Haarlems Dagblad Het noodlot van het mooie weer. Russisch-Japansch incident neemt grooter omvang aan. Russische batterijen hebben het bombardement bij Tsjangkoefeng hervat. Vliegtuig-ongeluk bij Rijswijk. Apenstreken. Het belangrijkste 56e Jaargang No. 16906 Uitgave Lonrens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N. V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Woensdag 3 '£ugustus 1938 Abonnementen per week f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3325. frunco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiei 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclnmes f 0.60 per reget Regelnboniiemenlstarieven op aanvraag. Vraag en aaubod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes tie rubriek. Water eischt talrijke slachtoffers. Het is begrijpelijk, dat men bij dit mooie zomersche weer verkoeling in het water zoekt, maar ieder diene daarbij toch vooraf te bedenken, dat men, als men de zwemkunst niet goed machtig is, de uiterste voorzichtigheid moet betrachten. Want anders speelt men met het eigen leven en met dat van hen, die een drenkeling trachten te redden. Gisteren hebben velen, die zijn gaan zwemmen, helaas, den dood in het water gevonden. Te Nijmegen waren Dinsdagmiddag vier jongelui gaan baden bij de Plaat aan de Waal onder Nijmegen. De jongens begaven zich daarbij in water, dat tot dicht aan den oever verraderlijk gemaakt wordt door draaikolken. Plotseling zagen de jongens, dat ééh van hen, de 15-jarige W. Straten, door den sterken stroom afdreef. De 16-jarige A. Schoonis bedacht zich niet en trachtte zijn vriend te redden. Hij bereikte hem inderdaad, maar spoedig moest hij hem weer loslaten. Nog even bleven de beide jongens drijven, dan verdwenen zij in de diep te en kwamen niet meer boven. Direct schoot van alle kanten hulp toe en tientallen zwemmers hebben gedoken, doch men vond de beide lijken pas toen de politie ging dreggen. Op dezelfde plaat is Maandag de dienst plichtige korporaal Broekman uit Nijmegen verdronken. Zijn lijk werd Dinsdag gevon den. Dinsdagmiddag tijdens schafttijd, even na twaalf uur, begaf zich de twee-en-twintig- jarige arbeider A. Kruf uit Halsteren, in de Kruysbeek nabij de Blauwsluis onder Steen bergen om te zwemmen. Na eenigen tijd ver dween hij plotseling in de diepte. Eenige per sonen, waaronder dokter Meulenkamp uit Steenbergen, doken meerdere malen naar den drenkeling, doch slaagden er niet in hem te vinden. Eerst na twee uur dreggen werd het lijk opgehaald. De omgekomene was geplaatst bij de in werkverschaffing uit te voeren sluis- werken te Steenbergen. Hij was gehuwd en vader van een kind. Nabij het kampeerterrein bij paal 2 aan de Waalhaven te Rotterdam is Dinsdagmiddag omstreeks vier uur de 14-jarige A. D. Neys bij het zwemmen in de Nieuwe Maas verdronken. De jongen stak plotseling een hand op en verdween verder zonder geluid te geven in de diepte. Hoewel er direct veel assistentie aan wezig was slaagde men er aanvankelijk niet in den jongen te vinden. Eerst na eenige uren vruchteloos dreggen en duiken slaagde ten slotte de 35-jarige timmerman C. J. van Werkhoven er na enkele malen duiken in den jongen boven te brengen. Geruimen tijd heeft men getracht met kunstmatige ademhaling de levensgeesten op te Wekken, maar daarin slaagde men niet. Dinsdagmiddag is te Gorinchem de 12-jarige H. van Haarlem bij het baden verdronken. De jongen had om half een de ouderlijke wo ning verlaten. Om 2 uur werden zijn kleeren