Zandvoort heeft smoor hitte noodig. Anders leeft de badplaats niet. VRIJDAG 12 AUGUSTUS 1938 HAASCEM'S DAGBESD 2 Niet ZOO: Maar zoo: Uitermate slecht voorseizoen. "73MER zonder zon, zonder veel felle zon, is voor Zandvoort verloren zomer. Alleen smoorhitte kan de badplaats doen leven. Als men 't nergens anders meer kan uithouden, gaat men naar zee. Eerder niet. En daarom is 't voor alle plaatsen langs onze Noord zeekust, welke van de zomergasten moeten bestaan, zulk 'n slecht jaar geweest. Wel is het seizoen nog niet ten einde, maar wat thans nog rest kan onmogelijk meer goed maken wat de maanden Juni en Juli hebben bedorven. Zandvoort kan slechts bestaan als er in drie zomermaanden vreemde lingen komen, veel vreemdelingen, vreemdelingen, die voor langeren tijd van ons prachtig strand komen genieten. En zij komen slechts als het heel mooi weer is en blijft. Stralende zonneschijn, een tempera tuur welke dichter bij de honderd dan de 80 graden F .ligt, een windje uit Westelijke richtingen, dat heeft Zandvoort noodig, dan begint Zand voort te leven en verzamelt in enkele maanden levenskrachten voor een heel jaar. En als er geen zon is, geen hitte, dan kwijnt het Hoop niet verloren. lp N toch verliest men de hoop niet, want er zijn meer slechte sei zoenen geweest, en meermalen heeft men voor moeilijkheden gestaan. En de laatste dagen van Juli en de eerste week van Augustus hebben weer moed gegeven voor 1939. Misschien, dat men dan krijgt, wat men nu gemist heeft. Van dat optimisme, dat nooit den moed op geven vertelde ons de burgemeester van Zandvoort, de heer H. van Alphen, die 1938 wel een moeilijk jaar noemde voor geheel Zandvoort, ..maar", zoo zeide hij, ,,wij zijn niet pessimistisch. De zon, welke dit jaar zoo lang op zich heeft laten wachten, is toch nog gekomen en daaruit putten wij moed, om in 1939 alles gereed te maken voor een goede ontvangst van de gasten. Bovendien is er toch ook nog een reden voor verheugenis. Men meende n.l., dat echte warme zonnige dagen niet meer voorkwamen. Dat was iets uit den ouden tijd. En nu ziet men plotseling, dat de ..ouderwetsche zo mers" nog lang niet tot de historie behooren. Zij zijn er ook nu nog en als we in 1939 een herhaling van deze prachtige dagen krijgen alleen wat meer dan dit jaar dan zult u eens zien welk een aantrekkingskracht Zandvoort voor den vreemdeling heeft." Leven van „leven". Burgemeester Van Alphen drukte het zoo kernachtig uit: „Zandvoort moet leven van „leven". Correct „leven" natuurlijk, maar toch moet er .leven" zijn. Dat wordt gestimu leerd door mooi zomerweer en door reclame, welke voor de badplaats moet worden ge maakt. Ik ben van oordeel, dat de Vereeni- ging voor Vreemdelingenverkeer dezen winter moet blijven doorwerken. Burgemeester Van Alphen. De arbeid moet niet in September afloopen. In de wintermaanden moet men voorberei dingen treffen voor het volgend jaar. Nu heeft men met veel gehaast nog veel weten te bereiken en daarom mag men verwachten, dat na gedegen voorbereiding nog veel meer zal kunnen worden bereikt. Als voorzitter van V.V.V. kan ik geen oordeel over het werk der vereeniging uitspreken, maar wel mag ik het feit vermelden, dat geen klachten zijn binnengekomen en ook daaruit kan men zekere conclusies trekken. AGENDA Heden: VRIJDAG 12 AUGUSTUS Rembrandt Theater: Harold Lloyd in „Pro fessor, pas op!", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: Broadway Melody 1938", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Het meisje met vier vaders", 2.30. 