Haarlem's Dagblad WANDGEDIERTE Engeland krijgt een burgerluchtwacht.) De Sporthaven aan het Noorder Buiten Spaarne. „De Karimata" Reserve voor het leger in oorlogstijd. Wordt Hodza's positie door Britsche démarche te Praag verzwakt? Sagunto op het punt te vallen? Vliegramp verstoort feestelijkheden te Bogota. Taaitotaal. New-York door hevige tornado geteisterd. Hef belangrijkste Een grootsch opgezet plan der gemeente Haarlem. haalt een goudstuk op Maandag 25 Juli 1938 Abonnementen per week f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummer# 6 cent per ex. Advertentiën1-5 regels f 1.75. elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvrnag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elk® regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Het woord is aan Inayat Khan: Een wereldlijk verlies wordt vaak tot een geestelijk gewin 56e Jaargang No. 16898 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N. V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, L2713 Adrain. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBEKI PEEKEBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Voor 20 gulden kan men een vliegbrevet halen. k e Britsche Minister van Lucht vaart Kingsley Wood heeft Zaterdagavond de stichting aangekondigd van een bur ger luchtwacht die in tijd van oorlog de reserve zal vormen voor de mili taire luchtvaart. In vredestijd draagt de organisatie echter een uitsluitend burgerlijk karakter. De leden van deze nieuwe organisatie moeten zich echter schriftelijk verplichten dat zij zich, wanneer het land in gevaar verkeert, on middellijk ter beschikking van de autoriteiten zullen stellen. Tot hoofd van de burgerlucht wacht is benoemd de oud-minister van Lucht vaart Lord Londonderry, die den titel heeft gekregen van „eersten commissaris". Zoowel vrouwen als mannen kunnen zich bij de nieuwe organisatie aansluiten. De kosten voor het be kosten der regeering gebouwd zullen zijn. Zes bij fabrieken staan op het program of gorden reeds gebouwd, vijf fabrieken ver vaardigen motoren voor de R. A. F., twee monteeren vliegtuigen, twee produceeren car buratoren, een maar schroeven, vijf verschillende onderdeelen, enz. Daarbij is nog geen rekening gehouden met de fabriek, die Lord Nuffield bouwt en die over anderhalf jaar Spitfire-gevechtstoestellen zal bouwen. Evenmin is daarbij rekening gehouden met de toekomstige fabriek der Rolls Royce, die Merlinmotoren zal maken. Coalitie-partijen voelen niet veel voor het minderheden-statuut. DOOR DE AARDBEVING IN GRIEKENLAND, die vooral de omgeving van Athene teisterde, werden verschillende dorpen geheel verwoest. In het bijzonder het plaatsje Cropos had van deze natuurcatastrophe veel te lijden. Bovenstaande foto laat duidelijk zien dat van sommige huizen niet veel meer overbleef. halen van een vliegbrevet die vroeger zoo hoog waren, dat een groot deel der bevolking er niet aan kon denken om vlieglessen te nemen, worden verlaagd tot ongeveer 20 gulden. Deze verlaging is natuurlijk moge lijk door hooge subsidies. Alle personen ouder dan 18 en jon ger dan 50 jaar kunnen zich als lid opgeven. Uitgezonderd zijn de personen, die reeds aangesloten zijn bij de reserves der strijd krachten te land, ter zee en in de lucht. In zijn verklaring wees de minister verder nog op het belang van dit initiatief voor de ontwikkeling van de sportvliegerij in Enge land. De sportvliegtuigen worden op het oogenblik voor het meerendeel uit de Ver- eenigde Staten ingevoerd. De uitvoering van het plan F. De luchtvaartredacteur van de Sunday Times schrijft, dat te