HET MYSTERIE VAN SUNNY SIDE. In het Westbroekpark te Den Haag is een groot tweedaagsch concours hippique gehouden, waarop ook de Scheveningsche nettenwagens niet ontbraken. Het voorrijden voor de jury De wed. M. Freihaus- Ruwenhorst vierde Zondag in huize Vredenburgh te Amsterdam haar 100sten verjaardag. De honderjarige neemt de gelukwenschen van de regenten en regentessen in ontvangst Twintig dooden en talrijke gewonden zijn te betreuren bij de hevige aardbeving in Griekenland. Een beeld van de verwoesting te Oropos Z. Exc. minister mr. M. P. L. Steenberghe heeft Zaterdag een bezoek gebracht aan het hoog- ovenbedrijf en de nieuwe Van Leer's walswerken te IJmuiden. De minister (x) tijdens den rondgang Het stoffelijk overschot van wijlen Koningin-moeder Maria van Roemenië is van Cotroceni naar het kasteel van Pelles overgebracht, van waaruit de begrafenis heeft plaats gevonden Bartali won met groote voorsprong de 14e étappe van den Tour de France, waarmede hij de leiding in het Alge meen Klassement veroverde De in aanbouw zijnde staalfabrie ken van het hoog- ovenbedrijf te IJ muiden, waar Zaterdag door mi nister mr. M. P. L. Steenberghe een bezoek werd ge bracht FEUILLETON Naar het Amcrikaansch van HECTOR JENNINGS. 7) Wilt u probeeren wat duidelijker te zijn? vroeg hij. U zei dat uw neef en meneer Bailey gisteravond in huis waren en dat u en uw nichtje en een paar vrouwelijke be dienden het lichaam gevonden hebben? Waar was uw neef dan? Ik voelde me wanhopig worden. Ik weet het niet!, riep ik, maar van een ding kunt u overtuigd zijn. Halsey weet niets van deze zaak af en welke bewijzen er ook mogen zyn, een onschuldig man kan niet schuldig bevonden worden. Gaat u zitten, zei de detective, een stoel naar voren schuivend. Er zijn enkele din gen die ik u wil vertellen, maar dan moet u mij van uw kant ook alles vertellen, wat u weet. Gelooft u mij gerust, alles komt uit. In de eerste plaats is er van boven af op meneer Armstrong geschoten. De kogel werd van dichtbij afgevuurd, kwam onder den schouder het lichaam binnen en na door het hart gegaan zün, er van achter weer uit. Met andere woorden, ik geloof dat de moordenaar op de trap stond en naar beneden schoot. In de tweede plaats vond ik in den hoek van de biljartkamer een stuk sigaar dat heelemaal opgebrand was en een sigaret die tot aan het kurken mondstuk had doorgesmeuld. Beide waren niet ver opgerookt, toen neer gelegd en vergeten. Hebt u een verklaring voor het feit, dat uw neef en meneer Bailey sigaren en spel in den steek lieten, in de auto weggingen zonder den chauffeur mee te nemen en dit allemaal om laat eens zien in ieder geval voor drie uur in den morgen. Ik weet het niet, zei ik. Maar weest u er zeker van, meneer Jamieson, dat Halsey terug zal komen om alles uit te leggen. Dat hoop ik van harte, was het antwoord. Juffrouw Innes, hebt u aan de mogelijk heid gedacht dat meneer Bailey iets meer van de zaak kan afweten? Juist toen de detective dit zei, kwam Ger trude de kamer binnen. Ik zag dat ze plotse ling bleef staan alsof ze een klap in het ge zicht had gekregen. Hij weet er niets van, zei ze met een stem die heel anders klonk dan gewoonlijk. Meneer Balley en mijn broer weten er niets van. De moord is om drie uur gepleegd en zij zijn om kwart voor drie weggegaan. —Hoe weet u dat?, vroeg Jamieson merk baar verbaasd. Weet u hoe laat ze zijn weggegaan? Ja, antwoordde Gertrude met vaste stem, om kwart voor drie zijn mijn broer en meneer Bailey het huis uitgegaan, door de voordeur. Ik;; wasdaarbij. Gertrude!, viel ik haar opgewonden in de rede je droomt. Om kwart voor drie Luister, vervolgde ze, om half drie ging de telefoon. Ik kon niet in slaap komen en daardoor hoorde ik het. Daarop hoorde ik Halsey door de telefoon spreken en een paar minuten laten kwam hij boven en klopte aan mijn deur. Wijpraatten een minuut, toen trok ik gauw mijn kimono aan en mijn pantoffels en ging met hem naar beneden. Meneer Bailey was in de biljartkamer, wij hebben ongeveer tien minuten met elkaar ge praat. Toen was besloten datdat ze alle bei weg zouden gaan. Kunt u niet duidelijker zijn?, drong Ja mieson aan. Waarom zijn ze weggegaan? Ik vertel u alleen wat er gebeurd is, niet waarom 't gebeurd is. antwoordde Gertrude effen. Mijn broer ging de auto halen, maar hij wilde niet voor 't huis rijden zoodat iedereen wakker zou zijn geworden. Hij ging door de achterdeur naar de stallen. Meneer Bailey zou hem bij het grasveld ontmoeten. Meneer Bailey ging Uit welke zijde van het huis?, vroeg Jamieson scherp. Door de voordeur Hij ging om kwart voor drie heen. Dat weet ik zeker. De klok in de hal staat stil, Juffrouw Innes, constateerde Jamieson. Niets scheen hem te