Haarlem's Dagblad De eerste staaf goud door de Karimata opgehaald. Dr. Ir. F- Bakker Schut te Haarlem benoemd. De eerste goudstaaf Hel belangrijkste 56e Jaargang No. 16902 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem, Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 11825. Soendaplein 1?230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen DirectieP. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Vrijdag 29 Juli 1938 Abonnementen per week f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Regelabnnnenientstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60, elk* regel meer f 0.15. Groentjes tie rubriek. Vondst werd vannacht om half drie gedaan. Een waarschuwing die resultaat had. Eenige dagen geleden deelden wij mede, dat de Belastinginspectie voor Haarlem en om streken eenige gevallen van belastingontdui king achterhaald heeft. De daders zullen ver- vermoedelijk met den strafrechter in aanra king komen. Er is een geval bij van iemand die zijn Inkomen niet minder dan f 200.000 te laag had aangegeven en daarenboven nog geknoeid had met het opgeven van zijn inko men. Naar aanleiding van deze strafvervolgingen wezen wij op verzoek der Belastinginspectie op de mogelijkheid om vrijwillig aangifte te doen van belastingontduiking. Dan geeft de wet de garantie, dat de daders niet met den straf rechter in aanraking komen. Bij vrijwillige aangifte moet het bedrag dat over het laatste belastingjaar te weinig be taald is viervoudig in de schatkist gestort wor den. Als er ook over andere jaren geknoeid is, al is dat overeen reeks van tientallen van ja ren dan behoeft slechts voor ten hoogste 2 jaar de verzwegen belasting enkelvoudig be taald te worden. Wij vernemen dal de waarschuwing reeds resultaat gehad heeft, want er hebben zich al eenige belastingzondaars aangemeld. Zullen er nog meer komen? De „Karimata" aan het werk nabij Terschelling. VANNACHT heeft de „Karimata" de eerste staaf goud, afkom stig van het wrak van de „Lu tine" opgehaald. Het was omstreeks half drie, dat deze vondst werd ge daan. De heer van Capellen was aan boord van de Karimata toen deze eer ste staaf van de vele, welke men hoopt te vinden, in de zeef van den bagger molen werd ontdekt. Vanmorgen bij de aflossing werd het eer ste goud, dat men thans gevonden heeft, mee gebracht naar het eiland om ter hand te wor den gesteld aan den leider van het bedrijf der Billiton-maatschappij op Terschelling, den heer Bol. Hij en de heer van Capellen kwamen er mee naar hotel „Nap", waar de staf zijn hoofdkwartier heeft. Onmiddellijk werd op het hotel de vlag geheschen. De staaf is 20 c.M. lang en 6V2 c.M. breed, "weegt 3,5 kg. en is gemerkt b.b. 57. Toen op het eiland bekend werd, dat het eerste goud was gevonden, werd van tal van schepen in de haven de vlag geheschen en lieten de sirenes zich hooren. Vroeger dan anders was het druk op het eiland. Iedereen, die van de vondst vernam, ging naar de haven. Er was echter niets te zien en behalve deze eene staaf is er sinds vannacht half drie niets meer gevon den. Men neemt dan ook aan, dat deze staaf bij vorige bergingspogingen van de „goudschat" van de Lutine is los geraakt en is verdwaald. Het feit echter, dat de „Karimata" ook deze „verdwaalde" staaf naar boven heeft gebracht, heeft het optimisme, dat de goudschat ge heel zal worden gevonden, nog versterkt. Vol verwachting gaat men de komende dagen te gemoet. De volgeiide bijzonderheden zijn nog inte ressant in verband met het merk van den gouden staaf, nl. F.B.B. 57. Alle goudstaven van de „Lutine" zijn ge merkt F.B.B.gevolgd door een nummer. Waarschijnlijk hebben de gouden staven gelegen in volgorde van de nummers. Nu is de gouden staaf F.B.B. 56 opgehaald op 23 September 1858 bij de bergingspogingen door ingenieur Taurel. Ook de F.B.B. 58 is naar boven gehaald, doch