Haarlem's Dagblad De Koninkli jke gasten op het Stadhuis van Parijs. M" Een ongedwongen garden-party Kippenloopjes. Aanleg van een sporthaven in Haarlem-Noord, Leerling vlieger Deen gevonden. Het belangrijkste 56e Jaargang No. 16896 Uitgave Louren9 Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Vrijdag 22 Juli 1938 Abonnementen per weck f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60, elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. (Van onzen Parijschen correspondent). PARIJS 20 Juli. eer dan gasten der regeering zijn koning George en ko ningin Elisabeth heden gasten van de stad Parijs. Vanmorgen immers zijn ze in plech tige statie ontvangen op het Pa- rijsche stadhuis en hedenmiddag boden de Parijsche bestuurderen hun hooge gasten een garden-party aan in het charmante decor van het park van Bagatelle in het Bois de Bou logne. Van grooter belang echter dan al dit uiterlijk vertoon zijn de conse quenties, die men nu reeds uit dit koninklijk bezoek meent te mogen trekken. Gisteravond immers hebben de President en mevr. Lebrun hun gasten een gala-diner aangeboden in het Paleis van het Elysées, gevolgd door een feestavond in het verlichte park en de groote feestzaal. Een avond is het geweest, die in luister alles overtrof, wat sinds de komst van ko ningin Victoria en Koning Edward VII ooit de gasten van het Elysée-paleis genoten hebben, een werkelijk ko ninklijke avond door de elegantie der toiletten, de schittering der rijk- gedecoreerde uniformen, door de pracht van het kostbare Sèvres- servies en .het gouden en zilveren tafelgerei, door de bloemen, die met overdadige weelde overal waren rondgestrooid met heele bossen tege lijk. Door de sprookjesachtige verlichting van het park ook, zoo stil en landelijk midden in het rumoerige Parijs, door de tintelende geest tenslotte van het door Sacha Guitry speciaal voor deze gelegenheid geschreven tooneel- spel: „Dieu sauve le Roi", gevolgd door een charmante één-acter van Musset: ,,On ne saurait penser a tout." Zeer waarschijnlijk zullen de gasten van President Lebrun, toen zij te middemacht het presidentieele paleis verlieten, de opmerking hebben gemaakt, dat de titel van Musset's één-acter in geen enkel opzicht toepasselijk was op hetgeen zij dien avond genoten hadden. Op dezen avond zijn echter ook de tradi- tioneele welkomstoasten uitgesproken en al kon men te voren voorzien, wat de inhoud er van zou zijn en al wist men, dat door de kan selarijen woord voor woord die inhoud was nagegaan om elke mogelijke tegenspraak er in te vermijden, men was toch benieuwd naar den vorm, omdat hieruit de graad van harte lijkheid zou blijken. Welnu, die vorm heeft de verwachting overtroffen. In uiterst geluk kig gekozen formules hebben zoowel presi dent Lebrun als de Koning, die zijn rede langzaam woord voor woord in het Fransch uitsprak, de grondslagen der solidariteit, die beide landen verbindt, uiteengezet en de me dewerking van hun landen tot het vredes werk in de wereld door eendrachtige samen werking toegezegd. In beide toespraken komt naar voren een gemeenschap van idealen, door zware beproevingen aan beide landen gemeen geworden en een mannelijk beroep op opoffering. Geen aarzeling bij het vervul len van onze plichten, heeft President Lebrun verklaard. Op deze voorwaarde alleen kan de vrede gehandhaafd worden met eerbiediging van de internationale wet. Het was een ge dachte, die door koning George tot de zijne gemaakt werd. Doch onmiddellijk haastte de koning zich er bij te voegen, bijna woord voor woord de zoo even door President Lebrun uitgesproken woorden herhalend, dat de macht van de Entente Cordiale niemand be dreigde en dat de Engelsch-Fransche vriend schap