Mooie, charmante zonnebruimng ZATERDAG 6 AUGUSTUS 193R HAAREEM'S DAGBEAD 2 Alg. Vereen, voor Bloembollen cultuur. Het Hoofdbestuur acht bedrijfsmaatrcgelen nog noodig. Maandagmiddag 29 Augustus a.s. wordt in den Haarlemschen Kegelbond in de Tempe- liersstraaj, de 188e (buitengewone) algemeene vergadering gehouden van de Alg. Vereen voor Bloembollencultuur. De bedrijfsmaatregelen. Ten aanzien van de bedrijfsmaatregelen neemt het hoofdbestuur het volgend algemeen standpunt in: Het is in het belang van het vak, dat be drijfsmaatregelen voor 't bloembollenbedrijf afgezien van de vraag, welke die precies zul len zijn getroffen blijven. Het ziet in, dat aan ae tegenwoordige maatregelen bezwaren kleven, maar meent, dat men in de besturen moet trachten deze bezwaren te overwinnen, zonder alle maatregelen overboord te werpen. Het hoofdbestuur stelt daarom voor, de vol gende vraag met ,.ja" te beantwoorden: „Keurt de algemeene vergadering dit alge meene standpunt van het hoofdbestuur goed?" Ter toelichting zegt het Hoofdbestuur o.a. nog: Dat niet eerder in het jaar de gelegenheid is aangegrepeh om tot een dergelijke vergade ring te komen, is te wijten aan het feit, dat in de begin April gehouden alg. vergadering ernstige critiek werd uitgeoefend op het beleid van het hoofdbestuur in verband met de uit voering der saneeringsmaatregelen. Het was toen noodzakelijk om allereerst na te gaan of deze critiek gedeeld werd door de meerderheid der leden: hiertoe werd in Juni een vergade ring gehouden, waarin bleek, dat dit niet het geval was, waardoor echter een uitspraak over hgt nu aangeroerde punt op den achtergrond kwam te staan. Nu op betrekkelijk korten termijn een uitspraak noodig geoordeeld wordt, moet deze daardoor dus in het drukke handelsseizoen gevraagd worden. Het hoofd bestuur voelt het onaangename hiervan, maar acht deze kwestie te belangrijk, ook voor ieder lid individueel, dan dat hierom van een alge meene vergadering op dit oogenblük zou moe ten worden afgezien. Het Hoofdbestuur meent dat over den aard der bedrijfsmaatregelen in een alge meene vergadering moeilijk een beslissing kan worden genomen. Men moet hiervoor vertrouwen hebben in de daarvoor aange wezen instanties, waarmede de besturen der organisaties nauw contact houden. De redactie van het Weekblad voor Bloem bollencultuur zegt over deze zaak o.a. nog: .Alen heeft er rekening mede te houden, aldus ongeveer is de redeneering van het hoofdbestuur in den beschrijvingsbrief voor deze buitengewone algemeene vergadering, dat wanneer hier alles vrij wordt gelaten, 't buitenland in een jaar als dit zich tegen zeer lage prijzen van plantgoed zou voorzien, ter wijl ook hier te lande de teelt zou worden uitgebreid. En ieder insider weet. dat de landen, waarheen nu nog vrij geëxporteerd kan worden, dan onder den druk der prijs verhoudingen des te eerder zouden overgaan tot beperking van den invoer van bloembol len, terwijl landen, dié onzen uitvoer reeds beperken, dit dan nog eerder in sterker mate zouden doen En wat, aldus ongeveer wordt het geformuleerd, moet er dan van terecht komen?" EEN POLYGOONFILM TER GELEGENHEID VAN HET REGEERINGSJUBILEUM. De filmfabriek Pologoon heeft gemeend haar deel te moeten bijdragen tot de alge meene feestvreugde ter gelegenheid van het regeeringsjubileum van H.M. de Koningin. Zij zal dat doen op haar wijze: Zij heeft