gevonden nabij het zwembad buiten de Da lempoort. Na geruimen tijd dreggen is het lijk om half zes opgehaald. De 21-jarige mej J. K. M., wonende te Bos koop is bij het zwemmen in de Opwegwete- ring verdronken vermoedelijk doordat zij in het water onwel werd. Daar er ter plaatse zeer druk werd gezwommen, bemerkte men haar afwezigheid eerst na een half uur. Na enkele oogenblikken. dreggen haalde men het slachtoffer op. Kunstmatige ademhaling mocht toen echter reeds niet meer baten. Te Alkmaar is bovendien nog een meisje van vijf jaar Alida Maria Boersen verdron ken. Het kind had de ouderlijke woning aan den Baansingel verlaten om naar men aan nam, te gaan spelen in den nabijgelegen speeltuin. In den loop van den middag kwam de kleine niet thuis, zoodat de ouders onge rust werden en men aan een ongeluk begon te denken. Om acht uur 's avonds was het kind nog niet terug. Toen riep men de hulp in van een nabijwonenden bakkersknecht, die als een goed zwemmer bekend staat en ver zocht hem te gaan duiken, omdat men aan verdrinking dacht. Inderdaad bleek dit juist te zijn; eenigen tijd later bracht de man het lijkje van het meisje boven. Omstreeks 8 uur gisteravond waren 2 vrien den bij paal 57, d.i. ongeveer 2 K.M. ten Zui den bij paal 57, ongeveer 2 K.M. ten Z. van de Zuiderpier te IJmuiden om aldaar te gaan zwemmen. Twee van hen, A. van der Steen, wonende Jac. van Heemskerkstraat en het slachtoffer F. Rozenheek, hadden zich te wa ter begeven. Het was, doordat er een stevige Noordelijke wind stond, vrij ruw en het gevolg was, dat het niet lang duurde, of beide jon gens kwamen in een gevaarlijke positie. Wat er precies gebeurd is, is nog niet bekend, maar omstreeks 8 uur werd de Umuider Red dingsbrigade, die juist aan het oefenen was, gewaarschuwd, dat er iemand bij paal 57 ver dronken was. Toen de IJ. R. onder leiding van den heer A. P. Bakker ter plaatse kwam, was van der Steen inmiddels reeds op het strand teruggekomen, waar eenige baders hem reeds hadden geholpen. Deze hulp was noodig, om dat de jongeman bijna verdronken was. Toen men hem verzorgd had en hij weer wat bij zijn positieven kwam, waren zijn eerste woorden: ..Is Rozenheek er al uit?", hetgeen voor de IJ. R. het bewijs was, dat er nog een drenkeling moest zijn. De IJmuider Reddingsbrigade stelde daarop pogingen in het werk. om den vermisten Ro zenheek te vinden. De leden vormden een ket ting een eind zee in en van de reddingsvlet af begon men te dreggen. Maar ondanks dat men geruimen tijd het zoeken voortzette slaagde men er niet in den drenkeling te vinden. Ver moedelijk was deze door den sterken onder stroom naar zee gedreven. Tot heden is het lijk van den gisteren aan het strand verdronken 22 jarigen F. Rozen- beek nog niet gevonden. Naar wij vernemen is de toestand van zijn kameraad Van der Steen, die bewusteloos op het strand werd gebracht zeer gunstig. Hij zal wel geen nadeelige gevolgen van het on geval ondervinden. PLEIDOOI VOOR ALGEHEELE BEVOLKING VAN HET BRIT- SCHE IMPERIUM. Desnoods met mensctien van niet- Britsche nationaliteit. Advies van den secretaris-generaal van Koloniën. LONDEN. 