Hevige onweersbuien ontlastten zich boven ons land. Schuim den aanslag van Uw tanden weg met Ivorol BADSEIZOEN 1938 Het uitvoerverbod van goud opgeheven. ZATERDAG 6 'AUGUSTUS 1938 HAAREEM'S DAGBE'AD 3 Bliksem sloeg op verschillende plaatsen in. Bijzonder hevige onweersbuien hebben gisteravond boven ons land gewoed. De bliksem sloeg op tal van plaatsen in en het aantal branden was zeer groot. Vooral de provincie Utrecht heeft het zwaar te verduren gehad, doch ook in andere streken heeft het noodweer huisgehouden. Zoo ontstonden te Oisterwijk niet minder dan drie branden. Het onweer heeft ook nog slachtoffers geëischt, daar 'te Wijk aan Zee twee personen door den bliksem zijn gedood. (Men zie elders in dit nummer.) Zwaar weer boven de provincie Utrecht. UTRECHT. Boven de provincie Utrecht ontlastte zich gisteravond een lsfngdurig en zwaar onweer waarbij de bliksem op verschil lende plaatsen insloeg. Om tien minuten voor elf veroorzaakte blik semslag een ernstige storing in het lichtnet van het provinciaal Utrechtsch electriciteits- bedrijf waardoor het gefceele gedeelte van de provincie, gelegen in de omgeving van de lijn Maartensdijk—Hollandsche Rading ruim drie kwartier in het duister werd gehuld, met alle onaangename gevolgen daaraan verbonden. Met koortsaehtigen ijver hebben de ambte naren van het electriciteitsbedrijf het euvel, opgespoord. Het bleek dat de bliksem was ge slagen op de bovenleiding, welke voert van Maartensdijk naar Hollandsche Rading. een spanningskabel van 10.000 volt was onklaar geraakt, doordat tal van zekeringen en isola toren stuk sloegen. Het herstellingswerk vergde ruim drie kwar tier. zoodat dit gedeelte van de provincie eerst over half twaalf weer licht kreeg. Ook bij de Ned. Spoorwegen had men met storing te kampen. Zoo kwamen verschillende electrische treinen met belangrijke vertraging op het Centraal Station te Utrecht binnen, o.a. en electrische trein uit 's-Hertogenbosch die ruim twintig minuten verlaat was. In de omgeving van Maarn raakten ver schillende lichtsignalen ten gevolge van blik semslag onklaar. Te Achttienhoven veroorzaakte bliksemslag een kleinen brand, welke spoedig was be dwongen. Drie branden te Oisterwijk. Tijdens het hevige onweer, dat Vrijdagavond boven Oisterwijk woedde, sloeg de bliksem in de woning van den heer J. de Kost aan de Hoogstraat. Deze woning, die geheel van hout is opgetrokken, stond weldra in lichter laaie zoodat het gezin, bestaande uit man, vrouw en vier kinderen, ijlings naar buiten moest vluchten. De woning brandde geheel af. Terwijl men hier met het blusschingswerk bezig was, werd de brandweer opnieuw ge alarmeerd voor een brand in de opslagplaats van den groentenhandelaar Van der Wiel, welke ook geheel verloren ging. Ook hier was alles verzekerd. Nauwelijks een half uur later moest de brandweer opnieuw uitrukken. Thans voor een brand in de schuur van den landbouwer van Oirschot aan de Dorpsstraat. Deze schuur brandde ook tot den grond toe af. De voor raad hooi ging verloren. Bliksem ingeslagen. In den afgeloopen nacht te ongeveer 1 uur brak tijdens een hevig onweer brand uit in een landbouwschuur aan de Noordstraat te Brouwershaven. Onmiddellijk na den bliksem inslag stond alles in lichter laaie. De brand weer. die het vuur met 4 stralen heeft bestre den, is er in kunnen slagen de belendende wo ningen, zij het met brandschade, te behou den. De landbouwschuur ging met den inhoud geheel verloren. De overige inventaris, als 1500 pakken bindtouw, eenige landbouwwerktui gen, hooi, voeder enz. werd een prooi der vlammen. Naar wij vernemen is alleen de schuur ver- De brandweer heeft nog den geheelen nacht moeten nablusschen. De bliksem sloeg verder in de boerderij van den heer Modder te Groet, gemeente Schoorl. De bewoners zaten bij kaarslicht, aange zien ten gevolge van het onweer het electri sche net in het ongereede was geraakt, In een aangrenzende schuur logeerden vijftien K.L.M. maakt niet van „corridor" gebruik. Aan advies van Engelsche zijde geen gevolg gegeven. Engeland houdt luchtmanoeuvres boven een deel van Engeland en de Noordzee, aan welke oefeningen niet minder dan 900 militaire toe stellen deelnemen. In verband hiermede is voor alle maatschappijen van het continent, welke op Engeland vliegen een „corridor" aangewe zen. De K. L. M. heeft zich hieraan volgens de Tel. echter niet willen storen, omdat het haars inziens hier een advies betreft en geen verbod. Een verbod zou naar haar meening ook niet mogelijk zijn. De Noordzee is voor ieder land vrij. met uitzondering van de territoriale stroo- ken langs de kusten en niemand kan een luchtvaartmaatschappij verbieden over de Noordzee te vliegen met uitzondering dan na tuurlijk van het land. waartoe de luchtvaart maatschappij zelf behoort. De K. L. M. heeft aldus luidt, voorts de uiteenzetting, die het blad van de zijde van deze maatschappij ontving met het advies rekening gehouden en bij slecht weer en slecht zicht, als een ontmoeting met de groote En- gelsche vliegeskaders niet is uitgesloten, moe ten de vliegtuigbesetuurders dan ook de gead viseerde route volgen.. Anders staat de zaak, volgens de K. L. M.- experts. bij goed weer, wanneer het zicht in geen enkel opzicht belemmerd wordt. Dan kun nen naar hun oordeel de K. L. M.-machines, wanneer zij boven de Noordzee vliegen, uren ver vooruit alles zien, zoodat er dan geen en kel gevaar bestaat om de gewone route naar en van Engeland te volgen. De K. L. M. acht bij goed weer de hooge ex tra-kosten niet verantwoord en vandaar, dat de K. L. M. in dat geval haar vliegtuigen, voor wat het traject over de Noordzee betreft, de gewone route laat volgens. Boven Engeland wordt evenwel via Folkestone de voorgeschre ven omweg gemaakt. Bij slecht weer zullen de piloten langs de Belgische en Fransche kust vliegen en het Ka naal zoodanig oversteken, dat men bij Folke stone binnenkomt. De oefeningen zijn Donder dag begonnen en duren tot Maandag as. zomergasten, die zich eveneens met kaarslicht moesten behelpen. De brandweer werd ter stond gewaarschuwd doch kon wegens gebrek aan water niets uitrichten. Boerderij en schuur brandden geheel af. Verzekering dekt de schade. De gasten moesten in den nacht elders worden onder gebracht. Tijdens een onweer, dat zich boven Texel ontlastte, sloeg de bliksem in de boerderij van den heer Commandeur te de Hoorn. Aan red den viel niet te denken. De boerderij brandde tot den grond toe af. Door bliksemslag ontstond verder een duin brand, achter de dennenbosschen tusschen de Koog en de Hoorn. De brandweer stelt alle pogingen in het werk om het vuur in zijn om vang te stuiten. Tijdens het onweer boven Laren sloeg de bliksem in het rieten dak van de villa van den heer Korthalls Altes aan den Rijksweg- West. De brandweer kon het vuur tot de keuken beperken Deze brandde geheel uit. Verzekering dekt de schade. Te Mirns (Friesland) sloeg tijdens een kort onweer de bliksem in de boerderij van den heer C. Witteveen te Bakhuizen bewoond door den heer J. Witteveen. In een ommezien stond de boerderij in lich ter laaie. Zoo goed als niets werd gered. De inboedel, het gereedschap en ongeveer veer tig wagens hooi werden een prooi der vlam men. Boerderij en inboedel waren verzekerd. Bestelwagen door extra-trein versplinterd. Goed afgeloopen botsing op het station te Culemborg. Vrijdagmiddag om halt zes begaven zich twee bestellers der Posterijen met een wagen paketpost, bestemd voor het Zuiden des lands van het eerste naar het tweede per ron te Culemborg, toen opeens een extra stoomtrein uit de richting Geldermalsen kwam aandaveren. De bestelwagen werd ge grepen en geheel verbrijzeld, terwijl de pos+paketcen her en der vlogen. De beide bestellers bleven ongedeerd. Zij waren volkomen verrast, toen de wagen hun als het ware uit de handen werd gerukt. Door gedruisch van de vlak nabij het station gelegen meubelfabriek, die op volle kracht werkte, hadden zij