niemand uitsloot. Beter kon de diepe overtuiging, die bij beide volken heerscht, niet gekenschetst worden. Hedenmorgen bij de ontvangst op het Pa rijsche stadhuis heeft met andere woorden koning George opnieuw gewezen op die een heid tusschen Frankrijk en Engeland. En om praktische beteekenis aan deze woorden te geven zijn heden om twaalf uur Lord Hailfax, minister' Bonnet en minister president Daladier bijeengekomen om op de allereerste plaats het Centraal-Europeesche probleem te bespreken ten einde een volko men identieke weg in te slaan. Al deze ernst heeft echter niet verhinderd dat heden de serie brillante feestelijkheden ter eere der koninklijke gasten in grooten luister zijn voortgezet. Het begon reeds 's mor gens vroeg, toen Koning George in groot te nue van veldmaarschalk van het Engelsche I°.ger van den Quay d'Orsay naar het graf van den Onbekenden Soldaat onder den Are de Trimphe uitreed. Opnieuw groot militair ver toon, een stoet van ruiters der Republikein- sche Garde in gala-uniform. Doch veel aan lokkelijker wegens het nooit geziene, was het bezoek aan het Parijsche stadhuis, waarheen de koning en de koningin, vergezeld door Pre sident en mevr. Lebrun, op een tot statiesloep omgebouwde motorboot over de Seine heen voeren. Uiterst gelukkig idee van den groot organisator dezer feestelijkheden! Koning George, een zeeman, door Frankrijk's marine begeleid, varend naar het hart van Parijs, het stadhuis Fantastisch mooi. Wit-geschilderd, als een blanke meeuw lag het scheepje bij den Quay d'Orsay. Matrozen, volgens marine traditie op bloote voeten en met hel lebaarden gewapend, vormden er een eerewacht. Een kapitein ter zee in groot uniform bestuurde het scheepje, dat omgeven was door verschillende motorsloepen der marine, terwijl op de bruggen matrozen, de populaire blauwkragen met witte mutsen, een eerewacht vormden. Fonteinen spoten op in de Seine, miniatuur-monsters van Loch-Ness bliezen door hun neus gaten het water omhoog en over dat alles scheen een prachtige zon: „Kings weather' was het. Een groot baldakijn overwelfde de kade bij het stadhuis, grasperken zijn er aange legd en op dat gras in geribbeld pa pier twee immense ruikers van zes meter lang, louter anjers en orchi deeën. Guirlandes hangen er van le vende bloemen, ontelbare rozen, lie velingsbloemen van koningin Elisa beth. Fantastisch mooi is het.Ook hier weer de matrozen met hun hellebaar den en op de trappen van het stad huis de Republikeinsche Garde in groot ornaat. Betrekkelijk kort en vrij stijf protocolair was dit bezoek. Een paar korte redevoeringen, de natioale hymnen, voorstelling van de leden van Conseil Municipal en Général, het teeke nen in een speciaal gouden boek en de bezich tiging der geschenken, die de stad Parijs haar koninklijke gasten aanbiedt: een gouden si garettenkoker met de initialen van den ko- nin en saphieren kristallen tafelgerei voor de koningin en een herinnering voor de beide prinsesjes: een twintigtal meesterwerken der Fransche litteratuur voor prinses Elisabeth en een allerg:cappigst miniatuur bloemenwin- keltje voor de kleine Margareth Rose, geheel getooid met rozen en bloemen van Franschen bodem. Langs denzelfden weg, waarlangs zij geko men waren verlieten de beide soevereinen weer het stadhuis en opnieuw jubelde de me nigte langs de Seinekaden, juichten de pad vinders, die in hun kano's een eerewacht op het water vormden, wanneer het ranke bootje met Koning George's admiraalsvlag in top langs voer. Minder protocolair, meer ongedwongen was de „garden-party", die vanmiddag eveneens door de stad Parijs werd aangeboden. Een weelde van schitterende middagtoiletten, de nieuwste creaties van Parijs' onovertreffelijke