Aan allen! BRIEVENBUS V RIJD.An AUGUSTUS '1938 HAAREEM'S DAGBE'AD 9 E vorige week Zaterdag den 30sten Juli is Henri Ford, de groote auto fabrikant 75 jaar geworden en dit is voor mij aanleiding om jullie het een en ander over hem te vertellen. Je moet n.l. weten, dat hij bezig is een museum te stich ten, dat we wel een antiquiteitendorp zouden kunnen noemen. Zooals we in ons land te Arn hem het openlucht-museum hebben, waar zoo veel mogelijk verzameld wordt, wat typisch oud-Nederlandsch is, zooals oude molens, oude huizen (los hoes) enz. zoo verzamelt Ford alles wat typisch oud-Amerikaansch is. Bij de stad Detroit heeft hij een groot terrein hier voor bestemd. Hier verrezen achtereenvolgens een oud-Amerikaansch kerkje, een oud-Ame- rikaansch plattelandshotel, een apotheek, vol ledig ingericht, een ouderwetsch uurwerkma kerswerkplaats, een ouderwetsch fotographie- atelier, zooals het was in de eerste dagen van de fotografiekunst, een primitieve manufactu renzaak. zooals die indertijd bestond in 't verre Westen van Amerika, met volledige uit rusting enz. enz. Al deze gebouwen, werden op de plaats, waar Ford of zijn agenten, ze ontdekten, afgebroken en op het terrein bij Detroit precies weer 300 opgebouwd als ze op hun oorspronkelijke plaats gestaan hebben. Als er aan het inwendige der gebouwen iets ontbreekt, dan wordt door zijn agenten overal gezocht, op markten en in huizen, overal waar men maar denken kan, het ontbrekende te vinden. Tot zelfs in Europa toe zetten deze speurders hun speurtochten voort. Zoo vinden we in dit museum-dorp want dat is het langzamerhand geworden ook het geheele laboratorium van Edison uit Minlo Park, waar deze zijn groote ontdekkingen deed en waar Ford zelf een tijdje gewerkt heeft. Ford moest geen automobielfabrikant wezen, als hij hier ook niet een plaatsje had ingeruimd voor de auto. En zoo heeft hfl op een deel van het terrein een zoogenaamd Technisch Museum opgericht. Hier kan men precies volgen de ont wikkelingsgang, die de autofabricage heeft doorloopen. Men ziet er naast elkaar staan één der eerste fabrikaten der Ford-fabriek, een oud Fordje en de 25 millioenste. Om zijn eerste auto een 2 cyl. 4 P.K. wagen werd hij in 1895 danig uitgelachen. Alle oude werk plaatsen, die op het museumterrein staan, kunnen ook in werking gebracht worden, dus anders dan bij ons openlucht-museum en hier voor heeft Ford overal gezocht naar menschen van het vak en hij heeft ze gevonden die dat oude handwerk nog kennen en kun nen uitoefenen ook. Af en toe is dit noodig om een demonstratie te geven van het oude be drijf. En wat nu het merkwaardigste van dit door Ford gestichte museumdorp is. is wel hef feit, dat men hier niet met een auto, ook niet met een Fordje mag verschijnen. Het verkeer gaat hier óf te voet óf per rijtuig. Allerlei ouder- wetsche rijtuigen, vigelants en brikjes, staan den bezoekers ten dienste. Op het dorpsplein van Greenfield Village, zoo heet het museum dorp, staat zelfs een ouderwetsche smederij, waar de paarden kunnen beslagen worden en waar naast ook het wagenmakersbedrijf wordt uitgeoefend. In deze omgeving zou een auto ook niet passen en 't is dus zeer goed gezien deze nieuwerwetsche voertuigen in deze oude omgeving niete toe te laten. Een trekschuit is hier beter op zijn plaats. Misschien dat die later nog verschijnt, als het dorp voorzien is van waterwegen. W. B.