Sjtad ik 't eet CARELS' WEEK-END BROOD TELEF. 11811 VRIJDAG 12 AUGUSTUS 1938 HA ARE EM'S DAG BE AD De Russen zijn goede schutters; Rugby in Johannesburg Een penalty-goal van 50 Meter afstand Bryn Jones naar ArsenalConditie-training der Engelsche profs De inter nationale cricketmatch aan de Spanjaardslaan De wereld kampioenschappen wielrennenBijzondere prestatie van De Mon. Volgens de officieele gegevens, verstrekt door den secretaris der s. M. R. C. in Enge land, zijn de Russen de beste schutters met lichte schietwapens. Tot deze conclusie is men gekomen na afloop van den jaatlijk- schen wedstrijd over 50 M,, de zoogenaamde clubteam international match, waarin acht De Duitsche Volkhausen heeft tijdens ived- strijden in Duitschland het vrouwelijk wereld record speerwerpen verbeterd door een afstand te werpen van 47.17 Meter. Russische teams tot de tien hoogstgeplaatste behoorden. Hun prestaties zijn inderdaad fenomenaal, want uit een mogelijke 2000 punten scoorde hun winnende team er 1985, terwijl hun achtste équipe er slechts 9 min der, te weten 1976 noteerde. Op hen volgden de Estlanders, die slechts weinig voor de Rus sen onderdeden. Deze wedstrijd is voor de geheele wereld opengesteld; elk land kan met een willekeu rig aantal teams van vijf schutters deelne men. De winnende club draagt den schoonen naam van Fromzeskogo Osinvich en hun score is slechts twee punten onder het. record, dat _in 1936 door het Border Legion udt Minne sota, Amerika werd gevestigd. In Johannesburg, waar het thans winter is, heeft een vertegenwoordigend Britsch rugby-team. samengesteld uit spelers van Engeland, Schotland, Ierland en Wales, de eerste van de drie toetswedstrijden tegen Zuid-Afrika verloren. De belangstelling voor deze ontmoeting was zoo groot, dat het terrein volkomen was uitverkocht en de 35.000 toeschouwers kon den nauwelijks platas vinden. Onmiddellijk na het begin moest de scheidsrechter het spel staken, omdat het publiek tusschen de lijnen kwam, doch na enkele minuten was de orde hersteld. De Britten namen de leiding, die weldra door een fantastische penalty-goal van Jenkins vergroot werd. Jenkins kreeg deze penalty (wegens off-side) in zijn eigen helft van het veld te nemen, doch hij drop- kickte den bal zoo hard en zuiver, dat het leder over de Zuid-Afrikaansche deklat tus schen de palen doorvloog, waarmede de score met drie punten werd verhoogd En als om te bewijzen, dat deze trap geen gelukje was ge weest. herhaalde Jenkins later zijn prestatie van een afstand van 50 Meter. Naarmate de strijd vorderde, kwamen de Zuid-Afrikanen echter in het voordeel en zij wonnen tenslotte met 26 tegen 12 punten. Maar vijftig meter met een ovalen bal daar kan menige voetballer, die een straf schop moet nemen, nog wat van leeren. Ten langen leste heeft dan Bryn Jones er in toegestemd voor Arsenal te gaan spelen, zooals wij overigens reeds enkele weken ge leden voorspelden. Over den koopprijs waren de Wolves en Arsenal het al eenigen tijd eens, maar Jones bleek aanvankelijk niet tevreden met de hem aangeboden condities. Na lang over en weer praten, heeft de Welshe inter nationaal, die in 1933 van Aberaman in Zuid- Wales naar Wolverhampton kwam, de voor waarden aanvaard, waardoor de Wanderers 13.609 pond sterling rijker zijn geworden, van welk bedrag Jones 520 pond sterling krijgt, zijnde 4/5 deel van het benefiet van 650 pond, waarop hij na vijf jaar dienst aanspraak zou hebben kunnen maken. Bovendien ontvangt hij van Arsenaltien pond voor zijn hand- teekening onder het contract. Intussohen hebben alle clubs hun spelers voor de training opgeroepen, maar die trai ning richt men in Engeland een beetje prac tischer en doelmatiger in dan vele