De viering van den Belgischen Nationalen Feestdag. LAAT/TE BERICHTEN BURGERLIJKE STAND, MAANDAG 25 JULI 1938 HAARLEM'S DAGBLAD 9 Getracht portier van auto te openen bij 80 K.M. snelheid. Op den Meppelerweg is vannacht op de grens van de gemeenten Steenwijk en Steen- wijkerwold de reeds bejaarde mevrouw baron nesse van Weideren Rengers, die, in gezelschap van een familielid, notaris jhr. van Sminia, per auto komende uit Duitschland, in de richting Steenwijk reed uit de auto gevallen. Mevrouw van Weideren trachtte, wijl zij onpasselijk werd het portier van de auto op een kier te openen. Door de snelheid van den wagen, ongeveer tachtig kilometer, vloog' het portier geheel open. Mevrouw van W. werd op de straat ge slingerd, waarbij een harer beenen werd ver brijzeld en zij ernstige verwondingen aan het hoofd kreeg. Na door de doktoren Brons en Rijsbosch uit Steenwijk te zijn behandeld is zij per ziekenauto naar een ziekenhuis te Leeuwarden vervoerd. Haar toestand is zeer ernstig. Het verbrijzelde been moet worden geamputeerd. DE NOORDWAND VAN DEN EIGER BESTEGEN. GRINDELWALD, 25 Juli (D.N.B.) De Zwitsersche radio heeft medegedeeld, die vier Duitsche bergbeklimmers er in zijn geslaagd den noordelijken wand van den Eiger te be klimmen. Dit is de eerste keer, dat deze berg aan deze zijde is bestegen. Mysterieuze verdwijning in „Bad Lands". Drie onderwijzeressen uit Kentucky zoek geraakt. ALBUQUER QUE (Ver. Staten.) 25 Juli. De gouverneur van de staat Nieuw Mexico, Clyde Tingley, heeft zich persoonlijk aan het hoofd van een groep waaronder 11 soldaten gesteld om in het Malpai-gebied, dat bekend staat on der den naam van ,,Bad Lands" naar drie on derwijzeressen uit Kentucky te zoeken die se dert 3 dagen verdwenen zijn. Daar zij vacantie hadden waren zij per auto 'n tocht gaan ma ken. De auto waarmede zij reisden heeft men thans verlaten gevonden in de nabijheid van onderaardsche gangen die onder de lavabed- dingen van Nieuw Mexico loopen. Men vreest dat hier van kidnapping sprake is. Ondertus- schen heeft men de onderaardsche gangen nauwkeurig onderzocht doch zonder resultaat. In deze streek zijn reeds versoheiden touris- ten verdwenen, twee jaar geleden twee echt paren, die nimmer werden teruggezien. Deze „Bad Lands" sluiten aan op die van het wes telijke deel van Texas waar in April van dit jaar de verminkte lichamen van mevrouw en juffrouw Frome, bekende figuren uit de society van Californië werden gevonden en welke mis daad nog niet kon worden opgehelderd. (United Press.) Doodelijk ongeluk in textiel fabriek. Arbeider door drijfriem gegrepen. Van morgen zes uur, kort nadat de machi nerieën op de textielfabriek van de firma Hertzberger te Boxtel in werking waren ge steld, is de achttienjarige P. Boeren uit Boxtel door een drijfriem gegrepen. De jon geman werd tegen den zolder geslingerd en op slag gedood. Botsing tusschen vrachtauto en melkwagen. Op den Rijksweg Apeldoorn-Amersfoort. ter hoogte van het dorp Terschuur, is vanochtend omstreeks negen uur een vrachtauto met aan hangwagen uit Heerde op een melkwagen inge reden, waardoor het voor den wagen staande paard op hol sloeg. De 45-jarige melkrijder Van het Land uit Voorthuizen kwam onder den melkwagen terecht en kreeg beide wielen over het lichaam. Dokter van de Velde uit Voorthuizen ver leende de eerste geneeskundige hulp. Met ernstige inwendige kneuzingen is het slacht offer in zorgwekkenden toestand naar een ziekenhuis in Amersfoort overgebracht. Men vreest voor zijn