—Z. Gas uit stroo. Zooals in ons land in de mobilisatiedagen sommige gasfabrieken met hout gestookt werden o.a, te Amerongen zoo neemt men tegenwoordig in Rusland proeven om gas te stoken uit stroo om daarmee weer de tractors te kunnen drijven. Baas boven baas. Een Amerikaansch in genieur heeft een plan ontworpen om te New- York een toren te bouwen, die 21/2 x zoo hoog zal worden als de Eif el toren. De kosten van dit reuzenbouwerk zouden 7 1/2 millioen gul den bedragen. Hoe snel en hoe hoog vliegen de vogels? Men zegt dat de torenkauw met een snelheid van 61 K.M. per uur vliegt, de sijsjes brengen het tot 55 K.M., de vinken tot 52 KM., de slechtvalk tot 59 K.M. de kraai en de meeuw tot 50 K.M. de spreeuw daar entegen tot 74 74 K.M. Is de snelheid dus niet zoo verbazend groot, ook de hoogte is niet zoo heel groot. De zwaluwen b.v. komen niet hoo- ger dan 500 M. de leeuweriken vliegen lager, maar de ooievaar komt van 300 tot 1800 M. hoogte, terwijl de eenden het soms nog hooger zoeken n.l. van 800 tot 2200 M. Een reuze sterrekijker. Men is thans in Amerika bezig aan het fabriceeren van een sterrekijker. waarmee men hoopt 6 milliard sterren te kunnen waarnemen. De lens voor dit toestel heeft een middellijn van 508 c.M. en weegt ongeveer 20 ton dat is dus 20.000 kilo gram. Het hoogste meer ter wereld. Dat is het Titicameer op de grens van Peru en Bolivia, dat op een hoogte van 4000 meter ligt. Eigen aardig genoeg komen er in dit meer maar 2 vischsoorten voor, waarvan de eene totaal oneetbaar is en de andere zoo goed als. VACANTIE AAN ZEE door W. B. Z. Zeg, ga je mee Naar de zee. 'k Neem mijn emmer en mijn schop 'k Laat maar thuis mijn groote pop. Toe, ga nu mee Naar de zee. 'k Trek een heel dun jurkje aan Dat zal nu zoo vroolijk staan. Kom, ga gauw mee Naar de zee. Ik bouw straks een groote berg, Word ik nat dan is 't niet erg. Jullie gaan mee Naar de zee. Vanavond ben je lekker bruin t Is zoo fijn aan strand en duin. c> Vior oufo .if Raadselprijzen voor de maand Juli zijn bij loting ten deel gevallen aan: GYMNAST, LOLLYPOP, JUFFERTJE SPRING IN 'T VELD die ze Woensdag 10 Augustus bij mogen af halen. Deze raadsels zijn ingezonden door Jon gens en Meisjes, die Onze Jeugd lezen. Iedere maand worden onder de beste op lossers vier boeken verloot. AFDEELING I (Leeftijd 10 jaar en ouder.) 1. (Ingez. door Vrouwtje Ulebuut.) Met h ben ik een dier, Met m een lichaamsdeel. Met gr een deel van 't groot geheel. Met p ben 'k een gewicht, Niet zwaar en ook niet licht. 2. (Ingez. door Mosplantje.) Mijn geheel bestaat uit een brandbare vloeistof van 9 letters. 6 7 2 9 is een grondsoort. 1 2 3 is een hoofddeksel. In Friesland zag ik een 3 7 4 1 De poes 6 5 7 4 3 op een muis. 1 8 3 is diep. 3. (Ingez. door Machteld.) Ik ben een beroemd zeevaarder en tevens een plaats in N. Holland. Welke? 4. (Ingez. door de Ruyter.) Wij zijn met ons tienen zusters. Een van ons is nietswaardig. Toch nemen we haar mee, want staat ze achter ons dan zijn we allen tienmaal zooveel waard. Hoe heeft dat zusje? 