Haarlem's Dagblad Het40-jarig Regeeringsjubileum Er wordt slecht gereden. Een tentoonstelling bij Haarlem's Dagblad. Europeesch kampioen. Croote brand op Sumatra's Oostkust. Het belangrijkste 56e Jaargang No. 16911 Uitgave Lonrens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 A dm in. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Dinsïtag 9 Augustus 1938 Abonnementen per week f0.25. p. miunj fl.10. per 3 maanden f3.25. franco per post f 3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën i 1-5 regel» f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclame» f 0.60 per regel. Regelaboonemeutstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regel» f 0.60, elke regel meer f 0.15. Groentje» zie rubriek. Ervaringen, opgedaan in deze periode van vacantie en mooi en warm weer, nu het ver keer extra druk is, hebben mij versterkt in de meening dat er in ons land door zeer velen ontzettend slecht gereden wordt. Dat gebeurt niet alleen met autos. Het gebeurt evenzeer met motorfietsen en fietsen. En ik geloof niet dat gebrek aan kennis van de verkeersregels de oorzaak is. De A.N.W.B., de K.N.A.C., vele onderwijsinstellingen in samenwerking met deze lichamen hebben zich afgesloofd en sloven zich nog af om de verkeersregels tot het besef van iedereen te doen doordringen. In verscheidene steden, ook in Haarlem, doet de politie voortreffelijk werk door haar ver- keersexamens, die ongetwijfeld de jongste generatie beveiligen en een betere toekomst openen. Ook is tactvolle voorlichting door de verkeerspolitie van groote beteekenis geble ken: van meer werkelijke waarde, geloof ik, dan bekeuringen, ofschoon die soms onvermij delijk zijn. Maar als ze niet bepaald noodza kelijk zijn prikkelen ze vele menschen alleen maar. En die behooren dan juist tot dat on verschillige, soms baldadige soort dat het voornaamste gevaars-element in ons verkeer vormt. Het is een feit dat men niet veilig is door zelf goed te rijden, de verkeersregels toepas send. Dat is lang niet voldoende. Natuurlijk moet men ook van zijn recht-van-voorrang afzien, zoodra de situatie van het oogenblik daar aanleiding toe geeft. Een menschenleven is meer waard dan welk verkeers-recht ook. Maar dat doet de werkelijk bekwame, werke lijk goede rijder immers natuurlijk! Anders is hij als rijder een prul en mist hij als mensch verantwoordelijkheidsgevoel. Er wordt even wel meer van hem geëischt. Hij dient voort durend verdacht te zijn op de gevaren, door de onverschillige c.q. baldadige bende in het verkeer veroorzaakt. Of men deze lieden met verkeersregels bombardeert maakt niets uit. Zij willen niet. Het laat hen koud. Zij rijden als wilden en vaak als gekken. Velen hunner schijnen er een soort plezier in te vinden, an deren in levensgevaar te brengen. Natuurlijk zijn zij in auto's het gevaarlijkst. En er zitten er heel wat in auto's. Zulke lie den zien er niet tegen op met remmen te rij den, die in zoo slechten staat verkeeren dat zij viermaal den normalen afstand noodig hebben om tot stilstand te komen. Ontstaat op een drukken weg een file, waarin een der voorrijders plotseling moet remmen en daar is vaak genoeg reden toe en zit er zoo'n knaap in de rij, dan is het ongeluk zeker. Vooral omdat „meneer" veelal de gewoonte heeft, vlak achter zijn voorrijder te kruipen, al gaat het hard. Dit op zichzelf is al een staaltje van dom, onbekwaam chauffeeren. Maar het rijden met slecht materiaal is maar een détail. De onverschillige en/of bal dadige autorijder houdt er een heel repertoire van fouten op na en past ze met vreugde, vaak zelfs met zelfingenomenheid toe. Het komt bv. herhaaldelijk voor dat hij uit een zijweg een voorrangsweg oprent, liefst komend van links, zonder ook maar eenigszins rekening te houden met het verkeer op dien weg. Meen niet, beginnende autorijder, dat gij