MecttiscUi G E B. Haarlem DONDERDAG 11 AUGUSTUS 1938 HAAREEM'S DA'GBTAD' 2 Militaire hulde aan H. M. de Kouingin. Trocpenrevue te Den Ilaag. Op 31 Augustus a.s. zal H M. dc Koningin gedurende 40 jaren het grondwettelijk opper gezag over zee- en landmacht hebben gevoerd. Te dezer gelegenheid zal de weermacht op 29 Augustus a.s. de Koningin een eerbiedige hulde brengen in den vorm van een défilé, waaraan de koloniale reserve onderdeelen van de Koninklijke Marine, van de Koninklijke Landmacht en vliegtuigeskaders van de ma rine en de landmacht zullen deelnemen. De wapenschouw staat onder commando van den commandant van het veldleger en' ■wordt gehouden op de van Alkemadelaan te Den Haag 'nieuw gedeelte) aanvangende 14.00 uur. De duur zal ongeveer 5 kwartier be dragen. H.M. zal plaats nemen onder een baldakijn aan de zuidzijde van den weg tusschen den Pompstaiionsweg en de nieuwe kazernes, on geveer 300 M. van den Pompstationsweg. Hoewel dit défilé in de eerste plaats als hulde aan HM. de Koningin is bedoeld, wil het evenzeer een beeld geven van de weer macht in haar tegenwoordige vernieuwde of zich moderniseerende gedaante. Achtereenvolgens defileeren vier hoofd groepen. Het défilé wordt geopend door de troepen te voet. De marschformatie hiervan is in dub bele marschcolonne, zoodat met 6 of 8 man in front wordt gemarcheerd. Hieraan nemen deel de Koloniale Reserve, Infanterie, de Koninklijke Marine 'w.o. adel borsten), de marechaussee, politletroepen te voet en de. inrichtingen van militair onder wijs. In de tweede hoofdgroep defileeren de be reden troepen huzaren, wielrijders, mare chaussee en politietroepen te paard. De derde groep bestaat uit acht regimen ten veldartillerie en de vierde groep uit de ge motoriseerde troepen. Aansluitend hieraan volgt de paradevlucht van de vliegtuigen der Koninklijke Marine en Koninklijke Landmacht. In totaal zullen een 80-tal toestellen waaronder de nieuwste modellen, vliegen. N.V. ALGEMEENE FRTESCIIE HYPOTHEEKBANK. In de jaarlijksche vergadering van aan deelhouders dezer bank werd het dividend over 1937 vastgesteld op f 5 (als v. j.) Mr. Dr. A. Baron Röell te Haarlem en de heer P. A. van Rossem te Rotterdam werden als commissarissen herkozen, terwijl tot com missaris werd benoemd de heer Jac. Rustige, wethouder van Financiën te Amsterdam. De voorziening in de directeursvacature werd voorloopig aangehouden, terwijl de heer Rus tige voornoemd tot waarnemend directeur werd benoemd. Aan het verslag wordt het volgende ont leend. De rentedaling, in het najaar van 1936 in getreden, stelde de bank gedurende 1937 in de gelegenheid de gemiddelde rente der pandbrieven belangrijk te verlagen door het uitgeven van 3j^ pet. pandbrieven. Alle pand brieven boven 4 pet., tot een totaal bedrag van f 15.764.100 werden in den loop van 1937 aflosbaar gesteld en voor het overgroote deel geconverteerd in stukken van 3 1/2 en 4 pet., terwijl in het laatst van 1937 nog voor f 2.000.000 aan 4 pet. pandbrieven extra uit geloot werd met gelegenheid tot conversie in 3 12 'pet. stukken. Alle conversies hadden een vlot verloop, terwijl de daarop gevallen kosten geheel zijn afgeschreven. Met inbegrip van de verlengingen werd aan hypotheken in het afgeloopen jaar gesloten voor f 4.381.950 terwijl werd afgelost f 5.816.912 Op 31 December 1937 was totaal in hypothe ken