De Lichthoeve" 15 jaar. Haarlemsche Orkest-Vereeniging. Elke vacantie-dag is er één! BREIWOL H.D.'Vertellinj VACANTIE1938 NieuweKerk te Amsterdam wordt in orde gemaakt. DINSDAG 9 AUGUSTUS 1938 HAA'R'EËM'S DAGBC'A'D 5 Bescheiden herdenking. Het welbekende Kindertehuis ,De Licht hoeve" aan de Kweekerslaan te Santpoort bestaat a.s. Vrijdag vijftien jaar. Nu al gedurende vijftien jaar hebben de Zusters J. Th. Kuyck en A. Verkerk met haar staf van helpers dit zoo bij uitstek mensch- lievende werk met steeds toenemende blij moedigheid verricht en dat wil wat zeggen, nu er in dat groote opgewekte gezin den 'laat- sten tijd permanent zeventig kinderen, die anders in kommervolle omstandigheden zou den leven, worden verzorgd. Vooral de huismoeders onder onze lezers zullen beseffen, met welke zware zorgen de zusters en de administrateur te kampen heb ben, om dag-in, dag-uit al die kinderen te voeden en te kleeden. Het is dan ook te begrijpen, dat de zusters dit derde lustrum niet onopgemerkt willen laten voorbijgaan en dat zij het zelfs eenigs- zins feestelijk willen herdenken, al zullen zij dit, om bovengenoemde redenen, heel zuinig moeten doen. Maar elk feest behoeft niet grootsch te worden opgezet, om een opgewekte stemming te verkrijgen. Op de Lichthoeve weet men ook wel, dat een kinderhand gauw gevuld is. Inplaats van te half zes het brood binnenshuis te eten, zal men dit bij wijze van pic-nic op het stuk grond achter het huis doen. Er wordt een glijbaan opgesteld; verder zullen de kinderen bezig worden gehouden met spelen, volksdansen en voordrachten. Een vriendelijke dame geeft limonade en de zusters hopen in staat ge steld te worden, de kinderen op een ijsje te tracteeren. Het feest wordt besloten met. een optocht met lampionnen, die de zusters overgehouden hebben van het geboortefeest van Prinses Beatrix. Men ziet dus, dat alles zoo eenvoudig mo gelijk gehouden wordt. Belangstellende vrienden en vriendinnen in dit mooie kinderwerk kunnen dit /eest bij wonen. Dan kunnen ze tegelijk zien, welk een aangename sfeer tusschen de zusters en haar pupilllen heerscht. De hekken op 't land gaan te zeven uur open. MUZIEK Tiende Zomerconcert. Nieuwe of zelden gespeelde werken bevatte het programma van het 10de Zomerconcert der H.O.V. niet. Maar uit de vertolking, zoowel van de orkestwerken als van het vioolconcert straalde een zóó groote frischheid en overtui gende kx-acht uit, dat de spanning van het begin tot het einde van den avond aanwezig was. Die was er terstond met Oherubini's Ana- creon-Ouvei'ture, het merkwaardige orkest stuk, dat de gewone periodestructuur geheel schijnt te missen en steeds in zich zelf schijnt terug te keeren, zonder bepaalde oplossing of ontwikkeling; dat daardoor even problematisch blijft als de persoonlijkheid van den beroem den Griekschen lyricus, van wiens gedichten weinig bewaard is gebleven, dat als authen tiek kan gelden. Men verhaalt van hem dat liefde en wijn tot het eind zijns levens zijn lust en de ziel zijner poëzie bleven. Men huivere niet: hij is er 85 jaar bij geworden en had dus blijkbaar een gezond gestel. Ook Cherubini heeft den 80-jarigen leeftijd overschreden. Omtrent bacchantische of erotische neigingen is me van hem niets bekend, maar oergezond is zijn muziek ook en haar orkestraal gewaad is volkomen doorzichtig. Een enkele reminiscentie aaix een motief uit de Finale van Beetho ven's Eerste Symphonie zij hem niet euvel geduid. In de vertolking der Ouverture onderscheid den zich de strijkers door hun nauwgezetheid, de hout- en koperblazers door hun zuivere intonaties en veelal mooie toonontwikkeling. Dc interpretatie van het andere