Haarlem's Dagblad Felle brand Warm tot Karimata In liet Zuiden. in de Marnixstraat. Nu het warm is... Zandvoort-Bad zeer warm Militair vliegtuig nabij Soesterberg neergestort Hef belangrijkste 56e Jaargang No. 16908 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N. V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 13054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 A drain. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Vrijdag 5 Augustus 1938 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertenliën: 1-3" regels f 1.75. elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Kegelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regel# f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentje# sie rubriek. Er is een volgende herinnering aan onze Fransche autoreis, die onuitwischbaar zal blij ven en zij geldt een klein, malsch, hellend bergweitje boven Grenoble. Daar hebben we op gekampeerd na een bergenrit door Dau- phiné: Col Granier, Col de Porte en zoo meer, met een ietwat haastig bezoek aan het ver maarde, nu onbewoonde klooster de la Grande Chartreuse. De trouwe auto met zijn zes pas sagiers en zware bepakking heeft hier en daar wel even geprotesteerd, maar hij is een Ame rikaan en dus opgewassen tegen het ergste doorzetten van zijn scheppers. Dat weet u wel. Zij noemen dat „doing Europe". Maar bovenop hooge bergruggen scheidt hij er wel eens mee uit, eischt nieuw koelwater uit de extra-tank die hem ook al belast en wil vertroeteld worden met koude compressen. De heete wind van het Zuiden beïnvloedt ook de honden in de kleine, witte dorpjes met hun steile straatjes en hun glasheldere water stroompjes door steenen goten. „Hoe Zuide lijker je komt, hoe luier de Fransche honden worden", zeggen mijn ervaren reisgenooten, wier negende achtereenvolgende Fransche zomerreis het is en die mij de weldaad bewij zen mij mee te voerenbij afwisseling mij ook als bestuurder aanvaardend. Het is waar. Hier slenteren de honden nog traag weg. Bij Arles zullen zij, als wij naderen, alleen maar gaan zitten en knipoogen. Omtrent Montpel- lier en Béziers zullen zij midden op straat blijven liggen en verwachten dat wij om hen heen rijden. Met recht. Maar ergens In datzelfde Zuiden zwoegen de wielrenners van den Tour de France en de sfeer van hun strijd vervult gansch het groote land. Dus zijn de boerenzonen niet lui en klimmen in hun vrijen tijd op lichte race- karretjes met diepgebogen sturen en beklim men hun bergen, voorthijgend in de illusie eenmaal een Cosson, een Magne, liever nog een Bartali te worden. Tot in het nietigste ge huchtje worden kranten verkocht met enorme koppen over den Tour en hangen er biljetten met Tour-kaarten erop geteekend. Wij kun nen er ons niet aan onttrekken en heffen ergens op 1400 M. hoogte den landwijn op Middelkamp, die een étappe heeft gewonnen. Die dag wordt besloten op dat bergweitje. Het helt sterk. Ons kampement helt dus mee. De tenten staan voorover, de tafel staat scheef, alles in het dorpje Corenc helt. 's Nachts droom ik dat ik uit de tent rol, dui zend meters omlaag, tot in Grenoble. Maai bij het verschrikt ontwaken ligt het daar nog ver in de diepte, in een zee van lichtjes, en oogknipperend zie ik het als een omgekeerde sterrenhemel. Het Isère-dal is waarlijk prachtig, de schoo- ne stad daar beneden ligt in een geweldige kom tusschen de bergen en zij zijn vol bos- schen en kleurenweelde. Peinzend aanschou wen wij dit in den warmen zomeravond en ik bedenk dat den mensch toch zeer veel gege ven is, hetgeen niet als nieuwe maar wel als schoone gedachte verkwikt en niet voor de koe schijnt te gelden. Althans niet voor de koe „Marquise". Zij is blank, krachtig en welgebouwd maar haat alle hellingen. Zij wil niet omlaag en evenmin omhoog. Haar boer oefent met haar op zijn weitje en wij moedigen hem aan. Hij is een vroolijke boer, dik gelijk Marquise en ver maakt