De Europeesche zwemkampioenschappen te Londen. HETSPORTGESPREK DINSDAG 9 AUGUSTUS 1938 HAAKEEM'S DAGBEAD ZWEMMEN. Kees Hoving wint de finale 100 M. borstcrawl. De Rotterdammer zwemt de 100 M. binnen de minuut. Scheffer en Van Schouwen in de halve finale 100 M. rugslag. k p den tweeden avond van de Europeesche zwemkampioen schappen te Londen viel de eerste beslissing: de 100 IVL borstcrawl voor heeren werd op ver rassende, maar niet minder fraaie wijze gewonnen door Kees Hoving uit Rotterdam met een tijd van 59.8 sec.. Dat is tevens een nieuw Neder- tandsch record. Het oude record stond sedert 9 Mei 1937 op naam van Scheffer met een tijd van 1 min. 0.2 sec., gevestigd te Rotterdam. Door het uitvallen van Dr. Csik, den Olympischen kampioen, was de Duit- scher Fischer favoriet voor den Europeeschen titel in dit nummer, maar an een prachtige race tikte de Rotterdammer als eerste aan. Een wel heel onverwachte Nederlandsche zege, welke uitbundige vreugde in het Hol- landsche kamp te Londen bracht. Toen het Wilhelmus ter eere van den nieuwen titelhouder ten gehoore werd gebracht, zongen leiders, leidsters, on ze meisjes en jongens uit volle borst mee. Maandag zijn de Europeesche zwemkam pioenschappen in de Wembleypool te Londen voortgezet met de series 100 meter rugslag voor heeren. Voor dit nummer kwamen elf zwemmers verdeeld over drie series, aan den start, waarvan er slechts één afviel Er worden n.l. twee halve eindstrijden van elf zwemmers ge zwommen. Den bésten tijd in de series maakte de Duitscher Schlauch, die de 100 meter aflegde in 1 min. 9.6 sec. In de tweede serie kwam onze landgenoot Scheffer uit. Op de eerste. 50 meter gingen Nueske en Scheffer op gelijke hoogte door het water, doch bij het keerpunt won de Duitscher 'terrein. Na 75 meter viel Schef fer terug, zoodat Nueske met ongeveer drie meter verschil won. De tijd van den Duit scher bedroeg 1 min. 10.6 sec. De Hongaar Erdelyi werd derde. In de derde serie won Björn Borg onbe dreigd in 1 min. 10.4 sec. Wel had onze land genoot Van Schouwen op de eerste 50 meter de leiding gehad, doch de Zweed passeerde den D. J. K.'er op het tweede gedeelte ge makkelijk, terwijl de Amsterdammer, zeker van zijn plaats in den halven eindstrijd ,zich ook niet bovenmatig meer inspande. De uitslagen luiden: 100 meter rugslag heeren: 1ste serie: 1. Schlauch (Duitschland) 1 min. 9.6 sec. 2. Taylor (Engeland) 1 min. 12.6 sec.; 3. Lengyel (Hongarije) 1 min. 13.2 sec.; 4. Neumann (Luxemburg) 1 min. 15.6 sec. (niet geplaatst). Tweede serie 1. Nueske (Duitschland) 1 min. 10.6 sec.; 2. Scheffer 1 min. 13. 2sec.; 3. Erdelyi (Hongarije) 1 min. 13.8 sec. Derde serie: 1. Borg (Zweden) 1 min. 10.4 sec.; 2. Van Schouwen 1 min. 13 sec.; 3. French Williams (Engeland) 1 min. 13.4 sec., 4. Baeth (Dene marken) 1 min. 14.4 sec. Csik valt uit. Van Hongaarsche zijde deelde men aan de organisatoren der Europeesche kampioen schappen mede, dat de Olympische kampioen Dr. Csik 's avonds niet zou uitkomen in de finale 100 meter boi-stcrawl, daar hij lijdende is aan een vrij ernstige keelontsteking. DuitschlandBelgië (51). Duitschland heeft een 51 overwinning in het waterpolo-tournooi op België behaald. Er werd vrij ruw gespeeld, hetgeen door den Hongaarschen scheidsrechter Simko onvol doende onderdrukt werd. Vooral de Duit scher Schneider en de Belg Decombe kregen het nogal eens met elkaar aan den stok; eenige malen werden beiden uit het water ge stuurd. In de eerste helft scoorde Sc huize uit een strafworp het