UtuuteiH leisl „Het hofje van Rijke" slachtoffer IJ HEEFT VEELTE DANKEN AAN RALMOLIVE öfe oüjfoiie-ieefi van de Bouwpolitiek van Velsen H.D.-V ertellie Kodak „PANATOMIC" VRIJDA'G 12 AUGUSTUS 1938 HAAREEM'S DAGBUA'D 8 HIJ ZEGT DAT IK ER ZELF NO© ALS EEN JONGE BLOEM uitzie/ NIET ELKE VBOUW DIE AL15 JAAR. 6ETROUWD IS KQIJ6T NOG ALTIJD BLOEMEN VAN HAAR MAN fiT) Mijn geheim Palmolive, V: J 1 de zeep bereid met olijfolie, Y 1 het beste natuurlijke mid- L*1 del om de huid zachter en mooier te maken. PProbeer de Palmolive- schoonheidsbehan- deling. Na veertien dagen zult U de re sultaten reeds be merken en Palmolive HANDELSBLAD GRATIS Zij, die zich thans abonneeren ont- angen het Handelsblad deze maann 'RATIS Abonnementen 11.90 per maand en 5.50 per kwartaal. Buiten Amsterdam verhoogd met 20 cent per maand voor verzending. Abonnementen op te geven bij het Bijkantoor Handelsblad (WENSING'S Alg Adv.-Bureau) TEMPELIERSSTR. 3? Telefoon 10209 kelder, die nu tot groote verrassing van vele Santpoorters bij de afbraak te voorschijn is gekomen. Het is een kelderruimte van onge veer 3 bij 4 meter, onder de voormalige „op kamer" gelegen. De achterwand vertoont on geveer in het midden van den muur een „oeil de boeuf", zooals Violet le Due deze ronde openingen in zijn kasteelenboeken omschrijft. Jammer is het dat later aan de buitenzijde een vierkant kozijntje is aangebracht, hetgeen natuurlijk gemakkelijker was voor het aan brengen van ruitjes. Aan de linker zijde be vindt zich de toegangsdeur naar een gang. Een gemetselde trap van 4 a 5 treden voert ons in de dieper gelegen kelder. Deze toegang was onzichtbaar door een daarvoor geplaatste houten trap die naar de opkamer leidt. De korte noordmuur en de lange oostmuur zijn geheel gesloten zonder iets opmerkelijks. Dit is echter niet het geval met den zuidelijken muur. Hierin bevinden zich twee nisjes, zooals men zoovele in de Ruïne van Brederode kan opmerken. Tijdens den bouw leefden wij dus nog in den tijd van de walmende en roetende kaars van schapenvet, waarvan de pit door loopend moest worden gesnoten met de oude kaarsensnuiter of werd gebruik gemaakt van de „snotneus", die eveneens doorloopend lust vertoonde om te gaan walmen. De afstand tusschen beide lichtnisjes is ongeveer 1 meter. De zoldering van den kelder wordt gevormd door een tongewelf, evenals in de toegangs poort en de kelders van Brederode. Wij zien nu door de afbraak, dat boven het tongewelf en in de ronde hoeken tegen de opstaande muren een laag zand was aangebracht, waar over voorheen waarschijnlijk plavuizen hebben gelegen. Tot zoover de omschrijving van den bloot gekomen' kelder, die momenteel de nieuwsgierigheid en belangstelling van vele voorbijgangers opwekt. Vermoedelijk is hier nog wel meer aanleiding voor dan men wel denkt. Juist die twee zoo dicht bij elkaar ge plaatste lichtnisjes zijn moeilijk te verklaren, tenzij Schuilplaats Wij willen beginnen met te constateeren, dat een gewone voorraadkelder geen behoefte heeft aan twee lichtnissen. Vooral niet wan neer die kelder slechts 12 vierkante meter oppervlakte heeft. Zou men desondanks toch twee lichtpunten wenschen, dan kan men het tweede punt overal op een of ander voor werp plaatsen of desnoods een tweede Toen Marietje twintig was kreeg zij haar eerste aanzoek. Zij vond Karei Rinkhorst wel een aardigen jongen, maar de familie had be zwaren. Karei was wel van goede familie, maar er was geen fortuin en hij had nog geen positie. Hij wilde naar Indië gaan, maar wie weet hoe lang het zou duren voor hij daar behoorlijk verdiende. Zoo'n engagement kon wel een eeuwigheid duren, haar beste jaren zouden voorbijgaan, het vreeselijke idee dat Marietje eens zoo heel ver weg zou moeten, misschien kwam zij wel ergens heelemaal in de rimboe terechtDe famie herademde toen Marietje voor rede vatbaar bleek. Een kort briefje, een paar