7 en 9.15 uur. Palace Familie Cinema: „De drie malle in vallers" en „Gevaarlijke documenten". 2 en 8.15 uur. Spaarne Theater: „De pioniers van het Westen" en „Kinderen zijn wreed". 8 uur. Gebouw H. K. B.: De film „Acht dagen we reldgeschiedenis". 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac Uurfilm theater: Doorloopende voor stellingen van 2.30 tot 11.30 uur. Teyler Museum, Spaarne 16. Geoplpnd op werkdagen van 11—3 uur behalve 's Maan dags. Toegang vrij. ZATERDAG 13 AUGUSTUS. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a, Geopend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 35 en 79 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. De gemeentekas is trouwens ook weigevaren bij den arbeid van V.V.V., wanneer we bijv. denken aan de opbrengst der vermakelijk heidsbelasting ingevolge verschillende door V.V.V. georganiseerde feestelijkheden. „Reden tot pessimisme is er niet. Het seizoen 1938 is niet gelukkig voor Zandvoort geweest, doch wij beginnen reeds te zorgen voor 1939", aldus besloot de heer Van Alphen het on derhoud. Eén der slechtste seizoenen rj ULK 'n slecht seizoen heb ik, 99£j geloof ik, nooit meegemaakt", zeide ons de heer C. G u n t e r s, di recteur van Groot Badhuis, „hoewel ik toch reeds tientallen jaren in het be- drijf ben. De koude in Juni is voor ons funest geweest. Want reeds toen hebben vele gasten beslo ten, om alleen wanneer het weer inderdaad voor een verblijf aan zee mooi zou worden, naar Zandvoort te gaan. Daarnaast maakte men plannen voor een buitenlandsche reis, en toen het weer begin Juli niet opknapte, werd Zandvooi-t voor dit jaar afgeschreven. Het kille voorseizoen had hen. tot groote schade van de badplaats, afgeschrikt. Thans, komen sommigen van hen nog wel naar Zandvoort, maar zij verblijven er slechts kort. Dit is ten deele ook een gevolg van het feit, dat de Nederlander alleen op de kalender reist. In Juni, Juli en Augustus trekt hij naar buiten, in de overige maanden werkt hij. Hoe mooi het ook in Mei of September kan zijn, hij gaat er niet voor een week uit. Slechts op 'n enkel mobi October-weekend zien wij hem nog eens in de badplaats". De heer Gunters vertelde ons veel frappan te feiten van de slechte resultaten, welke dit jaar heeft opgeleverd. Men heeft slechts één goede week gehad, thans is het, nu het bijna eiken dag onweert, reeds niet goed meer te noemen. En één goede week zelfs niet een heel goede, kan geen jaar goed maken. Ook de winkeliers gedupeerd. /"h NZE aandacht werd bij dit gesprek ook ge- vestigd op den terugslag welken een slecht seizoen op de winkeliers heeft. Het vorig jaar reeds waren de resultaten niet best, en dit was mede één der oorzaken, dat men niet, zooals in vroeger jaren steeds geschiedde, zeer vroegtijdig belangrijke bestellingen deed. Thans is dit niet geschied en hebben de meeste hotels en pensions hun bestellingen vastgehouden tot de gasten werkelijk kwamen. En de winkeliers zijn niet de eenigen, die 't merken wanneer er geen kamers worden inge schreven in de gastenboeken. Gaat het de hoteliers en pensionhouders goed, dan gaat 't allen in Zandvoort goed. Gaat 't de hoteliers en pensionhouders slecht, dan is een heele lijst op te maken van hen, wien 't eveneens slecht gaat. Hel achterland kwijt. WEET U wat wij in de badplaats sterk missen?" vroeg de heer Gunters ons, „dat is het achterland. Feitelijk dateert dat al van na den oorlog, maar de laatste jaren zijn de gasten uit Duitschland en Oostenrijk vrijwel totaal verdwenen tengevolge van ver schillende maatregelen