Haarlem's Dagblad Eden en Churchill Non-stopvlucht Berlijn-New-Y ork. Onderbreking. PRINSES BEATRIX in Heiligendamm. Het belangrijkste 56e Jaargang No. 16914 Uitgave Lonrens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algena. Drukkerij IS. V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 13054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM HoofdredacteurROBERT PEEREBOOM Vrijdag 12 Augustus 1938 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 uiaanden f 3.25- franco per poet f 3.53. Iomt nummer» (i rent per ex. Advertentiën: 1-5 regel» f 1.75. elke regel meer f 0.35. Reclame» f 0.60 per regeL Regelabonncmentstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. aan het woord in Haarlems Dagblad. Het verheugt mij onzen lezers te kunnen mededeelen dat wij een overeenkomst geslo ten hebben waardoor wij gedurende gerui- men tijd in Haarlem's Dagblad artikelen zul len kunnen publiceeren van de Britsche oud ministers Anthony Eden en Winston Chur chill. Wij zijn het eenige onder de dagbladen, die in dit district gelezen worden, dat deze artikelen kan geven. Dus mogen wij spreken van exclusieve medewerking aan ons blad. Zooals men begrijpt zullen beide Britsche po litici in hun beschouwingen hun inzichten over de wereldvraagstukken van dezen tijd uiteenzetten. Van Eden zullen wij een artikel per maand geven, van Churchill twee per maand. En morgen, in ons nummer van Za terdag dus, beginnen wij deze zeer belangrijke reeks al met Eden's eerste artikel onder den titel: „Groot-Brittannië en het Vrijheids- streven". W Anthony Eden. Het spreekt vanzelf dat onze lezers met vol doening van dit bericht zullen kennis nemen en het schijnt eigenlijk overbodig u aan te bevelen, er uw bijzondere aandacht aan te schenken Voorlichting omtrent de Britsche standpunten in een tijd als deze, komend van zulke prominente figuren als deze beide man nen, moet wel algemeene belangstelling wek ken. Voorlichting omtrent Britsche standpunten. Dat herhaal ik. Het is ook voor Nederland van groote beteekenis welke de Britsche in zichten en de Britsche gedragingen zijn. Zij kunnen op ons eigen lot van besiissenden in vloed zijn. En de constructieve politiek die men te Londen vooral in de laatste jaren is gaan voeren en die onmiskenbaar beheei-scht wordt door het streven den vrede te bewaren, vindt groote sympathie in ons land. Niette min is het zeer wel mogelijk dat er Britsche inzichten tot uiting komen die niet of slechts ten deele overeenstemmen met de Neder- landsche en ook onzerzijds niet worden on derschreven. Daarom zeg ik bij voorbaat met nadruk dat u deze artikelen alleen moet be schouwen als een u door Haarlem's Dagblad gegeven voorlichting omtrent Britsche stand punten, dus niet als weergave van de meening van dit blad. Wij geven een onafhankelijk dagblad uit in een onafhankelijk land en handhaven dus eigen opinie tenvolle. De publicatie van deze artikelen beteekent dus ook allerminst een advies in den trant van: „laten we ons nu maar achter het Brit sche karretje laten spannen". Neen, alle voor behoud wordt gemaakt. Dat hebben wij vroe ger ook gedaan bij vele publicaties van arti kelen van buitenlandsche mannen van bij zondere beteekenis in politiek, wetenschap en cultuur. Maar nu twee zoo wereldbekende Engelschen in Haarlem's Dagblad aan het woord komen acht ik het toch nuttig het nog eens met bijzonderen nadruk te herhalen. Eden en Churchill behooren beiden, zooals men weet, tot de in Groot-Brittannië regee- rende Conservatieve Partij. Beiden staan thans buiten de regeering. Maakten zij er deel van uit, dan zou het hun trouwens, volgens de in Engeland heerschende gebruiken, niet mogelijk zijn artikelen te publiceeren. Ofschoon zij thans geen ministers zijn (wel leden