Haarlem's Dagblad Groot Seminarie „Rijsenburg" Kermisweek bij Wesseling gedeeltelijk door brand verwoest. Hoofdgebouw in ruïne herschapen. WEEST VOORZICHTIG AAN ZEE! Augustus. «aBtaagjg- -:ïi ERNSTIG ONGELUK BIJ DE T.T.-RACES Zorgt de „Karimata" morgen weer voor een verrassing Het belangrijkste 56e Jaargang No. 16903 Uitgave Loureii9 Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendapiein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendapiein 12230. Verschijnt dagelijks, beha've op Zon- Direetie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM en Feestdagen Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Zaterdag 30 Juli 1938 Abonnementen per week f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummer» 6 cent per ex. Advertentiën1-5 regel» f 1.75, elke regeJ meer f 0.35. Reclame» f 0.60 per regeL Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regel» f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentje» zie rubriek. Bijgebouwen en kapel bleven gespaard. Een zware brand heeft in den afge- loopen nacht het groot-seminarie Rij senburg te Driebergen voor een be langrijk deel verwoest. Het trotsche hoofdgebouw, dat in 1857 door den aartsbisschop monseig neur Joannes Zwijxen is gesticht, is gedeeltelijk in een ruine herschapen. De linkerzijvleugel, de kapel en de bi bliotheek zijn behouden gebleven. Persoonlijke ongelukken zijn geluk kig niet voorgekomen. Het was in het holst van den nacht, toen een der inwonenden, de bakker, die in het hoofdgebouw boven de keuken slaapt, ont dekte dat er brand was. Onmiddellijk wekte hij den president prof. G. C. Hartman, die hoewel er vacantie is in het gebouw ver toefde. per fiets waarschuwde hij de politie en de brandweer van Driebergen. De motorspuit was onder bevel van den heer Gijtenbeek spoedig ter plaatse. Helaas kon, door een defect aan den motor geen water worden ge geven. De vacuumpomp bleek stuk te zijn. Toen de Briebergsche brandweer op het terrein kwam sloegen de vlammen, die in het oude gebouw snel om zich heen hadden gegrepen reeds uit de vensters van de tweede en derde verdieping aan de rechterzijde van het hoofd gebouw. De heer Gijtenbeek was zoo verstan dig geweest om vrijwel direct nadat hem het alarmeerende bericht bereikte de assistentie van de Utrechtsche brandweer in te roepen. Ook de brandweer uit Doorn was weldra aan- Aanvankelijk stond men vrijwel machteloos tegen de vuurzee en weldra sloeg het vuur via de eerste en tweede verdieping over naar den middentoren, die in korten tijd in vlammen stond. Ook het linkergedeelte van het hoofd gebouw zou niet behouden kunnen blijven. Voet voor voet won het vuur terrein en ook links van den toren sloegen weldra de vlam men uit de tweede en derde verdieping. Te ruim vier uur werd met acht stralen een aanval ondernomen. Het was duidelijk, dat ook de rechterzijde van het gebouw niet te houden was. Behalve uit een deel van de be nedenkamers lekten uit alle kamers de vurige tongen waartegen de enkele stralen, die voor de voorzijde van het machtige gebouw konden worden gebruikt, vrijwel machteloos waren. De president had inmiddels de kostbaarhe den en gewijde vaten in veiligheid gebracht. Ook kostbare oude schilderijen, groote doeken van kerkvorsten, prelaten en professoren wer den naar buiten gedragen. Direct heeft de brandweer een straal gere serveerd om het bibliotheekgebouw met zijn kostbaren inhoud nat te houden. Inderdaad gelukte het het vuur te stuiten. Ernstiger zag het er