tranen, Marietje speelde Liebestraume en Karei vertrok naar Indië. Eenige jaren later verloofde zij zich met Hugo van der Weer. Mevrouw van Velsen glom van voldoening. Dat was de man voor Marietje. Zoon van een schatrijk bankier, een stille, verlegen jongen, maar eenig erfgenaam. Tan te Lena borduurde al linnengoed voor het „jonge paar" en oma hoopte het nog te be leven om overgrootmoeder te worden. Maar helaas, het geluk was van korten duur. Een geweldige beurskrach bracht de soliede firma van der Weerd aan het wankelen. Geruchten werden gemompeld, de bank werd bestormd door depositohouders: een faillissement maakte een einde aan de oude zaak en tevens aan de verloving. „Arm kind", snikte mevrouw van Velsen, „die schande! Wat hebben ze je (Adv. Ijiges. Med.) nis in den tegenovergestelden muur kunnen aanbrengen. Waar men hier 2 licht punten bij elkaar noodig heeft geacht, daar moet een andere oorzaak gezocht worden. Die oorzaak kan alleen zijn dat de verborgen kel der met verborgen toegangsdeur voor men- schelijke bergplaats heeft gediend en dan nog wel voor personen, die behoefte hadden aan licht voor de uitoefening van hun beroep of om er bij te kunnen lezen of studeeren. Gaan wij met deze redeneering slechte één stap verder, dan durven wij veronderstellen, dat bij den bouw van dezen kelder gerekend is op de noodzakelijkheid om in benarde tijden als vluchtoord dienst te doen. De gebruikte kleine steentjes van 16 c M. lengte toonen aan dat de beeldenstorm achter ons ligt. De Brederood- sche kapel is vernield. De uitoefening van den R.K. godsdienst is openbaar zoo goed als on mogelijk geworden en alleen bij gebruik ma king van geheime ruimten kan de priester zijn kerkelijke functiën vervullen. Deze gedachten komen in ons op bij het aanzien van deze oude kelderruimte. Misschien zijn het niet de ka tholieke priesters geweest, die er een toevlucht hebben gezocht en gevonden, en moeten wij denken aan de moeilijke tijden van de inqui sitie en aan de predikers van de Nieuwe Leer. Laat ons hopen dat in de oude kerkelijke archieven later nadere gegevens gevonden zullen worden, of dat bij het opruimen van de steen- en -puinresten nog ophelderingen ver kregen worden. In elk geval kunnen wij de lezers de verzekering geven dat de Stichting „Vrienden van Oud Santpoort" trachten zal elk spoor aan een deugdelijk onderzoek te on derwerpen. Santpoort. J. s. VISSER. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN Inlichtingen aan het Bureau van Politie Smedestraat uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Schakelarmband: Wijman. Ambachtsstraat 14rood. Actetasch: Maas, Altenastraat lrood. Bril en zwemkaart t. n. Roderbach; Hensen, Harmenjansstraat 13. Bankbiljet a 10, chef winkel Groote Houtstraat 18. Ceintuuro van Duffelen, Baljuwslaan 17. Duimstok: Klaas- sen, Joh. de Breukstraat 47. Etui inh. rozen krans v. Wunnik, Minahassastraat 26. 50 dub beltjes in rol: Martin, Berkenstraat 43. Hond, 'Groenendaler): Gennissen, Havikstraat 45. Kinder-halsband jeGeldorp, Caninefatenstr. 57. Grijze hoed: v. Zurk Leidschevaart 446. Bruine heeren-handschoenen: Visser. Jelgers- mastraat 13. Hengelstok: v. Huis, Westerhout- park 2. Loterijbriefje De Toekomst 01487: de Jong, Obistraat 9. Portemonnaies met inhoud: Bij postkantoor Tempeliersstraat. Mollema. Schotersingel 4, Politiebureau Smedestraat Portefeuille met inhoud: Politiebureau Sme destraat. Rijwielplaatje: Jansen, Schoterstr. 