oordeelen naar den huidigen toestand gezegd kan worden, dat de capaciteit der vliegtuigindustrie over twee jaar ongeveer 25000 toestellen per jaar zal bedragen. Het „plan F' van het ministerie voor luchtvaart, dat voorziet in 1750 eerste- linietoestellen tegen Maart 1939 is op weg uitgevoerd te worden. De algemeene grond slagen van het plan 2750 eerstelinietoe- stéllen in 1940 zijn gelegd en, wanneer dit plan eenmaal uitgevoerd zal zijn, is voor zien in een versnelde toeneming. Wanneer nu, zooals deskundigen dit aan nemen, de verliezen aan toestellen in tijden van oorlog 100 procent zullen bedragen in vijf of zes weken, zou het „plan F" een jaar lij ksche productiecapaciteit eischen van 25000 machines. De werkelijke productie in vredestijd zou minder dan de helft kunnen zijn van dit totaal. Deze productiecapaciteit zou gelijk zijn aan de productie in 1918. De toestellen zouden worden vervaardigd, in fabrieken, die bestonden voor de herbewa pening in de lucht en in hulpfabrieken die op Heftige strijd om het bezit der stad. Aanzienlijke verliezen aan beide zijden. Aan de Fransch-Spaansche grens, 25 Juli. De „Heuvel 750" stond gisteren in het mid- delpunt van den strijd. Deze heuvel ligt in een bijna ontoegankelijk terrein, maar is volgens j de nationalisten van groote strategische be- teekenis. De heuvel werd zoowel door artillerie als ook uit de lucht hevig gebombardeerd. Volgens berichten uit Saragossa hebben de nationalisten den noord-westhoek van de provide Valencia veroverd, nadat de colonne aan den linker vleugel erin geslaagd was, door te breken door de twee eerste verdedigings linies der regeering ten zuiden van de Salada heuvels. De regeeringstroepen die 400 dooden en gewonden te betreuren hebben, trokken in de richting van het dorp Andinea terug. Bij een luchtgevecht ten zuiden van Viver waar 16 regeeringstoestellen tegenover 30 na tionalistische toestellen stonden werden vol gens de mededeelmgen der regeering 5 natio nalistische toestellen omlaag geschoten. De aanvallen van Franco nabij Los Blasquez en Puente de Larzobispo bleven zonder succes. (United Press) De bijzondere correspondent van Havas meldt, dat de laatste versterkingen der regee ringstroepen rondom Sagunto op het punt staan te vallen. Vrouw bij het aanmaken van kachel door het vuur aangetast. Slachtoffer aan verwondingen overleden. Zaterdagmiddag is de bejaarde vrouw V. Velthuizen aan den Waalbandijk te Nijmegen, terwijl zij den kachel aanmaakte, door het vuur aangetast. Buren, die op haar hulpge roep kwamen toesnellen, wisten het vuur te blusschen, doch de vrouw had reeds zulke ernstige brandwonden gekregen, dat zij Zon dag in het Wilhelmina-ziekenhuis te Nijme gen is overleden. Hodza. PRAAG, 25 Juli. De stappen door den Britschen Gezant Newton bij zijn laatste bezoek aan Premier Hodza ondernomen, schijnen niet alleen de positie van Henlein's partij te hebben versterkt, maar bovendien zou wel eens kunnen blijken, dat de positie van den Premier daardoor verzwakt is. De Britsche Gezant immers zou er bij Militair vliegtuig op tribune neergestort. Reeds 33 dooden geborgen. Tijdens een militaire parade is een vliegtuig tegen een tribune gebotst en tusschen de toeschouwers neergestort. Het toestel vloog in brand. Ongeveer 30 personen werden gedood en 130 ge wond, meldt Reuter. De onlangs gekozen president San tos, is ter nauwernood aan den dood ontsnapt, het had weinig gescheeld of het vliegtuig was tegen de tribune gebotst waar hij had plaats genomen. (Volgens een Engelsche statistiek zijn er op de geheele wereld 7796 levende talen). Wanneer