De Europeesche zwemkampioenschappen te Londen. Scheffer en Van Schouwen in de finale 100 M. rugslag. Op relf onmisbaar! Haarlemsche Orkest-V ereeniging. ORGELBESPELING Victoria-Water VRIJDAG 12 AUGUSTUS 1938 HAAR E E M'S DAGEC'A'D 8 ZWEMMEN. Smitshuijsen in de finale 200 M. schoolslag. De Zweed Bjoern Borg kampioen 400 M. borstcrawl. Mej. B. Slade wint het Schoonspringen k NZE landgenooten Scheffer en Van Schouwen hebben zich Donderdag bij de Europeesche kampioenschap- oen te Londen in de finale 100 M. rugslag weten te plaatsen. Zonals te verwachten was, werd de Zweed hjoern Borg Europeescli kampioen op <lè 400 M. borstcrawl. De Engelsche zwemster B. Slade verwierf den titel bij het schoonspringen. Finale 100 M. rugslag. De Europeesche kampioenschappen te Lon den zijn Donderdag voortgezet met de halve eindstrijden 100 Meter rugslag heeren. In de eerste halve finale werd de Duit- scher Schlauch eerste in 1 min. 9.4 sec. Onze landgenoot Scheffer eindigde na een scher pen strijd met den Engelschman Taylor als derde, waardoor hij zich voor den eindstrijd plaatste. Scheffer startte uitstekend; bij het keerpunt lag hij tweede achter Schlauch, doch op het laatste gedeelte verminderde zijn tempo; toen werd hij nog juist door Taylor gepasseerd. In den anderen halven eindstrijd was meer spanning. Van Schouwen weerde zich uit stekend tegen den Duitscher Nueske en den Hongaar LengyeL Na 50 Meter lag de Am sterdammer gelijk met den Duitscher en den Hongaar. Op de tweede 50 Meter zakte hij iets af doch slaagde er in, de derde plaats In te nemen, waardoor hij zich evenals zijn clubgenoot voor den eindstrijd klasseerde. De uitslagen luiden: Eerste halve eindstrijd- 1 Schlauch (Duitsch land) 1 min. 9.4 sec.: 2 Taylor (Engeland) 1 min. 12 sec.; 3 Scheffer 1 min 12.2 sec.; 4 Baeth (Denemarken) 1 min. 12.6 sec. Tweede halve eindstrijd: 1 Nueske (Duitsch- land) 1 min. 12 sec.: 2 Lengyel (Hongarije) 1 min. 12.7 sec.; 3 Van Schouwen 1 min. 13 sec.; 4 French Williams (Engeland) 1 min. 13.3 sec Finale 400 M. borstcrawl. Zooals wel te vei-wachten was, won de Zweed Bjoern Borg het Europeesch kara- ploenschap op de 400 M. borstcrawl. Hij maak te een tijd van 4 min. 51.6 sec., een tijd, die nog nimmer op Europeesche kampioen schappen is gemaakt. Een verwoeden strijd om de tweede plaats leverden de Duitscher Plath en de Engelsch man Wainwright. Een adembenemende nek- aan-nek-race welke tenslotte met handslag door den Duitscher werd gewonnen. De uitslag was: 1 en Europeesch kampioen: B. Borg (Zwe dend 4 min. 51.6 sec.; 2 Plath (Duitschland) 4 min 56.2 sec.: 3 Wainwright (Engeland) 4 min. 56.3 sec.: 4 Grof Hongarije) 4 min. 57.1 sec.. 5 Talli (Frankrijk) 5 min. 2 sec.; 6 Arendt (Duitschland) 5 min. 6.8 sec. Halve eindstrijden 200 IVI. schoolslag. Op de 200 M. schoolslag voor heeren waren slechts twee series die dus meteen halve eind strijden beteekenden. In de eerste serie kwam de in Londen wo nende Nederlandsche zwemmer Gerkens uit. Hij speelde echter geen rol en eindigde op de laatste plaats met bijna 23 seconden ach terstand op den winnaar den Duitscher Sie- tas. Een verrassing was het zwemmen van den Joego-Slaaf Cerer, die op de tweede plaats beslag legde met slechts 2 seconden verschil op Sietas. In de tweede serie zwom Smltshuyzen. Hij had een slechten start en geraakte hierdoor al dadelijk in de