Haarlem's Dagblad Haade*n> Naar andere oorden dan vorig jaar. Aantal uitgereikte paspoorten gestegen. Het 40-Jarig Regeeringsjubileum. Verkeersstatistiek. Het belangrijkste 56e Jaargang No. 16913 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V, Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- Directie; P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM en Feestdagen Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Dondrrdafr 11 Su<nistus 1938 Ahonnementen per week f 0.25. p mnand f Ï.IO. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummer» 6 cent per ex. Advertentiëm 1-5 regel» f 1.75. elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Kegelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f0.15. Groentjes «ie rubriek. HAARLEM reist. Naar België, Frankrijk, Zwitserland, Italië, Enge land, Duitschland, naar alle landen van Europa, als elk jaar. En toch, toch is er een wijziging te merken in de reisplannen, niet in de reislust. Die is hetzelfde gebleven, even groot als vroeger, zoo niet grooter. Men gaat thans echter naar andere landen, en daarbij wordt het eigen land, gelukkig, niet vergeten. In 1937 was het aantal reislustigen grooter dan in 1936 en in zekeren zin een gelukkig verschijnsel 1938 doet, voor zoover het thans reeds is te overzien, niet voor 1937 onder. Dat bewijst, ten deele, dat de economische toestand niet dusdanig slechter is geworden, dat het verlangen naar het onbekende moest worden onderdrukt. Vroeger dan anders. Wulf ERKWAARDIGERWIJZE hebben dit jaar JLvJ. veel vacantiegangers hetzij hun plannen beter voorbereid, hetzij vroeger in het jaar vacantie genomen. Officieele instanties, als de afdeeling op het stadhuis, waar de pas poorten worden uitgereikt, zijn van oordeel, een oordeel, gegrondvest op uitlatingen van hen. die een pas kwamen vragen, dat dit jaar inderdaad de vacantieplannen beter zijn voorbereid. Redenen daarvoor zijn niet op te geven. Men kan wel gissen en het ver moeden uitspreken, dat het dit jaar velen mogelijk was reeds lang tevoren het besluit te nemen, dat zij op reis zouden gaan, doch zekerheid is daaromtrent uiterst moeilijk te krijgen. Vaststaand is in elk geval, dat de zen zomer het grootste aantal passen omstreeks half Juni is aangevraagd, in tegenstelling met andere jaren, toen de drukste tijd omstreeks half Juli viel. Meer passen uitgereikt. Miet alleen is er een vervroeging te con- stateeren in het tijdstip, waarop de pas poorten over het algemeen zijn aangevraagd, en dus vermoedelijk ook een vervroeging in het op reis gaan, maar ook zijn er dit jaar meer passen aangevraagd dan vorig jaar. Toen waren er tot thans 1640 passen uitge reikt. terwijl het nu tot 1860 is gestegen. Het aantal uitgereikte bewijzen van Neder landerschap vertoont geen stijging, doch een daling. Momenteel zijn er pas 1200 uitge reikt tegen 1670 in het heele jaar 1937 en de insiders gelooven niet, dat men in de thans nog resteerende vier en een halve maand van dit jaar dit getal nog zal bereiken, daar men nu pas 1200 van deze bewijzen heeft afgege ven. Dit feit kan wijzen op een verminderden trek naar België, maar kan voor een groot deel het direct gevolg zijn van een maatregel der Zwitsersche regeering, waarin is bepaald, dat men thans voor Zwitserland een pas moet hebben en aan een bewijs van Nederlander schap niet meer genoeg heeft. Desniettemin overtreft 1938 nog verre 1936, toen er in Haarlem slechts 870 van deze bewijzen wer den