leven. .Door de rijks- en gemeente-politie, onder leiding van burgemeester Westrik, is een on derzoek over de schuldvraag ingesteld. Ver moedelijk hebben de remmen van de vracht auto op het juiste oogenblik den dienst gewei gerd. De auto is ernstig beschadigd. LUNTEREN, 25 Juli. De bestuurder van den melkwagen, welke vanmorgen nabij Terschuur door een vracht auto werd aangereden, is kort na aankomst in hét St. Anthonius-ziekenhuis te Amersfoort overleden. De man was gehuwd en vader van vier kinderen. De vrachtauto is in beslag genomen. Onvoorzichtige voetganger door tram aangereden. Bij de tramhalte Overtoom hoek Stadhou derskade te Amsterdam probeerde vanmorgen omstreeks negen uur een 34-jarige voetganger nog vóór een rijdennde tram de rails over te steken. Dit bleek evenwel niet mogelijk en hoewel de bestuurder nog krachtig remde, kon hij een aanrijding niet voorkomen. De man werd tegen den grond geslingerd. In bewuste- loozen toestand en met een schedelbreuk is hij naar het Wilhelminagasthuis vervoerd, waar hij ter verpleging is opgenomen. STUCADOORSSTAKING. Door de samenwerkende werknemersorgani saties in het stucadoorsbedrijf is een staking geproclameerd bij den heer B. Twiest, stuca- doorspatroon alhier, wegens het niet voldoen aan den eisch der werknemersorganisaties tot het stellen van een bankgarantie als zeker heid voor het te betalen arbeidsloon. CREMATIE DR. L. HEIJERMANS. Naar wij vernemen zal het stoffelijk over schot van dr. L. Heijermans op Woensdag a.s.. na aankomst van trein 15.14 uur, op Westerveld worden gecremeerd. DE ONTHULLING VAN HET MONUMENT IN DE IJZERVLAKTE. Met groote plechtigheid is gisteren in tegen woordigheid van een, ontzaggelijke menigte belangstellenden het monument in de IJzer- vlakte, opgericht door oudstrijders, onthuld. Overal in de stad werd gevlagd, van alle hui zen woei de Belgische driekleur. De plechtig heid werd door de Koninklijke Familie bijge woond: CRICKET. Engeland all out voor 123. Australië heeft goede kans de testmatch te winnen. De stand te half twee was Engeland all out 123. Australië moet nti slechts 105 runs maken om den wedstrijd te winnen. Bevallen 22 Juli: H. Wernsingvan Assen- bergh, z.; I. GroenendijkVeltman, d.; J. G. Heideman-van Toor, d.; 23 Juli: S. H. Has- sinkVelthuijsen, z.; J. M. Wolfv. d. Aak ster, d.; W. IckeSpoor, d.; M. P. DirksKar- hof, z.; 24 Juli: H. H. v. d. Ham—Konings, z. H. H. HoogroefBijlsma, z.; A. v. d. Linde Gorter, d.; 25 Juli: M. C. D. van Westerhoven— van de Linden, d. Overleden 22 Juli: Chr. P. Buis—Oosterom, 72 j., Floresstraat; P. Kamp, 38 j., Van 't Hoff- straat: 23 Juli K. van der Meer, 42 j., Haze- paterslaan; 24 Juli: J. G. Burksen—van Wil som, 69 j„ Plataanstraat; M. P. Verpoorte, 53 jj.f Gr. Houtstraat. Onvoorzichtigheid in Lunapark met den dood bekocht. Even voor sluitingstijd is in den afgeioopen nacht op de Kijkduinsche kermis een doode lijk ongeval geschied. In een z.g. ,tête a queue", een inrichting met kleine wagentjes, welke tot een snelheid van 39 K.M. in het rond worden gedraaid en waarin de passagiers door de middelpuntvliedende kracht met hun ruggen tegen de leuning worden gedrukt, be schermd door een ketting en een touw, dat zij kunnen vasthouden, maakten enkele jon gelui een zoodanig gebruik van het touw, dat het wagentje begon te slingeren. Twee hunner gingen bovendien rechtop in het wagentje staan, toen dit op volle snelheid was gekomen. De leider van den molen, het gevaar ziende, zette den motor stop, om