belegd, inclusief de ingekochte onder panden. f 22.189.323. De winst- en verliesrekening wijst een sal do aan van f 147.606 (v. j. f 130.730). Daarvan is f 60.000 geboekt ten gunste van de rekening Ingekochte Onderpanden, terwijl de reserve voor diverse doeleinden is opgevoerd tot f 183.342 (v. j. f 148.607). De gezamenlijke re serves bedragen per 31 Dec. 1937 f 1.805.782 (v. j. f 1.755.411). Het reeds genoemde dividend van f 5 wordt aan aandeelhouders tegen intrekking van dividendbewijs no. 41 uitgekeerd. JUBILEUM BIJ DE N.Z.H.T.M. Heden was het 25 jaar geleden dat de heer Tj. Bron. ploegbaas bij de N.Z.H.T.M., bij genoemde Maatschappij in dienst trad. Hij had den dag vrij en de hoofdopzichter van den Weg. de heer W. Zanen, kwam hem namens de directie gelukwenschen en hem de gebruikelijke enveloppe aanbieden. Vertegenwoordigers van het Jubileumfonds der Maatschappij boden den heer Bron een oorkonde en een geschenk aan. AUTO TEGEN BOOM GEBOTST. Woensdagmiddag half vier reed een dame per auto over de Kinderhuissingel. Bij de Zijlbrug sprong de rechter voorband, waardoor de dame de macht over het stuur verloor en met de auto tegen een boom botste. De schors van den boom werd over een lengte van tachtig c.M. beschadigd en de auto kreeg schade aan bumper, voorvoer en rech ter voorspatbord. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. AGENDA Heden: DONDERDAG 11 AUGUSTUS. Gem. Concertgebouw: Concert H.O.V. 8.15 u. Palace Familie Cinema; „De man die beslag legt" en „De Oesterprinses". 2 en 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Ali Baba komt naar Filmstad". 2.30. 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Drie handige meisjes" 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „De vliegende zot". 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne Theater: ,,'n Jongen van stavast" en „Schaduw van het Oosten". Gebouw H. K. B.: De film „Acht dagen we reldgeschiedenis". 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac Uurfilmtheater: Doorloopende voor stellingen van 2.30 tot 11.30 uur. Teyler Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur. behalve 's Maan dags Toegang vrij. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a, Geopend Qlken werkdag (behalve Vrijdags) van 3—5 en 7—9 uur. Groote Kerk: Orgelbespeling, 3—4 uur. Bloemendaal: Orgelbespeling in de Ned. Herv. Kerk. VRIJDAG 12 AUGUSTUS Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. „De lastpost in liet gezin". Tien jaar werk van medisch-opvoedkundige bureaux. In verband met het tienjarig bestaan van medisch-opvoedkundige bureaux in ons land (ook in Haarlem is, zooals bekend, zulk een Bureau aan den Koninginneweg, waarvan leidster is mej. mr. dr. E. C. Lekkerkerker) heeft een brochure het licht gezien, waarin tal van mededeelingen worden gedaan over het werk der bureaux en de er mede bereikte resultaten. In een uitvoerige „geschiedenis" der bu reaux betoogt mr. Lekkerkerker, dat het be staansrecht der medisch-opvoedkundige bu reaux na tien jaar afdoende is aangetoond. Men weet het: de bureaux hebben zich tot taak gesteld de behandeling, zoo mogelijk de oplossing van de zoo uiteenloopende moei lijkheden, die het kind kan bieden in het gezin en daarbuiten, waardoor helaas zoo vaak een kind als „de lastpost in het gezin" wordt beschouwd. Werkwijze. In de Nederlandsche