I4AT/H jttlIHïïN Ochtendbeurs Amsterdam De uitvoer van visch nam in aanmerkelijk toe. 1937 VRIJDAG 12 AUGUSTUS 1938 HAARDEM'S DAGBE'A'D 10 Springpatroon in een kachel geworpen. Ontploffing eischt drie slachtoffers. MILAAN. 12 Aug. (Ü.N.B.) In een dorp in Toscane heeft een kind een springpatroon ge vonden. Het nam dit gevaarlijke speelgoed mee naar huis en wierp het in de kachel, waardoor de patroon ontplofte. De moeder en twee kinderen werden gedood, een kind werd ernstig gewond. De „Manchester Guardian" over de militaire maatregelen in Duitscliland. Niets wijst op algemeene mobilisatie. De ..Manchester Guardian" schrijft over de berichten over militaire maatregelen, welke door de regeeringen van Frankrijk en Enge land worden ontvangen, dat niets er op wijst, dat Duitschland een algemeene mobilisatie zou voorbereiden. Het is niet te ontkennen, dat een groot deel van het volk voor een op treden van het leger is, doch men heeft geen bewijs, dat dit deel de overwinning zal be halen. Zooals steeds ligt de eindbeslissing bij Adolf Hitler en deze heeft zich nooit uitge sproken ten gunste van een oorlog. Zweden verklaart den meeuwen den oorlog. Haar eieren worden gesteriliseerd. De Zweedsche autoriteiten zijn een mee- doogenloozen strijd tegen de meeuwen be gonnen en alleen in de gebieden van Bie- kinge en Wallo zijn in enkele dagen 7.0000 meeuweneieren door inspuiting met vergift gesteriliseerd. Deze methode komt sommigen misschien een beetje merkwaardig voor, daar men zou kunnen denken, dat het toch veel gemakkelijker zou zijn de meeuweneieren stuk te slaan. Maar als de fneeuw bemerkt dat zijn eieren vernield zijn. legt ze voor een tweeden keer eieren. De door gift gedoode eieren worden echter bebroed en als de meeu wen bemerken, dat de dieren dood zijn. is de broedtijd voorbij. Het vernietigen van de meeuwen is noodzakelijk, daar de vogels diep het land binnen dringen en boomgaarden en velden vernielen. Bemanning van de „Condor" ver heugd over de hartelijke ontvangst. NEW YORK, 12 Aug. (D.N.B.) In een on derhoud met .den vertegenwoordiger van het D.N.B. te New York heeft de bestuurder van het .Corttlor'"-vliegtuig. Henke, verklaard, dat hij zijn opdracht heeft vervuld. Het weer boven den Oceaan was goed, doch bij New Found- land kreeg men tegenwind. Het toestel heeft de tocht zonder moeilijkheden doorstaan. Op het 6397 K.M. lange traject is 9000 liter brand stof verbruikt. Kort na de landing te New York hebben kapitein Henke en kapitein von Moreau. de beide leiders van de vlucht, zich onmiddellijk in verbinding gesteld met generaal Udet. den chef van het technische bureau van het ministerie van luchtvaart. Zij deelden mede. dat zij nog brandstof genoeg hadden voor drie uur vliegen. Zij waren verheugd over de hartelijke ont vangst door de Amerikanen en deelden verder mede. dat Duitsche en Amerikaansche meca niciens het vliegtuig nauwkeurig verzorgen en van brandstof voorzien, voor den terugtocht. Bommen in de internationale nederzetting te Sjanghai. „Het Bataljon des Doods" dreigt met honger staking. SJANGHAI, 12 Augustus (Reuter). Van ochtend zijn in de internationale nederzetting drie bommen geworpen, waardoor twee Chi- neezen werden gedood en vijftien gewond. De bommen werden allen geworpen naar Japan- sche instellingen, nl. twee fabrieken en een politiebureau, doch geen enkele Japanner werd getroffen. Twee leden van het Bataljon des Doods", dat gisteren is gaan muiten, zijn vannacht in het ziekenhuis overleden. De overigen dreigen in hongerstakin gte gaan uit protest tegen de incidenten van gisteren. DE REIS DER HAARLEMSCHE ESPERANTISTEN NAAR NOORD-JUTLAND. Men schrijft ons verder over de reis der Haarlemsche Esperantisten naar Jutland: Met groote