het apparaat geleidelijk tot stilstand te brengen, doch een van het bedoelde tweetal, de 26- jarige H. A. L. uit Loosduinen, bleek reeds het evenwicht te hebben verloren en met het hoofd tegen een houten mast te zijn geslin gerd, zoodat hij vrijwel op slag was gedood. TUINFEEST „NIEUW LEVEN". De Contact en Propaganda-commissie van de geheel-onthoudersvereeniging „Nieuw Leven" uit Haarlem bood Zaterdagavond aan haar kunstlievende leden een bal champêtre aan op het landelijke Kraantje Lek. De heer Grootens vertelde in zijn inleidend woord, dat de aandrang om een tuinfeest te organiseeren zoo groot was geweest, dat het bestuur daarvoor gezwicht was. Hij dankte voor de ondervonden medewerking van de directie van Kraantje Lek en het technisch bureau „Raweeta", dat voor een feeërieke ver lichting had gezorgd. Langzamerhand vulde het fraaie terras zich op dezen rnooien zomeravond en de vroolijke muziek van den heer Pot en zijn band bracht er al spoedig de goede stemming in. En toen de duisternis gedaald was wierpen de zoeklichten, lampions en oran'jebollen een fantastisch licht op het vroolijk beweeg, aan gevoerd door den heer Th. Dammiaans. De heer Traksel met zijn partner voerde stepdansen uit, Rie van Esch declameerde en de Ned. Trekkers voerden onder leiding van Bert Prang volksdansen uit. Dit aantrekkelijke programma werd afge wisseld met allerlei verrassingen, waarvan vooral de serpentinedans in den smaak viel. Zoo vloog de avond om en gingen allen eindelijk voldaan naar huis toe. OUDERAVOND CENTRALE SCHOOL. De uitreiking van de getuigschriften aan de leerlingen, die de Centrale School I op het Weltevredenplein gaan verlaten, had plaats op een ouderavond. Een groot aantal ouders was met de 140 vertrekkende leerlingen mede- gekomen, zoodat bijkans geen stoel onbezet bleef. Het hoofd der school, de heer M. J. F. Ehrbecker, sprak de ouders en de kinderen toe. Hij meende te mogen vaststellen, dat het heele jaar door in de beste stemming hard was gewerkt; verder memoreerde hij de vele afwisselingen, die het gewone onderwijs hadden aangevuld: museum-bezoek, jeugd concerten, tentoonstelling en uitstapjes. Nadat de diploma's waren uitgereikt, zon gen de kinderen enkele liederen. Een der ouders, de heer Ruhe, sprak zijn groote waardeering uit voor het onderwijs op de Centrale School gegeven 'ter grondige voorbereiding voor U.L.O.- en Middelbaar onderwijs. (Vg,n onzen Brusselsche correspondent). BRUSSEL, 21 Juli. e Belgen hebben eindelijk een Nationalen Feestdag gehad, die hen lang in herinnering zal blijven. Alles werkte mee; het ongewoon mooie weer en zelfs de dag, waarop het feest viel. Bijna alle bankinstellingen, firma's en de kantoren wan- de stad vonden dat het niet mëer de moeite loonde na den Donderdag nog te werken en ga ven ook de Vrijdag en Zaterdag vrij, Deze „drie dagen extra congé" wa ren al ruimschoots voldoende om den Brusselaar in een goed humeur te brengen en dat was voor dezen her denkingsdag wel noodig. Men was tot dusver niet zeer tevreden over de viering van dit Nationale Feest en in het algemeen niet over hetgeen er op de groote herdenkingsdagen werd gedaan. „Het is al tijd hetzelfde, nooit komt men met iets nieuws aan" zei men, en met eenig recht. Hierbij moeten wij opmerken, dat er wei nig volken vlugger in feeststemming raken dan juist het Belgische. Oogenschijnlijk lijkt dat een paradox, maar het is het niet. Van de buurtfeesten, van het feestje, dat de vereenigingen onder ons organiseeren en die