echter met den rechter zijvleugel uit. Van het- fel brandende hoofd gebouw was het vuur overgeslagen naar de zolderverdieping van dezen vleugel. Er was voor dezen zwaren brand te weinig materiaal en meter voor meter won ook in het bovenste gedeelte van den rechterzijvleugel het vuur terrein. Gelukkig werd het gestuit door een betonnen vloer, zoodat het gelijkstraatsche deel en de eerste en tweede verdieping ge spaard bleven. De kostbaarheden en gewijde voorwerpen waren reeds in veiligheid gebracht. Met ver- MAANDAG begint de WAFELEN - POFFERTJES GROOTE HOUTSTRAAT 176 Bel ons op 10 7 3 7 Wij bezorgen in geheel Haarlem en omstr. (Adv. Ingez. Med Motorongeluk bij Laren. Haarlemmer om het leven gekomen. Vrijdagmiddag omstreeks half zes is op den rijksweg onder Laren (N.-H.) een ernstig ongeluk gebeurd. De 46-jarige heer S. uit Haarlem begaf zich per motorrijwiel waarop als duopassagier de heer V. uit Haar lem meereed, naar de T. T.-races te Assen, toen ter hoogte van het hotel „De Witte Bergen" de achterband van het motorrijwiel sprong. Bestuurder en duopassagier kwamen ten val. De heer S. bleef met zeer zware hoofd wonden bewusteloos liggen. Per bran card is hij naar het St. Jans Zieken huis te Laren vervoerd, waar hij he denmorgen om 7 uur is overleden. De heer V. bekwam lichte verwon dingen. eende krachten wist de brandweer hier het vuur tot staan te brengen. Tegen half zeven was men den brand vrij wel meester. Het gevaar voor uitbreiding was althans geweken. En men kon een overzicht krijgen van de verwoesting die in enkele uren was aangericht In het hoofdgebouw waren de kamers van de professoren, studenten en per soneel gevestigd. Zij zijn volkomen uitgebraad, evenals de bovenkamers in den rechterzijvleu gel. Vele studenten en professoren, die thans met vacantie elders vertoeven, zullen van hun achtergelaten bezittingen weinig of niets te rugvinden. Het is een groot geluk bij een on geluk, dat de felle brand die zoo razend snel om zich heen greep juist in de vacantie uit brak. Alleen de president professor Hartman was achtergebleven van het hoogleeraren- corps. Alle 135 studenten waren naar huis. Het personeel, bestaande uit tien personen waar onder eenige dienstmeisjes, kon het brandende gebouw verlaten, evenals drie Duitsche non nen, die tijdelijk op Rijsenburg vertoefden. De oorzaak van den brand is niet met ze kerheid vast te stellen. Er is in dat gedeelte, waar het vuur zijn verwoestend werk begon, gistermiddag nog tot vijf uur gewerkt. De pre sident heeft zooals zijn gewoonte was om zeven uur nog een ronde door het ge- heele complex gemaakt, zonder iets verdachts te zien. AMERIKA AX SCH LEGERVLIEGTUIG VERONGELUKT. RALEIGH (Noordkarolina) 30 Juli (D.N.B.. Een Amerikaansch legervliegtuig, dat met elf andere toestellen een escadrille-vlucht maak te, is omlaag gestort. Een lid der bemanning is omgekomen. De nieuwe inspecteur der V olksgezondheid. Dr. Ir. F. BAKKER SCHUT. In ons vorig nummer deelden wij reeds mede, dat met ingang van 15 September benoemd is tot inspecteur der Volksgezondheid afdeeling Volkshuisvesting te Haarlem dr. ir. F. Bakker Schut sinds 1 April 1935 in gelijke functie werkzaam voor de provincies Groningen en Drente. Het woord is aan C. J. Weber: De Ouden z\fn de eenige ouden die nooit oud worden. Bij een auto-ongeluk op den nieuwen autoweg AmsterdamDen Haag sloeg Vrijdagavond een zware vrachtauto om. Zware vrachtauto omgeslagen. Nieuwe autoweg twee uur versperd. Vrijdagavond te ongeveer 6 