voldoening mogen de Haarlem sche Esperantisten terugzien op de zoo vol komen geslaagde tweede studiereis naar de geestverwanten in Noord-Jutland. De buitengewone hartelijkheid, waarmee onze reizigers ginds alom ontvangen werden, de sympathieke belangstelling, welke de auto riteiten voor ons bezoek aan den dag legden, de vriendelijke medewerking van allen, schen ken ons de overtuiging, dat Himmerland voor onze cultureele beweging gewonnen is. De Deensche vrienden, die eenige weken geleden in Haarlem vertoefden, verzochten ons nog eens nadrukkelijk hun dank over te brengen voor de hartelijke gastvrijheid, hün door Haarlem's ingezetenen geboden. Zaterdags bij ons vertrek werd ons nog de stellige be lofte afgedwongen, het volgend jaar met alle Haarlemsche pleegouders en hun gezinnen, naar Himmerland te komen, om dan min stens gedurende eene halve maand de gasten te ziin der Deensche families! Het is ondoenlijk, alles te memoreeren, wat ons daar ginds geboden is: de verrukkelijke wandeltochten door de bosschen. de menig vuldige uitstapjes langs de Lümfjord naar de bekoorlijke badplaatsjes, de excursies door de ..binnenlanden", naar de oeroude kasteel ruïnen. eenmaal bewoond door de geduchte Noormannen! Hoofdzaak is voor ons: de opzet van onze reis. bij te dragen tot de ver broedering der volken, is volkomen geslaagd. Met geestdrift zullen wij ons blijven wijden aan onzen moeilijken, maar verheven cultv- reelen arbeid. De zetel van de stichting „Nationaal Centrum" geopend. Rede van Minister Romme. In tegenwoordigheid van Z. K. H. Prins Bernhard heeft de minister van sociale zaken, prof. mr. C. P. Romme hedenmorgen den zetel der stichting „Nationaal Centrum" ge opend. Precies 11 uur kwam Prins Bernhard met zijn secretaris, jhr. mr. C. Dedel, in een open hofauto op huize Schoonoord, den zetel van „Nationaal Centrum" aan. waar hij werd ver welkomd door den voorzitter der stichting. R. F. C. baron Bentinck. opperstalmeester van H. M. de Koningin. De Prins begaf zich naar de ontvangstsalon van deze prachtige bezitting aan den Driebergschenweg gele gen, welke eigendom is van mevrouw J. D. van Romondt Visbaronesse Quarles de Quarles, vice-voorzitster van „Nationaal Centrum". Hier onderhield de Prins zich en kele oogenblikken met minister Romme. den commissaris der koningin in de provincie Utrecht, jhr. mr. dr. L. H. N. Bosch Ridder van Rosenthal, den burgemeester van Utrecht, mr. Ter Pelkwijk, de leden van den Raad van Bijstand en van het bestuur der stichting. Daarna begaf Z. K. H. zich naar het park. achter het huis, waar op het gazon de genoodigden verzameld waren. Een orkest van Zeister musici, onder leiding van Hans Buiskool, speelde zachtjes het „Wilhelmus". Na het spelen van het volkslied nam het ge zelschap plaats op de stoelen, die op het ga zon waren neergezet. Prins Bernhard was gezeten tusschen minister Romme en den mi nister van staat, jhr. mr. F, Beelaerts van Blokland, vice-president van den Raad van State. De voorzitter, baron Bentinck hield vervol gens een rede, waarin hij het een en ander mededeelde over het ontstaan der stichting en het doel dat zij beoogt. Hierna verkreeg minister Romme het woord. Nu minister Colijn evenwel zelf verhinderd is, moge ik, aldus de Minister, namens de Nederlandsche regeering trachten, met en kele woorden weer te geven, hoe wij over den arbeid, dien de stichting zich heeft gesteld, denken. Dit doel wordt omschreven in art. 2 van de statuten, waarin is neergelegd dat men zich wil richten op het bevorderen van de nationale gedachte in den ruimsten zin des woords en op het samenbinden van die orga nisaties in ons land. die op nationalen grond slag staan. Zeer belangrijk is ook de verkla ring, welke in hetzelfde artikel van