op een voorrangsweg beveiligd zijt tegen aanvallen komend van zijwegen! Zet dat maar heele- maal uit uw hoofd. Houdt ze in de gaten, als uw leven en de levens van uw passagiers u lief zijn. En als het straks herfst is en de wegen glad worden, rijdt dan veel langzamer, want bij plotseling hard remmen is het mis! Voorts „snijden" de onverschillig-baldadi- gen op alle denkbare manieren. Zij halen u in, passeeren en zwaaien vlak voor u zoodat al leen een felle rem-trap u redden kan. Zij passeeren als tegenliggers vlak bij zijn, zoo dat twee of drie auto's tegelijk in gevaar ko men en de bestuurders daarvan niet dan door onmiddellijk snel reageeren ongelukken kun nen voorkomen. Ik neem het gunstigste geval. Soms is het hopeloos en gebeurt het ongeluk. Inhalen en passeeren doen deze rijders ook vlak voor scherpe bochten, zonder dus te we ten wat er van den anderen kant op komst is. Wees op hen verdacht. Dan is er het links houden in bochten Ik zou door kunnen gaan met deze opsom ming, maar alle verschijnselen betreffen toch hetzelfde euvel: die lieden geven niet om ver keersregelen en jakkeren er maar op los. Bij wijze van extra-baldadigheid vinden velen het erg grappig anderen het passeeren te beletten door te gaan slingeren of door gas te geven als zij naast hen komen. Ook dat is gevaar lijk, ook dat is slecht en klungelig rijden en het verraadt denzelfden geest die het tuig be zielt dat openbare telefooncellen vernielt zooals dat in al zijn veelvuldige methodes in ons vorige nummer beschreven werd. De nationale baldadigheid zou, als zij in een vereeniging tot bevordering van deze „sport" werd ondergebracht, een machtig lichaam met vele duizenden leden zijn. En ik weet niet of de jeugd-afdeeling meer leden zou tellen dan die der volwassenen. Behalve een aantal automobilisten en mo torfietsers zouden er ettelijke fietsers toe die nen te behooren, krachtens hun liefhebberij om midden op den rijweg te rijden dit is in het Oosten van Nederland nog schier een ge bruik en van links komend vlak voor auto's over te steken. Dit laatste dan liefst zoo traag mogelijk, „om te pesten". Domme onwetend heid ten aanzien van automobielen is er een belangrijke factor in. Als dergelijke lieden be- Haarlem's Dagblad zal in de Tijdingzaal van zijn kantoren Groote Houtstraat 93. een tentoonstelling inrichten, die te bezichtigen zal zijn gedurende de as. Feestweek ter ge legenheid van het 40-jarig regeeringsjubi leum van H. M. de Koningin. Wij behoeven er wel nauwelijks aan toe te voegen, dat deze tentoonstelling ook geheel en speciaal zal zijn ingesteld op deze 40-jarige regeeringsperiode. Tentoongesteld zal worden een zeer groot aantal fotografieën op groot formaat, be trekking hebbende op openbare functies die de Koningin in dat lange tijdsverloop heeft vervuld, op bezoeken, die zij aan tal van plaatsen in ons land heeft gebracht, op ge beurtenissen uit Haar leven. Deze omvang rijke collectie zal op zichzelf een zeer inte ressant chronologisch beeld geven en vele herinneringen ophalen uit een zeer belang rijke periode ,m de geschiedenis van ons va derland. Wij zouden het echter hierbij niet willen laten, maar om dat te verwezenlijken roepen wij de vriendelijke hulp van lezeressen en le zers ln. Wij zouden gaarne de vitrines van onze Tijdingzaal tijdens die tentoonsteilling vullen met een zoo volledig mogelijke collec tie van andere souvenirs aan deze veertig jaar. souvenirs van niet te groot formaat en rechtstreeks betrekking hebbende op onze Koningin. Wij denken daarbij aan herinne ringsbordjes en bekers, plaquettes en pen ningen, programma's van feestelijke gebeur tenissen enz. enz. En wij doen, zooals reeds gezegd, een beroep op onze lezeressen en le zers, om ons dergelijke souvenirs in bruik leen a,f te staan. In bruikleen slechts, uiteraard verbinden wij ons, ze