orkestwerk, Tchaikowsky's Vijfde Symphonie, die de tweede helft van den avond vulde, stelde vooral de capaciteiten van den dirigent Marinus Adam in helder licht. In deze uitvoeiing was wel een en ander dat men wel eens mooier van klank ge hoord heeft. Maar fnen moet bedenken dat ook een dirigent gedwongen is „te roeien met de riemen die hij heeft". Om een voorbeeld te noemen: wat be teekenen 2 contrabassen tegen over de 8 van het Concertgebouworkest? Maar Adam schiep de groote lijn in de vertolking en hield die onverzwakt, en dit is ten slotte meer waard dan correct doch levenloos cfétailleer- werk. De groote lijn was ook in de interpretatie van Brahms' Vioolconcert aanwezig. De jonge violist Constant Moerman speelde de solo partij. Hij deed meer: hij droeg het werk. Ver geleken met zijn vorig optreden, met ons or kest. 2 jaar geleden, toen hij Glazounow's Vioolconcert speelde, openbaarde zich nu een groote vooruitgang, niet zoozeer in technisch opzicht want technische moeilijkheden schenen reeds toen voor dezen Flesch-leerling nauwelijks te bestaan maar in artistiek. Met zijn wettelijke meeixlerjarigheid blijkt ook zijn artistiek-psychische gekomen te zijn. Wel schijnt hij bij wijlen zijn temperament nog niet geheel in toom te houden, b.v. bij zijn atta queeren van de forte-accoorden in het eerste Allegro, die soms den indruk van eenige ruw heid maakten. Maar daartegenover staat, dat wie den overgang van de cadens in de coda en deze coda zelve zóó verinnerlijkt en met zulk een climax kan spelen; wie in het Adagio het contrast tusschen het rustige contempla tieve van het begin en het opstandige van het middendeel zóó weet weer te geven als Moer man deed. de muziek volkomen aanvoelt en het ware kunstenaarsbloed in zich heeft. Dat de cadens van Joachim nog door eenige Flesch- dubbelpassages in octaven en tertsen ver zwaard werd. was begrijpelijk en zij slechts terloop vermeld. Hoofdzaak is, dat zijn ver tolking van het werk een eigen visie open baarde. en zij maakte dan ook zulk een indruk, dat tegen de gewoonte in reeds na het eerste Allegro een spontaan applaus en bravogeroep weerklonk. Het was voor de eerste maal dat deze 21-jarige Brahms' Concert in 't. openbaar speelde; deze eerste auditie ontsluit schoone perspectieven. In de vertolking der orkestpartij was niet alles in den haak. Meerdere verkeerde inzet ten verbraken voor een oogenblik het even wicht tusschen solo en orkest, waardoor het wel eens den schijn had alsof de solist even weifelde. Toch was dit niet het geval, want diens geheugen werkte onfeilbaar. En in de beroemde coda van het eerste hoofddeel heeft het orkest zóó mooi gesecondeerd dat alleen het reeds daarvoor alleen lof verdient. Adam volgde als naar gewoonte den solist zeer goed. Het zij hem echter aanbevolen in 't algemeen de klanksterkte van het orkest bij begeleidin gen wat te beperken. Vaak begeleidt ons orkest te sterk, zooals ook verleden week te bemerken was. De kundige dirigent moge deze opmer- ging ten goede houden. K. DE JONG. AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. Amsterdam 8 Augustus 1938. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 341 Vette koeien, waarvan de prijzen waren le kwaliteit 73—78 ct. per kilo, 2e kw. 60—70 Ct. per kilo slachtgew., 3e kw. 5058 ct. per kilo slachtgew. 87 Melk- en Kalfkoeien f 200f 270 per stuk. 69 Vette kalveren: 2e kw. 5456 ct. per kilo levendgewicht, 3e kw. 3848 ct. per kilo levendgewicht. 