een film gemaakt, die uiteraard in vrij kort bestek een overzicht geeft van wat er ge durende de laatste veertig jaar, onder het zegenrijk bewind van onze Koningin in het Rijk der Nederlanden bereikt is. Deze film draagt den naam van „Veertig jaren Konin gin" en heeft een streng documentair karak ter. PERSONALIA Onze oud-stadgenoot, de heer D. H. A. van Ake. thans wonende te Utrecht, is Vrijdag in Den Haag geslaagd voor het examen voor het diploma van dansleeraar, welk examen werd afgenomen door de Ned. Vereen, van Dansleeraren. Bij Kon. besluit van 2 Augustus is tot no taris te Roermond benoemd mr. P. M. F. Rieter, candidaat-notaris te Haarlem. UIT I)E STAATSCOURANT. Bij K. B. is aan den heer R. H. Smidt van Gelder, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend uit zijn betrekking van consul der Ne derlanden te Salzburg. De consul der Nederlanden te München, de heer W. Dyserinck, is voorloopig belast met de waarneming van den post. De Jeugclliulde 1938 Het actie-comité in Haarlem aan den arbeid. De organisaties, welke zich bereid hebben verklaard mede le werken aan de Jeugdhulde in verband met het a.s. regeeringsjubileum hebben onder leiding van den voorloopigen organisator, den heer Kloek, vergaderd. Hoewel er een aantal organisaties verte genwoordigers hadden afgevaardigd, ontbra ken nog verschillende vereenigingen op het appel, waaraan de vacanties wel niet geheel vreemd zullen zijn. De voorl. organisator heeft op deze verga dering een beknopt overzicht gegeven van de werkzaamheden die verricht moeten worden, ten einde de deelneming van Haarl. Jeugd organisaties mogelijk te maken. Op zijn voor stel werd besloten voorloopig een voorzitter en een secretaris te benoemen. Tot voorzitter werd benoemd de heer D. J. A. Geluk, Ramplaan 5. die deze benoeming aannam en zich bereid verklaarde de actie te Haarlem verder te leiden. Mejuffrouw Mio- lee. Kinderhuisvest 31 rood zal als secreta resse van het actie-comité optreden. Op Maandag 15 Augustus a.s. zal opnieuw een vergadering met vertegenwoordigers van de Jeugdvereenigingen worden belegd, waar voor convocaties zullen worden rondge zonden. Nadat verschillende vragen door den voor loopigen organisator waren beantwoord, werd de vergadering gesloten. De nieuwbenoemde voorzitter heeft den heer Kloek dank gebracht voor zijn be moeiingen en geen verbranden en vervellen met Amilda- Zonnebruin. Flacon 90, Doos 50 en 25 cent. (Adv Ingez. Med.) Ter navolging. Uitbreiding reddingsmateriaal. Eenigen tijd geleden hield de heer A. J. Meijennk op verzoek van den directeur der Provinciale Bedrijven (P. E. N. en P. W. N.) te Bloemendaal een voordracht over het red den van drenkelngen uit te water gereden auto's. Hij uitte toen den wensch dat voor de auto's der bedrijven een reddingslijn zou worden aangeschaft. Die wensch is in ver vulling gegaan. In alle wagens bevindt zich thans een 10 M. lange reddingslijn van stevig koord; het één uiteinde is van een lus en het andere einde van een stevigen ijzeren haak voor zien. Op de label staat duidelijk: „Uitsluitend voor hulp aan drenkelingen en bij auto-onge vallen. Aan drenkelingen, ook wanneer zij zich in een auto bevinden, steeds het luseinde toewerpen". De reddingslijn moet met deze mededeeling zorgvuldig in de auto worden opgeborgen. Moge dit goede voorbeeld veel navolging vinden. We herinneren aan een ongeval