Peek Cloppenburg Man schiet zijn vrouw neer. Twee slachtoffers van de zee. SEIZOEN-OPRUIMING in alle afdeelingen Edelsteenen uit museum gestolen. Werkverschaffing werklooze jeugd. en zorg voor de Wachi nisten smokkelden. V RIJD'AG 29 jut I 1938 HASR'EEM'S DA'GBEKD 3 Daarna de omstanders bedreigd. Slachtoffer ernstig gewond. Dader geeft geen antwoord op vragen. Op den Schiedamschen Singel te Rotter dam werden Donderdagmiddag omstreeks half een, naar wij reeds in een deel onzer vorige oplage hebben gemeld, de voorbijgan gers en omwonenden opgeschrikt door een revolverschot. Ernstig getroffen en bloedend zakte een vrouw in elkaar om onmiddellijk weer op te staan en wankelend een nabij ge legen kapperszaak binnen te loopen. Daar zakte zij wederom in een. Toen de vrouw in elkaar gezakt was, en voorbijgangers den man wilden grijpen, zwaaide deze met den revolver en schoot we derom. Het wapen ketste echter, waardoor verdere ongelukken werden voorkomen. De man nam daarop de vlucht. Door velen ach tervolgd rende hij de Witte de Withstraat in, maar op den boek van de Hartmanstraat gekomen dreigde een agent van politie den woesteling te zullen neerschieten, waarop deze zich overgaf en naar de politiepost aan de Baan kon worden overgebracht, waar hij in voorloopige bewaring is gesteld. In de kapperszaak had men inmiddels den G. G. en G. D. gewaarschuwd. Per auto is de vrouw in ernstigen toestand naar het zieken huis aan den Coolsingel vervoerd. Uit verklaringen, welke de vrouw, de 32- jarige J. M., Donderdagavond in het zieken huis heeft kunnen afleggen, is gebleken dat zij ongeveer vier maanden geleden haar man heeft verlaten. En deden zich in het huis houden telkens weer oneenigheden voor en zij geraakte vaak in zulke moeilijkheden, dat zij politie-assistentie moest verzoeken. Tal van malen heeft de man, de 39-jarige zeeman L. K., haar bedreigd en naar het le ven gestaan, maar de politie stond daar tegenover steeds machteloos, omdat er nim- men getuigen konden worden aangewezen. Tenslotte is het haar toch te machtig ge worden en heeft zij haar man en haar kin deren, een jongen en vier meisjes, in leeftijd varieerend tusschen 9 en 14 jaar, verlaten. Eerst is zij als werkster gaan dienen en later als inwonend dienstbode bij de dames S. op den Schiedamschesingel. Gistermiddag moest zij een boodschap doen op den Binnenweg. Toen zij daarvan terugkwam, voegde haai man zich bij haar en verzocht haar de on eenigheid hij te leggen. Zij wilde evenwel nergens van weten en maakte afwerende be wegingen om hem te beduiden weg te gaan. De man ging echter niet, maar bleef aanhou den. Om hem kwijt te raken bleef zij staan voor het pand, waarin is gevestigd de kan- toormachinehandel van de firma Blikman en Sartorius. Toen man en vrouw tegenover elkaar stonden, trok de man plotseling een automatisch pistool en loste van zeer korten afstand een schot op haar. dat haar in de rechterbovenzijde van het lichaam trof. Zij zakte ineen en met de handen voor het ge laat riep zij: „help mij toch". Toen de man bemerkte, dat zij niet dood was, heeft hij niet nagelaten het misdrijf nog voort te zetten: hij drukte het pistool tegen haar slaap en drukte nogmaals af. Het pistool ketste evenwel, doordat een patroon schuin in den loop van het wapen was terecht gekomen, waardoor het mechanisme was klemgeloopen en de pin het slaghoedje niet kon be reiken. Op het geluid van het eerste schot waren reeds verscheidene menschen komen aanloo- pen, die poogden den man te grijpen. Hij richtte echter het pistool op zichzelf en trachtte zich van het leven te berooven. Dit mislukte eveneens tengevolge van het ket sen