men u eens liet bepalen, Zoo maar eens voor de aardigheid, Hoe groot het aantal is der talen, Over de heele aard verspreid. Zou u dan hooger ooit taxeeren. Dan, zeg maar, een vijfhonderdtal? Dat lijkt genoeg voor 't converseeren, Zelfs in ons spraakzaam tranendal. Welnu, u kunt hierboven lezen. Vijfhonderd is maar een klein deel. Er zijn, hoe vreemd het ook mag wezen, Er meer dan vijftien maal zooveel. Daar moet u dan nog niet bij zoeken, De taal der liefde, der mimiek, De taal der bloemen en der boeken, De taal der dieven, der muziek. 't Is wel om duizelig te raken, Zoo'n talenvloed op één planeet, En om een diepe zucht te slaken. Voor elk die talenkenner heet. Maar één ding wensch ik vast te leggen, 'k Heb meer respect nu voor den man Of vrouw, die, zoo men pleegt te zeggen, In alle talen zwijgen kan. Schade van millioenen dollars aangericht. Bombardementsvliegtuig neergestort. Boven New-York en omgeving heeft zich een geweldig noodweer ontlast, gepaard gaan de met zwaren regenval en buitengewoon fei len wind. Huizen en bruggen werden vernield, boomen ontworteld wegen beschadigd en ver bindingen afgesneden. De schade, die werd aangericht, wordt geraamd op verscheidene millioenen dollars. Een bombardementsvliegtuig, dat door den tornado verrast werd is neergestort bij Wood- bridge in Connecticut;. Drie personen vonden daarbij den dood. De chauffeur van een auto bus verloor de macht over zijn stuur en reed den wagen te pletter tegen een borstwering nabij New Jersey. Hierbij werd een persoon gedood, terwijl negeen personen gewond wer den. Nabij Yonkers ontstond tengevolge van een grondversc.huivng een ongeluk, waarbij veertien personen werden gewond. Talrijke plaatsjes in de omgeving van New-York wer den overstroomd. In Zuid-West Texas zijn talrijke rivieren buiten hun oevers getreden, waardoor een terrein met. een oppervlakte van 8000 M2. ver nield werd. Twee personen kwamen om het leven, 500 personen zijn dakloos geworden. (Havas). Volgens de jongste berichten uit alle deelen van de Vereenigde Staten zijn door het nood weer van de laatste dagen twaalf personen om het leven gekomen. De materieele schade wordt op vijf millioen geraamd. Eenige hon derden personen zijn dakloos. HEDEN: 12 PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING. pag. De mee- en tegenvallers (de laatste zijn hel grootst!) voor de gemeente Haarlem over 1937. 1 De Sporthaven aan het N. B. Spaarne te Haarlem; een grootsch opgezet plan. 1 Gunstige resultaten van de bedrijven der gemeente Heemstede. 2 BINNENLAND. De Karimata heeft een goudstuk bovenge bracht. 1 Zaterdag en Zondag is een heele reeks ver keersongelukken gebeurd. 3 BUITENLAND. Engeland krijgt een burgerluchtwacht. 1 Te Berlijn is men van meening dat de be slissing over de Tsjechische minderheden- kwestie te Praag zelf moet vallen. 4 Japansche troepen hebben een heftig of fensief geopend op de Chineesche stad Kioekiang die in brand staat. 4 Te België is een ernstig treinongeluk ge beurd waarbij vijf personen om het leven zijn gekomen. 4 De Oslo staten hebben besloten de samen werking met den Volkenbond voort te zetten. 4 Rudolf Hess heeft verklaard, dat Duitsch- land er niet aan denkt vreemde volken in te lijven. 4 SPORT. België verbetert zijn plaats in het landen- klassement van de Tour de France. 5 De cricketwedstrijd H. C. C.M. C. C. is in een draw geëindigd. 