uitgereikt. Frankrijk trekt veel reizigers. TTJ)E heer J. H. W. Scholte, chef van het kan- toor van Lindeman's reisbureau in Haar lem, deelde ons mede dat de trek van Haar lemmers zich dezen zomer richt naar: 1. Zwitserland, 2. Frankrijk, 3. Italië, 4. België en Luxemburg. Vorig jaar lag Zwitserland ook aan den kop, doch Frankrijk kwam toen op de ranglijst niet voor. Mede dank zij den voor Nederlanders voordeeligen stand van de Fransche franc en de 40 pCt. korting, welke op de Fransche spoorwegen wordt gegeven, zijn de liefhebbers voor Frankrijk dezen zomer sterk gestegen, zoo zelfs dat ze als het ware een „nek aan nek race" houden met de vacantiegangers naar Zwitserland. Zwitserland ligt weliswaar nog voor, maar in vergelijking met vorig seizoen is het aantal Haarlemmers, dat naar Zwitser land trekt, afgenomen. Een gedeelte van hun aantal zal ongetwijfeld Frankrijk ten goede zijn gekomen. Aldus de heer Scholte. De groote trek naar Frankrijk is zeer merk waardig. want de Nederlanders zijn uiteraard in het algemeen huiverig voor de Fransche taal. In Zwitserland kunnen zij zich meestal met Duitsch behelpen. Merkwaardig is ook de trek naar Italië, die eveneens na die naar Frankrijk belangrijk genoemd mag worden. De groote drukte voor het reisbureau Lindeman is gevallen in de periode van 15 Juli—30 Juli. De vacantiegangers bezoeken dit seizoen in Frankrijk voornamelijk de Vogezen en de Al pen, Normandië en Bretagne. In Italië richten de schreden van de Haar- lemsche toeristen zich naar de Dolomieten, Venetië en de meren Meer idee voor vacanties in eigen land. De algemeene indruk van den heer Scholte is dat de trek der Haarlem mers naar het buitenland van gelijken omvang is gebleven als vorig jaar: de belangstelling voor de verschillende landen wijkt echter belangrijk af. Voor vacanties In het binnenland schijnt de Haarlemmer meer idee te hebben dan in 1937. Wel de vlaggen uit. De Groote Houtstraatvereeniging heeft voor het aanstaande regeeringsjubileum ver schillende versieringsplannen bekeken. De kosten daarvan zijn evenwel zoo hoog meer dan f 1000 dat men geen vrijheid kan vinden daarvoor de kasmiddelen te gebruiken en daarnaast om een bijdrage aan te klop pen, die voor velen tusschen f 10 en f 25 zou bedragen. Het bestuur verzoekt daarom ofschoon onnoodig den leden de gevels met vlaggen te versieren, toch de meest effect volle versiering in de Groote Houtstraat. De vereeniging heeft, zoo noodig, eenige kleine vlaggen voor de leden ter leen beschik baar. Groote op toepasselijke wijze beschil derde borden zullen aan den ingang der straat worden aangebracht. Het Gem. Electriciteitsbedrijf waarschuwt tegen den aankoop van gloeilampen van on bekend fabrikaat, daar gebleken is, dat het stroomverbruik ift vele gevallen belangrijk meer is dan wordt verwacht. Het reizen per luxe auto's naar het buiten land is dit seizoen toegenomen. Menigeen, die voor zijn dagelijksche werk achter het stuur moet zitten, schijnt echter reeds van deze reismethode terug te komen, want men wil in de vacantie nu eenmaal liever wat anders doen dan „door de week". De zeereizen naar de Middellandsche Zee en Noorwegen zijn evenals vorig jaar een succes. De 12-daagsche boottochten naar Trond- heim trekken ook vele liefhebbers". Zoo luiden de indrukken van den heer Scholte over „hoe Haarlem dezen zomer de vacantie doorbrengt". De strijd bij Tsjangkoefeng gestaakt. (Zie ook pag. 4). TOKIO, 11 Aug. (Havas). Van middag te twaalf uur plaatselijke tijd, heeft het Ja/ anschc commando bij Tsjangkoefeng het signaal „vuur staken" doen blazen. DE KONINGIN TE SOESTDIJK. SOESTDIJK, 11 Augustus. Omstreeks 12 uur is H.M. de Koningin te Soestdijk aange komen, waar zij enkele dagen zal vertoeven, er was buiten veel publiek, dat de Koningin hartelijk toejuichte. Prinses Juliana kwam naar buiten om Haar Meder te verwelkomen. Aardschokken in Ecuador. QUITO. 