Haarlem's Dagblad WANDGEDIERTE De Krach t van Frankrijk. Kampeeren. ■De „Karimata" neemt 't zekere- voor 't onzekere. Een record-Zondag. Het belangrijkste 56e Jaargang No. 16904 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. V. PEEREBOOM EN ROBER1 PEEKEBOOJI Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Maandag 1 Augustus 1938 Abonnementen per «reek f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden t 3.25 franco per post f3.55. lonse uuiumcr* t) cent per ex. AdvertentiëuL-5 regel» f 1.75. elke regel ui eer f 0.35. Keclamcs f 0.60 per regel. Regelabonnementstarievcn op aanvraag. Vraag en aanbod l-l regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groeutjes zie rubriek. Schoone vacantieweken in Frankrijk liggen achter mij en hebben een schat van nieuwe indrukken opgeleverd. Natuurlijk zal ik po gen die alle weer te geven. Des journalisten levenslot noopt hem ertoe, ook zijn ontspan ning in inspanning om te zetten. Niet dat hij zich daar ooit over beklagen zal. Hij weet dat zijn accumulator geladen is als die van de auto waarmee hij op reis ging en die hem over duizenden kilometers door de schoonste dre ven van „la douce France" heeft gevoerd. Hij weet en wist het al tevoren dat ook die opgehoopte energie haar uitweg zal moe ten vinden. Het is haar bestemming. Ik heb geen interviews gehouden, geen vraagstukken onderzocht, geen industrieën bezichtigd, niet gewerkt. Alleen maar geke ken, geluisterd, hier en daar eens wat ge vraagd en overal wat opgemerkt. Ik ben niet of nauwelijks in de toeristen-oorden a la mode geweest, heelemaal niet in de Rivièra en in Bretagne en maar eenige uren in Parijs. Maar toch was dit misschien nog veel leer zamer. Er was veel schoons waarvan ik u la ter hoop te vertellen. Eerst wil ik iets zeggen over een algem.ee- nen indruk en die betreft de kracht van Frankrijk. Niet in het bijzonder de militaire kracht, ofschoon die zonder eenigen twijfel geweldig is, maar de algemeene energie. En dan dringen zich vanzelf vergelijkingen op met vroeger: met vooroorlogsche jaren waar in ik er voor het eerst eenige maanden door bracht, met jaren vlak na den oorlog toen ik er woonde, met vele later gebrachte be zoeken. Ik geloof dat Frankrijk zeer sterk is. Het heeft zijn sociale wetgeving jarenlang ver waarloosd en is in een tijdvak van na-oorlog- sche schijn-glorie in een reeks treurige ont wrichtingen en financieele schandalen ver zeild geraakt. De sociale achterstand leidde tot Volksfrontregeeringen, tot hals-over-kop wetgeving, tot een fantastische periode van stakingen, tot verlies van diplomatieken in vloed en ineenstorting van den franc. Maar die storm is nu weer geluwd. Het Fransche volk is heelemaal ontnuchterd. Het is weer ernstig geworden en bezorgd voor zijn toe komst. Degenen die meenen dat Frankrijk ver zwakt, gedegenereerd, gedesorganiseerd zou zijn zooals velen dat meenden in 1914 vergissen zich volkomen. Naar mijn meening is het veel sterker dan in 1914: oneindig ster ker bewapend maar pok in het algemeen veel beter georganiseerd en zich veel dieper bewust van hetgeen vereischt wordt om zich te hand haven. Misschien overdrijft het dit laatste. Er heerscht een ontzettende achterdocht jegens i Duitschland bij de Franschen, intenser dan ooit tevoren en niet te vergelijken met de nog al kalme bezorgdheid, die velen in ons land voelen omtrent de toekomstige machtsneigin gen van het