eerste Duitsche doelpunt. Schneider, die inmiddels het water had moe ten verlaten, kwam weer terug: met een schitterend achterwaartsch schot vergrootte ïhij den voorsprong van Duitschland. Na de pauze werd Baier het water uitge stuurd, maar ondanks de Belgische numerieke meerderheid, kon Duitschland de score ver- hoogen. Hel einde kwam met een 51 over winning. Schneider had in de tweede helft alle Duitsche doelpunten gemaakt; Issele scoorde het Belgische tegenpunt. De 100 meter borstcrawl. Voor het eerst in de geschiedenis van de zwemsport in Nederland is een onzer heeren beneden de minuut gebleven. En dan te be denken dat dit gebeurd is op een 50 meter- baan. welke bovendien als zeer zwaar be schouwd wordt. Hoving had een uitstekenden staTt, hij ging met een prachtigen slag over de baan. Op "de eerste vijftig meter was er tusschen de de vijf finalisten zeker geen meter verschil. Bij het keerpunt lag Hoving iets voor gevolgd door den Engelschman Dove en Fischer. Op de laatste 25 met-er wist Hoving zijn voorsprong te behouden. Heibel was reeds afgezakt en Fischer viel op de laatste 20 meter terug. Met duidelijk merkbaar verschil tikte Hoving als eerste aan vóór Dove en den Hongaar Korosy, die zelfs Fischer nog had weten te passeeren. j—A, K* De uitslag ulidt: 1. en Europeesch kampioen: Hoving, 59.8 tec. (nieuw Nederlandsch record); 2. Dove (Engeland) 1 min. 0.6 sec.; 3. Korosy (Hon garije) 1 min. 1.2 sec.; 4. Fischer (Duitsch land) 1 min. 1.8 sec., 5. Heibel (Duitschland) geen tijd. Het resultaat van de z.g. troostrace over 100 meter borstcrawl heeren luidt: 1. Nakache (Frankrijk) 1 min. 1.3 sec.; 2. Olsson (Zweden) 1 min. 2.1 sec.; 3. Tanberg (Noorwegen) 1 min. 2.2 sec. 4. Scheffer 1 min. 2.6 sec. HongarijeNederland (71) De waterpolowedstrijd tusschen Hongarije en Nederland eindigde in een 71 zege voor de Olympische kampioenen. In de eerste helft hield het Nederlandsch polozevental uitstekend vol en slaagde er in bij de rust een 11 gelijken stand te berei ken. In het Hollandsche doel was keeper Paerl prachtig op dreef; Van Aelst behoorde even eens onder de uitblinkers; hij scoorde het eenige Nederlandsche doelpunt. In de tweede helft domineerde Hongarije volkomen. Dank zij het prachtige tactische spel werd het eene Hongaarsche doelpunt na het andere gescoord en zoo eindigde deze ontmoeting in een 71 overwinning voor Hongarije. Niettemin was de Indruk van het Hol landsche waterpolospel zeker niet ongunstig. Topscorer bij Hongarije was Nemeth die zes doelpunten voor zijn rekening nam; het zevende werd door Brandy gemaakt. Het slot van den avond werd gevormd door den waterpolowedstrijd FrankrijkEngeland, welke ontmoeting door de Franschen met 51 werd gewonnen. Kees Hoving. De stijl van Hoving. Een medewerker van de N.R.Ct. schrijft over den nieuwen Europeeschen kampioen o.a. het volgende: ,,De insiders wisten al lang, dat Hoving tot iets bijzonders in staat is. Hij heeft een prach tigen slag en zijn gang door het water is magnifiek. Maar altijd was er iets op het eind van zijn baan, een lichte nervositeit vermoede' lijk, dat zijn aankomst eenigszins vertraagde. Bij het vertrek Vrijdagmorgen zeiden we hem: ..Kees, denk aan je laatste tien meter, dan alles er op. Nu, hij heeft er aan gedacht. Hij zwom den wedstrijd van zijn leven. Het was jammer, dat Csik. de Hongaarsche Olympische kampioen, wegens ziekte ontbrak, maai- de schitterende tijd van Hoving doet vermoeden, dat zelfs de Hongaar onzen kam pioen in dezen vorm niet zou hebben