111 Nuchtere kalveren f 7f 12 per stuk. 35 Schapen en lammeren resp. f 1820 en f 131-5 per stuk. 404 Varkens: Vleeschvarkens wegende van 90110 kilo 6667 ct. per kilo slachtgewicht, Zware varkens 6465 ct. per kilo slachtgew. Vette varkens 63—64 ct. per kilo slachtge- wicht. Aangevoerd 3 wagons geslachte runderen uit Denemarken. Overzicht: Slachtrunderen, aanvoer matig, handel ge drukt, prijzen lager; melkkoeien aanvoer ma tig, handel stil. Vette kalweren aanvoer matig, zeer ge drukte handel, prijzen als Woensdag jl. Nuchtere kalveren aanvoer ruimer, handel vlug, prijzen constant. Schapen en lammeren aanvoer zeer matig handel zeer stug, prijzen lager. Varkens aanvoer iets ruimer, handel stil, prijzen vast. n Ideaal Laxeermiddel Foster's Maagpillen, doordat zij zoo zacht en toch zoo afdoend werken. Geen last meer van verstopping en slechte spijs vertering. of van d#- eruit voortkomende hoofdpijn, humeurigheid,lusteloosheid.maag- stoomissen, enz. Alom verkrijgbaar a f 0.65 FOSTERs MAAGPILLEN (Adv. Ingez. Med.) Ze rijn kostbaar die vrije dagen I Laat er géén verloren gaan, door hoofdpijn, migraine, onwelxijn of kou-vatten. Zorg zoo'n zakdoosje met 3 „AKKERTJES" bij U te hebben. Helpen direct! Slechts 20 cent. (Adv. ingez. Mea.- GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Inlichtingen aan het Bureau van Politie. Sme- desfcraat. uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Schakelarmband Kolk. Pijnboomstraat 123. Bril. Kaart. v. Zeggelenstraat 53. Bril. Eich- horn, Spaarnhovenstraat 105. 2 kinderbadpak ken; Politiebureau Smedestraat. Bankbiljet a f 25. Handgraaf. Pres. Steijnstraat 52. Auto- crick, Koning. Harmenjansstraat 44 en Van Leeuwen, Schouwbroekerstraat 8, Heemstede Foto's, Swaanswijk. Lange Heerenvest 92. Hor loge, Hirsch, Zonnebloemstraat 18 en Brunot Bantamstraat 102 Hondenpenning no. 2066. Smeeman, Fabriciusstraat 46. Hond twit-bruin) Kaan, v. Oosten de Bruijnstraat 187. Zwem- kaart t. n. van G. Jansen, Politiebureau Sme destraat. Portemonnaie met inhoud; Smit, Gen. Cronjéstraat 86. Portemonnaie inh. ro zenkrans. Housing. 2e Hoogerwoerddwars- straat 40. Schep, de Vries, Berkenstraat 4. Zakspiegeltje in etui. Politiebureau Smede straat. Kinderschoen, Perk. Maerten v. Heems kerkstraat 25. Acteasch inh. Gereedschap. Po litiebureau Smedestraat. Partijtjes voordeelige Kleur- en waschecht ÏOO Gr. 49 ct en 39 ct Kaan, Gen. Cronjéstr. 129 (Adv. Ingez, Med.) Man bedreigt zijn vrouw met een melkflesch. Buurvrouwen voorkwamen erger. Gistermiddag deed aan het bureau Marnix- straat te Amsterdam een vrouw aangifte van het feit, dat haar man haar Zaterdag j.l. naar het leven had gestaan. Reeds geruimen tijd boterde het niet erg tusschen beide echtelieden, doch Zaterdag liep de twist zeer hoog op. Op een gegeven oogenblik greep de man een melkflesch en ter wijl hij schreeuwde: „Ik zal je doodslaan", kwam hij op de vrouw toe. Gelukkig waren echter ook eenige buurvrouwen aanwezig, die den man konden houden, waardoor hij zijn plannen niet kon uitvoeren. De politie vond deze feiten echter zeer ern stig en na getuigen te hebben gehoord, heeft zij den man gearresteerd en opgesloten Kortsluiting veroorzaakt ernstigen brand. Winkel te Enschedé geheel uitgebrand. Gistermiddag tegen vier uur brak een felle brand uit in het perceel Oldenzaalschestraat 75, waarin gevestigd was de winkel van den heer H. A. Schrap. Met vuur greep met razende snelheid om zich heen en in zeer korten tijd stonden zoowel de winkel als het daai'boven gelegen woonhuis geheel in vlammen. Het groote per ceel brandde geheel uit. Van den inboedel, de winkelinventaris en de groote voorraad winkelartikelen kon niets meer gered worden. De schade wordt door ver zekering gedekt. De oorzaak van den brand is vermoedelijk kortsluiting. Onder invloed achter het stuur. Auto tegen paal gebotst, inzittende