door haar onwil. Hij spreekt haar spot tend, verteederd, ook wel vaderlijk toe en ont haalt ons op commentaren. Wij zeggen: Ver koop haar naar Holland. Dat is vlak. „Ah non, elle doit obéir.... Tout va trés bien, Madame la Marquise....". Later wordt zij gestald. Enkele dorpsbewo ners komen weer vriendelijk en hoffelijk vra gen of dat nu heusch goed bevalt, dat kam peeren. „C'est bien la vie champêtre", zeg gen zij. „C'est bon?" Wij zijn geestdriftig. Eigenlijk zouden ze het, geloof ik, ook heel graag eens probeeren. Tegen de berghellingen boven ons komen ook meer kleine witte stip jes uit en ze zeggen met eenigen trots dat daar Belgen zijn, en Zwitsers, ook nog een paar HollandersHet is toch wel mooi, vooral van die gens du Nord, dat zij heelemaal hierheen komen om in hün dorpje te kampee ren. Wij zijn ook hier kennelijk welkome be zoekers. Maar 's morgens vroeg breken we al op en snellen omlaag naar Grenoble en door het Isère-dal, langs prachtige wegen en door dei nend, zwaarbeboscht laag heuvelland en wor den op dezen dag een beetje Amerikaansch want er is een einddoel aan deze reis: „een kaap in een zee", welker naam ik niet verra den mag, want dat moet geen toeristen-cen trum worden. Ik heb er mijn woord op moe ten geven. We zijn er nog een kleine duizend kilometers van verwijderd en we moeten in drie dagen toch nog even Arles zien, en Ta- rascon, en Orange, en Nimes, en vooral Car cassonne dat een wonder is, een historisch wonder Twee dagen wemelt het van indrukken als in een film. Het hoofd onzer expeditie is trou wens steeds aan het filmen met ons allen als min of meer gewillige, vaak onbewuste ac teurs. Romeinsche oudheden zijn hem even dierbaar als Frankrijk's schoone natuur. Nu we even in Amerikaansch reistempo moeten overgaan beleven wij ook een nacht in een hotel. Het is een groot en modern hötel in Nimes. dat een geweldige Romeinsche arena bezit uit den tijd van keizer Hadrianus en een Korinthisch paleis uit den tijd van Augustus dat nu La Maison Carrée heet en een schat yan Romeinsche oudheden herbergt.maar dat tevens een moderne stad is met breede boulevards en mooie winkels en een feestelijk leven ondanks vervaarlijke hitte. Daar zijn vier cafés aan zoo'n boulevard, twee aan twee tegenover elkaar, die onder één exploitant staan, 's Avonds zitten de vier terrassen vol menschen en op het grootste speelt een rood- gejast Spaansch orkest ten gerieve van alle vier. Dit Nimes is een van de wonderlijkste samenvoegingen van Oudheid en Heden die ik ooit gezien heb, al zal Carcassonne, waar ze streng gescheiden naast elkaar liggen en de Oudheid zich op een heuvel trotsch ver heft, wonderbaarlijker blijken. En dit Nimes met zijn boulevards en zijn feestconcert-sfeer op eiken avond, gansch den zomer door, telt maar 90.000 inwoners! Wij bedenken dat Haarlem er precies anderhalf maal zooveel heeft en vragen niet eens om de boulevards maar wel om de feestelijke sfeer en de kleu rige bedrijvigheid, om de concerten op straat en de eigen karakteristiekHelaas. Het Palace*>achtige hötel nemen we op den koop toe. Het is wel wat erg, na al het kam peeren. Het is verschrikkelijk warm, schoon ook zeer rein. En vervaarlijke muskieten-ga zen hangen er om de bedden en zijn geens zins overbodig, want het Haarlemsche mug- gen-bevolkingstal slaan ze in Nimes met mil- lioenen. 