Haarlem's Dagblad warm tot zeer warm Carcassonne. Twee dooden bij onweer te Wijk aan Zee. Arbeiders merkten trein te laat op. Wederom Avontuur. Jaargang No. 16909 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groole Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. DrukkerijZuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Adniin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM en Feestdagen Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Zaterdag 6 Xugustns 1938 Abonnementen per vreek f 0.25. p maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën s 1-5 regels f 1.75. elke regel meer f 0.35. Reclame* f 0.60 per regeL Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes aie rubriek. Het wonderlijkste dat ik op onze Fransche auto-reis gezien heb is Carcassonne. Het kwam na onze korte bezoeken aan Tarascon's oude vestingmuren, met min of meer school- sche herinneringen aan Tartarin en aan Arles dat een Romeinsch amphitheater, puinhoo- pen van tempels en zelfs een obelisk bezit die voor het stadhuis prijkt. Daar in Arles ont dekten we natuurlijk ook dingen die Vincent van Gogh zoo aangrijpend herschapen heeft en was ik verwonderd en een beetje ontroerd over die vreemde boomen met hun korte stammen en waaier-kronen die ten hemel schijnen te roepen, en beroofd van hun bla- derpracht ten hemel moeten schreien. Arles leek mij ineens te doen begrijpen waarom Van Gogh daarheen trok en er zijn kunst schiep die tot de ontknooping van zijn levenstragedie leidde. Een vreemd oord, en toch ook vol Zui delijke kleur en levendigheid, vol Heden naast Verleden, en van het twinkelende, pétillante dat Georges Bizet er inspireerde tot zijn beide ballet-suites die den naam „l'Arlésienne" dra gen. De Oudheid had ook tot ons gesproken in Orange, met zijn prachtige oude Romeinsche poort en zijn latere historie die het in on verbrekelijk verband met ons Vorstenhuis houdt, en in Nimes waarvan ik al verteld heb. Maar Carcassonne, daar heel ver in het Zuiden, was het wonderlijkste. Dat is twee steden. De oude, de vesting, la Cité de Car cassonne, ligt op een heuvel van ruim hon derd meters hoogte naast de moderne stad, welker breede straten vol autogerucht, vol trams, café-drukte, fabrieksbedrijvigheid, za- ken-herrie zijn. Wij schijnen die binnen te rijden. Er is mij iets vreemds beloofd en ik verbaas me in stilte en wacht af waar het is. Dan stopt de auto op de brug over het speel- sche, sierlijke riviertje de Aude en ze zeggen mij: Kijk nu eens omhoog, naar linksja daar, tusschen de boomen. En Ik kan mijn oogen niet gelooven. Daar verheft zich, als een droombeeld uit het ver leden, een gansche vestingstad met wallen, torens, bastions, een trotsch kasteel, de slanke spitsen van een hooge kerk. En die oude vestingstad ls ook bewoond! Wij klimmen erheen door nauwe oude straat jes, rijden langs gekanteelde muren, glijden door een smalle vestingpoort, komen dan in steegjes waarin de auto zoowat past, klaute ren verder naar het kerkplein en vinden er oude gebouwen om ons heen en kleine winkel tjes in dien speelgoed vorm die herinnert aan herscheppingen van het verleden bij tentoon stellingen. Zooiets hebben we ook wel eens weergegeven gezien, in hout en stuc, als Oud Haarlem. Het wonder is dat Oud-Carcassonne nog leeft en bewoond wordt en dat zijn om hulsel, de vesting met het kasteel en de kerk, heelemaal onveranderd bewaard is gebleven. buitenmuren tellen negentien vestingtorens, de binnenmuren vijfendertig, met inbegrip van het Chateau Comtal. Daar was veel werk te verrichten, en ongetwijfeld veel technisch- moeilijk werk. Maar het is schitterend vol bracht en er prijken op de kleine pleintjes ge- denkteekens