1 BURGERLIJKE STAND. DONDERDAG 11 AUGUSTUS 193S HA ARE EM'S DAGBUAD 9 144T/TE BIBICUfIN Litwinof en Sji<;emitsoe werden het eens En de beurskoersen te Tokio stegen. TOKIO 11 Augustus (Havas). Het be richt over de overeenkomst tusschen Litwi- nof en Sjigemitsoe werd bij opening van de effectenbeurs te Tokio bekend. Onmiddellijk stegen de koersen van de meeste fondsen met twee tot vijf procent. De stijging duurt nog voort. DE REGEERING VAN ECUADOR AFGETREDEN. QUITO 11 Augustus (Havas). Generaal Enriquez is afgetreden als president van. de republiek. De nationale vergadering heeft Manuel Maria Borrero tot voorloopig presi dent gekozen. Tezamen met den president is ook het kabinet afgetreden. In het land is alles rustig. Autobusdienst Amsterdam- Den Haag.* Directeur van Sommeling's Autobedrijf vrijgesproken. De Haagsche kantonrechter-plaatsvervan- ger. mr. L. j. van Gelein Vitringa, heeft h$den N. Sommeling. directeur van Sommeling's autobusbedrijf, die zonder vergunning een dienst tusschen Amsterdam en Den Haag v.v. onderhoudt en deswege vervolgd is. van rechts vervolging ontslagen. De verdediger van S., mr. G. de Grooth, had gepleit, dat artikel 2 van het reglement auto vervoer personen, waarin verboden wordt her haaldelijk met een motorrijtuig tegen vergoe ding personen over de wegen te vervoeren of te doen vervoeren, onverbindend is, omdat dit artikel niet gegeven is krachtens de desbetref fende machtigingswet van 29 November 1935. Met deze zienswijze heeft de kantonrechter zich vereenigd, overwegende, ten aanzien van het vergunningsstelsel o.m., dat de te creëeren strafbepaling beperkt dient te blijven tot per sonen, die exploiteeren, d.w.z. het vervoeren of doen vervoeren vair personen of goederen in een bedrijf of onderneming met de bedoe ling winst te maken. Verder zegt de kanton rechter. dat er verscheidene gevallen denkbaar zijn. waarin wel degelijk herhaaldelijk tegen vergoeding vervoer van personen plaats vindt zonder dat er van exploitatie, in den zin als hierboven aangegeven, gesproken kan worden. Degenen, die dat vervoer bewerkstelligen, merkt de kan toni-echter nog op, zijn niet altijd exploitant. Uit de onverbindendheid van arti kel 2 van het, R.A.P. volgt ten slotte het ont slag van rechtsvervolging. Twee jeugdige drenkelingen te Amsterdam gered. Voorbijgangers sprongen gekleed te water. Gisteravond om zes uur raakten twee broertjes, kinderen van vijf en zeven jaar bij het spelen ui de Bloemgracht të Amsterdam Zij wilden een plank, die in de gracht dreef, ophalen. Twee voorbijgangers, die het onge luk zagen gebeuren, bedachten zich geen oogenblik en sprongen gekleed te water. Zij smaakten het genoegen de beide jeugdige drenkelingen met behulp van een agent, die op den wal stond, op het droge te brengen. Meubeltransportondernemers vergaderden. De Nederlandsche Bond van Meubeltrans portondernemers (afdeeling Haarlem) hield een vergadering in de bovenzaal van cafe Louw, Spekstraat 15. Nadat de waarnemend voorzitter, de heer De Vogel, de aanwezigen welkom heette, werd het woord gegeven aan den heer J. P. Batenburg, bekend ver- huisondernemer te Den Haag. Deze besprak het verschil in het bedrijf van nu en 45 jaar geleden. De nood in ons bedrijf, zegt spreker, is groot. Daarom is de Ned. Bond van Meubel transportondernemers opgericht om het ver huisbedrijf weer op hooger peil te brengen. Spreker kan dan ook niet begrijpen, dat er nog firma's zijn, die het belang van aan sluiting bij den bond niet inzien. Dergelijke firma's zullen dan ook bij het ingaan van de Cocrdinatiewet gedwongen