11 Augustus. (Havas). In den afge- loopen nacht is de stad opgeschrikt door elf aardschokken. Het dak van het bisschoppe lijk paleis is ingestort. Vanochtend is een he vige aardbeving waargenomen van vulkani- schen oorsprong in het gebied der warme bronnen bij El Tingo en San Golqui. Ver scheidene huizen werden vernield, doch er is gee nmelding gemaakt van slachtoffers. LEK HERSTELD. Men verzoekt ons te vermelden, dat het lek in het Sportfondsenbad Maandag reeds hersteld was en dat alles daar dus weer nor maal functionneert Wie wordt voorzitter der Liberale Staatspartij Ook oud-minister Van Lidth de Jeude stelt zich beschikbaar. In het liberale weekblad „De Vrijheid" wordt medegedeeld dat behalve prof. mr. B. M. Fel- der ook oud-minister jhr. ir. O. C A. van Lidth de Jeude zich beschikbaar stelt voor het voorzitterschap der Liberale Staatspartij Noch prof. Telders noch de heer van Lidtri de jeude zijn echter, aldus „De Vrijheid", op deze functie gebrand. Groote Houtstraat wordt niet versierd. Dr. Colijn hersteld. Naar wij vernemen is minister Colijn thans weer geheel hersteld en zal dezer dagen zijn werkzaamheden ten departemente hervatten. Dr. Colijn zal morgen echter nog niet naar Zeist gaan om de opening van het .Natio naal Centrum" te verrichten. Deze opening zal verricht worden door mi nister Romme, die vergezeld zal zijn van den directeur-generaal der werkverschaffing, mr. dr. Draayer en van den hoofdingenieur der werkverschaffing, den heer Meyer de Vries. Drie jongetjes te water. Allen gered. Woensdagmiddag geraakte een vijfjarig jongetje ter hoogte van de Houtmarkt in het water van het Spaarne. Dit werd gelukkig op gemerkt door den 16-jarigen J. van Kempen, Dijkstraat 10, die, hoewel de zwemkunst niet machtig, toch oogenblikkelijk gekleed te water sprong. Hij wist het kind te grijpen, waarna beide jongens door een voorbijganger op den wal werden getrokken. Even later viel een vijfjarig jongetje ter hoogte van den Koudenhorn in het Spaarne. De 61-jarige heer J. Scheffer uit Vijfhuizen sprong veneens gekleed te water en wist het kind, dat reeds eenmaal kopje onder was ge weest en twee meter uit den wal lag, te grijpen en naar den wal te brengen. Het jongetje liep hard weg jzonder zijn redder te bedanken. Hedenmorgen tien uur viel een tienjarig jongetje in het water van den Heerensingei. Uit de Anthonièstraat naderde de broodbezor ger Schultz, Kleine Houtstraat 22. Toen deze een groep menschen aan den waterkant zaL staan en het groote gevaar zag. waarin het kind verkeerde, trok hij snel zijn jas uit en sprong van den hoogen wal in het water. Hij wist het kind, dat reeds twee maal onder was geweest, te grijpen en naar den wal te brengen. Hier werden redder en drenkeling door voorbijgangers op het droge getrokken De naam van het jongetje is niet bekend ge worden, want hij liep hard den Heerensingel af. De moedige redder werd door den slager E. J. Booy, Lange Heerenvest 136, van droge kleeren voorzien. Onze tentoonstelling. Wij hebben reeds eenige inzendigen en toe zeggingen voor onze tentoqnstelling