voor gekomen in Haarlem (auto te water) waarbij het gebezigde touw brak; de bestuurster ver dronk toen helaas. Uitvoering van de Steunregeling. Maatregelen inzake het aanvaarden van arbeid. Men schrijft ons: Door Maatschappelijk Hulpbetoon zijn de zer dagen eenige belangrijke wijzigingen aan gebracht in de voorwaarden, waaronder de ondersteunden hun uitkeeringen ontvangen. Eén dezer wijzigingen is. dat, indien een on dersteunde te laat komt om te stempelen, hem voor dien dag twee derde van een dagloon in mindering op zijn steun wordt gebracht. Deze maatregel is noodzakelijk geworden, omdat het niet opgaat voor het te laat komen een bepaald bedrag als derving van den steun vast te stellen, daar dit voor den een zou beteeke- nen dat het minder was dan een zesde van zijn loonnorm, terwijl het voor een ander weer teveel zou zijn. Vandaar deze nieuwe maat regel, welke, als gevolg van het feit, dat di verse ondersteunden meermalen te laat ko men, nu ook nauwkeurig zal worden uitge voerd. Men moet in dit verband niet vergeten, dat ook van de zijde van het rijk. waarvan een groot bedrag aan subsidie wordt ontvan gen. een nauwlettende controle plaats vindt. De tweede maatregel is dat in den vervolge bij een dag of een gedeelte van een dag arbeid, minstens van den werklooze 2 3 van een dag loon in mindering op zijn steun wordt ge bracht. Indien een werklooze bv. een loonnorm heeft van 24 gulden per week en ziin dagloon dus f 4 is. wordt hem f 2.67 gekort hoewel hij mis schien maar f 2.50 heeft verdiend. Deze maatregel is alleen bij Maatschap pelijk Hulpbetoon getroffen en niet bij den Gemeentelijken Dienst der Werkloosheidsbe strijding. hoewel beide diensten met de uit voering van de steunregeling zijn belast. De werkloozen zijn verplicht, indien hun passen de arbeid wordt aangeboden, dezp te aanvaar den, ook als zij er schade door lijden. Deze nieuwe maatregel is o.i. niet geheel in overeenstemming te brengen met de steun regeling, daar in artikel 7 het volgende wordt De Bilt voorspelt: Zwakken veranderlijken wind. in het Noorden nog uit Oostelijke richtingen, gedeeltelijk bewolkt, kans op onweers buien, warm tot zeer warm. BAROMETERSTAND Hoogste 767.5 m.M. te Wisby. Laagste 756.8 m.M. te Seydisf jord. Medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Inst. te De Bilt. In de luchtdrukverdeeling komt weinig ver andering en de weerstoestand blijft zeer sta biel. Het vlakke gebied van lagen luchtdruk breidt zich steeds verder naar het Noorden uit, doch blijft nog steeds gescheiden van de depressies, die hoog in het Noorden over Groenland passeeren door de reeds dagenlang stand houdende brug van hoogen luchtdruk tusschen de beide gebieden van hoogen lucht druk in het Noord-Oosten en ten Westen van Ierland. Het minimum van den luchtdruk over de Golf van Biscaye vertoont geen neiging om op te vullen en over het vasteland vormden zich in den middag telkens weer nieuwe minima, die tegen den avond aanleiding ge ven tot onweersvorming en in den nacht weer opvullen. Overal buiten den Poolcirkel wordt zomer hitte gevonden en valt regen bij de onweers storingen. In den nacht moet in ons land, vooral in de provincie Utrecht, zeer groote hoeveelheden gevallen zijn. Te De Bilt werd hedenmorgen 20 m.M. regen afgetapt. Er is nog weinig verandering in den weerstoestand te verwachten en het weer zal voorloopig nog zeer warm, zwoel en onweersachtig blijven. BAROMETERSTAND Vorige stand 763 m.M. Stand van heden 762 m.M. Stilstand. Opgave van: Fa. KELP. Opticiens Gr. Houtstr. 