dame ernstig gexfrond. In den afgeloopen nacht te ongeveer twee uur keerde een gezelschap van buiten, be staande uit een zestal personen, waaronder eenige dames, dat zich in de hoofdstad ver maakt had huiswaarts. Het feit, dat het ge zelschap in een vierpersoons-auto plaats nam en mede de omstandigheid, dat men het met het voorschrift „bij snelverkeer geen alcohol" niet zoo nauw nam, werd ooi^aak, dat de be stuurder niet voldoende aandacht aan den weg wijdde, zoodat hij op den Amstelveensche- weg, even voorbij het viaduct niet bemerkte, dat de weg ter plaatse was opgebroken. De wagen reed daarop in op een hoop opbraak en na eenige omzwervingen botste hij tenslotte tegen een langs den weg staande paal. Door den schok werd de dame, die naast den chauf feur had plaats genomen met het hoofd door een portierruit geslingerd en toen dit portier zich opende kwam zij met een smak op den grond terecht. Zij liep daarbij ernstige ver wondingen aan het hoofd benevens een her- sexxschudding op. zoodat zij naar het Wilhel- mina Gasthuis te Amsterdam moest worden overgebracht, de overige inzittenden bekwa men geen noemenswaardig letsel. De politie van het bureau Overtoom, die een onderzoek instelde heeft den autobestuur der, die onder drankinvloed verkeerde ter ontnuchtering opgesloten en zal tegen hem procesverbaal opmaken. De auto is in beslag genomen DE SULTAN VAN DELI MAAKT HET UITSTEKEND. Naar wij vernemen, maakt ZE. de Sultan van Deli, die Zaterdag j.l. in de Ned. Herv Diakonesseninrichting aan de Overtoom te Amsterdam een operatie heeft ondergaan het uitstekend. De doktoren zijn over zijn toestand zeer tevreden en de sultan behoeft reeds niet meer het bed te houden, zoodat verwacht kan worden, dat hij in den loop van deze weëk de Diakonesseninrichting zal kunnen verlaten. MEISJE IN TOBBE MET KOKEND WATER GEVALLEN. Maandagavond omstreeks zeven uur is in de Koningstraat te Utrecht een driejarig meisje in een tobbe met kokend water geval len. Het ongeluk gebeurde in een heetwater- stokerij, waar het kind woonde. Met ernstige brandwonden overdekt is de kleine in zorg- wekkenden toestand naar het stads- en acade misch ziekenhuis overgebracht. DOODELIJK VERKEERSONGEVAL TE GILZE. Gisteravond is op den Rijksstraatweg onder Gilze een doodelijk ongeluk geschied, waarvan een moeder van vier nog jeugdige kinderen het slachtoffer is geworden. Uit de richting Baarle-Nassau kwam de heer O. van der V. uit Tilburg per motor en voerde het slacht offer als duo passagiere mede. Door onbekende oorzaak vloog het motorrijwiel ter hoogte van de steenfabriek uit de bocht en beiden kwamen te vallen. De vrouw kwam zoo ongelukkig te recht, dat de dood onmiddellijk intrad. De heer van der V.. die ernstige vleeschwonden had bekomen kon te r plaatse worden verbon den, waarna hij door de marechaussee is ver hoord. Het stoffelijk overschot van de duo- passagiere is naar Tilburg, waar beiden woon achtig waren, overgebracht. Troepenrevue in Den Haag. Ter gelegenheid van het Regeeringsjubileum. Thans staat vast. dat op Maandag 29 Augus tus a.s. te 's-Gravenhage een groote troepen revue zal plaats hebben ter eere van het 40- jarig regeeringsjubileum. De revue zal gehouden worden op de van Alkemadelaan bij de nieuwe kazerne-terrei nen. Intermezzo. door JAAP STIGTER. UIT de verte,kwam een eigenaardig ge luid. Het leek op het rommelen van naderend onweer.maar de hemel straalde in het helderste azuur van een heerlijken zomerdag. De lange landweg lag met zijn populieren geheel verlaten; overtrokken door tallooze evenwijdige schaduwbanden. Doch het geluid zwol en ineens was de auto er te voorschijn gekomen uit een smallen