der overheid aldaar. Er wordt n.l., zooals U weet, slechts een heel gering bedrag beschikbaar gesteld voor reizen naar Nederland. De daardoor ledig gekomen plaatsen zijn nog lang niet ingenomen door Nederlanders of andere vreemdelingen. Dat deze slag zwaar weegt, blijke daaruit, dat juist uit die landen vroeger vele families kwamen, die b.v. voor twee maanden bespraken. Tegen woordig bespreekt men zelfs niet meer voor langen tijd". Over het werk van Vreemdelingen verkeer was de directeur van Groot Badhuis zeer goed te spreken. Er was een groote achterstand in te halen, wat thans is geschied. Bij de reorga nisatie der vereeniging in het voor jaar heeft men niet verwacht, dat men dit jaar alle werk reeds in klin kende munt zou terugzien, maar over wat nu reeds is verricht moet men buitengewoon tevreden zijn. en het volgend jaar zal men misschien de voordeelen plukken van wat dit jaar is geschied. Erg groote tegenvaller. Uiterst, uiterst slecht was de toestand enkele weken geleden", was het oor deel van den heer J. A. C. Kruyt, directeur van Vreemdelingenverkeer. „Heel Zandvoort was in de put geraakt, als de warmte nog langer op zich had laten wachten". „Gelukkig, dat we nu nog zulk een Augus tusmaand mogen hebben. Want deze kan nog veel goed maken. Winst zal er wel niet gemaakt worden omdat het voorseizoen de menschen al te zeer in den steek heeft ge laten, doch het zal verschillenden vermoede lijk nog mogelijk zijn quitte te spelen". Voor Zandvoort is het kille weer temeer een erg groote tegenvaller geweest, want het bureau van V.V.V. had in het begin van het jaar juist een groot aantal aanvragen van pensions, hotels, gemeubileerde kamers en huizen ontvangen. Wannneer het weer ook maar iets had meegewerkt, had men op een goed seizoen mogen rekenen. Thans hoopt men, dat het mooie weer zonder onweers buien zal terugkeeren en nog enkele weken zal aanhouden. goed seizoen mogen rekenen. Daar het aantal gevraagde inlichtingen ongeveer 25 procent grooter was dan vorig jaar. was ook voor de V.V.V. het slechte weer een groote tegenval ler. Want men had juist gehoopt, dat het aantal gasten dit jaar een stijging zou heb ben vertoond. Dit heeft niet zoo mogen zijn, maar uit de verschillende gesprek ken is ons duidelijk gebleken, dat men niet bij de pakken zal gaan neer zitten. Integendeel. Ook nu merkt men niets van de moeilijke tijden, welke de Zandvoorters te doorworste len hebben gehad. Als de zon brandt, begint Zandvoort en de Zandvoorter te leven en biedt den vacantieganger wat hij wenscht: een vroolijken, pret- tigen tijd, zonder zorgen. Dubbel wielstel van vrachtauto gebroken. Verkeer op den Wagenweg drie uur gestremd. Donderdagmiddag half drie reed een vracht auto met aanhangwagen, komende van Hoek van Holland en op weg naar Amsterdam, over den Wagenweg. De vrachtauto was geladen met 7000 en de aanhangwagen met 5000 K.G. sinaasappelen. Dicht bij het Plein brak een dubbel wielstel van de vrachtauto, doordat de schroeven losschoten. Het groote verkeer werd zóózeer belemmerd, dat de politie genoodzaakt was, het verkeer gedurende de reparatiewerk zaamheden via het Florapark om te leggen. Eerst te half zes kon de Wagenweg weer be reden worden Het regeeringsjubileum van de Koningin. De Anegang wordt versierd. Door bijna algemeene samenwerking der winkeliers in de Anegang wordt deze bij de a.s. feesten ter gelegenheid van het regee ringsjubileum van de Koningin smaakvol ver sierd. De kunstschilder Jan Kraakman heeft een moderne vlaggenversiering ontworpen, waar tusschenin nationale en stedelijke wapens zul len prijken. Het geheel zal een bijzonder fraai en feestelijk aanzien geven. WISSELKOERSEN AMSTERDAM 12.