bureaux werken psy chiater, maatschappelijke werkster en kinder arts samen. De gang van zaken ls nu als volgt: een paar maal per week wordt door de maat schappelijke werkster een spreekuur gehouden waar de ouders of een der ouders (zonder het kind) komen om te spreken over de moeilijk heden, waarvoor zij advies wenschen. Hier wordt gewoonlijk nog niet diep op het geval ingegaan: er wordt een korte verklaring ge geven van de werkwijze en voorwaarden van het bureau; naam, leeftijd, adres enz. van het kind worden genoteerd. Vervolgens wordt door de maatschappelijke werkster, hetzij thuis, hetzij op het bureau, de voorgeschiedenis opgenomen. Met goedvinden van de ouders worden dan nog verdere inlichtingen gevraagd aan de school, den huisarts, of anderen, wier mede deelingen van belang kunnen zijn. Nadat deze gegevens zijn verkregen, wordt een afspraak gemaakt, wanneer het kind op het bureau kan komen. Hier wordt het licha melijk onderzocht door den kinderarts, en gaat het voor het psychisch onderzoek naar den psychiater. Daar het kind zich vrij en vertrouwelijk moet kunnen uiten, is één be zoek aan den psychiater in den regel niet voldoende, zoodat het meermalen bij hem te rugkomt. Steeds wordt ook een experimen teel-psychologisch onderzoek verricht. Hierna worden op een strafbespreking de aldus verkregen gegevens bekeken en bespro ken. welke conclusies er uit te trekken zijn betreffende de oorzaken der moeilijkheden en de handeling. Soms eindigt een geval met het geven van advies aan de ouders en op voeders: vaker echter is een langduriger con tact met het kind of de ouders of beiden noo- dig o! moeten verdere voorzieningen worden getroffen, zooals besprekingen met de school of den huisarts, overleg met organisaties tot oplossing van financieele of andere proble men van het gezin, een aanvrage voor uit zending naar een -vacantiekolonie. soms plaat sing een kindertehuis of pleeggezin. Welke kinderen komen bij de bureaux? Wat de redenen van verwijzing betreft, vindt men in de jaarverslagen de volgende opgesomd: verschillende vormen van agressi viteit (zooals vechten, plagen, vernielen, on handelbaarheid, brutaliteit, ongezeggeüjk- heid); klachten over prestaties in school of beroep;*, snoepen en stelen: dwingerig en lastig zijn (jonge kinderen'; liegen en fan- taseeren; sexueele moeilijkheden; wegloopen, spijbelen en vagebondeeren: klachten als angst, geslotenheid, eenzelvigheid, gedrukt heid. „zenuwachtigheid": onzindelijkheid; overgroote beweeglijkheid en gebrek aan con centratie; nagelbijten, tics. stotteren; slape loosheid, slecht eten: achterlijkheid of an dere ernstige afwijkingen: algemeen onder zoek (in opdracht van instellingen). Het aantal jongens ls overal gemiddeld tweemaal zoo groot als dat der meisjes. Dit hangt vermoedelijk samen met het feit, dat jongens aggressiever zijn dan meisjes en daardoor meer last veroorzaken, en dat ook hun falen op school of in het beroep den ouders meer zorg geeft dan bij meisjes. De kinderen komen uit alle maatschappe lijke klassen, van de armste tot de hoogste. De meeste komen voort uit den beteren ar beiders- en den middenstand, waar de ouders voldoende ontwikkeling en inzicht bezitten om het belang van een bureau in te zien. De laagste klasse der bevolking is over het al gemeen slechts in geringe mate onder de bu- reau-ouders