8 ARTIKELEN. v. II.: Filmsterren-motregen in Scheve- ningen. K. de Jong; Operaconcert. ji De Burgerlijke Stand van Haarlem is on- i genomen op U Hodza op hebben aangedrongen, dat de Tsjechoslowaaksche Regeering in contact blijft met de Sudeten-Duit- schers, zelfs indien dit nog grootere concessies zou eischen. De Premier heeft een buitengewoon zwaren strijd gevoerd alvorens hij er in geslaagd is van de coalitiepartijen ondersteuning te krij gen voor zijn minderhedenstatuut. Doch nu hem gezegd wordt, dat deze niet voldoende zijn, zijn de kringen, die in nauw contact met den Premier staan, van meening, dat verdere pogingen in die richting Hodza's positie zou den kunnen ondermijnen. Een bevoegd lid van de coalitiepartijen legde er tegen een vertegenwoordiger van United Press er den nadruk op, dat volgens hun meening de gedane concessies zeer edel moedig zijn en dat het bevredigen van Hen lein's eischen een versnippering van het Tsjechoslowaaksche grondgebied zou betee- kenen, hetgeen zij tot eiken prijs wenschen te voorkomen. Volgens dezen zegsman zou er een duide lijke strooming bestaan ten gunste van een zeer sterke regeering. Meer optimistisch gestemde kringen stellen de stappen van den Britschen Gezant in een ander daglicht; zij beschouwen Newton's be zoek aan Hodza als hulp aan Hodza teneinde de hardnekkigen in de zes coalitie-partijen tot inkeer te brengen. Zij hopen, dat Hodza, gesteund door Engeland's houding, in staat zal zijn om op werkelijke concessies ten aan zien van de locale autonomie aan te dringen zonder een algemeene beweging tegen de houding der regeering die heel wat meer verzoeningsgezind is dan die van de zes coali tie-partijen te veroorzaken. (United Press) (Nadruk verboden). Wij garandeeren U ABSOLUTE VERDELGING onder geheimhouding en schriftelijke garan tie, volgens speciale beproefde methode. Zuiveringsonderneming „RADICAAL", GEN. CRONJéSTRAAT 135 - TELEF. 11657. (Adv. Ingez. Med.) CRICKET EN ENGELAND. (Zie ook elders in dit nummer). AUSTRALIë IN EEN GUNSTIGE POSITIE. Op den derden dag van de 4de testmatch bleek het wicket op Headingley den bowlers eenig voordeel op te leveren. De stnd der 2de innings van Engeland was om half een: Edrich st. Barnett b. Fleetwood Smith 28 Barnett c. Barnett b. Mc. Corwick 29 Hardstaff b.. O'Reilly 11 W. R.. Hammond c. Brown b. O'Reilly 0 Paynter not out 8 Compton not out 9 O'Reilly nam met 2 opeenvolgende ballen de wickets van Hardstaff en Hammand. De Engelsche captain werd op short leg gevan gen. Bij het. ter perse gaan van dit bericht is de stand 965, Compton c. Barnett b. O'Reilly 15. In ons vorig nummer deelden wij reeds mede dat B. en W. van Haarlem aan den Raad voor stellen aan het Noorder Buiten Spaarne (Haarlem-Noord) een sporthaven aan te leg gen. De kosten daarvan zijn begroot op f 194.000. Uit de beschikbaarstelling van dit hooge be drag blijkt wel dat het plan is daar iets moois tot stand te brengen. Haarlem is een water rijke gemeente het Spaarne en de daarbij gelegen Mooie Hel geven overvloedig gelegen heid om de watersport te beoefenen. Daarvan wordt reeds door zeer velen geprofiteerd. Wie 's zomers een wandeling langs het Noorder- Buiten Spaarne maakt, ziet tallooze ranke zeilbootjes over het water scheren, daartus- schen varen dan nog vele roeibooten en kano's. Het doel van liet gemeentebestuur is die wa tersport in nog betere banen te leiden en de gelegenheid tot beoefenen die er thans reeds bestaat, uit te breiden. De nieuwe sporthaven komt op de plaats waar de Jan Gijzenvaart in het Spaarne uit mondt. De Spaarndammerweg is op die plaats smal, maar het is de bedoeling die om te leggen, zoodat er op die plaats langs het Spaarne een driehoek ontstaat die een totaal oppervlakte van ongeveer 1200 vierk. Meter heeft. Die wordt geheel