achterhoede. Na 100 M. lag hij nog op de vierde plaats, maar toen zette onze landgenoot er een schitterende spurt in. Eerst passeerde hij den Hongaar Fabian, daarna nog den Engelschman Davis en hij i liep nog in op den Duitscher Balke, houder 1 van het Europeesch record. Maar Balke lag te ver voor en won onbedreigd in den uit stekenden tijd van 2 min. 45 6 sec. Smitshuy- zen deed er precies 6 seconden langer over. In den eindstrijd van dit nummer plaat sten zich dus Smitshuvzen. de Duitschers Sie tas en Balke. de Joego-Slaaf Cerer. de En gelschman Davis en de Hongaar Angyel De uitslagen van de beide series waren* Eerste serie: 1 Sietas (Duitschland) 2 min. 47.6 sec.: 2 Cerer (Zuid-Slavië) 2 min. 49.6 sec.: 3 Angyel (Hongarije) 2 min. 52 sec.; 4 Rothman (Zwederr) 2 min. 55.6 sec.: 5 Hen- son (Engeland) 2 min. 59.8 sec.; 6 Gerkens (Nederland) 3 min. 10.4 sec. Tweede serie: 1 Balke (Duitschland) 2 min. 45.6 sec.: 2 Smitshuyzen (Nederland) 2 min. 515 sec.; 3 Davis (Engeland) 2 min. 54.4 sec.; 4 Fabian (Hongarije) 2 min. 58.8 sec.; 5 Sveinsson (IJsland) 3 min. 11.2 sec. Ook werd nog de troostwedstrijd op de 400 M. borstcrawl voor heeren gezwommen. Win naar werd de Hongaar Gajara Kuhlnka in 5 min .14.2 sec.; de tweede plaats bezette de Noor Tandberg In 5 min. 19.6 sec., terwijl onze landgenoot D. van der Kuil als derde aantikte in 5 min. 21 sec. Schoonspringen dames. Donderdagavond werd het schoonspringen voor dames afgewerkt. Mej. Daumerlang (Duitschland), die Dinsdagavond na de ver plichte sprongen de leiding had genomen, kon haar voorsprong niet handhaven. Het jeugdige Engelsche meisje Bettv Slade. die Dinsdag nog vierde was werkte zich bij de vrije sprongen hoe langer hoe meer naar voren. Haar oefeningen waren fraai en ele gant van afwerking, zoodat zij tenslotte op verdiende wijze beslag legde op den Europee- schen titel. Een zeer behoorlijk figuur sloeg onze land- genoote mej Tholen, die de 5e plaats bezette. Haar springen was zeer regelmatig, vooral een achterwaartsche vrije sprong ontlokte aan het publiek een krachtig applaus. De uitslag luidt: 1 en Europeesch kampioene: mej. B. Slade (Engeland) 103.6 punten; 2 mej. Daumerlang (Duitschland) 102.28 punten; 3 mej. Child (Engeland) 100.40 punten; 4 mej. Heinze (Duitschland) 92.46 punten; 5 mej. Tholen (Nederland) 89.41 punten; 6 mej. Heijkens- kjold (Zweden) 82.40 punten; 7 mej. Agger- holt (Denemarken) 80.18 punten; 8 mej. Jen sen (Denemarken) 61.02 punten. De waterpolowedstrijden. De waterpolowedstrijd tusschen de twee zwakste landen van het tournooi, Italië en Engeland, eindigde in een 53 overwinning voor de Italianen, zoodat de Engelschen wel op de onderste plaats zullen eindigen. Na een spannenden strijd wist het. Belgisch zevental <met 32 over Frankrijk te zegevie ren. De strijd tusschen de twee sterkste ploegen, die van Hongarije en Duitschland. had een zeer spannend verloop. Volgens de verwach ting wonnen de Hongaren, zoodat zij dus wel zeker kunnen zijn van den titel. De Duitschers kwamen weer zonder Schnei der uit. Diens oorblessure, opgeloopen in den wedstrijd tegen België, blijkt toch ernstiger te zijn dan men eerst dacht. Hoewel de Duit schers dus niet in de sterkste opstelling uit kwamen, boden zij toch uitstekend weerstand Af en toe waren zij zelfs licht in de meer derheid. maar over het algemeen waren de Hongaren