ontvan gen en deze geven ons aanleiding, de opmer king te maken dat wij geen gelegenheid meer zullen hebben fotos, reproducties en ander il lustratief materiaal van eenige formaat meer te plaatsen. Deze zijde van de tentoonstelling is door ons eigen zeer uitgebreid fotomateriaal reeds geheel verzorgd. Wij verzoeken dus vriendelijk dit niet te zenden, doch zich te be palen tot bordjes, bekers, penningen en ander herinneringsmateriaal (In de maand Juni zijn er, volgens een statistiek van het Centraal Bureau voor de Statistiek in ons land 66 dooden te betreuren ge weest bij verkeersongevallen tegen 41 in Juni 1937). Zie, dat is in deze dagen Wel een droeve statistiek. Waarvoor men mag aandacht vragen Aan heel 't Nederlandsch publiek. Zesenzestig menschen vielen Er ten offer aan 't verkeer. Dat daar rost en rent op wielen, Door ons landje heen en weer. Zesenzestig menschenlevens In die eene maand alleen. Honderden gewonden tevens. Waar moet dat tenslotte heen. Dit is een verkeerstragedie En een smet op onzen tijd, En er blijft maar één remedie Aandacht en voorzichtigheid. Al die dooden te betreuren, 't Een na 't ander ongeluk, Heusch, dat hoeft niet te gebeuren, Ook al is het nog zoo druk. Steeds gevaren aandacht schenken, Rijden met goed materiaal, En vooral aan andren denken, Dat's de plicht van allemaal. Niet gaan boven eigen krachten, Op verkeersteekens gelet, De beleefdheid steeds betrachten, Al staat dat niet in de wet. Eén maand zesenzestig dooden, 't Is geen keus van ja of nee, Een verbeetring is geboden, Help en werk dus allen mee. Het woord is aan Custave Ie Bon: De meerderheid van het menschdom verlangt geleid te worden en niet oproer te maken. ZANDVOORT-BAD. VRIJDAG 12 AUGUSTUS GROOT VUURWERK voor Hotel „GROOT-BADHUIS". AANVANG 10 UUR. REIST OP AVONDRETOURS. (Adv. ingez. Med.) „Martelaarsbegraf enis,! Baierle. Sudeten Duitsche partij organiseert de teraardebestelling. PRAAG. 10 Augustus. Twintigduizend aanhangers van Henlein zullen onder de leuze „martelaarsbegrafenis" te teraax-debestelling van Wenzel Baierle bijwonen, die tot morgen werd uitgesteld. Gezaghebbende kringen der Henleinpartij maken bekend, dat de begrafe nis werd uitgesteld wegens formaliteiten be treffende het officieele onderzoek. De woord voerder der partij zeide verder, dat de geheele begrafenis door de partij wordt gearrangeerd. De redevoering bij de begraafplaats zal gehou den worden door den officieelen spreker van de Henleinpartij, Karl Frank, die, naar men verwacht, in het algemeen de incidenten sinds 21 Mei zal aanhalen. Die tocht zal om tien uur twintig te Hartmanitz aanvangen en twee uur later op de begraafplaats van Gutwasser, dei woonplaats van Baierle. die op een af stand van twee mijl van Hartmanitz is ge legen, eindigen. (United Press) Ritmeester Schummelketel ernstig gewond. Motor met zijspan plotseling omgeslagen. BANDOENG, 11 Augustus (Aneta) Bij de legermanoeuvres in de omgeving van Soebang, welke thans worden gehouden, is aan den be kenden ruiter, ritmeester K, J. Schummelketel, een ernstig ongeluk overkomen. De heer Schummelketel zat in een zijspan van een motor, welke plotseling omsloeg. Ritmeester Schummelketel brak beide beenen en is op genomen in het hospitaal van de Pamenoekan en Tjiasemlanden te Soebang. De Menadonee sche bereijder van de motorfiets werd licht gewond. Twee punten belemmerden de onderhandelingen tusschen Sjigemitsoe en Litwinof. MOSKOU. 