Haarlems Dagblad ir Runciman's moeilijke taak: De overladen agenda Goud uil zeewater. Hankau door de Chineezen versterkt 56e Jaargang No. 16900 üitgave Lourcns Costcr, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N. V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EI\ KOBEKI PEEBEBOOi» Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Woensdag 27 Juli 1938 Abonnementen per week f0.25. p. tnnnnd f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentie»1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes rie rubriek. i R is heusch wel vooruitgang in deze jaren zooals bijvoorbeeld in het aantal Groentjes in Haarlem's Dagblad, dat elk jaar weer stijgt. Maak er ook op Uw tijd gebruik van. Dat is niet alleen ons voor deel, maar ook het uwe. De Tsjechische kwestie. Onderhandelingen mogen niet mislukken. Geen interventie van Duitschland. Officieel is nog geen bevestiging gepubli ceerd van de aanvaarding door de regeering van het Engelsche voorstel tot uitzending van Runciman als arbiter tusschen Praag en de Sudeten-Duitschers. In welingelichte kringen verklaart men, dat Praag niet tegen dezen maatregel gekant is. De ochtendbladen melden reeds, dat de aan komst van Runciman elk oogenblik verwacht kan worden. Een door het Tsjecho-Slowaaksche Tele- graaf-agentschap Ceteka gepubliceerd tele gram uit Londen meldt, dat de Engelsche be middelaar onmiddellijk zijn werkzaamheden moet beginnen en niet moet wachten op een eventueele mislukking der onderhandelingen, welke men juist op deze wijze wil voorkomen. Aannemende, dat Praag met deze procedure accoord gaat, stelt men zich te Londen de za ken als volgt voor: het geheel der kwestie zou besproken worden door de Tsjecho-Slowaak sche regeering met den Engelschen raadsman en met de Sudeten Duitschers, ten 'einde de compromisontwerpen op te stellen, die vervol gens aan het parlement zouden kunnen wor den voorgelegd. Londen zou aan Tsjecho-Slo- wakije en Duitschland zijn bemiddeling aan bieden. teneinde deze landen te brengen tot afsluiting van een niet aanvalspact. Tijdens de onderhandelingen zou Duitsch land zich moeten onthouden van iedere inter ventie en iederen druk. iHavas). De Karimata vordert snel. (Van onzen specialen verslaggever). (Men zie eerst pag. 3). De gunstige weersomstandigheden zijn oor zaak dat het werk van de Karimata snel vor dert. Naar wij vernemen baggert de molen voortdurend schuin over het wrak in de rich ting van W.N W. naar O.Z.O. terwijl de ligging van het schip ongeveer N.-Z. is. Bijna een eeuw geleden is naar aanleiding van het onderzoek door duikers een kaart op gemaakt van de ligging van het wrak. De uit komst van het baggeren bewijst dat de situatie nog weinig veranderd is. Eerst is men op het voorschip gestooten. waarin zich het magazijn van den bootsman bevindt. De vondst van stukken touw. hars en dieplood vormden een duidelijk bewijs dat men het materiaal van den bootsman had opgegraven. Midscheeps lagen vele zware ballastbrooden welke thans in groote hoeveelheden worden gevonden. Vannacht zijn weer tal van deze ballast brooden opsebaggerd. Uit een en ander kan men afleiden dat de Karimata thans mid scheeps van de Lutine werkt. Hieruit kan wor den geconcludeerd dat de kansen op het vin den van de schatten stijgen. Weldra zal moe ten blijken wat er van achterschip over is. Men heeft het vermoeden dat alleen het bo venste gedeelte van het achterschip in dei- tijd is weggesleept. Het onderstuk waarin de goudstaven zouden zijn geborgen is naar men hoopt nog intact. Het is niet uitge sloten dat men nog deze week op het achter schip zal stuiten. Met het afbaggeren van het geheele afgebakende gedeelte zullen vermoe delijk nog enkele weken gemoeid zijn. Japansclie Geisha's in staking. TOKIO. 