5. (Ingez. door Tromp.) Verborgen vruch ten. a. Het rappe lenige figuurtje van den ka bouter verdween in den boom. b. Wie beschuldigt dien man van diefstal? c. Rappe renpaarden liepen in het circus. d. Deze schaal bestond uit gelijmde scherven 6. (Ingez. door de Twee Zusjes.) Wie kan uit briefkaart een glazen voorwerp, halen, een schip, afval van koren,.brandstof, een vrucht, en wat heerlijks? AFDEELING II. (Leeftijd 9 jaar en jonger) 1. (Ingez. door Gerard van H.) Strikvragen. a. Welke bakker proeft nooit van zijn gebak? b. Welke toren staat nooit op een kerk? c. Op welk spoor zijn we nooit veilig? d. Uit welk glas wordt niet gedronken? 2. (Ingez. door Koolwitje.) Neem de helft van een pauw, de helft van een guit, de helft van een ster en de helft van een muis, zoodat je een maand van 't jaar krijgt. 3. (Ingez. door Liesbet H.) Welke vogel bestaat uit 3 meisjesnamen. 4. (Ingez. door de Tweelingen). Met d lig ik om 't water heen Met h ben 'k lekker zonder been. Met j gebruik je mij op 't brood Met k gebruikt mij klein en groot. Met 1 ben ik een heel jong dier, Met r heb 'k horens vaak tot sier. 5. (Ingez. door Poppenmoedertje.) Ik besta uit een boom en een deel van een boom, terwijl mijn geheel toch een deel van een boom is, dat ook door den banketbakker verkocht wordt. 6. (Ingez. door Marietje.) Verborgen visschen a. Deze jongen heeft een flinke lengte b. Wensch Olga geluk met haar verjaardag. c. Dit is lekkere boter. d. Je kunt dit verzenden per kar, per fiets of per boot. e. De visschen werden in de ton gestopt. RAADSELOPLOSSINGEN De raadseloplossingen der vorige week zijn: AFDEELING I 1. Hengelo, Weert, Sneek, Zandvoort. 2. Elba. 3. Paddestoel. 4. a. Nat. b. Regenboog. 5. Hand—Handel. 6. Vele handen maken licht werk AFDEELING EL 1. Kee, Marie, Emma. 2. Herman, Adolf, Bertram. 3. Toren, koren, Noren, Woorden 4. Tijgerkat. 5. Schaduw. 6. Zandvoort. Goede oplossingen ontvangen van: Gymnast 5 Boerinnetje 5 Kruidnoot 6 Lol lypop 5 Welp 5 Machteld 6 Tromp 5 De Ruy ter 6 De Tweelingen 5 Beery 6 De kleine Rekenbaas 6 Juffertje Spring in 't veld 6 Kerkje 6 Poppenmoedertje 6 De kleine Stuurman 5 Prinses Engelientje 5 Madeliefje 5 Moeders Huisknechtje 5 Roosje 5 Vrouwtje Ulebuut 5 De kleine Bootsman 6 De kleine Gichelaar 6 Eureka 6 Joice 6 Goudster retje 5 Zonnepit 6 Eikeldopje 6 Lindebloe sem 6. RUILRUBRIEK W. HOMMERSEN. Wilgenstraat 114. Haar lem-N. heeft: f 2.47 C. Jamin's Gravurebons. 8 Kwartjesbons, 3 Huishoudbons, 10 punten Meco Chocoladebons. 19 bons Snoet's wilde jaren, 13 bons Patria. De vliegende Hollander, 13 bons Haka, Verkade bons: 7 Waar wij wo nen, 16 Hans de Torenkraai, 3 De Boerderij. 1 Bloemen en haar vrienden, 1 Onze groote rivieren, Hille bons: 51 Album Limburg, geldig voor meerdere albums, 87 Zwerftochten door ons land.. 3 Pelikaantjes, 11 Vim en Sunlight. 2 bons B'ussink Mijn land. Al deze bons te rui len tegen plaatjes of bonnen Album Het Leven der Zee van de Karnemelkzeep. JUFFERTJE SPRING IN T VELD, Roze- prieelstr. 89, heeft: Franken bonnen 1 tegen 1 Hille, 2 bonnen tegen Klokz. en Jaminbon. Verkade bonnen 1 tegen 1 Hille. 2 bonnen te gen Klokz. en Jamin. ook de plaatjes, Quaker 3 bonnen tegen 1 Hille, Klok en Jamin, Hil- mosbonnen 2 tegen 1 Hille, Klok en Jamin, Fe lix 2 bonnen voor 1 Hille, twee bonnen van Franken voor 1 Hille. Plaatjes van Franken 1 tegen 1 Hille, Klok of Jamin. Kijken of men 't in Keulen hoort donderen. Hoe komen we aan dit gezegde? Wanneer het onweerde, had men in Keulen van ouds her de gewoonte, alle klokken en dat waren er wel 300 te laten luiden, zoodat de Keulenaars van den donder niets hoorden. Was het on weer nu zoo erg, dat men daar te Keulen, on danks het gebeier van alle klokken, het toch hoorde donderen, dan is 't te begrijpen dat ze verwonderd keken. 