iets sterker. De wedstrijd had een forsch karakter; herhaaldelijk moesten spe lers het water verlaten. Vóór de rust maakte Halassy het eerste doelpunt. Van de veertien spelers zaten er op dat moment vijf aan den kant. nl. twee Honga ren en drie Duitschers. Ook in de tweede helft wist Hongarije nog eens te scoren thans door Brandy, die even eens gebruik maakte van een op dat oogen- blik numerieke meerderheid. Wel maakte Duitschland ook twee doelpunten, maar de Belgische scheidsrechter Dalahaye annuleer de beide, daar zij werden gemaakt toen er afgefloten werd voor overtredingen van Hon- gaarsche spelers. De stand is thans: gesp gew.gel. verl. pnt.doelp. 1 Hongarije 4 4 0 0 8 23—1 2 Duitschland 5 4 0 1 8 18—5 3 België 4 2 1 1 5 15—13 4 Frankrijk 4 1 1 2 3 7—10 5 Nederland 4 1 1 2 3 11—17 6 Italië 4 1 1 2 3 6—17 7 Engeland 5 0 0 5 0 9—26 WIELRIJDEN. „EXCELSIOR". Op de Alkmaarsche Wielerbaan hebben verscheidene leden van bovengenoemde ver- eeniging Donderdagavond eenige successen geboekt. J. v. Dokkum wist de 4e plaats te be zetten in een wedstrijd voor nieuwelingen op 50 ronden: E. Schell Jr. won een afvalwed- strijd voor onafhankelijker en amateurs: J. van Maris bezette de 3de plaats. In een koppelwedstrijd over 200 ronden be zette het koppel J. v. Maris—B. Schell Jr. de 3de plaats uit een sterk bezet veld van 9 koppels. Hedenavond trainingswedstrijd voor A-. B- en C-klasse en Juniores. Vertrek 6'/2 uur. DAMMEN. CLUBKAMPIOENSCHAPPEN HAARL. DAMCLUB. Y. Boterbloem behaalt het derde klasse clubkampioenschap! Hieronder publiceeren wij den eindstand van den wedstrijd om het derde klasse clubkam pioenschap 1937/1938 der Haarlemsche Dam club. gesp. gew. rem. verl. pnt. Y. Boterbloem 12 9 2 1 20 W. H. J. v. d. Eijnde 12 8 2 2 18 Th. Warmerdam 12 9 0 3 18 H. A. Hoddenbach 12 7 1 4 15 G. de la Rie 12 5 3 4 13 A. J. Verwoerdt 12 5 3 4 13 J. Piek 12 5 2 5 12 G. J. Steenkist 12 6 0 6 12 J. H. Klaverstijn 12 4 3 5 11 A. Blom 12 3 2 7 8 G. van Es 12 3 2 7 8 J. H. Lenaarts 12 2 3 7 7 H. J. Lensen 12 0 1 11 1 Y. Boterbloem, W. H. J. v d. Eijnde en Th. Warmerdam promoveeren. H. A. Hoddenbach promoveert reglementair. CRICKET. ROOD EN WIT—H.C.C.-COMB. Rood en Wit speelde Donderdag tegen een sterke H.C.C.-combinatie. Een eervolle draw was het resultaat. H.C.C. opende met Dankelman en Roes op het bowlen van Francken en Meeuwenoord. Vooral Roes staat uitstekend te spelen: zijn batten is het aankijken ten volle waard. Met zijn totaal on 77 gaat Mr. Davidson bowlen. De eerste drie ballen van deze over slaat Roes voor 6. de vierde mist hij, de vijfde voor vier en de zesde wil hij weer voor zes slaan. Doch Kleijntjes vangt hem fraai op de bounda ry uit en hij kan vertrekken voor een kans- looze 99 (3x6, 8x4). Verder kwamen in de dubbele cijfers Mr. Koeleman 24, Dankelman 28, Mr. v. Manen 11 en Rutgers 16. Het totaal sloot, met inbegrip van 24 extra's op 221. Bowlingcijfers Rood en Wit: Francken 377, Meeuwenoord 236. Cleveringa 225. Kleijn tjes 2—27. Nijhuis 0—7. Davidson 1—35 (4 overs). Rood en Wit legt zich hierna op verdedigen toe. Als de tijd verstreken is heeft zij 144 runs voo** het verlies van 7 wickets gescoord. Extra's 13. Sanders bleef met een goede 68 not out, Mr. v. d. Berg 17. Mr. Davidson 27. Bowlingcijfers H.C.C.: Dankelman 227. Mr. Koeleman 148. Rutgers 123, van Oven 118. Duetz 08, Mr. v. Manen 