de sta tuten is neergelegd, n.l. dat de stichting staat op godsdienstigen grondslag, waarin de erkenning dus ligt opgesloten dat God al machtig de bron is van alle gezag. Zij. die deze stichting in het leven hebben geroepen, hebben zoo goed begrepen, dat, w>I men het Nederlandsche volk zooveel mogelijk behoeden voor de kwade invloeden van bin nen en van buiten, dat noodig is. dat wij in nerlijk zoo sterk mogelijk zijn, want op vele en velerlei wijzen wordt gepoogd het gezonde karakter van ons volk aan te tasten, waarbij men, nu de werkloosheid zoo velen teistert een geschikten voedingsbodem daartoe meent aan zich dienstbaar te kunnen maken Veel kan de mensch echter zich voorne- Pien weinig kan hij doen, wanneer hem de kracht van boven niet wordt gegeven. Met den wensch, dat de resultaten van uwen ar beid zullen doorwerken voor heel ons volk dat zich bij arbeid als dezen zoo een voelt met het Huis van Oranje, verklaar ik huize schoonoord, het centrum van uw arbeid, voor geopend. Na de redevoeringen speelde het orkest an dermaal het „Wilhelmus". Een aantal dames en heeren uit den omtrek voerde op het gazon een openluchtspel uit dat getiteld is „Een en Ondeelbaar" en geschreven is door dr. P. H Schroder. Uit een vliegtuig van Schiphol naar Zeist gevlogen, werden anjers op het gazon gestrooid- De genoodigden hebben daarna deel geno men aan een landelijk noenmaal, waarna zij zich per auto's naar het kasteel Hardenbroek, het eerste steunpunt van „Nationaal Centrum" begaven, welk steunpunt door den Commis saris der Koningin in de provincie Utrecht is geopend. VOORBEURS TE AMSTERDAM. De internationale wisselmarkt is op het oogenblik weer vol geruchten, of deze geruch ten, die telkens van ongeveer denzelfden in houd zijn, al of niet een ondergrond van waarheid hebben, kan in het midden worden gelaten, maar zij missen hun invloed toch niet en roepen een atmospheer van nervosi teit te voorschijn. Onzekerheid op monetair gebied gaat op het oogenblik hand in hand met vraag naar dollars en het aantrekken van de aan dit ruilmiddel gekoppelde deviezen terwijl daartegenover het pond, de Fransche franc en de daarmee geallieerde valuta's een neiging tot achteruitloopen aan den dag leg gen. De egalisatiefondsen blijven echter op hun hoede en waken er voor dat zich onge- wenschte afwijkingen voordoen, zoodat de koersen der toonaangevende munteenheden vrij goed onder controle worden gehouden. De Britsche ponden waren hedenmor gen overigens wederom aan den weifelen den kant en bewogen zich voornamelijk rond om 8.95, waarbij later op den ochtend in hoofdzaak werd behandeld tegen 8.95 a 8.95 1/8. Het Nederlandsche egalisatiefonds bleef afzijdig. De dollars waren vast gestemd en werden verhandeld tegen 1.83 7/16 a 1.83 11/16. Fransche francs hadden een ge drukt voorkomen en golden 5.00 a 5.00 1/4, met een disagio voor. termijnfrancs van circa 5 cents voor 1 maand en 15 cents voor 3 maan den. Belga's waren prijshoudend en bedongen 30,93 a 30,98. Het disagio voor termijn-Bel ga's beliep circa 11 cents voor 1 maand en 50 cents voor 3 maanden. Zwitsersche francs waren 21.01 a 42,05, Duitsche marken 73.47 a 73,53. Het niet-officieele vroegbeurseffectenver- keer was kalm. De reactie in Wallstreet veroor zaakte voor de Amerikaansche fondsen vrij wel over de geheele linie lager koersen. Ook de locale waarden waren aan den gedrukten kant. Koersen van de Ochtendbeurs te Amster dam van heden van 10.30 uur tot 11.25 uur. Kon. Olie 344 H. V. A. 47071 Vergde Vorstenl, 83. Amst. Rubber 2301 Philips 246—7 AKU 45 14—6 Unilever 156 Beth. Steel 42H5.8 U. S. Steel 43 9 164 Republic Steel 13 5/83/4 Anaconda 25 5/8—13/16 Shell 1214 General Niston 343/8 Nieuwe successen der Spaansche nationalisten. SARAGOSSA, 