3 Augustus. Dn laatsten tijd wordt steeds sterker de wensch kenbaar ge maakt. dat de onbevolkte gebieden van het Britsche Imperium zullen worden bevolkt. In vele politieke en economische kringen wordt daaraan groote waarde toegekend en er zijn verschillende vooraanstaande lichamen en personen, die er zich ondubbelzinnig over heb ben uitgesproken. De voornaamste reacties zijn geweest het rapport van de „Overseas Settlement Board", een memorandum, dat is uitgegeven bij de sluiting van de Engelsch-Australische handels onderhandelingen en een rede van den secre taris-generaal van koloniën, de Duke of De vonshire. de vroegere Lord Harrington, in het Hoogerhuis. Als wij ons Imperium niet zelf kunnen be volken. aldus deze spreker, en het niet binnen beperkten tijd in staat brengen zich zelf te verdedigen, dan zal iemand anders het voor ons bevolken. Wij hebben een groot gedeelte van de aarde in bezit en houden anderen er van af, het te bezetten, hoewel wij hetzij niet in staat, het zij onwillig zijn die streken te ontwikkelen. Een dergelijke stemming onder de landen, die naar gebied uitzien, is niet bevorderlijk voor den vrede. Het is van vitale beteekenis, dat ons Im perium wordt bevolkt door menschen, die dan misschien niet van ons eigen volk zijn, doch dan toch dezelfde idealen van vrede en vrij heid hebben. De blanke bevolking van het Imperium, al dus de hertog, telt 70 millioen zielen en daar van zijn er 49 millioen samengepakt op de Britsche eilanden. In 1913 trokken nog 223.000 menschen meer uit dit land naar de domi nions dan in omgekeerde richting. Het vorige jaar echter vertrokken er slechts 26.000 naar de dominions, terwijl er 34.000 uit repatrieer den, zoodat er een overschot van 8000 men schen was. (United Press). (Nadruk verboden). Mexicaansclie olie naar Duitschland. Duitsche firma's zouden reeds tal van tank schepen hebben gehuurd. Uit Washington 2 Augustus: Volgens door het mijnhureau ontvangen inlichtingen heeft Mexico in Duitschland een markt gevonden voor den uitvoer der onteigende aardolie. Ver scheidene tankschepen zouden door Duitsche firma's gehuurd zijn voor perioden, variee- rende van zes maanden tot twee jaren, in som mige gevallen zelfs voor den - tijd van tien jaren. De zaken werden rechtstreeks met de reeders afgesloten. De schepen zullen onder de vlaggen van verschillende Europeesche mogendheden varen. Volgens het mijnbureau bevatten de con tracten de verplichting de petroleum in Engel- sche of continentale havens te lossen, doch, aldus het rapport, het is waarschijnlijk, dat de werkelijke bestemming der schepen Duitsch land zal zijn. De ontspanningsorganisatie der Italiaansehe „Dopolavoro" demonstreert op een door haar georganiseerde tentoonstelling volksdansen, welke door koning Victor Emanuel (links op den achtergrond) worden bijgewoond. Beschermingsmaatregelen tegen luchtaanvallen in geheel Oost-Japan. (Zie ook pag. 4.) TOKIO, 3 Augustus. Er komen hier berichten binnen, volgens welke de ge vechten om den heuvel van Tsjang koefeng nog grooter omvang hebben aangenomen. Deze berichten worden in Tokio met groote bezorgdheid ont vangen. Weliswaar verklaart men in de kringen der regeering, dat deze grensincidenten niet tot een oorlog zullen leiden, doch in militaire kringen zegt men uitdrukkelijk, dat men, in dien Rusland zijn actie niet onmiddel lijk staakt, zijn standpunt zal moeten verlaten. Blijkens een mededeeling van het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken hebben de Russische batterijen de bombardementen op het Japansche gebied bij Tsjangkoefeng hervat. Uit Keijo bereikt ons het bericht, dat de gouverneur-generaal aldaar als beschermingsmaatregel tegen de lucht aanvallen een verbod tot het branden van licht heeft uitgevaardigd. Onder de bevolking in deze streek heerscht groote ongerustheid. De be