137 Tel. 11640 HOOG WATER TE ZANDVOORT Zondag v.m. 0.44 uur; n.m. 10.30 uur. Strand berijdbaar van 18.00—23.00 uur. Maandag v.m. 1.49 uur; n.m. 14.26 uur. Strand berijdbaar van 7.0012.15 uur. Belangrijke telefoonnummers: Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht; 14141. .Van de inkomsten, zoowel van den uitge- trokkene zelf als van de leden van diens ezln. wordt, voor zoover deze inkomsten uit arbeid zijn verkregen, behoudens het bepaal de in het tweede en derde lid van dit artikel 2 3 in mindering gebracht op zijn steun, vast gesteld volgens deze regeling. Bij de toepassing van de bepaling, vervat in het eerste lid. kan een door den Minister van Binner.landsche Zaken en Landbouw vastge steld bedrag van de verdienste van de vrouw van een gesteunde met kinderen, buiten be schouwing worden gelaten. De aftrek van 2/3 heeft voorts niet plaats voor de bedragen van werkgeverszijde uitge keerd tot verhooging van den steun, echter slechts tot een maximum van 15 pet. van het steunbedrag. Inkomsten, niet uit arbeid verkregen, wor den tot het volle bedrag op den steun in min dering gebracht". In de toelichting op bovenstaand artikel wordt gezegd: ,X)e inkomsten moeten, indien zij uit ar beid zijn verkregen, voor twee derde gedeelte, en wanneer zij niet uit arbeid zijn verkregen, voor het geheel Op den steun worden in min dering gebracht Ofschoon het logisch zou zijn, dat ook de verdiensten uit arbeid verkregen voor het. voile bedrag van den steun werden afgetrokken, werd een aftrek van slechts twee derde ge deelte gekozen, om daardoor den prikkel tot het zoeken van werk te behouden. Het doet niet ter zake, of de verdiensten zijn verkregen door te werken op uren, welke lig gen buiten den gewonen werktijd. Ook inkom sten genoten op Zon- en Feestdagen moeten, indien zij uit arbeid zijn verkregen, voor 2/3 ge deelte op den steun in mindering worden ge bracht". Hier wordt dus verklaard, dat er een aftrek moet plaats hebben van 2/3 der verdiensten en niet 2 3 van net dagloon. De Directie van Maatschappelijk Hulpbe toon zal zeker wel een reden hebben gehad om tot dezen maatregel haar toevlucht te ne men doch de keuze zal zeker moeilijkheden brengen, dat staat voor insiders reeds vast en het is o.i. onjuist om dezen maatregel voor alle ondersteunden vast te stellen, zooals uit de gedane mededeeling bleek, want als het er gens moeilijkheden zal veroorzaken is het voor de losse arbeiders die voor enkele uren, ja ook wel voor eén uur worden opgeroepen. Naar men ons bij informatie mededeelde, betreffen het hier geen nieuwe maatregelen. Deze voorschriften gelden reeds lang en zijn van rijkswege gegeven. Wat de kwestie van een korting van twee-derde van het dagloon betreft, verklaarde men ons, dat hierbij is uitgegaan van de gedachte, dat een werk looze, werk kunnende krijgen, dit ook alleen moet accepteeren wanneer hem een behoorlijk loon wordt uitbetaald - Weer een slachtoffer van liet water. Arbeider in de Waal verdronken. Gistermiddag is in de rivier de Waal onder Oosterhout bij Nijmegen de ongeveer 35-jarige arbeider Vermegen verdronken. Hij laat een vrouw en twee kinderen achter. De man begaf zich te water en verdween onmiddellijk in de diepte. Aan redden was geen denken. Naar het lijk wordt nog gedregd BURGERLIJKE STAND. HAARLEM, 6 Augustus. Bevallen. 