— uur Londen 8.951/16 Berlijn 73.50 Parijs 5.00 1/8 Brussel 30.95 Zwitserland 42.03 Kopenhagen 39.95 Stockholm 46.15 Oslo 44.98 New York 1.83 5/8 Praag 6.34. Italië, a. vrije lire 9.70, b. reislire 8.60. c. bankpapier 7.97 1/2. AANBESTEDING. Hedenmorgen werd door den Rijkswater staat te Haarlem aanbesteed:: het maken van beschoeiingen van damwandijzer in de ha ven van Terschelling met bijkomende werken De raming bedroeg f 30.000. Het laagst werd ingeschreven door den heer P. de Pater Pzn.. te Waddingsveen, voor f 29,792. NOORDERB AD-ZAND VOORT ZATERDAG en ZONDAG 13 en 14 AUGUSTUS 's namiddags 3 uur GROOTE KINBERVOORSTELLÏNGEr (POPPENKAST, CLOWNS, ACROBATEN, BALLON-OPSTIJGINGEN) ZATERDAG- en ZONDAGAVOND in café-dancing Orkest MARCEL DUFRESNE. In zee PLANKING-, BOOT- en ZEE-GLIJBAAN. 31 AUGUSTUS GROOTE HINDERNIS ZWEMWEDSTRIJDEN voor gasten van 550 jaar. (Adv. Ingez. Medj Felle taal aan het graf van Bayerle. Sudeten Duitschers klagen „het systeem" aan. HARTM ANITZ11 Augustus. Op het kerkhof van Gutwasser is heden middag in tegenwoordigheid van een groot aantal afdeelingen der forma- ties der Sudeten Duitsche partij het stoffelijk overschot van den tijdens een incident omgekomen Sudeten Duitscher Wenzel Bayerle ter aarde besteld. Senator Ludwig Frank sprak een rede voering uit, waarin hij om. zeide: „Aan het open graf klaag ik een systeem aan, dat onwettigheden door verdraaiing van feiten verhult om naar buiten een ander beeld te geven dan in overeenstemming is met de waarheid. Ik klaag een systeem aan, dat in plaats van de verzoening der volken den haat dient, dat duldt dat de haat wordt aange wakkerd tot moord, een systeem van poli tieke justitie, dat jegens de Sudeten-Duit- schers met alle strengheid wordt gehand haafd, doch dat men jegens de tegenstanders der Sudeten Duitschers mild doet optre den De plaatsvervanger van Konrad Henlein, Karl Hermann Frank, zeide vervolgens o.a.: „Sinds den dag, waarop de Praagsche re geering speciale maatregelen voor ons uit vaardigde, is dit de derde bloedgetuige voor Duitsch recht en voor het Duitsqhe nationaal- socialisme in dit land. De grootheid van dit offer en de rechtloosheid van den laffen, rooden moord kan niet verkleind worden door de leugenachtigheid van Tsjechische en Joodse he dagbladen. Ook een staatszender kan de schuld van een systeem voor ons en de geheele wereld niet krachteloos maken door te probeeren een laffe moord voor te stellen als een gewone twist in een café tus- schen leden van Duitsche partijen. De moord is een gevolg van dat mateloos opruiende systeem, dat op 21 Mei als Hussitis- me zijn hoofd heeft opgestoken in ons Duit sche vaderland en dat een bondgenootschap sloot met Marxistische moordenaars voor een vernietLgingsstrijd tegen alles, wat zich uit sprak voor het Duitsche wezen en daarmede voor het nationaal-socialisme Wij echter vreezen den dood niet. Waar er één valt, treden duizenden op zijn plaats". (D.NB.) GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Inlichtingen aan het Bureau van Politie Smedcstraat uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Bril, v. Kampen Camphuysstraat 19; Radia- teurdop. de Veer, Byzanthiumstraat 49: Hor logeglas, v. Oosten, Lijsterstraat 7; Blauwe regenjas, Schmersal, Iepenstraat 18; Porte feuille m. inh. t. n. A. Cohen, A'dam, Politie bureau Smedestraat; Portemonnaie, Van Viersen, Korte Lakenstraat 