12 Augustus. De positie der republikeinen wordt steeds onhoudbaarder, aldus de inlichtingen die hier verstrekt wor den. Ten Zuid-Oosten van Gandesa en ook ten Noorden van Fayon zijn de nationalisten verder opgerukt. Na een grooten aanval der vliegtuigen op de linies der republikeinen trokken de vliegtuigen een rookscherm op, waardoor de infanterie in de gelegenheid was onbelemmerd op te rukken en diep door te dringen in de vijandelijke linies. Het meeste succes heeft de rechtervletigel gehad, die op Miravet aanrukt en de repu blikeinen met volledige omsingeling bedreigt. Daar waren de verliezen der republikeinen vrijwel zoo groot als tusschen Mequinenza en Fayon. Volgens het communiqué van Salamanca zijn de republikeinen uit den Sierra de Santa Magdalena geheel verjaagd, de laatste ver dedigers zijn geheel vernietigd. In den sector van Balaguer hebben „schermutselingen" plaats gehad, op den oever van de Segre bij Villa Nueva de la Barca hebben de nationa listen vijandelijke aanvallen afgeslagen. Het communiqué besluit met de mededeeling: „In de laatste twee dagen hebben de na tionalisten 1750 vierkanten kilometer ver overd en de lijn Puerto Llano Val de Caballe- ros. Sierra Dela Rio Zujar bereikt. Het communiqué van Barcelona geeft toe, dat de posities op den rechter Segre-oever geleden hebben en dat de nationalisten met groote opofferingen hun linies hebben ver beterd. Deze mededeeling wordt echter voor afgegaan door het bericht omtrent een succes der republikeinen bij Sort, e'en plaatsje on geveer 45 K.M. van de Fransche grens. (United Press). EXAMENS. ENGELSCH L. O. Geslaagd mej. J. S. H. Jansen, Haarlem en de heer P. J. Rijpstra, Haarlem. NEDERLANDSCHE VEREENIGING TOT BEVORDERING DER DANSKUNST. De Nederlandsche Vereeniging tot bevorde ring der danskunst hield te Amsterdam van 9 tot 11 Augustus haar 66e algemeene leden vergadering. Het bestuur werd als volgt samengesteld: S. Martin. Haarlem, voorzitter: S. van Stra tum, Groningen, secretaris: I. D. Meijer, Rot terdam. penningmeester; J. B. Polak, Den Helder, bibliothecaris en A. Th. M. v. Erp, Den- Haag, commissaris. BURGERLIJKE STAND. HAARLEM. 12 Aug. 1933 Getrouwd: 12 Augustus: J. Campen en H. W. Gorselink. Bevallen: 11 Aug.: J. L. Heerze—ter Mors. d. 12 Aug. M. J. Mazee-Deinum, z. D. van Wees-van Zutphen, z. J. M. van Buuren- Horsten, z. Overleden: 11 Aug.: F. C. de Vries, 7 jaar, ZANDVOORT ZATERDAG: GROOTE REDDINGS DEMONSTRATIES. Het zal a.s. Zaterdag, dus morgen, te Zand- voort des avonds op het strand zeer druk zijn, want dan begint te half acht een der groot ste demonstraties op het gebied van het red dingswezen langs onze kust en daarom heeft de V.V.V. ons verzocht nog eens de aandacht op dit gebeuren te vestigen. Des middags te vier uur: zeilwedstrijden van de aanwezige plezierbootjes met passagiers en te half vijf uur: handicap-races, waarbij door dezelfde bootjes te water gelaten boeien zoowel aan stuur: als aan bakboord moeten worden ge nomen. HET AANZICHT VAN HET KOPSTATION WORDT VERFRAAID. Door verschillende conferenties tusschen de vereeniging voor vreemdelingenverkeer, de Ned. Spoorwegen, de Ned. Heidemaa.tschappij en de werkverschaffing zal een prachtige verbetering tot stand gebracht kunnen wor den aan de zuidzijde van het spoorwegper ron en een gedeelte van de lijn, onmiddellijk grenzende aan het station. De reiziger, die Zandvoort verlaat of met den trein binnen komt zal binnenkort het laatste gedeelte voor het kopstation geheel veranderd zien. Het is bekend, dat de achterzijde der huizen, liggen de aan dezen lijn tusschen het station en den overweg aan de verlengde Haltestraat niet altijd een fraai gezicht opleveren. De strook grond gelegen aan dit gedeelte van den