gepaard gaa nmet een bal musette, waar voor wel heel weinig noodig is, verwacht men weinig vertoon: de stemming is er toch wel. Die is er. reeds wanneer een troepje Belgen bij elkaar is. Maar van een nationaal feest heeft de Belg andere verwachtingen. Hij wil festiviteiten, die moeten klinken als een klok, want in de wereldstad Brussel is men tenslotte wel het een en ander gewend. Na de officieele plechtigheden, waarbij de Belg zijn Koning heeft gezien, mitsgaders schitte rende uniformen, weet hij zich weer met wei nig te vermaken. Op straat is het gezellig, de groote kermis lokt hem aan en in alle cafés en zelfs op het plein wordt ijverig gedanst Indrukwekkende herdenking. ■XJX7 ij schrijven het eerste gedeelte van onze brief in den namiddag, maar we kunnen reeds vaststel len, dat men het onafhankelijk worden van België op indrukwekkende wijze heeft herdacht. Des morgens, nog vóór acht uur, schrok men op door kanonschoten en het luiden van alle klokken van de kerken te Brussel. Met het feestelijk gebimbam. dat de doffe schoten begeleidde, werd een mooie dag ingezet. Iedereen haastte zich zoo spoedig mogelijk op straat waar overal de nationale kleuren wapperden. Wij zagen reeds provin ciale bonden met muziek voorop, die op de Grand Place gingen spelen of zich verbroederden met de zusterver- eenigingen in de hoofdstad. Ook in het Pare de Bruxelles, het mooie koninklijke plantsoen, waar wij door moesten om naar het traditioneele Te Deum te gaan luisteren, hoorden wij al vroolijke klanken De Brusselaars zijn nu eenmaal dol op mu ziek en op de honderd man zijn er minstens 60, die in een muziekcorps het een of ander uitrichten Gewoonlijk brengt men het Te Deum in de mooie St. Goedele kerk ten gehoore, maar dit jaar week men van deze gewoonte af en werd de hymne in de open lucht, op de Koninklijke Plaats gezongen .vlak vóór de St.. Jacobskerk, een van mooiste punten van Brussel. Dit was een fraaie en plechtige opening van den dag. maar 's middags ontrolde zich voor de oogen van de menigte een nog schitteren der schouwspel. Om vier uur werd voor het Paleis van Justitie een groote parade gehou den. bijgewoond door de Koninklijke Familie. Nergens komt een défilé beter tot zijn recht dan op deze Poelaertplaats. Men heeft het recht het gigantische gebouw monsterlijk lee- lijk te vinden, maar men moet toegeven, dat EXAMENS. Heilgymnastiek en Massage. Te 's Gravenhage is voor het voorexamen van het Nederlandsch Genootschap v. Heil gymnastiek en Massage, geslaagd: de heer T. van Beem te Haarlem. Huishoudkundige. Het diploma huishoudkundige is te Zetten behaald door de dames C. C. Lieneman te Bloemendaal; D. J. E. v. d. Ploeg te Heem stede en C. Reinsberg te Haarlem Mulo-diploma. Voor het Mulo-diploma B slaagde te Am sterdam P. J. v. d. Kwast te Halfweg. Costumière Voor het examen costumière slaagde mej. B. Zinkstok en voor coupeuse de dames A. van Breukelen, J. Verduin, W. Staphorst en R. Roest. JEUGDVEREENIGING „TEMPO". De Haarlemsche Jeugdvereeniging „Tempo" hield Zaterdag een propagandafeestavond in het feestzaaltje van café Fabel, Pretoriaplein. Tot opening van den avond sprak de voor zitter, de heer J, Vooren, eenige woorden ter propaganda, waarbij hij het doel der vereeni- ging uiteenzette. „Tempo"— aldus zei hij stelt zich in de allereerste plaats op het standpunt van den strijd voor den vrede. Verder poogt zij aan te vullen wat de jeugd, vooral in deze slechte tijdsomstandigheden, aan cultureele en geestelijke ontwikkeling