van het wapen. Daarop ging de man er van door. De personen, die hem achtervolg den, bedreigde hij met- het wapen, dat hij nog steeds in de hand hield en hiermede boe zemde hij zijn achtervolgers wel zooveel angst in, dat zij hem verder ongemoeid lie ten. Inmiddels was echter de politie aan de post Baan gewaarschuwd en onmiddellijk trok een aantal agenten er op uit. Een van hen haalde den man nabij de Hartmanstraat in. Hij trok zijn revolver en sommeerde K. zich over te geven, hetgeen deze zonder zich te verzetten deed. De man werd daarop over gebracht naar de post Baan en later van daar naar het hoofdbureau van politie vervoerd. Het slachtoffer kon nog opstaan en heeft zich nog naar een dameskapsalon kunnen begeven. Daar zakte zij echter tengevolge van het vele bloedverlies opnieuw ineen. De Ge neeskundige Dienst heeft haar eenige oogen- blikken later vandaar naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht, waar zij nog steeds vertoeft. Haar toestand is nog al tijd niet zonaer gevaar. De vijf kinderen van het echtpaar zijn in den loop van den middag overgebracht naar het hoofdbureau van politie waar zij ter be schikking zijn gesteld van de kinderpolitie, die zich tijdelijk ever hen zal ontfermen. De dader is Donderdagavond nog aan een verhoor onderworpen maar hij blijft zwijgen. De politie meent reden te hebben om aan te nemen, dat de man simuleert. Zij wordt in die meening gesterkt omdat familie en ken nissen, die den man Woensdagavond en zelfs Donderdag nog hebben gezien en gesproken niets abnormaals aan hem hebben bemerkt. Men tast volkomen in het duister, waar het wapen vandaan komt. Zijn vrouw heeft het wapen nooit gezien en wist ook niet, dat haar man over een pistool beschikte. Aange zien de man zelf niets zegt, heeft de politie nog niet kunnen vaststellen of hij het wapen al langeren tijd in zijn bezit heeft of dat hij het pistool speciaal voor deze gelegenheid heeft gekocht. Drenkeling bijna gered Jongeman moest zijn vriend op tien meter van den oever loslaten. Donderdagmiddag is de 17-jarige W. Jansen uit Venlo bij het zwemmen in de Maas bij Tegelen verdronken. De jongeman bevond zich ver van den kant, toen hij plotseling be gon te zinken. Hij riep om hulp, waarop zijn kameraad hem tegemoet zwom en hem beet pakte. Toen deze nog tien meter van den oever verwijderd was. moest hij den drenkeling los laten wegens vermoeidheid, die daarop in de diepte verdween. Politie en een dokter waren spoedig aanwezig. Na een half uur slaagde men er in het slachtoffer te vinden. Geruimen tijd werd nog kunstmatige ademhaling toege past, doch J. bleek overleden te zijn. IJselmeer zorgt weer voor muggen Werkelijke plaag bij den Waterlandschen Zeedijk. Met het mooie weer heeft langs den Water landschen Zeedijk en het IJsselmeer de mug genplaag weer haar intrede gedaan. Ditmaal zijn de insecten echter kleiner dan vroeger en groen van kleur. Bovendien komen zij niet bij oostenwind, doch uitsluitend bij de zwoele westenwinden, die de insecten in groote zwermen over den dijk op den rijweg drijven. In de middaguren en tegen den avond on dervindt men de grootste last. De muggen vormen boven den weg en den dijk dikke wol ken en maken er het verblijf verre van aan genaam. De wielrijders, wier aantal in dezen vacantie tijd zeer groot is, moeten zich beschermen om den mond en de oogen niet vol te krijgen. Ook de automobilisten klagen over de massa's mug gen, die tegen de voorruit en den radiator vliegen. Op het IJselmeer vinden de visschers nabij hun fuiken en netten op het water groote hoe veelheden larven, die, als de zon maar enkele uren heeft geschenen, zich tot