in ongeschonden staat, zoo snel mogelijk na sluiting der tentoonstelling we der aan de rechtmatige eigenaressen en eige naars terug te zenden. Wie wil ons daaraan helpen? Het spreekt vanzelf, dat wij van elke her innering slechts één enkel exemplaar kun nen exposeeren en dat wij ons, bij al te over vloedige toezending, met het oog op de ruim te. het recht van keuze moeten voorbehou den. Iemand, die ons derhalve exemplaren zendt, die reeds van andere zijde aan ons ver strekt zijn, zenden wij zoo spoedig mogelijk voor de tentoonstelling een en ander weder terug met onzen vriendelijken dank voor de betoonde bereidwilligheid en desgelijks doen wij met Inzendingen, die wegens gebrek aan ruimte niet meer opgenomen kunnen worden. Om voldoenden tijd te hebben voor een zorgvuldige inrichting van de tentoonstelling, verzoeken wij, de voorwerpen uiterlijk in ons bezit te doen zijn op 25 Augustus r..s. en te vens verzoeken wij. en dit zeer belangrijk, de voorwerpen alle van den naam van de in zendster of den inzender te voorzien, waar dit maar eenigszins mogelijk is. Wanneer dit bezwaren mocht opleveren zullen wij het doen, zoodra de voorwerpen ons bereiken. Dit is natuurlijk noodig om een juiste terugzen ding te waarborgen. En tenslotte zijn wij gaarne bereid bij de tentoongestelde voorwerpen te vermelden, door wie zij in bruikleen werden afgestaan, wanneer men ons den wensch daartoe .te ken nen geeft. Wij brengen voor de hulp. ons bij de vol tooiing van onze tentoonstelling op deze wijze te verleenen, bij voorbaat onzen wel- gemeenden dank en wachten thans in eenige spanning af, hoe men ons zal bedenken. seften dat zij vaak op het randje aan den dood ontsnapten, vooral als zij dergelijke stommiteiten 's avonds, en dan liefst in den regen, uithalen als het zicht slecht is en bij plotseling remmen de auto doorglijdt zouden zij misschien iets verstandiger han delen. Ronduit gezegd het is een janboel in het Nederlandsche verkeer op den weg, buiten de steden waar de bende de politie teveel vreest. En de gedachte, dat men er met het inpompen van verkeerskennis wel komt het inpompen van kennis is iets anders dan opvoeden, of schoon velen dat niet begrijpen blijft ver bezijden de werkelijkheid. Men zal wel tot andere maatregelen moeten komen. Ik zou het van harte toejuichen als men een afdeeling rijkspolitie instelde die in burgerkleeding en per auto op de wegen zou patrouilleeren, en als de gevangen overtreders in auto's vooral gestraft werden met intrekking van rijbewijzen. Ik zou het niet minder toe juichen als men de hulp van de geheele Ne derlandsche pers en ook van het onderwijs inriep om op te voeden onder het motto: Gij hebt anderen te ontzien en gij hebt niet al leen kennis, maar vooral ook beschaving op te doen. Ik heb een hekel aan vergelijkingen met toestanden in andere landen als die een soort van narrige onderschatting van het eigen volk inhouden. Veel is er in ons land waar aan „het buitenland" een voorbeeld kan ne men. Maar als de Nederlandsche baldadig heid en het Nederlandsche wangedrag in het verkeer door zoovelen getoond ter sprake komen, moeten wij erkennen dat er veel van anderen is te leeren. En dan herin ner ik mij (met een zucht) mijn recente er varingen in Frankrijk, waar men feitelijk geen baldadigheid kent en in het verkeer ook oneindig veiliger rijdt dan hier. R. P. De werkloosheid in Haarlem. Ook dezen keer wijzen de werkloosheids cijfers weer een stijging aan. Het aantal werk- loozen in onze stad is sedert de vorige opgave met 57 gestegen tot 5130. Dit is 183 minder dan in dezelfde periode van het vorig jaar en 1069 minder dan in 1936 op denzelfden tijd. De molen „De Veer" zal behouden blijven. In overleg met de vereeniging „De Hollandsche Molen". De molen „De Veer" in den Veerpolder aan den Oudenweg. Naar wij vernemen heeft het