bestemd voor de nieuwe sporthaven. De Spaarndammerweg krijgt langs de haven een flinke breedte, ter wijl er bovendien aan eiken kant een boo- menrij zal worden geplant. Op de punt van den driehoek komt de Vondelweg op den om- gelegden Spaarndammerweg uit. Er ontstaat dus een goede situatie voor het verkeer. De zijde van den driehoek aan het Spaarne krijgt een lengte van ongeveer 300 Meter. Daar komt een flinke haven met meerpalen waaraan heel wat jachten kunnen vastliggen. De groote bootenloots (tevens bergplaats voor zeilen) is ook ontworpen aan den Spaarne- kant. Bij deze loods sluit aan het clubge bouw en het restaurant. Daarvan heeft Open bare Werken schetsplannen gemaakt. Aan dezen voorloopigen opzet is te zien, dat het de bedoeling is een rond restaurant te maken met glaswanden, waardoor men een mooi ge zicht op het Spaarne krijgt, temeer omdat het restaurant wat hooger komt te liggen. Het restaurantgebouw wordt omgeven door een flink terras, waarop men ook zal kunnen ge nieten van het kleurige beeld, dat het Spaar ne biedt als daarover de ranke zeilscheepjes laveeren. In het clubgebouw worden verschillende localiteiten gemaakt voor vergaderingen, enz. Natuurlijk komen er ook flinke aanlegstei gers voor de booten en bootjes. Aan den achterkant van het havengebied komen nog twee bootenloodsen en een kano- loods. Een klein gedeelte van het terrein wordt bestemd voor speelplaats. Een grasvlakte wordt omzoomd door boomen, zoodat men De resten van den toren van Bekkers zoo goed als opgeruimd De „Karimata" heeft vandaag een belangrijke vondst gedaan. Zij heeft drie zilveren Spaansche matten en een goudstuk opgehaald. De bagger molen is thans vlak boven het wrak. De resten van den toren van Bekkers zijn zoo goed als geheel opgeruimd. daar in de toekomst heerlijk zal kunnen ge nieten van de zon en rust. De gebouwen worden wel is waar eenvou dig van opzet, maar toch zal het geheel, om dat de omgeving zich er zoo goed voor leent, een fraai geheel opleveren. Zooals wij reeds mededeelden wordt het werk door de gemeente in werkverschaffing uitgevoerd. Daarom was het ook noodig de opzet der gebouwen eenvoudig te houden. In de kosten van dit werk (f 194.000) zit een bedrag van niet minder dan f75.500, of bijna 40.pet. aan loon. Bij den Vondelweg komt een brug over de Jan Gijzenvaart. Het gemeentebestuur had reeds eenige jaren het plan om deze sport haven te graven. Eerst had men zich de situa tie aan het Noorder Spaarne anders voorgesteld, maar aan dezen aanvankelijken opzet van het uitbreidingsplan kon niet wor den vastgehouden, zoodat daarin een wijzi ging is gebracht. B. en W achten, in verband met de groote werkloosheid hier ter stede, het gewenscht om nu zoo spoedig mogelijk tot de uitvoering van het werk over te gaan. Het voorstel van B. en W. komt reeds a.s. Woensdag in den Raad aan de orde. WEEKBERICHT Coöp. Vooruitgang U.A., Haarlem LIMONADE, per flesch 33 ets IJSBONBONS, 1}^ ons 10 ets PUDDINGSAUS, per flesch 10 ets JAM, alle smaken, per pot 20 ets AZIJN, per flesch 7 ets SLAOLIE, per flesch k 6:maatje 45 ets ROOMBOTER, per pond 73 ets APPELMOES, per blik 25 ets. MET DIVIDENDBONS. (Adv. Ingez. Med.) Weer de onbewaakte! Op den onbewaakten overweg in de spoorlijn TerborgVarseveld is hedenochtend door den trein, welke te half zeven te Terborg moest aan komen, een tractor, bestuurd door J. Schuurman, gegrepen en geheel ver nield. De bestuurder was op slag dood en is onherkenbaar verminkt. Het slachtoffer laat een vrouw met tien nog jeugdige kinderen achter.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1