volwassen die ren ontwikkelen. Zwermen muggen vliegen dan dra in de richting van den dijk. Verleden jaar kon men bij het verzoetende water groote hoeveelheden muggen op het wa ter vinden. Thans is dit niet het geval, men treft uitsluitend larven aan Te Monnikendam is de muggenplaag gerin ger. Wel is waar zijn zij hinderlijk voor de wielrijders, doch de last is niet zoo groot als op den Waterlandschen Zeedijk. De werkelijke plaag beperkt zich blijkbaar tot het wegge deelte tusschen Schellingwoude en Monni kendam Het is de moeite waard HAARLEM: GROOTE HOUTSTRAAT 38-40 (Adv. Ingez. Med.) Voor een waarde van circa vijfduizend gulden. Bij sluiting van het Rijksmuseum voor geologie en mineralogie te Lei den, kwam Donderdag aan het licht, dat in een der zalen een vitrine was opengebroken en dat een aantal edel steenen, diamanten, robijnen, saffieren smaragden, berylsteenen, aquama rijnen, topazen enz. ontbrak. Alle steenen, in totaal 99, waren ge slepen en vertegenwoordigden een waarde tusschen twee en vijfduizend gulden. De steenen zijn overdag tentoongesteld, maar worden bij sluiting in een brandkast geborgen. In verband met dezen diefstal verzoekt de waarnemend commissaris van politie te Lei den alle personen, die op 28 Juli het museum hebben bezocht, zoo spoedig mogelijk, hetzij per brief, het zij persoonlijk, zich tot hem te wenden voor nadere inlichtingen. (A.N.P.) Kapitale boerderij te Leimuiden afgebrand. Omstreeks vier uur is Donderdagmiddag brand uitgebroken in de kapitale boerderij, bewoond door de familie J. Boere te Leimui den. Het vuur breidde zich snel uit. Bij de aan komst van de brandweer, die met haar nieuwe motorspuit spoedig op de plaats van den brand verscheen, viel er aan blusschen reeds niet meer te denken. Zij bepaalde er zich dan ook toe de belendende perceelen nat te houden. Zoo kon een naastgelegen arbeiders woning voor het vuur gespaard blijven, teiwijl verder de schuur van den landbouwer Boere eveneens gevrijwaard bleef. Het vee kon tij dig in veiligheid worden gebracht. Echter wist men de inboedel niet meer te redden. De boerderij brandde geheel af. ter wijl voorts een hooiberg door het vuur werd verteerd. De oorzaak van den brand is onbe kend. De schade wordt geschat op f 20.000. Het internationaal aardrijkskundig congres is gesloten. Buitenlanders spreken woorden van lof. In een druk bezochte bijeenkomst in de aula van het Koloniaal Instituut te Amster dam is Donderdagmiddag het internationaal aardrijkskundig congres, dat gedurende veer tien dagen in de hoofdstad is gehouden, ge sloten. De congresvoorzitter, prof. dr. J. P. Kleiweg de Zwaan. constateerde dat men gedurende de dagen, die men bijeen was vrienden wa. geworden en dat men in vriendschap uiteen ging. ieder terug naar zijn eigen werkzaam heden en zijn eigen studie om aldus verder bij te dragen tot de ontwikkeling van de aard riikskundige wetenschap. Hij sprak de hoop uit. dat iedereen voldaan van hier zou gaan met een goeden indruk van ons volk ons land en onze steden. ("Applaus). Namens de buitenlanders voerde de nieuw gekozen voorzitter van het executief comité van de Union Géographique Internationale, prof. Em. de Martonne uit Palriïs het woord Wanneer het einde was genaderd van dit congres, dat zoo uitmuntend georganiseerd was, hadden de deelnemers de plicht, hun dankbaarheid uit te drukken jegens de lands regeering en het gemeentebestuur, dat het congres op zoo bijzondere wijze hadden ont vangen. De regeeringsontvangst in het Rijks museum in he: prachtige kader van de schat ten van schoonheid, die de Nederlandsche cul tuur had opgeleverd, had op allen een onver ge tel ij ken