Met de rust is het op Terschelling gedaan. RUNCIMAN'S MISSIE NAAR PRAAG ZATERDAG 30 JUL'I 1938 HAARDE M'S DAGBEAD 3 Overweldigende belangstelling voor de Karimata (Van onzen specialen verslaggever). TERSCHELLING, Vrijdagavond, (per tele foon). Aan de „Karimata" is bij het ver trek van Kinderdijk een groot wit bord be vestigd waarop vermeld staat de naam van de werf. welke de molen bouwde, met daarop in het Engelsch: ,Goud- en tinbaggermolen". Deze eerste naam scheen velen louter fanta sie. Thans is het echter werkelijkheid gewor den. De firma J. K. Smit te Kinderdijk kan er trots op zijn een baggermolen te hebben gebouwd, welke goud heeft opgehaald. Na de opwinding van vanmorgen is het in den loop van den dag weer wat rustiger ge worden op Terschelling al is het duidelijk te bemerken dat er iets bijzonders op het eiland is gebeurd. Vanmorgen is de omroeper met de bel door het dorp gegaan en heeft op ver schillende plaatsen bekend gemaakt dat er goud was gevonden, hij voegde eraan toe, dat de „Prinses Juliana", een der booten van de reederij Doeksen des middags een tocht naar de „Karimata" zou maken. Velen maakten van de gelegenheid gebruik om den goudbagger molen van de verte uit te bewonderen. De „Prinses Juliana" was met tientallen vlaggen gepavioseerd. Bij het vertrek uit de haven speelde een harmonica-orkestje „Draaien al tijd maar draaien". Met de postboot „Schel- lingerland" van vanmiddag half vier arri veerden zoovele gasten op het eiland, dat op West-Terschelling geen kamer meer te krij gen is. Aan boord van de „Schellingerland" stond een draaiorgel uit Harlingen, dat door een ondernemende draaiorgelman naar Ter schelling was gebracht. Onder deze draai- orgelmuziek kwam de postboot in de haven aan. Met spanning verbeidden velen vanavond het moment, waarop de „Stortemelk" met de aflossing van de .Karimata" zou aankomen. De minste belangstelling had echter de leider van het werk, de heer Bol. „Vandaag kan er niets gevonden worden", deelde hij ons mede, „de molen is immers een eind teruggegaan, een zuivere veiligheidsmaatregel. Zoo wij nu iets vinden dan zal dat beteekenen, dat de „Karimata" het werk niet grondig heeft ge daan. Wanneer wij niets vinden dan is het in orde. Ik verwacht niets." En zoo kwam het uit. Niemand van de af lossing had iets bijzonders te melden. Er was niets dan zand opgebaggerd. Er kan op zijn vroegst in den loop van den nacht of in den loop van morgen iets worden verwacht. De gemeenschappelijke Mijnbouw Maatschappij Billiton kan wel met bijzondere voldoening terugzien op hetgeen tot nu toe is bereikt. Het goud is nog aanwezig, dat heeft de vondst van de staaf bewezen en verwacht kan wor den dat spoedig' nieuwe staven in den zeef- trommel worden gevonden. De leiders van het werk zijn den laatsten tijd als het ware met „goede raadgevingen" overstelpt. Dubbeltjes in zee. Er is iemand geweest die heeft ge zegd: „Wil men er zeker van zijn dat de „Karimata" alles binnen.het af gebakende gedeelte van 100 bij 100 Meter ophaalt dan moet men op elk stuk van 10 bij 10 Meter een dub beltje leggen. Baggert men alle dub beltje op, dan is het in orde." De man vergat er echter bij te zeggen, hoe men die dubbeltjes precies moest neerleggen." Tal van brieven hebben de directie bereikt. Dezer dagen kwamen er nog brieven uit Pa rijs, Innsbruck en Berlijn. Een gewezen zaalchef van een postkantoor gaf als zijn meening te kennen dat zoo'n mo- Nieuwe wending in de Echleldsche moordzaak. Orgeldraaier in vrijheid gesteld. Zooals reeds vrij algemeen verwacht werd, is er een nieuwe wending gekomen in de nog steeds niet opgehelderde geschiedenis van den Echteldschen moord met berooving. De