's Morgens kunnen we ons niet losmaken van al de oudheden der Romeinen en bewon deren urenlang. Er is èen oude antiquair die met zijn bouwvallig verblijf, zijn schatten en zijn gezin uit een roman van Dickens schijnt overgebleven. Waarom wil ik geen wit satij nen vest uit den Revolutietijd koopen als Ca- mille Desmoulins er toch op geborduurd staat, die ook journalist was Onbegrijpelijk. Enfin, zoo is zijn lot. Hij leeft temidden der rijk dommen zonder zelf ooit rijk te kunnen wor den. Dat is het lot der antiquairs. Et philo- sophiquement, monsieuris dat wellicht de beste manier om van rijkdommen te genie ten. Wij bespiegelen dit temidden van schilde rijen, oude meubelen, degens en sabels, Ro- meinsch vaatwerk, miniaturen van Isabey, bibelots en tallooze andere voorwerpen, in schemerige kamertjes met wrakke trapjes. Buiten blaakt de zon op de trotsche muren van Hadrianus' arena, waarop schreeuwende aanplakbiljetten een stierengevecht aankon digen, en regelt een agent in khaki met tro penhelm het verkeer van tallooze auto's. De oude antiquair wou hebzuchtig dat hij Spanje binnen kon komen om daar nu te koo pen. Maar men komt er niet in. Pas moyen. Eh bien, philisophiquement. Er zijn toch zaken met ons te doen, al is het niet in vesten van de Revolutie. En als het oude manneke ons uitlaat knippert hij door zijn brilleglazen tegen de felle zon van het Zuiden en trekt zich haastig terug in zijn wrakke donkere behuizing, „parmi ses riches- ses" Dat was Nimes. Antiek en modern, dood en levend en vooral: blakend. R. P. Sudeten-Duitsche afgevaardigde door Tsjech aangevallen. Incident te TeplitzSchönau. PRAAG, 5 Augustus (A.NP.) De Sudeten- duitsche afgevaardigde dr. Eichholz uit TeplitzSchoenau, is, naar het Duitsche Nieuwsbureau meldt, vanochtend vroeg met een begeleider door een Tsjech aangerand, zonder hiertoe eenige aanleiding te hebben gegeven. Na beleedigende uitlatingen van den Tsjech, waartegenover de Sudeten Duitscher volkomen kalm bleef, werd Eichholz plotseling door den Tsjech met vuistslagen in het gelaat bewerkt. Bovenwoning uitgebrand. In den afgeloopen nacht te 12.40 uur werd brand gemeld in het perceel Marnixstraat hoek Eikenstraat, waarin gevestigd zijn de fabriek en winkels van de N.V. Zuivelinrich- ting „De nieuwe Melkweg". De brand is ontstaan op den zolder, ver moedelijk doordat een vonk uit den fabrieks schoorsteen door een raam naar binnen was gewaaid. Voorbijgangers ontdekten het vuur, dat zeer spoedig een fel karakter aannam. Van alle kanten stroomde het publiek toe om den ontzaglijken vonkenregen gade te slaan. De roode gloed was tot in een verren omtrek te zien. De brandweer, die spoedig met veel mate riaal aanwezig was, tastte het vuur met drie stralen op de waterleiding aan. De brand woedde in het perceel, dat geheel leeg was. Het aangrenzende perceel werd bewoond door den bedrijfsleider, wiens vrouw ziek te bed lag, met een baby van één dag. Toen er ge vaar ontstond, dat ook dit perceel door het vuur zou worden aangetast, haastte men zich om het gezin in veiligheid te brengen. De moeder werd naar het Ziekenhuis vervoerd en de babj» vond een onderkomen bij de buren. Het mocht aan de brandweer, onder leiding van den commandant, den heer C. J. van den Broek, en van den hoofdbrandmeester, den heer H. Daudey, gelukken dit bewoonde per ceel te behouden. De bovenwoning van het onbewoonde pand brandde echter geheel uit. De juiste oorzaak van den brand is nog on bekend. Te vijf uur was de verpleegster even in het onbewoonde huis geweest. Daarna kwam er niemand meer. Eerst te kwart voor vier vanmorgen kon de brandweer inrukken. Een der brandweer mannen werd bij het blusschingswerk aan den pols gewond. De schade wordt door verzekering gedekt. Hittegolf in de Vereenigde Staten eischt 39 dooden NEW YORK 5 Augustus (Reuter) Ten gevolge van de hittegolf, welke thaixs elf dagen in de Vereenigde Staten heerscht, zijn 39 personen om het leven gekomen. Verlioogiag Gemeentefonds- belasting moet 168.000 opbrengen. De resultaten voor den belastingbetaler. Zooals wij gisteren reeds hebben gemeld, heeft de minister van Financiën bepaald, dat het aantal opcenten op de gemeentefondsbe lasting te Haarlem wordt gebracht op het maximum n.l. 75, een verhooging derhalve met 20 opcenten. De geraamde opbrengst hiervan is circa f 168.000. Voor het jaar 1938 is n.l. in de begrooting van het loopende jaar als opbrengst van 55 opcenten op de gemeentefondsbeslasting op een bedrag van 466.600 