113. zoo'n handig natalen zakdoosje met 3 «AKKERTJES'', want daarmee verdrijft Ge direct elke hoofdpijn, onwelzijn, kou. Praciisch en goedkoop, slechts 20 centl (Adv. Ingez. Med. CRJCKET IN ENGELAND. Derbyshire 172 en 1304 had aan twee da gen genoeg om Worcestershire 146 en 153 m. 6 wickets te slaan. Northants scoorde tegen Essex 214, Nichols 584 en 222. Captain F. N. Pearce sloot de 1ste innings van Essex op 2166. Sussex sloeg te Hove tegen Leices tershire 186 en 1002 een hoog totaal bijeen 5977 igesl.). Hampshire 280 tegen Glamor gan 239 en 824. Yorkshire 324 (Mitchell 124>Mayer 572 tegen Warwickshire 263 en 100, Iddon 527. Middlesex 1584 tegen Kent 107. De wedstrijd werd wegens regen gestaakt en op den Oval was het niet veel beter, waar de Australiërs 2044 tegen Sur rey scoorden. Te Chelmsford verregende ook de tweede dag van den wedstrijd Glouces tershireNotts. KORFBAL CHRIST. KORFBALBOND. .ONDER ONS". Wedstrijdsecretaris C. van Huis, Van Raep- horststraat no. 35, Overveen. Zaterdag 3 uur speelt „Onder Ons" op eigen terrein een wedstrijd tegen Oranje Nassau uit Amsterdam. De adspi ran ten wedstrijd tegen Meerlebosch is op aanvraag van Meerlebosch afgelast. Trainen: 's Woensdagsavonds en Zater dagsmiddags aan de Zanderij vaart te Over veen. Ook ingang aan den Zeeweg even voor bij den Watertoren. EXAMENS. Handenarbeid. Haarlem, 11 Augustus. Geëxamineerd 13 vrl. candidaten. Geslaagd de dames Ch. Figee. Zeist; W. M. A. van Ger- wen, Utrecht; Fr. Meijer, Amsterdam; A. K. Kuperus, Amsterdam; J. M. Ploeger, Amster dam; A. P. Tol, Beverwijk, J. M. M. Tool. Wijk aan Zee, W. Witkop, Urk. Hoofdacte. Geëxamineerd 7 mnl. candidaten. Geslaagd: G. S. Olthof, Amstelveen; P. Nieuwenhuis, Hoorn; A. v. Streek, Uithoorn; H. van Westue- nen, Heilo; P. W. Caeles, Bennebroek. Deze examens zijn geëindigd. Geëxamineerd werden 104 mnl. en 53 vrl. candidaten. Er slaagden 55 mnl. ij 28 vrl. candidaten. Coupeuse. Voor het examen coupeuse slaagden de dames: mevr. P. Reuter—Schreis te Bloemen- daal, mevr. Remv. d. Helm en mej. S. F. van Nierop te Haarlem, allen leerlingen van de Modevakschool „Kinheim", Kleverlaan 87 te Bloemendaal. SYNAGOGEDIENSTEN. Nederl. Israel. Gemeente. Sabbath: Vrijdagavonddienst te 8 uur. Ochtenddienst te 8 uur. Middagdienst te 1.30 uur. Avonddienst te 9.19 uur. Werkdagen: Ochtenddienst te 7 uur. Zon dag te 7.30 uur. Middag- en avonddienst te 8 uur. Talmoed Tor ah: Sabbath te 12.30 uur. Werkdagen 's avonds te 7.30 uur. Zondag 's avonds te 7.15 uur. De Ochtenddiensten op de Werkdagen en de diensten op Sabbath, vinden plaats ter Sy nagoge, Lange Begijnestraat 11. De overige diensten, alsmede Talmoed Torah, worden verricht in het Gemeentegebouw, Lange Wijngaardstraat 14. DE VICTORIA REGIA BLOEIT. TE AERDENHOUT. De kassen der Gemeentekweekerij aan de Veldlaan zullen in verband met het bloeien der Victoria Regia op Vrijdagavond 12 Augus tus van 810 uur en op Zaterdagavond 13 Augustus eveneens van 810 uur voor publiek worden opengesteld. WISSELKOERSEN AMSTERDAM 10.15 uur. Londen 8.95 Berlijn 73.55 Parijs 5.00 3/8 Brussel 30.96 New York 1.93 9/16 (IN/T EN lETTEEEft MUZIEK KORPS MOTORDIENST De sergeant-titulair-kok W. Bleize, van den Staf der Infanterie, thans werkzaam bij het korps, wordt op 15 Augustus a.s. aangesteld tot \sergeant-kok en werkzaam gesteld bij de School voor reserve-officieren der infanterie te Kampen. Elfde Zomerconcert. De Sinfonia in F gr. t. van J. S. Bach, waar mee het H.O.V.