den extra- trein niet nooren aankomen. De machinist hoorde den klap van de botsing en zette toen meteen de remmen aan. Vijfhonderd meter verder stond de trein stil. Met een kwartier vertraging ver volgde de extra-trein de reis. De directeur der posterijen te Culemborg nam terstond de noodige maatregelen, waar door de verspreide postpaketten werden ver gaard en per auto naar het kantoor werden vervoerd. A. N. I. E. M. maakte in 1937 meer winst. Dividend wordt echter van 9 tot 8 procent verlaagd. Aan het jaarverslag over 1937 van de Alge- meene Nederlandsch-Indische Electriciteit- Maatschappij ontleenen wij het volgende: De som van de aantallen kWh, die in eigen centrales waren opgewekt, dan wel in de onderstations der N.I.W E.M. van deze maat schappij waren ingekocht, bedroeg voor 1937 109.731.540 KWh (v. j. 99.423.812 kWh). De som van de hoogste belastingen van alle be drijven tezamen bedroeg 22947 kW (v. j. 20459 kW) Op 31 December 1937 waren 105.284 (v. j. 97.979) verbruikers op de netten onzer ven nootschap aangesloten. Voor het eerst sinds het jaar 1930 nam het aantal Inlandsche ver bruikers toe en wel van 47.444 1 per ultimo December 1936' 'ot 51.972 (per ultimo De cember 1937). De stijging van de inkomsten, welke sedert de tweede helft van 1936 duidelijk viel waar te nemen, bleef bestendigd, doch begon te gen het einde van het verslagjaar eenigszins te verminderen. Onze beschikbare middelen verminderden belangrijk. Wij beschouwen deze omstandig heid als een gunstig verschijnsel. De inmid dels weder ontstane mogelijkheid van inves- teering van belangrijke bedragen in de uit breiding van onze werken zal in de komende jaren tot een verhooging van onze stroom- inkomsten kunnen leiden en op deze wijze de electriciteitsvoorziening in het algemeen zoo wel als de resultaten onzer vennootschap ten goede komen. De bedrijfswinst bedraagt, na het in minde ring brengen van de algemeene onkosten f 4.668 821 (v. j. 4.564.6601. Hiervan komt in mindering: Afschrijving, bijdragen, bijschrij vingen, toevoegingen en stortingen f 2.646.971 '2 903.830» zoodat ter verdeeling beschikbaar is f 2.021.850 (1.660.830), welk bedrag wordt voorgesteld als volgt aan te wenden: voor uitkeering van 5 pet. (v. j, 7 pet.) dividend op de preferente en gewone aandeelen f 1.123.250 (1.179.300). voor uitkeering van een verder dividend van 3 pet. (2 pet.) op de pre ferente en gewone aandeelen f 673.950 (336.980), tantièmes voor directie en com missarissen f 224 650 (144.420). Zoowel op de preferente als op de thans uitstaande gewone aandeelen zal dus een di vidend van 8 pet. (v. j. 9 pet.) worden uitge keerd. Nederlandscli schip redt afgedreven roeier. Zeventienjarige Canadees in roeibootje in het Kanaal Het Nederlandsche vrachtschip „Prinses Beatrix" heeft dezer dagen te Fareham, Hampshire, een 17-jarigen Canadees binnen gebracht, dien het drijvend in een roeibootje in het kanaal had aangetroffen. De jongeman had Woensdag te Sandgate. nabij Folkestone, een roeibootje gehuurd waarmede hij in zee was gestoken, doch door den getijstroom had hij de kust niet weer kun nen bereiken. Toen hij niet terugkeerde was oa. een militair vliegtuig naar hem gaan zoe ken, doch de opsporingspogingen hadden geen resultaat zoodat het mooie witte glazuur Uwer tanden weer te voorschijn komt. Tube 40 en 25 ct. (Oranje-verpakking met blauwe band.) (Adv, ingez. Med.) Diplomatieke onderhandelingen tusschen Rusland en Japan NEDERLANDSCHE HANDEL-MAATSCHAPPIJ, n.V AGENTSCHAP HAARLEM Gr. Houtstr./Gr. Markt Tel. 13990 (3 lijnen) VACANTIE-SEIZOEN Wij openen accreditieven en leveren credietbrieven betaalbaar in alle belangrijke Europeesche plaatsen. (Adv. ingez. Med.) Practisch was het verbod reeds in Juni 1937 buiten werking gesteld. Van herstel van den gouden standaard is geen sprake. Ingediend is een wetsontwerp, houdende wijziging van de wet van 30 September 1936 inzake het verbod van uitvoer van gouden munt en goud-muntmateriaal. Op 