tekort komt, n.l, door het organiseeren van Engelsche, Espe ranto en andere ontwikkelingscursussen en als. ontspanning, tooneelopvoeringen, feest avonden en dergelijke. Een gevarieerd programma was voor dezen avond vastgesteld. In de eerste plaats was er de „Haarlemsche Shirley Temple". Deze dreu mes verrastte de aanwezigen door met veel bravour en zwier eenige bekende Engelsche songs voor te dragen. Vervolgens was de beurt aan het „Tempo" tooneel, dat de aardige één-acter „De Redac tie" opvoerde. Daarna traden nog een tap- dancer op en het accordeon-duo Sieval-Stap- horst. De jazz-pianist accompagneerde en had de entr' acte-muziek te verzorgen, van welke taak hij zich op verdienstelijke wijze kweet. Na afloop was er bal tot 2 uur. BESOMMINGEN. Manden. Trawlers: 520 Azimuth IJM 195 2450 475 Maria IJM 95 1990 665 Adelante IJM 19 3890 280 Holland 3 IJM 179 f 1380 165 Prinses Beatrix IJM 155 f 1160 230 Olympia IJM 111 f 1200 730 Eendracht IJM 117 f 3000 735 Gerberdina Johanna IJM 38 f 3360 330 Mary IJM 189 f 1530 650 Utrecht IJM 73 f 2820 330 Elie Chanevière IJM 161 f 1640 Kotter: 3 404 f 920. Loggers: Bruinvisch RO 1 f 630; KW 169 f330; KW 162 f370; KW 154 f350; KW 62 f400; KW 52 f 290; KW 76 f1390. VERWACHTE VISCHAANVOER Thuisstoomende voor de Dinsdagmarkt: Walrus IJM. 24. Vangst: 950 m. haring. 150 m. diversen, 90 kantjes steurharing. Catharina Duyvis IJM. 60. Vangst: 70 m. schelvisch. 120 m. braadschelvisch, 30 en raclio, 55 m. wijting, 20 m. makreel. 95 m. gul. 80 m. platvisch, 10 m. varia, totaal 480 m. benevens 50 stuks stijve kabeljauw. Dirkje R.O. 53. Vangst: 550 m. haring, 100 m. diversen, 15 m. steurharing. het een grootschen indruk maakt. De Poe laertplaats is, mede door het schitterende uit- zich over de benedentsad, een van de merk waardige plekken van Brussel en uitermate geschikt voor een indrukwekkende parade als die van dezen middag. De Vorstelijke Familie en de voornaamste autoriteiten hadden op een tribune plaats ge nomen, van waar zij door het volk werden toe gejuicht en waar zij een goed overzicht had den. Feeststemming des avonds. (jTTv P vele openbare pleinen schetterde des avonds een versterkte gramo- foon danswijzen en op de groote bou levard in de binnenstad en bij de Por te Namur kon men niet door het ge drang heen komen. De Brusselaars blijven vannacht doorfeesten. Morgen hebben ze immers allemaal vrij maar wij kunnen reeds eenige indruk ken geven van een vroolijken en bijna dollen avond. Na de plechtigheden des morgens en in den middag was men voldaan. Men had alle gele genheid gehad om zich de hals uit te rekken teneinde de schittering zoo goed mogelijk te zien en nu begon eerst recht de vroolijke vie ring. Wij konden helaas niet overal zijn. Zoo zijn wij er van overtuigd, dat de Rue Haute, waar de Marollen wonen, een mooi en ruig feest heeft gevierd. Doch we hebben ons al leen maar even over de borstwering van de Place Poelaert bij het Paleis van Justitie kun nen buigen om te kijken naar deze feestelijk verlichte buurt, waar de cafés propvol moeten zijn geweest en waar de Marollentypen. die beurtelings aan Brueghel en aan Spaansche schilders herinneren, op hun manier den on afhankelijkheidsdag herdachten. Op de kermis, waar de menschen in rijen voor attracties als de tobogan en „De Reis naar de Maan" stonden, hebben we maar even een blik kunnen slaan. Na rijp beraad ver kozen we de nog half officieele avondvïering weer bij het Paleis van Justitie. Met mede werking van het leger was daar een groot avondfeest georganiseerd, dat reeds om acht uur met carillonliederen werd ingeluid. Hel der klonken de tonen boven het gonzen van de stemmen uit. Het was nog niet benauwd vol en uitkijkend over de benedenstad, waar de lucht altijd rood is gekleurd, kreeg men voor het eerst dezen dag een vredig, warm feeste lijk gevoel. De militaire muziek bracht de menigte in beweging en ooh!