zij weg. Hijgend, ziekelijk en rammelend kwam het Ford je met huiverende spatborden nader. De koplampen keken elkaar scheel aan, Op den radiatordop waaide een frisch groen vlaggetje. Een wagen, die in het troostelooze décor van een autokerkhof geheel zou passen. Eens was dit type de trots van den Amerikaan- schen autokoning, wiens machtige fabrieks complexen volgens het loopende band-sys teem elke drie minuten zoo'n volksauto naar buiten spuwden. De stoutmoedige, die thans nog achter het stuur van zoo'n vehikel gaat zitten, krijgt stellig een minderwaardigheidscomplex. Maar om niet af te dwalen: dit beverige, hortende stuk blik op vier wielen, was de dra ger van een Idylle. De onderdeelen van deze Idylle zaten dicht naast elkaar Hij: een Jon geman met donkere oogen en Grieksche neus, gehuld In een elegant fantasiecostuum. Zij: gewoonweg een plaatje met wat bijgewerkte wenkbrauwen, een openstaand mondje Met spitse vingers schoof zij haar nietige mutsje op haar blonde krullen wat recht. In vier menschenoogen glom iets droome- rigs op dezen dag. Geen wonder. Zij hadden gesproken over hun toekomst. Over het stille, door rozen omrankte huisje, over het broze, zilverachtige geluk, dat binnen zijn wanden zou opbloeien. Zij hadden in gedachten dat huisje Inge richt. Hij had behang met knalroode bloe men op de wanden geplakt en zij een door zichtig porceieinen servies voorzichtig in het dressoir uitgestald. Even was er een klein ruzietjr geweest over de keuze van de kleur, die het ameublemeiit moest hebben, doch spoedig was dit bijgelegd De wereld spon zilverdi-aden De vreemde symfonie van geluiden, die de auto uitschet terde, werd in hun ooren tot aangename mu ziek. Met een glimlachje leunde zij haar hoofdje tegen zijn schouder. Op dit moment bleef het vehikel stil staan. Een paar maal kuchte het nog uitgeput, snoof nog eens verontwaardigd men kon toch van zijn gebroken krachten niet het on mogelijke vergen? dan werd het stil en verviel in een toestand van diepe bewuste loosheid. „Zoo", zei hij ..Och", deed zij. Hij rammelde met gefronste wenkbrauwen aan het stuur Hij startte. Maar het hielp niets. Het ding stond en bleef staan. Zij had haar hoofdje van zlïn schouder te rug getrokken en keek verbaasd. „Hoe kan dat nou. Wint. „Panne. Annie dat kan tenslotte met de beste auto gebeuren". Zij lachte. Wim vond dezen lach steeds charmant en vol ongekende bekoring, doch thans kwam hij op het verkeerde moment. Hij was zeer gevoelig ten opzichte van ..zijn wagen". Dit wil niet zeggen, dat hij in staat was, zijn oogen geheel voor de werkelijkheid te sluiten, maar toch had hij veel goede eigen schappen op rekening van het Fordte ge schreven. waarover hij reeds met vele men- schen gedebatteerd had. Annie kende zijn zwak wel. maar ze had zeer veel gevoel voor humor en moest lachen, toen hy op zoo'n ernstigen toon van „de beste auto" sprak. „Daar hoef je heelemaal niet om te grinni ken". beet Wim autoritair. Hij trok zijn wenkbrauwen hoog op en keek arrogant op haar neer. Zoo kon hij wel eens meer kijken en dan maakte Annie steeds een verontwaardigd pruilmondje. „Wii hebben panne", zei Wim hierna kalm, „en dat ziet er niet zoo best uit op dezen ver laten weg ..Maar jij bent nog al handig ln dat soort dineen, niet waar?" „Ja nou", snauwde hij. Hij stapte uit en knalde het portier met zooveel kracht dicht, dat de carosserie van pijn kermde. Zoo begon het. Een paar grljze; nuchtere klauwen begonnen de zilverdraden verbeten weg te scheuren. Wim worstelde met een grooten Engelschen sleutel Hij hamerde en hij zuchtte. Een zwarte streep liep dwars over zijn voorhoofd. Een npmerkine van Annie