worden zich aan te sluiten, daar zij buiten de bonden geen vergunning krijgen voor hun bedrijf. Bij steeds meer tegenwerking van die firma's is het de bedoeling van den minister deze op de zwarte lijst te zetten en van vergunning uit te slui ten. Na de pauze werd door den voorzitter het woord gegeven aan den heer J. v. d. Westen, algemeen voorzitter. Ook deze spreker be handelde den wantoestand in het verhuis bedrijf. De prijzen die voor verhuizingen in ons land gemaakt worden, grenzen aan het ongelooflijke. Dc te lage prijzen sleuren het bedrijf naar omlaag, het materiaal kan niet meer worden onderhouden en geen nieuw ma teriaal worden aangeschaft. Laten wij dus trachten, aldus spreker, door onderling ver band ons bedrijf op te bouwen. Dan varen uw bedrijf en uw gezin er wel bij. Na de rede van den laatsten spreker ga ven eenige firma's zich als lid op. Na eenig debat sloot de vooorzitter de ver gadering. Heden verschijnt de Amsterdamsche gemeen tcbegrooting voor 1939 waaruit blijkt, dat volgens de ramingen voor dit jaar de ontvangsten 6,593.000 gul den minder zullen zijn dan de uitga ven. Voor genoemd bedrag zijn geen normale dekkingsmiddelen aanwezig. Niettemin heeft men de begrooting sluitend weten te maken door den ge meenteraad voor te stellen genoemd bedrag te vinden door vermindering van het vrije kapitaal van het grond bedrijf; welke maatregel het gemeen tebestuur slechts ziet als een middel tot' overbrugging van een periode waarin het bereiken van een normaal sluitend budget onmogelijk is. In een heden gehouden persconferentie heeft de wethouder van financiën, de heer J. Rusti ge. een toelichting op de ontwerpbegrooting gegeven, waaruit hij er zijn groote spijt over uitsprak, dat het onmogelijk is gebleken in 1939 te komen tot verlaging van lasten. In de toelichting aan den gemeenteraad verklaren B. en W. dat niet verwacht kan wor den dat een normaal evenwicht kan worden bereikt zonder ingrijpende herziening van de financieele verhouding tusschen rijk en ge meenten. De economische toestand is, na de verbetering welke in 1936 en in het begin van 1937 viel waar te nemen, tot staan gekomen en heeft zelfs plaats gemaakt voor een teruggang. Het aantal ondersteunden wier steun voor een bijdrage uit het werkloos- heidssubsidiefonds in aanmerking komt. was in 1937 lager dan in 1936 maar is in 1938 weer hooger dan in 1937. terwijl het aantal gesteunden, wier steun voor een bijdrage in aan merking komt, voortdurend is toege nomen. Het is niet te verwachten dat de goede verstandhouding onmiddel lijk terugkeert. TOKIO. 11 Augustus. Op het Japansehe ministerie van Buitenlandsche Zaken ver klaarde men aan United Press dat men het niet waarschijnlijk acht dat tusschen de te genover elkaar staande Russische en Japan sche troepen onmiddellijk een goede ver standhouding zal heerschen Men verwacht dan ook dat de eerste dagen de spanning nog zal blijven bestaan. Eerst als de commandan ten in 't veld met situatie vertrouwd zullen zijn, is een ontspanning te verwachten. Men wijst er verder op dat het zeer lastig is- de commandanten die zich meestal op vrij groo- ten afstand van het hoofdkwartier bevinden volledig van de situatie op de hoogte te hou den. (United Press). VOORBEURS TE AMSTERDAM. De rust op de wisselmarkt was hedenmorgen geheel teruggekeerd. Alle valuta's bewogen zich in kalme banen. De koersen verschilden weinig of niet bij die van gisteren en voorts werden tijdens de ochtenduren geen noemens waardige fluctuaties meegemaakt. Britsche ponden bewogen zich tusschen 8.951/8 en 8 95 3/8. De