- en aah!- geroep ging er op, toen „brandende" vliegtuigen de fraaiste oefeningen maakten. En eindelijk kwam de clou: het gansche Paleis, die groote donkere steenklomp, werd omgeven door kleine vlug ge vlammetjes, en warme roode lichten van. vetpotten. De lompheid maakte plaats voor een sierlijke bewogenheid. Men keek met open mond en vergat zelfs te klappen.Tot dat ook dit weer uitdoofde en er vier optoch ten werden gevormd van burgers met fak kels, die met muziek voorop in vier verschil lende richtingen naar de stad trokken. Toen was het reeds elf uur, maar dit was pas het begin. Langs de mondaine Porte Louise begaven wij ons naar het Montmartre van Brussel, de Porte Namur. Dit vriendelijke kwartier met zijn vele kunstenaars en pseudo- artiesten was herschapen in een groot bal- musette. Vele café's hadden dansvloeren bui ten gebouwd, maar die bleken spoedig te klein, en op de keien ging het óók wel. Et- werd veel gedronken, daar kunnen de transpireerende kellners van meepraten, maar van een dronkemansbeweging was geen spra ke: de Brusselaars kunnen uitbundig feest vieren, doch weten niettemin maat te houden. Heelemaal nuchter was echter niemand, be merkten wij, ook niet op het in licht badende Roglerplein bij het Gare du Nord, waar de groote Palace Taverne leek op een bloemen tuin, die zich uitstrekte tot het midden van de plaats, waar het op de klinkers heerlijk dansen was.Brussel deed vanavond en vannacht niet onder voor Parijs op den 14den Juli en men feestte met des te grooter animo door, omdat de morgen toch weer een nieu wen vrijen dag bracht. J. GRESHOFF. Maatschappelijk Hulpbetoon te Haarlem. Wijziging in de inkomstenverrekening der ondersteunden. Aan de ondersteunden bij Maatschappe lijk Hulpbetoon is medegedeeld, dat van 1 Augustus af het tegenwoordige systeem van inkomstenverrekening eenige wijziging onder gaat. Bij de vaststelling van het uit te keeren bedrag zal voor het vervolg rekening worden gehouden met de bekende vaste inkomsten en met de gezinssituatie van diezelfde week. De wisselvallige of toevallige inkomsten wor den verrekend op de thans geldende wijze, n.'l. de volgende week. Tot nu toe gold, dat alle inkomsten en wijzigingen, door gezins situatie noodig geworden, een week later tot- uiting kwamen in het steunbedrag. Na 1 Augustus zal dit alleen gelden voor toevallige inkomsten. Wijzigingen in vaste inkomsten en van het ledental moeten na 1 Augustu: -worden opgegeven, pp den Maandag van de week, waarin die veranderingen, plaats-heb ben, zoodat daarmede in de die week te ontvangen steungelden nog rekening gehouden kan worden. Tegelijk met het inkomsbenbriefje over de vorige week moet van de ingegane verande- deringen mededeeling worden gedaan op een wijzigingsformulier, dat daartoe verstrekt wordt Indien hieraan door de betrokkenen niet stipt de hand gehouden wordt, beteekent dit nadeel voor hen zelf, omdat anders even tueel dubbele aftrek zal worden toegepast terwijl bijbetaling achterof uitgesloten wordt, wordt. Eveneens wordt er op gewezen, dat juiste en volledige invulling van het inkomsten- briefje en tijdige