vereeni- gingen in ons land. Van voetbalspelen is de eerste twee weken geen sprake en als het zoo warm blijft, als het nu is, worden zelfs de onderlinge proefmatches tusschen de „waar schijnlijk" en „mogelijken" voor het eer ste elftal, waarvan de opbrengst ten bate van liefdadige instellingen komt, zoo lang als doenlijk is. uitgesteld. Er is niets schadelijker voor de lichamelijke conditie van den speler en zeker voor zijn knieën en enkels dan na een rustperiode te gaan match-voetballen op een hard terrein. In de eerste plaats zijn de spieren het zware werk ontwend en voorts moet het geheele li chaam door wandelingen athletiek, vrije oefe ningen en massage grondig fit gemaakt wor den voor voet-bal. dat. herwordt in ons land te dikwijls vergeten, toch een wintersport is. De Engelsche profs, beginnen hun training dan ook met lange, gemeenschappelijke wan delingen golfwedstrijden. etc terwijl de drie Birminghamsche clubs er ditmaal in ver band met de warmte de voorkeur aan hebben gegeven, onderlinge cricketmatches te hou den Zoo kan men dus thans de spelers van Aston Villa, West Bromwich Albion en Bir mingham, gekleed in smetteloos wit flanel, elkaar vreedzaam met bat en bal zien bekam pen en de Engelschman is gelukkig wel een zoodanig allround-sportsman, dat hij zich met hart en ziel aan „the king of Sports" wijdten fit wordt. De wedstrijd tusschen het Nederlandsch cricketelftal en de Free Foresters, een jaar- Ujksche ontmoeting, waarop onze stad de oudste rechten kan doen gelden, werd na in de twee vorige seizoenen in andere steden te zijn vastgesteld geweest, weer aan de Span jaardslaan gespeeld en uit een oogpunt van propaganda is de match volkomen geslaagd. Op beide dagen waren er ongeveer 500 toe schouwers. nog lang niet genoeg, maar toch 'n len zijn, die belangstelling en waardeering voor deze mooie sport hebben. Zij zullen ongetwijfeld genoten hebben van het uitstekende batten van Boddington. Ho well, van Manen en Jansen, van de ferme klappen van Terwiel en Bromley-Davenport, van het prachtige fielden van de la Mar, van der Luur, Stolk, Knapp en Tuff,van de fraaie vangen van Terwiel, Sillevis, van Manen, Short en Knapp en van het vliegensvlugge stumpen van Boddington en de Beus. Laat ons hopen, dat het voorbeeld van de bovengenoemden er toe mag leiden, dat vele jongelui tot beoefening van de cricketsport zullen overgaan. Het is een moeilijk spel, doch als men eenmaal de grondbeginselen een weinig onder de knie heeft, is men al spoe dig een getrouw onderdaan van den Koning der Sporten en als het eenmaal zóó ver is. is men voor goed voor deze sport gewonnen. Dat blijkt wel uit het groote aantal vetera nen, wier cricketloopbaan sinds lang is afge sloten, doch die niet kunnen en willen na laten, bij een dergelijken wedstrijd tegen woordig te zijn. Holdert, Van Manen, Diemer Kool, Feith, zij en anderen hebben met volle aandacht het spelverloop van de tribune af gevolgd en we durven er om te wedden, dat zij het jammer vonden, niet ook nog eens naar de wickets te kunnen gaan. En wat ook jammer was. dat was het feit, dat de Rood en Witter Hagenaar niet in het Nederlandsch elftal was gekozen; immers door zijn fraaie prestaties in dit ^eizoen, voor al als bowler, kwam hem een plaats in het vertegenwoordigend team m.i. dubbel en dwars toe. Het programma voor de wereldkampioen schappen wielrennen, die eind Augustus en Te Vaxholm, bij Stockholm, zijn de wereld kampioenschappen kanovaren gehouden. Een blik op de plechtige vlaggenceremonie voor den aanvang. Gesneden Rozijnenbrood, in cellophane verpakt 15 cent per pakje van eén half pond In alle f ilialen - Bi| alle bezorgers dagelijks vers verkrijgbaar (Adv. lngez. Med.) gen innings het