spoorbaan zal een halve Meter worden afge graven en daarna met goede teeltaarde wor den aangevuld. Het ligt in de bedoeling op deze teeltaarde heesters en wellicht andere gewassen te doen groeien. Het werk zal in werkverschaffing worden uitgevoerd. De Ned. Sierteeltcentrale zal bepalen, aan de hand van de verschillende omstandigheden van kli maat e. d., welke heesters zich het beste lee- nen voor deze verfraaiing. De daartoe be- noodigde aarde is reeds ter plaatse aange voerd en een dezer dagen zal men met deze verfraaiing aanvangen. HAARLEMMERMEER HET ORANJEFEEST BIJ DEN HILLEGOMMERDIJK. Donderdag werd op het aan den Venneper- weg nabij den Hillegommerdijk gelegen ter rein van den heer De Kooker het door het comité „Beatrix" georganiseerde Oranjefeest ter gelegenheid van het 40-jarig Regeerings- jubileum van de Koningin voortgezet. Voor dc kinderen waren het 's morgens weder genotvolle uren toen ze de traktatie bons konden nemen en zich weder met eenige spelen konden vermaken. De volksspelen, die 's middags onder groote belangstelling gehouden werden, hadden een vlot en aangenaam verloop. De kinderwagen race voor dames was een ware attractie en bracht de lachspieren geweldig in beweging. Ook de traditioneele „Ringrijden-nummers", waarvoor veel animo bestond, liepen als een belangrijk deel van het programma, naar wensch van stapel. Na afloop der volksspelen werden de uit luxe voorwerpen bestaande prijzen in de be- stuurstent aan de winnaars uitgereikt. Het tot slot gegeven avondfeest spande de kroon, zoodat jong en oud en in 't bijzonder het comité met voldoening kunnen terugzien op dit Oranjefeest IJMUIDEN. De trawlvisscherij gaf een vooruitgang te zien. Waarde van de export was ruim 3i millioen hooger. VöRSCHENEN is het verslag over de visscherij gedurende het jaar 1937. Evenals vorige jaren bevat het verslag een beknopt overzicht van de uitkomsten van de verschillende takken van visscherij. Ver der maakt het melding van hetgeen in 1937 van regeeringswege is geschied ter bevordering van de visscherij, alsmede van de in 1937 door de Rijksinstituten voor Visscherijonderzoek en het Nederlandsche Visscherij-proefstation verrichte werkzaamheden en onderzoekin gen, terwijl ook eenige mededeelingen zijn opgenomen omtrent den dienst der Neder landsche haringcontröle. In het algemeen overzicht worden de uitkomsten van het visscherij- bedrijf en de uitvoer van visch naar de verschillende landen besproken, in het bijzonder de uitvoer naar Duitsch land, België, Frankrijk en Groot- Brittannië. Hieruit blijkt, dat de waarde van den totalen uitvoer van visch en vis- scherijproducten, bij 1936 vergeleken, ruim 3,7 millioen gulden hooger was. De in totaal uitgevoerde hoeveel heid was ruim 35,8 millioen K.G. (bruto) grooter. Voor een groot deel was dit te danken aan de omstandig heid. dat de uitgevoerde hoeveelheid (bruto) en de waarde van pekel- en steurharing weer belangrijk hooger waren dan in het vorige jaar nl. rond 17.363.000 K.G. (bruto) en rond f 1.530.000 Van versche zeevisch waren zoo wel de uitgevoerde hoeveelheid (bru to) als de waarde ervan eveneens grooter dan in 1936. De verzending hiervan naar Duitschland, België en Groot-Brittannië nam vrij belangrijk toe. De uitvoer van versche zeevisch naar Frankrijk was evenwel kleiner dan in 1936. Van de overige visscherij-producten wordt vermeld, dat van bijna alle posten de uitge voerde hoeveelheden en de waarde, vergele ken bij 1936, grooter waren. De stijging was vooral belangrijk bij de posten versche en met zout besprenkelde haring, bokking (alle soorten), versche, gezouten, of gerookte zalm, oesters, oesterbroed en zaaigoed, mosselen en mosselzaad, versche zeekreeften en iangousten en geconserveerde