woners verlaten de streek in grooten getale. Uit Tokio wordt gemeld, dat in ge heel oostelijk Japan, met inbegrip van Tokio, van Donderdag af een soortge lijke maatregel als in Keijo zal wor den toegepast. De straatverlichtingen en de lichten van voertuigen moeten gedoofd worden, evenals de lichten aan den buitenkant der huizen. (United Press.) Russische aanval afgeslagen. TOKIO, 3 Aug. (Reuter- A .N. P.). De woordvoerder van het Japansche ministerie van oorlog heeft medege deeld, dat de Japansche troepen met succes een aanval van de Russen heb ben afgeslagen. Hij voegde hieraan toe, dat de Japanners reden hebben om aan te nemen, dat gisteren voor het eerst afdeelingen van het gere gelde Roode leger zijn opgetreden, terwijl vroeger alleen de grenswachten van de Gpoe optraden. Men is der halve in Japan geneigd de zaken ern stiger te beschouwen. De woordvoerder van het ministerie van buitenlandsche zaken heeft medegedeeld, dat Japan heeft geprotesteerd tegen de aanval- den uit de lucht op Mandsjoekwo en Korea. Hij voegde hieraan toe. dat te zeven uur in den ochtend de Russische infanterie weder om tot den aanval is overgegaan bij Tsjang koefeng en Sjansjauping. De aanval werd afgeslagen. NATUURLIJK IN AMERIKA De kleinste kampeerwagen ter wereld werd dezer dagen door een negenjarig meisje en haar vijfjarig zusje op het Californische strand gedemonstreerd Militair toestel in vrille geraakt. Gistermiddag om ongeveer half twee is tusschen Rijswijk en Delft, ter plaatse van de kalkovens aan het Jaagpad, een militair vliegtuig uit Soesterberg, een Koolhoven F. K. 51, neergestort, naar wij reeds in een groot deel onzer vorige oplage heb ben gemeld, waarbij de 24-jarige 2de luitenant J. L. J. Swartjes om het le ven is gekomen en de soldaat leerling vlieger Verheyen zwaar werd gewond. De machine was Dinsdagmiddag te 12 uur op Ypenburg geland en om kwart voor één daar vandaan weer vertrokken. Korten tijd later steeg van het vliegveld een Koolhoven- toestel de P.H. F.K.D. op. voor een proefles van de Nationale Luchtvaartschool, met een leerling en een instructeur. De militaire machine, aldus ver klaarde ons de instructeur van het Ni.S.-toestel, heeft toen de F.K.D. gebruikt als oefen-object. De F.K.D. vloog op 250 Meter hoogte en de militaire machine vloog lager. Eenige malen voerde de militaire ma chine een oefening uit, waarbij de be stuurder het toestel scherp naar boven trok. Tweemaal ging dit goed doch bij de derde oefening kwam de machine in een vrille en stortte naar beneden. Het toestel kwam terecht in een stuk wei land aan het Jaagpad, midden tusschen de daar staande broeikassen. Een ware ruïne werd hier aangericht. Tientallen ruiten vlo gen in scherven en enkele kassen werden ge heel vernield. Het vliegtuig boorde zich met den neus in den grond en bleef vrijwel recht op staan met den staart omhoog. De inzittenden van het N.L.S.-toestel, die het ongeluk zagen gebeuren, keerden naar Ypenburg terug, waar zij onmiddellijk den commandant van de luchtvaartafdeeling Soes terberg waarschuwden en hulp uit Delft re- quireerden. Luitenant Swartjes stond bekend als een zeer goed vlieger en was als instructeur werk zaam. De verongelukte machine was een les- toestel. De vraag is nog. of luitenant Swart jes de machine bestuurde dan wel de leerling vlieger Verheyen. onder toezicht van luitenant Swartjes. Wat de toestand van leerling-vlie ger Verheyen betreft vernemen wij nog. dat deze een zware hersenschudding heeft gekre