ontgaan. Meneer Bailey keek op zijn horloge, toen hij de deur uitging, antwoordde Gertrude. Ik zag dat de detective met zijn oogen knipte als iemand die plotseling een ontdek king doet en wat mij zelf betreft, ik was door de wending, die het gesprek nam, meer dan verbaasd. Ik hoop, dat u het mij niet kwalijk zult nemen als ik u een eenigszins delicate vraag doe, zei Jamieson een beetje aarzelend. In welke.betrekking staat u tot meneer Bailey? Gertrude op haar beurt aarzelde ook. Toen kwam zij naar mij toe en legde haar hand liefkozend in de mijne. Ik ben met hem verloofd, zei ze een voudig. Ik was er de laatste dagen zoo aan ge wend geraakt van de eene emotie in de ander te vallen, dat deze verrassende mededeeling niet meer in staat was mij uit mijn even wicht te brengen. Maar wat Gertrude betreft, de hand die in de mijne lag, brandde als vuur Endaarna? ging Jamieson onver stoorbaar voort. Ging u toen dadelijk naar bed? Gertrude aarzelde weer. Neen. zei ze tenslotte. ikik ben niet angstig aangelegd en nadat ik meneer Bailey uitgelaten had. herinnerde ik mij dat ik iets had achtergelaten in de biljartkamer en ik liep er in ae duistenlc naar toe. Ik had mijn kaars al in de hall uitgeblazen. Kunt u me misschien iok vertellen wat u vergeten had? Neen, dan kan ik niet vertellen, zei ze langzaam enenik ging niet da delijk de biljartkamer weer uit Waarom niet? Dat is van groot belang, juffrouw Innes. Ik zat te schreien als u het weten wilt. Toen de klok in de zitkamer drie uur sloeg, stond ik op en toenhoorde ik een voetstap bij den oostelijken ingang, juist bij de speel kamer. Iemand was bezig een sleutel in het slot van de kleine achterdeur te steken en ik dacht dat het Halsey misschien was. Toen wij het huis huurden, noemde hij dat direct zijn ingang en hij han den sleutel ervan bij zich. De deur ging open en ik wilde vragen of hij wat vergeten had, toen zag ik een flik kering van vuur en er klonk een schot. Iets zwaars viel en half versuft van angst en schrik rende ik den salon door naar boven ik kan mij ternauwernood herinneren hoe ik daar belandde. Zij viel in een stoel neer en ik dacht dat Jamieson voldaan was. Maar daarin vergiste ik mij, want hij ging voort: U weet uw broer en meneer Bailey heel aardig schoon te praten, maar uw getuigenis heeft niet veel waarde, vooral omdat uw broer en meneer Armstrong een poos geleden ern stige oneenigheden met elkaar hebben gehad. Nonsens! mengde ik mij in het gesprek van vragen en antwoorden, de dingen zijn al erg genoeg, meneer Jamieson, zonder er overbodige fraaiigheden bij te maken. Ger trude, ik geloof niet dat Halsey denden vermoorde kende, wel? Maar Jamieson liet zich niet van zijn stuk brengen. De oneenigheid ontstond, geloof ik, naar aanleiding van meneer Armstrong's houding tegenover u. juffrouw Gertrude. Hij maakt het u lastig. En ik had dien man nooit gezien! flitste mij plotseling door den geest. Toen Gertrude ,,ja" knikte op de opmerking van den detective, besefte ik onmiddellijk de geweldige mogelijkheden die van deze be kentenis het gevolg konden zijn. Als Jamieson kon bewijzen dat Gertrude den vermoordde niet had kunnen uitstaan en dat Arnold Arm strong haar lastig gevallen was met zijn on- gewensohte attenties, terwijl ze zelf erkende dat ze aanwezig was geweest in de biljart kamer op het moment dat de misdaad ge pleegd was, dan kont het arme kind in een moeilijk parket komen! Jamieson deed zijn notitieboekje met een klap dicht en dankte ons voor onze inlich tingen. De detective vertrok en toen Gertrude on middellijk daarna naar boven was gegaan, bleef ik zitten nadenken over wat ik gehoord had. De bekentenis van haar verloving, die onder normale omstandigheden een geweldige gebeurtenis voor mij zou zijn geweest, werd nu geheel op den achtergrond gedrongen door pijnigende vragen. Als Halsey en Bailey weg gegaan waren vóór de misdaad, hoe kwam Halsey's revolver dan in het tulpenbad? Wat was de oorzaak van hun plotseling vertrek dat veel van een vlucht had? Wat had Ger trude in de biljartkamer laten liggen? Wat had de manchetknoop te beteekenen en waar was die gebleven? Hoofdstuk VI. IN DEN OOSTELIJKEN CORRIDOR. Voor de detective vertrok, had hij iedereen in het huis geheimhouding opgelegd. Op de Greenwood Club beloofde men hetzelfde en daar er Zondagmiddag geen kranten ver schijnen, werd de moord pas Maandag bekend. De coroner ging zelf naar den Advocaat van de familie Armstrong en deze kwam 's mid dags reeds bij mij. Ik had Jamieson sedert den morgen niet gezien, maar ik wist, dat hij de bedienden ondervraagd had. Gertrude had zich in haar kamer opgesloten en ik lunchte m mijn eentje. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 8