3 Augustus E. van Poeteren- van der Putten, d.; M. C. H. Hendrikse— Groot, z.; A. M. G. NeedHens, d.; H. van dei- Sluisde Bruin, d-: 4 Augustus: J. M. Bruins Smallegange ,z.; 5 Augustus: A. C. Steen manEngelsma, d.; C. H. M. van NuusCof- feng. d.: G. DaminaansRijneveld, z.; M. Merks—Prins, z.; 6 Augustus: J. E. Zornde Vries, d. Overleden 5 Augustus: J. B. van Rooijen, 75 j„ Leidschestraat: 6 Aug.: B. C. G. Ernsting, 2 maanden, Kafnperlaan. Zomerfeest Kruisvaart Haarlem- Noord. Vrijdagavond half negen werd onder groote belangstelling het zomerfeest der Kruisvaart van de Parochie van de H.Ii. Elisabeth en Bar bara in de Tugelastraat te Haarlem-Noord be gonnen. Na een inleidend woord door den di recteur, den WelEerw. heer J. N. Verkley, werd de fancy-fair door den WelEerw. heer P. Foppe bij ontstentenis van den Zeer Eerw heer Pastoor der Parochie) geopend. Spreker schetste het belang van het jeugdwerk en trok een vergelijking tusschen de leden van de Kruisvaart op deze fancy-fair en de Karimata. Alleen gaat de vergelijking in zooverre mank, dat de leden hier zonder baggermolen naar goud delven, teneinde tot de zoo noodzakelijke versterking der kasmiddelen te komen. Spreker deed daarom een beroep op de medewerking van alle aanwezigen om het feest volledig te doen slagen. Bij een rondgang langs de stands, waaraan veel zorg besteed was, bleek duidelijk, dat moeite noch kosten gespaard waren, om het beoogde doel te bereiken. De aanwezigen kre gen volop gelegenheid hun kunnen en vaardig- neid te toonen in het ring gooien en (op vreedzame wijze) bommenwerpen. Elders verscheen na een goed gerichten worp met een bal de bekende Juffrouw Snip op het tooneel. De talentvolle „Harlem Boys" zorgden voor de muzikale opluistering en wisten al spoedig de goede stemming er in te brengen, zoo ook het aruk bezochte Cabaret dat een groot succes bleek te zijn. Aan de fancy fair die Maandagavond geslo ten wordt, is mede een loterij verbonden met een groote verscheidenheid van fraaie prijzen. De trekking wordt op den sluitingsavond ge houden. Wij kunnen een bezoek aan deze fan- cy-fair aanbevelen. PERSONALIA Onze stadgenoot de heer M. v. Steenbergen is benoemd tot onderwijzer aan de Chr. Ulo school „Eben Haezer" te Rotterdam-Zuid. BEGRAFENIS W. VAN NIMWEGEN Het stoffelijk overschot van den 23-jarigen Willem van Nimwegen, die Dinsdagavond bij het zwemmen te Zandvoort verdronken is. zal Dinsdag 9 Augustus a.s. te 12 uur op de Alg. Begraafplaats aan den Vergierdeweg ter aarde worden besteld. GYMNASTIEK. ..KRACHT EN VRIENDSCHAP". Gedurende de maand Augustus worden er geen turnlessen gegeven in de zaal. Inplaats hiervan wordt gewerkt op het terrein aan de Leidschevaart op Maandag en Vrijdagavond voor adspiranten van 78 uur en voor oude ren van 89V2 uur. Zoo veel als mogelijk is worden er voor deze laatsten handbalwed strijden georganiseerd. Dinsdag j.l. werd de eerste wedstrijd gespeeld tegen „Hercules" van Beverwijk, welke door die vereeniging met 2 punten voorsprong werd gewonnen. „Kracht en Vriendschap" had een onvolledige ploeg. Het Britsche embargo op de Noord-Visscherij. Augustus geen verboden maand meer. Volgens een order van de Britsche regeering van 1936 was het aan Britsche visschersvaar- tuigen verboden, gedurende de maanden Juni, Juli en Augustus in de havens van het Ver- eenigde Koninkrijk vlseh aan te voeren, die gevangen was in de wateren gelegen ten N. van de lijn, die loopt langs N.B. 71 gr. 10' 10' van de Oostkust van Groenland tot de Noord kaap in Noorwegen. Volgens de order van 27 Juli 1938, die jl. Dinsdag in werking is getreden, is dit verbod van dien dag af alleen nog maar geldig voor de maanden Juni en Juli. In Augustus zal dus weer visch uit genoemde wateren aangevoerd mogen worden. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN Autoped: Kemps, Olmenstraat 53. Gedeelte van armband: Deelder Stuverstraat 2. Scha kel-armband: Adams, Bloemertsteeg 6. Bril Aanderkerk, Rijksstraatweg 108. Rijwiel-bin nenband: Beute. Ruychaverstraat 6. Badpak met handdoek: Oosterbroek. Burgwal 34 rood. 8 strengetjes zijde: Kraayenhagen, Vrouwe- hekstraat 68. Hond (grijs), van As, Weltevre denplein 47. Hond (bruin)Paesie, Juliana- park 52. Hond (zwart-bruin)Meijer, Java- straat 29. Portemonnaie met inhoud: Nijk. Schouwtjeslaan 37rood. Portemonnaie met in houd: Bierenbroodspot, Leidschestraat no. 85. Zwarte damesschoen: Captijn, Graafschap straat 31. Schoen nicht-blauw), Neeskens, Spaarnhovenstraat 18. Nijptang: Nijhuis, Jan Luyckenstraat 96. WIJK AAN ZEE Onweer boven de badplaats. Springvloedgolven aan het strand en overstroomingen in het dorp. Het is gisteren voor onze badplaats een dag geweest van angst en sensatie. q Des morgens omstreeks 10 uur begon net vrij hevig te onweereri en te regenen. De bad gasten aan het strand pakten zoo snel als zij konden hun biezen en vluchtten naar veili ger en droger plaatsen. De lucht werd tot aan den gezichtseinder loodgrijs gekleurd Deuren en vensters van consumptietenten en andere strandgebouwtjes werden zorgvuldig gesloten. Ieder ingewijde vreesde een windhoos aan 't strand. „Plotseling" verhieven zich groote vloedgolven en bedreigden de vredige strand tentjes. Even snel als zij gekomen waren trok ken zij zich weer terug, om dit machtig spel van de natuur tot 5 maal toe te herhalen. Spoediger dan men oorspronkelijk dacht kwamen de elementen weer tot rust en was de atmosfeer merkbaar opgelucht. Maar in den middag begon de aarde hare warmte- reserve weer uit te ademen en ieder was het er mede eens, dat de bui slechts weinig ver koeling had gebracht. Tegen den avond pakten zich wederom donderkoppen samen en bedekten het hemel gewelf. Langzaam maar zeker kwam een on heilspellend gerommel een tweede onweers bui aankondigen die omstreeks 10 uur tot uit barsting kwam. Knetterende donderslagen afgewisseld door felle bliksemflitsen deden menig hart ineenkrimpen. En het was als een verlossing, toen de regen kwam. In een minimum van tijd was het lage ge deelte van den Julianaweg in een ware rivier herschapen. Het water perste door deuren en reten, en slecht onderhouden daken open baarden hun verborgen gebreken. OVERVEEN DUINBRAND. Vrijdagavond half 7 werd de Bloemendaal- sche brandweer gealarmeerd voor een duin brand langs de spoorlijn HaarlemZandvoort. welke door het droge helm spoedig in hevig heid toenam. De brandweermannen hebben het vuur met zand gebluscht. De brand is ver moedelijk ontstaan, doordat een reiziger uit den trein een brandende sigaret had wegge worpen. BLOEMENDAAL AANRIJDING OP DEN DUINLUSTWEG. Vrijdagavond reden op den Duinlustweg twee jongemannen op een