uur is op den nieuwen autoweg Amsterdam—Den Haag tus- schen den Kruisweg en den Vijfhuizerweg een vrachtauto, beladen met 6 ton betonnen riool buizen en bestuurd door B. D. de Wit, te Koudekerke, omgeslagen bij het passeeren van een andere auto, waarschijnlijk doordat bij het uitwijken van de vrachtauto de buizen gingen verschuiven zoodat de bestuurder de macht over het stuur verloor. De wagen bleef ondersteboven liggen. Behalve de bestuurder waren er nog twee inzittenden. Om hen te bevrijden moest een ruit stuk geslagen worden. Zij waren gelukkig slechts licht gewond. Zij werden door een lid van E. H. B. O. te Hoofddorp verbonden. De weg bleef gedurende twee uur versperd, want de auto lag schuin over den weg en de auto's moesten hun weg zoeken over de gras berm. De vrachtauto was zwaar beschadigd. Eige naar was de heer Van der Meyden te Koude kerke. De Olympiadefilm in ons land. Galavoorstelling in Amsterdam. AMSTERDAM. 29 Juli. Op Vrijdagavond 5 Augustus a.s. zal in een galavoorstelling in het City Theater te Amsterdam de eerste of- ficieele vertooning plaats vinden van de Olym- piadefilm, tijdens de Olympische Spelen 1936 te Berlijn, opgenomen onder leiding van Leni Riefenstahl. Voor deze gala-voorstelling heeft zich een uitgebreid eere-comité gevormd. MOTORRIJDER TEGEN VRACHTAUTO GEBOTST Vannacht te omstreeks half een is de 23-ja- rige B. Smit uit Amsterdam met zijn motor rijwiel tegen een stilstaande vrachtauto ge reden. De motorrijder' liep een groote hoofd wonde en ernstig inwendige kneuzingen op. Na het verleenen van de eerste hulp is de heer Smit naar het Binnen Gasthuis te Amsterdam vervoerd en ter verpleging opgenomen. Zwemmen en Zonnebaden in Velserend, Santpoort Tegenover de Ruïne van Brederode. Ongevaarlijk. RetourSpoorkaarten met bad, Amsterdam 90 ct., Haarlem45ct. Kinderen halve prijs (Adv. Ingez. Med.) Wel, Juli is weer afgeloopen, Hij was een veel gesmade maand, Maar heeft toch in zijn laatste dagen Voor mooier weer den weg gebaand. Wij blijven vol verlangen hopen, Dat nu Augustus het zal doen. Als wij de climax gaan beleven Van het vacantiereisseisoen. Augustus heeft in andre jaren Ons vaak veel regenweer gebracht, Dat moge hij ons nu besparen, Er wordt nu zon van hem verwacht. Augustus, dat beduidt „verheven", En daar past toch geen regen bij. Hier geldt het woord noblesse oblige, Augustus, breng ons goed getij. En. beste vriend, vacantieganger, Ik wensch u vreugde op haar hoogst, Ik hoop dat gij in deze oogstmaand, Blijheid en rust in zonlicht oogst. De Ijsbaan wordt geopend als er ijs is. De Klompencentrale is altijd ge opend, o.a. voor ligstoelen, tuinmeubelen, tuin parasols enz. Vraag in de Klompencentrale naar die practische houten sandalen in luxe uitvoering. Onmisbaar voor strand, kamp, tuin, enz. Er is maar één Klomnencentrale op het Pleintje. Reitzstraat 1. Dr. Levdsstraat 10 Telef. 11784. Levert overal heen franco thuis. (Adv. Ingez. Med.) Speurtocht naar de „Hawaii Clipper" lieeft nog geen resultaat. MANILA, 30 Juli. De groote speurtocht naar de Hawaiïclipper heeft tot nu toe geen resultaat opgelevzerd. Het iroepentransport- schip „Meigs". heeft thans de plaats bereikt, vanwaar de Clipper zijn laatste bericht heeft uitgezonden, op een afstand var. 600 mijl van Manilla, doch ook daar geen spoor van de vliegboot gevonden. Ieder oogenblik worden raketten afge schoten. in de hoop dat de clipper deze zal opmerken en beantwoorden, odch tot nu toe is ook dit vruchteloos gebleven. De laatste uren is er meer reden tot onge rustheid ontstaan, daar het weer aanzienlijk slechter geworedn is, en hier en daar op het traject wolkbreuken en storm gerapporteerd worden (Uited Press). WWBWWWWWjjPWM IfHii Motor tusschen het publiek gevlogen. Drie toeschouwers gewond. De T.T.