van het Lagerhuis) is beider in vloed in hun partij en in den lande zeer groot. Anthony Eden, die op zoo jeugdigen leeftijd minister van Buitenlandsche Zaken werd en eerst enkele maanden geleden af trad, wordt door velen beschouwd als Enge- land's toekomstige premier. Hij is nu pas even in de veertig. Door zijn groote begaafdheden zoowel als door zijn hoogstaand karakter heeft zijn persoonlijkheid diepen indruk in de gansche wereld gemaakt. Winston Leonard Spencer Churchill, thans 63 jaar oud, telg uit het hertogelijk geslacht Marlborough, werd al op 32-jarigen leeftijd minister van Handel, bezette sindsdien ette lijke regeeringsposten, was aanvankelijk libe raal en ging later tot de conservatieve partij over. Hij is een man van schier geniale be gaafdheden en merkwaardige veelzijdigheid. Hij begon zijn loopbaan als journalist en bleef dat eigenlijk altijd, al kon hij ons be roep niet voortdurend uitoefenen. Zijn publi cistische gaven zijn zoo groot dat velen hem als „Engelands beste journalist" betitelen. Zijn brillanten, buitengewoon boeienden stijl zullen ook onze lezers zeker bewonderen. Hij is beroepsofficier geweest en bezit merkwaar digerwijze ook nog als schilder zijn gaven: zijn aquarellen zijn ver boven het peil van den gewonen dilettant. Zijn ietwat on-Engelsche onstuimigheid heeft hem in zijn openbare functies meermalen geschaad maar hem nooit de reputatie van groote bekwaamheid en van diepgewortelde overtuigingen kunnen ontne men. Wij verwachten dat de artikelen van Eden en Churchill een zeer belangrijke aanwinst zullen blijken te zijn in de voorlichting over internationale zaken door ons blad gegeven en als zoodanig door onze lezers hoog zullen worden gewaardeerd. R. P. Duitsch toestel deed er pl.m. 25 uur over. Het groote viermotorige passagiers vliegtuig van de Deutsche Luft hansa, de Focke Wulf „Condor", dat Woensdagavond van het Duitsche vliegveld Staaken voor een non-stop vlucht naar New-York vertrok, is Donderdagvand om 19.54 u. G.M.T. op het Floyd Bennett-vliegveld bij New-York aangekomen. Volgens niet officieele gegevens heeft de Condor de vlucht over den Oceaan gemaakt in 25 uur met een gemiddelde uursnelheid van 157.68 mijlen over den afstand van 3942 mijl. De officieele tijd tusschen het ver trek uit Berlijn en het oogenblik dat de Condor den eersten keer boven het 'vliegveld Floyd Bennett verscheen Is berekend op 24 uur 54 minuten. Het vliegtuig is pas zeven minuten na aankomst boven het vliegveld ge daald. Dit ls de eerste non-stopvlucht BerlijnNew-York. Groote belangstelling bij de aankomst. New-York, 11 Augustus. Het vliegtuig Condor verscheen uit noordwestelijke richting op het vliegveld op een hoogte van 500 voet, cirkelde twee maal om het veld en landde toen feilloos. De bemanning bestaat uit vier man: de gezagvoerder Alfred Henke, tweede piloot Rudolph von Moreau, boordmechanicien Paul Dierberg en marconist Walter Kober. Zij bleven na de landing nog korten tijd aan boord voor het vervullen der douaneformaliteiten. Tweehonderd politieagenten hielden de men- schenmenigte op afstand toen het toestel naar de hangar reed. De gemiddelde snelheid was 158 mijl per uur. Het toestel zal Vrijdag weer starten voor de thuisvlucht, na 3180 gallons benzine en 155 gallons olie getankt te hebben. Aan levens middelen worden sla, boterhammen, warm vleesch, thee, boter, chocoladerepen, gekookte melk en suiker medegenomen. (United Press) «Vinston Churchill. Autoriteiten in Palestina treden met groote gestrengheid op. JERUZALEM, 12 Augustus. De autoritei ten treden thans in de centra van het ver zet met kracht op met toepassing van collec tieve straffen. Aanvankelijk waren het voor namelijk boetes, die werden opgelegd, thans echter arresteert men geheeel