inlevering daarvan en van de %ndere bescheiden als doktersbriefje, etc in het vervolg in de eerste plaats in het be lang van den ondersteunde is. Een en ander is een gevolg van een wijzi ging in de administratie, ingaande op 1 Augustus. IJMUIDEN Minister Steenberghe te Velsen. Minister Steenberghe heeft Zaterdag een of ficieel bezoek gebracht aan IJmuiden, het welk in het bijzonder de nieuwe fabriek van de N.V. Van Leer's Walsbearijven en de Hoog ovens betrof. Met een stoombootje van den rijkswater staat voer het gezelschap allereerst naar de walsbedrijven. waar de fabriek en het demon stratiegebouw bezichtigd werden. Nadat men hier genoten had van een kopje koffie, werd de in aanbouw zijnde staalfabriek bezichtigd. Het volgende bezoek gold den Slakkenberg gelegen in het duinterrein nabij Wijk aan Zee. Omstreeks twaalf uur werd een deel van den berg door ontploffing uit elkaar geslagen ter verdere vergruizing, waarna het materiaal naar alle deelen des lands wordt verzonden om te dienen tot verharding van wegen enz. Des middags is de buizen-gieterij bezichtigd en na de lunch in het Casino van de hoogovens werd een bezoek gebracht aan het hoogoven- bedrijf. Tijdens een toespraak, welke minister Steen berghe bii zijn bezoek aan de Van Leer's Wals bedrijven hield, heeft hij medegedeeld, dat het de Koningin heeft behaagd den heer B. van Leer te benoemen tot officier in de orde van Oranje-Nassau, als erkenning van zijn ver diensten als industrieel. Voorts heeft de minister bij de lunch in het Casino der Hoogovens medegedeeld, dat ir G. A. Kessler benoemd is tot ridder in de orde van den Ned. Leeuw'. MARKTBERICHT IJMUIDEN. Versche visch: Tarbot 10080 ct. per k.g. Tong 180120 ct. per k.g. Heilbot 120110 ct. per k.g. Griet f28—12 p. 50 k.g. Groote schol f 19.5016 idem. Zetschol f 15—10.50 idem. Kleinschol f 12—5.10 idem. Schar f6.10—3.70 idem. Poontjes f3—1.20 idem. Middel schelvisch f 1412 idem. Kleinmiddel schelvisch f 157.60 idem. Kleine schelvisch 6.504 idem. Groote gul f 64 idem. Kleine gul f 4.501.60 idem. Wijting f3.60—2.75 idem. Makreei f 94.50 idem. Versche haring f 6—3.80 idem. Pieterman f 1210 idem. Steurharing f 1311.50 lier kantje. Kabeljauw f 3412 p. 125 k.g. Vleet i 2.40—1.90 per stuk. BLOEMENDAAL HARTENLUSTSCHOLIEREN LEGGEN DE ZWEMPROEF AF. Tot besluit van de zwemlessen, gedurende de :ursus If J -1938, gegeven door de leerkrach ten voor de lichamelijke oefening, mej. T. Selle en den heer W. van der Laan, hebben de leer lingen van de tweede klassen van de U. L. O. de zwemproef afgelegd in het Stoops Bad. De proef werd afgenomen door den Directeur, den heer Vogel In totaal hebben 59 leerlingen de proef met succes afgelegd. Het hoofd er school, Dr. T. Fopma, reikte met een toepasselijk woord de diploma's uit. HEEMSTEDE Uitbreiding van Heemstede nabij Aerdenhout. Het vorige jaar is een herziening van het uitbreidingsplan tot stand gebracht voor de terreinen ten noorden van de Zandvoortsche laan en ten westen van de spoorbaan Haar lemLeiden. Thans wil de eigenaresse van een deel dezer terreinen, de N.V- Grond- en Bouwbedrijf te Heemstede, deze in exploitatie brengen, In verband daarmede heeft deze N.V. aan het gemeentebestuur verzocht voor haar rekening over te gaan tot den aanleg van de wegen en plantsoenen. De werkelijk te maken kosten voor de uitvoering van de open bare werken op het in exploitatie te brengen terrein, worden begroot op f 35.223. Volgens de verordening houdende de „Algemeene be palingen voor het