24 rood; Poeder doos, v. Kempen. Camphuysstraat 19; Por tefeuille m. inh., Lasanne v. d. Hulst. Stations weg 168, Hillegom; Rijwielplaatje, Delfsma, Jan Luyckenstraat 55: Gouden ring. Kok- Gouw, Weteringkade 28; Sierspeld, Schneider v. d. Vinnestraat 16; Bruin dekzeil. Brun- sting, Voorhelmstraat 35, Zweep, Boucart Damaststraat 23. De heer Robin 80 jaar. Zondag a.s. hoopt de heer H.S.P. Robin. Brouwerskade 25. zijn tachtigsten geboortedag te herdenken. Zeven en dertig en een half jaar was hij werkzaam bij de firma Joh. Enschedé en Zonen, alhier,. In 1903 werd hem de orde van van Oranje Nassau in zilver toegekend. In 1911 heeft hij de firma Enschedé verlaten. Van 1914 tot en met 1918 was hij werkzaam bij de heer Stinis. Hij heeft zich, met zooveel anderen, geheel ge geven om den nood van de Belgische vluchtelingen zoo veel mogelijk te verzachten. Velen zullen hem daarvoor nog dankbaar zijn. Daarna was hij tal van jaren plaatselijk agent van het Auteurs Bureau „Pedro Clig- nett". Vele Haarlemmers zullen hem als zoo danig ook nog herinneren. VOETBAL. Bondselftal tegen buitenlandsche club. Op 7 September te Amsterdam. Ter gelegenheid van het regeeringsjubi leum van H. M. de Koningin zal op Woens dag 7 September, des avonds acht uur, in het Amsterdamsche Stadion een voetbalwedstrijd worden gespeeld tusschen een Bondselftal en een nog nader bekend te maken tegenpartij Er zijn hiervoor populaire prijzen vastgesteld. De toegangskaarten zullen aan verschillende voorverkoop-adressen te Amsterdam ver krijgbaar zijn. KEGELEN. Kegelclub Phoenix 50 jaar. Op 1 Februari 1939 zal het vijftig jaar sele- den zijn, dat de Haarlemsche Keeelclub „Phoe nix" werd opgericht, door wijlen de heeren H. van Breemen Hzn., J. de Lange en J. O. Brinkmann. De eerste voorzitter was de heer H. van Breemen Hzn,; de tegenwoordige voorzitter is de heer H. Dau- dey. De club, die op de banen in Café-Restau rant Brinkmann speelt, bestaat op het oogen- blik uit twaalf leden. Vooral wijlen de heer B. Groenewegen, die van 1909—1929 voorzitter is geweest heeft aan de club groote dien sten bewezen. Het ligt in het voorne men van het bestuur, dit gouden jubileum slechts in intlemen kring te herdenken. De Bilt voorspelt: Zwakken tot matigen Noordwestelijken wind. meest zwaar bewolkt met waar schijnlijk eenigen regen of onweer, later iets koeler. BAROMETERSTAND Hoogste 765.1 m.M. te Valentia. Laagste 750.1 m.M. te Isafjord. De hooge druk in het Zuidwesten op den Oceaan komt naderbij. Valentia meldde van morgen met 765,1 m.M. den hoogsten baro meterstand. Het gebied van hoogen luchtdruk over Scandinavië en het Oostzeegebied nam verder in beteekenis af. De depressie bij IJs land veranderde weinig. Het warme zomer weer hield rond de Oostzee nog aan. Overigens is het weer op het vasteland van West-Europa nog vrij warm. bij zwakken veranderlijken wind. De bewolking is meest zwaar, met plaat selijk regen, terwijl in den loop van den dag ook onweer te wachten is. Op de Britsche eilanden is het weer vrij koel. de wind is matig uit Noordwest, de be wolking zwaar Er werd vanmorgen langs de Oostkust veel mist waargenomen. Verwacht wordt, dat de wind ook in onze omgeving uit het Noordwesten zal gaan waaien, met zwakke tot matige kracht. Voor morgen wordt meest zware bewolking verwacht, met nog regen of onweersbuien. Het weer zal aanvankelijk nog vrij warm zijp, docli later koeler worden. BAROMETERSTAND Vorige stand 763 m.M. Stand van heden 760 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van: Fa. KEIP. Opticiens Gr. Houtstr. 