racefiets. Ter hoogte van Kraantje Lek reed in dezelfde richting een groep wielrijders en van de tegenovergesteld zijde naderde een auto, waar van de bestuurder door uit alle macht te rem men trachtte een aanrijding te voorkomen. De 23-jarige J. de W. uit Haarlem kon echter niet snel genoeg uitwijken. Hij werd tegen den grond geworpen, met het gevolg dat hij eenige schaafwonden aan hoofd en armen kreeg en het linker bovenbeen brak. Per zie kenauto werd hij naar het Sint Elisabeths Gasthuis te Haarlem vervoerd. Zijn racefiets werd geheel vernield. LIJK .AANGESPOELD. Vrijdagavond 8 uur is aan het Bloemen- daalsche strand het lijk aangespoeld van den 24-jarigen F. de R. uit IJmuiden, die op 2 Augustus aldaar bij het zwemmen is verdron ken. Het lijk is naar de Alg. Begraafplaats t< Bloemendaal overgebracht. BEVERWIJK RAADSVERGADERING. Crediet voor de viering van het re geeringsjubileum. Conversie van geldleeningen. Een maatschap pelijk werkster voor Sociale Zaken. Gisteravond vergaderde de gemeenteraad onder voorzitterschap van burgemeester mr. H. J. J. Scholtens. Afwezig de heeren Schelvisch, Van Doorn en Aardenburg. De Voorzitter deelde na de opening mede, dat deze vergadering op korten termijn moest worden uitgeschreven, omdat Ged Staten vóór 23 Augustus inzending verlangen van de voorloopig goedgekeurde rekeningen over het jaar 1937. Na vaststelling van de notulen werd de re- Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1888. 6 Augustus Men schrijft ons uit Zandvoort d.d. Hedenmiddag te 2 uur had alhier een oefening met de reddingboot der Noord en Zuid-Holl. Reddingmaatschappij plaats. De wind waaide krachtig uit het Westen, de golfslag was sterk, kort loo pend. De boot voldeed uitstekend en ondervond zeer veel gemak van de olie storting. Door den sterken stroom kon zij niet landen op de plaats van afvaart. Tevens had er een oefening met het v uurpij ltoestel plaats. De vuurpijlen bleken goed te voldoen, twee werden er afgeschoten. Niettegenstaande regen en wind was bij de oefeningen een groote menigte badgasten aanwezig. kening van 1937 en de begrooting van 1938 van de Streekplan commissie voor den IJmond-Noord goedgekeurd. De bijdrage voor de gemeente Beverwijk is begroot op 2092.86. Ook de rèkening van het Fonds armengoe- deren 1937 werd goedgekeurd. Het regeeringsjubileum. Hierna kwam aan de orde het voorstel van B. en W. om 800.— uit te trekken voor de herdenking van het 40-jarig regeeringsjubi leum van H.M. de Koningin. Het voorstel van B. en W. werd met 12 tegen 2 stemmen (die van de heeren Visser en Rol- lenberg) aangenomen. Conversie geldleeningen. Aangenomen werd het voorstel tot conver sie van twee geldleeningen per resto groot f 70.000.— en f 45.000.—, rente 41/4 pCt. in een geldleening tegen 3 1/2 pCt. a pari. Aanstelling maatschappelijk werkster. De heer R ij k e n s verklaarde zich tegen het voorstel van B. en W. om ten behoeve van den Dienst voor Sociale Zaken een maat schappelijk werkster aan te stellen. Het per soneel breidt zich steeds meer uit en alleen het motief, dat veel overwerk noodzakelijk is, acht spr. niet voldoende om daarvoor weer een nieuwe kracht aan te stellen. Spr. wilde de behandeling van deze zaak uitstellen tot de begrooting. Ook de heer S t e v n had aanmerkingen op het voorstel. Dc mededeeling, dat zelfs nu de eerste uitkeering van B-steun nog niet ge