ketste hij scherp terug toen begon een oorlog met woor den Wim onderstreepte zijn betoogen af en toe met krachtige hamerslagen tegen de tree plank. Annie werd sarcastisch. Dat kon hij heele maal niet hebben. De idylle scheurde onbarmhartig in twee stukken! Tenslotte begon ook het stille, klei ne huisje met het roode behang te wanke len. In eens viel het met een doffen dreun als een kaartenhuis in elkaar. Annie stampvoette. Zij was bleek. Tranen waren in haar oogen. ,.Ik wil nooitnooit meer iets met je te maken hebben.... versta je mij...? En zon der dat akelige stuk roest kom ik ook wel thuisik ga loopen En Wim. terwijl hij de treeplank bijna doormidden sloeg„Ohga maarga maar gerust. Laat het dan maar uit zijn tus schen ons. Uit.... uit". De grijze klauwen hadden hun prooi. Het huisje was een ellendige puinhoop, het ser vies lag in scherven het behang was ver scheurd. Alles was gebroken, gekanteld en kapot. Uit. npWINTIG minuten waren voorbij gegaan. Een wanhopig meisje was op den lan gen. stoffigen weg ineengekrompen tot een nietig stipje en een woedende jongeman bleef strijden met schroeven, olie en oude lappen. In de leelijke ingewanden van den motor zag hij soms traag een beeld voorbij wentelen.... hij met Annie in een lieflijk bootje, dobbe rend op een wijd watervlakhij met An nie op een stil terras, waar een trijkje een sentlmenteele melodie lispeldeherinne ringen Het gebeurde Ineens. De motor begon bij het starten weer te knorren, te hijgen en te sputteren: het ding liep weer. Hoewel Wim niet goed begreep, hoe dat mogelijk was. ging hij achter het stuur zitten en reed weg Wel dra kwam Annie in zicht. Ongeveer twintig meter achter haar kuchte de auto een lee lijke, droge en harde kuch. en stond. Voor den tweeden keer defect. Wim startte. Startte nog eens. De auto stond. Ineens haar stem. Annies stem. „Kijkdaar is een garage ,Ohzoo mooi". Zij keken elkaar aan. En in de harde, vreemde uitdrukking van vier oogen begon weer iets droomerlgs te tintelen. ,'t Is een rammelkast.die auto", zei Wim. Daar was weer dat teere. haast onhoorbare ruischen. dat uit het gesloten blauw van den hemel of uit het heldere zonlicht scheen te komen. De wereld spon zilverdraden.... Haarlem's Dagblad GR A T I S naar Uw vacantleverblljf In Nederland. Ten gerieve van onze abonnés zullen wij ..Haarlem's Dagblad" één week zon der verhooging voor portokosten naa* hun vacantieadres zenden Blijft U langer dan een week dan kost elke dag meer slechts IV cent voor portlkosten boven den gewonen abonnementsprijs. De voordeelen hiervan zijn t le. U blijft óók ln Uw vacantle op de hoogte van t het gebeuren ln Uw woonplaats en de geheele wereld daarbuiten. 2e Doordat Uw abonnement blijft door gaan. behoudt U het recht op een eventueele ultkeering uit de aan ons blad verbonden hooge Gratis Ongevallen Verzekering. Een en ander geldt alléén voor vacantle- adressen in Nederland. DIRECTIE «HAARLEM'S DAGBLAD* EXAMENS. Hoofdacte. Haarlem 8 Augustus. Geëxamineerd 6 vr. en 1 mnl. candidaat. Geslaagd de dames: J. M. Kerkhof f, Haar lem: M. J. Gigengack, Santpoort; H. A. Dik, Haarlem; M. C. A. v. Iersel, Noordwijkerhout EXAMENS VOOR BELASTINGCONSULENT. Op 19 Juli en de volgende dagen werd te 's-Gravenhage vanwege den Bond van belas tingconsulenten de schriftelijke en mondelinge examens ter verkrijging van het diRloma „be lastingconsulent" afgenomen. Het diploma van den bond kon om. worden uitgereikt aan den heer E. Ph. Prins te Santpoort. Voor Dinsdag 6 September a.s. Grondige, tijdelijke verandering van aspect. Men schrijft ons uit Amsterdam: De bezichtiging van de Nieuwe Kerk aan den N.Z. Vooi-burgwal en den Dam te