137 Tel. 11640 HOOG WATER TE ZANDVOORT Zaterdag v.m. 4.59 uur; n.m. 17.23 uur. Strand berijdbaar van 10.0015.30 uur. Belangrijke telefoonnummers: Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht; 14141. Het regeeriiigsjubileum van de Koningin. Kerkelijke viering in het bisdom Haarlem. De Bisschop van Haarlem heeft voorgeschre ven dat, ter gelegenheid van het regeerings jubileum van de Koningin, op Dinsdag 6 Sep- ber in alle kerken en kapellen, waarover een Rector is aangesteld (voor zoover zulks ge voegelijk kan) een gezongen H. Mis tot boven staande intentie zal worden opgedragen, waarna het Te Deum zal worden gezongen met de gebruikelijke gebeden voor de Koningin: „Domme, salvam fac". Op de plaatsen, waar men aan een avond oefening de voorkeur zou geven, zal op Maan dagavond 5 Sept. een Danklof worden gehou den met Te Deum en de gebruikelijke gebeden voor de Koningin: „Domine, salvam fac". Persoonlijk zal de Bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers. op 5 September, des avonds te 8 uur, een Pontificaal Lof met Te Deum celebreeren in de Kathedraal „St. Bavo". „De Lichthoeve" 15 jaar. Een paar dagen geleden hebben we mede gedeeld dat het bekende Kindertehuis „De Lichthoeve" aan de Kweekerslaan te Sant poort heden vijftien jaar bestaat. Om zuinig heidsreden kon daar natuurlijk geen groot feest voor georganiseerd worden, maar de Zusters hebben toch den wensch gekoesterd, dat ze in de gelegenheid gesteld zouden wor den. de kinderen op dezen warmen dag met een ijsje te verblijden. Die wensch is, dank zij de vriendelijke belangstelling van één on zer lezers, in vervulling gegaan. Ook van andere zijden werden eenige geschenken ont vangen, maar vooral veel bloemen, zoodat er op de .Lichthoeve" een recht feestelijke stem ming heerscht. En de dag is nog niet voorbij. De kans is dus heel groot, dat er nog meer tastbare bewijzen van meeleven zullen binnen komen. Zooals onze lezers weten, zullen de kinderen vanavond, als het weer dit tenminste toelaat, op het terrein achter het huis met allerlei attracties worden bezig gehouden. DE GED. OUDE GRACHT WORDT „GESPLIT". Op het wegdek van het gedeelte Gedempte Oude Gracht tusschen het Spaarne en de Kleine Houtstraat, dat het vorige jaar van een ruw asphaltdek werd voorzien, is thans een laagje z.g. „spilt" aangebracht, een preparaat, dat tevens als antl-slipmiddel goede diensten bewijst. DE „PRINSES JULIANA" MET ZWITSERSCHE TOURISTEN AAN BOORD Hedenmorgen voer het opleidingsschip „Prinses Juliana" via het Spaarne door onze stad. Het droeg de Zwitsersche vlag in top, ten teeken dat er Zwitsersche touristen aan boord waren. VEREENIGING TOT VEREDELING VAN HET AMBACHT. Geslaagde Candida ten voor de in de week van 2530 Juli 1938 te Utrecht gehouden examens voor meester en gezel: Plaat- en smidsbankwerker en vuurwerker gezel: M. W. van Puyfelik, Haarlem. Huisschilderen. Gezel: P. B. G. D. Hagebout Haarlem. Automonteeren. Gezel: J. J. Bouckaert, Haar lem, J. P. Sprayt, Haarlem. SPAARNDAM CONCERT OP DE WESTKOLK. Het Fanfarecorps „Kunstkring", dir. Peter Wit zal Zondag a.s. een concert geven op de Westkolk des avonds van 8 tot 10 uur. Vooraf zal een rondgang door het dorp worden gemaakt als oefening voor het a.s. regeeringsjubileum. Programma: Deathor Glory R. B. Hall. Au Pays d'Abd-El-Kader P. A. Vidal. Sobre Las Olas J. Rosas. The Great Little Army J. Alford. Pauze. Reims p. Andrieu. Fete de Nuit Deneufbourg. Marche du Heros Nicholls.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 2