vertegenwoordigd: hier ontbre ken veelal te zeer de materieele en geestelijke voorwaarden dan dat het bureau er met vrucht werkzaam zou kunnen zijn. Hiermede zijn niet bedoeld de werklooze gesteunden, die zooals in dezen tijd te verwachten is een meer of minder belangrijk percentage uitmaken maar toch het geestelijk peil van hun vroegèren welstand hebben weten vast te houden. Tal van interessante voorbeelden worden voorts in de brochure gegeven van gevallen van moeilijke kinderen in gezin en school, waarbij een tactvolle behandeling tot gun stige eindresultaten heeft geleid. Verdere uitbouw van het werk noodig. Naarmate geschikt en geschoold personeel beschikbaar zal komen en ook overigens de voorwaarden er voor aanwezig zullen zijn. zal een verdere uitbouw van het werk kun nen plaats vinden. Welk een klein deel van het terrein toch is nog maar bewerkt! Nog heele provincies liggen braak. De vereeni- ging stelt zich allerminst voor, dat overal, dadelijk medisch-opvoedkundige bureaux moeten en kunnen worden opgericht. Zij weet dat dit type van bureaux niet of nog niet overal past, dat daarvoor bepaalde so ciale en andere voorwaarden vervuld moeten zijn. Dat er echter vele plaatsen zijn. waar groote behoefte aan een medisch-opvoedkun- dig bureau bestaat, en waar zoo iets met vrucht zou kunnen werken, is wel niet voor betwisting vatbaar. Vrachtauto moest voor verkeers opstopping achteruit rijden. Zevenjarig meisje werd gegrepen en gedood. V Gisteren is op den Oud-Reeuwij'kschen weg te Reeuwijk een ernstig ongeluk gebeurd. De weg was* versperd, doordat men bezig was een te water geraakte vee-auto met var kens op den kant te brengen. Een naderende vrachtauto kon niet passeeren en de bestuur der waarschuwde, dat hij achteruit zou rij den. Hot, te Reeuwijk logeerende zevenja rig dochtertje van de familie De Jong uit het Houtmanplantsoen te Gouda, dat zich met andere meisjes op den weg bevond, viel juist voor een der wielen van de vrachtauto, welke haar over het hoofd ging. Het kind was op slag dood. De Bilt voorspelt: Meest zwakken veranderlijken wind. in het Noordoosten gedeeltelijk bewolkt, droog warm weer behoudens geringe kans op onweer. Overigens meest zwaar bewolkt, waarschijnlijk eenigen regen met kans op plaatselijke onweersbuien vrij warm weer. BAROMETERSTAND Hoogste 766.0 m.M. te Ona. Laagste 753.1 m.M. te Vardö Het gebied van hoogen luchtdruk over Zuid- Scandmavië nam in beteekenis af, terwijl dat in het Zuidwesten op den Oceaan zich naar het Noorden uitbreidde. Op IJsland en in Noord- Scandinavië is de luchtdruk gedaald onder invloed van de in het Noorden passeerende depressie. Rond de Oostzee, in Noord-Duitsch- iand en in het Noorden van ons land hield het warme zomerweer aan. In het Zuidelijke ge deelte van het waarnemingsgebied is de lucht zeer vochtig, de bewolking zwaar, terwijl veel mist of lichte regen waargenomen werd. In Frankrijk en plaatselijk in Noord-Scan- dinavië is de temperatuur onder normaal, overigens is zy vrijwel overal er boven. Giste ren overdag vielen in het Zuiden van ons land nog plaatselijk zware onweersregens, Maas tricht tapte dertig millimeter af. Het laat zich aanzien, dat het warme zomerweer in het Noordoosten van het land nog zal aanhouden, behoudens ge ringe kans op onweer. Overigens wordt vrij zware bewolking verwacht, met eenigen lichten regen of nog kans op plaatselijke onweersbuien, met vrij warm weer. De wind zal zwak en veranderlijk van richting zijn. BAROMETERSTAND Vorige stand 761 m.M. Stand van heden 763 m.M. Stilstand. Opgave van: Fa. KEIP, Opticiens Gr. Houtstr. 