gehouden. Zijn trainer, de heer W. Delwel, heeft moeite noch opofferingen gespaard om zijn clubge noot tot dit hooge peil op te werken." Het 40°jarig regeeringsjubileum. Organisatie van Kinder- en Volksfeesten. Alom in den lande maakt men zich op om het veertigjarig regeeringsjubileum van H. M. de Koningin zoo goed en mooi mogelijk te vieren. Overal zijn de groote lijnen voor een echt nationaal feest reeds uitgestippeld en lang zamerhand worden de details vastgelegd. Hiertoe behoort ook het organiseeren van kinderfeesten. Wil men zonder veel materieel en zonder veel prijzen met succes een degelijk en toch vroolijk kinderfeest, dan kan men eenige jeugd-athletieknummers laten verwer ken, die zeer in den smaak vallen. Men den- ke aan hardloopen, verspringen, balgooien enz. Indien aan de minimum-eischen, gesteld aoor de centrale jeugd-athletiekcommissie in Nederland, is voldaan, dan wordt als beloo ning het jeugd-athletiekvaardigheidsdiplo- ma uitgereikt; zoowel voor jongens als voor meisjes bestaan verschillende leeftijdsgroe pen. Ten einde aan alle organisatoren in den lande eenige voorlichting te geven, volgen hier enkele gegevens: Jongens 1213 jaar: 60 meter hardloopen in 9.4 sec., verspringen met aanloop: 3.75 me ter, werpen met handbal of voetbal no. 4 16.50 meter, hoogspringen 1.15 meter, kastiebal weipen 40 meter. Meisjes: 1213—14 jaar: 60 meter hardloopen in 10 sec., verspringen met aanloop 3.25 meter, hoogspringen met aanloop 1.05 meter, handbal of voetbal no. 4 verwerpen 13 meter, kastiebal werpen 30 meter. Voor jongens van 14 en 15 jaar en meisjes van 15 en 16 jaar zijn de eischen iets zwaar der, evenzoo voor groepen jongens van 16 en 17 jaar en meisjes van 17 jaar en ouder ook voor jongens van 18 jaar zijn eischen vastgesteld Nadere inlichtingen worden verstrekt door den oud-rijksinspecteur voor de Lichamelijke Opvoeding in Nederland, den heer M. F. Graafland, Ericalaan 4 te 's-Gravenhage. VOETBAL. Algemeene vergadering van R. C. H. Voorzitter H. Scheen afgetreden en benoemd tot eerelid. Maandagavond heeft R. C. H. In een ge animeerde jaarvergadering het vereenigings- jaar 1937 '38 afgesloten. Ondanks de weinig geschikte temperatuur voor vergaderen was een groot aantal leden opgekomen, die met belangstelling de jaarverslagen van den se cretaris en den penningmeester aanhoorden waarvan vooral dat van den secretaris weer extra verzorgd was; het gaf een duidelijk beeld van het afgeloopen jaar. Beide verslagen werden onder luid applaus goedgekeurd. Uit dat van den penningmees ter bleek, dat ondanks den teruggang van de inkomsten nog een zij het ook gering batig saldo aanwezig is. In de conrtibutieregeling kwam geen wijzi ging, wel echter in de elftalcommissie, die thans zal bestaan uit de heeren Ruis, Krom, Nieuwenhuis en A. Scheen; het vijfde lid zal door het bestuur worden aangewezen; dit zal vermoedelijk Nachtegeller zijn. Ook in het bestuur vielen eenige mutaties te noteeren wegens aftreden van de heeren H. Scheen, W. Hazevoet en H. Vrugt, die niet meer voor een herbenoeming in aanmerking wilden komen. Voorzitter werd de heer S. Ha zevoet; vice-voorzitter de heer P. J. Nachte geller; 2üe secretaris de heer P. Kaestner, die thans met de heeren Jac. de Geus, secretaris. Van Leeuwen, penningmeester, Jongkind, 2de penningmeester en J. Kuit, commissaris, het volledige bestuur vormen. H. Scheen, afgetreden S. Hazevoet. de nieuwe voorzitter. voorzitter. Na zijn aftreden werd de heer H. Scheen tot eere-lid benoemd. Hem werd door den heer S. Hazevoet en ook door den secretaris in diens jaarverslag hartelijk dank gebracht voor al les, wat hij gedurende zooveel jaren voor R. C. H. gedaan heeft. Vervolgens werd een flink aantal nieuwe leden geballoteerd. Tot leden der kascommissie werden be noemd de heeren D. Smit, J. Paape en C. Meyer, waarna een gecombineerde rondvraag en een opwekkend woord van den nieuwen voorzitter het slot vormden van deze verga dering. R.