scoren belette en een zoo genaamde „no-run" overwinning bewerkstel ligde, een speciale vermelding dubbel en dwars waard, te meer, daar hij geen enkele maal 4-wijd gooide. Dit laatste is op zich zelf al een wapenfeit van den eersten rang en het is wederom duidelijk gebleken, dat de Mon de aangewezen werper voor het Neder- landsche negental is. begin September in ons land worden gehou den, is thans definitief vastgesteld. Op Zaterdag 27 Augustus wordt in het Am- stelhotel te Amsterdam het 68e congres van de Union Cycliste Internationale (T?.C.I.) ge houden. Na afloop daarvan wordt om 2 uur op de Stadionbaan een aanvang gemaakt met het verrijden van de series, de achtste, kwart- en halve finales sprint voor amateur- en iberoèpsrijders. Voorts wordt op dien Za terdagmiddag nog de eerste serie van de 100 K.M. achter motoren verreden. Zondag 28 dezer worden om 2 uur de eind strijden voor amateur- en professional-sprin ters gehouden, afgewisseld door de tweede serie over 100 K.M. voor stayers. In de avond uren volgt dan nog de derde serie van den wedstrijd achter motoren. Voor hen, die zich niet direct voor den eindstrijd der stayers hebben weten te klasseeren alleen de win naars der series worden direct in de finale ge plaatst worden Dinsdagavond 30 Augustus om 8 uur twee-herkansingsritten gehouden. De fwee winnaars hiervan komen in de fi nale. Deze heeft plaats op Donderdag 1 Sep tember, eveneens om 8 uur in het Stadion. Zaterdag 3 September zal op het circuit van Valkenburg de wegwedstrijd voor ama teurs over 170 K.M. worden verreden, waarbij de renners 17 maal het parcours met den zwaren Cauberg moeten afleggen. Daags daarna wordt om 12 uur het start schot gelost voor de professionals, die op het zelfde circuit 270 K.M. oftewel 27 ronden van 10 K.M. moeten rijden. Bij honkbal heeft de pitcher verreweg de zwaarste taak. een taak, in verhouding tot de andere onderdeelen van het spel zoo moei lijk. dat het in ons land, waar deze sport van zelfsprekend slechts door amateurs beoefend wordt, slechts zeer weinigen gegeven is, om die naar behooren te vervullen Daarom is de prestatie, door den Haarlem-werper De Mon in den wedstrijd tegen H.H.C. Zondag 1.1. ver richt, waarbij hij de tegenpartij in alle ne- HONKBAL. HET PROGRAMMA VOOR ZATERDAG. Eerste klasse: V.V.G.A.—Haarlem. Blauw WitH.H.C. Tweede klasse: ZR.C.Schoten Ajax 2Quick CatchersD.W.S. Derde klas»; R.C.H. 4Haarlem 3 Kinheim 1—Schoten 3. Haarlem gaat Zaterdagmiddag naar Am sterdam om daar den strijd aan te binden tegen de Gemeente-ambtenaren. Voor Haar lem. dat gewend is aan een goed terrein, is het veld der VV.G.A. een groote handicap, ballen in het binnenveld zijn door het effect volle terrein zeer moeilijk te verwerken. De Mon zal er wel voor zorgen, dat de Ambtenaren niet veel zullen slaan. Wij gelooven, vooral ook daar de V.V.G. A- werper Meenhorst er nog steeds niet erg in is, dat Haarlem een flinke overwinning zal behalen. De wedstrijd begint te half vier. Ook H.H.C. moet Zaterdagmiddag naar Am sterdam; zij zal het zeer moeilijk hebben in haar wedstrijd tegen Blauw Wit. H.H.C., dat nog erg moet oppassen voor het degradatie spook, zal er wel alles op zetten om de beida punten mee naar Haarlem te brengen. Een groote steun voor H.H.C. zal het zijn, dat haar eerste honkman, v. d. Heuvel Reynders, van de partij zal zijn. Hoewel Wilders de laatste' wedstrijden uit stekend op dreef is, zullen de H.H.C.