27 Juli (A2LP.) In een tempel te Yamakoetsji zijn 80 geisha's in staking gegaan. Zij hebben verklaard deze staking te zullen volhouden tot hun werkgevers be sloten hebben niet meer 50 procent van hun fooien in beslag te nemen. Duitscli vliegtuig zal vlucht om de wereld maken. De Duitsche ambassade heeft het staats- departement om toestemming verzocht voor een landing In Alaska van een Duitsch vlieg tuig, dat een vlucht om de wereld zal maken (Reuter) De Hinderwet-vergunning voor het Gol- vonbad van de N.V. Sportfondsenbad „Haarlem" is thans verleend. 1 BINNENLAND. Zal de Karimata weldra bij het goud der Lutine zijn? 3 Te Amsterdam is een uitgebreid geknoei voor de militaire keuringen ontdekt. 3 Op den rijksweg 's Hertogenbosch-Grave- Nijmegen hebben Dinsdag twee ernstige verkeersongelukken plaats gehad. 3 BUITENLAND. In Palestina zijn twee bomaanslagen ver ijdeld. 1 Bijzonderheden over het Tsjechische na- tionaliteitenvraagstuk. 2 De Spaansehe regeeringstroepen zijn over Ebro getrokken. 2 In een rede in het Engelsche Lagerhuis heeft Minister-President Chamberlain de internationale toestand besproken en geconstateerd dat een lichte ontspan ning merkbaar is. 4 SPORT. De Belgen lijken erin te berusten, dat Bar- tali den Tour de France wint. 9 ARTIKELEN. J. II. de Bois: Kunst in Haarlem en daar buiten. 3 Van onzen Berlijnschen correspondent: Internationaal tuinbouwcongres te Ber lijn. 4 H. D. Vertelling: Konijn 6 v. II.: Een interview met Jean Bcnoit-Levy den filmhumanist. 6 L. S.: Ipomaea 6 Ko Zweeres: Kampeeren op een beschut stuk duinwei. 7 Van onzen Brusselschen correspondent: Vlamingen maken vorderingen. 11 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op IQ in den Haarlemschen raad Een voorstel om verschillende De onlusten in Palestina. Joodsche kolonisten door Arabieren overvallen. punten aan te houden De Haarlemsche Gemeenteraad zal heden vergaderen. Er is een agenda van niet min der dan33 punten, waaronder vele zeer belangrijke voorstel! Wij noemen daarvan slechts: de uitvoering van het groote rio- leeringsplan (kosten f 5.000.000), de aanleg van een sporthaven aan het Noorder Buiten iSpaarne, verschillende andere voorstellen omtrent werkverruiming en werkverschaffing, dan de quaestie der Zaterdagavondsluiting voor winkels, de verordening tegen het re clame maken voor anti-conceptioneele mid delen en de reglementeering van den markt en straathandel. Op de agenda is medegedeeld, dat als de Raad 's middags niet klaar komt, de vergade ring 's avonds wordt voortgezet. Naar wij vernemen is in eenige raads fracties ontstemming tot uiting gekomen over het feit, dat de Raad zoo weinig vergadert. Nu is men in 5 weken niet bijeen gekomen. Het gevolg daarvan is, dat de agenda wordt overladen. De fracties hebben dan ook het voornemen In de zitting van heden een voorstel te doen om verschillende punten aan te houden tot de volgende zitting en er op aan te dringen dat de Raad, als er zooveel zaken aan de orde zijn, vaker bijeen te roepen. Het moet wei de bedoeling zijn heden zoo veel mogelijk de voorstellen aan de orde te stellen die va nbelang zijn voor de bestrijding der werkloosheid. Ernstig ongeluk in de Kruisstraat. Van een hoogte van M. gevallen. Hedenmorgen half tien waren twee mannen in dienst van het Warenhuis Hema aan de Kruisstraat, bezig met het van den zolder laten zakken van pakjes door middel van een touw, dat over een katrol liep. Een der pakjes viel in een lager gelegen dakgoot. Om dit