-K. VOETBAL. ACHTSTE ZILVEREN BAL-TOURNOOI VAN „KIMBRIA". Op de laatste vergadering van de Zilveren- Bal Commissie is na loting het volgende wedstrijdprogramma vastgesteld ZONDAG 21 AUGUSTUS. Eerste ronde: 12.30 uur A. Sint Pieter, Maastricht, B. Ra pid, Maastricht, winnaar 1. 1.30 uur: C. RK.V.C.L., Maastricht, D. R.K. V.V. Wolder, Maastricht, winnaar 2. 2.30 uur: E. Union, Nijmgen, F. Kimbria, Maastricht, winnaar 3. 3.30 uur: G. Hoensbroek, Hoensbroek, H. R.K. V.V.H., Heerlen, winnaar 4. Vrijgeloot eerst ronde. R.K. V.V.L. en R.K V.V. Kerkrade. Tweede ronde: 4.30 uur: J. R.K. V.V.L., Maastricht. K R.K. V.V. Kerkrade, Kerkrade, winnaar 5. 5.30 uur: winnaar 1winnaar2, winnaar 6. 6.30 uur: winnaar 3winnaar 4, winnaar 7. ZONDAG 28 AUGUSTUS. Derde ronde: 1.30 uur: winnaar 6—H. M.S.. Utrecht, win naar 8. 2.30 uur: winnaar 5—Spartaan. Rotterdam, winnaar 9. 3.30 uur: winnaar 7—Santpoort, Haarlem, winnaar 10. Vierde ronde: 4.40 uur: winnaar 8winnaar 9, winnaar 11 Vrijgeloot vierde ronde: winnaar 10. Finale: 6 uur: winnaar 10winnaar 11. HENGELEN. HENGELSPORTVEREENIGING „HAARLEM" Bovengenoemde vischclub hield haar on- derlingen wedstrijd op witvisch in de Geester Ambacht. Des morgens 4 uur vertrokken de leden per fiets van het clubhuis van den heer F. Slot aan de Spaarnwouderstraat. In het clubhuis reikte de voorzitter, de heer H. Veen, de prijzen uit aan de volgende win naars: 1ste prijs A. v. Bezooye, meeste en zwaarste gewicht; 2. F. Metselaar, 3. A. P. Tabbers, 4. D. Verhoef. 5. H. Veen, 6. A. Wisse, 7. B. Veen, 8. B. Babor. 9. J. Veen. 10. S Bos man, 11. G. Cop, 12. J. Bos, 13. L. v. Nicolai. 14 A. de Jong, 15 P. Makkelie. HET KARPERTJE. Zondag hield bovengenoemd college een baarswedstrijd in de Ringvaart bij Hillegom. De prijzen werden gewonnen als volgt: le prijs H. Nieuwhuis grootste en 5 stuks, 2. A. v. d. Aar 11 stuks. 3. J. Baartse 3 stuks, 4. H. Eland 3 stuks, 5. D. v. Steijn 2 stuks. 6. C. v. d. Brink 2 stuks. 7. F. v. Steijn 1 stuks, 8. W. Graffer 1 stuks, 9. Steenken 1 stuks. „DE MORGENSTOND" HAARLEM-N. Bovengenoemd college hield een onderlingen wedstrijd op witvisch te Rustenburg De vangst was matig. De prijzen werden als volgt gewonnen: 1ste grootste J. v. d. Smissen. 2e. P. Brouwer. 3e W. Martens. 4e. H. v d. Smissen; 5e. A. Fabel Jr., 6e A Groeneveld: 7. H. Ladru, 8e. N Blonk. Ook de controleur Hulsbergen kreeg voor zijn verdienstelijk werk aan den kant, een prijsje, WIELRIJDER De wereldkampioenschappen wielrennen in Nederland. Het programma voor de wereldkampioen schappen wielrennen, welke eind Augustus en begin September in ons land worden ge houden, is dezer dagen definitief vastgesteld. Op Zaterdag 27 Augustus wordt in het Amstelhotel te Amsterdam het 68e congres van de Union Cycliste Internationale (U.CA) gehouden. Op dit congres worden drie wed strijdcommissarissen voor den weg en een zelfde aantal voor de baan aangewezen. Het spreekt wel van zelf, dat geen Nederlander als zoodanig kan worden gekozen. Des middags hebben de eerste wedstrijden op de baan plaats. Te twee uur