dollars hielden zich voornamelijk op in de onmiddellijke nabijheid van 1.83 14 Fransche francs werden verhandeld tegen 5.00 5/16 en 5.00 11/16. Het disagio voor ter- mijnfrancs vertoonde een neiging tot inkrim pen en bedroeg circa 3V2 cents voor 1 maand en 14 1/2 cents voor 3 maanden. Belga's ver keerden ten opzichte van gisteren in reactie en golden 30.86 en 30.90. Zwitsersche francs waren 41.94 a 41.98. Marken waren 73.50 a 73.55. De Scandinavische deviezen waren vrijwel onveranderd. Op de niet-officieele vroegbeurs was weinig te doen. De Amerikaansche fond sen waren niet veel veranderd, Ook de locale waarden bewogen zich op ongeveer het vorige peil. De Amsterdamsche Gemeente- begrooting. Tekort van millioen door buitengewone middelen gedekt. Weer een Oceaanvlucht. BERLIJN. 11 Augustus. (D.N.B.-A.N.P.) Het viermotorige Focke-Wulf vliegtuig F.W 200 .Condor'' is Woensdagavond van het vliegveld Staaken opgestegen voor een vlucht zonder tusschen! an ding naar de Vereenigde Staten. Volgens de laatste positiemelding na dert het toestel reeds de kust van New Found- land. De bemanning bestaat uit vier perso nen. DE SYNAGOGE VAN NEURENBERG AFGEBROKEN. BERLIJN, 11 Augustus (Havas). In tegen woordigheid van enkele tienduizenden belang stellenden is men Woensdag begonnen met het afbreken van de Synagoge te Neurenberg. Eerst werden met mokers de beide lantaarns aan den ingang stukgeslagen en vervolgens werd de Davïd-ster. welke boven op het gebouw- stond. omlaag gehaald De menigte riep: ..Sieg Heil" en zong nationaal-socialistische liederen. De ,,Johan Maurits" heeft geen Britsch schip geholpen. De Union Castle Company heeft een verklaring gepubliceerd volgens welke het onjuist is dat een gewapende na tionalistische trawler de „Llandaff Castle" heeft opgehouden. In deze verklaring wordt gezegd, dat een Ne- derlandsch oorlogsschin (vermoedelijk wordt hier dus de „Johan Maurits van Nassau" bedoeld red. H.D.) een schot loste als waarschuwing voor een Nederlandsch tankschip dat voor het Engelsche schip voer. Het was niet duidelijk voor wie deze waarschu wing bedoeld was en daarom vermin derde de „Llandaff Castle" vaart doch toen men bemerkte dat het slechts een signaal was voer men dadelijk op volle kracht vooruit. In dien tiid werd de gebruikelijke nationalistische con trole wel in de nahiiheid uitgevoerd zonder dat evenwel getracht werd de „Landaff Castle" aan te houden". Deze verklaring werd door de Engel sche maatschappij gepubliceerd om de reizigers niet onnoodig af te schrik ken. (United Press). Overstroomingsramp in Britsch- •Indië eischte 300 slachtoffers. ALAHABAD. 11 Augustus. Driehonderd personen zijn naar schatting omgekomen bij een groote overstrooming in de oostelijke der vereenigde provinciën in Britsch Indië. Onge veer 10.000 dorpen zijn onder water gezet of afgesloten van de buitenwereld, de spoorweg verbindingen zijn onderbroken. De toestand is zeer critiek. Duizenden zijn dakloos, hongersnood dreigt en de slachtoffers zoeken toevlucht in spoorwegwagons, loodsen en openbare gebouwen. (United Press). UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. besluit van 3 Augustus is met in gang van den datum van benoeming tot ge neesheer bij het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort, zijnde den 19en Mei '938: aan den officier van gezondheid der le klasse P. van der Esch, op zijn verzoek eervol ontslag uit den zeedienst verleend en is hij benoemd- bij de Koninklijke Marine-reserve' to.t officier van gezondheid der le klasse. EXAMENS. FRANSCH L. O. UTRECHT, 11 Aug. Geslaagd'de heer C. van Baaren, Heemstede, ENGELSCH L. O. Geslaagd de dames: G. Verschoor, Heem stede, J. P. Henzen, Haarlem. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10.15 uur. Londen 8.95 1/4. Berlijn 73.55. Parijs 5.00Yz. Brussel 30.88. Zwitserland 41.98. New-York 1.83 15/16. 12.— uur. Londen 8.95 1/4. Berlijn 73.55. Parijs 5.00 iA. Brussel 30.88. Zwitserland 41.96. Kopenhagen 39,97. Stockholm 46.15 Oslo 44.97. New-York 1.83 1/4 Praag 633. Italië Vrije lire 9.70. Reislire 8.60. Bankpapier 8.12^. gaf reeds binnen een kwartier water, hetgeen een zeer goede prestatie genoemd mag worden, daar de dichtstbijzijnde brandkraan aan den Schulpweg 500 meter van den brand verwijderd ligt. De brand was zoo hardnekkig, dat de motorspuit tot hedenmorgen half zes in actie is geweest. Daarna werd het blusschen met een slang op de waterleiding voortgezet Hedenmorgen 10 uur was het blussischingswerk nog in vollen gang. Ongeveer 20.000 K.G. hooi is in vlammen opgegaan, terwijl tevens een in de nabijheid staande hoop stroo verloren ging. De oorzaak kon nog niet worden vastgesteld; hooibroei is vrijwel uitgesloten, daar het hooi reeds overjarig was. Men denkt eerder aan kwaadwilligheid. Het politie-onderzoek is nog in vollen gang. Ï\L\RKTBERICIITEN. Barneveld, 11 Augustus. Pluimveemarkt. Oude kippen 3570; oude kippen per K.G 2734; oude hanen 3060; jonge hanen 20 70; jonge hanen per K.G. f 3040; N.H. Blau wen per K.G. 48^-60: jonge hennen 70140; duiven per paar 30—35; tamme eenden 2050, ganzen 1.001.45: kalkoenen per K.G. 4050. tamme konijnen 751; wilde konijnen 2030. piepkuikens 1520. Aanvoer 32.500. Handel: vlug. Eiermarkt. Witte eieren 3.904.10; gemengde eieren 4.104.20: bruine eieren 4.204.45: eenden eieren 2.803.10, jonge hennen eieren 3.00 Aanvoer 2.140.000. Handel: vlug. Veemarkt. Zeugen f 45f 80; Dr, zeugen f 55f 90; schrammen f 22f 27» biggen f 10f 18; zware varkens 2728 ets. per pond, zouters 2628 c.ts. per pond; vette kalveren 3028 ets. per pond; nuchtere kalveren f 6—-f 9, mestkalveren f 10f 8. HAARLEM. 11 Augustus. Ondertrouwd 11 Augustus: I. M. Timmer man en F. W. Josseaud; S. van Looij en J. M. Waleveld; W. H. E. Bogaardt en A. L. Pries- man; A. R,»Oostheim en C. B. J. van der Wateren. Getrouwd 11 Augustus: E. Th. Schilpzand en M. Biere; A. Eelman en M. J. van Mierlo; F. J. Luitjes en W. C. de Cock; J. H. Gieliam en W. M. Kaper. Bevallen 8 Augustus: M. J. KerstenJanus, 9 Augustus: M. B. ten CateOud, z.; G. Va der—Woudenberg. d.; 10 Augustus: A. Um- melsBos, d.; N. JonkerMuijs, d. Overleden 9 Augustus: F. W. van Gulick, 71 j,, Schotersingel; 10 Augustus: G. C. van Alphén—van Duffelen. 92 j., Jansstraat; 11 Augustus: N. A. II. van der Meel, 11 maanden, Klever laan. UIT DE OMSTREKEN SANTPOORT Het veertigjarig bestaan van „Wilhelmina". Concerten ter eere van het jubileerende corps Woensdagavond gaf Spaarndam's fanfare corps „Crescendo" in de muzieknis een con cert. De belangstelling was niet zoo groot af den vorigen avond, doch toch nog zeer vol doende. De aanwezigen zullen de indruk mee genomen hebben, dat Spaarndam in „Cres cendo" een flink korps bezit. Behalve het fanfarecorps „Crescendo" uit Spaarndam heeft ook het Jeugd-fanfarecorp; „Het Oosterkwartier", directeur de heer A. J, Nieman, aan 't jubileerende „Wilhelmina" een concert aangeboden. Dit corps zal op 11 Augttstus a.s. in de mu zieknis het volgende programma uitvoeren 1. Officer of the Day marsch, R. B. Hal ajT. A. Maas 2. La Charmante, ouverture, Sam Vlessing 3. Le beau Danube bleu, valse. Joh. Strauss arr. Blangenois 4. Fantaisle Ballet, Robert Clérisse. 