Derde Rijk. Wij achten het mo gelijk dat wij ons vergissen, wij laten ruimte voor optimisme. Ik heb geen Franschman kunnen ontdekken die dit optimisme deelde. In de sfeer leeft de gedachte: zij zullen ons vroeger of later aanvallen, het is alleen maai de vraag: wanneer? Dat is eigenlijk heel droevig en ik juich het niet toe, maar consta teer het. Des te ernstiger werkt men. Bitterder critiek op de gemaakte fouten en wantoestan den der laatste jaren zou men in het buiten land niet kunnen vernemen. Aan zelfcritiek hapert het de Franschen niet. En ook verwacht men geen wonderen van een Daladier. Maar men erkent wel dat er veel gedaan wordt. En die dingen waarop men in andere landen zoo luidruchtig prat gaat: modern verkeers wezen, een prachtig wegennet, geweldige or ganisatie en uitrusting van de defensie, groote nieuwe werkendie bezit men evenzeer. Ik heb dat alles kunnen waarnemen. Wat dat prachtige wegennet betreft heb ik kunnen zien dat overal waar ook maar een kleinigheid haperde men aan het verbeteren wastot in verre uithoeken. Frankrijk is door zijn enor me bodemschatten 't rijkste land van Europa. Van dien rijkdom heb ik nooit tevoren zulk een diepen indruk gekregen als tijdens deze reis. Evenmin heb ik ooit tevoren zulke „smart" uitgeruste Fransche troepen gezien tot de koloniale Zouaven en Turcos in de kleine garnizoenssteden in het Zuiden toe. Uitrusting en optreden van de politie, de re gelingen van het verkeeraltemaal orga nisatorische dingenhebben mij verbaasd. Van de slordigheid die vroeger zoo kenmer kend was scheen weinig of niets meer over. De Franschman moppert graag. Hij is indi vidualist niet minder dan de Hollander, weet' het beter evenals de Hollander en doet nog veel meer aan partijpolitiek. Maar hij is zich nu wel bewust dat er nieuwe kracht en orga nisatie zijn gegroeid. En hij wil nog meer. Hij voelt zich bedreigd. Het is een algemeene indruk die naar mijn verwachting wel spoedig verder terrein zal winnen in Europa. Ik wou dat ik kon schrij ven over een betere internationale verstand houding. Dat kan ik helaas niet. En het zien van al die bewapening in zoovele landen vindj ik bedroevend. Ik zal met vreugde straks over blijder en bekorender ervaringen schrij ven. Maar belangrijk in het internationale evenwicht van dit oogenblik is het daarom niet minder: dat ook Frankrijk zeer sterk is. R. P. (Dezer dagen heeft de Nederland- sche K amy eer kaarten Centrale te Amsterdam de tienduizendste kamyeerkaart verstrekt.) Bepakt, bezakt, beladen, Bezield met grooten lust In daden en in baden, In vrijheid en in rust; Per auto, fiets of bootje, In zeer sportief gewaad. Bestand tegen elk stootje, Zelfs van ons vreemd klimaat; Zoo gaan zij uit kampeeren, De steenen stad ontvlucht, Bij strand of hei of meren. In vrije open lucht. Zij malen niet om regen, Om wespen of om zand, Zij kunnen er best tegen. Als hen de zon verbrandt; Al lukt het met het eten Niet altijd even goed, Al doen insectenbeten. Een aanslag op hun bloed; Al wordt het bed, het zachte, Thuis beter opgemaakt, Al worden er wel nachten Gedeeltelijk doorwaakt, Zij 't zwart als zwarte pieten, Dat hoort er eenmaal bij, Kampeeren is genieten, Van alle zorgen vrij. P. GASUS. WEEKBERICHT Coöp. Vooruitgang U.A., Haarlem. Ossenrookvleesch, per ons 17 ets. Bessensap, per y2 flesch 12'/: ets. Suiker, per pond 22 ets. Lucifers, per pak 4^ ets. Bak- en Braadvet, per pond 36 