wordt in het Olympisch Stadion een begin gemaakt met de series, de achtste-, kwart-, en halve fina les sprint voor amateur- en beroepsrijders. Voorts wordt op dien Zaterdagmiddag nog de eerste serie van de 100 K.M. achter moto ren gereden. Zondag 28 Augustus belooft een zeer be langrijke dag te worden. Des middags twee uur begint men met de eindstrijden voor de amateur- en beroepssprinters, welk program ma zal worden afgewisseld met de tweede serie over 100 K.M der stayers. In de avond uren volgt dan nog de derde serie van den wedstrijd achter motoren. Voor hen, die zich niet direct voor den eindstrijd der stayers hebben kunnen klasseeren alleen de win naars der series worden direct in de finale geplaatst worden Dinsdagavond 30 Augus tus. des avonds 8 uur, twee herkanslngsrit- ten gehouden. De twee winnaars hiervan ko men in de finale. Deze eindstrijd wordt Donderdag 1 Septem ber, des avonds 8 uur in het Olympisch Sta dion waar trouwens alle baanwedstrijden plaats hebben gereden. Vrijdag 2 September volgt de groote ..volks verhuizing" naar het Zuiden. Zaterdag 3 September zal op het circuit van Valkenburg de wegwedstrijd om het wereldkampioen schap worden gehouden. De afstand voor de amateurs bedraagt 170 K.M., d.w.z.. dat de renners 17 maal het circuit moeten rijden. Op Zondag 4 September zal te 12 uur het startschot gelost worden voor den wegwed strijd voor professionals, die 270 K.M. afleg gen en die dus 27 maal het ongeveer 10 K.M. lange parcours rijden. SNELWANDELEN. HA.V. „DE KAMPIOEN". Zondag werd de derde en laatste wedstrijd geloopen voor den beker en stijlprijs. Te 10 uur werd gestart. Aan den start kwamen D Over- dam. H. Medemblik, A. Herben, J. v. Looij en G. A. Ramaker. In deze volgorde startten de loopers met een tusschenpoos van een minuut. De uitslag was: 1. Herben 5 p.. 2. Medenblik 5 p., 3. Overdam 4 p., 4. J. v. Looij 3 p., 5. G. A. Ramaker 3 punten. De prijsuitreiking had plaats in het Café van den heer Rap aan het Plein door den heer F. v. d. Vijver. De totaal uitslag was voor den beker: 1. Her ben 15 punten, 2. Medenblik 13 punten, 3. Overdam 11 p., 4. van Looij 9 p., 5. Ramaker 7 p. Voor de stijlwijze: 1. Herben 15 punten, 2. Medemblik 14 p., 3. Overdam 11 p„ 4. en 5. v. Looij en Ramaker ieder 10 p. POSTDUIVEN. „DE REISDUIF". Uitslag Limoges afstand 770 K.M., los 6 uur 20 minuten, le prijswinnende duif 7 Augus tus 7 uur 36 min., laatste 11 uur 9 min. H. Everts 1, 5. 21. Th. A. Heinsbergen 2, 18, PJ. v. Andel 3,19. W. Jansen 6, 15, C. Th. Ver donk 4, 13, 14. 17. J. Th. Bakker 7. H. J. Hand- graaf, 8. 9, 22, C. v. 't Ende, 10, 11, J. J. de Bie, 12. 16, N. Wezenbeek, 20. Uitslag Valkenswaard, los 8 uur, 35 min. Afstand 130 K.M. le prijswinnende duif, 10 uur 50 min. 39 sec., laatste prijswinnende duif 11 uur 5 min. C. Th. Verdonk 1. 12. 38. 40. 43. 55. 56. 57; P. J. Kok 2, 14. 20. 28, 45. 47, 64. 65; J. Th. Bak ker 3, 8. 33, 34, 36. 49, 50; P. A. Blommaert 4. J. J. de Bie 5, 28, 39. 54. H. Everts, 6. 15, 25, 53. H. J. Handgraaf 7, 17. 24, 35; P. Kroon 9. 19. 26, 41; N. Wezenbeek 10, 13. 16, 37, 42: G. H. Brendel. 11, 32: P. van Andel 21, 46: H Bou- wens 22, 27. 31. 48, 52, 61. 66; J. Ronpa 23: J. H. Kneteman 29; Th. A. Heinsbergen 30; C. v. 't Ende, 44: A. in 't Veld. 51. 59, 68. J. F. Scherf 60, 62; E. C. Spook. 