13. Kindertaschje met inhoud: Kremer, Pal- lasstraat 10. Kindervouwwagen: Bosman Gen. Cronjéstraat 146. Dekzeil: de Jong War moesstraat 24. aangedaan! Ik zou het niet overleefd hebben als je met zoo'n man getrouwd was!" Marie tje schudde droevig haar hoofd en trachtte haar verdriet tot uiting te brengen door Beet hoven te spelen. Jaren verliepen, grootvader en oma stierven kort na elkander, mevrouw van Velsen werd ziekelijk en het humeur der tantes werd er met de jaren niet beter op. Toen kreeg Marietje haar derde huwelijks aanzoek. Ditmaal van een weduwnaar met vijf kinderen, die in Marietje de uitkomst meende te zien om orde en regelmaat te scheppen in de chaos van zijn huishouden. Moeder en de tantes brieschten van veront waardiging. Wat? Hun Marietje-als huishoud ster en kinderjuffrouw! Hoe dorst zoo'n man haar te vragen een meisje, dat zoo begaafd was! „Dan kun je nog beter je moeder ver plegen", besliste mevrouw van Velsen en Ma rietje boog gedwee het hoofd en draafde haar moeder achterna met zachte kussens, -.vollen doeken en warme kruiken, maar de lijren langs haar mond werden scherper. Al haar vriendinnen waren getrouwd en Marietje voel de zich niet meer thuis in hun gezelschap. Als zij praatten over hun mannen en kinderen kwam er een wrok in haar op tegen moeder en de tantes. Waarom hadden zij haar belet- met Karei Rinkhorst te trouwen, zij waren toch beiden jong en hadden kunnen wachten. Nu had Karei een pracht positie in Indië. was al sinds jaren getrouwd en vader van drie kinderen. Maar wat had zij nog van het leven te verwachten? Ze werd nu bijna veertig en dag in, dag uit verliep met stof afnemen, kop jes wasschen, wandelingetjes met de tantes, pianospelen of handwerken. Zuchtend be keek Marietje de haar zoo bekende voorwer pen In de huiskamer. Het portret van oma lachte haar vriende lijk toe en opeens was het of zij weer oma's murmelstemmetje hoorde: „Wat een kansen heeft zoo'n meisje!" En toen veranderde de gedweeë Marietje plotseling in een furie. Zij greep het portret en gooide het zoo hard als zij maar kon door de kamer. De tantes kwa men ademloos toeloopen en vonden Marietje snikkend temidden van de glasscherven op den grond zitten. Zoo'n gevoelig kind toch", zeiden ze later tot elkaar, „om er zoo van streek van te zijn dat if haar lieve ima'? nortrot per ongeluk had laten vallen!" (Nadruk verboden. Auteurs rechten voorbehouden). en maakt daarvoor zoowel in binnen- en buitenland veel ge bruik van touringcars. Een belangrijke stijging in vergelij king met vorig jaar te constateeren. De heer Jac. Heemskerk vertelde ons van de mate, waarin het Haarlemsche publiek voor haar vacantiereizen gebruik maakt van de touringcars. In het algemeen is dat gebruik, zoo wel naar binnen- als buitenland toe genomen. Het reisseizoen heeft met betrekking tot de touringcars dit jaar vroeger ingezet dan in '37. Momenteel onderhoudt het Cebuto Auto reisbureau Jac. Heemskerk in het binnenland gemiddeld 5 a 6 verschillende tochten per dag, naar het buitenland 15 a 16 per week. Het verkeer naar het buitenland is dit jaar 40 pet. toegenomen. Het publiek begint een voorkeur te toonen voor reizen van langeren duur. Die doen het derhalve het beste. Wat het binnenland betreft zijn de reizen naar Antwerpen, de Brediasche bosschen, Twente, Oisterwijk en Winterswijk sterk fa voriet. In het buitenland trekken de tochten naar Valkenburg, het Eifelgebergte, Brussel, de Belgische Ardennen, Luxemburg, het berg land van Ahr en Rijn, het Zwarte Woud, Beieren, Zwitserland, Tirol en Italië het meest. Het touringcarverkeer naar Duitschland bedroeg tijdens Paschen en Pinksteren nog geen 10 pet. van het totaal vervoer. Dit be- teekende een groote inzinking, welke voorna melijk veroorzaakt werd door de moeilijke pasregeling. De grensbepalingen van Duitsch land zijn thans weer gunstiger. En derhalve is het touringcarver keer naar Duitschland bezig zich te herstellen. Het is echter ook thans nog niet op de hoogte gekomen, waar op het in 1937 stond. Dit zijn uiteraard de ervaringen van den heer Heemskerk, directeur van het Cebuto- reisbureau in Haarlem. Het belangrijkste touringcarver keer gaat nog steeds naar België, Duitschland en Luxemburg. Op de voet volgt, het verkeer naar Italië, Zwitserland en Frankrijk. Wat