modehuizen zag men bijeen in die prachtige lanen van het Bagatelle-kasteel. In een rijk met bloemen getooide tent zaten de koning en de koningin, de president en zijn echtgenoote en hun gevolg en men zag duidelijk, dat zij het even als een opluchting voelden ontsnapt te zijn aan de strenge voorschriften der éti- kette en hier in de vrije buitenlucht konden genieten van een uniek schouwspel van ele gantie en goeden smaak, nu en dan afgewis seld door de dansen van de Tabarin-girls uit Montmartre op een theater, dat midden in een vijver tusschen varens en waterlelies was op gebouwd. Het was als een sprookje uit onze kinderjaren: telkens zag men uit de grotten, die het tooneeltje omringden, de girls te voor schijn trippelen, tot gracieuze groepen teza men komen, met sierlijke danspasjes ingewik kelde figuren beschrijven om dan plotseling als een zwerm opgeschrikte vogeltjes weer uit een te stuiven naar de donkerte der grotten Een weldadige afwisseling, was het allerchar- mantste afleiding in die lange reeks officieele recepties en plechtigheden. J. W. KOLKMAN. (Nadruk verboden). Na het diner aan den Quai d'Orsay werd ter eere van het Britsche koningspaar een groot avondfeest gegeven, dat door talrijke persoon lijkheden werd bijgewoond. Het gebouw van het ministerie was van binnen en van buiten, o.a. in de tuinen, verlicht. Op het program ma van den avond stonden verschillende voor stellingen van bekende kunstenaars en opera balletten. Na afloop van den feestavond hebben de koninklijke gasten op een der balkons van hun tijdelijke woning de toejuichingen in ontvangst genomen van de menigte, die langen tijd ge duldig op den Quai d'Orsay had staan wach ten. Om half twaalf trokken de Koning en de Koningin zich in hun appartementen terug, terwijl President en mevrouw Lebrun naar het Elysee terugkeerden. Daar de menigte niet wegging, verscheen het koningspaar nog eenmaal op het balkon om zich daarna defi nitief terug te trekken. Ook gisteravond trokken weder duizenden Parijzenaars naar het centrum der stad om nog eens voor het laatste de versieringen en illuminaties te bewonderen. De volksbals moch ten zich eveneens weder in groote belangstel ling verheugen. In de Comédie Framjaise, het Odeon en het Théatre des Ambassadeurs wei den gratis voorstellingen gegeven. Vorstelijke gasten hebben Parijs verlaten. PARIJS, 22 Juli. (Havas). Vanochtend 10.27 uur verliet het Britsche koningspaar het ministerie van Buitenlandsche Zaken om zich naar het station des Invalides te begeven vanwaar het naar Villers Bretonneux ging om het monument voor de in den oorlog gevallen Australiërs te onthullen. De koning en ko ningin werden afgehaald door president Le brun en zijn echtgenoote. Op het station wer den zij uitgeleide gedaan door talrijke voor aanstaande personen. Alvorens te vertrekken spraken de koning en de koningin hun dank uit voor de organisatie van hun verblijf. Voor het station bleef de krachtige bewaking ge handhaafd, achter de bewaking juichte de bevolking het koningspaar luide toe. De ko ning was wederom gekleed in jacquette en de koningin in een wit toilet. Bij het afscheid nemen zeide mevrouw Le brun tot de koningin: het spijt mij, dat ik Uwe Majesteit niet kan vergezellen. Ik hoop. dat gij een goede reis zult hebben en ik stel er prijs op te verklaren, dat gij het hart van geheel Parijs hebt gewonnen. (Men zie voor verdere bijzonderheden omtrent het Koninklijk bezoek aan Parijs pag. 4.) Vóór het einde der week overeen stemming in Tsjecho-Slowakije? (Zie eerst pag. 4). PRAAG. 