gen en verschillende verwondingen aan het gelaat. Echter zou er. aldus werd ons mede gedeeld. geen oogenblikkelijk levensgevaar aanwezig zijn Van de zijde van het vliegveld Ypenburg werd nog medegedeeld, dat de aan wezigheid van het Koolhoventoestcl louter toevallig was en dat beide machines in geen enkel verband in de lucht vlogen. Het woord is aan Leo Tolstoi: Het verbazingicekkendstc is. dat de gansche maat schappij niet iti opstand komt op dat woord „oorlog". (Achtereenvolgens zijn te Den HaagDoetinchem en Gouda apen ontsnapt en na korten tijd u>ecr gepakt). Dit is. naar den alouden trant, De tijd van zeeslang en komkommer, Onder de leus van meen'ge krant: Hoe sappiger lectuur, hoe krommer. Maar de komkommer en de slang Zijn heden niet meer in de mode. Het nieuws blijft heel het jaar in gang, Men heeft die twee niet meer van noode. Nu komt opeens het apenras. Hier in ons land de iaalste weken. Alsof daaraan behoefte was Verrassen met zijn apenstreken. Een drietal heeft zich uitgesloofd. Om wat op zich te laten jagen En ons een apekool gestoofd, Tot ons vertier in zomerdagen. Zij hebben wel wat schrik verspreid, Bij oude dames, die z' ontmoetten, Maar hebben weer na korten tijd Hun escapades moeten boeten. 't Was een onschuldig soort vermaak. Geen mensch heeft scha erdoor geleden, Eenmaal gepakt, was gauw de zaak Van aap en mensch weer pais en vrede. Maar vindt u ook niet inderdaad. Als 't met den mensch wordt vergeleken Er schuilt per slot heel weinig kwaad In letterlijke apenstreken. P. GASUS. Ambtenaar bij steunverleening gearresteerd. WEESP, 3 Augustus. Naar wij vernemen is Dinsdagavond ge arresteerd de ambtenaar bij de steunverlee ning te Weesp P. v. A„ die zijn vacantie te Loosdrecht doorbracht. Na dienzelfden avond naar Amsterdam te zijn overgebracht, is de aangehoudene heden, Woensdagochtend, voor den subst. officier mr. J. W. Bosch geleid. WINKELDIEVEGGE BETRAPT. Hedenmorgen word in het magazijn van de firma Vroom en Dreesmann een vrouw be trapt op het stelen van een popper.stooltjc ter waarde van 49 cent Zij werd gearresteerd. Nadat proces verbaal was opgemaakt werd zij weer op vrije voeten gesteld. HEDEN: 10 PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING. Welke grensdocumenten noodig zijn bij het maken van tochten. Op den hoek van dc Van Ecdenstraat en Tempeliersstraat is Dinsdagmiddag een glazenwasscher van een ladder gevallen en ernstig gewond. BINNENLAND. Het water heeft gisteren vele slachtoffers geëiseht. De leiders van het „Karimata"-werk ver wachten Donderdag weer goud. Verschillende Eerste Kamerleden zijn van oordeel, dat meer geld moet worden be steed aan passieve luchtbescherming. De vrijstelling wegens broederdienst voor de lichting 1939. BUITENLAND. Dr. E. van Raalte: Het jongste Congres van de Unie van Voikenbondsvereeni- gingen. De Italiaansehe regeering zou binnenkort 60.000 Joden uitwijzen. Dc Russisch-Japansche vijandelijkheden duren nog voort. Lord Runciman bevindt zich op weg naar Praag. SPORT. Wals wint het stayer-kampioenschap van Nederland. Prachtig slot van dc zeilwedstrijden op liet Buiten IJ en IJselmeer. ARTIKELEN. J. H. de Bois: Kunst in Haarlem en daar buiten. Han van der Horst over het Mauritspark, de nieuwe villawijk. L. S. Mesembrianthemums. Van onzen Geneefschen correspondent: Nieuwe economische wereldcrisis niet verwacht. De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen on pag. 5

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1