dorpen en legt den mannelijken inwoners dwangarbeid op. Zoo is gisteren het dorpje Rummana, het centrum van het gebied, waar de meeste ter reurdaden plaats hebben, door de mandaats- politie omsingeld. Zonder uitzondering wer den alle mannelijke dorpelingen gevangen genomen en weggevoerd naar Jenin. Daar zijn zij veroordeeld tot dwangarbeid aan de militaire wegen. La Toelkarem is een derge lijke maatregel genomen, zij het op minder groote schaal. Alle mannelijke inwoners van Toelkarem zijn -geregistreerd en vooral zij, die niet tot de inwoners behoorden, zijn aan een scherp verhoor onderworpen. Ten slotte zijn ook daar 21 personen gearresteerd. (United Press.) ZANDVOORT-BAD ZATERDAGAVOND, 13 AUGUSTUS GROOTE REDDINGSDEMONSTRATIES. O.a. SCHIPBREUK en BRAND AAN BOORD. Aanvang half acht. (Adv. Ingez. Med.) TEGENSTELLING TUSSCHEN MUSSOLINI EN DEN PAUS WEER VERSCHERPT? Duce zou zelfs met opzegging van het Concordaat gedreigd hebben. ITALIAANSCHE PERS KEERT ZICH TEGEN HET VATIC A AN. PARIJS, 12 Aug. (Havas). In „l'Oeuvre" schrijft Madame Tabouis, dat Mussolini woe dend is geworden over de woorden van Z. H. den Paus, welke gelijk zijn aan een vervloe king: „Wie den Paus slaat, sterft". In een oogenblik van woede zou de Duce zelfs gezegd hebben, dat hij het Concordaat op zou zeggen. De geheele Italiaansche pers keert zich tegen het Vaticaan, de opwinding is zeer groot. De Paus is volgens Madame Tabouis zeer aange daan en hij zou een groot ongeluk verwach ten. In kerkelijke kringen verwacht men dat, in geval de Heiligee Vader zou sterven, men het conclaaf buiten Italië zou moeten houden en een niet-Italiaanschen paus zou moeten be noemen. Men spreekt van een Amerikaan. Ook koning Emmanuel zou zeer ongerust zijn over de wending welke de rassenstrijd heeft genomen. Hij zou deze veroordeelen, doch er niets tegen kunnen doen. Wij teekenen bij dit bericht aan dat Mme. Géneviève Tabouis een niet alleen in Frank rijk, maar ook daarbuiten zeer bekende schrijfster over internationale politieke aan gelegenheden is. De pers der geheele wereld pleegt bij herhaling haar mededeelingen te citeeren. Er is geen twijfel aan dat zij over buitengewoon vele en belangrijke informatie bronnen beschikt. Daarom dient ook aan bo venstaande mededeelingen aan dacht te wor den geschonken. Nochtans rneenen wij ze met reserve onzerzijds te moeten vermelden en ze niet te kunnen aanvaarden zonder nadere be vestiging van haar juistheid. Red. H.D. Jongetje in liet Spaarne verdronken. Donderdagmiddag kwart voor twee waren twee broertjes, de zevenjarige F. C. en de vijf jarige J. de Vries, wonende in de Zocher- straat, langs den waterkant van het Noor der Buitenspaarne aan het spelen. Het oud ste broertje verloor daarbij het evenwicht en geraakte te water. Dit werd gezien door den 19-jarigen J. C. Kuit, wonende aan de Oranje Nassaulaan 4 te Overveen. Deze sprong on middellijk gekled te water, maar het mocht hem, na herhaalde malen gedoken te hebben, niet gelukken, den drenkeling te vinden. Ook een lid van de Haarlemsche Reddingsbrigade mocht daarin niet slagen. Even later haalde een politieagent het jongetje door middel van een dreg naar boven, Onder leiding van een dokter hebben eenige leden van de Reddingsbrigade een oiur lang getracht, door kunstmatige ademhaling de levensgeesten op te wekken, waarbij van een zuurstof-apparaat gebruik werd gemaakt. Deze pogingen werden helaas niet met succes be kroond; de dood moest geconstateerd wor den. Het lijkje werd naar de ouderlijke woning overgebracht. Bezoek van Hortliy aan Duitschland. Het woord is aan Verscheidene ministers zullen den Hongaar- schen rijksbestuurder vergezellen. In den loop van deze maand zal de Hon- gaarsche rijksbestuurder, Horthy, in gezel schap van