Het Mauritspark, de nieuwe Villawijk. De beteekenis der romantische straatnamen. iwCJtë N.V. BANK VOOR ONROERENDE ZAKEN AMSTERDAM ONS WEKELIJKSCH KNIPPATROON. Hef goederenverkeer met Duitschland. H.D.'Vertellini ZATERDAG 6 AUGUSTUS 1938 HAARÏEM'S DAGBLAD Mauricia. In de onmiddellijke nabijheid van Recife, de hoofdstad van Pernambuco, stichtte de graaf van Nassau-Siegen Mauritsstad of Mau ricia, een prachtige nieuwe stad, die in alle opzichten getuigenis aflegde van de voortva rendheid en den rijkdom der koloniseerende Hollanders. Daar bevonden zich de met ijze ren waranda's versierde huizen, de kleurige woningen van de eigenaars der suikermolens, de donkere geldkantoren der Joden. Onder de dreiging van de bronzen kanonnen der ves tingen lagen schilderachtige straatjes. In het midden bevond zich een groot, door cocospal- men omzoomd plein. De stad werd, hetgeen een novum was voor <Jie dagen, door een Raad van Schepenen bestuurd. Helaas is ook Mau ritsstad door den opstand in 1644 voor een groot deel verwoest: het werd door de bele gerde Hollanders op verschillende plaatsen in brand gestoken. Recife. Recife de Pernambuco, meestal kortweg Re cife of Recief en ook wel Pernambuco ge noemd, was de hoofdstad van den Braziliaan- schen staat Pernambuco. In Recife woonden tijdens het bewind van Johan Maurits slechts Portugeezen, de platneuzige negers van Ango la en vele Joden. Men vond er groote suiker pakhuizen en een synagoge. Thans is Recife gegroeid tot een stad van bijna 500.000 inwoners. Op de op een schiereiland gelegen haven stad Bairro do Recife de Pernambuco liggen de sterrewacht, het groote arsenaal der ma rine, het douane-station en de vele pakhuizen. Op het vasteland ligt Boa Vista (Schoonzicht) met het paleis van den bisschop van Olinda, hospitalen en vele mooie, door tuinen omring de villa's. Recife is thans ook een belangrijk station voor de transatlantische luchtvaart. De haven wordt gevormd door een 4 k.m. lang koraalrif en door verschillende forten (w.o. het oude Nederlandsche fort Brom) verdedigd. Brazilië. Er zijn voorts in het Mauritspark nog een aantal namen te vinden, die geen recht- streeksch verband houden met den persoon van Johan Maurits, doch die wel herinne ringen aan zijn bewind opwekken. Het zijn namelijk de namen van landen of landstre ken, gelegen in de nabijheid der gewesten, die hij destijds bestuurde. Dit is o.a. het geval met de Brazilië-laan waarin thans nog slechts enkele villa's staan, doch die zich straks ver der Noordwaarts zal uitstrekken. Brazilië is een federatieve bondsrepubliek in het oosten van ZuidAmerika. Het land is bijna zoo groot als geheel Europa en heeft een bevolking van ruim 40 millioen zielen. Het bevat twee groote natuurlijke gebieden: de vlakte van de rivier de Amazone in het N. en N.W. en het bergland in het O. en Z. Vroe ger was Brazilië een Portugeesche kolonie, die in 1815 tot een koninkrijk werd verheven. In 1822 scheidde dit zich van Portugal af en werd een constitutioneel-monarchale' bonds staat gesticht, die door de revolutie in 1889 in een federatieve republiek werd veranderd. Toen Portugal in 1580 onder Spaansche heerschappij kwam, zoodat ook zijn koloniën als Spaansche bezittingen werden beschouwd, plunderden de Engelschen in 1586 Bahia, ver nielden in 1591 St. Vincent en vestigden zich te Olinda, terwijl de Franschen van 1612 tot 1618 Majaro bezet hielden en de Nederland sche West-Indische Compagnie in 1624 de stad Bahia veroverde. Wel werden de Nederlan ders door de vereenigde pogingèn van Span jaarden en Portugeezen verdreven, maar zij keerden in 1630 terug, maakten zich meester van Olinda en breidden hun heerschappij