11 Augustus. De commissie, die het grensincident nu verder moet bestudeeren en zoo mogelijk regelen, zal uit vier leden be staan. nl. 2 Russen een Japanner en een ver tegenwoordiger van Mandsjoekwo. Uit Mos kou vernemen wij thans, dat bij de onderhan delingen voornamelijk twee punten moeilijk heden hebben opgeleverd. Het eene was het voorstel van Litwinof, een neutralen scheids rechter te benoemen in de grenscommissie. Sjigemitsjoe verklaarde met nadruk, dat hij daar niet op in kon gaan, waarop Litwinof tenslotte dit voorstel maar introk. Het andere punt was, op grond waarvan de commissie haar oordeel zal vellen, nl. op de basis van hfet verdrag van Hoengtsjoeng of van ander materiaal. Tenslotte kwam men overeen dat Sjigemitsoe daarover nog overleg zal plegen met zijn regeering. Ook het Japansche ministerie van buiten- landsche zaken heeft bevestigd, dat de wa penstilstand gesloten is. (United Press.) De Sultan van Pontianak in ons land. 's-GRAVENHAGE, 11 Augustus. De sultan van Pontianak (West-Borneo*die 20 Juli met de Baloeran uit Nederlandsch-Indië is vertrokken met de bedoeling hier te lande het 40-jarig regeeringsjubileum van H.M. de Koningin bij te wonen, is hedenmorgen om 7.33 uur met den Lloyd Rapide den boot trein van de Rotterdamsche Lloyd in Den Haag aangekomen. Zijne Hoogheid reisde met zijn gemalin, zoon en schoonzoon. Te hunner begroeting waren in de gereserveerde eerste klasse wachtkamer aanwezig de vertegen woordiger van de Koningin, kapitein Roms- winckel. adjudant van Hare Majesteit, de vertegenwoordiger van den minister van Ko loniën, de heer Petrus Blumbergen, de heer J. Ruys, lid van de firma Ruys en Co. en de heer M. C. Heymans, chef de bureau dier firma. 15 EN Groentje in Haarlem's Dagblad ls sinds lang meer dan een rubriek alleen Het is een Haarlemschc Instelling geworden, waarmede steeds meerderen hun voordeel doen. (In 1937 waren het er 46829). HEDEN: 12 PAGINA'S LONDENSCHE TAXI-CHAUFFEURS hebben 200 kinderen van wcrkloozen een onvergetelijken dag bezorgd door hen een dag mee naar buiten te nemen. Het gejuich bij het vertrek laat over de stemming tijdens het verdere verloop van den dag niets te raden. HAARLEM EN OMGEVING. Haarlem reist naar andere oorden dan vo rig jaar. 1 Woensdag geraakten twee jongetjes in het Spaarne en hedenmorgen een kind ih den Heerensingel. Allen werden gered. 1 BINNENLAND. Tien jaar arbeid van de medisch-opvoed- kundige bureaux. 2 De „Johan Maurits van Nassau" is in de Spaansche wateren een Britsch en een Nederlandsch schip te hulp gekomen. 3 Het K. L. M. vliegtuig Ekster heeft den afstand SchipholLiverpool in 1 uur 42 minuten afgelegd. 3 De algemeene synode der Ned. Herv. Kerk heeft de reorganisatie dezer kerk ver worpen. 3 BUITENLAND. Tusschen Japan en Rusland is een wapen stilstand gesloten; de vijandelijkheden worden vandaag gestaakt. 4 Een vliegtuigramp in Hongarije cischte IS dooden. 4 SPORT. Bij de Europeesche zwemkampioenschap" pen werd de 200 M. schoolslag dames gewonnen door de Deensche Inge Soe- ronsen. 7 ARTIKELEN. v. H.: De optocht te Haarlem tijdens het regeeringsjubileum. 3 Jhr. dr. B. de Jong van Beek en Donk.: De Volkenbond en de economische toestand. 4 K. Z.: Na regen kwam zonneschijn. 6 Vragenrubriek. 6 H. D. Vertelling: „Het oude record" door J. P. Baljé. Voor de vrouw. io Langs de straat: „Herkenning" door J. C. E. li v. H.: Een zijder upsenkweekerij te Haarlem. n De burg. stand is opgenomen op pag. 9

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1