begin van deze maand aangehouden or geldraaier Van B. uit Echteld, dien de justi tie na de bekentenis van den werklooze Van Toorn voor den eigenlijken moordenaar hield, Is Vrijdag in vrijheid gesteld. Omtrent de ware oorzaak van Van B.'s vrijlating is nog niets bekend, maar het schijnt wel vast te staan, dat de justitie over nieuwe gegevens beschikt, waardoor- ernstige twijfel ontstaan is over de uitlatingen van den werklooze Van Toorn, dat Van B. den moord pleegde en hij alleen het geld wegnam. In deze meening wordt men ten zeerste ver sterkt, doordat de justitie Vrijdagavond nog laat een onderzoek instelde in den tuin van de woning van Van T. Dit onderzoek leverde echter niets op. Herdenkingspostzegels bij het Regeeringsjubileum. Ter gelegenheid van het 40-jarig regeerings- Jubileum van H.M. de Koningin zullen door Nederland en de overzeesche gebiedsdeelen herdenkingspostzegels worden uitgegeven, alle met hetzelfde beeld. De zegels, door den kunstenaar Pijke Koch ontworpen, dragen de beeltenis van HM de Koningin, naar een onlangs vervaardigd por tret. Boven het portret zijn de jaartallen 1898- 1938 aangebracht, terwijl links de naam „Wil- helmina" en rechts het woord „Nederland", resp. „Nederlandsch-Indië", „Suriname" Df Curacao" staat afgedrukt. Onder de beeltenis is de waarde aangegeven De nieuwe postzegels zullen verkrijgbaar zijn van 30 Augustus tot en met 15 October a.s. Hun geldigheidsduur loopt tot 31 December 1939. Zij zijn uitgevoerd in rotogravure en hebben een beeldgrootte van 21 x 28 v2 m.m. Voor Nederland zijn de zegels verkrijgbaar in de volgende waarden en kleuren: 11/2 et.: zwart-grijs: 5 cent: oranje en 12 1/2 cent: blauw: voor Nederlandsch-Indië: 2 et.: paars: 10 cent: rood. 15 cent: blauw en 20 cent: oranje: voor Suriname: 2 cent: paars 71/2 cent: oranje en 15 cent: blauw en voor Cura cao: 1 1/2 cent: paars; 6 cent: oranje en 15 cent: blauw. nooit iets zou presteeren, en dat terwijl de Maatschappij reeds ervaring met 18 mo lens heeft! „Hij had", zoo vertelde de heer Bol ons, „een instrument vervaardigd in den vorm van een soort beugeltasch, zooals onze overgrootouders droegen. Dit instrument moest men onder de „Lutine" schuiven en dan het zaakje dichtknippen, dan had men al het goud in één klap." Van groot belang bij het werk van de „Ka rimata" is het zuiver baggeren. De chef- molenbaas, de heer Van de Baan, heeft een meer dan dertigjarige ervaring. Hij was tij dens den oorlog met een Hollandsche bagger molen in Rusland en werd daar la/ter ge dwongen voor het Russische leger tü| werken. De ervaren molenbazen kunnen op groote diepte baggeren met op een m.M nauw keurig. Overstelpende drukte op postkantoor. Interessant is het te vermelden dat toen vanmorgen het groote nieuws bekend werd de drukte op het postkantoor van West-Ter schelling overstelpend was. De directeur van het kantoor, de heer D. de Boer, vertelde ons, dat hij in allerijl een noodhulp-telefoniste had aangesteld. In Leeuwarden werd een te lefoniste speciaal belast met de lijnen van Terschelling. Tusschen acht en 12 uur was de drukte het grootst. Ook uit Londen werd vele malen opgebeld. Ongeveer 50 pet. van de gesprekken was dringend en nog moest men meer dan een uur wachten. Er waren hon derd gesprekken van langen duur. Telegram men werden over een aparte lijn via Texel gezonden. Met de postboot van acht uur is o.m. gearriveerd de heer Van den Broek, een der directeuren van de gemeenschappelijke Mijnbouw Maatschappij Billiton. Het fanfa recorps van West-Terschelling heeft van avond een tocht door het dorp gemaakt. Ver volgens brachten zij den heer Van den Broek een serenade. Na dien muzikalen rondgang