minister president Imredy, den minister van buitenlandsche zaken, Kanya. en den minister van oorlog, Ratz, een bezoek van eeaiige dagen aan Duitschland brengen, op uitnoodiging van Hitier. Te Weenen zal de rijksbestuurder voor de eerste maal verwel komd worden. en Moorddadig bombardement op Chineesche steden. Drie petroleumtanks te Chili ontploft. Zeven personen gedood. SANTIAGO DE CHILI, 12 Augustus. Ten gevolge van een brand zijn drie petroleum tanks van de Salpetermijn te Rosario de Huara del Iquique ontploft. Zeven personen zijn hierbij om het leven gekomen en 15 "ernstig gewond. Het directiegebouw van de mijn is door den luchtdruk vrijwel vernield. (D.N.B.) Bijna 700 dooden en gewonden. Tijdens een hevigen aanval van een zestigtal Japansche vliegtuigen op de Chineesche steden Woestjang en Han- jang zijn naar schatting bijna zeven honderd menschen gedood of gewond. Ruim honderd vliegtuigen waren voor dezen aanval opgestegen, doch als gevolg van de dikke bewolking, die boven de streek hing, bereikten slechts zestig hun doel. De Japansche vliegtuigen hebben volgens het D.N.B. op Woetsjang en Hanjang bijna 200 bommen laten vallen. Dertig jonken wer den vernield: de bemanning kwam om het leven Door op het station te Woetsjang ge worpen bommen werden vijftig vluchtelinger gedood. In het geheel zouden 680 mensche: om het leven gekomen of gewond zijn en 43' huizen verwoest zijn. Nog laat in den avonc begon het Roode Kruis met een uitgebreide hulpactie. Doordat de wolken laag hingen, werd de Chineesche luchtafweerdienst gehin derd. Als u dit leest, dan ben ik al gevlogen, Want mijn vacantie is nu ook een feit, U krijgt mijn rijmen niet meer onder oogen, Gedurende een drietal weken tijd. Ik ga een tijdlang elke plicht vergeten, Behalve die van goeden burgerzin, Ik wil een tijdlang niets van rijmen weten, Ik ga de proza (zij 't poëtisch) in. Ik wensch u 't mooiste weer, dat u kunt vragen, Waar ik dan ook van profiteeren kan, Ik wensch u rustige tevreden dagen, Die zijn ook deel van mijn vacantieplan. Ik zal u, denk ik zoo. geen ansicht schrijven. Een kruisje erop met: kijk, hier zit ik nou; Wij zullen zonder dat wel vrinden blijven, Het speet me, als dat niet zoo wezen zou. Ik zeg u niet, waar ik me ga vermeien, Met uw permissie blijft dat mijn geheim, Ik weet alleen, 't is gauw genoeg voorbij en Ik groet u met: tot spoedig wederrijm! P. GASUS. Ernstig spoorwegongeluk in Cliina. Spoorbaan was door guerillatroepen vernield. PEKING 11 Augustus. Een verschrikke lijk spoorwegongeluk, waarbij talrijke Japan ners en Chineezen het leven hebben verloren, had plaats tusschen Tientsjau en Tsjingfeng- tien ten zuiden van Paoting. Chineesche guerillatroepen hadden hier den spoorweg vernietigd, zoodat de locomo tief en de eerste wagens van een in volle vaart naderenden trein ontspoorden. De mid delste en laatste wagens werden door een zich aan het einde van den trein bevindende tweede locomotief inelkaar gedrukt. Het aan tal dooden en gewonden is nog niet bekend. (United Press) Frederik van Eeden: Het goede groeit traag in schaduw van geringschatting. Prinses Juliana en Prins Bernhard hebben hun vacantie voor een deel in Heiligen damm (Mecklenburg) doorgebracht. Toen Prinses Beatrix voor den fotograaf moest poseeren Treinbotsing nabij Leidschendam. Wagenbestuurder licht gewond. Hedenochtend omstreeks half tien heeft op de spoorlijn Den HaagRotterdam/Hofplein een botsing plaats gehad tusschen een perso nentrein uit Den Haag en een leeg wagenstel, dat uit Rotterdam naar de remise te Leid schendam terugkeerde. De botsing, welke plaats vond nabij de re mise van de Z.H.E.S.M. te Leidschendam, kwam buitengewoon hevig aan en het mag inderdaad een wonder heeten, dat slechts de wagenbe stuurder