22 Juli. Hodza heeft doctor V. W. Wolf, vertegenwoordiger der Poolsche minder heid ontvangen en met hem de nationaliteiten- wet besproken. Na een conferentie die twee uur duurde maakten de regeeringskringen be kend, dat Hodza de hoop heeft nog voor het einde van deze week gereed te zijn voor een bespreking met de leiders der Henlein-partij. De ministerraad zal morgen bijeenkomen om den eerstvolgenden parlementszittlngsdatum te bespreken. (United Press). Het woord is aan De uitwerking van één bom. Acht en dertig vluchtelingen gedood. VALENCIA, 21 Juli. (Havas). Tijdens het bombardement van gisteren op het gebied van Viver en Jerica, waaraan door 75 nationalis tische vliegtuigen werd deelgenomen, heeft een zware bom 38 personen, gedood. Zij be hoorden tot een groep vluchtelingen uit de nabij de vuurlinie gelegen plaatsjes, die op weg naar Valencia waren. (Havas) CRICKET IN ENGELAND. De 4de testmatch. Engeland ver liest de wickets van Edrich er Hardstaff voor 34 runs. Te Leeds begon hedenmorgen de 4de test- match tusschen Engeland en Australië. Ham mond won voor de derde maal voor Engeland den toss en ging batten met het volgende team in volgord v. d. battingorder: Edrich, Barnett, Hardstaff, Hammond, Paynter, Compton, Price, Verity, Wright, Fames, Bo wes. Het openingspaar begon de innings voor Engeland op het bowlen van O' Reilly Mc. Corwick die buitengewoon snel was. De runs kwamen in een traag tempo op het bord, daar de batsmen geene risico's namen. Toch werd Barnet tweemaal in de slips ge mist. Na 55 minuten spelen bedroeg de score 26 runs op welk totaal Edrich met een pracht- bal door O'Reilly gebowld werd. Australië boekte spoedig een 2de succes als Hardstaff na een 4 door de covers door een misverstand met Barnett run out ging. Hardstaff, trachtende snel naar het bow lingwicket terug te keeren, gleed uit. Ham mond kwam nu in en om half één bedroeg de score 36-2. Barnett 16 en Hammond 2 not out. n het Australische team heeft Waite de plaats van Chipperfield ingenomen. (De regeering zal, naar bericht wordt, decreteeren, dat in kippen fokkerijen de loopgelegenheid per volwassen exemplaar moet worden verhoogd van 10 tot 15 vierkante meter.) De landsregeering is toch maar Vol teere zorgzaamheid voor allen, Ik zeg met nadruk allen, waar Dus ook de kippen onder vallen. De brave kip krijgt nu voortaan Een loop van minstens vijftien meter, Wil z' in de ren aan 't rennen gaan, Dan rent zij ruimer en dus beter. De kippenleuze luidt: loop rond Als je niet op iets zit te broeden, Dat houdt kiplekker en gezond, Een loopje komt een kip ten goede. En de regeering, 't zij gezegd, Voortschrijdend op het pad der orde, Heeft hiermee weer een ei gelegd, Waarop een kip jaloersch kan worden. Natuurlijk heeft zij weer critiek, Ook op dit denkbeeld, te verduren, Zelfs ziet een deel van het publiek In dit besluit slechts kippenkuren, Maar als u het soms vraagt aan mij, Dan zeg ik: houd de kip in eere, Voor ons is 't leggen van een ei Nog zwaarder taak zelfs dan regeeren. P. GASUS. Het onderhoud van arbeiders woningen. Een conferentie ten Stadhuize. Dezer dagen is, naar wij vernemen, ten Stadhuize te Haarlem een bijeenkomst houden onder leiding van den heer M. A. Reinalda, wethouder van Openbare Werken en Volkshuisvesting, van de besturen der Haarlemsche woningbouwvereenigingen stichtingen. Het doel was de quaestie van het onderhoud der woningen te bespreken maatregelen te beramen om dit onderhoud zoo goed mogelijk tot zijn recht te laten ko men. De gedachtewisseling had, naar ons mede gedeeld werd, een goed resultaat. Wij vernamen nog dat het niet de bedoeling is het onderhoud te beperken, maar te berei ken dat met het beschikbare geld zooveel mo gelijk bereikt kan worden. Bovendien zijn de controle-maatregelen besproken. DE MERCURY OVER DEN OCEAAN. Het Britsche vliegtuig Mercury dat op zijn vlucht