reeds op 14 November 1801, dus eenige jaren na het vergaan van de „Lutine". toen men nog vrij nauwkeurig de plaats van het wrak kon aangeven en er van „versieepen" natuur lijk nog geen sprake was. De omstandigheid, dat nu de F.B.B. 57 naar boven is gebracht, wettigt dus het vermoeden, dat de „Karimata" thans baggert op de plaats waar men reeds in 1801 gewerkt heeft. De „Karimata" gaat met de noodige voor zichtigheid verder. Men is zelfs een eind te ruggegaan, om het uitgebaggerde gedeelte nog iets uit te diepen. Zooals met alles geschiedt wat opgehaald wordt, gaat ook deze gouden staaf naar Lloyds. Onze speciale verslaggever meldt ons: Nadat de loopplank van de sleepboot, welke de goudstaaf naar Terschelling bracht, was uitgelegd, stapte Ir. van de Capelle, aan wal. In zijn tasch had hij de goudstaaf, waarmee hij zich onmiddellijk nar Hotel Nap begaf. Daar vond hij den leidder van het werk. den heer J. L. Bol. die rustig zat te ontbijten. Vrij wel onbewogen hoorde de heer Bol het groote nieuws aan. Van spanning zijnerzijds was vrijwel niets te bespeuren. Hij bleef kalm, zooals altijd. Door middel van de radiotelefonie had men vanochtend van de Karimata een telegram naar den heer Bol gezonden, maar dit be reikte hem eerst vanochtend om 9 uur. Een profetische blik. De heer Bol heeft wel een profitischen blik gehad. Hij had, toen men hem deze week vroeg „Wanneer komt het goud van de Lu tine?" geantwoord: „Ik geloof, dat er kans is dat wij Vrijdag iets zullen vinden". Wij werden onmiddellijk in de gelegenheid gesteld de gevonden staaf te bezichtigen. Wij namen de staaf, welke den vorm heeft van een plat te koek, in de hand. Het was goud, echt goud, met een zeer zwaar soortelijk gewicht. De vrees, dat het goud door de kleilaag zou zijn gezakt, is dus niet bewaarheid. De staaf heeft een lengte van ongeveer 20 c.M., een breedte van 6V2 c.M. en een dikte van 1.6 c.M. Aan vankelijk dacht men, dat het gewicht om streeks 5 K.G. zou bedragen, doch bij nawe gen bleek de staaf 31 K.G. zwaar te zijn. Het vertegenwoordigt 1 K.G. is ongeveer f 2000 dus een'waarde van omstreeks f 7000. Naar Ir. van de Capelle ons mededeelde, werd het goud opgebaggerd ongeveer 18 Me ter uit stuurboordsgrens. Een onderhoud met den vinder. Wij hebben vanmorgen vroeg den vinder van het goud Eelke de Heers in zijn beschei den woning, welke uitziet op de zee, opgezocht- Wij moesten de Beers, die reeds ter kooi was. laten wekken. Maar de vrouw des huizes had hiertegen geen enkel bezwaar. Haar man stond immers plotseling in het middelpunt van aller belangstelling! Op sokken vertoont de Beers zich in de deuropening. De vreugde over zijn vondst was nog duidelijk op zijn gelaat te lezen. „Ja", zei hij met voldoening, „ik was de eerste, mijnheer, ik heb, voor het eerst na bijna 100 jaar goud, echt goud van de Lutine opgehaald". Ongetwijfeld ging het de Beers toen door de gedachten, dat hij tot in lengte van dagen een beroemd man op Terschelling zou blijven: de man. die voor het eerst het Lutine-goud te voorschijn had gehaald. „Niemand had er iets van gemerkt", vertelde de Beers verder, „in de bag- geremmers had men niets gezien. Ik was met twee maats druk aan het scheppen in de cribleur, toen zag ik plotseling tusschen kogels, ijzer en ballastbrooden iets blinken. Het schoot mij toen door den kop: daar zit misschien goud! Het ding kwam vanzelf naar mij toe. Ik vloog er op af en haalde het er uit: een 2ware staaf blinkend zuiver goud". „Ja, wij hebben het gezien, de Beers", brachten wij in het midden, „een prachtige staaf, een staaf, waarnaar al zoovele jaren is gezocht". „Ik gaf hem aan den opzichter", ging de Beers voort, „en die heeft haar toen onmiddellijk aan ir. Van de Capelle ter hand gesteld. Ik kan u niet vertellen, hoe blij-iedereen was aan boord. De vlag ging op de Karimata in top en ook