137 Tel. 11640 HOOG WATER TE ZANDVOORT: Vrijdag v.m. 4.27 uur; n.m. 16.50 uur. Strand berijdbaar van 9.3015.00 uur. Belangrijke telefoonnummers Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Bi'andweerkazerne) Ged. Oude Gracht; 14141. Directie (Adv. Ingez. Med.) EXAMENS. Praktijkzxamen. Voor de Praktijkexamens, afgenomen door de „Vereeniging voor Handelsexamens op Practischen Grondslag", slaagden onze plaats- genooten: de heeren M. W. H. J. Kuipers (En- gelsche Handelscorrespondentie) en B. Weber Fransch Handelscorrespondentie) PERSONALIA. Dr. J. s. Bartstra, leeraar aan het Gymna- soum te Haarlem, is geplaatst op de aanbe veling, opgemaakt door de faculteit der Let teren en Wijsbegeerte aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam, voor den leerstoel voor algemeene geschiedenis, ter voorziening in de vacature-Brugmans. ALGEMEEN VERBINDENDVERKLARING ONDERNEMERSOVEREENKOMSTEN. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken maakt bekend, dat te haren kantore. Nassauplein 46, is nedergelegd een afschrift van de Ministerieele Beschikking van 8 Augustus 1938, houdende algemeen verbindendverklaring van een on- dernemensovereenkomst tot verbetering van de toestanden in het schoenenbedrijf, alsmede een afschrift van de Ministerieele Beschik king van 8 Augustus 1938, houdende algemeen verbindendverklaring van een ondernemers overeenkomst tot verbetering van de toestan den in de wollenstoffenindustrie. GOUDEN PRIESTERFEEST MGR H. J. M. TASKIN. Maandag 15 AugustUs a.s. zal het 50 jaar geleden zijn dat mgr. H. J. M. Taskin, praeses van het Groot-Semnarie Warmond, tot pries ter werd gewijd. Na het overlijden van mgr. Callier en ook na den dood van bgr. Aengenent is mgr Tas- kin gerulmen tijd opgetreden als vicaris-capi- tularis (plaatsvervanger van den bisschop). Mgr. Taskin heeft het grootste deel der katholieke Haarlemsche geestelijkheid ge vormd. Hij is ook tien jaar sub-regent van het saminarie Hageveld geweest. WEEK-ABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdags avonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. VOOR DEN KANTONRECHTER Een vcrkcerspjialtje omver gereden. Woensdag verscheen een chauffeur voor het kantongerecht, die des nachts een verkeers- paaltje op het plein tegen den grond had ge reden. De chauffeur zeide dat hij oververmoeid was door den langen werktijd dien hij ach ter den rug had. De ambtenaar van het O. M. vond dat er nog veel erger ongelukken hadden kunnen gebeuren en eischte een boete van f 10. De rechter veroordeelde conform den eisch. IJsventcn zonder vergunning. In Zandvoort hadden personen ijs gevent zonder daartoe vergunning te bezitten. Eén persoon was daarvoor tijdens de kortelings in Zandvoort gehouden harddraverijen zelfs tot tweemaal toe bekeurd. Toen hij voor den rechter verscheen gaf hij toe één keer terecht bekeurd te zijn. De twee de keer zou hij echter geen ijs gevent hebben. „Ik heb alleen naar de paarden staan kij ken" aldus verd. De kantoni-echter legde alleen voor de eer ste overtreding een boete op van f 3. Laat geen fietsen onbeheerd staan! Een