'T GESCHENK VAN DEN KONING. Toen omstreeks het jaar 1740 een groote schaarschte in Pruisen heerschte, besloot Fre- derik de Groote zijn onderdanen met krasse maatregelen ter hulp te snellen. In het dorpje Kolberg in Pommeren, dat er al heel treurig aan toe was. verscheen op een goeden dag opeens een afdeeling trommelsla gers van het Pruisische leger, die een roffel sloeg en bekend maakte, dat alle burgers zich voor het stadhuis moesten verzamelen om een geschenk van den Koning in ontvangst te nemen. Je begrijpt dat het in een oogenblik op het marktplein zwart van de menschen was. En kijk, daar hield, terwijl allen in gespan nen aandacht toekeken, opeens een wagen voor het stadhuis stil, volgeladen met kleine grauwe knolletjes! De menschen schrokken. Was dit nu het geschenk van den Koning, die doodgewone knollen? Smakelijk eten! Maar nu werd stilte geboden, een gemeente raadslid trad naar buiten en vertelde den menschen, dat dit een nieuwe, zeer smakelijke vrucht was. Zij was over de zee uit Amerika aangevoerd en de Koning wenschte. dat ze overal zou worden uitgepoot opdat de men schen allen overvloed zouden hebben. De menschen begrepen niet heel veel van de lange en gewichtige uitlegging, maar de knolletjes gingen van hand tot hand. werden beroken en zelfs belikt en dan hoofdschuddend doorgegeven. Een rolde er op straat en werd door een hond besnuffeld. Het dier keerde zich echter minachtend om. Toen ging er een ge mompel van afkeuring door de menigte. Zij mopperde: „wat een hond niet eens lust, moe ten wij zeker eten. Neen hoor, dat nooit!" Doch het tegenstribbelen hielp den Kolber- gers niets. De knolletjes werden eerlijk ver deeld en niemand durfde het geschenk te weigeren. Het grootste gedeelte ervan kwam echter op den mesthoop terecht. 't Volgend jaar echter had de Koning iets beters verzonnen. Hij zond ditmaal een wagen knolletjes, thans vergezeld van een landbou wer uit Zwaben die verstand van de zaak had. Deze ging van huis tot huis en legde allen menschen uit hoe zeaardappelen moesten poten en koken. Nog hetzelfde jaar prijkten de kruimige knolletjes op ieders disch en de menschen waren een en al lof voor het geschenk van den Koning! Waren ze het vorige jaar maar een beetje minder eigenwijs geweest. De kleinste bioscoop. Die is in 't bezit van den heer Ronald Yeatman in Zd. Londen, die op een stuk grond naast zijn huis een bioscoop theater heeft laten bouwen, dat wel zeer weel derig is ingericht, doch slechts plaats biedt aan 21 personen. Wist je dat? Het eerste Japansche oor- TWEE SCHATJES VAN KATJES door W. B.—Z. Vind je dit Geen schatj es Van katjes? De eene is spierwit, De andre zwart als git. Ze spelen met den garenklos En laten hem vooreerst niet los Ze kunnen ook ondeugend zijn, Maar och ze zijn ook nog zoo klein. Laatst waren ze zoo vreeselijk dol cr*u van En beten maar in moeders wol Toen werden ze in de keuken gezet En moesten voor straf heel vroeg naar bed. Ze keken elkaar eens droevig aan, Ze hadden samen kwaad gedaan. Maar de andre dag was alles voorbij. Ze kregen een grootee klos van mij. Nu