5. The London Bobbies-parade, marsch. A. Nieman 6. Suite Espagnole. J. Ed. Barat. a. Prélude, b. Habanera, c. Danse. 7. Wiener Praterleben, valse, S. Translateur arr. Driessen 8. Wiener Melodieën, Strauss-Potpourri, H. Klimment 9. American Patrol, T. W. Meachem. Uit te voeren door J. F. C. met trommel corps. 10. Finale. Voor het begin van het concert maakt het corps nog een rondgang door ons dorp. Om half acht stelt het zich bij De Weijman" op en marcheert dan via Hoofdstraat, Anemone straat. Voorplaats. Kerkweg, Enschedélaan en Wüstelaan naar het Rijkenspark. VELSEN Groote hooibrand aan de Gildenlaan. Ongeveer 20.000 K.G. hooi een prooi der vlammen. Hedennacht te 12.15 uur werd brand ontdek .:i een hooiklamp staande op het, erf van den heer P. Scholten aan de Gildenlaan. Een voor bijganger die den brand ontdekte, wekte den heer Schol ten die op zijn beurt de brandweer alarmeerde. Deze was spoedig ter plaatse en ZANDVOORT HET VUURWERK IS NIET DOORGEGAAN. Teleurstelling voor velen. VRIJDAGAVOND HOOPT MEN GOED WEER TE TREFFEN. Velen hebben gisteravond tot hun spijt on dervonden. dat het vuurwerk, hetwelk te tien uur zou worden ontstoken, niet door is ge gaan en hebben zich afgevraagd, waarom dit is afgelast .terwijl het om dien tijd zulk prachtig weer was. Wij kunnen mededeelen. dat te ongeveer zeven uur des avonds het be sluit is gevallen om het vuurwerk uit te stel len tot a.s. Vrijdagavond. Het geven van een vuurwerk is een zeer kostbare geschiedenis en de V.V.V. alhier, die tracht het ieder naar den zin te maken, kan zich de weelde niet veroorloven om bij een eventueel onklaar ra ken van de stukken nieuwe te bestellen. Het is gisteren gebleken, dat het geven van vuur werk op hoogen prijs wordt gesteld, daar zeer velen, die niet hebben kunnen weten, dat het vuurwerk niet doorging, omstreeks tien uur in de badplaats aanwezig waren. Wel zijn er onmiddellijk berichten gezonden naar de tram en den trein en daardoor hebben velen zich een teleurstellend reisje kunnen bespa ren,' maar toch waren velen niet te bereiken en zij hebben een vergeefsche reis naar Zandvoort gemaakt. Laten we voor hen ho pen dat het a.s. Vrijdag prachtig weer is. dan kunnen zij het uitgestelde vuurwerk gaan zien. Tijd en plaats zijn hetzelfde gebleven, terwijl ook het programma ongewijzigd zal zijn. De vergeetachtige medicus krijgt zijn horloge en portefeuille terug. De heer Van Deurzen, directeur van het Noorderbad deelde ons mede, dat hem door middel van de posterijen een pakje was be zorgd, inhoudende het door een medicus op Zondag 7 Augustus j.l. in die inrichting ver miste gouden horloge alsmede de eveneens vermiste portefeuille. De zich in de porte feuille bevindende bescheiden waren daar uit echter verdwenen. Ook het bedrag van f35 is niet terecht. Het pakje was afgezonden uit Amsterdam. De afzender deelde in een begeleidend schrijven mede, dat hij deze voorwerpen had .gevonden in een dor W. C.'s van de inrichting. De afzender maakte zich echter niet bekend, terwijl het briefje in blokschrift was geschreven. H ARIN G AANVOER. Aangevoerd aan den afslag 584 kisten ver sche haring. DE HARINGVANGSTEN. De vangsten van onderstaande schepen wa ren hedenochtend als volgt: SCH 50: 1 p. kantjes; SCH 135: 6 k.; SCH 134: 30 k.; SCH 66: 6 k.; SCH 97: 1 braadje; SCH 72 3 kantjes: SCH 46: 1 k SCH 225: 3 k.; SCH 16: 2 k SCH 87: 1 k.; SCH 332: 6 k.; SCH 196 5 k.: SCH 361: 3 k SCH 261: 40 k.; SCH 106 30 k.; SCH 121: 1 k.; SCH 120: 5 k.; SCH 118: 10 k.; VL. 211: 5 k VLAARDINGEN. Van de haringvisscherij kwamen binnen