kleermaker stond terecht voor het feit dat hij zijn fiets onbeheerd had laten staan. De ambtenaar van het O.M. vond dit zeer ernstig te meer waar in dezen tijd de nieuwe belastingplaatjes de verlokking om zich aan een fiets te vergrijpen weer groot gemaakt hebben. De rechter hield evenwel rekening met den blijkbaar slechten financieelen toestand van verd. en veroordeelde hem tot een boete van f 1. Ambtenaar te Weesp opnieuw gearresteerd. Beschikking van den Rechter-Commissarils door de Rechtbank vernietigd. Naar wij vernemen heeft de Vacantie-Kamer der Rechtbank te Amsterdam Woensdagmid dag de beschikking van den Rechter-Com- missaris, mr. de Beneditty, waarbij de voor- loopige invrijheidstelling van den ambtenaar der steunverleening te Weesp, P. v. A., aldaar, werd gelast, vernietigd en de gevangenneming van genoemden ambtenaar opnieuw bevolen. De waarnemend Officier van Justitie, mr. E. Overbosch, heeft zich daarop onmiddellijk in verbinding gesteld met de rijksveldwacht te Weesp, die het vonnis van de Rechtbank ten aanvoer moest brengen. Wij vernemen nog. dat de Rechtbank Dins dagmiddag als getuigen o.a. hoorde den heer M. Nolet, chef van den rijkscontroledienst van het Departement van Sociale Zaken, benevens den rijksrechercheur, die het onderzoek, in samenwerking met de rijkspolitie, heeft ge leid. Groote duinbrand op Ameland. Ongeveer vijf hectare kaal gebrand. Door het achteloos wegwerpen van een brandende sigaret heeft een jongen op het thans overbevolkte Ameland gistermiddag een duinbrand veroorzaakt, die in een oogwenk, gesteund door den straffen wind en de groote droogte van het helmgras, een ontzettenden omvang aannam. Bijna een uur hebben drie honderd mannen moeten zwoegen om het vuur, dat een verstikkenden rook ontwikkelde, te bedwingen. Het zoogenaamde Duitsche Kamp, waarin een 170 Duitschers verblijven, heeft een oogenblik groot gevaar geloopen, aldus meldt „Het Volk". Omstreeks twee uur werd de duinwachter gewaarschuwd door den gemeente-secretaris, den heer D. J. Visscher. De duinwachter liet onmiddellijk de noodige maatregelen nemen en al spoedig waren een driehonderd personen onder wie talrijke badgasten en bijna alle be woners van het Duitsche Kamp, met bezems bezig het vuur, dat woedde in de Bramerdui nen achter het protestantsche kerkhof aan den weg Nes-Buren, te bestrijden. Maar de sterke wind joeg de vlammen met groote snelheid door de uiterst droge duin beplanting, waarbij een verstikkende rook werd ontwikkeld. Het vuur naderde onheil spellend dicht het kamp. Met inspanning van alle krachten wist men tenslotte het gevaar op nog geen honderd meter van het kamp tot staan te brengen. Een oppervlakte van onge veer vijf hectare is kaal gebrand. De duinbe planting, die in de Bramerduinen geheel uit helmgras bestaat, is vernield. AERDENHOUT GEEN VOORRANG VERLEEND. Woensdagmorgen elf uur had op den hoek Teding van Berkhoutlaan en Vogelenzang- scheweg een aanrijding plaats doordat een dame uit den Haag geen voorrang verleende aan een driewielige bakkerstransportfiets, bestuurd door L. B. uit Haarlem. Het rijwiel werd beschadigd en van den inhoud ging veel verloren. De schade zal door de dame worden vergoed. HEEMSTEDE Spelfljesverkoop voor „Herwonnen Levenskracht". Maandag 15 Augustus a.s. zullen er door het plaatselijk comité „Herwonnen Levenskracht" met