van den personentrein lichte kwet suren opliep. De trein uit Den Haag is waar schijnlijk door den onveiligen signaal stand gereden en kwam derhalve op het linkerspoor, waar de trein uit Rot terdam naderde. De seinhuiswachter trachtte door het geven van teekens de beide wagenbestuurders te waarschu wen, doch het was reeds te laat en de treinen vlogen recht tegenover elkaar op het linkerspoor (van Den Haag uit) met een geweldigen slag tegen elkaar. De bestuurderscabines van de beide wagen stellen werden zeer zwaar beschadigd, waarbij de bestuurder van den trein uit Den Haag niet ernstige kwetsuren aan een der voeten kreeg. Het is verbazingwekkend, dat de man er levend is afgekomen, want zijn cabinet zat als een harmonica in elkaar. Het mag een geluk worden genoemd, dat de treinen op het oogenblik der botsing niet te veel vaart hadden en naar schatting slechts 30 km reden, hetgeen te begrijpen is. wanneer men weet, dat de trein uit de richting Den Haag slechts twee minuten vóór de botsing van liet station Leidschendam was vertrokken. Als de trein zijn normale snelheid had ge had, dan waren de gevolgen niet te overzien geweest, daar de trein uit Den Haag ongeveer honderd reizigers vervoerde. De materieele schade is aanzienlijk, want de beide wagenstellen wei-den zwaar beschadigd. Het opruimingswerk geschiedde zeer snel, ook al vanwege het feit, dat geen der beide trei nen derailleerde. De linkerspoorbaan was om 11 uur weer vrij. Ir. Heijligers, waarnemend hoofd-ingenieur van tractie, groep Utrecht, was spoedig ter plaatse aanwezig en stelde een onderzoek naar het gebeurde in. De bestuurder van den bezetten trein (uit Den Haag) was de leerling-wagenvoerder Worps, uit Den Haag. vond zij de felle zon niet prettig. daarna trok iets heel belangrijks haar aandacht. HEDEN: 12 PAGINA'S en tenslotte keek zij ook nog even onderzoekend naar het fototoestel. HAARLEM EN OMGEVING. Donderdagmiddag is een zevenjarig jon getje spelende in het Noorder Buiten Spaarne gevallen en verdronken. 1 Zand voort heeft smoorhitte noodig; an ders leeft de badplaats niet. 2 De Haarlemmers maken bij hun reizen in binnen- en buitenland veel gebruik van touringcars. 6 BINNENLAND. Vanmorgen heeft bij Leidschendam een treinbotsing plaats gehad. Een wagen bestuurder werd hierbij licht gewond. 1 Noord-Brabant en de Achterhoek zijn gisteren door zwaar noodweer geteisterd 3 Het gebeurde met de „Johan Maurits van Nassau" is volgens Defensie volkomen uit de lucht gegrepen. 3 BUITENLAND. De tegenstelling tusschen den Paus en het Vaticaan schijnt weer vergroot te zijn. li Een hevig bombardement op de voorste den van Hankau eischte bijna 700 doo den en gewonden. I Het Duitsche vliegtuig „Condor" heeft de non-stopvlucht BerlijnNew York in 25 uur afgelegd. 1 De Russisch Japansche wapenstilstand heeft te Tokio een aanmerkelijke op luchting teweeggebracht. 4 De Poolsche regeering is van plan haar permanenten vertegenwoordiger bij den Volkenbond terug te trekken. 4 Aan den vroegeren chef van de Duitsche Rijksweer generaal von Fritsch is het commando van het 12de regiment ar tillerie overgedragen. 4 SPORT. Bij de Europeesche zwemkampioenschap- pen plaatsten Seheffer en Van Schou wen zich in de finale 100 M. rugslag. 7 ARTIKELEN. R. P.: Eden en Churchill aan het woord in Haarlem's Dagblad. Van een specialen medewerker: Nieuwe spanning op Terschelling. G. H. W.: Prof. Leo Frobenius. n. D. Vertelling: „Een meisje met kan sen" door Suze Ondra. J. S. Visser: Het hofje van Rijke. Sport in 't kort. K. de Jong: Het elfde zomerconccrt van de H. O. V. G. J. Kalt over de orgelbespeling in de Ned. Hcrv. Kerk te Bloemendaal. De burgerlijke stand is opgenomen op pag. Voor de jeugd.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1