voor twee ingezetenen wier on vermoeid streven den Keizer tot deze merk waardige daad heeft bewogen. Bliksem sloeg in houten kampeertent. Wij logeeren er in het hötel dat u op de kleinere afbeelding in dit stuk ziet afgebeeld. Het draagt den naam „Hotel de Dame Carcas". Het bezit wel een moderne eetzaal, 's avonds vol gasten, maar langs steenen wenteltrap pen, eeuwenoud, bereiken wij onze kamers. Het is 's avonds wat onwezenlijk als we, na een tocht langs de vestingmurén, achter de kanteelen van den schoonen zomeravond en van het verre uitzicht over de lichtende nieu we stad en de golvende natuurweelde van de Aude-vallei genieten. Het is nog onwezenlij ker hier 's morgens te ontwaken en zich te verbeelden dat men tot de voorvaderen is te ruggekeerd. Het is het wonderbaarlijkste monument van het Verleden dat ik ooit heb mogen aanschou wenjuist omdat het in zijn geheel is. Een historisch wonder. R. P. Noodweer in Tennessee. Acht personen gedood. SEVIERVILLE, (Ver. Staten) 6 Augustus (Havas). Het gebergte in Tennessee is door een noodweer geteisterd. Acht personen zijn om het leven gekomen, een twaalftal bruggen en verscheidene huizen zijn door de gezwollen bergstroomen meegesleurd. DOOR EEN ZONNESTEEK GETROFFEN. Te OverhovenSittard is gistermiddag om streeks vijf uur de 51-jarige los-arbeider M. F. Hagenaar, geboortig uit Made (N.-B.) en wo nende te Sittarabij het oogsten door een zonnesteek getroffen. De man voelde zich onwel en ging wat liggen .Een uur later voelde hij zich iets beter en wilde hij op zijn fiets huiswaarts gaan. Hij begaf zich op weg, maar honderd meter verder zakte hij ineen. Hij werd dood opgenomen. En de straatjes zijn nog even nauw, bochtig en steil, de huizen en de bestratingen ook heel oud, de menschen alleen modern. Maar zij leven middenin de Historie en schijnen mij daarom toch ook anders toe. Misschien zijn ze wel anders. De geschiedenis van dit oord, tot den Fran- schen Revolutietijd toe als onneembare ves ting beschouwd, „het land overheerschend", heeft boekdeelen gevuld. Het is zoo oud, zoo oudHet is het Carcaso der Oudheid ge weest, de West-Goten hebben het in de vijf de eeuw bezeten, de Saracenen in de achtste en onder Pepijn de Korte weer zoo'n echte schoolherinnering „kwam het aan Frank rijk". Lode wijk de Achtste heeft de stad in 1226 aan de Albigenzen ontrukt en in 1247 stond de laatste graaf van Carcassonne, Rai- mond de Trincavel. haar aan Lodewijk IX af die haar opnieuw liet versterken. Dat zijn maar even een paar puntjes uit een geschiedenisles. Zij zijn ver en onwezenlijk voor ons twintigste eeuwers, maar zij leggen even den nadruk op het wonder dat deze ge tuige der historie, deze gansche vestingstad, nog bestaat. Na de Revolutie is zij in verval geraakt, maar men is er niet gaan afbreken. En toen heeft Napoleon III. die van 1852-1870 keizer van Frankrijk was, haar door zijn knappen archi tect Viollet-le-Duc laten restaureeren. Dat is volledig gebeurd, al duurde het vele jaren. De Nederlander in Zwitserland verongelukt. Bij het bestijgen van den Matterhorn in afgrond gestort. Naar wij vernemen is de aan het Gemeente lijk Ziekenhuis te Den Haag werkzame medi cus dr. H. van Couwelaar. die met vacantie in Zwitserland vertoefde bij het bestijgen van den Matterhorn in een afgrond gestort en om gekomen. Dr. Van Couwelaar was vergezeld van zijn vriend, den heer Jolles Jr. uit Amsterdam, die ongedeerd is gebleven. Opnieuw een zwemmer in de Waal verdronken. Het vijfde slachtoffer van deze week. De Waal heeft bij Nijmegen deze week het vijfde slachtoffer geëischt. In de Oy bij Nij megen is gistermiddag de 23-jarige A. Willems, die met een vriend was gaan zwemmen, ver dronken. Hij