indruk gemaakt Grooten dank voor het verrichte werk bracht soreker het Konink lijk Nederlandsch Aardrijkskundig Genoot schap, het uitvoerend comité en vooral het organisatiecomité onder voorzitterschap van prof. Kleiweg de Zwaan, waarbij spreker den secretaris-generaal, den heer J E. Voute, per soonlijk wilde gelukwenschen met de wijze, waarop hij dit congres had voorbereid. De aftredende voorzitter, van de Union Géo graphique Internationale. Sir Charles Close, verklaarde dat dit congres een groot weten schappelijk succes was geworden, dank zij de groote beteekenis der wetenschappelijke me- dedeelingen, neergelegd in de rapporten, die ieder tot zijn groote verrassing reeds gerui men tijd voor den aanvang van het congres had ontvangen. Ook door de deelneming van meer dan duizend personen was dit congres het grootste sedert het einde van den wereld oorlog. Van beteekenis was vooral, dat het menschelijke en sociale element in de behan delde stof een zoo groote rol had gespeeld Met de verzekering dat ieder de aange naamste herinnering aan dit congres zou hou den, sloot Sir Charles Close het vijftiende in ternationale aardrijkskundig congres. Groote werken in Rotterdam, Zwijndrecht en Dordrecht. Geneesheer en zijn dienstbode verdronken. Donderdagmiddag zijn bij het ba den te Katwijk aan Zee de 33-jarige geneesheer W. Mosselman uit Appin- gedam en zijn 20-jarige dienstbode, mej. C. Smit. verdronken. Het ongeluk is door niemand be merkt, zojda.t niet na te gaan is hoe de beid-' personen om het leven zijn gekomJn. Niettemin heeft de politie vermoedens, dat de slachtoffers een slag van een golf hebben gekregen de zee was zeer woelig en vervolgens zijn meegesleurd. Herhaalde malen heeft de politie Donderdag de vele baders, die zich in zee begaven, ge waarschuwd vooral voorzichtig te zijn, daar de zee erg onstuimig was. Er heerschte zoowel in zee als op het strand vrij groote drukte. Tegen half vijf, toen zich niemand meer in zee bevond en de kleeren der beide slachtoffers nog steeds op het strand lagen, kreeg men vermoedens, dat er een ongeluk moest zijn ge beurd. Enkele badgasten stelden de politie van een en ander in kennis, waarop deze ging dreg gen. hetgeen uiteraard geen resultaat oplever de. Tegen acht uur is het stoffelijk overschot van den geneesheer aan het strand te Noord- wijk aan Zee aangespoeld. (Van onzen specialen verslaggever.) Werkverschaffing, zorg voor de werklooze jeugdZijn er onderwerpen aan te wijzen die, in ons land en in de laatste jaren, meer in het middelpunt der belangstelling hebben gestaan dan deze? Hier heeft de Regeering een groote en belangrijke taak te vervullen. Niemand Den Haag allerminst! zal het ontkennen. Toch heeft de Regeering vaak cri- tiek op de uitvoering van haar taak aan te hooren, critiek die soms gerechtvaardigd, soms ook onbillijk is. Het is niet te verwonderen dat het Departement van Sociale Zaken, mede in verband met het laatste, aanleiding heeft ge vonden om wat meer bekendheid te geven aan hetgeen op dit gebied verricht is en wordt. Dezer dagen zijn de vertegenwoordigers van binnen- en buitenlandsche pers. op excursie geweest naar Dordrecht, Zwijndrecht en Rot terdam, waarbij ook de Minister van Sociale Zaken, Mr. C. P. M. Romme, van zijn belang stelling blijk gaf. Wanneer de Regeering gevraagd zou wor den wat er in werkverschaffing zoo al verricht is. dan mag zij in de allereerste plaats op den Biesbosch wijzen, welke door indijking een landaanwinst van ongeveer 1000 H.a. heeft op geleverd. Waar eens water woelde, golft thans goudgeel graan op vruchtbaren grond, gewon nen door den arbeid van werkloozen Ruim f 2.000.000 