gerekend. Of dit bedrag van 168.000 ook werkelijk bereikt zal worden, is nu natuurlijk nog niet te zeggen, omdat er teveel factoren hierbij in het spel zijn. Nu deze verhooging der opcenten eindelijk een feit is geworden, zal zij tot resultaat heb ben, dat ieder aangeslagene in de rijksinkom stenbelasting, wat de gemeentefondsbelasting betreft, 1/9 meer zal hebben te betalen. Wie tot nu toe dus b.v. 27 in de gemeentefonds belasting moest betalen, zal door deze maat regel voortaan 30 moeten storten. Wij wijzen er echter nadrukkelijk op, dat alleen het aantal opcenten op de gemeentefondsbelas ting is verhoogd en dat derhalve ook alleen dit onderdeel van het belastingbiljet nu door het besluit van den minister wordt getroffen. De uitgebrande bovenwoning van het perceel in de Marnixstraat. Niet maar enkel een paar weken. Maandenlang is uitgekeken, Met verlangen in 't gemoed. Naar een echten zonnegloed. Hoe ontelbaar vele malen Hebben wij niet loopen smalen. Mopperend in het kwadraat. Op ons guur onguur klimaat. Nee, zei men, geef mij de tropen. Dat 's iets om voor warm te loopen, Als men zoo dezelfde zon. Hier nou ook eens hebben kon. Maar nou ja, dat blijven droomen. En zie aan, nu is 't gekomen, Heusch een heel behoorlijk staal Van dat tropisch ideaal. En zijn nu meteen de zuchten Van de strakke blauwe luchten, Wordt er nu met lof gepraat Over 't veel gesmaad klimaat? Nou. ik heb wat hooren klagen In de afgeloopen dagen: Harrejennig wat is 't heet, 'k Loop te baden in mijn zweet, 't Is geen werken in zoo'n hitte, 't Slaat je uit zelfs bij het zitten; O. wat zijn mijn beenen zwaar, Och, ik voel me toch zoo gaar; En veel meer nog, alle dagen Zuchten, steunen, puffen, klagen, Elke logica ten spijt. Met elk pufverbod in strijd.. Zomer is nu in den lande. Het is eigenlijk een schande. Dat men klaagt, nu men ontvangt, Waar men zoo naar heeft verlangd; Neen. zelfs in de kleinste mate, Is geklaag niet goed te praten, Uitgezonderd op één punt. Dat u vast ook voelen kunt: Als je dreigt om te bezwijmen, Dagelijks maar weder rijmen. Dat alleen geeft eiken dag, Alle recht op zelfbeklag. P. GASUS. Zaterdag 6 Augustus, aanvang half twee BEHENDIGHEIDSPROEVEN VOOR AUTO'S op den Boulevard de Favauge. Voor de microfoon Han Hollander. Interessante demonstraties Entrée 0.50. (Adv. Ingez. Aled.) De puffende menigte, die in deze zeer warme Augustusdagen in het water, in de schaduw, bij den ijswagen verlichting zoekt voor de groote hitte, zal vermoedelijk nog wel eenigen tijd moeten blijven zoeken naar plaatsen, waar het bij een Verwachting: meest zwakke veranderlijke wind, later weer uit Oostelijke richtingen, ge deeltelijk be wolkt, kans op onweersbuien, warm tot zeer warm. warmte als wij deze week meegemaakt hebben, prettig is te vertoeven. Want de vooruitzichten op een spoedig einde van de hittegolf zijn nog niet groot. Wel vermeerdert de kans op onweersbuien, en heeft het boven ver schillende plaatsen in ons land en in onze omgeving ge onweerd maar af koeling heeft dat niet gebracht. De depressies uit het Pool gebied blijven hoog in het Noorden en wan neer ons daarvandaan geen verkoeling be reikt. zullen we voorloopig nog, zoodra zich de gelegenheid daarvoor biedt, onze colbertjes aan den kapstok hangen en in zomersch tenue aan onze werktafel gaan zitten. Laten we evenwel niet klagen, want we hebben reeds lang naar mooi. zonnig weer verlangd en zal verandering van weer inderdaad wel ver betering brengen? Warme cijfers. Enkele cijfers van hoogste temperaturen, welke deze week in de hoofdstad zijn waar genomen F. C. Maandag 80 26.6 Dinsdag 83 28.3 Woensdag 77 25.0 Donderdag 83 28.3 En heden? Heden 90 gr. F? vischt hef vierde kanon op. (Van een specialen verslaggever). De hoop dat men vannacht met de .Kari mata" weer op de plek van het goud zou aan komen is niet in vervulling gegaan. Wel was men er waarschijnlijk vlak bij, hetgeen bleek