ets. Gespoten Chocolade, per 3 ons25 ets. Limonade, per flesch 33 cts. MET DIVIDENDBONS. (Adv. Ingez. Med.) EXAMENS. Handenarbeid. HAARLEM, 30 Juli. Geëxamineerd 13 mnl. candidaten .Geslaagd de heeren: J. Stenvers, UtrechtP. H. J. Reijs, J. A. F. Jochems, H. Lodewijk, H. G. v. d. Sleen, F. Ch. v. d. Beid, allen te Amsterdam; C. Nugteren, Nieu- wer-Amstel en P. Blokhooij, Amsterdam. Hoofdacte. HAARLEM, 30 Juli. Geëxamineerd 3 vrl„ 5 mnl. candidaten. Geslaagd de dames: E. J. a Campo en A. Ch. van Emmerik, beiden te Haarlem en de heeren: J. F. Cuypers, Alk maar; J. F. Poen. Haarlem; C. A. Cuypers, Alk maar en A. Buizert, Nieuw-Vennep. M.U.L.O. Mej. N. Kuipers, te Overveen, slaagde voor het MULO-examen te Amsterdam. In de eerstkomende dagen waarschijnlijk geen goud te verwachten. Onze speciale verslaggever op Terschelling meldt ons De situatie t. a. v. het werk op de „Karimata" is thans van dien aard dat de kans groot moet worden geacht dat de eerstkomende dagen geen goud gevonden zal worden. Men heeft het werk n.l. zóó ingedeeld dat het vermoedelijk nog eenige dagen zal duren voor men weer op de plek is, waar het goud kan worden aangetroffen. Men is, om volkomen zekerheid te hebben, met de „Karimata" een belangrijk stuk terug gegaan. Vanmorgen heeft, zooals reeds verschillende malen is voorgekomen, een zand- verschuiving plaats gehad, waardoor de „Karimata" niet op de oude diepte kan baggeren. „Franco kan het zonder buiten- landsehe hulp stellen." Oordeel van geestverwant van den Nationalistenleider. SARAGOSSA, 31' Juli. (Havas-A.N.P.) Iemand uit de naaste omgeving van generaal Franco heeft in antwoord op de vraag, welke de gevolgen voor het leger van Franco zouden zijn van een terugtrekking van buitenlandsche vrijwilligers verklaard: Het leger der nationa listen heeft geen buitenlandsche hulp noodig om een einde aan den oorlog te maken. Het leger van Franco telt thans 800.000 man, die onder leiding staan van een voor zijn taak berekend kader. Volgens den zegsman, die doorgaat voor iemand, die de meening van generaal Franco vertegenwoordigt, zouden in het rechtsche leger ongeveer 2500 Duitschers strijden, met inbegrip van de vliegers, en 23.000 Italianen. Aan het front van Teruel tot de Middelland- sche zee bevinden zich twee Italiaansche di visies, die optreden te midden van aanzien lijke contingenten, welke uitsluitend uit Span jaarden bestaan. Hoewel Franco steeds uitdrukking heeft gegeven aan zijn erkentelijk heid jegens de bondgenooten, die hem van het begin var. den oorlog af heb ben geholpen, is hij volgens den zegs man in staat met eigen middelen tot een definitieve overwinning te komen. Dit wil zeggen, dat voor Franco de kwestie der terugtrekking van vrij willigers zich veeleer voordoet als een gevoelskwestie en een kwestie van be ginsel dan als een kwestie van zui ver militairen aard. Een onafgebroken stroom trok naar Zandvoort. Extra drukte voor tram en trein. record-Zondag van het sei- m zoen tot nu toe. Dat was het antwoord dat wij kregen toen wij bij tram en syoor infor meerden hoe deze yoyulaire vervoer middelen gisteren de toy-drukte van den eersten waarlijk yrachtigen zomer dag hadden verwerkt. Extra treinen en trams hebben een onafge broken stroom stedelingen naar Zandvoort gebracht waar zich uiteraard de grootste drukte concentreerde. Meer dan 10.000 men- schen hebben van den trein die ongeveer een kwartier-dienst had