naar New-York de nieuwste berichten en foto's over het Engelsche Koninklijke bezoek aan Parijs meevoerde, was zóó zwaar belast, dat het niet zelf starten kon. Daarom werd het toestel door het moedervliegtuig Maya in de lucht gebracht, waardoor de noodige aanvangssnelheid verkregen kon worden. Er komen ook een clubgebouw, restaurant, bootenhuizen en een kanoloods. Kosten begroot op 194.000 In het door den raad bij besluit van 16 Ja nuari 1929 vastgesteld uitbreidingsplan, detail 9 van Noord, is ter plaatse waar thans de Jan Gijzenvaart uitkomt in het Noorder Spaarne een sporthaven ontworpen. Daar bij het maken dezer sporthaven de Spaarndamscheweg ter plaatse moet vervallen, kon aan het plan geen uitvoering worden gegeven. Thans is echter de weg ten noorden van de Jan Gijzenvaart tus schen de ontworpen brug over die vaart en den Vondelweg tusschen de Bantamstraat en genoemde brug, eigendom der gemeente ge worden, zoodat de Spaarndamscheweg ten zui den en die ten noorden van de Jan Gijzenvaart kunnen1' worden verbonden, zoodat uit dien hoofde tegen het graven der sporthaven geen bezwaar meer bestaat. Nu dat bezwaar is opgeheven maakt de heerschende groote werkloosheid spoedige uit voering gewenscht. B. en W. hebben daarom de noodige plannen laten ontwerpen niet alleen voor de te maken sporthaven, maar tevens voor den bouw van een bijbehoorend restau rant met clubgebouw, bootenhuizen, kano- loods en een te maken beschoeiing tot bij de Zaanenlaan. Bovendien is de aanwezige ruimte benut tot aanleg van een speelterrein. Hoewel voor een uitstekende, aesthetische oplossing is gezorgd, is toch de opzet geweest, de uitvoe ring zoo eenvoudig mogelijk te maken. Alle ge bouwen zullen dan ook in hout worden opge trokken. De kosten worden in totaal geraamd op f 194.000. Hierin zit een direct-loonbedrag van f 75.500 of bijna 40 pet. Hierdoor, alsmede door den aard van het werk en den eenvou- digen opzet voor wat betreft de uitvoering der ontworpen gebouwen, leent dit werk zich bij uitstek voor uitvoering in werkverschaffing. B. en W. stellen den Raad dan ook voor tot deze wijze van uitvoering te besluiten. Piloot en toestel waren verbrand. BANDOENG, 22 Juli. (Aneta). De leerling-vlieger Deen, die zooals bekend is sinds eenige dagen ver mist werd, is thans gevonden. De heer Deen en zijn toestel waren ver brand. De commandant van de militaire lucht- vaartafdeeling, deelde aan Aneta mede, dat een van de tallooze bevolkingspatrouilles, welke, sinds ettelijke dagen het terrein af zochten ten zuiden van Goenoeng, Kantjana naar den vermisten leerling-vlieger H J. Deen gistermiddag het toestel hebben gevonden op een zwaar begroeiden bergrug ongeveer een kilometer ten noord-westen van een zich daar bevindend meer. De bevolkings-patrouilles stonder onder lei ding van de luitenants Duchateau en Mau renbrecher. Men vond het toestel en den be stuurder geheel verbrand. Uit de geheele situatie kan worden opge maakt, dat de bestuurder door den val on middellijk gedood moet zijn Het stoffelijk overschot is heden met dragers naar de on derneming „Ardjoena" vervoerd, waar het te tien uur in den avond kan aankomen. Van daar wordt het stoffelijk overschot per auto naar het vliegveld Andir vervoerd, waar mor gen te halfacht de begrafenis met militaire eerbewijzen zal plaats hebben. Wijlen de heer Deen is 31 Augustus 1917 te Paramaribo geboren: in Nederland was hij het laatst in Rotterdam woonachtig. In 1936 trad hij te Nijmegen in militairen dienst en kwam in September van dat jaar naar In- dië, waar hij geplaatst werd bij het eerste de- not-bataljon te Bandoeng. In April 1937 ging hij als leerling-vlieger naar de luchtvaart-af- deeling over. In Augustus 1937 