spele Witje en Gitje Mijn beide katjes. Zeg, vind je 't geen schat-jes? Brieven aan de Redactie van de Kin der-Af deeling moeten gezonden worden aan Mevrouw BLOMBERGZEEMAN, Delftlaan 75. GRAS KLOKJE. Hartelijk dank voor die mooie kaart uit Leeuwarden. Wat is dat een prachtig gebouw hè. die Kanselarij. Blijf je nog een poosje uit? Ben je ook in den Prinsentuin geweest? Je naamgenootjes zijn goed overge komen. Nog w-el bedankt, 'k Ben verlangend naar je foto. Wat heb je al veel gezien van Friesland. GYMNAST en BOERINNETJE. Hoe heette die groote visch, die Gymnast heeft opgehaald? Logeer je nog in Amsterdam? En wat zijn de verdere vacantiepiannen? KRUIDNOOT. Logeer je nu heerlijk in Ber gen? Is de nieuwe fiets mee gegaan? Daar zul je vast heel netjes op zijn. THE LITTLE GARDENESS. Wel bedankt voor je leuke kaart uit Leiden. Blijf je er nog een poosje? Wat zielig, dat moeder nog steeds in 't ziekenhuis is. Ik kan me begrijpen, dat jij 't nu extra druk hebt. Gaat moeder nu vooruit? Ik hoop het ian ganscher harte. TROMP. Was de bootreis fijn? Je trof het wel bijzonder met 't weer. Hoe vond je het in Kampen? 't Is er heel wat stiller en ook heel wat kleiner dan in Haarlem. Blijf je er de verdere va cantie? MACHTELD. Is het verdriet al wat minder? Je moet maar denken: gedane zaken nemen geen keer. Er zijn heusch nog veel erger dingen in de wereld dan een mislukt examen. Als je voor je zelf weet, dat je je best hebt gedaan, leg er je dan maar rustig bij neer. Geniet nu maar heer lijk van 't zalige zomerweer. Dag Machteldje MOEDERS HUISKNECHTJE? Ik zet een vraagteeken achter je naam. omdat er geen naam onder je raadsels en briefje stond. Wat genieten jullie nu heerlijk op het sportterrein. Wat doen jullie den heelen dag? PRINSES ENGELIENTJE. Wat was het heerlijk in Uddel hè. "t Moest een beetje dichterbij liggen. Hebben jullie nu vacantie van den Kin- derbond? Spreek je de andere meisjes nog wel eens? DE KLEINE STUURMAN. Waar ben je al lemaal naar toe geweest? Je hebt toch zeker ook op 't water gezeten. Daar is een stuurman juist In zijn element. WILLEM VAN ORANJE. Ja. zoo is het. Za- kenmenschen kunnen niet altijd vacantie nemen, 's Avonds trek je toch zeker wel eens naar Zand voort. Hartelijk dank voor 't aardige lepeltje. Ik zal 't als een prettige herinnering bewaren. Ben je nog n^ar Apeldoorn geweest? POPPENMOEDERTJE. Vast hartelijk ge feliciteerd met vaders verjaardag, t Zal natuur lijk «en heerlijke dag worden. De autoped wordt zeker dagelijks gebruikt. En de stelten misschien ook wel. Areel genoegen ln 't hooge Noorden. JUFFERTJE SPRING IN 'T VELD. Hoe hoog spring je wel, nu Je een raadselprijs hebt ge- .vonnen? Nog hartelijk gefeliciteerd met ooms verjaardag. Wat zal moeder het nu weer druk hebben met al die neefjes. Jij helpt natuurlijk flink mee. DE KLEINE REKENBAAS. Wat had jij een prachtig rapport. Waar gaan jullie in de fcest- week naar toe? Je vindt het natuurlijk fijn om straks naar een nieuwe school te gaan. Geniet nu maai heerlijk vén je vacantie. Je hebt het eoht verdiend. ROOSJE. 