georganiseerd, gebruik gemaakt. Deze reizigers kwamen meest van Amsterdam. De diensten zijn zonder stagnatie verloopen zoodat men behalve van een druk ken ook van een geslaagden Zondag kan spre ken. Was het vervoer per trein druk, de trams en autobussen van de N.Z.H.T.M. hebben even eens een voor dit seizoen ongekende drukte te vervoeren gehad. AI het beschikbare materiaal was in dienst gesteld, zoodat een geregelde 10 minuten dienst op Zandvoort kon worden ingesteld, die de groote stroom van verkwikking en verkoe ling zoekende vacantiegangers dezen Zondag vervoerde. Zandvoort heeft gisteren een zeer zeldzamen dag beleefd, een dag, die het niet licht ver geten zal. De drukte op de badplaats overtrof niet alleen eiken reeds gepasseerden Zondag doch deze Zondag was een recorddag van eenige jaren en men kan gerust zeggen: zóó heeft Zandvoort haast geen Zondag gekend. Behalve de tijdelijke bewoners, die vanzelf reeds veel levendigheid brengen, kan men veilig aannemen, dat het aantal niet tot de bevolking hoorende menschen gisteren 120.000 heeft bedragen. Zelden is het strand zoo vol geweest als gisteren, en vele bezoekers hebben dan ook vergeefs getracht een badstoel of een ligstoel te bemachtigen. Werd een stoel ver laten, dan bleef die geen moment onbezet. Zelfs op het strand viel het moeilijk om er door te komen, en het opzoeken van kennissen of familieleden was onbegonnen werk, als men niet precies had afgesproken waar men zat Het strand was één menschenzee. De pachters hebben dan ook gelukkig niet behoeven te kla gen. Velen konden het werk niet af en dach ten wellicht: had ik maar meer stoelen. Van des morgens vroeg af kwamen stroo men fietsers over de Zandvoortschelaan uit de richting Haarlem en onafgebroken duurde dit voort tot laat in den middag. De trams en treinen waren overvol en bij aankomst werd telkens weer een nieuwe hoeveelheid dagjes- menschen aangebracht, die moeite zouden hebben om een plaatsje te bemachtigen bij de terugreis. In alle richtingen werden onder hoogspanning gewerkt; vooral de badinrich tingen kwamen handen te kort en het aantal baders was zóó groot, dat men tusschen de afgebakende gedeelten geen zee meer zag. De parkeerterreinen konden de auto's niet meer Boven: De Hawaii Clipper van de Pan American Airways, welk vliegtuig ver moedelijk verongelukt is. Aan boord be vonden zich zes passagiers en een be manning van negen personen. R e c h t s EEN VREDIGE „SLAG". In ver schillende Engelsche plaatsen heeft de traditioneele „Bloemenslag" plaats ge had. Een oorlogsbodem, die op een eer- sten prijs beslag wist te leggen. Het woord is aan Henry Adams-. Zij weten genoeg, die weten hoe te leeren. bergen en stonden overvol. Waar men kwam, langs de boulevards, in de café's, in de hotels, in de restaurants, overal geen stoel onbezet. Het was Zandvoort op zijn best. In de mid daguren moesten de ijsondernemers inder haast en onvoorzien hun snel slinkende voor raden aanvullen. Het mag verwondering wekken, dat geen enkele verkeersstagnatie te bespeuren viel en dat zich geen ernstige ongevallen hebben voorgedaan, al werd nog wel eens een ver dwaald kind aangetroffen, dat na lang zoeken of middels de daarvoor ingerichte post. bij het begin van den Strandweg weer gelukkig werd vereenigd met de ongeruste ouders. Ook de verschillende taxi-ondernemers heb ben beste zaken gedaan, want velen, die niet wilden of konden wachten, lieten