bestuur van den Veerpolder aan de Ged. Staten van Noord Holland verzocht om een vergunning voor het oprichten van een nieuwen stalen vijzel ten behoeve van de bemaling van den Veer polder, welke gedreven zal worden door een 12 PK. electromotor in den molen „De Veer" aan den Oudenweg. Het is de bedoeling van het polderbestuur om het exterieur van den molen te behou den. Het pittoreske aspect van den schoo- nen Hollandschen molen wordt dus gepaard aan de technische eischen van den moder nen tijd. Zulks in overleg met de vereeniging „De Hollandsche molen", die naar men weet, zich er voor beijvert om den Hollandschen molen, althans naar het uiterlijk, in stand te houden. Het Britsche passagiersschip Queen Mary" heeft zijn jongsten tocht over den Atlantische Oceaan in recordtijd afgelegd. Wanneer het schip dez.e snelheid op den terugweg handhaaft, komt het veelbegeerde ,',blauwe lint" aan Engeland. (De Nederlandsche zwemmer Hoving heeft te Londen het Europeesch kampioenschap 100 Meter borstcrawl gewonnen). Tjonge, wat een sportsensatie, Hoving, dat is een prestatie. Die er meer dan wezen mag: Wie van ons had durven droomen, Dat je ooit zoo ver zou komen Op dat nummer vrije slag. 't Leek al jnooi dat je 't kon halen Tot een plaats in de finale. Prachtig had je dat gedaan; Maar met zulke concurrentie, Is. denk ik. ook jouw pretentie Niet naar hooger eer gegaan. Neen, wij waren best tevreden. Maar jij was niet uitgestreden, Jij zou het nog beter doen; En nu mag je je beroemen Op de zege en je noemen: Heel Europa's kampioen. Zie, er mogen op de aarde Dingen zij van grooter waarde, 'Zaken van veel meer belang; Maar voor ons is dit een zege. Met zooveel bravour verkregen, Van den allereersten rang. Want, nietwaar, zoo vele jaren, Moesten wij het steeds ervaren, Wij, het mannelijk geslacht: Alle hulde, alle prijsjes, Waren altijd voor de meisjes, En op haar slechts sloeg men acht. 't Zal den mannen slechts plezieren, Als ze blijven'zegevieren, Jopie, Trude, Cor en Rie; Maar van heden af beschouwen Wij ons naast die jonge vrouwen, Eindlijk weer als evenknie. ZANDVOORT-BAD. Morgenavond V. V. F. Kinderbal in GROOT-BADHUIS En om 10 uur GROOT VUURWERK. REIST OP AVONDRETOURS. (Adv. Ingez. Med.) De Rijwielmerkencontrole. Het was vandaag in orde", aldus de belastinginspecteur. „Het was vandaag in orde. Het was vandaag goed." Aldus luidde de conclusie van den inspecteur van invoerrechten en ac cijnzen, toen we hem vroegen naar het resultaat van de eerste controle van de nieuwe Rijwielbelastingplaatjes, welke heden plaats vond. En hij redeneerde daarbij niet van het standpunt van de controleurs uit, m. a. w. er was geen sprake van „een goede vangst", maar het was wel dege lijk met de belastingmerken zelf in orde. Er is vandaag weliswaar niet lang gecontroleerd, doch in het algemeen bleek dat het wielrïjdend publiek het hart eens belastingbetalers zoomede het rijwielplaatje op de juiste plaats droeg. Doordat de menschen, die kostelooze rijwielplaatjes hebben aangevraagd, deze nog niet ontvangen hadden en derhalve het betreffende formulier in de zak droegen werd de controle eenigs zins bemoeilijkt. Ter vermijding van misverstand wordt er nog eens op ge wezen dat, personen, die een belasting plaatje by zich hebben doch dit niet zichtbaar dragen, bekeurd worden. De boete bedraagt f 1,50 (voor werk- loozen f 0,50) en kan terplaatse vol daan worden. Wil of kan de bekeurde dit niet aan wordt de fiets in beslag ge nomen. Men kan uiteraard slechts één keer per dag worden bekeurd. Men ontvangt daarvoor een bon, welke gedurende den dag van uitreiking vrijstelling van een belastingmerk garandeert; de bedoe ling hiervan is natuurlijk om den be keurde in de gelegenheid te stellen zijn verzuim te herstellen. Arbeider te Zandvoort van steiger gevallen. Ernstig gewond in het