63. W. Jansen 66. GRENSBAL. BATO—TURNLUST. Maandagavond werd op het gemeentelijk sportterrein aan de Kleverlaan een grensbal- wedstrijd gehouden tusschen Bato (Haarlem) en Turnlust (Beverwijk). De leiding berustte bij den heer P. de Reus. Turnlust kwam onvolledig uit en dit was zeker één van de oorzaken, die tot een over winning van Bato leidden. Overigens was het spel van de Haarlemsche dames van dien aard. dat ook een volledig Wijker zestal van haar zou hebben verloren. De 60 overwin ning wijst daar trouwens op. Binnen 20 minuten had Bato reeds een voorsprong van 3 doelpunten, die alle door mej. Swart werden gemaakt. Tegen de rust scoorde mej. Segerius no. 4. en even na de pauze bracht deze speelster den stand op 5—0. Hierna kwam een lange periode, waarin Bato's overwicht werd gebroken. Toch profi teerde Turnlust daar niet van tengevolge van een tactische fout. n.l. te ver opdringen. Wel wist nu de Beverwijksche ploeg het doel schoon te houden, maar bij verrassing gelukte het mej. Swart toch, in de laatste minuut den eindstand op 60 te brengen. SCHAKEN. DE ROCIÏADE. In café Suisse. Rijkstraatweg, werden Maandag de Zomerwedstrijden van de schaakclub „De Rochade" voortgezet, le klasse. J. E. StrengersH. Blokker 01 Joh. v. PolenE. Fijlstra 10 E. FijlstraJ. Blokker 01 J. BlokkerJoh. v. Polen 10 S. J. AbspoelE. Fijlstra 01 C. KaaijN. C. de Tombe 10 2de klasse: J. WeverP. Visser 1o W. A. J. de MolD. A. Appelboom 10 3de klasse: J. W. OerlemansF. le Febre l0 H. Cohen Rodriques—H. Budde 01 J. v. VlietJ. HO. de Klerk 10 W. KuiperJ. Eppinga o1 H. Cohen RodriquesC. S. G. Noordhoff V2V2 F. de Febre—Adr. Velthuis 10 W C. HoosW. Kuiper 10 B VeldhuizenH. Budde l0 A. W. de MolH. Cohen Rodriques 10 S. Cohen RodriquesP. Loman 01 P. Dorleijn—H. J. Hruijns 1o J. P. Heemskerk—J. y. Roon 1—0 VAN DE WEEK. OVER CRICKET. Een der meest ervaren cricketers en all- round-sportsmen in het team der Free Fo resters, dat zoo juist zijn achttienden tour door ons land geëindigd heeft, was ongetwij feld Miles Howell, die niet alleen als-batsman van Surrey en Oxford groote bekendheid verwierf, doch die tevens als voetballer voor Woking, de Corinthians, de Casuals en het Engelsche amateur-elftal herhaaldelijk van zich deed spreken. In 1923 speelde hij met de Corinthians in ons land tegen de Zwaluwen; ook voor Engeland kwam hij tegen België uit. We hebben Mr. Howell, die thans de Free Foresters voor de zesde maal naar Nederland vergezelde en die dus zeker tot oordeelen be voegd is, naar zijn meening gevraagd over de kwaliteit van ons vertegenwoordigend cricket. Miles Howell. „Er is een groote vooruitgang te bespeu ren", zei hij. „Vooral het batten is veel beter dan vroeger. Het is alleen jammer, dat Gle- rum niet meer van de partij is, want hij vormde een klasse op zichzelf; zijn batten was prachtig en daarmede zou hij in elk county-te&m een plaats hebben gevonden. Het is een gunstig teeken, dat dit jaar ook enkele jongeren met de bat goede prestaties hebben geleverd, wat aan het spel van het geheele elftal en vooral dat der ouderen ten goede komt. Een duidelijk bewijs van dezen vooruitgang ligt in het snellere aanpassen aan de moei lijkheden bij het batten op onbekende bow lers met een bepaalden stijl. Toen de jeug dige googly-bowler Cornu eenige jaren gele den voor de eerste maal in den aanval der Free Foresters werd opgenomen, stonden de Hollandsche batsmen raar te schutteren; hij veroverde tal van wickets. Doch het volgend jaar boekte hij geen succes, omdat de batsmen het geleerde hadden ter harte ge nomen en hun spel daarnaar hadden inge steld." „Wat denkt u van de bekwaamheid der Ne derlanders in de andere onderdeelen van het spel?" „Het veldwerk