is vermoedelijk plotseking in een diepe kuil geraakt en verdween in de diepte. Nadat men het lichaam opgehaald had. werd gedurende eenigen tijd kunstmatige ademhaling toegepast, doch dit mocht niet meer baten. Het slachtoffer was ongehuwd. Twee andere menschen aan den dood ontsnapt. Een hevig onweer dat gisteravond geruimen tijd boven Wijk aan Zee woedde heeft helaas twee menschen- levens geëischt. De bliksem sloeg na" melijk in de houten kampeertent no. 91, staande ten noorden van het Noorderbad op het strand van de ge meente Heemskerk. In deze tent wa ren zes menschen bijeen, waarvan er twee doodelijk werden getroffen. De slachtoffers waren mevr. Zwart, wo nende te Amsterdam, en een meisje uit Rotterdam, dat bij het kampee- rende gezelschap logeerde. De overige tentbewoners, die begrijpelijkerwijze geheel overstuur waren, bleven onge deerd. De blikseminslag veroorzaakte geen brand. Een koperen staaf van de lamp. die men juist tijdens het onweer repareerde heeft voor den bliksem het aantrekkingspunt gevormd. De lijken van de slachtoffers werden hedenmor gen naar de woonplaatsen overgebracht. De bliksem trof ook een kampeertent op Vondeloord. De stok van de tent vormde hier de geleiding voor de ontlading. Een van de kampeerders die met de voeten tegen den stok rustte werd getroffen. Aanvankelijk vreesde men, dat de getroffene aan beide beenen verlamd zou zijn, maar dokter Nete lenbos, die de getroffene behandelde kon al spoedig constateeren, dat van een blijvende verlamming geen sprake was. Door massage slaagde de dokter erin de tijdelijke verlam ming van de beenen op te heffen. In de Creutzberglaan ontsnapte een badgast op wonderlijke wijze aan den dood. Deze man wilde tijdens het hevige onweer foto's ne men van de felle ontladingen. Juist toen hij hiermee doende was, sloeg de bliksem hem het fototoestel uit de handen. De man bleef ongedeerd. Het fototoestel werd meters ver der in den tuin teruggévonden. Twee hunner gedood bij den overweg Maasbracht St. Joost De sneltrein uit de richting Sittard en een goederentrein uit de richting Roermond passeerden ekaar ter hoog te van blokpost 39 te Maasbracht St. Joost, waar een ploeg menschen van het station Echt werkzaam was. Door dat de mannen van den ploeg alleen letten op den goederentrein uit de richting Roermond, werd hun de snel trein uit Sittard noodlottig. Twee van hen werden aangereden en op slag gedood. De slachtoffers zijn J. Engeen, gehuwd en vader van drie kinderen, vroeger blokwachter te Maasbraeht-St Joost en sinds veertien da gen werkzaam in den ploeg, en G. van Heltzel, uit Pey (gemeente Echt) gehuwd en vader van vijf kinderen. Pastoor Kusters en dokter Stijn, die even als de rijksveldwacht van Maasbracht en Echt spoedig ter plaatse waren, verleenden de eer ste hulp. De trein had eenige 'vertraging. Noodlanding van een Glenn- Martin vliegtuig. Inzittenden ongedeerd. BANDOENG, 6 Augustus Aneta) Gistermiddag is, kort na den start van het vliegveld Kali Djadi, een Glenn Martin bij een noodlanding neergeko men op een beplant veld. Het toestel werd beschadigd. De inzittenden, de instructeur-luitenant-vlieger H. Mau- renbrecher en drie leerling-vliegers, bleven ongedeerd. Velen, die hopen, dat het warme zomer weer nog eenigen tijd zal blijven aanhouden, zullen gisteravond ongetwijfeld met angst en vreeze naar de donkere onweerskoppen heb ben gekeken, die kwamen aandrijven en de vroege morgenuren van heden zullen niet in staat zijn geweest hun optimisme grooter te maken, maar later op den morgen, toen de zon weer te voor schijn kwam. zal ook de zon in hun har ten zijn terugge keerd. En volgens de meteorologen zal men voor vandaag en morgen nog reke ning moeten houden met warm weer. De onweerskansen zijn vrij groot en de be wolking zal toene men, maar in elk ge val zal de tempera tuur niet veel verschillen met die van de vorige dagen. De warmte van nu steekt wel sterk af bij die in de Augustusdagen van de jaren 1937 en 1936. want toen werden resp als hoogste dagtemperaturen in onze omgeving opgetee- kend in gr. Fahrenheit: In Augustus 1937: 65 65. 