Zwitserland betreft is dit seizoen een stijging merkbaar. Voor grootere reizen naar Italië hebben reeds 120 personen uit Haarlem van de touringcars van den heer Heemskerk gebruik gemaakt. De heer Heemskerk ziet een belangrijke oorzaak van de toename van het touringcar- verkeer in de vacantie in de samenwerking, welke tusschen de verschillende ondernemin gen binnen het kader van de Cebuto ont staat. Daardoor kunnen de publiekelijk aan gekondigde reizen practisch steeds doorgang vinden. En den reizigers wordt een prima be handeling gegarandeerd. Vele menschen. die vroger in particuliere auto's reisden stappen tegenwoordig in een touringcar. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP ZATERDAG 13 AUGUSTUS 1938. Progr. I. Hilversum II. Progr. II. Hilversum I. Progr. III. Keulen 8.00. Parijs Radio 10.20. Radio P. T. T. Nord 11.05. Keulen 12.20. Ned. Brussel 1.20. Keulen 2.20. Fransch Brussel 3.20. Ned. Brussel 4.25. Parijs Radio 5.00. Ned. Brussel 5.20. Fransch Brussel 6.35. Ned. Brus sel 7.20. Diversen 7.50—8.20. Fransch Brussel 8.20. Weenen 10.50. Keulen 11.05. Progr. IV. Ned. Brussel 8.00. Diversen 9.20— 10.35. London Regional 10.35. Droitwich 11 20 London Regional 4.20. Droitwich 5.00. London Regional 10.00. Droitwich 10.20. Progr. V. 8.007.00 Diversen. 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Verzoekpro gramma. 8.00—12.00 Diversen. Historische vondsten In Uw blad lezen wij een korte aanteeke- ning over het „Hofje van Rijke". Aangezien hierin mijn naam wordt genoemd met vermel ding van enkele oudheden, die'door mij daar gevonden werden, meen ik goed te doen hier over iets naders te schrijven. In het oude dorpsgedeelte van Santpoort, juist tegenover den Slaperdijk ligt een der oudste huizengroepjes van de Gemeente „Het Hofje" genaamd, in den volksmond naar den laalsten alleen-eigenaar ..Het Hofje van Rijke" geheeten. Indien dit gebouwen-complex goed onderhouden was geworden had het een sieraad van Santpoort kunnen zijn, of althans een der aantrekkelijke puntjes voor dorps genoot, vreemdeling en schilder. Het heeft echter niet zoo mogen zijn. Zooals bijna elk oud gebouw voldeed het niet meer aan de voorschriften van den nieuweren tijd. Licht en lucht hadden niet meer voldoende toegang om de appartementen nog langesr voor bewo ning dienst te laten doen, waardoor op een ge geven oogenblik het bordje „onbewoonbaar verklaarde woning" kwam, en als gevolg hier van stonden weldra de verschillende woningen leeg. Ze brachten geen voldoende huur meer op en het onderhoud ging achteruit. Jaar op jaar kwamen de gebouwen meer in verval, en om nog eenige baten te verkrijgen werd de oude bouworde gewijzigd. De pittoreske ramen met kleine ruitjes en de oude onder- en boven deuren moesten plaats maken voor groote schuifdeuren. Binnenbetimmeringen werden uitgebroken en de aardige zitjes bij de ouder- wetsche schouwen of schoorsteenen werden verwijderd. Alles om bergruimten te krijgen voor de behoeften van den tegenwoordigen tijd. Tenslotte werd op een groot gedeelte van het terrein een bouwverbod gelegd met als ge volg dat de waarde van grond en opstalllng terugliep en de Gemeente eigenares kon wor den met volle instemming van de dorpsgenoo- ten, die allen de noodzakelijkheid voelden om de vervallen gebouwen in het hart van het dorp op te ruimen, zonder dat de bevolking er over nadacht, op welke wijze deze misstand was ontstaan. Evenals zoovele hofjes bestaat ons hofje uit een binnenplaats gevormd aan drie zijden door een krans van aaneengesloten huisjes, met als achtergrond het boomrijke gebied van de groote buitenplaats „Vlugthoven". Wij denken slechts aan het Begijnenhof te Amsterdam met een kerkje of kapelvormig gebouwtje als hart- punt van het geheel. Slechts weinigen waren op de hoogte van hetgeen de betrekkelijk vlak ke voorgevel had verborgen. Ondanks de ver- waarloozing