trok het corps de gelagkamer van het hotel binnen, waar de heer Van de Broek een dronk uitbracht op het muziekkorps, en de Ter- schellinger bevolking dankte voor de groote belangstelling en de feestvreugde. Hij hoopte dat die vreugde nog grooter zou zijn. wanneer straks ook de andere staven gevon den zullen worden. De muziek speelde daarna het Terschellinger volkslied. NEDtRLANOSCHE HAND EL-MAATSCHAPPIJ, n.v AGENTSCHAP HAARLEM Gr. Houtstr./Gr. Markt Tel. 13990 (3 lijnen) VACANTIE-SEIZOEN Wij leveren U' tegen scherpe notee ringen bankbiljetten voor alle vreemde landen. (Adv Ingez Med.i Steun voor den bouw van droogschuren. De Regeeringspersdienst meldt: De ervaringen, de laatste jaren in ons land ten aanzien van de cultuur van korrelmais verkregen, hebben nog niet tot een eenstem mig oordeel over dit gewas geleid. Wel staat vast, dat aan de teelt van mais voor zaadwinning groote voordeelen zijn ver bonden. Niet alleen levert mais een aanmerke lijk hoogere opbrengst dan alle andere hier te lande inheemsche graangewassen, ook voor de Y-ruchtwisseling en de onkruidbestrijding is de teelt van dit gewas aanbevelenswaardig. Vooral in het intensief beheerde gemengde bedrijf is mais voor zaadwinning een gewas, hetwelk verdient nader beproefd te worden. Het is algemeen bekend, dat voor het dro gen van korrelmais een speciale droogschuur onmisbaar is. Ten einde te bevorderen, dat zij.' die in 1938 een proef met dit gewas wenschen te nemen, dit onder gunstige omstandigheden zullen kunnen doen, is besloten, evenals in 1937, bijdragen voor het bouwen van droog schuren te verleenen. De bijdrage kan ten hoogste f 40 bedragen en wordt slechts toegekend aan hen, die ten minste 25 are mais verbouwen en onder ver dere bij den betreffenden rijkslandbouwcon- sulent aan te vragen „voorwaarden". Verzoeken om een subsidie voor dit doel moeten vóór 15 Augustus 1938 worden gericht tot de betreffende rijkslandbouwconsulenten. Na genoemden datum ontvangen aanvragen zullen niet meer in behandeling worden ge nomen. Naturalisatiekosten worden gewijzigd. Verband met het belastbaar inkomen van den verzoeker. Ingediend is een wetsontwerp tot nadere wijziging der wet op het Nederlanderschap en het ingezetenschap. Krachtens artikel 3 der wet op het Neder landerschap en het ingezetenschap wordt als een der voorwaarden voor naturalisatie ge steld. dat een zekere som is betaald, welker grootte nader wordt bepaald door het belast baar inkomen van den verzoeker. Deze gelden kunnen worden beschouwd als een tegemoet koming in de kosten, door den staat ten be hoeve van belanghebbenden gemaakt bij het onderzoek naar de wenschelijkheid. hun natu ralisatie te bevorderen. Dooreengenomen dek ken zij die onkosten per aanvrage niet. Met zijn ambtgenoot van financiën, met wien in dezen overleg werd gepleegd, is de minister van Justitie van meening, dat ook zij, wier verzoeken tot naturalisatie worden af gewezen of die achteraf hun verzoeken intrek ken. in bovenbedoelde kosten behooren bij te dragen, daar toch ook te hunnen behoeve, zij het met negatief resutlaat. een zelfde onder zoek wordt ingesteld. Deze bijdrage ware eveneens naar de mate van het belastbaar inkomen te bepalen en wel in den vorm van een percentage van het bedrag, verschuldigd, indien naturalisatie wel zou zijn gevolgd. De minister is van meening. dat vaststel ling van dit percentage op vijf en twintig als juist kan worden beschouwd. De voorgestelde maatregel zal tevens het lichtvaardig indienen, respectievelijk herhalen van naturalisatieverzoeken welke veel admi nistratieve bemoeiing veroorzaken, kunnen tegengaan. Vermindering van het aantal na turalisaties wordt hierdoor