62, 65, 68, 73. 64. 65. 66, 70. 70. 70. 62. 64. 68. 68, 64. 60. 63. 63, 64, 67. 68, 65. 67, 65. .In Augustus 1936: 64. 65. 64. 62. 65, 66 68. 69. 74. 66, 67. 67, 72. 72, 72, 68. 68. 68. 64 67 68 65. 65. 67, 68, 68. Verwachting zwakke verander lijke wind, in het Noorden nog uit Oostelijke richtin gen, gedeeltelijk bewolkt, kans op onweers buien, warm tot zeer warm. (De Nederlandsche kapitein Kuyt is met twee metgezellen in een 10 meter lange zeilboot uit Amerika vertrokken met bestemming Am- sterdam). Een ware telg van Neerland's ras, Dat altijd zoo zeewaardig was, Dobbert nu op de zilte baren, Dierzelfde oude groote zee, Die Hollanders sinds lang gelêe Met frisschen moed hebben bevaren. Hij reist niet op een zeekasteel, Een nietig kulkje is zijn deel, Tien meter lang van roer tot steven; Zijn zeiltocht is een avontuur, Van zeker wel vijf weken duur, Als hem het leven blijft gegeven. Geen prijs wacht hen als 't blauwe lint, Zij moeten leven van den wind, Zij slapen niet in luxe hutten, Of in een luien stoel aan dek. Er is geen zwaar verschansinghek, Om hen voor vallen te beschutten. Het mag dan dwaas zijn weliswaar, Om zoo te spelen met gevaar, Maar ik verklaar, en wil het weten, Dat ik respect heb voor zoo'n spel, En 'k wensch het drietal graag vaar-wel! Moog' Holland je straks welkom heeten. P. GASUS. Het verloop van de onderhande lingen tusschen Sjigemitsoe. en Litwinof. Het woord is aan Jan Creshoff: Ik beweer dat iemand die er op staat, schrijver te ivor- den. moet beginnen de eerste grondslagen van het hand werk. spelregels en woor denschat, te leeren. Laat hij dit na. zoo is het mij niet mogelijk zijn roeping ernstig op te vatten. De liefde en eerbied voor de taal is de basis van iedere letterkun dige bezigheid, welke onze aandacht icaard is. Beide partijen tot staking der vijandelijkheden bereid. TOKIO, 6 Augustus. Het ministerie van buitenlandsche zaken publiceert een korte sa menvatting van het onderhoud tusschen Sji gemitsoe en Litwinof zonder daarop commen taar te geven. Blijkens deze samenvatting zijn beide staatslieden tot overeenstemming ge raakt inzake de staking der vijandelijkheden en een diplomatieke regeling, doch liepen hun meeningen omtrent de interpretatie van het verdrag en de vaststelling van de grens uit een. Sjigemitsoe heeft het voorstel van Ja pan overgebracht, dat onmiddellijk de vijan delijkheden gestaakt zouden worden en met de onderhandelingen een aanvang zou wor den gemaakt. Daarop antwoordde Litwinof dat hij tegen dit voorstel geen enkel bezwaar had, mits tenminste Japan de vijandelijkhe den deed ophouden, doch dat de eerbiediging van het verdrag van Toentsjoen en de daarbij gevoegde kaart een eerste vereischte was. Sji gemitsoe wierp daartegen op, dat de kwestie van het verdrag toch tot een volgende bespre king kon worden uitgesteld en dat men thans een zuiver feitelijke oplossing moest zoeken. Volgens hem waren de Russen, zelfs indien Litwinof's standpunt het juiste was en de grenslijn den heuvel door midden deelt, door gedrongen op Mandsjoekwo's territorium. Volgens Sjigemitsoe hebben de Russen het op een conflict aangestuurd. De Japansche eege vens wijzen uit. dat Tsjangkoefeng Mand- sjoekwosch is. doch belangrijker dan dat is, dat dadelijk een einde komt aan de gevechten