Diaconessenhuis te Haarlem opgenomen. Vanochtend is te Zandvoort de zestigjarige arbeider Paap van een 4Vfe meter hooge stei ger gevallen. De man werkte aan de Christe lijke School. Dokter Van Fraassen verleende de eerste hulp. In bewusteloozen toestand en met een gebroken enkel en een zware hersen schudding is het slachtoffer naar het Diaco nessenhuis te Haarlem vervoerd. EXAMENS. Duitsch M.O. a. Geëxamineerd voor de scholacte en toe gelaten mej. A. Schrikker, te Heemstede. Het woord is aan Jean Paul: Niemand mag de menschen uitlachen dan hij, die ze van harte liefheeft. Schade wordt op f 150.000 geraamd. MEDAN, 9 Aug. (Aneta). Zon dagnacht heeft op den passar te Kaban Djahe (gelegen op de hoog vlakte van de Oostkust van Sumatra) een geweldige brand gewoed. In vier uur tijds waren 140 winkeltjes uitge brand, alsmede het gouvernements- zout- en opium-pakhuis. De schade is nog niet definitief vastgesteld, doch wordt geraamd op f 150.000, waarvan- zeer vermoedelijk niet meer dan een derde door verzekering is gedekt. Masa's belangstellenden werden door het sombere klokgelui naar de enorme vuurzee getrokken. De brandweer was niet bij machte de vlammenzee binnen de perken te houden. De vrijwillige brandweer van Medan werd gealar meerd. doch het was onmogelijk voor dit corps om tijdig over den steilen bergweg Kaban Djahe te bereiken. Een gunstige omstandigheid was nog, dat er geen wind was; hierdoor kon den de huizen van de plaats Kaban DJahe nog gespaard blijven. Een oude Chineesche vrouw is in de vlam men omgekomen. Honderden men schen zijn dokloos, waarvoor het. be stuur reeds maatregelen heeft getrof fen Nieuwe Duitsche perscampagne tegen Tsjecho-Slowakije. Naar aanleiding van den moord op Wenzel Bayerle. BERLIJN. 9 Augustus. De ochtendbladen hebben, na de stilte van gisteren, plotseling met vernieuwde woede een campagne ingezet tegen Tsjecho-Slowakije. De directe aanlei ding hiertoe is de moord op Wenzel Bayerle. Volgens een laatste bericht is deze moord ge pleegd door een Oostenrljkschen vluchteling, de 31-jarige Robert Hoiden. doch mei volko men voorbijgaan daarvan schrijven de bladen over „een Tsjechischen moord". De Boersenzeitung schrijft: „Het Duitsche volk is thans en voor de toekomst niet langer van zins. lijdelijk toe te zien en te verdra gen dat Duitschers. alleen omdat zij tot het Duitsche ras behooren. vervolgd worden of dat dolle menschenmassa's hen straffeloos kunnen aanvallen". (United Press.) HEDEN: 10 PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING. Ter gelegenheid van het regeeringsjubi leum wordt in de tijdingzaal van Haar lem's Dagblad een tentoonstelling ge houden. 1 De molen „De Veer" in den Veerpolder zal behouden blijven. 1 K. de Jong: Het tiende zomerconcert van de H. O. V. 5 De burgerlijke stand is opgenomen op pag. 8 H. D. Vertelling: „Intermezzo" door Jaap Stigter. 5 De „Lichthoeve" bestaat 15 jaar. 5 Er zijn plannen gemaakt om den molen „De Sandhaas" te Santpoort te restau- reeren. 5 BINNENLAND. Met den bouw van het Nederlandsch pa viljoen op de wereldtentoonstelling te New York is begonnen. 3 De roofmoord te Echteld is opgehelderd: de aangehouden werklooze heeft een bekentenis afgelegd. 3 BUITENLAND. De Chineezen hebben aan de Jangtse een groot offensief ingezet. 2 Het jongste bombardement der Japan ners op Kanton heeft talrijke slacht offers geëischt. 4 Uitgebreide maatregelen te Barcelona tegen de luchtaanvallen. 4 SPORT. De Nederlander Hoving heeft bij de Euro- peesche zwemkampioenschappen te Lon den het kampioenschap 100 M. borst crawl behaald. 7 Het sportgesprek van de week: Over cricket. 7 ARTIKELEN. R. P.: Er wordt slecht gereden. 1 Jhr. dr. J. C. Mollerus: Sinaasappelen op de Indië-route. 3 Prof. Karl Tiander: Maarschalk Blücher krijgt zijn zin. 4

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1