toestemming van B. en W. speldjes wor- verkocht ten bate der tuberculosebestrijding. Herwonnen Levenskracht viert dit jaar haar zilveren bestaan; een reden om uit dankbaar heid voor het vele goede, dat in al die jaren door deze vereeniging is verricht, eens extra in den zak te tasten en op di» wijze mede te werken om de velen, die zoo noodig opgeno men moeten worden, spoedig in de gelegen heid te stellen een plaatsje in een der sana toria te krijgen. CONCERT UITGESTELD In verband met de vacantie van verschillen de leden van het corps is het concert, dat a.s. Zondag gegeven zou worden door het fanfare corps „Excelsior" uitgesteld tot Zondag 4 Sep tember a a EXCURSIE TUINLIEDEN Hedenavond zullen de leden der onderlinge tuinliedenvereeniging „Aerdenhout en om streken" een excursie maken naar de buiten plaats Koekoeksduin, Vogelenzangscheweg, Aerdenhout. Introductie is vrij. BLOEMENDAAL BOTSING TUSSCIIEN AUTO EN MOTOR RIJWIEL. Woensdagmorgen half twaalf had op den hoek van den Bloemendaalscheweg en Harten lustlaan een aanrijding plaats tusschen een motor, bestuurd door den heer G. E. te Bloe mendaal, en een auto, bestuurd door den heer F. A. L. te Haarlem. Op dezen hoek. waar het uitzicht te wen schen overlaat, hadden de bestuurders elkaar te laat opgemerkt, met het gevolg dat er een botsing ontstond. De motorrijder kreeg schaafwonden; zijn kleeding werd bescha digd, evenals de motor. De auto werd licht beschadigd. Proces-verbaal van het gebeurde werd opgemaakt. CONCERT H.O.V. IN HET BLOEMEN- DAALSCHE BOSCH. Woensdagavond gaf de Haarlemsche Orkest- vereeniging haar derde zomeravond-concert in het Bloemendaalsche Bosch. Er was een talrijk publiek aanwezig. Vooral de jeugd was als gevolg van de va- cantieperiode ditmaal rijk vertegenwoordigd. Dat het publiek deze concerten op prijs stelt bewijst wel de houding die het aanneemt tijdens het uitvoeren der nummers. De politie - en boschagenten hebben op deze avonden dan ook geen zware taak. Het fraaie bladstille zomerweer verwekte in het bosch een eenigszins plechtige sfeer, waar in de muziek zoo goed tot haar recht kwam, dat men zich in een concertzaal waande. Wij noemen als voorbeeld slechts no. 6 van het programma, de Ouverture „Piqué Dame" van F. van Suppé, waarvan het fluitspel bui tengewoon zuiver tusschen het geboomte klonk. Jammer, dat de muggen op deze eenige ver lichte plek in het bosch te gemakkelijk met publiek en musici in contact kwamen! Na elk nummer mocht het orkest met zijn dirigent Marinus Adam een dankbaar applaus in ontvangst nemen. Wij twijfelen er niet aan, of het publiek zal op het binnenkort te houden 4e en tevens laatste zomerconcert in nog grooter getale van de muziek in deze mooie omgeving komen ge nieten. jÉSbÉi5— PROGRAMMA VRIJDAG 12 AUGUSTUS HILVERSUM I, 1875 M. 8.— VARA 10.—VPRO 10.20 VARA 12— AVRO 4— VARA 7.30 VPRO 9— VARA 10.40 VPRO 11.00—12.00 8.00 Gramofoonmuziek (Om 8.16 Ber.) 10.00 Morgenwijding. 10.20 Gramofoonmuziek li- Declamatie. 11.20 Orgelspel 12.— Kovacs La- jos' orkest en gramofoonmuziek (Om 12.15 Be richten.) 2.Voor tuinliefhebbers. 2.30 Orgel spel. 3.Variété-programma. 3.45 Gramofoon muziek. 6.00 Esmeralda-septet. 6.30 Politiek radiojournaal. 6.50 De Ramblers. 7.20 Berichten ANP. 7.30 Berichten 7.35 Causerie „Langs Ste den en Dorpen". 8. Viool-duetten. 8.30 Cau serie „Nederlandsche cultuur in 40 jaar". 