niet verwacht, mits de normen, welke op verkrijging van het Ne derlanderschap worden toegepast, niet wor den verzwaard. Om plotselinge indiening van verzoeken te voorkomen, is het tenslotte gewenscht. dat de voorgestelde wetswijziging werking zal heb ben van den datum der indiening van dit ont werp af. Tuberculose geen beroepsziekte. De minister van Sociale Zaken heeft in de Memorie van Antwoord betreffende he' wetsontwerp tot wijziging der Ongevallenwet 1921 uiteengezet, dat naar zijn oordeel de opneming van tuberculose als beroepsziekte van het verplegend personeel moet worden ontraden. Het zal z.i. steeds moeilijk zijn uit te maken of deze ziekte al of niet he:, gevolg is van besmetting in het bedrijf. Herziening der Grondbelasting. Aanslagen geschieden naar de waard® van.... 1892—1896. De financieele nood waarin de kassen van rijk, provincies en gemeenten in de laatste jaren verkeeren. is welhaast spreekwoordelijk geworden en de elkander opvolgende Ministers van Financiën mogen soms in politieke over tuiging verschillen, doch in dit ééne opzicht zijn allen gelijk, nl. dat, welken bewindsman ook de portefeuille van financiën moge zijn toevertrouwd, hij er steeds weer op bedacht moet zijn, té groote nadeelige saldi te voor komen. Met de provincies en gemeenten is het al niet beter gesteld, en het aantal gemeenten dat om extra hulp bij het rijk moest aanklop pen, is in ons kleine landje reeds tot een on rustbarend hoog cijfer geklommen. Onder deze, financieel zeer ongunstige om standigheden, mag het verwondering wekken, dat niet een (voor de ingewijden) zeer voor de hand liggend middel wordt aangegrepen, om een duchtige versterking der openbare kassen te verkrijgen, zonder dat een factor van beteekenis de billijkheid in het ge drang komt. Wij hebben het oog op een diep gaande herziening der wet op de grondbelas ting, welke nu reeds een lange reeks van jaren op zich laat wachten, zonder dat één Minister van Financiën er klaarblijkelijk iets voor ge voelt, deze hoogst belangrijke materie ter hand te nemen. Velen zullen zeer verwonderd opzien, wan neer zij vernemen dat de kadastrale huur waarde (welke voor de becijfering van den aanslag in de grondbelasting als maatstaf geldt), nog steeds gebaseerd is op de huur prijzen die bedongen werden.in de jaren 18921896. De toen verzamelde gegevens moesten dienen voor de uitvoering van de. in 1897 verschenen wet voor de regeling van de belasting op de gebouwde eigendommen, welke wet echter eerst in 1908 is toegepast. Die wet is nog steeds van kracht Wel schreef art. 59 dier wet voor, dat elke 20 jaren een herziening moest plaats hebben, doch daarvan is nooit iets gekomen, en tenslotte heeft Minister De Geer in de na-oorlogsjaren het vorengenoem de artikel doen intrekken. Met dien intrekking schijnt tegelijkertijd elke poging te zijn op gegeven. nm een grondige wijziging te brengen in zeer onjuiste en tegelijkertijd zeer onbil lijke verhoudingen. Dat het niet aangaat steeds maar den aan slag voor de grondbelasting te becijferen vol gens de kadastrale huurwaarde, welke op haar beurt berust op gegevens van 1892 tot 1896, heeft ook in 1921 de toenmalige Minister van Financiën mr. S. de Vries, zeer goed ingezien. Deze bewindsman diende een wetsontwerp in tot herziening van de grondbelasting op ge bouwde- en ongebouwde eigendommen. Dat ontwerp Is echter nimmer tot wet verheven, om meer dan één reden. Eerstens had mr. de Vries als grondslag voor de regeling van de grondbelasting voor landerijen, huizen enz., aangenomen de ver koopwaarde van een en ander. Doch daar men toen verkeerde in de periode van hoog-con- iunctuur. werd de genoemde basis door velen niet