op iedere sleepboot werd de vlag gehe schen. Het was feest aan boord en wij hebben allemaal ter eere van het feit een oorlam ge kregen. De Karimata is nog even teruggegaan en heeft weer op dezelfde plek gebaggerd, maar er is nadien niets meer gevonden. Ik heb onmiddellijk gezien dat het goud was en geen zilver, want dan was het zwart geweest". Inmiddels hebben velen zich naar Hotel Nap begeven, waar de heer Bol de staaf aan velen toonde. Daarna is het goud veilig opgeborgen in de brandkast op het kantoor van de ree- derij Doeksen. Safety first De heer Bol deelde ons nog mede, dat er vandaag zeer weinig kans is, dat er opnieuw staven worden gevon den. Men is namelijk met de Karimata teruggegaan 0111 opnieuw de plek af te baggeren, daar „safety first" voorop dient te staan. Er is feest op Terschelling. Overal hangen de vlaggen uit. Het eiland verkeert in op winding. Belasting-ontduikers te Haarlem. De Haarlemsche Sportweek. Ook een financieel succes. De Haarlemsche Sportweek is ook in finan cieel opzicht goed geslaagd, zoodat het thans reeds zeker is, dat van de gemeente Haarlem die voor een belangrijk bedrag deelnam in het garantiefonds voor een eventueel tekort, geen geldelijke steun noodig is Zesjarig jongetje in het Noordzeekanaal verdronken. Toepassing van kunstmatige adem haling mocht niet meer baten. IJMUIDEN Vrijdag. Donderdagavond omstreeks half negen werd het sluispersoneel door eenige jongens gewaarschuwd, dat een jongetje ter hoogte van de Emma- straat in het Kanaal was gevallen. Eenige sluisknechts begaven zich di rect met een dreg naar de aange geven plaats en spoedig was ook de politie ter plaatse. Nadat men ongeveer een half uur had ge dregd en terwijl de heer Bakker van het Roo- de Kruis op het punt stond, zich te water te begeven, werd het jongetje, de 6-jarige G. Zwart, wonende in de Prins Hendrikstraat, opgehaald. Dr. Bekker en de heer Bakker pasten nog geruimen tijd kunstmatige ademhaling toe, maar de levensgeesten waren reeds geweken. Het lijkje werd per auto naar de ouderlijke woning overgebracht. 4 Vermoedelijk is de jongen bij het spelen voorover in het kanaal gevallen en onmiddel lijk verdronken. Tal van wandelaars waren op den Kanaal kant aanwezig, toen men aan het dreggen was en velen waren er getuige van dat 't knaapje werd opgehaald. Het spreekt vanzelf, dat alle ooggetuigen zeer onder den indruk waren van het droevige ongeval. Inspecteur der Volksgezondheid. Met ingang van 15 September is benoemd tot inspecteur der Volksgezondheid afdeeling Volkshuisvesting te Haarlem dr. ir. F. Bakker Schut, sinds 1 April 1935 in gelijke functie werkzaam voor de provincies Groningen en Drente. De heer Bakker Schut die een zoon is van ir. P. Bakker Schut directeur van den dienst van Stadsontwikkeling en Volkshuisvesting te 's-Gravenhage werd in 1903 te Rotterdam geboren. Li Juli 1927 slaagde hij aan de Technische Hoogeschool te Delft voor het in genieursexamen. De heer Bakker Schut was hierna ongeveer V/s jaar werkzaam bij de N.V. De Meteoor- beton fabrieken te De Steeg en vervolgens ongeveer 2 jaar bij de Philips- fabrieken te Eindhoven. Op 15 December 1931 werd hij benoemd tot ingenieur van Ge meentewerken te Groningen, in het bijzonder belast met de onderhoudsafdeeling en speciale opdrachten. Li Maart 1933 promoveerde de heer Bakker Schut te Delft tot doctor in de Techische We tenschappen, na verdediging van een proef schrift. getiteld: Industrie en woningbouw, een technisch-oeconomische beschouwing over bemoeiingen van de industrie met arbeiders woningbouw en stellingen. Te Groningen werd het bericht van het heengaan van den heer Bakker Schut met leedwezen vernomen. Hij was een bij uitstek bekwaam inspecteur en in de enkele jaren van zijn inspecteurschap heeft hij energiek ge werkt voor een betere volkshuisvesting. Als d'eerste zwaluw