van de laatste jaren, ondanks de wildernis die den tuin had overwoekerd, on danks een scheiding, die dien naam feitelijk niet mocht dragen, waren er nog verschillende schilderachtige hoekjes te vinden. De oude vierkante traditioneele hofjespomp deed het ook hier zooals overal. De drie oude huisjes van den rechtervleugel met hun dubbele deuren en antieke vensters waren nu zonder eenige verf nog mooi te noemen en zouden by eenig onderhoud een lustoord kunnen zijn voor de padvindersgroepen enz. Kanonskogel uit den Spaanschen tijd De ouderdom van het Hofje is moeilijk te bepalen. Wij zien de zoogenaamde opkamer aan de straatzijde, die stellig dateert uit het begin van de 18e eeuw of eerder/Wij vinden de oude schoorsteenen versierd met de kleine witte tegeltjes, die uit de 17e eeuw afkomstig zijn, gezien de zuivere afwerking en het dunne plateel. Naast de opkamer is een keldervormige ruigte zonder eenig licht. De steenen van de muren zijn lang en dun uit 1700. Hier en daar gemengd met nog oudere vormen of muurge deelten van lateren tijd. In mijn bezit zijn een paar tegels, tusschen afval opgezocht, met ge kleurde bloemen, bladeren en sinaasappelen van de oudere gebruikelijke dikte en Ita- liaanschen inslag van de 16e eeuw. Gevonden tusschen restanten van het nog bestaande ge deelte heb ik in mijn bezit een oude kleine kanonskogel uit den Spaanschen tijd. Het zou mij niet verbazen wanneer deze kogel afkom stig is van het gevecht tusschen de manschap pen van Sonoy en Bossu. Wij lezen over deze schermutseling, dat een burger van Alkmaar door Bossu was gevangen genomen toen hij de sluis van Zaandam liet bezetten. Tijdens zijn gevangenschap vernam hij dat Bossu een aan slag op Haarlem wilde plegen. De Alkmaarder vond gelegenheid zich te „salveeren", achter latende zijn mantel en een paar trijpte pan- toffelen. Hij weet eindelijk Velsen te bereiken en valt daar uitgeput neer. Kolterman. een der onderbevelhebbers van Sonoy. vindt hem aan den kant van den weg liggende. Van hem ver neemt hij de poging om Haarlem te overrom pelen. Onmiddellijk reist Kolterman naar Sonoy, die dadelijk 300 man uit Hoorn, en 300 manuit Alkmaar onder Hopman Cornelis Lousz van Everdingen en eenige vrijwilligers uit Alkmaar en Hoorn onder Kaptein Klaes Rop naar Santpoort zendt. Tusschen Spaarn- dam en Santpoort geraken beide troepen slaags, met het gevolg dat Bossu's manschap pen met een verlies van 100 man tot wijken WEEK-ABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdags avonds betaald te zijn. daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen DE ADMINISTRATIE. (Adv. ingez. Medj Een meisje met kansen! door SUZE ONDRA. TOEN Marietje van Velsen nog een heel klein meisje was met twee lange vlechten, oordeelde de heele familie al .eenparig dat er geen tweede kind als Marietje op de wereld bestond. Tante Anna vond haar bijzonder muzikaal, Tante Lena prees haar vlijt en netheid, oom Rudolf roem de haar uiterlijk, grootmoeder noemde haar het zonnetje in huis, grootvader liep steeds met haar rapporten in zijn portefeuille rond om maar iedereen te kunnen bewijzen hoe knap Marietje toch op school was en haar moeder kwam tijd te kort om alle vrienden en bekenden van Marietjes goede hoedanigheden te overtuigen. Na een tweejarig kleurloos huwelijk had mijnheer van Velsen het tijdelijke voor het eeuwige verwisseld en daar zijn weduwe geen al te groot pensioen kreeg, werd besloten dat zij en Marietje bij haar ouders zouden komen inwonen. Zoo groeide en bloeide Marietje temidden der haar bewonderende familieschare. De eenige. die Marietje als een gewoon verwend kind beschouwde was tante Lize, de vrouw van oom Rudolf, maar dat was volgens tante Lena en tante Anna pure afgunst, omdat zij zelf geen kind had en 't niet kon velen dat haar man zooveel van zijn nichtje hield. Al len waren het er over eens dat