-hitters toch wel in staat zijn om voldoende op hem te slaan; wij achten H.H-G. dan ook in staat, de overwinning te behalen en mocht zij hier in inderdaad slagen, dan zal zij tevens Haar lem een grooten dienst bewijzen, daar Haar lem het dan zelf in handen heeft om kam pioen te worden. Deze wedstrijd begint eveneens te half vier Schoten gaat Zaterdagmiddag naar Am sterdam om definitief in het bezit te komen van den kampioenstitel. Daar Z.R.C. tot de zwakke clubs behoort, blijft oppassen toch de boodschap, daar het niet de eerste keer zou zijn, dat een kampioenscandidaat van een op de ranglijst laag geplaatste vereeniging ver liest. Verder staat er voor Haarlem nog een eerste klasse-wedstrijd op het programma. n.l. E.D.O.—R.C.H., die aanvankelijk voor Zater dag was vastgesteld. Deze ontmoeting is van het grootste belang voor R.CJH. Het is haar laatste wedstrijd en tevens haar laatste kans om van de onderste plaats af te komen. Doch dan dient zij ook beter te spelen, dan in haar vorigen wedstrijd tegen Ajax. De wedstrijd wordt gespeeld in het Noorder Sportpark en begint te half vier. HET PROGRAMMA VOOR ZONDAG. Tweede klasse: Haarlem 2—V.V.G.A 2 H. H. C. 2—E. D. O. 2 A.F.C.—Zeeburgia. Derde klasse: E.D.O. 5T.H.B. 2 ED.O. 4Schoten 2 R.CJi. 3E.D.O. 3. Op het Gemeentelijk Sportterrein aan de Mr. J. Gerritszlaan zullen de reserve-teans van Haarlem en H.H.C. tegen die van V. V. G. A. en E.D.O. uitkomen. Deze wedstrijden zullen resp. te half tien en kwart over twee beginnen. CRICKET. Jhr. Mr. C. Feith speelt aan den Schoterweg tegen de Oehoe's. MOT ORWIELRIJDEN. S PAAR NE S TAD Zondag 14 Augustus houdt de Haarlemsche motorclub „Spaarnestad" een sterri: naar Tilburg, georganiseerd door de Tilburgsche Motorclub ter gelegenheid van het terrein kampioenschap van Noord-Brabant der K. N. M. V. Ook niet-leden mogen meerijden. De start op het Houtplein heeft plaats ;e kwart voor acht. Er zijn een fraaie plaquette en andere prijzen aan dezen rit verbonden. DE K.N3LV.-BAANKAMPIOENSCHAPPEN 1938. Zondag 14 Augustus organiseert de K. N. M. V. op de renbaan „Mereveld" te Bunnik (bij Utrecht) de wedstrijden om het baan- kampioenschap van Nederland der K.N.M.V. Van de seniorrijders hebben o.a. reeds in geschreven Kops, De Jonge, Rijk, Van Dijk, Iesberts, Van Aartsen, Hartman, Maller en Bosman. In de seniorklassen zal worden gereden in de categorieën 350 en 500 c.c. Tevens zullen races voor Juniores (350 c.c.) inhaalwed strijden afval wedstrijden voor motoren met een cylinder-inhoud tot 125 c.c. en een ploeg achtervolging worden gehouden. „Oehoe's"„Stil Going Strong". Jhr. Mr. C. Feith, voorzitter van den N. C. B. Evenals vorige jaren speelden de Oehoe'! na hun zeer geslaagden zevenden toer door Nederland hun eenigen thuiswedstrijd tegen bovengenoemde „Veteranenvereeniging". Het was voor de „Oehoe's" een groote eer, dat bij de tegenstaan de rs Jhr. mr. C. Feith, voorzit ter van den N. C. B., zijn medewerking ver leende, en dat nog op zeer verdienstelijke wijze. Still Going Strong begon te batten en bracht het slechts tot 85, waarvan Jhr. mr. C. Feith 12, P. Dix 26, Van Exel 15, terwijl er slechts 4 extra's waren. Voor de Oehoe's bowlden: O. Abendanon 412, Hub, Boeree 015, J. Elsinger 128, B. Kleefstra 22, H. Hackenitz 03 en A. Har- tog 2—11. De Oehoe's deden het hierna beter en wis ten het totaal voor het verhes van 8 wickets te passeeren. Op een totaal van 101 werd van verder spelen afgezien. In de dubbele cijfers kwamen: P. Kruyt 26, H. Hackenitz 12, A. Har- tog 28 en extra's 13. Voor S. G. S. bowlden: Mabelis 010, P. Dix 4—22, R. v. d. Burg 0—14, J. v. Exel 3—31 en Jhr. mr. C. Feith 111. De Oehoe's wonnen dezen geanimeerden wed strijd dus met 16 runs en 2 wickets. N. C. B. XI—BOOTLEGGERS. Voor bovengenoemden wedstrijd, die Vrij dag 2 September op het V. O. C.