weldra uit over de helft van de kust van Bra zilië. Aan het hoofd van Brazilië staat thans de president Getulio Vargas. Onder diens bewind ontstonden aanvankelijk groote moeilijkhe den tengevolge van de algemeene crisis, in de eerste plaats zich toonend in een zeer groote overproductie van koffie, die er toe leidde, dat men millioenen balen vernietigde. De onte vredenheid uitte zich in 1932 in een opstand, uitgaande van San Paulo en Rio Grande do Sul «leider was de president van dezen staat, generaal Flores da cunha), waarbij een oogen- blik de opstandelingen op de hoofdstad aan rukten. Vargas slaagde er echter in de rust te herstellen. Pernambuco. Deze kunststaat in het Oosten van Brazilië, soms ook Fernambuco genoemd, telt ongeveer 4 millioen inwoners. In de kuststreken vindt men nog ongerepte oerwouden; daarachter ligt een steenachtig, geaccidenteerd terrein en hierop volgt weer een hoogvlakte, waarover een bergrug loopt en die in de Serra do Piauky en de Serra dois Irmaos eindigt. Het land is niet zeer vrucht baar, aan de kust groeit suikerriet en katoen, voorts maïs, maniok, koffie en tabak. De Sao Francisco is de eenige belangrijke rivier. Vooral op het eiland Itamaraca groeien veel vruchten. In de bosschen wordt veel verfhout, het z.g. fernambuco-hout. gewonnen. Er is weinig veeteelt; men delft er marmer en eenig goud. Er wordt suiker gefabriceerd en voorts wat katoen en tabak. De handel met het buitenland gaat uitslui tend over de hoofdstad Recife. Een uitsteken de haven bezit ook Tamabdare. De staat werd het eerst door den Portugees Christovao Jas- ques gekoloniseerd, die in 1534 Iguarassu, daarna Olinda stichtte. Van 16301654 was het land in het bezit van de Nederlanders, aan wie de hoofdstad, thans Recife de Per nambuco door hen Mauritsstad genoemd, haar ontstaan te danken heeft. Ceara. Vlak achter Bloemendaal's gemeentehuis bevindt zich een vijver met een pittoresk bruggetje en daarnaast strekt zich de Ceara- laan uit. Deze dankt haar naam aan Ceara of Ciara, een staat in het Noorden van Brazilië, die bijna 2 millioen inwoners telt, waarvan ongeveer de helft blanken en voor het ove rige Indianen, Negers en Mulatten. De kust is laag; verder binnenwaarts verheffen zich de Serra Arari en de Serra Grande. In het bin nenland liggen hoogvlakten met boschrijke bergketens, zooals de Serra Boticario, Serra do Machado en de Serra do Camara. De bes te haven is die van Aracaty aan den mond der Jaguaribe, die men 25 km. ver kan opva ren. Er is ook een kustriviertje, dat den naam Ceara draagt. Groote meren zijn de Velho, de Jaguaracu en de Camurupin. Het binnenland is in het algemeen dor en zeer warm. In For- taleza stijgt de temperatuur in Januari tot 95 graden. Er komt goud, zilver, ijzer koper, lood, zout, edelgesteenten en aluin voor. De land bouw is vooral in de alluviale rivierdalvlakten van belang. De rivieren met hun vele stroom versnellingen zijn van meer belang voor de bevloeiing, dan voor het verkeer. Rio Grande. De meening heerscht, dat de Rio Grande- laan genoemd zou zijn naar een rivier in Noord-Amerika, die ontspringt in het San Juan-Gebergte aan den voet van den King Salomon Mount, door Colorado stroomt en in den Golf van Mexico uitkomt. Zeer vermoede lijk is de laan echter genoemd naar het ka piteinschap Rio Grande, dat tijdens het be wind van Johan Maurits een belangrijk stra tegisch punt vormde. Behalve in den naam van de genoemde ri vier, die eigenlijk Rio Grande del Norte heet, vindt men den naam voorts terug in Rio Grande of San Pedro do Rio Grande do Sol. een stad in den gelijknamigen Braziliaan - schen staat, waar vele Duitschers wonen, ver volgens in