Marietje een eerste klas opvoeding moest hebben; iets aparts. Marietje studeerde ijverig zang en pia no. Vol verrukking luisterde de familiekring naar haar liedjes. „Net een nachtegaaltje", fluisterde tante Anna dan en grootvader knik te geroei-d: ..Het kind heeft talent". „Wat een kansen heeft zoo'n meisje!" murmelde oma. En dan glimlachte mevrouw van Velsen tevreden, haar moederoog zag louter schoone toekomstbeelden: een rijk huwelijk, een dege- liiken schoonzoon met eervolle positie, mis schien zelfs we! een tftel' Voor Marietje zon toch zeker slechts het allerbeste in aanmer king komen! Zij stelde zich zelfs al haar kleinkinderen voor, allemaal even welopge voed en beschaafd. (Adv. Ingez Mea.) Elk licht is goed licht als U Kodak ..Panatomic" film gebruikt. Bovendien onderscheidt deze hoogst gevoelige film alle kleuren en de "zeer fijne korrel maakt elke vergrooting mogelijk. Ook voor kleinbeeld-fotografie is „Panatomic" de aangewezen film- Verkrijgbaar bij alle i J j -.p. Kodakha adelaren worden gebracht. Maar Bossu krijgt assistentie. Opnieuw raakt men slaags, met het noodlottige gevolg dat den 27 Juli 1753 de Hollanders ge heel werden verslagen en met een verlies van 600 a 700 man naar Alkmaar moesten vluchten „ende quamen weinig die 't vertelden". Muurplaat met Bijbelsche voorstelling Van nog ouder datum eveneens in mijn be zit is een oude „voetenschraper" welke naast de deur bij het kabelgebouwtje stond. Na rei niging bleek deze ijzeren voetenschraper een haard-, ja waarschijnlijk zelfs een muurplaat te zijn met een Bijbelsche voorstelling. Op deze plaat zien wij afgebeeld het verhaal voorko mende in het boek Johannes hoofdstuk 4: Jezus rustende aan de bron van aartsvader Jakob bij Sichar in Samariën op weg naar Galilee. Hij spreekt hier met de Samaritaan- sche yrouw. Uit de stad Sichar in den boven hoek afgebeeld komen de inwoners om de pre diking van Jezus aan te hooren. Brengen wij dit beeld, dat misschien als wandversiering in de kapel heeft gehangen, met de stichting van de kapel door Heer Johan van Brederode in 1397 in verband, dan krij gen wij de volgende verklaring: Johan, 9e heer van Brederode, getrouwd met Johanna Abcoude, gevoelde zich zeer ongeluk kig geen rechtstreeksche opvolgers te hebben. In de hoop dat een pelgrimstocht van gunsti- gen invloed zou mogen zijn is hij naar Ierland getrokken om het vagevuur in het hol van den Heiligen Pratricius te bezoeken. Volgens mededeeling is hij daar ingegaan ten tijde van de Vasten en met Sint Odulfusdag weer thuis gekomen. Zonder twijfel heeft dit bezoek een diepen invloed uitgeoefend op zijn Godsdien stig gemoed, en gevoelde hij zich gedrongen te Santpoort een kapel te bouwen „ter eere van den Almagtigen Godt". Vermoedelijk heeft hij overeenkomst gevoeld tusschen zijn reis naar het vreemde land en het verhaal in het boek Johannes. Evenals Jezus door zijn bezoek aan den bron de Christelijke leer in Samariënland heeft verbreid, hoopt Johan van Brederode door de stichting van zijn kapel het godsdien stig leven in zijn graafschap te versterken. Deze overeenkomst is misschien wel voor hem aanleiding geweest om voor de wandversiering van zijn godshuis bovengenoemdes muurplaat te kiezen. Van de kapel is weinig meer overgebleven. Waarschijnlijk is het gebouwtje bij den beel denstorm gedeeltelijk verwoest en zijn alle aanteekeningen verloren gegaan. Van de priesters, die in de kapel als kapelaans hebben dienst gedaan zijn slechts bekend gebleven Heer Jakoj? Pietersz in 1452 en Johan Schri- bius in 1534. Het gebouwtje is na de vernieling weer hersteld geworden, hetgeen uit het ver schil der gebruikte steenen duidelijk is op te maken. Mogelijk is in het laatst van 1500 of begin 1600 Het Hofje als hofje ontstaan. De oude Kelder Opmerkelijk in dat opzicht ls de zeer oude

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 10