behaalde hij '•«et klein militair brevet en werd in Septem ber daaraanvolgende bevorderd tot brigadier. Einde van dit jaar zou hij zijn groot militair brevet halen. Carlyle: De eeuwige sterren schij nen zoodra het dotiker ge noeg is. Chineezen blijven verbitterden tegenstand bieden. Straten in Peking staan een halven meter onder water. SJANGHAI, 22 Juli. Niettegenstaande de hevigheid der Japansche aanvallen en het voortdurend bombardeeren der Chineesche stellingen is nog geen verzwakking van den tegenstand te /bespeuren. Men veronderstelt dat de Japanners den volgenden hoogen waterstand der Jangtse zullen afwachten al vorens zij zullen brobeeren de Chineesche stellingen te doorbreken. In tusschen brengen de Japanners nieuw oorlogsmateriaal aan. In Noord-China hebben de groote over stroomingen een schade aangericht zooals de thans levende Chineesche generatie nog niet meemaakte. Zoo staan in Peking vele straten een halve Meter onder water. Alle rivieren die zich in de Gele Zee storten voeren hoog wa ter. Momenteel loopen de Joengtinho-dijken het meeste gevaar zoodat aan de versterkin gen daarvan koortsachtig wordt gewerkt. In dien zij mochten bezwijken zou er een nieu we catastrophe ontstaan, waarbij zeker vele menschen het leven zouden moeten laten. (United Press.) Corrigan keert j>er schip terug Zijn vliegtuig per vrachtboot naar Amerika. Corrigan, de Amerikaansche vlieger, die „bij vergissing" van New-York in plaats van naar Californië naar Ierland is gevlogen, heeft zijn negen jaar oude vliegtuig met het Ameri kaansche vrachtschip Lehigh" naarBaltimore verscheept. Corrigan zelf zal nog eenigen tijd in Ierland blijven. Hij is voornemens 30 Juli met de „Manhattan" terug te keeren. HEDEN: 12 PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING. pag. Van onzen Parijschen correspondent: De Koninklijke gasten op het stadhuis van Parijs. 1 Voorstel van B, en W. van Haarlem om een Sporthaven aan het Noorder Buiten Spaarne te laten bouwen. De kosten zijn op f 194.000 geraamd. 1 Het onderhoud der arbeiderswoningen te Haarlem. Een conferentie ten Stadhuize. 1 Het oude gebouw van de Bank van Lee ning te Haarlem wordt gerestaureerd. 6 Plan om een kwakel over de Westergracht te bouwen om een betere verbinding te krijgen tusschen de v. Oosten de Bruyn- straat en het Leidsche kwartier. 6 Hoe B. en W. het Mr. Gerritsz-monument in het Noorder Sportpark willen op stellen. 8 B. en W. van Haarlem willen de scholen in de Bakkerstraat (Montessorischool) en te Spaarndam laten voortbestaan, ook al is het aantal leerlingen beneden de 125 gedaald. 8 BINNENLAND. Op de zomerconferentie van de Chr. Hist. Unie te Luntcren gehouden, is een cen traal geleide nationale economie be pleit. 3 Prof. mr. dr. J. W. H. Verzijd is tot opvol ger van prof. Kleintjes benoemd. 3 Op verschillende plaatsen zijn larven van den Colorado-kcver gevonden. 3 BUITENLAND. Tijdens het bezoek van het Britsche Ko ningspaar aan Versailles heeft het Parij sche garnizoen voor de Hooge Gasten ge defileerd. 4 Opnieuw is een Oceaanvluclit met succes bekroond, de Mercury is gisteravond te New-York geland. 4 Het Russisch-Japansch incident nog steeds niet opgelost. 4 De Westkust van Amerika is door gewel dige boschbranden geteisterd. 4 SPORT. De wedstrijd van het N. C. B. elftal tegen M. C. C. is in een draw geëindigd. 2 Gianello wint de 13de étappe van de Tour de France. 7 ARTIKELEN. J. H. de Bois: Haverkamp's werken in>.de Kunstzaal Leffelaar, 2 K. de Jong: Vijfde zomerconcert der H.O.V. 2 B. K.: De sprong over den Oceaan. 4 H. D. Vertelling: Graphologie 6 Sport in 't Kort. o De Burgerlijke Stand van Haarlen genomen op op-

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1