den naam van dezen staat zelf- Rio Grande do Sul, de Zuidelijkste staat van Brazilië, eveneens met een groot aantal Duit- sche Kolonisten en ten slotte in Rio Grande do Norde, een Braziliaansche kuststaat met een berucht heet klimaat. Over het bewind van Johan Maurits zijn be langrijke gegevens te vinden in „Das hollan- dische Kolonialreich in Brasilien" door Wat- jen, „Johan Maurits de Braziliaan" door Fa- brius, „Les Hollandais au Brasil" door Net- scher, „Fastos Pernambueis" door Pedro Souto Maior, „O Valeroso Lucideno" door Frei Ca- lado (pseudoniem van Pater Manuel do Sal vador), 0,A obra do Nassau" door Rocha Pomba, „Voyages and travels to Brazil" door Jan Nieuwhoff, „Memorias Hist, da Pro vin- ca de Pernambuco" door Fernandes Gama, „Historia Naturalis Braziliae" door Willem Pi- son. Naast deze strikt wetenschappelijke bron nen zijn den belangstellenden lezer, die zich voor de geschiedenis van het Mauritspark in teresseert, de lezing aanbevolen van het uit stekende werkje: „Johan Maurits van Nas sau" «O Principe de Nassau) door Paulo Se- tubal, uit het Portugeesch vertaald door R. Schreuder en J. Slauerhoff en in 1933 versche nen bij de Wereldbibliotheek te Amsterdam, aan welk interessant werkje enkele gegevens en afbeeldingen werden ontleend. (Slot). HAN VAN DER HORST. (Het eerste artikel over dit onderwerp werd in ons nummer van Woensdag opgenomen) FA.WILLEM P. VERVOÖMEN VERVEN. STOOMEN VAN DAMESHOEDEN WILHELAMNASTR-16 TEL-I686A' HAARLEM WEGENS VACANTIE GESLOTEN VAN 15 TOT 22 AUGUSTUS A.S. (Adv. Ingez. Med.) KANTOOR HAARLEM, CED. OUDE GRACHT 65, TELEFOON 18307 HYPOTHEKEN BOUWCREDIETEN VOORSCHOTTEN (Adv. Ingez. MedJ EXAMENS. Hoofdakte. Haarlem, 5 Augustus. Geëxamineerd 8 mnl. Candida ten. Geslaagd de heeren: Th. Wijnsma, Andijk: J. F. Hendrik, Alkmaar, C. Kroonen- burg, Zaandam, J. C. Bart, Beemster. Duitsch M. O. A Geëxamineerd voor de huisacte en toegela ten de heer N. Bouwhuis te Haarlem. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Inlichtingen aan het Bureau van Politie Sme- destraat uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Armband: Bossche, Preangerstraat 16. Hond ifox»: v. d. Tange, Djambistraat 30. Hond: 'Groenendalen: Landman, Timorstraat 171 Hond (Duitsche herder): Oudenkerk, Frans Halsstraat 14. Hondenketting: v. d. Berg, Hod- sonstraat 8. Portefeuille met inhoud: de Tello Rustenburger laan 25. Portemonnaie met in houd: Verslagers, Tesselschadestraat 47. Hon denpenning no. 3130: Politiebureau Smedestr. Gouden ring: Snoek, Gen. de Wetstraat 61. Kinderschoenen en sokjes: Piek. Damiatestr. 14. Tasch inh. schildersgereedschap: Giling. Anthoniestraat 55. Zak inh. spercieboonen: Calandt, Dr. Leydsstraat 113. LIJST VAN MAIL- EN LUCHTPOSTVERZEN DING 8—14 AUGUSTUS 1938. Nederl. Indië, zeepost via Rotterdam m.s. Indrapoera 10 Aug. gewone stukken 2.15; mail via Genua m.s. Johan de Witt 11 Aug. gew. st. 3.25; luchtpost Amsterdam—Bandoeng 9, 11, 13 Aug. gew. st. 2.15. Suriname, zeepost en mail via Amsterdam 12 Aug. gew. st. 3.25; luchtpost Duitschland Z. Amerika 10 Aug. gew. st. 11.40; luchtpost Frankrijk—Z. Amerika 13 Aug. gew. st. 11.40. Aruba, zeepost en mail via Amsterdam 12 Aug. gew. st. 3.25; mail via Le Havre 9 Aug. gew. st. 19.10. Luchtpost als Suriname. Bonaire, Curasao, zeepost en mail via Am sterdam 12 Aug. gew. st. 3.25. Luchtpost als Suriname. Vereenigde Staten v. Amerika, via Le Havre 9, 12 Aug. gew. st. 19.10; via Southampton 10 Aug. gew. st. 16.40. Canada, via Le Havre 9, 12 Aug. gew. st. 19.10; via Glasgow 11 Aug. gew. st. 10. Brazilië, via Amsterdam 11 Aug. gew. st. 3.25; via Lissabon 14 Aug. gew. st. 2.35. Argentinië, Uruguay, via Lissabon 14 Aug. gew. st. 2.15. Argentinië, Brazilië, Chili en Uruguay, lucht post als Suriname. China, Hongkong, Japan, via Siberië 9, 12 Aug. gew. st. 10. Phillippijnen en Mandsjoerije, 12 Aug. gew. st. 10.