is over het algemeen goed verzorgd; de fielders vervullen-hun taak met oplettendheid en enthousiasme. Natuur lijk is de één beter dan de andere, doch on der de uitblinkers neemt Van Manen als sllp- fielder een eerste plaats in. Over het bowlen valt het moeilijker een oordeel te vellen, want voor ons, Engelschen. die aan graswickets gewend zijn, is goed bat ten op een mat niet zoo eenvoudig: men moet daar eerst terdege aan wennen. Immers de meeste ballen komen veel hooger op en de beste Hollandsche bowlers houden hier reke ning mede, door een iets te korte lengte te bowlen (just short of a length), zoodat men den bal zelden als „half-volley" kan spelen. Dat is ook de tactiek van Sodderland, naar mijn meening nog steeds de regelmatigste en zuiverste bowler, die gedurende een geheele innings zijn lengte weet te behouden en die voortdurende aandacht vereischt. Met hem moet Max Jansen worden genoemd, die veel variatie in zijn aanval brengt en die zoo nu en dan zulk een goeden bal loslaat, dat hij moeilijk te bespelen is." „•En de anderen?" „Er zijn nog wel een of twee bowlers, die. als zij hun dag hebben, de batsmen in moei lijkheden kunnen brengen, doch zij missen over het algemeen de regelmaat en „steadiness" van een Sodderland. Hun bowlen bezit niet genoeg variatie; de meesten hebben dezelfde snelheid. Googly- en fast- bowlen is in Nederlandsch cricket nog voor veel ontwikkeling vatbaar. Niet alleen in dit verband is het goed op de noodzakelijkheid vaai deskundig coachen te wijzen, want zonder geregelde leiding zal speciaal de jeugd zeer veel te kort komen. In Engeland begint men daar al vroeg mede en daar geldt het principe: Jong geleerd, oud gedaan." „Het aanstellen van een permanenten coach stuit in Holland helaas op financieele bezwaren." ..Dan geloof ik, dat men de zaak te somber inziet, want in Engeland zijn verscheidene ervaren professionals zonder vast emplooi, die tegen geringe vergoeding de gelegenheid om in uw land te coachen, met beide handen zouden aangrijpen." ..Hoe denkt u, wat het googly-bowlen be treft, over den Haarlemmer De la Mar?" „Een uitstekend fielder, doch als bowler be schikt hij, voor zoover ik het na de enkele overs, die ik op hem batte, kan beoordeelen. nog over te weinig routine. Zijn googlies pitchen te veel buiten de leg-stump; overigens moet hij meer „spin" in zijn bowlen brengen." „Hoe vindt u op het oogenblik het team van de Free Foresters?" „Dit elftal is van de kracht van een zeer goed club-elftal en ik wil er hier direct aan toevoegen, dat wij steeds weer met zeer veel genoegen de reis naar Holland ondernemen, omdat er in de meest prettige en vriendschap pelijke verstandhouding wordt gespeeld en tevens, omdat wij steeds op spannende matches, waarin beide partijen weinig voor elkaar onder doen, kunnen rekenen." CRICKET IN ENGELAND. De Australiërs scoorden in de eerste innings van den twee-daagschen wedstrijd tegen Durham 229.-5. Middlesex 190 ontliep juist den follow-on tegen Surrey 339 en 14—0. Notts scoorde 303 tegen Lancashire 273—3 (Paynter 140). Gloucestershire 134 en 95—7 tegen Hamp shire 172. Northants 207 en 394 tegen War wickshire 310—8 (Buckingham 137-.Somerset 147 tegen Glamorgan 110 cn 165—6 Sussex 447—9 «Wright 7—113) tegen Kent 115 en 101—1. Yorkshire 192 en 2329 tegen Derby shire 113 en 484 (regen). Op den tweeden dag van den wedstrijd Wor cestershire—Leicestershire kon wegens regen in het geheel niet gespeeld worden-

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 9