VL- 29, C. Poot. met 35 last; KW 121 M. van Duijn, met 15 last haring. SCHEVENINGEN. Van de haringvisscherij kwamen binnen SCH 310, W. de Jong. met 19Vz last; GDY 7. G. Vrolijk, met 32 last haring. SCHEVENINGEN 11 Aug. 1938 Tarbot 80—120 cent. per K.G. Griet 5575 cent per K.G. Tong 80—155 cent per K.G. Groote schol f 20—f 22 per 40 K.G. Middel schol f 12—f 14.70 per 40 K.G. Kleinschol f 4,20—f 10 per 40 K.G. Schar f 1.80—f2,70 per 40 K.G. Met versche visch waren hedenochtend aan de markt de snurrevaarder UK 185, K. Koffe- raan, met f 228,80. De trawlkotter: SCH 70. J. Tuinebreyer, met f108; SCH 12, G. den Heyer. met f 207,50 en ECH 177, T. Blok, met f 137,50 besomming. MARKTBERICHT. IJmuiden, 11 Augustus 1938 (A.N.P.) Tarbot 9580 ct. per kilo. Tong f 2.05—f 1.25 idem. Heilbot f 1.32— f 1.20 idem. Middel schol f 27 per 50 kilo. Zetschol f 21.50—f 20 idem. Kleine schol f 23f 4.80 idem. Schar f 5—f 2.30 idem. Poontjes f 2.60 idem. Groote schelvisch f 20 idem. Middel schelvisch f 13 idem. Kleinmiddel schelvisch f 11.50f 6.90 idem. Kleine schelvisch f 7f 4.60 idem. Groote gul f 5.50f 5.65 idem. Kleine gul f 4.20—f 1.20 idem. Wijting f 2.70f 1.15 idem. Makreel f 3,80f 1 Idem. Versche haring f 2.80 f 1 idem. Middel heek f 36 per 125 kilo. Kleinmiddel heek f 14 per 50 kilo. Kleine heek f 9—f 6 per 50 kilo. Kabeljauw f 72—f 22.50 per 125 kilo. Leng f 0.90—f 0.42 per stuk. Koolvisch f 0.20f 0.15 idem. HALFWEG Jonge Duitscher aangehouden. De gemeentepolitie te Halfweg heeft een 17-jarigen jongen van Duitsche nationaliteit aangehouden, die niet in het bezit bleek van de noodige papieren en ook niet over voldoen de middelen van bestaan bleek te beschikken Hij werd voor den. burgemeester geleid met de bedoeling hem weer over de grens te doen brengen. Bij nader onderzoek bleek echter dat.de jongen in het bezit was van verschil lende goederen, die afkomstig waren van diefstal. De Duitscher zeide bij Winterswijk over de grens te zijn gekomen. Bij informatie daar in de buurt bleek dat hij bij Groenloo uit een café tafelkleeden, zwempakken, badhanddoe ken, een actetasch en sigaretten had gesto len. Gisteren werd de jongeman op grond van deze feiten voor den procureur generaal ge leid. De politie in Amsterdam pleegt momen teel overleg met den minister van justitie over hetgeen met den Duitscher gebeuren moet. In afwachting is hij in het Huis van Bewaring te Amsterdam opgesloten. HILLECOM Drie gewonden bij verkeers ongevallen. WoensdAg kwamen op het rijwielpad langs de Leidsche straat een wielrijder en een wiel rijdster met elkaar in botsing. De heer S. liep verwondingen op aan gelaat en arm, doch kon, na verbonden te zijn, naar huls terug keeren; mej. O, die een beenfractuur kreeg, werd per ziekenauto naar de Maria Stichting te Haarlem vervoerd. Des middags stak het 3-jarig dochtertje van den heer F. v. d. Loo nabij de Emmastraat plotseling den rijweg over, met het gevolg, dat zij door een auto der firma Van W. werd gegrepen. Met een ernstige hoofdwonde werd het kleintje naar haar woning vervoerd. Dr. Ten Hoopen en dr. Van der Kaaden, benevens in beide gevallen leden der E.H.B.O. verleenden de eerste hulp. IJMUIDEN VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Vrijdagmarkt: Haarlem IJM, 17. Vangst: 2009 manden haring. 