in bouwexploitatie brengen van gronden door particulieren in de gemeen te Heemstede" zou echter ten laste van dat deel van het aangewezen grondcomplex slechts mogen worden gebracht een bedrag van f 26.962. Aangezien het in rekening te brengen bedrag lager is dan de werkelijke uit gaven door de gemeente te doen. behoeft op grond van de genoemde verordening geen me dewerking voor de exploitatie van gemeente wege verleend te worden. De genoemde N. V. heeft zich echter be reid verklaard het volle bedrag van f 35223 aan de gemeente te betalen, mits later, wan neer door exploitatie der aangrenzende terrei nen de vereischte gelden vrij komen, het thans volgens de verordening te veel betaalde be- dra'g ad f 8,261 wordt terug gegeven. B. en W. meenen, dat er aanleiding bestaat op dezen grondslag de gevraagde medewerking te verieenen, wanneer de N.V. zich tevens be reid verklaart, een strook bouwterrein gelegen westelijk van den op haar terrein liggendcn weg no. 83 te verkoopen aan den toekomsti- sen exploitant van de ten westen van die strook gelegen gronden, zoodra dit naar het oordeel van het gemeentebestuur gewenscht is. tegen een prijs, welke niet hooger mag zijn dan f 6.50 per M2, verhoogd met een janr- lijksche rente van 4 pet., met dien verstande, dat bedoelde prijs nooit hooger zal mogen zijn dan f 9 per M2. De totale kosten der uit te voeren werken, zullen zooals hierboven reeds vermeld werd, een bedrag vorderen van f 35.223, waarin be grepen een bedrag van f 9000 aan arbeids loon bij normale uitvoering. Het ligt echter in het voornemen van het gemeentebestuur, de werk zaamheden te doen geschieden door werkloozcn, die gedurende vier ach tereenvolgende weken daarvoor zullen worden aangenomen. Door deze wijze vkn uitvoering zal echter een bedrag van vijfduizend gulden extra noodig zijn, dat ten laste van den post Werk verschaffing zal moeten worden ge bracht. B. en W. stellen den gemeenteraad voor, hen tot het nemen van bovenomschreven maatregelen te machtigen. GLIJBAAN R.K. SPEELTUIN IN GEBRUIK GENOMEN. Zondagmiddag werd onder groote belang stelling, vooral van de jeugd de glijbaan in den R.K- Speeltuin „Kindervreugd"in gebruik genomen v.De voorzitter de heer N. J. van der Linden, dankte allen, ook de leidsters en leiders, die met groote liefde, tijd en moeite offeren om de zaken in den speeltuin goed te doen mar- cheeren. Een afzonderlijk woord van hulde bracht hij aan den secretaris den heer G. Langemeijer, die de ziel van den speeltuin is, doch helaas door ziekte verhinderd was thans tegenwoordig te zijn. Na ook verderen steun en medewerking voor „Kindervreugd" te hebben ingeroepen, verzocht spr. pastoor A. F. van Noort de vlag te willen hijschen. ten teeken dat de nieuwe glijbaan in gebruik was. Deze voldeed gaarne aan dit verzoek, daar bij woorden van hulde tot het bestuur rich tend. Daarna werd dadelijk een druk gebruik van den aanwinst gemaakt. R.K. MULO-EXAMENS. De op 23 Juli in het R.K. Vereenigingsge- bouw gehouden R.K. Mulo-examens hadden het volgende resultaat. Er waren 26 Candida ten voor diploma A, waarvan 24 slaagden. Geslaagd zijn. Q. v. d. Peet, J. Weenink, C. Steeman, N. Warffemïus, D. Jager, H. Schol ten, F. Slieker, P. van Steijn. P. v. d. Zwan, B. Stroijckens, A. Smorenburg, M. van Tonge ren, M. Scholten, A. Linsen, M. Knaven. E. Hanraads, Th. Haring, M. Kaaij, M. v. Sam- beek, A. Wester, E. v. Honschoten, J. Klijn, A, Krouwèls, E. Nielen. -

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 7