beloonde de evoluties der rijdende muzikanten met luid applaus. Vervolgens gaven de wielrijders een demon stratie caroussel-rijden. De oefening der wielrijders werd gevolgd door een oefening van een batterij van het eerste regiment veldartillerie, bestaande uit vier stukken van 7 c.m. veld. Op deze demonstratie volgde een pauze, waarna de infanterie aan de beurt kwam en een oefening demonstreerde van een infante- riegevecht op kleine schaal, waaraan ook pantserwagens deelnamen. De demonstraties werden besloten door het tweede escadron van het le regiment huzaren, die eenige evoluties lieten zien en een ge vechtsmoment demonstreerden, waarbij ge bruik werd gemaakt van de mitrailleurs, die ter bescherming van de troep door elk peloton werden meegevoerd. Ook verschenen nog boven het stadion 27 vliegtuigen in drie formaties van drie esca drilles elk, verkenners van de vliegschool L. V. A. te Soesterberg. De commandanten der deelnemende troepen werden in de eere-loge ontboden, waar zij de dankbetuigingen in ontvangst namen van den commandant van het veldleger en werden voorgesteld aan prins Bernhard en burgemeester De Vlugt. Ver volgens stelden zij zich voor de eeretribunes op en begaf de commandant van het veldleger zich naar hen toe, om mededeeling te doen van den uitslag der jury inzake de uitreiking van den beker, dien zij ter beschikking had gesteld van het regiment, welker afvaardiging hier de beste militaire prestatie had geleverd. Hij verklaarde, dat de taak der jury uiterst moeilijk was en dat men hier te doen'had met vier verschillende wapens, die ieder naar hun aard de best mogelijke prestaties hadden ge leverd. De jury die moest beslissen welk onderdeel de beste prestaties had geleverd, kende den beker toe aan het regiment wielrijders te Den Bosch. Tweede was de motorbrigade, derde de huzaren en vierde de infanterie. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. besluit zijn voor het studiejaar 19381939 benoemd tot rector-magnificus dei- rijksuniversiteit te Leiden: dr. P. C. Flu, te Utrecht: dr. Th. M. van Leeuwen; te Gronin gen: dr. F. Zernlke.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 11