aan loon. Tot aan het einde van 1937 is in totaal aan directe loonen voor de uitvoering der indij kingswerken enz. betaald f 2.076.000. In den nieuwen polder wonen momenteel 16 gezinnen of ongeveer 70 personen. In totaal zijn er nu 14 boerderijen verrezen. De gemid delde opbrengst aan pacht bedroeg over 193' pl.m. f 117 per hectare. Gemiddeld vinden 160 arbeiders werk en een bestaan in den polder gedurende het geheele jaar. In het vorige jaar zijn 13 groote open land bouwhangars gebouwd met behulp van jeug dige werkloozen (van 1424 jaar); daaraan werd van Maart af tot einde December ge werkt door 31 jongens. Thans worden eenige dier hangars door jeugdige werkloozen dicht gemaakt en van een stalruimte voorzien. Door dit werk wordt den jeugdigen werkloozen vak bekwaamheid bijgebracht. Zij werken dan ook onder strenge discipline. De kwaliteit der nieuwe gronden is uitste kend en de oogsten staan kwantitatief en kwalitatief bovenaan. Heeft Dordrecht, d.w.z. het Gemeentebestuur van deze stad, bij de werkzaamheden in den Biesbosch een hoogelijk te waardeer en initia tief getoond, niet minder is dit het geval met het zoogenaamde Wanty, waarbij zoowel het park als het zwembad onderdeelen vormden van een grooter plan, dat op last van het Ge meentebestuur in 1932 door den dienst der Ge meentewerken opgemaakt is als werkobject voor werkloozen. Dat grootere plan beoogt een complex gronden, bestaande uit grienden, balk- gaten en rietgorzen, gelegen aan het riviertje „het Wanty" aan de Oostzijde der stad tot een ontspanningsoord voor Dordt's inwonenden te maken. De oppervlakte hiervan is 60 h.a waarvan 40 h.a. in het bezit der gemeente zijn De werkzaamheden zijn begonnen in 1933; tot nu toe is aan deze werken besteed een be drag van ruim f 500.000. waarvan ca. f 210.000 aan loonen voor werkloozen is uitbetaald. Gedurende 5 jaren is aan een aantal werk loozen varieerend van 40 tot 120 man werk verschaft en in het algemeen mag gezegd worden dat deze werkverschaffing een succes is geworden. Vooral het park leende zich er goed toe, om daarin ook door ongeschoolden eenvoudig grondwerk te doen verrichten; meermalen is gebleken dat met zekere animo aan dit project is gewerkt, de arbeidsprestaties waren dan ook zeer bevredigend. En het resul taat is daaraan evenredig: een park en een zwembad, welke beide uiterst geslaagd mogen heeten. Dordrecht heeft nog meer waar het zich op beroemen mag, en wel de Centrale Werkplaats, welke voor het eerst in Dordt verrees. Thans zijn er 33 van deze werkplaatsen in ons land, welke in totaal een subsidie van 3 a 4 ton per jaar krijgen. Werkverschaffing Zwijndrecht. Door de volle medewerking van het Depar tement van Sociale Zaken is het mogelijk ge weest te Zwijndrecht in werkverschaffing uit te voeren dc opruiming van een zeer groot aantal woningen, die tot krotten waren ver vallen en de geleidelijke opbouw van goede arbeiderswoningen. De afbraak geschiedt geheel in werkver schaffing in eigen beheer. De opbouw ge schiedt ook in werkverschaffing maar meestal met inschakeling van de aannemers. De eerste 24 huizen zijn opgebouwd in eigen beheer, omdat het Gemeentebestuur wilde na gaan, of het mogelijk was, verschillende ma chinale werken door handwerk te doen ver vangen. Naar aanleiding van deze proef zijn toen 26 woningen aanbesteed op werkverschaf fingsvoorwaarden. Deze eerste 50 woningen zijn nu geheel gereed en een tweede groep van 58 woningen is onder dezelfde voorwaarden aanbesteed, het geheel dus uit te voeren met inschakeling van de aannemers. Dit werk verloopt zeer goed. De werklooze bouwvakarbeiders worden hi^r aan werk in eigen vak