te krijgen wilde één der mannen, de 21 jarige A. Zwart, zich met dit touw, dat door-zijn kameraad gevierd werd, naar beneden laten zakken. Dit touw brak echter, met het gevolg dat Zwart van een hoogte van 12V2 M. in het nauwe poortje naast het perceel op den grond viel. Spoedig waren leden van den Ongevallen- dienst en politie aanwezig. Nadat aan het slachtoffer de eerste hulp verleend was, werd hij, geheel bij bewustzijn, per ziekenauto naar de Maria-Stichting vervoerd. Hier werd geconstateerd, dat Zwart een wervel- en een dijtoeenfractuur had opge- loopen. Hoewel zijn toestand heel ernstig is was er geen onmiddellijk levensgevaar. Het mag een geluk heeten, dat de man niet aan den voorkant op straat is gevallen, want dan zouden de gevolgen wegens het drukke verkeer vermoedelijk veel ernstiger zijn geweest. (Een Ja-panner heeft een middel ontdekt om goud te winnen uit zeewater). Goud uit zeewater te winnen, Dat is iets om te beginnen. Chemisch technisch uitgekiend, Wordt dat niet zoo snel verdiend Eindelooze waterstroomen Moeten uit hun zeebed komen, Waarna men ze aan den wal, Moeizaam traag ontleden zal. Tot ze in bescheiden mate Goud in futjes los gaan laten. Uit den inhoud van een meer Slaat zoowat een knikker neer. Alle zeeën van de aarde Geven wel een flinke waarde, Maar dan kan men aan den gang, Vele jaren, eeuwen lang, Voor men al die nattigheden. Naar behooren kan ontleden. Neen. 't idee bekoort me wel, Maar 't gaat niet voldoende snel. Laat Japan een voorbeeld nemen Aan de Hollandsche systemen. Goud uit zeewater naar 't land? Karimata, houd braaf stand. RICHE ZANDVOORT. ZATERDAG 30 JULI a.s. Na afloop der NELSON REVUE GROOT NACHTFEEST. Met medewerking en eerste optreden in Neder land van AMBROSE met zijn wereldberoemd Dans- en Show Orkest Aanvang 0.15 uur. - Entrée 1.50 pl. bel. AVONDTOILET VERZOCHT. (Adv. Ingez. Meaj Het Golvenbad. De N.V. Sportfondsenbad-Haarlem kreeg vergunning ingevolge de Hinderwet. Eenige weken geleden vestigden wij er de aandacht op, dat de N.V. Sportfondsenbad „Haarlem" het Golvenbad al in werking had gesteld zonder dat de officieele vergunning ingevolge de Hinderniswet was afgekomen (wel aangevraagd) voor de bijplaatsing van een electromotor van 60 P.K. voor de aandrij ving en wijziging van eenige andere motoren. De autoriteiten hadden geen bezwaar, dat het Golvenbad toch reeds werkt, omdat er geen reden was aan te nemen, dat er bezwaren zouden rijzen tegen de verleening van de Hin derwetvergunning. Thans is bekend gemaakt dat B. en W. van Haarlem de Hinderwetvergunning hebben verleend. Twee bomaanslagen verijdeld. Arabische bevolking neemt dreigende houding aan. JERUSALEM, 27 Juli Onafgebroken gaan de wraaknemingen en contrawraakne- mingen voort. Gisteren zijn Joodsche kolo- nnsten bij Mishmarhayarden aangevallen door Arabieren. De kolonisten hadden zich buiten het plaatsje, dat nabij het meer van Gallilea ligt, begeven om hun paarden te drenken in de Jordaan. Twee van hen, vader en zoon werden bij den aanval gewond, de zoon zoo ernstig, dat hij bezweken is. De ko lonisten verdedigden zich tegen de aanvallers en bij de volgende schermutseling werden twee Arabieren gedood en verscheidene an deren gewond. Voorts zijn twee aanslagen gelukkig ver ijdeld. In het „Edison-theater" in Jerusalem heeft men een bom bijtijds ontdekt. Als dit niet het geval was gewe.est, dan zouden de gevolgen voor de tientallen joodsche school kinderen, die de dag voorstelling bijwoonden, verschrikkelijk geweest zijn. Daartegenover heeft ook de tegenpartij zich aan een aanslag schuldig gemaakt. Op de Arabische groentenmarkt in de oude stad van Jerusalem heeft men, eveneens bijtijds, een bom ontdekt in een leege mand. De houding van de Arabische bevolking is zeer dreigend. De Joodsche autobuslijnen in het centrum van Jerusalem en in Tel Aviv zijn stilgelegd, omdat zij systematisch met stee- nen bekogeld werden. In Haifa heeft de brandweer twintig geval len van brandstichting behandeld. Zij werd beschermd door machinegeweren van de „re pulse". Mariniers zijn op de wegen opgesteld om het verkeer te controleeren.