9.00 VARA-Orkest. 10.— Esmeralda-septet en zang. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Avondwijding. 11— Gramofoonmuziek. 11.30 Jazzmuziek (gr.pl.) 11.5512— Gramofoonmuziek HILVERSUM II, 301,5 en 415.5 M. Algemeen programma, verzorgd door de NCRV 8.00 Schriftlezing, meditatie. 8.15 Berichten, gramofoonmuziek (9.30—9.45 Gelukwenschen) 10.30 Morgendienst 11— Gramofoonmuziek. 11.15 Zang en piano. 12.— Berichten 12.15 Gra mofoonmuziek 12.30 Ensemble v. d. Horst en gramofoonplaten 2.— Gramofoonplaten 2.30 Christ, lectuur. 3— Haagsch pianokwartet en gramofoonplaten. 4.40 Gramofoonmuziek 5. Orgelspel 6.00 Gramofoonmuziek. 6.30 Cause rie „Heesters, welke in Augustus bloeien". 7— Berichten. 7.15 Literair halfuur. 7.458.00 Re portage, eventueel gramofoonplaten. 8.05 Be richten ANP., Herhaling SOS-Berichten. 8.15 NCRV-orkest. en solist. 9.— Causerie over het bezoeken van zieken. 9.30 Vervolg concert. '10.00—10.05 Berichten ANP.) 10.30 Gramo foonmuziek. ca. 11.5012.00 Schriftlezing. DROITIVICH. 1500 M. 11.20 Het BBC-Welsch-orkest en solist 12.10 Orgelspel 12.40 Harry Leader en zijn Band 1.15 Declamatie 1.35 Het BBC-Northern Ireland- orkest. en solist. 2.35 Gramofoonmuziek 3.20 Het Carlton Hotel-orkest 4.05 Harmonie-orkest en solist 4.50 Causerie over Jazz (met gr. pl.) 5.20 Zang. 5.40 Het, Bernard Crook-kwintet 6.20 Berichten 6.50 Causerie „Decorating the out side of the house" 7.05 Het Mary Palmer- Koor. 7.40 Reg. King en zijn orkest 8.20 De Barbier van Bagdad", opera. 9.20 Het versterk te BBC-Variëté-orkest en solisten 10.05 Cau serie „Adrift on a seaplane float" 10.20 Be richten. 10.45 Het Orchestre Raymonde 11.25 Lou Preager en zijn Band. 11.45—12.20 Dans muziek (gr.pl.) RADIO PARIS. 1648 M. 8.10. 9.10.10 en 12.35 Gramofoonmuziek 1.50 Zang 2.05, 2.25 en 3.05 Gramofoonmuziek 4.20 Pianovoordracht 4.35 Zang 4.50 Gramo foonmuziek 5.20 Piano- en orgelvoordracht. 7.20 Uit Salzburg: „Der Rosenkavalier", opera 10.50 Gramofoonmuziek 11.2012.50 Orkest concert. KEULEN, 456 M. 6.50 Gramofoonmuziek 7.30 Tentoonstellings orkest 12.20 Orkestconcert 1.35 Egon Kaiser en Wilfried Krüger met hun orkesten 2.30 Instru mentaal concert 4.20 Omroeporkest 6.35 Zang en piano 7.20 Gramofoonmuziek 8,30 Kuror- kest Bad Oeyenhausen. 9.30 Programma voor soldaten 10.35 Gramofoonmuziek 10.50 Om- roepdansorkest en solisten 12.203.20 Omroep orkest en solisten. BRUSSEL, 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek 12.50 cn 1.30 Om- roepkleinorkest 1.50—2.20 Gramofoonmuziek 5.20 Oude muziek 6.20 Pianoduo 6.50 Gramo foonmuziek 7.20 Zang 8.20 en 9.20 Omroep- kleinorkest 10.3011.20 Gramofoonmuziek. BRUSSEL, 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek 1— Omroepsalonor- kest 1.50—2 20 Gramofoonmuziek 5.20 Fluit- voordracht 5.35 Gramofoonplaten 5.50 Piano voordracht 6.05 Harmonica-voordracht 6.38 Gramofoonmuziek 6.50 Omroepsalonorkest 8.20 Gramofoonmuziek 8.35 Radiotooneel 9.05 Gra mofoonmuziek 9.35 E. Loiseau's orkest. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.35 Omroepkoor en solisten 8,20 Berichten 8.30 Adalbert Lutter en Eugen Wolff met hun orkesten (9.20—9.35 Declamatie) 10.20 Berich ten 10.40 Sportroportage 11.05 Berichten 11.20 Concert 12.20—2.20 Omroeporkest en solist (1.15—1.26 Tijdsein).

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 2