—. China en Hongkong, luchtpost Amsterdam —Bandoeng 11, 13 Aug. gew. st. 2.15. Phillippijnen, luchtpost AmsterdamBan doeng 11 Aug. gew., st. 2.15. Irak, Mesopotam'ië, via IstanbulDamas cus 9, 12 Aug. gew. st. 3.25. Luchtpost als Nederl. Indië. Palestina, via Istanbul, Aleppo 8 Aug. gew. st. 23.via Genua 10 Aug. gew. st. 23.via Istanbul—Aleppo 11 Aug. gew. st. 23.—; via Istanbul—Aleppo 13 Aug. gew. st. 23. Luchtpost als Nederl. Indië. Britsch Indië en Buma, via Marseille 11 Aug. gew. st. 10. Luchtpost als Nederl. Indië. Ceylon en Singapore, via Genua 11 Aug. gew. st. 3.25. Luchtpost als Nederl. Indië. Siam, Penang, via Genua 10 Aug. gew. st. 23.—. Luchtpost als Nederl. Indië. Egypte, via StamboulAleppo 8 Aug. gew. st. 23.—; via Genua 10 Aug. gew. st. 23.via Piraeus 12 Aug. gew. st. 23.—; via Istanbul- Aleppo 13 Aug. gew. st. 23. Luchtpost als Nederl. Indië. Oost Afrika, via Marseille 9 Aug. gew. st. 23.via Marseille/Aden 11 Aug. gew. st. 10.via Marseille 13 Aug. gew. st. 21.15; luchtpost Londen—Durban 9. 12 Aug. gew. st. 9.25. Zuid Afrika, via Southampton 11 Aug. gew. st. 16.40. Luchtpost als Oost Afrika. Australië, Nw. Zeeland, via Marseille 11 Aug. gew. st. 10.—; luchtpost Amsterdam- Sydney 9, 13 Aug. gew. st. 2.15. SPORTIEF KINDERJURKJE. Dit sportieve jurkje kan men vervaardigen van 2 Meter linnen van 90 centimeter breedte. Het patroon is bestemd voor den leeftijd van 8 tot 10 jaar, door het al of niet aanknippen van naden kan men het patroon passend ma ken voor het meisje, voor wie het bestemd is. Prijs van het patroon 26 ets. Het is van Maandag af gedurende een week verkrijgbaar bij de bureaux van dit blad, Gr. Houtstraat 93 en Soendaplein 37. Gezicht op Mauritsstad. Boven: het wapen van Johan Maurits van Nassau. Naar een oude gravure Bij den invoer van Zuivelproducten, zal een ander systeem worden gevolgd. Ingediend is een wetsontwerp tot goedkeu ring van het Nederlandsch-Duitsch verdrag nopens de regeling van het goederenverkeer op 19 Maart 1938 te Keulen gesloten. Aan de memorie van toelichting ontleenen wij het volgende: Nadat bij overeenkomst van 18 December 1937 de bepalingen van het Nederlandsch- Duitsch handelsverdrag van 23 December voor den tijd van 1 Januari tot 31 Maart 1938 waren verlengd, ter goedkeuring van welke overeen komst bereids een ontwerp van wet werd in gediend, was het noodig in den aanvang van dit jaar onderhandelingen met de Duitsche regeering te voeren ten einde tot een regeling van het goederenverkeer voor langeren ter mijn te geraken. Hoewel uiteindelijk, zij het na moeizame on derhandelingen, de bij het verdrag van 23 De cember 1936 overeengekomen regelingen groo- tendeels ook bij het onderhavige verdrag in wezen bestendigd konden worden, werd op een belangrijk onderdeel der te regelen belangen een principieel ander systeem overeengeko men. Het bleek namelijk niet langer mogelijk de uitzonderingspositie, waarin de invoer van Nederlandsche zuivelproducten in Duitschland zich nog steeds bevond, en welke weliswaar voor Nederland aangenaam en voordeelig was, te handhaven, in verband met de inmiddels plaats gevonden ontwikkeling. Nog steeds was dit regiem er op ingesteld, dat deze Neder landsche producten een hoogere opbrengst konden behalen dan aan andere landen werd toegestaan, terwijl bovendien de administratie dez,er contingenten geheel in Nederlandsche handen berustte. Tegen deze beide punten voerde de Duitsche delegatie klemmende be zwaren