zich naar huis rijden. Er is zeer goed verdiend, zoodat geen klaag zang werd vernomen van de zijde der onder nemers. Laten we hopen, dat de resteerende Zondagen zooals gisteren zullen zijn, dan kan er heel wat schade ingehaald worden. Het zal echter wel moeilijk zijn om den recorddag van gisteren te breken. .Druk verkeer op den Spaarndamschcnweg. Het water brengt verkoeling! Zoo dachten ook Zondag de zeer velen, die in de avond uren ver'poozing zochten langs den Spaarne- wal. Vooral wandelaars, maar ook vele fiet sers zoeken op warme dagen den waterkant en brengen daar een paar uren door. De sap pig groene grasbermen bieden dan ruime ge legenheid tot zitten en zeer velen maken daarvan een dankbaar gebruik. Het was Zondagavond druk èn gezellig langs heel het Noorder Buiten Spaarne tot in Spaarndam toe. Bekend nienschenredder overleden. A. P. Smit op Terschelling. Op 87-jarigen leeftijd is vannacht te Ter schelling overleden één der beroemdste men- schenredders van Nederland, A. P. Smit, vroe ger schipper van de reddingsboot te Oosterend. Aike Smit heeft 77 menschen van een wissen dood gered. Met een tiental roeiers heeft hij met een kleine reddingsboot de grootste ge varen doorstaan. De eerste redding dateert van 1877 en zijn laatste van 1925, toen hij op 23 November in een vliegenden storm 7 mannen van de Duitsche boot „Ella Larsen" haalde. In denzelfden nacht is zijn zoon bij de ramp van den loodsschoener van Terschelling om gekomen. Smit was Broeder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. Als zoodanig kreeg hij een jaarlijksche uitkeering. Hij was gepensioneerd door de Noord-Zuid-Holland- sche Reddings Mij., terwijl hij tevens nog een toelage uit het Dorus Rijkersfonds genoot. Smit is indertijd ook aan H. M. de Koningin voorgesteld. Wij garandeeren U ABSOLUTE VERDELGING onder geheimhouding en schriftelijke garan tie, volgens speciale beproefde methode. Zuiveringsonderneming „RADICAAL", GEN. CRONJéSTRAAT 135 - TELEF. 11657. (Adv. Ingez. Med.) HEDEN: 12 PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING. pag. Zondag is het een recorddag voor Zand voort geweest. 1 De teraardebestelling van mevr. Schuil-Ilol 3 BINNENLAND. De ..Karimata" zal voorloopig nog wel geen goud vinden. 1 Bij liet baggeren naar het goud der Lutine zijn o.m. 3 kanonnen omhoog gebracht. 2 Bij het zwemmen zijn vijf jonge menschen verdronken. 3 BUITENLAND. Op Mandsjoerijsch gebied is het tot een ernstige botsing gekomen tusschen Rus sische cn Japansche troepen als gevolg van het feit, dat de Japanners de heu vels van Tsjangkoefeng en Sjatsauping in bezit namen. 4 De Balkanentente heeft de bewapenings beperkingen voor Bulgarije ingetrokken. 4 Dc Hawaii Clipper van de I*an American Airways is vermoedelijk verloren. 4 SPORT. Bartali eindigt den Tour de France met grooten voorsprong op Vervaecke. 5 De N'ederlandsche honkballers slaan dc Belgen met 6 tegen 5 5 Er worden slechts enkele N'ederlandsche roeiploegen naar de Europeesche kam pioenschappen afgevaardigd. 6 Van Vliet, Ooms en Peperkamp zijn de kampioensprinters van Nederland; Pij nenburg wint de achtervolging. 6 B. M. W. wint de 500 c.c. klasse te Assen; de Nederlanders boeken groote successen. 7 ARTIKELEN. R. P.: De kracht van Frankrijk. 1 K. de Jong: Zanguitvoering te Spaarndam 2 De Burgerlijke Stand van Haarlem is on- genomen op q

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1