-concert van Donderdagavond begon, is een vermoedelijk door Bach zelf gemaakte omwerking van het eerste zijner „Brandenburgsche Concerten": de concer- teerende violino piccolo (een kleine terts hoo ger gestemd dan de gewone viool) en een deel in 6 8 maat zijn in de Sinfonia weggelaten. Historisch merkwaardig wordt deze Sinfonia geacht, omdat zij de verschijning van de zelfstandig in de concertzaal optredende symphonie aankondigt. Nog een merkwaar digheid bevat zij: het tweede Trio van het Menuet is in 2/4 maat geschreven. Schu mann's Eerste Symphonie heeft iets soortge lijks wat het eerste Trio van het Scherzo be treft, en dit vond men destijds zeer nieuw en revolutionnair, maar toen waren Bach's wer ken nog voor een goed deel terra incognita. In de Sinfonia traden meerdere instrumen ten solistisch op den voorgrond: in het Alle gro moderato twee hoorns, in het heerlijke Adagio drie hobo's, in het eerste Menuet trio hobo's en fagot en in het tweede de hoorns en de unisono spelende violen van den eer sten lessenaar. Al deze partijen werden voor treffelijk vertolkt. Op te merken was voorts de verwantschap van het Menuet met het koor „Fallt mit Danken" uit het Weihnachts- oratorium. Met de bekende Aria uit Mozart's „II Re Pastore" debuteerde de sopraanzangeres me vrouw Tine Woudt Een mooie uitstekend ge schoolde stem en prachtig zuivere intonaties. Dat bij zoo'n debuut het persoonlijke nog weinig tot uiting komt is te begrijpen. Maar het bevatte een schoone belofte en deed haar leermeesteres, mevr. Hélène Ludolph alle eer aan. Uit de door die Aria geschapen sfeer rukte de Egmont-Ouverture nog al wreed, al werd de illustratie van Alva's hardvochtigheid door de matte en loome vertolking aanmerkelijk verflauwd. Ook wat de onderlinge zuiverheid der blaasinstrumenten aangaat was deze auditie minder gelukkig dan die der overige orkestwerken: in het tweede deel van den avond werden de kostelijke „Jeux d'Enfants" van Bizet en Berlioz' geniale Ouverture „Le Carnaval Romain" met den noodigen glans gespeeld Een glans van instrumentale perfectie lag ook over Eduard Biele's voordracht van het Cello-concert, van Saint-Saëns. (,Het" d.w.z. het eerste. Het tweede heb ik nog nimmer ge hoord; niemand schijnt dat te spelen!) Ik kan me niet herinneren Eduard Biele ooit te voren zóó mooi van toon, zóó spontaan en zóó overtuigend te hebben hooren spelen als ditmaal Zijn groot succes was dubbel en dwars verdiend, en dat hij Martous Adam daarin betrok was ook verdiend, want ook de begeleiding was voortreffelijk. Adam had het orkest zóó weten af te dempen, dat de solo partij geen oogenblik in 't gedrang kwam. Alle hulde daarvoor I K. DE JONG. te Bloemendaal. De organist Piet Halsema heeft ons, op het orgel der Ned. Herv. Kerk te Bloemendaal, in een serie concerten de kunst van Bach ge geven, maar ook van zijn voorgangers, illustre kunstenaars: Buxtehude, Pachelbel, Samuel Scheidt en niet te vergeten de Amsterdamsche Orpheus Jan Pietersz. Sweelinck, die indirect Bachs leermeester was; Sweelinck toch instru eerde Scheideman, deze weer Reineker. en de laatste was Bach's directe leermeester. Dat na Bach de orgelkunst zoo snel verviel en begon te ontaarden in virtuose kunsten, kan men het best