-veld te Schie- broek gespeeld wordt en waarin o.a. J. Voogd van Haarlem meespeelt, is als scheidsrechter aangewezen de heer W. F. Kruyff uit Haarlem. Dit is de Wembley Pool te Londen, waar thans de beste zwemsters en zwemmers van 16 landen om de Europeesche kampioenstitels strijden AUTOMOBILISME. HERKULEYNS IN HET BUITENLAND. Hans Herkuleyns zal met zijn M. G. uit komen in den grooten prijs van Zwitserland op 21 Augustus a.s. in het Bremgartenwald te Bern. Onze landgenoot zal voorts op 28 Augus tus starten in den grooten Bergprijs van Duitschland op de Gross Glockner. WIELRIJDEN. Van der Vijver wint te Amsterdam. Ooms geklopt door Van der Vijver en Derksen. Van der Vijver, de wereldkampioen. Ooms. de Nederlandsche kampioen en Derksen, de coming man, de drie amateursprinters, die zoo goed als zeker ons land op de a.s. wereld kampioenschappen zullen vertegenwoordigen, hebben met Smits als vierden man, elkaar Donderdagavond te Amsterdam weer in. matches k deux ontmoet, waarin Van der Vij ver zich onbetwist de snelste toonde. Zijn rit tegen Derksen was a! uitstekend, maar tegen Ooms won hij in een zuiveren snel heidskamp met 12 sec., over de laatste 200 meter. Van der Vijver komt er den laatsten tijd beter in; men mag wel aannemen, dat Nederland op 27 en 28 Augustus met het bo vengenoemde drietal een goeden gooi naar den wereldtitel der amateurs zal maken. Sprintwedstrijd voor amateurs, deel uitma kende van het N.W.U.-team over l K.M. Eerste rit: 1. Ooms, tijd laatste 200 me ter 12 4/5 sec; 2. Smits. Tweede rit: 1. Van der Vijver 12 4/5 sec.; 2. Derksen. Derde rit; 1. Van der Vijver, tijd 12 1/5 sec.; 2. Smits. Vierde rit; 1. Derksen, tijd 12 3/5 sec.; 2. Ooms. Vijfde rit: 1. Derksen, tijd 13 sec.; 2. Smits. Zesde rit: 1. Van der Vijver 12 sec.; 2. Ooms. Einduitslag: 1. Van der Vijver, 3 punten. 2. Derksen 4 punten; 4. Ooms, 5 punten; 4. Smits 6 punten. Voordat het hoofdnummer, de revanche van het Nederlandsche kampioenschap over 100 K.M. achter motoren tusschen WaLs en Groe- newegen werd verreden, hadden er nog enkele tandemwedstrijden plaats, waarvan de uitsla gen luiden: Tandemwedstrijd voor beroepsrijders en onafhankelijken over 1500 Meter: Eerste rit: 1. De Graaf—Domhof; 2. West- Van der Vijver. broekBuis; 3. RoesSnoek; 4. Kramer-v. d. Voort. Tweede rit: 1. de Graaf—Domhoftijd laat ste 200 meter 11 4/5 sec.; 2. Kramerv. d. Voort; 3. WestbroekBuis; 4. RoesSnoek. Derde rit: 1. Kramerv. d. Voort, tijd laatste 200 meter 12 3/5 sec.; 2. De GraafDomhof, 3. WestbroekBuis, 4. De GraafDomhof. Einduitslag; 1. De GraafDomhof, 4 pun ten; 2. Kramerv. d. Voort 7punten; 3. West broekBuis 8 punten; Roes—Snoek 11 pun ten. Wals startte voor de eere-tribune, Groene- wegen voor de Marathontribune. Het begin was zeer snel. Groenewegen, die achter Wiersma reed, trachtte onmiddellijk Wals te benaderen; het tempo was zóó hoog, dat het baanrecord over 10 K.M., dat n.b. van 1929 dateerde, met een tijd van 8 min. 31 sec., staande op naam van Schlebaum, met 6 se conden werd verbeterd. Verscheidene malen trachtte Groenewegen Wals te passeeren, maar steeds wist de Neder landsche kampioen met succes den aanval af te slaan. Na 50 K.M. was de situatie zóó. dat Groene wegen op 1/4 baan achterWals lag. Daar Groenewegen op 1 baan achterstand was vertrokken, leidde hij dus met 125 meter. Zestig ronden voor het einde kreeg Wiersma een lekke benzineleiding, zoodat Sterke op de baan moest komen. Het gevolg van de verwis seling van motor was, dat Groenewegen ruim twee ronden achter geraakte, welke echter werden vergoed. Dertig ronden voor het einde nam Wiersma het zelf weer over en spoedig hing Groenewegen weer vlak achter Wals. Zoo bleef de situatie tot het einde. Groe newegen werd dus winnaar met ruim 200 meter voorsprong op Wals. Zijn tijd was minuut 1 uur 23 min. 34 3/5 sec,

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 11