hierheen komt gevlogen, Die zeer vermaarde, die geen zomer maakt, Als d' eerste crocus rijst onder de oogen, Weet men dat milder jaargetijde naakt. Als d' eerste haring spartelt in de netten, Als 't eerste lam weer dartelt in de wei, Als wij de eerste kers op tafel zetten, De eerste aardbei, 't eerste kievitsei; Dan gaat een stille juichkreet door den lande. Dan wordt het steêvast in de krant verteld, Dan is een nieuwe, schoone tijd op handen, Of wordt een nieuwe smulpartij gemeld. Maar al dat jaarlijksch nieuws moet wel verbleeken, Wanneer de romantiek er zich in mengt, En als na moeizaam graven vele weken, De Karimata goud naar boven brengt. Terschelling heeft de vlaggen uitgestoken, De gravers hebben dus toch niet te boud Gefantaseerd, gerekend en gesproken, Daar is het toch maar, het Lutine-goud. Men wacht in spanning, wat er meer zal komen, Terwijl het stalen monster happig graaft, Maar één conclusie is er al genomen, D aanwezigheid is nu met goud gestaafd. P. GASUS. Het woord is aan Cherbuliez Sommigen worden agres sief uit vrees otn bang te zijn. Werk voor de Haarlemsche Werkloozen NOORDERBAD - ZANDVOORT. ZATERDAGMIDDAG 30 JULI, bij gunstig weer: GOOCHELEN.en BUIKSPREKEN. ZONDAG 31 JULI, 15 uur V.A.M.I. HARMONIE-ORKEST. INTERN. WATERPOLO AMSTERDAM- LONDEN. MAANDAG 1 AUGUSTUS, 14 uur A.V.R.O.'S KINDERKOOR O. 1. V. JACOB HAMEL. WOENSDAG 3 AUGUSTUS. 14 uur GROOT KINDER STRAND- en ZWEM FEEST. (Adv. lngez. Med.) Haarlem's tekort over 1937. Op dit oogenblik 614 ton, maar het zal nog wel verminderen. Een week geleden deelden wij mede, dat er eenige zekerheid ging komen over de vraag hoeveel het tekort zal zijn op de Haarlemsche gemeenterekening over 1937. Wij lieten door schemeren, dat er wel redenen zijn om aan te nemen, dat het tekort over 1937 kleiner zal zijn dan over 1936, toen het over de 700.000 gulden was. Inmiddels zijn de door ons aangekondigde suppletoire begrootingen dienst 1937 versche nen. De derde geeft een tekort aan van f 421.653. de vierde van f 207.435. Bij elkaar dus f 629.088. Daarbij moet men evenwel bedenken, dat het van begin af heeft vastgestaan, dat de begrooting voor 1937 een tekort zou hebben van ruim 2 ton, omdat immers uit het Werk- loosheidssubsidiefonds een extra bijdrage was aangevraagd van 4 ton, terwijl al heel gauw bleek, dat niet meer dan een kleine 2 ton «.f 187.500) zou worden ontvangen. Nu blijkt, dat die extra bijdrage uit het Werkloosheidssubsidiefonds niet aan de ge meente geschonken wordt, maar slechts ge geven in den vorm van een renteloos voorschot dat door de gemeente terugbetaald moet wor den als de mogelijkheid daartoe bestaat maakt het niet zoo heel veel uit. of de ge meente 2 of 4 t(¥i kreeg. Het eenige verschil is toch immers, dat de gemeente nu zelf de ove rige 2 ton op den kapitaaldienst van 1939 moet verwerken. Zulke tekorten moeten dan in 10 jaar worden weggewerkt. De gemeente heeft nu alleen ook de rente van die 2 ton te betalen, maar de rentestandaard is op dit oogenblik laag. Practisch heeft het dus op den stand van de gemeentefinanciën niet veel in vloed. Al wijst nu de bijgewerkte begrooting voor 1937 een toRort aan van 6 1.4 ton, wil het toch geenszins zeggen, dat dit de eindstand zal zijn. Er moeten nog verschillende posten verrekend worden. Daar het waarschijnlijk moet worden geacht, dat die laatste verrekeningen meer voor- dan nadeelen zulllen opleveren, is het aan te nemen, dat het tekort nog wat zal dalen. De gemeente zal over eenigen tijd 500 a 600 man laten werken Men weet dat de Haarlemsche gemeenteraad Woensdagmiddag een serie voorstellen van B. en W. heeft aangenomen tot werkverruiming. Bovendien waren reeds in de afgeloopen maanden eenige andere belangrijke werk- objecten voorbereid. Zoo zal dezer dagen be gonnen worden met den bouw van den nieu wen vleugel van het Stadhuis in