Litwinof antwoordde, dat hij bereid is. de besprekingen te beginnen en een staking der gevechten met vreugde zou begroeten. Van zijn kant beloofde hij, dat de Russen zouden ophouden te vechten als de Japanners zich te rugtrekken buiten de lijn die op de kaart van het Hoentsjoen-verdrag is aangegeven. Hij zeide voorts, dat hij bereid bleef mede te wer ken aan de instelling van een gemeenschap pelijke grenscommissie, waarop Sjigemitsoe antwoordde, dat het Japansche standpunt niet opnieuw uiteengezet behoefde te worden. Om elf uur vanmorgen heeft het Japansche ministerie van Oorlog een communiqué uitge geven. volgens hetwelk de Russen vanmorgen om 6.30 uur een grootsch opgezetten aanva' hebben gedaan. Een bataljon infanterie heeft, met steun van vijftig tanks een aanval ge daan op de Japanners op den ..negen en twin tig meter heuvel", juist tegenover den zuide lijken oever van het Hanzang-meer (Tsjangt- sji-meer>. Terzelfder tijd viel een half batal jon met zestig tanks de Japanners aan ten Noorden van den Sjatsauping-heuvel. De bel de aanvallen zouden zijn afgeslagen. (United Press). BEDEVAARTGANGERS UIT LOURDES TERUG Een 70-tal bedevaartgangers is Vrijdag middag uit Lourdes teruggekeerd aan het Haarlemsche station. Het was dit jaar juist tien jaar geleden, dat het Comité Ziekentrans port naar Lourdes werd opgericht. De Roode Kruis-Transportcolonne was ook nu weer aan wezig. om de zieken uit de spoorrijtuigen naar de auto's te brengen, die. hen naar hun wo ningen of de ziekenhuizen, waar zij nog ver pleegd zullen worden,zouden brengen.Natuurllj- waren vele familieleden en vrienden der bede vaartgangers op het perron aanwezig. KORPS MOTORDIENST De le luitenant H. G. Hagens van het korps is te rekenen met ingang van 1 Augustus j.l. benoemd en aangesteld tot kapitein bij het K.Md. De cadetten-sergeant C. G. P. Dietz, A. van Dijk, T, M. Koene, W. W. Mooy. F. v. Pelt, H. R. F. von Seydlitz-Kurzbach en J. W. Storm van Leeuwen, allen leerlingen van de Ko ninklijke Militaire Academie te Breda, zijn 1 maand bij het K.Md. gedetacheerd. Vsr ANDAAG of morgen hebt U aanlei ding. een Groentje in Haarlem's Dag blad te plaatsen. Als dit moment komt, verzuim het dan niet, want het is uw voordeel om er gebruik van te maken. HEDEN: 14 PAGINA'S. HAARLEM EN OMGEVING. De bliksem heeft te Wijk aan Zee twee slachtoffers gemaakt. 1 Het hoofdbestuur van de Alg. Vereeniging voor Bloembollencultuur acht bcdrijfs- maatregelen nog noodig. Bioscopen. 6 Iets over de twee zeeën van Zandvoort. 13 BINNENLAND. Bij den overweg bij Maasbracht St. Joost zijn twee arbeiders door een trein ge grepen en gedood. I Hevige onweersbuien hebben op vele plaat sen van ons land huisgehouden. 3 Het uitvoerverbod van goud wordt opge heven. 3 BUITENLAND. Volgens berichten uit Tokio en Moskou is de spanning tusschen Japan en Rusland verminderd. 4 Een ontploffing op een Italiaanschen kruiser heeft 15 dooden geëischt. De Italiaansche regeering zal haar volle aandacht aan de rassenkwestie wijden. 4 Jan Greshoff: Vacantiecursussen voor Amerikaanschc studenten. 4 SPORT. Van H.: De Olympiade 1936 herleeft. 9 ARTIKELEN. R. P.: Carcassonne 1 Plaat van de weck. 3 J. H. de Bois: Kantteekcningcn. 5 Dr. W. G. N. van der Slecn: De Kruger Wildtuin. 5 J. H. de Bois: Werk van Piet van Wijn- gaert bij Boskamp in Overveen. 6 Financieele Kroniek: Welluidende Ameri- kaansche accoorden in een zomer-ouver- ture. ij Han van der Horst; Het Mauritspark, de nieuwe villawijk. H. D. Vertelling: „Kap'tein Klaas' schrik- nacht" door T. van Munster. n On> wckelijksch knippatroon. u De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op 2

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1