geholpen. Er wordt meestal gewerkt accoord loon en de werkloonen, die men verdient, zijn zeer behoorlijk. En Rotterdam Mogen Dordrecht en Zwijndrecht met eere genoemd worden in den strijd tegen de werk loosheid, niet minder vindingrijk is Rotter dam's gemeentebestuur geweest. Het Bosch- en Parkplan Kralingen is daar het beste bewijs voor. De Maasstad heeft zich nimmer in veel na tuurschoon verheugd. Daarom besloot de ge meenteraad in het jaar 1911 om de laag ge legen landen rondom den Kralingschen Plas. een oppervlakte van 4 millioen vierkante me ter(!) tot een ontspanningsoord te maken. Sinds 1933 wordt thans in werkverschaffing aan dit grootsche werk gearbeid. In nuchtere cijfers zegt men dan, dat bijna een half mil lioen kubieke meter grond, 27000 kubieke me ter compost. 80000 kubieke meter zand, 6000 kubieke meter koolasch, bijna 14000 kubieke meter puin en ruim 1800 kubieke meter steen slag verzet zijn. Nog meer cijfers? Hier zijn ze: 1.300.000 bossen rijshout en 130.000 bossen riet zijn voor de zinkstukken aangewend, kilo meters wegen, wandel- en ruiterpaden aan gelegd. Een tweede voorbeeld van gelijken aard is de aanleg van een singel en een plantsoen in het groeiend stadsdeel Blijdorp. Ook dit werk zou niet tot stand gekomen zijn, indien niet, de gelegenheid had bestaan het in werkver schaffing uit te voeren. Voorts is en wordt in werkverschaffing uitgevoerd de verbetering van bestratingen in verschillende stadsgedeel ten, terwijl voor de toekomst nog een groot aantal werken op het programma staat. Bij den Minister zijn plannen ingediend met een te verwerken bedrag van in totaal f 1 479.000, waarvan f 765.000 aan loon In het bovenstaande heeft men kunnen le zen wat in een drietal Nederlandsche gemeen ten, met krachtigen steun der Regeering. te gen de werkloosheid gedaan wordt Millioe nenwerken zijn uitgevoerd of nog in ultvoe ring. Het is stellig goed hierop nog eens dp aandacht te vestigen Complot in Amsterdam ontdekt. Vele goederen uit Duifsch- land en België ingevoerd. De inspectie der Invoerrechten en Accijnzen te Amsterdam heeft proces verbaal opgemaakt tegen zeven ma chinisten der Nederlandsche Spoorwe gen die zich in den laatsten tijd schul dig gemaakt hebben aan smokkelarij op groote schaal van allerlei goederen Deze machinisten, allen rijdende op de internationale treien, met name de D-treinen naar Duitschland hebben op grove wijze misbruik gemaakt van het vertrouwen, dat de ambtenaren van den dienst der Invoerrechten en Accijnzen in hen als semi-ambtena- ren stelden, welk vertrouwen hun werd gegeven om het mogelijk te ma ken, dat het oponthoud der treinen aan de Nederlandsche grens niet lan ger duurt dan noodzakelijk is. Zou ook de locomotief en het treinperso neel moeten worden gevisiteerd, dan zou het oponthoud uiteraard veel meer tijd vergen. Zooals medegedeeld zijn de bewijzen tegen zeven machinisten van dien aard. dat de in spectie der Invoerrechten en Accijnzen pro ces-verbaal heeft opgemaakt. Tegen drie an dere machinisten duurt het onderzoek nog voort. Hangende het onderzoek hebben de Neder landsche Spoorwegen de betreffende machi nisten In den rangeerdienst geplaatst. Allerlei artikelen. De machinisten hebben artikelen gesmok keld. waarop hier te lande een hoog invoer recht wordt geheven. Zoo zijn in den loop der laatste jaren heel wat radio- en fototoestel len. flesschen eau de cologne enz. over de grens gesmokkeld. De treinbeambten. die zich aan deze over tredingen hebben schuldig gemaakt, vonden voor hun smokkelwaar in het binnenland gre tig aftrok. Aanvankelijk beperkten zij er zich toe. voorwerpen mee te nemen, die'bestemd waren voor