bemerken, wanneer men de programma's der orgelconcerten nagaat. Da delijk na Bach is er een groote leegte in het chronologisch programma, 't Is ook bekend hoe Bachs kunst lang vergeten bleef en men weet, wat Mendelssohn deed om haar weer uit de archieven op te diepen. Geheel onbegrijpelijk is het echter, hoe Mendelssohn, na Bachs kathedrale kunst van het Préludium zelf zulke onbenulligheden kon neerschrijven als het Preludium (en fuga) in G, dat wij thans hoorden uitvoeren. In de plaats van het magistrale melos en den zich zelf steeds hooger verheffenden vorm, is ge komen een suffe driedeelige liedvorm, saai vervelend en nog vervelender. Ongelukkig was M. ook in de fuga die hier volgt niet gelukkig (de fuga's uit zijn orgelsonates zijn althans heel wat beter). En in Mendelssohns gezel schap kwam Rheinberger, die ook al den groote^ vorm negeerde en instee daarvan een „Visioen" had. Maar Halsema heeft on getwijfeld willen toonen dat na Bach de kunst van het orgelspel ten grave was ge bracht, en als zoodanig was de keuze dus juist Na dezen tijd van het „niets" zijn dan ver tegenwoordigers der jongere orgelschool aan het woord. Boëllmann heeft de rij geopend en in de voordracht van diens veel gespeelde „Suite gothique" was Halsema veelszins heel gelukkig. Vooral de Menuet en in 't bijzonder het daarbij behoorend trio, werd voorgedra gen met mooi, losse, luchtige vingertechniek. Halsema's zin voor kleur kwam weer uitzon derlijk naar voren in „Prière", en ook de Toccata (die navolging van de alleroudste orgelkunst) was prettig om te hooren Halsema zet, overmoedig zou men meenen, een tempo op, zóó, dat men vreest dat hij 't niet zal volhouden. Men heeft zich vergist, en verheugt zich bij een zoo vlotte techniek en een zoo opmerkelijk concentratievermogen. Maar ik zou den organist onrecht doen, als ik hier niet herinnerde aan de orgelpartijen der werken die hij met den violist Chris v. d. Glas uitvoerde. Hier ligt natuurlijk het zwaar tepunt in de registerkeuze, en in de kennis van de mogelijkheid die het orgel biedt, om geest en karakter van het werk zoo juist mogelijk te helpen uitbeelden. De vioolsonate van Locatelli werd daarom in dubbelen zin het aanhooren overwaard. De Allemande werd wonderlijk gekleurd in het pedaal, als kwamen uit eindelooze verten de zuchten der contrabassen tot ons: juist inzicht in de wer king van het register in deze beperkte kerk ruimte is een gave, die de één bezit, de an der nooit zal leeren. De violist speelde voorts nog stukken van Paradis, von Gluck, Dittersdorf en een aria van onzen oud-landgenoot Willem De Boer. Dat bij den laatste en bij Gluck niet alles vlekkeloos rein bleef, schrijven we voorna melijk toe aan de hooge stemming waartoe de violist zich genoodzaakt zag en de beperkte ruimte waarin hij zijn soli voordroeg Het al lerbeste, ook in technisch opzicht, vond ik het Scherzo van Dittersdorf, waarin de violist o.a. een staal gaf van gezonde en degelijk beheerschte stokvoering. Bij deze voornaamste der violistenkwali teiten maakten ook de algemeen-muzikale voordracht en de juiste fraseering het luiste ren naar dit vioolspel tot een onbetwist ge noegen. G. J. KALT. DE BESTE GEZONDHEIDSDRANK. (Adv. Ingez. MedJ EEN POOLSCHE STRATOSFEERVLUCHT. In alle stilte zijn in Polen de voorbereidingen voor een stratosfeervlucht in vollen gang. Bij de vlucht zal van bovenstaanden gondel gebruik gemaakt worden. Vermoedelijk zal de start in September plaats vindeD HOLLAND—AMERIKA LIJN. Lochavon, Rott. n. Vanc. 10 v. Londen. Bilderdijk, Baltimore n. Rott. 10, 227 m. W. v. Scilly eil. Statendam, N.