'k Vond het gezellig weer eens zoo n grooten brief van je te ontvangen. Wat heb je al een prettige vacantie achter den rug. Ik ben ook nog in de Wicringermeer geweest. Als je dat groote stuk drooggemaakte zee ziet. krijg je toch wel heel groot respect voor de mennen, die dit tot "tand hebben gebracht. Waar gaan Jullie naar toe in vaders vacantie? Leuk. dat Jullie weer ?en hondje krijgen. DE KLEINE BOOTSMAN. Ik vind 't heele- maal niet erg. dat Je bent blijven zitten. Geluk kig maar, dat ze er thuis ook zo<> over denken. Wanneer ga Je naar tante? Hartelijk gefeliciteerd met Je "den verjaardag. De volgende week ver tel je me zeker wel. of 't een fijne dag Is geweest. Heb je heerlijk gevoetbald ln duin? JOICE. Gefeliciteerd met je overgang. Schreef je op Je nieuwe blocnote? Heb Je het ge zellig met je nichtje? Als vader vacantie heeft, heb jij dan ook nog vacantie? Je schreef keurig. Wat heb je op je rapport voor schrijven? EUREKA, Zit je al ln Woerden? Ben je eerst nog naar Zandvoort geweest? Wat had je een prachtig rapport. Vooral die 9 stond er net als een reuze lag. Maar maar veel plezier in W. Je raadsels zijn goed DE KLEINE GICHELAAR. Nu mag je alle dagen gichelen en je krijgt toch geen straf, hè? Nog wel gefeliciteerd met Rietjes verjaardag. Was ze blij? Wat heb jij ook een prachtig rapport. Leuk. dat je ook naar Woerden gaat. Of ben je er al? Je raadsels zijn goed VROUWTJE ULEBUUT. Die moeder van lou kan nog eens aardige gedichtjes maken. Die logeerverrassing was ook leuk. hè? Kun je a! zwemmenDat watertochtje leek me reuze fijn Wat aardig, dat hond en kat bij opa zoo in vrede leven. En dat die kleine poes ten slotte toch de baas blijft. Je hebt gelijk dat je het breiwerk nu ook vacantie gunt. Dat schortje zal ook nog wel klaar komen. Gefeliciteerd met je overgang. LINDEBLOESEM. Jij hebt ook al een heer lijken tijd achter den rug. En wat heb je een goeden verjaardag gehad, 't Is f\Jn. dat moeder nu ook iederen dag mee kan fietsen. Dat Ls wel een bewijs, dat ze weer heelemaal beter is. EIKELDOPJE. Ben je in je schik met je raadselprijs? Wat heb jij ook veel afgefietst. La ten we nu maar hopen, dat Augustus een echt mooie zomermaand blijft. ZONNEPIT. Ik heb ook aan Zondagskindje gevraagd wat jokeren was. Nu zal ze me daar ze iter wel gauw op antwoorden. Wat zijn de ver dere vacantiepiannen? ZWEMGRAAG. Wat was dat een gezellig dagje voor je zoo met moeder alleen naar Leiden te gaan. Ik zou dc- Witte Rozenstraat wel gewe ten hebben, 't Is bij den Witten Singel hè? Hoe was 't in Wijk aan Zee? Prettig voor je broer, dat hij nu ln een koel klimaat zijn werk heeft. PARKIETJE. Nu is 't echt strandweer hè Wat heerlijk voor je. dat je nog 3 weken naar 't Haagje gaat. Dan zul je zeker ook wel in Sche- ^eningen komen. Dolly moet natuurlijk in Haar lem blijven, hè? GOUDSTERRETJE. Gefeliciteerd met je overgang. Hoe gaat 't met de logé? Of is hij nu weer vertrokken? Ik hoop. dat je gedurende den kamptijd ook zulk heerlijk zomerweer zult heb ben. Ben je nog dikwijls in Zandvoort geweest? THEEROOS.! E. Hartelijk dank voor die prachtige kaart van de Gooisc-he hel. Wat zul Je er al veel mooie wandelingen hebben gemaakt. Wanneer kom je weer thuis? DE TWEE ZUSJES. 't Is niet erg dat Jullie deze weken geen raadsels insturen. Veel genoe gen in B. FLORIS. Wel bedankt voor die prachtige kaart van Schiermonnikoog. Ik heb nog eens eoed gekeken, of Jij daar ook langs 't strand liep Je bent nu zeker wel bruin gebrand. Verlang je al een beetje naar Haarlem? W. BLOMBERGZEEMAN Delftlaan "5. Haarlem. 