50 manden diversen totaal 2050 m. benevens 47 kantjes steurharing. Voor de Zaterdagmarkt: Rijnstroom LJM. 86. Vangst: 200 manden hake, 100 manden diver sen, totaal 300 manden. BESOMMINGEN. manden. Trawlers: 535 Norma Maria IJM. 6 f 1320 545 I. S. Groen, IJM 130 f 1690 330 Witte Zee, IJM 167f 1370 I7f Tostzee. IJM. 147f 970 28. Inikker IJM 4f 96U 27C Maria IJM .95f 1100 550 Hercules IJM. 196 f 1480 820 Claesje R.O. 46 1 2020 Kotters; E 404 I 1000, ZANDVOORT Groote redclingsdemonstraties. Van de Reddings Mij. en de Reddingsbrigade Zaterdag 13 Augustus, des avonds om half acht, organiseeren de Noord-Zuidhollandsche Reddingmaatschappij (N.Z.H.R.M.) en de Zandvoortsche Reddingsbrigade (Z.R.B.) in samenwerking met de Vereeniging voor Vreem delingenverkeer (V.V.V.) groote en omvang rijke reddingsdemonstraties aan de kust ter hoogte van Hotel Groot Badhuis, bij welke oefeningen de Neeltje Jacoba, de zelfrichtende bij kantelen richt zij zich weer op red dingboot, indertijd door bekende beursman nen aan de N.Z.H.R.M. geschonken, haar medewerking verleent. Het volgend „programma" is opgemaakt. Om 7.30 uur strandt de „Terra Nova", een Noorsche motorboot op de kust voor Hotel Groot Badhuis. Van Scheveningen-Radio is reeds bericht binnengekomen over de moeilijke positie, waarin de „Terra Nova'' verkeert, waarbij tevens ls medegedeeld, dat, zij talrijke gewonden aan boord heeft. De wakkere man nen van de N.Z.H.R.M. en de Reddingsbrigade houden zich dus gereeu om hulp te bieden De reddingboot wordt in gereedheid gebracht en kiest zee. Met heel vee! moeite gelukt t de zich aan boord van de Terra Nova bevindende ge wonden over te nemen. Dan breekt echter de lijn, waarmede de Terra Nova met de reddings boot is verbonden en de laatste is genoodzaakt naar het strand terug te keeren, waar de ge redden aan hulpvaardige handen worden over gegeven.. Nog velel schipbreukelingen zijn op de Terra Nova aanwezig. Helaas! nog vóór de redding boot is teruggekeerd, worden zij door een grondzee over boord geworpen. Hulpeloos drijven zij rond en trachten het strand te De reiken. Gelukkig kan de reddingboot nog enkele slachtoffers opnemen. De bekwame zwemmers van de Reddingsbrigade begeven zich te water en zoo worden door deze wakkere mannen ook de overige schipbreukelingen ge red. Velen zijn er echter slecht aan toe en nu kan men de wijze bewonderen, waarop die slachtoffers worden behandeld. Om 9^0 verschijnt voor de Zandvoortsche kust de Spaansche vrachtboot „Castilië", waar brand aan boord is uitgebroken. Het publiek kan er zich van overtuigen, hoe voortref te! ijk onze reddingsdienst langs de kust werkt bij een dergelijke catastrophe. HAARLEMMERMEER Ernstig ongeluk op den nieuwen Rijksweg. Auto over den kop geslagen. Ajcnsdag. In den afgeloopen nacht te twee uur reed op den nieuwen Rijksweg tusschen den Schïpholbrug en den Vijfhuizerweg met. groo te snelheid een personen-auto, bestuurd door den 19-jarigen V. uit Hoofddorp: een 30- jarige man uit deze gemeente zal naast hem. De chauffeur raakte plotseling de macht over het stuur kwijt, waardoor de auto den gras berm inreed en over den kop sloeg. V. werd uit den wagen geslingerd, doch hij bleek er met eenige niet ernstige snij- en schaafwon den te zijn afgekomen. Erger was het echter gesteld met. den an der, ook V. genaamd, die hevig bloedend werd opgenomen, en die o.m. een hersenschudding en vermoedelijk ook een bekkenfractuur had bekomen. Na door een dokter voorloopig ver bonden te zijn werd hij per auto naar het izekenhuis St Joannes de Deo te Haarlem vervoerd. De auto werd deerlijk gehavend De politie was spoedlt ter plaatse om een onderzoek in te stellen. Bij beide personen werd gebruik van sterken drank waargeno men, zoodat dit aan de oorzaak van het on geluk vermoedelijk niet vreemd zal zijn. -,J

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 7