juist geacht. Bovendien was in het wets ontwerp reeds een percentage van heffing ge noemd. waaraan men dus te allen tijde ge houden zou zijn. Van de. door Minister mr. S. de Vries aangeboden wet zou een enorme stij ging der grondlasten het gevolg ziin geweest, want vooral in de Oostelijke provincies van ons land was de grondwaarde sinds de her ziening van de grondbelasting op de onge bouwde eigendommen, zeer sterk gestegen, en wel in veel grootere mate, dan b.v. in !vt Westen van ons land. Toepassing van kunst mest, verbeterde waterafvoer en andere fac toren hadden er toe medegewerkt, den grond in waarde te doen stijgen. Het was dus begrijpelijk, dat vooral in de kringen van de Agrariërs verzet kwam. en toen een. door den oud-Minister mr. Treub ingediend amendement ïdoor Minister de Vries als onaanvaardbaar gekwalificeerd) werd aangenomen, was het ontwerp tegelij kertijd van de baan. Daarbij kwam dat in dertijd in de Tweede Kamer een zekere on rust heerschte ten aanzien van de vraag, wie eigenlijk de meerdere belasting zouden hebben moeten opbrengen het platteland dan wel de groote steden In elk geval duikelde het ont werp en daarmede de kans om millioenen gul dens méér in de schatkist te krijgen Na 1921 heeft geen Minister van Financiën meer het mes in de wonde gezet, wat de on- zuivere bases betreft waarop de grondbelas ting berekend wordt. Het ts verklaarbaar, dat in regeerlngskringen wordt geaarzeld, om deze neteliee kwestie weer op het tapijt te bren gen. omdat het O a. den landbouwersstand niet zoo goed gaat. Maar dan moet toch vooral niet uit het oog worden verloren, dat. niettegen staande de laag-conjunctuur, welke het boe renbedrijf thans doormaakt, er tal van boer derijen verhuurd zijn tegen een prijs, die veel hooger ligt dan de kadastrale huurwaarde aangeeft. Niet in alle gedeelten van ons land is de waarde van den grond belangrijk hooger dan in de jaren 1892—1896. In de Rijnstreek b.v. verkeerden de landerijen reeds in de jaren tusschen 1880 en 1890 in uitstekenden toe stand en ook verder naar het Westen is dat het geval. Maar in het Oosten en óók in het Zuiden, voornamelijk op de zandgronden, zijn de landerijen enorm in waarde gestegen en de cijfers van de kadastrale huurwaarde bena deren in geen enkel opzicht de werkelijkheid. Er zijn ook streken al vormen zij dan ook een uitzondering waar de werkelijk betaal de huur thans minder is dan de kadastrale huurwaarde aangeeft; b.v. In het Eemgebied. Maar juist die omstandigheid accentueert nog meer de onbillijkheid, welke jaar In. Jaar uit wordt gehandhaafd. Vooral voor de provincies en gemeenten, welke immers alle opcenten heffen op de hoofdsom der grondbelasting, is deze materie van zoo'n overwegend belang. Stelt men b.v. de belastbare kadastrale huurwaarde van een perceel grond op f 100, dan betaalt de eige naar daarvan 6 pet. dus f 6 in hoofdsom, waar op komen de opcenten voor provincie en ge meente. In het Oosten van ons land zou in tal van gevallen een dergelijk perceel grond thans f 150 a f 200 huur vertegenwoordigen. Becijfert men dat nu over het geheele innings gebied, dat door de grondbelasting bestreken wordt, dan komt men tot enorme bedragen, welke aan de openbare kassen onthouden wor den. alleen doordat maar steeds rekening wordt gehouden met normen, welke in geen enkel opzicht als meer ter zake dienende kun nen worden beschouwd. Een deugdelijke herziening der wet op de grondbelasting wordt door allen, die met deza materie volledig vertrouwd zijn, als urgent be schouwd. Runciman tot Chamberlain„U zet mij in een klein bootje midden in den Atlantischen Oceaan."

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 5