uit de vondst van een groot kanon, het vier de kanon dat de .Karimata" reeds heeft op- gevischt. Ook werden andere voorwerpen op gehaald die er op wezen dat men zich boven het wrak. vermoedelijk zelfs boven het ach terschip bevond. Vannacht heeft zich even wel opnieuw een zandverschuiving voorge daan, met het gevolg dat men weer iets ach teruit moest. De verschuiving is evenwel niet van ernstigen aard, zoodat men verwacht, weer spoedig op de oude plek te zullen zijn. Het woord is aan Anonymus: Vergeet nooit, dat het niet noodig is om U kwaad te maken, wanneer U gelijk hebt en dat U niet het recht hebt om boos te worden, wanneer U ongelijk hebt. Beide inzittenden ernstig gewond Vanochtend omstreeks elf uur is een militair vliegtuig van het type F.K. 51, van een hoogte van 50 Meter afgegleden en in de nabijheid van de schietbanen op het vliegveld Soester berg tegen den grond te pletter ge slagen. De beide inzittenden zijn ernstig gewond overgebracht naar het mili taire hospitaal te Utrecht. De opcenten op de Personeele Belasting. Nog geen definitief resultaat bereikt. Naar men zich zal herinneren, heeft de mi nister van Financien eind April van dit jaar van de hem verleende bevoegdheid gebruik gemaakt om het aantal opcenten op de per soneele belasting in de gemeente Haarlem van 185 tot 195 te verhoogen. Deze 195 opcen ten zullen echter pas invorderbaar zijn wan neer de Raad de verordening op de opcenten in dezen zin heeft gewijzigd. Tot nu toe heeft daaromtrent geen enkel voorstel den Haar- lemschen raad bereikt en er is, naar wij ver nemen, ook nog geen besluit gevallen om trent die verhooging. Zooals men weet, is het gemeentebestuur van Haarlem terstond na het bekend worden van de beslissing van den Minister van Financiën met de regeering in onderhandeling getreden ten einde een ver hooging van 185 op 195 opcenten te voor komen. HEDEN: 12 PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING. pag. Omtrent de verhooging van de opcenten op de personeele belasting te Haarlem is nog geen definitief besluit gevallen. 1 De verhooging van de opcenten der ge meentefondsbelasting te Haarlem moet naar schatting f 168.000 opbrengen. 1 Bij een feilen brand in de Marnixstraat is een bovenwoning uitgebrand. 1 Tijdens de feestweek te Haarlem zal bij den etalagewedstrijd speciaal Ned. Fa brikaat naar voren worden gebracht. 2 Te Zandvoort is Donderdagavond een 23- jarige Haarlemmer bij het zwemmen ver dronken. 3 De voorbereidingen voor het openlucht spel „Eenheid door Oranje" op Elswout vorderen goed. 6 BINNENLAND. In de nabijheid van Soesterberg is van morgen een militair vliegtuig veronge lukt; de beide inzittenden werden ern stig gewond. 1 De voorzitter van den K. R. O., pastoor L. H. Perquin is gisteravond overleden. 3 Minister Romme heeft in de Eerste Kamer verklaard tegenstander te zijn van ver plichten arbeidsdienst. 3 BUITENLAND. De Japansche ambassadeur tc Moskou heeft aan Litwinof medegedeeld, dat Ja pan in diplomatieke onderhandeling wenscht te treden. 1 en 4 Lord Runciman heeft gisteren te Praag een delegatie der Sudeten Duitschers ontvangen. 4 Zuid-Engeland is Donderdag door hevig noodweer geteisterd. 4 Als gevolg van het conflict met Rusland zou Japan genoopt zijn de campagne in Zuid-China op te geven. 4 SPORT. Het sportgesprek van de week: Een onder houd met G. A. de Ridder. 7 Voetbal; Haarlem. V. S. V., Ajax en Feijen- oord zijn in één afdeeling ingedeeld. 7 ARTIKELEN. R. P.: In het Zuiden. 1 Van een specialen verslaggever: De „Ka rimata" zorgt voor hoogconjunctuur op Terschelling. 3 H. D. Vertelling: „Tranen" door Vera Ro binson. Q Van onzen Londenschen correspondent: Een interview met Leslie Howard. 6 Voor de Jeugd. 9 K. de Jong over het negende zomerconcert van de Haarlemsche Orkestvereeniging. 11 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen on n

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1