schied is, deed spr. constateeren, dat aan So ciale Zaken dan tekort aan maatschappelijk werk wordt gedaan. Ook deze spr. gaf er de voorkeur aan te wachten tot de behandeling der begrooting. De heer Vink zag liever een ambtenaar dan een ambtenares aangesteld. Vereeni gingen van weldadigheid en vrijwillige verzor gers vervullen dit maatschappelijk werk met meer idealisme dan een ambtenaar. De heer Visser achtte een vrouwelijke werkkracht in dit geval juist zeer gewenscht. Wel had spr. vrees, dat de dienst dreigt al te bureaucratisch te worden. De Voorzitter antwoordde op de gemaakte op- en aanmerkingen, dat het sa laris van den ambtenaar, die belast is met de werkzaamheden voor den steun aan kleine tuinders, negenvoudig terugkomt. De dienst is zeer efficiënt ingericht, alle werkkrachten zijn volkomen noodig. Een vergelijking met vroe ger zou al zeer ongunstig uitvallen. De admi nistratie liet alles te wenschen over tot scha de van vele belangen Spr. heeft dat een el- lendigen tijd gevonden. Wethouder Out raadde den raadsleden aan eens een kijkje bij den dienst te nemen. Eersfc dan is het mogelijk een goed overzicht van het werk te krijgen. Spr. achtte een ambte nares bii Sociale Zaken volkomen op haar plaats. Dikwijls moeten nu tot ergernis vaak ledett van het college werk doen, dat door een vrouw moet geschieden. Het voorstel van B. en W. werd tenslotte aangenomen alleen met den stem van den heer Rijkens tegen. Het voorstel van B. en W. inzake de winkel sluiting op de verjaardagen van H.M. de Ko ningin werd eveneens aangenomen. De rekeningen over het dienstjaar 1937 wer den in handen gesteld van de Commissie van bijstand in het beheer der financiën. Nadat een aantal missives van Ged. Sta ten voor kennisgeving was aangenomen, sloot de voorzitter de vergadering. HAARLEMMERMEER Woest rijden op den nieuwen Rijksweg. De politie grijpt in. Op den nieuwen Rijksweg in Haarlemmer meer, die door vele automobilisten in den waren zin des woords als race-bd-m gebruikt wordt, deed zich Vrijdagmiddag een incident voor, hetgeen de politie aanleiding gaf om ingrijpende maatregelen te nemen. Terwijl de bestuurder van een uit Badhoevedorp af komstige, met groote vaart rijdende, luxe-auto bemerkte, dat de chauffeur van een achterop komende personen-auto al het mogelijke deed om hem in te halen en daarin bijna geslaagd was, vermeerderde hij z'n snelheid dermate, dat hij weder een flinken voorsprong had. Hierbij bleef het echter niet, want er werd steeds harder gereden en ten slotte leek het wel op een achtervolging, waarbij de Bad- hoevenaar het blijkbaar niet wilde opgeven. Wijl daardoor de veiligheid van het verkeer in gevaar werd gebracht en een strafbare handeling werd gepleegd, maakte de politie van het gebeurde proces-verbaal op. HALFWEG ACHTJARIG MEISJE TEGEN EEN AUTO GEBOTST. Het achtjarig meisje C. de Jonge fietste Vrijdagmiddag half drie op den Ka- naalweg in den Grooten IJpolder. Door een tot nog toe onopgehelderde oorzaak botste het meisje in één der bochten tegen een passee- rende vracht, waardoor zij ernstig gewond op het wegdek viel. Bij onderzoek bleek, dat zij een dijbeenbreuk en eenige ernstige vleesch- en schaafwonden had opgeloopen. Nadat haar de eerste hulp was verleend, werd zij per ziekenauto naar het Juliana Ziekenhuis te Amsterdam vervoerd.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 2