(United Press.) Japanners zullen op hevige tegenstand stuiten. SHANGHAI, 27 Juli. Nadat het verdedi gingssysteem bij Kioekisng ineengestort is, zijn de Chineezen met allen spoed begonnen om nieuwe verdedigingslinies voor Hankau dat op 200 K.M. van Kioekiang gelegen is, aan te leggen. Oorspronkelijk had men verwacht dat de Japanners Hankau van het noorden zouden aanvallen en daar dan ook de grootste versterkingen aangebracht. Nu echter de over stroomingen der Gele rivier dit onmogelijk maken en een aanval van uit het oosten en zuid-oosten te verwachten is moet het ver zuim aan die zijde der stad worden ingehaald. Tusschen Kioekiang en Hankau zijn de Chi neezen bezig versperringen in de rivier aan te brengen en daartusschen mijnvelden aan te leggen. De Japansche vloot vaart daarom zeer langzaam en onder het nemen van alle voor zorgsmaatregelen. De buitenlandsche militaire experts echter betwijfelen of het de Chinee zen gelukken zal Hankau te houden. (United Press) Oudertrots. H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard met de kleine Prinses Beatrix tijdens hun verblijf te Heiligendamm De schoolbevolking. In Zandvoort wel, in Haarlem geen daling. Uit Zandvoort komt de mededeeling, dat het aantal kinderen dat voor de eerste klasse van de openbare en bijzondere scholen is aangege ven, in vergelijking met vorige jaren, zeer kyein is. Het wordt toegeschreven aan een ca- kiein is. Het wordt toegeschreven aan een daling van de geboorten, die in de voorafgaande 6 en 7 jaar was waar te nemen, en die nu haar invloed doet gevoelen doordat het aantal kinderen dat naar school moet be langrijk verminderd is. In Zandvoort zal in het komende schooljaar het aantal kinderen in de eerste klassen als tenminste geen combinatie van klassen mogelijk is, ver onder het minimum zijn. Wij hebben geïnformeerd hoe het te Haarlem gesteld is. Wel weet men dat in de afgeloopen jaren het aantal kinderen dat zich voor de scholen aanmeldt, in verband met de daling van het geboortecijfer, wat verminderd Is. maar daartegenover staat dat die daling weer gedeeltelijk gecompenseerd wordt door de aanwas der bevolking. Dit jaar is te Haar lem geen daling te constateeren, het aantal kinderen dat voor het openbaar onderwijs is aangemeld is ongeveer gelijk aan dat van het vorige jaar. Blijkbaar heeft men dus in Zandvoort met een bijzonderen samenloop van omstandighe den te doen, die er toe hebben geleid, dat dit jaar het aantal kinderen dat voor schoolbe zoek is opgegeven, klein deed zijn. Het woord is aan Kant: Geen vrede verdient den naam van vrede, tcanneer daarin de kiem van een nieuwen oorlog verboraen is ZANDVOORT-BAD. Hedenavond HARDDRAVERIJ op den Boulevard. NA AFLOOP GROOT VUURWERK. REIST OP AVONDRETOURS. (Adv. Ingez. Med.) HEDEN: 12 PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING. Bezwaren tegen liet overladen van de agenda voor de vergadering van den Haarlemschen Raad. 1 De kleine Prinses Beatrix op den arm van haar moeder, H K. H Prmses Juliana te Heiligendamm, waar het Prinselijk echtpaar op het oogenblik vertoeft

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1