aan. Waar een overeenkomst, welke een der partijen, hetzij in handelspolitiek op zicht, hetzij uit een oogpunt van binnenland- sche politiek, verplichtingen zou opleggen, waarvan uiteindelijk de consequenties nau welijks draagbaar- zouden zijn, naar de mee ning van de hierbij betrokken ministers geen basis voor duurzame betrekkingen bieden kan, achtte de regeering het juist aan de Duitsche wenschen in deze in belangrijke mate tege moet te komen. Zoo zal voortaan het „Unterschiedsbetrag" voor de Nederlandsche producten gelijk zijn aan alle andere. Het hiermede voor Nederland gepaard gaande verschil is na de aanpassing, welke reeds voorheen plaats vond, van geringe beteekenis. Voorts zal in afwijking van de vroegere regeling deze belasting niet meer door de Nederlandsche doch door de Duitsche ad ministratie worden geind, hetgeen op zichzelf genomen eeri veel juistere maatregel is. Tenslotte za] voortaan bij de verdeeling van den invoer in Duitschland niet meer de admi nistratie in Nederlandsche doch in Duitsche handen zijn, hetgeen beteekent, dat de bewij zen voor overneming niet meer door Neder landsche doch door Duitsche instanties zullen worden afgewikkeld De Vestigingswet kleinbedrijf. Een kruideniersexamen. Onder de auspiciën van den Ned. Kruide- niersbond, de Vereen, van Groot-winkelbedrij ven in levensmiddelen, den Federatieven Bond van Winkeliers in koloniale waren en den R.K. Bond van Kruideniersvereenigingen wordt in de maanden September en October in vijf tien plaatsen een kruideniersexamen georga niseerd. waar de betrokkenen in de gelegen heid worden gesteld de diploma's vakbe kwaamheid en handelskennis te verwerven, die zij noodig zullen hebben in verband met de eischen van de Vestigingswet kleinbe drijf. De organisatie dezer exomens berust bij het bureau Kruideniers-examen 1939. hetwelk tot stand gekomen is door de samenwerking van de hierboven genoemde vercenigingen. De examens zijn verdeeld in een schriftelijk en een mondeling gedeelte. Het schriftelijk examen vakbekwaamheid en handelskennis zal plaats vinden 21 Sep tember as. Het mondeling examen voor de beide vakken zal op nader te bepalen datum worden gehouden, vermoedelijk in de tweede helft van October as. Kap'tein Klaas9 Schriknacht. door T. VAN MUNSTER. E stamgasten waren aan hun acht sten grog. Stuurman Harms had ver teld, wat er allemaal in die ergste van alle tijden in zijn leven gebeurd was. Maar het was, zoo dachten de anderen heelemaal niet zoo erg geweest en Klein- schoot, de machinist, had Harms dan ook direct overtroefd, toen hij vertelde wat hem drie maanden geleden allemaal in Indië over komen was: Links een reuzeslang, rechts een tijger en boven hem wierp een Engelsch vlieg tuig bommen. Dan had Grootjan het verhaal verteld, dat allen reeds drie maal gehoord hadden, hoe hij eens in Chicago in dat verduivelde koelhuis ingesloten was en den volgenden morgen, drie kwart bevroren, naar buiten gedragen werd. „En daarom alleen", zoo besloot hij. terwijl hij zijn glas opnam, ,,en daarom alleen moet ik nu eeuwig en altijd zooveel heete grog drinken. „Tja", knikte Kap'tein Klaas en trok de rumflesch dichterbij, „dat is nu eenmaal zoo. De een drinkt grog hièrom en de ander daar om. En ik: Ik drink grog altijd daarom, omdat ik zoo'n droog gevoel in m'n keel heb en dat droge gevoel, dat komt. omdat ik veertien jaar geleden, toen ik nog derde stuurman op „Bimsby" was, in ruim A gevallen ben e den nacht, die toen volgde, mijne heeren ik sneeuwwitte haren gekregen." „Vertellen!" riep de stamtafel. „Tja", begon Kap'tein Klaas, „daar valt rm veel te vertellen. Wij lagen dan in Amster dam. De „Bimsby" een Noorsche boot