de Koning straat. Ook de bouw van de nieuwe brug over den Schotersingel en andere werkzaamheden tot verbetering van het verkeer nabij het Ke naupark zullen niet lang meer op zich laten wachten. Het is dus zeker dat er binnen korten tijd een vrij groot aantal Haarlemsche werkloozen aan de verschillende werkobjecten der ge meente geplaatst zullen worden. Er is nu zooveel werk door de ge meente met steun van Werkfonds en Sociale Zaken op de markt ge bracht, dat het aan te nemen is, dat over eenigen tijd ongeveer 500 werk loozen daarbij te werk gesteld zullen kunnen worden. Daarbij zijn dan nog niet gerekend de 100 werkloozen die naar de werk verschaffingen in Halfweg en Castri- cum worden uitgezonden. Natuurlijk zal het aantal werkloozen dat via de gemeente te werk gesteld wordt ge durig wisselen in verband met den stand der verschillende werkzaamheden, zoodat het door ons genoemde cijfer slechts een gemiddelde raming betreft. UITBREIDING VAN DE ARBEIDSINSPECTIE In verband met het toezicht op den weg Naar wij vernemen zal spoedig worden over gegaan tot belangrijke uitbreiding van de Ar beidsinspectie over alle distneten door het aanstellen van ambtenaren belast met de in spectie. Deze uitbreiding is noodzakelijk met het oog op de komende Rijtijdenwet en de wet tot regeling van het vervoer. Kind in do Leidscltevaart gevallen. Door chauffeur uit Zandvoort gered. De tienjarige T. J. Derks, wonende Brou werstraat 34. had Donderdagmorgen half twaalf, toen hij ter hoogte van het Emmaplein aan de Leidschevaart bezig was met het vangen van stekeltjes, het ongeluk uit te glij den en in het water te vallen. Op het hulpgeroep van omstanders sprong de 32-jarige chauffeur J. T. Steen, lid van de Zandvoortsche Reddingsbrigade, die met zijn auto op een bruidspaar stond te wachten, on middellijk gekleed te water. Hij mocht het genoegen smaken het jongetje, dat vier meter van den kant lag en dat al eenige malen on der was geweest, te grijpen en naar den wal te brengen. De jeugdige drenkeling werd per vracht auto van een wasscherij naar de ouderlijke woning gebracht De kranige chauffeur heeft zich in een ga rage aan het Plein van droge kleeren voor zien. HEDEN: 14 PAGINA'S. Jhr. E. van Panhuys zal worden be noemd tot Agent der Nederlandsche Regeering bij de Spaansche Franco- regeering te Burgos HAARLEM EN OMGEVING. pag. Aan de Zomervjiart worden 16 woningen voor ouden van dagen gebouwd. Dr. Ir. F. Bakker Schut te Groningen is benoemd tot inspecteur der Volksge zondheid te Haarlem. Hoe groot zal het tekort op de Haarlem sche gemeentcrekenïng over 1937 zijn? Belastingontduikers die zich vrijwillig aan melden. Over eenigen tijd zal de gemeente Haarlem 500 a 600 werkloozen aan het werk hebben. De Haarlemsche Sportweek was ook een financieel succes. BINNENLAND. De eerste goudstaaf van de Lutine is door de Karimata gevonden. 1 Gebleken is, dat machinisten van interna tionale treinen veel goederen ons land hebben binnen gesmokkeld. 3 Te Katwijk aan Zee zijn gisteren twee per sonen verdronken. 3 Uit een museum te Leiden zijn een aantal edelsteenen gestolen. 3 Bij verkeersongelukken zijn Donderdag twee kinderen om het leven gekomen. 3 Te Rotterdam heeft een man zijn vrouw neergeschoten.. 3 BUITENLAND. Twee Britsche schepen in de haven van Valencia gebombardeerd. Deensche waarnemer door bom getroffen en ge dood. 4 De Japanners rukken op naar Tehan 4 Het oordeel over het nationaliteitensta tuut dient volgens de Tsjechische regee ring te wórden opgeschort. 4 SPORT. Sportgesprek van de week over Kanovaren 7 ARTIKELEN. G. J. Kalt; Concert te Bloemendaal 2 K. de Jong: Over het zevende zomerconcert der H. O. V. 2 H. D. Vertelling: Motorpech. g Voor de Vrouw n Voor de Jeugd 12 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op g

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1