-York n. Rott. 12 (2 n.m.) te Plymouth verw. Damsterdijk, Vanc. n. Rott. 11 te Liverpool. Rotterdam, Rott. n. N.-York p. 11 Lizard. Nieuw Amsterdam, Rott. n. N.-York p. 10 Kaap Race. Maasdam, 10 v. Rott. te New-York. Beemsterdijk, N. Orleans n. Rott. 10 te Lon den HOI LANDOOST-AZIë LIJN. Grootekerk (uitr.) 11 v. Suez. Meerkerk (thuisr.) 10 v. Port Said. Gaasterkerk 10 v. Hamburg n. Rott. Serooskerk (thuisr.) 9 te Hongkong. KONINKLIJKE SHELL. Megara, 10 van Arabu te Hamburg. Macuba, Haifa n. Grangemouth p. 10 Dung. Hermes, 10 v. v. Constantza te Malta. Rapana, Haifa n. Pauillac p. 9 Gibraltar. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Agamemnon, 10 v. Algiers naar Lissabon. Barneveld, Chili n. Amsterdam 10 v. Curacao. Ganymedes, 8 v. Amst. te Curasao. Helder, 11 van Chili te Amst. Oberon, 10 v. Amst. te Bourgas. Pygmalion, 10 v. Hamburg n. Amst. Venus, 10 v. Amst. te Hamburg. Vulcanus, 10 v. Triest n. Fiume. Colombia, Amst. n. W.-Indië 10 v. Madeira. Hermes, 10 v. Progreso n. Gent. Juno, Bourgas n. Amst. p. 10 (n.m.) Gibr. Stella, 11 v. Amst. te Stamboul. Saturnus, Venetië n. Amst. 11 te Catania. Aurora, 11 v. Amst. te Genua. Fauna, Marseille n. Amst. p. 11 (12 u.) F1- nisterre. Triton, 11 v. Amst. n. Rott. Iris, 11 v. Amst. n. Gdynia. Rhea, 11 van Amst. n. Rott. Mars, Calamata n. Amst. 11 (11 v.m.) 60 mijl ZW v. Ouessant. Trajanus, Tanger n. Malta p. 11 Gibraltar. Ariadne, Rott n Midd. Zee p. 11 Gibraltar. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Tarakan, 10 v. Amst. te Hamburg. Poelau Bras (t.) te Marseille. Joh. de Witt (u.) 10 v. Algiers. Salabangka, 11 v. Amst. n. Batavia. Johan van Oldenb., 11 v. Amst. te Batavia. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Zaanland, 11 v. Amst. n. B.-Ayres. Amstelland (u.) 10 te B.-Ayres. MEIJER EN CO'S SCHEEPVAART MIJ. Menestheus, Japan n. Rott. 10 te Honkong. Glenapp. Dairen n. Rott. 9 v. Hongkong. Phrontis, Amst. n. Java 10 v. Suez. Ajax, Japan n. Rott. 11 te Marseille. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Dempo (uitr.) 11 v. Colombo. Pt. Swettenham. Tapanoeli, 11 v. Rott. n. Liverpool. Dempo (uitr.) llv. Colombo. Indrapoera (uitr.) 11 te Southampton. Kota Pinang, 11 v. Hamburg te Rott. Baloeran (thuisr.) 10 v. Marseille. Kedoe, 11 v. Hamburg te Rott. Kota Nopan (uitr.) 11 v. Port Said. Kota Pinang, 10 v. Hamburg n. Rott. Kertosono (uitr.) 11 v. Brunshausen. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Alphacca (thuisr.) 10 v. Rio Janeiro. HALCYON LIJN. Stad Zaandam, Vlaard. n. Bilbao p. 10 Beachy Head. Maasburg, 10 te Narvik voor Rott./Vlaard. Rozenburg, vertr. 13 v. Bilbao n. Rott./ Vlaard. Stad Zwolle, vertr. 13 v. Bilbao n. Rott./ Vlaard. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Springfontein, 11 v. Hamurg te Amst. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Amstelkerk (u.) 11 v. Dakar. WIJKLIJN. Katwijk. 10 v. Rott. te Bilbao. Randwijk, Rott. n. Salta Coballo p. 10 Dun- genss. Stolwijk, Rott. n. Bilbao p. 10 Ouessant. Zonnewijk, Rott. n. Boston 9. 250 m. W. v, Valencia.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 12