Am sterdam is tot nader order gesloten, aldus een aankondiging in vier talen bij de kosterij. En het blijkt, dat ook de godsdienstoefeningen op Zondag in de maand Augustus en de eerste Zondagen van September niet gehou den zullen worden. Een en ander hangt, naar wij vernemen, met het in orde brengen van het kerkgebouw in verband met de huldiging van H. M. de Koningin op Dinsdag 6 September a.s, Het is noodig, dat voor deze grootsche plechtigheid (welke dien dag des ochtends om elf uur zal aanvangen, waarbij dr. J. P. van Bruggen, Ned. Herv. Predikant hier ter stede de gebe den zal uitspreken en waarbij de Minister- President, Minister van Staat, Z.Exc. Dr. H. Colijn, een herdenkingsrede zal houden), het kerkgebouw volkomen anders wordt in gericht dan onder normale omstandigheden. Daartoe zijn thans alle banken en stoelen tijdelijk naar een ander gedeelte overge bracht, t.w. daar, waar zich het praalgraf van De Ruyter bevindt. De ruimte, die men daardoor gekregen heeft, zal plaats bieden aan ongeveer 1700 a 2000 personen (in gewo nen tijd ongeveer 16001 De plaats, waar de Koninklijke Familie den dienst op 6 September zal bijwonen, is de zelfde, waar H. M. de Koningin op Dinsdag 6 September 1898 den eed aflegde, d.i. vóór het koorhek. Het fraaie koper van dit hek wordt geheel in orde gemaakt, en gepoetst; enkele meters boven het hek worden, over de geheele breedte van het kerkgebouw, zware fluweelen gordijnen aangebracht, waardoor de zich tij delijk daarachter bevindende opgeborgen kerkmeubelen, voor het oog van het publiek verborgen worden. Het ligt in de bedoeling om boven de zitplaatsen der Koninklijke Fa milie een schitterende collectie van fraaie bloemen en planten aan te brengen. Ook in andere gedeelten van de kerk zal voor prach tige bloemenversiering worden zorggedragen. Tegenover de zitplaatsen der Koninklijke Familie, aan net einde van den middengang, is men thans druk bezig een planken stellage te bouwen, waarop het Concertgebouw-orkest onder leiding van prof. dr. Willem Mengel berg, zal zitten. Ten einde voor H.M. de Ko ningin het uitzicht op het orkest niet te be lemmeren, heeft men de lichtkronen reeds afgenomen. Öok de fraaie eikenhouten kansel (door Al- bert Janszoon Vinckenbrinck gemaakt van 1646—1649) met den rijk-bewerkten trap. op welke leuning een kunstig uit hout gesneden, kronkelend touw, waartusschen engelenfi guurtjes, ligt, zal onder handen genomen worden. Op onderscheidene plaatsen van den vloer, welke naar men weet, vrijwel geheel uit graf- steenen bestaat, zullen tapyten en loopers gelegd worden. Het gedenkraam-1898. Het Gedenkraam-1898 heeft een grondige schoonmaak ondergaan. Men kan gerust zeg gen, dat dit de eerste schoonmaak sinds '98 xs geworden, wijl glas in lood zoo goed als niet gereinigd wordt. Deze reiniging heeft niet weinig bygedragen tot verfraaiing van dit unieke kerkraam. wy vernamen voorts, dat het ln de bedoe ling ligt om de feestelijke aankleeding en de planten- en bloemenversiering na dén 6den September nog enkele weken te laten be staan. In dien tyd zal het publiek het Inwen dige der kerk, tegen een geringen toegangs prijs. in oogenschouw kunnen nemen; een ge legenheid, waarvan gehoopt wordt dat zeer velen zoowel Amsterdammers als niet- Amsterdammers gebruik zullen maken. Na dezen tyd zal de kerk worden ontruimd en weer ln haar gewonen toestand gebracht worden, waarmee zeker ook enkele weken ge moeid zyn. Vandaar, dat hier de godsdienst oefeningen op haar vroegst op den laatsten Zondag van de maand September hervat zul len worden, zoo niet eerst op Zondag 2 October,

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 7