visch, schaal- en schelp dieren. Verder vermeldt het verslag, dat de verbetering in het trawlvisscherij- bedrijf, die aan het einde van 1936 merkbaar was, zich vooral in de eerste helft van 1937 heeft voortgezet en hoewel over het algemeen in de twee de helft van het jaar 1937 de omstan digheden weder ongunstiger werden en de financieele uitkomsten vooral in de laatste maanden, mede door de zwaar drukkende vaste lasten en de stijging der productiekosten (kolen, visscherij -materiaal, scheepsbenoo- digdheden) onbevredigend waren, kon toch worden geconstateerd, dat het jaar 1937 bij 1936 vergeleken een vooruitgang te zien gaf. Van de drijfnetvisscherij op haring wordt vermeld, dat deze door van regeeringswege .etroffen maatregelen weer op beperkte schaal werd uitgeoefend. Reeds in het begin van de teelt bleek echter, dat er veel haring te van gen was en al vrij spoedig waren de aanvoe ren zeer ruim. Tot einde November, toen de teelt beëindigd werd, waren de aanvoeren bijna onafgebroken zeer overvloedig en ge regeld aanmerkelijk grooter dan in het vo rige jaar, niettegenstaande de aanvoeren toen toch ook reeds zeer ruim konden worden ge noemd. De drijfnetvisscherijvloot bracht rond 15 millioen K.G. versche haring aan, of bijna driemaal zooveel als in het vorige jaar. Onbevredigende haringprijzen. De haringprijzen waren echter reeds vroeg in het seizoen onbevredigend en naarmate de aanvoeren ruimer werden, daalden de prijzen en konden zich slechts op een zoo laag peil handhaven, dat mede in verband met de stijging der exploitatiekosten, van loonende uitkomsten voor het bedrijf geen sprake was. Ook voor de versche haring waren de prijzen aanmerkelijk lager dan in het vorige jaar. De beugvisscherij was volgens het verslag van nog geringer beteekenis dan in 1936 ter wijl omtrent de visscherij met de zeevischze- gen wordt vermeldt, dat deze visscherij," die hoofdzakelijk plaats vond in de maanden Mei tot en met Augustus, minder druk werd uit geoefend dan in het vorige jaar. Aan het einde van 1937 waren voor de zee- en kustvisscherij 3394 vaartuigen ingeschre ven met een bruto-inhoud van 260.303 kub. meter tegen 3443 vaartuigen met een bruto- inhoud van 260.807 kub. meter aan het einde van 1936. In 1937 zijn door Nederlandsche visschers hier te lande in totaal aangevoerd rond 256.086.700 K.G. visch, schaal- en weekdieren ter waarde van ruim f 20.856.000 tegen in 1936 rond 226.493.300 K.G. ter waarde van ruim f 17.844.000. (In deze cijfers zijn niet begre pen de vangsten der rivier- en binnenvissche- rij, met uitzondering evenwel van de rivier- Lrekvisschen en de visch uit het IJsselmeer). Bovendien werd door vreemde vaartuigen HARING VISSCHERIJ. IJ MUIDEN Aan den afslag werden heden aangevoerd 2239 kisten versche haring en 101 kantjes steurharing. Prijs steurharing 6.103.20 per kantje. VLAARDINGEN. Van de haringvisscherij kwamen binnen VL 89 A. Bot met 28 last: VL 79, P. Groeneveld, met 27 last; KW 50 P. v. d Oever, met 20 last en KW 173 J. van Beelen. met 21 last haring. VERTROKKEN TRAWLERS. Heden zijn vertrokken: Oostzee IJM 147, Witte Zee IJM 67. Petten IJM 49. Knikker IJM 4, Maria IJM 95, Sperwer IJM 133, Nor- ma Maria IJM 6, Eendracht IJM 130, Claesje RO 46. 