17 Juni 1937 maakte de directie van de Nederlandsche bank bekend, dat zij, daartoe door de regeering gemachtigd, bereid was onder de gegeven omstandigheden onbe perkte ontheffing te verleenen van het verbod van uitvoer van gouden munt en goud-munt materiaal. vervat in het Kon besluit van 26 September 1936. waaraan wettelijke grondslag werd verleend bij de wet van 30 September 1936. Hiermede was practisch het feitelijke goud uitvoerverbod opgeheven en de vrije goudhan del met het buitenland in Nederland hersteld; echter bleef het formeele uitvoerverbod ge handhaafd. Deze handhaving, welke onder de huidige omstandigheden geen practische be- teekenis meer bezit, levert echter zoowel voor de douane als voor de Nederlandsche bank en de bezitters van het goud omslag en tijdverlies op. redenen waarom de Nederlandsche bank een verzoek tot de regeering heeft gericht de intrekking van dit verbod te willen bevor deren. De minister van financiën had te gen de inwilliging van dit verzoek op zich zelf geen bezwaar, zoodat hij, overeenkomstig art. 1 van bovenver melde wet de intrekking van het ver bod heeft bevorderd. Daarbij merkt de minister ter toelichting tot het onderhavige wetsontwerp op, dat de intrekking van het verbod de verplich ting van de Nederlandsche bank tot afgifte van goud voor uitvoer tegen vaste prijzen, wanneer de wisselkoer sen daartoe aanleiding geven welke verplichting in Nederland essentieel ls voor het bestaan van den gouden standaard niet automatisch doet herleven. Deze verplichting was, gelijk bekend, vervat in de verklaring van de Nederlandsche Bank van 1903, welke in Augustus 1914 werd opgeheven, in April 1925 opnieuw werd afgelegd en in September 1936 andermaal buiten werking trad. Bij artikel 5 van de wet van 30 September 1936 is bovendien uitdrukkelijk bepaald, dat de verplichting van de Nederlandsche bank tot betaling van haar biljetten is opgeschort, totdat daaromtrent nader bij de wet zal zijn beslist. Deze opschorting blijft gehandhaafd, zoodat de intrekking van het gouduitvoerver bod zonder meer geenszins herstel van den gouden standaard meebrengt. Intusschen is de minister van oor deel, öni., nu de intrekking van dit uit voerverbod heeft plaats gevonden, de noodige voorziening dient te worden getroffen, opdat in de toekomst beslui ten tot het stopzeren van den uitvoer van goud door de regeering, indien dit noodzakelijk mocht blijken, aanstonds zullen kunnen worden genomen op een wettelijken grondslag. Het onderhavige wetsontwerp heeft ten doel zoodanig uitvoerverbod op wettelijken grond slag mogelijk te maken. Lanclsmcersclie pluimveehouders hadden een preltigen Vrijdag. Hokken, door windhoos verwoest, weer hersteld overgedragen. We gaan in gedachten terug naar een dag in September van het vorige jaar. In Lands meer zal men het niet licht vergeten: een windhoos joeg over het landelijke dorpje en vernielde alles wat zij op haar weg tegen kwam. Vooral de buurtschap Watergang werd zwaar geteisterd. Geen kippenhok bleef staan. Als waren het lucifersdoosjes, zoo wer den zij opgenomen en vele honderden meters verder weer neergesmakt De circa 2500 kip pen, die in deze hokken hadden gezeten, wer den bijna allen gedood. Van vele honderden heeft men nooit iets teruggevonden. Welk een schade deze alles vernietigende natuurkracht den betreffenden pluimveehou ders toebracht, laat zich gemakkelijk be grijpen. Zeven van hen waren in enkele se conden volkomen geruïneerd. De totale scha de werd geschat op ongeveer 10.000 gulden. Een commissie werd gevormd om de slachtoffers te hulp te komen en dank zij deze actie was men in de gelegenheid de ver nielde bedrijven te restaureeren en weer op te bouwen. Vrijdagmiddag heeft de commissie een en ander aan de betreffende pluimveehouders overgedragen. Deze plechtigheid gebeurde op het terrein van een der slachtoffers en zij droeg een heel eenvoudig karakter-

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 5