5 Augustus 1938. logsschip was een cadeau van de Nederland- sche regeering aan de Japansche. Het schip heette de Soembing, een raderboot, en werd in 1855 de Japansche regeering aangeboden. Oude poppenhuizen. In een museum te Munchen heeft men nog een poppenhuis dat hertog Albrecht V van Beieren in 1658 voor zijn dochtertje heeft laten maken en in het museum van oudheden te Utrecht bewaart men nog 2 poppenhuizen uit de jaren 1679 en 1743. Wist je dat? Er zijn kolibri's, die maar 2 gram wegen: dat is net zoo veel als een en veloppe: ze kunnen hoog in de lucht op één plek blijven staan; dit is mogelijk door heel vlug de kleine vleugeltjes op en neer te bewe gen n.l. 3000 keer per minuut. Eigenaardige manier van belastingbetalen. —In Brltsch-Indië, waar de bevolking ontzet tend veel last van ratten heeft, bestaat een premie op 't vangen van ratten Men kon daar ook zijn belasting betalen met ratten, waar rie inheemsche bevolking dan ook druk gebruik maakt. Wist je dat? Nederland telt nog 106 caril lons of klokkespeJ£n. GERED! door W. B.-Z Ze waren gaan varen Met hun kano op de baren. Ik weet niet waarom Maar het bootje sloeg om. Zij waren in nood, Het gevaar was zoo groot. Ze konden verdrinken. Jan begon al te zinken. Maar Piet zag een vliegtuig Vlak boven de boot. Hij riep er. hij schreeuwde: Help menschen, help ons wij zijn er in nood. Het vliegtuig ging dalen, Jan kon 't juist halen, De jongens zij gingen al vliegend naar huis. En kwamen gelukkig vóór 't avond was thuis. POSTZECELRUBRIEK 1930 Herd. 1 c. 15 20 25 25 30 40 40 50 IP. 2c. 5 10 4P. I0P. 1930 Vliegzegels 5 10 20 40 IP. 5c. 15 25 30 50 4P. 4P. 10P. SPANJE XXHI Een nieuwe serie volgt ter gelegenheid van de tentoonstelling van de Spaansch-sprekende landen „Pro Union Iberoamericana". Bij uit zondering werd hier de U. S. of America bij gevoegd. De liggende zegels verschenen in de waarden: 1 c. (blauwgroen wapens van Bo livia en Paraguay) 15 c. (donkerbl. Pavil joen Dominica» 20 c. (violet pav. Uruguay 25 c. (roodkarm. pav. Argentinië) 25 c. (roodkarm. pav. Chili) 30 c. (lilarose pav. Brazilië) 40 c. (blauwgrijs) pav. Cuba» 40 c. (blauwgrijs pavT Mexico) 50 c. (oranje pav. Peru) 1 P. (blauwvlolet pav. Ver. Staten) Grootte 35 x 48 mm. De staande zegels zijn 2c. (bruinrood Kaart en pav. Centr. Amerika) 5 c. (bruinolijf pav. Venezuela) 10 c. (donkergroen pav. Columbia) 4 P. (violetbruin pav. Portugal) 10 P. (bruin beeltenis van Koning Alfonso en Kon.- Victoria) Grootte 48 x 35 mm. Na deze gelegenheidszegels krijgen we 4 se ries vliegpostzegels, uitgekomen in 1930. Allereerst herinneringszegels van den dood van Da Goya met afbeelding van den leans vliegenden mensch). Deze zegels zijn ook in staand en liggend formaat en wel in staand model 5 c. (olijf en blauwgroen) 10 c. (blauw groen en geelgroen) 20 c. (ultram. en rose) 40 c. ultram. gp lichtblauw) l P. (bruinlila en violet) 4 P. (grijsblauw) en grijsgroen) 10 P. (sepia en geelbr.) Grootte 45 x 35 mm. lh liggend formaat verschenen: 5 c. (kar mijn en geel» 15 c. (zwart en oranje) 25 c (rood en roodbruin) 30 c. (geelbruin en violet) 50 c. (rood en groen) 4 P. (rood en zwart). Grootte 35 x 45 mm. Zie voor de indeellng het schetsje. NB. Mededeellngen en zendingen postzegels e.d. in de brievenbus zonder bellen. Rustenburgerlaan 23.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 7