'hier te lande aangevoerd (met inbegrip van den aanvoer door Poolsche drijfnetvisschers- vaartuigen) ruim 6.832.200 K.G. visch ter waarde van rond f 614.500 tegen in 1936 rond 6.195.400 K.G. terwaarde van rond f 611.900. Uitgevoerd werd in 1937 aan visch, schaal- en weekdieren voor een waarde van ruim 15,8 millioen gulden tegen voor bijna 12,1 millioen gulden in 1936. BESOMMINGEN. manden Trawlers: 1250 Schoorl, IJM. 29f 1640 2100 Haarlem IJM. 9f 2600 IJMUIDEN. MARKTBERICHT IJMUIDEN. (Versche visch.) IJmuiden, 12 Aug. 1938. Tarbot 100—87 ct. per K.G. Tong 190—150 ct. per K.G. Heilbot 102 ct. per K.G. Griet f 2015 per 50 K.G. Groote schol f 21 per 50 K.G. Middelschol f 1419 per 50 K.G. Zetschol f 15 per 50 K.G. Kleinschol f 166.20 per 50 K.G Bot f 9.50 per 50 K.G. Schar f 3.20 per 50 K.G. Kleine gul f 5—2.70 per 50 K.G. Groote gul f 8.80—8.60 per 50 K.G. Wijting f 3.50—0.90 per 50 K.G. Makreel f 2.501.70 per 50 K.G. Versche haring f 1.751.20 per 50 K.G. Kabeljauw f 6432 per 125 K.G. Koolvisch f 0.180.03 per stuk. SIGARETTENPAPIER IN BESLAG GENOMEN. Donderdagmorgen heeft een rijksambtenaar bij een bewoner van de Frogerstraat 1000 boek jes sigarettenpapier, waarvoor de vereischte belastingen niet waren betaald, in beslag ge nomen MARKTBERICHT SCHEVENINGEN. Scheveningen. 12 Augustus 1938 (A.N.P.) (Versche visch). Tarbot 60—100 ct. per kg. Griet 4065 ct. per kg. Tong 90150 ct. per kg. Middel schol f 9.90—f 11.80 p. 40 kg. Kleinschol f 2.30f 7.80 idem. Schar f 1.80f 2.60 idem. Met versche visch waren hedenochtend aan de markt: SCH 266, G. de Ruyter, met f 171, de trawl- kotter TX 33, H. Drijver, met f 405. De snurrevaarders UK 22. R. Brands, met f 247 en UK 176, C. Postmet f 198,20 besom ming. DE HARINGVANGSTEN. Hedenochtend waren de vangsten van onder staande schepen als volgt: SCH 180: 1 kantje (gisteren). 135; 30 k. "(uit de halve vleet). 50: 15 k. 46: 40 k. (moest nog 30 netten halen). 97: 2 k. 134: 50 k. (nog 20 netten halen). 72: 50 k. (nog 10 netten halen). 66: 10 k. 225: 12 k. 16: 2 k. 132: 1 k. 87: 10 k. 196: 1 braadje. 79; 1 braadje. 361: 3 k. 261: 7 k. 120: 45 k. 121: 17 k. 118: 30 k. OVERVEEN AUTO OVER DEN KOP GESLAGEN. Donderdagmorgen reed de heer A. de G. uit Haarlem met zijn auto op den Zeeweg. Nabij den watertoren slipte de auto, sloeg over den kop en kwam in het mulle zand terecht. Het linkervoorwiel brak af. De bestuurder had twee wonden aan het voorhoofd, welke door de politie werden verbonden. De auto is later weggesleept. BEVERWIJK RIJWIELDIEF AANGEHOUDEN. Rijwielen gestolen in Velsen en Alkmaar. De politie alhier heeft een persoon aange houden die verdacht wordt van eenige dief stallen van rijwielen, uit een ingesteld on derzoek in de woning van verdachte bleek dat hij nog een gedeeltelijk gedemonteerd rij wiel in zijn bezit had. Dit rijwiel was in Velsen gestolen. De zwijntjesjager wordt verder nog ver dacht van eenige rijwieldiefstallen in Alk maar. Hij is ter beschikking van de brigadecom mandant van de marechaussee gesteld. SANTPOORT CONCERT „HET OOSTERKWARTIER". Na ..Wilhelmina" en „Crescendo" gaf Don derdagavond het jeugdfanfarecorps „Het Oosterkwartier" uit Haarlem een concert in de muzieknis. En door het mooie weer èn door het feit, dat men wel eens een jeugd fanfarecorps wilde hooren, was de belang stelling zeer groot. Het publiek bleek bij het beoordeelen der prestaties den juisten maat staf aan te leggen en na elk nummer klonk dan ook een warm applaus. HEEMSKERK EEN DAGJE UIT. Woensdag hadden de dames-zelatrices een uitgaansdag. Des morgens 9 uur vertrok het gezelschap, per auto uit het dorp. Eerst werd gereden naar Voorschoten, waar een bezoek werd gebracht, aan een oud-parochiegeeste lijke, kapelaan Perquin. Toen werd een be zoek gebracht aan den speeltuin „De Vink". Te midden van de pret, deed zich hier iets voor dat de feestvreugde eenigszins ver stoorde. Een der dames. mej. A., viel van een hoogen luchtschommel en kreeg hierbij een lichte hersenschudding. Zij werd in het hotel ondergebracht. Het gezelschap, gerustgesteld, dat het zoo goed met mej. A. was afgeloopen. ging hier na nog eenigen tijd naar Scheveningen. Op den terugweg naar huis werd mej. A_ weer gehaald

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 8