eigen gebruik of voor dat van hun kennissen, doch toen de smokkelarij zoo ge makkelijk bleek te verloopen gevaar voor ontdekking was niet te vreezen omdat de douane-beambten de locomotieven van Inter nationale treinen niet onderzochten, teneinde het oponthoud van deze treinen aan de grens zooveel mogelijk te beperken hebben enkele spoorwegmannen woonachtig te Amsterdam, er een zaakje van gemaakt. Zii brachten ge regeld contrabande mee over de grenzen en verkochten die dan met een zoet winstje aan enkele winkeliers, die achteraf verklaard heb ben. niet te weten, dat de goederen, die zij gekocht hadden, van smokkelarij afkomstig waren. Alles ging goed. totdat een ambtenaar van de Invoerrechten en Accijnzen te Amsterdam er de lucht van kreeg en een onderzoek in stelde. Op de lijn ZevenaarEmmerik werd een lo comotief aan een nauwgezette inspectie on derworpen. met het verrassende resultaat, dat tusschen de kolen in den tender allerlei con trabande werd aangetroffen Een verder onderzoek bracht aan het licht, dat nog meer machinisten zich aan smokke larij hadden schuldig gemaakt Bij hen werd een huiszoeking verricht met het resultaat, dat allerlei gesmokkelde goederen voor den dag kwamen. Tegen deze machinisten is proces-verbaal opgemaakt. Het onderzoek wordt voortgezet, omdat het vermoeden bestaat, dat nog meer treinbeambten zich aan soorteelijke overtre dingen hebben schuldig gemaakt. Vermoedelijk hebben enkele machinisten ook de in Duitschland geldende deviezenbe- palingen overtreden, als gevolg waarvan deze menschen thans niet meer in Duitschland durven terug te keeren. Naar de Msb. nog verneemt zou ook op de treinen, die naar België rijden, smokkelarij zijn voorgekomen. Ook hieromtrent is een on derzoek gaande Twee kinderen gedood. En drie gewond bij verkeersongelukken. Gisteren zijn bij verschillende verkeersongelukken twee kinderen om het leven gekomen, terwijl drie kin deren bij deze ongelukken werden gewond. Het vijfjarig zoontje van de fa milie Krielaart, die in verband met de vacantie bij familie te Giessendam logeerde, wilde Donderdagmiddag den weg oversteken om met enkele vriendjes en vriendinnetjes, die aan den kant van den weg stonden, te gaan spelen. Uit de richting Gorcum naderde echter terzelfderijd een vrachtauto welks bestuurder het knaapje nog trachtte te ontwijken, doch daarin niet slaagde. Het jongetje werd gegrepen en op slag gedood. De auto had inmiddels ook het zesja rig dochtertje van den heer Bagger man en een vierjarig meisje geraakt. Het eerste kind werd tegen den grond gesmakt en liep een ernstige hoofd wonde op. terwijl het vierjarig meisje een lichtere wonde aan het hoofd kreeg. Het dochtertje van de familie Baggerman werd naar een ziekenhuis vervoerd, het andere meisje kon ter piaatse worden verbonden en naar huis worden gebracht. Omstreeks kwart voor zes is Donderdag op den Westerdoksdijk te Amsterdam een tien jarig meisje door een zware benzineauto aangereden en gedood. Het meisje stak spe lende de straat over. De 10-jarige F. de Jong uit Den Haag. die te Leidschendam logeerde, stak Donderdag avond omstreeks 9 uur spelenderwijze den vlietweg nabij het viaduct van de Ned. Spoor wegen over, juist toen uit de richting Voor burg een motorrijwiel naderde, bestuurd door V. R uit Voorburg. De motorrijder deed alle moeite om een aanrijding te voorkomen, doch slaagde daarin niet. Zoowel de jongen als de duorijder kreeg wonden aan handen en bee- nen welke ter plaatse werden verbonden, erger was de knaap er aan toe. Deze bVak een rib, kreeg inwendige kneuzingen en een hersen schudding.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 5