was het laadde bedorven meel. dat alleen nog maar goed voor mest was. Het meel was. zoo als jelui begrijpen niet in zakken gedaan, maar werd eenvoudig in het ruim gekipt. Ik stond naast het ruim en paste op." „Hoezoo, was je dan ladingmeester?" vroeg stuur Harms. „Dat was het nu juist", zei Klaas en krabde op z'n hoofd. „Ik was niet ladingmeester. Onze ladingmeester was een Engclschman. Simpton heette hij en hij was de gemeenste kerel, die ooit bestaan heeft; geen mensch kon hem uitstaan. Simpton had tegen me ge zegd: ..Klaas, ik heb kiespijn. U moet vandaag den ladingdienst voor me doen." „Ik?" riep ik uit „voor U ladingdienst doen? Ik denk er niet aan. begrijpt U me? lederen keer, als er wat te doen is. begint de comedie met Uw kiespijn. Voor mijn part kunt U Maar Simpton lachte maar, spuwde, ging in zijn hut en sloot die van binnen af. Wat moest ik doen? De ouwe was aan land- Beklagen kon ik me niet. De bootwerkers stonden op de kade en wachtten. Dus deed ik lading- dienst, stond aan het luik. hield m'n neus dicht en paste op. Toen het avond werd en de mist opstak en ik juist stond te denken: „Zoo, nu zijn we haast klaar", krijg ik van achteren een stomp en meteen lig ik beneden in het ruim. tot mijn nek in het stinkende meel. Ik wilde om hulp roepen, maar ook mijn mond zal vol meel. Toen werd het donker om me heen en ik wist: .Nu hebben ze het luik gesloten on niemand heeft gezien, dat ik hier beneden lig. Natuur lijk op dien knul na, die me er in gestooten heeft." „As je-me-nou", bromde de stamtafel. „Tja", ging Kap'tein Klaas voort, terwijl hij zijn glas oppakte, „jelui begrijpt wat ik voelde: zien kon ik niets, roepen kon ik niet, bewe gen kon ik me niet. alleen ruiken, mijne hee ren. alleen ruiken kon ik. En het was op den duur zoo erg njet die lucht, dat ik meer dood dan levend twitalf uur later, uit het ruim ge trokken werd." „Tjonge en toen." vroeg stuur Harms. „Tja. zoo zoetjes aan kwam ik dan weer bij." ging Klaas verder. „Maar de ouwe en de lui deden allemaal zóó eigenaardig tegen mij tot eindelijk Bikker, de eerste machinist, het niet meer uithield en zei: „Klaas, de zaak zit zoo; we wilden dien Simpton naar beneden duwen, maar het was mistig en het was al zoo donker en toen hebben we niet gezien Het was. alsof ik een tik op m'n hoofd had gekregen. „Voor dien Simpton," fluisterde ik, „heb ik twaalf uur beneden in dat natte meel gelegen? Voor dien Simpton. dien ik vervan gen had. omdat die gemeenerlk te lui was. Voor Simpton, die...." De machinist stond er perplex bij. Toen zette hij een flesch rum op tafel. „Drink maar eerst. Klaas." zei-ie. „en wat dien Simpton betreft, die zit al twee uur in ruim B en komt er zoo gauw niet weer uit ook." .Ruim B," piekerde ik, „is daar niet alle maal stukgoed in?" „Neen", zeide machinist daar ligt de versche koemest in. dien we naar Bornholm moeten brengen." „Ha-ha," lachten de stamgasten, dan heeft- ie zich daar in dien koemest beter geamuseerd dan jij in dat meel. Wat jij Klaas!" „Dat heeft-ie wel." knikte Klaas, „en in Bornholm is-ie dan ook maar gelijk afgemon sterd. Maar wat mij aangaat, mijne heeren, ik heb in die twaalf uur. die ik in het ruim heb gelegen, sneeuwwitte haren gekregen, eerewoord." De stamgasten zwegen een oogenblik. Maar stuurman Harms fronste kwaad het voorhoofd. .Eerewoord?" vroeg hij. „maar Klaas, je hebt toch nu nog, na veertien jaar geen enkele witte haar op je hoofd!" ..Kinderen" zei Klaas, stond op en greep naar zijn pet, „wat denken jelui dan wel van me? Toen ik er uit was, uit dat stinkende meel, heb ik toch zeker ook m'n hoofd ge- wasschen!"

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 7