-wedstrijden zijn vanmorgen op het circuit van Drente aangevangen met een drietal nationale races, een noviteit, welke waarschijnlijk oorzaak was, dat de belang stelling dit jaar wellicht nog grooter was dan ooit te voren. Naar wij van de T.T.-commissie verna men. werd het aantal toeschouwers, dat zich langs het circuit bevond, op zeventigduizend personen geschat. De weersomstandigheden waren buitengewoon gunstig. Een heerlijk frisch windje zorgde er voor, dat het niet al te warm werd. In alle drie klassen der nationele races werd het een spannende kamp. In de zware klasse gebeurde er helaas een ongeluk. In de 500 c.c- klasse werd het gedurende deze uur race de nationale wedstrijden waren op één uur bepaald een spannend duel tusschen Maltha en Knijnenburg. In de voorlaatste ronde kwam Knijnenburg uit Wassenaar die op tien meter achter Maltha lag. bij het uitkomen van den bocht te De Haar. een driehonderd meter van de pits verwiirierd. ten val. Hij zelf kwam in een droge greppel naast den weg terecht. De machine maakte enkele buitelingen en plofte over de met stroo bedekte afschutting temidden van het publiek neer. Eén toeschou wer werd daarbij ernstig gewond. Met een gebroken been moest het slachtoffer naar het ziekenhuis te Assen worden overgebracht. Twee andere toeschouwers werden licht gewond. De rijder Knijnenburg zelf kwam er wonder boven wonder zonder noemenswaardig letsel af en kon zich te voet naar de pits begeven. Fraaie kruk van een deur van de Lutineopgehaald. Onze speciale verslaggever meldt ons hedenmorgen van Terschelling, dat de .Karimata" in het afgeloopen etmaal tientallen kogels, een fraaie koperen kruk van een deur van de „Lutine" en een stuk geweer heeft opgehaald. De kans dat er vandaag meer goud gevonden wordt acnt men zeer gering. Zondag of Maandag hoopt men ech ter dat de „Karimata" voor nieuwe verrassingen zal zorgen. HEDEN: 14 PAGINA'S. HAARLEM EN OMGEVING. pag. DE BRAND IN HET GROOT SEMINARIE RIJSENBURG TE DRIEBEGEN. Overzicht van het brandende gebouw tijdens het blusschingswerk. De nieuwe inspecteur der Volksgezondheid te Haarlem. A Het wandelpark te Hoofddorp nadert zijn voltooiing. T BINNENLAND. Het Groot-Seminarie te Rijssenbcrg is door een emstigen brand geteisterd. 1 De „Karimata" trekt overweldigende be langstelling. 3 De regeering wil de kosten voor naturali seering wijzigen. 3 Een herziening van de grondbelasting? 3 Bioscopen 6 BUITENLAND. Wat de Belgische coalitie regeering reeds bereikte. Een radiorede van Minister Spaak. 4 Taihoe door de Japanners bezet. 4 De Amerikaansclie Zuidzecvloot op zoek naar den Hawaii Clipper 4 De strijd om Gandesia, het offensief der regeeringstroepen voortgezet. 4 SPORT. De vierdaagsche afstandsmarschen zijn schitterend geslaagd. 11 ARTIKELEN. Plaat van de week: P. v. d. Hem: Runci- man's missie naar Praag. 3 Dr. W. G. N. v .d. Sleen: Per auto en boot door Zuid-Afrika. 5 J. H. de Bois: Litteraire Kantteekeningen. 5 Van onzen correspondent te Genève: Jour nalisten op reis door Zwitserland. 5 Financieel Economisch Weekoverzicht: Economie is geen exacte wetenschap. 7 W. S.: Boomen, golfbrekers in de luchtzee. 9 De burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1