IAAT/TC CCRICUUN BURGERLIJKE STAND. ZATERDAG 13 AUGUSTU S 1938 HAAREEM'S DAGBEXD Ï2 Weer een ernstig ongeluk op den grooten verkeersweg te Oegstgeest. Bakfiets zonder achterlicht door motor aangereden. Gisteravond omstreeks tien uur is op den rijksweg te Oegstgeest een ernstig verkeers ongeluk gebeurd. Een drlewielige bakfiets met bloemen, be stuurd door den 30-jarigen J, G. M. J„ uit Den Haag ging in de richting naar die stad. toen achter hem met groote snelheid een motorrijwiel, bestuurd door den 23-jarigen M. J. O., adjunct-directeur van de overdekte zweminrichting te Leiden, met op de duo de 28-jarige mej. A. E. v.. eveneens uit Leiden naderde. De motorrijder zag de bakfiets te laat en reed haar in volle vaart van achteren aan. Beiden personen sloegen 'van den motor tegen den weg en ook de bakfietsbestuurder ging tegen den grond. Motorrijder en duopassagier werden zwaar gewond naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden overgebracht. De bestuurder van de bakfiets kreeg ver wondingen aan de beenen, doch kon na ter plaatse door een geneesheer te zijn verbon den. naar zijn woning te Den Haag worden overgebracht. Een vierde persoon die op de bakfiets tus- schen de bloemen zat. belandde met deze bloemen op den weg, doch liep daarbij geen letsel op. Volgens ooggetuigen zou de aanrijding te' wijten zijn aan het feit, dat de bakfiets geen brandend achterlicht voerde. FR ANSCH-ITALIAANSCH PASPOORTENGESCHIL. Parijs beantwoordt Italiaansche beperkingen met gelijke maatregelen UITGIFTE VAN COLLECTIEVE PASSEN GESTAAKT. Het Fransche ministerie van buitenland- sche zaken deelt mede: „Op 5 Augustus hebben de Italiaansche autoriteiten de uitgifte van paspoorten ge staakt voor onderdanen, die hetzij op eigen gelegenheid of collectief naar Frankrijk wil len gaan. De Fransche regeering, welke hierin slechts een initiatief van ondergeschikte autoriteiten wilde zien, waarvan het Italiaan sche ministerie van buitenlandsche zaken en de Italiaansche ambassade te Parijs zeiden geen kennis te dragen, heeft onverwijld stap pen gedaan tot het verkrijgen van ophelde ring. Ondanks de herhaalde stappen werd eerst op 12 Augustus bevestiging verkregen van de afschaffing van alle collectieve pas poorten, bestemd voor reizen naar Frankrijk, terwijl de aanvragen van individueele pas poorten onderhevig zouden zijn aan een on derzoek van geval tot geval. Tegenover deze bevestiging, welke van geen enkele uitlegging noch rechtvaardiging van de genomen maatregelen vergezeld gin gen welke de betrekkingen tusschen beide landen kunnen schaden, hebben de Fransche autoriteiten zich tot hun groot leedwezen genoopt gezien tot nader order en met ingang van 13 Augustus des namid dags 12 uur voor Franschen. die zich naar Italië willen begeven maatregelen te nemen, overeenkomstig de maatregelen der Italiaan sche regeering tegenover Italianen, die naar Frankrijk willen gaan 1. Franschen toeristen zal niet meer worden toegestaan zich voor verblij ven van korten duur op door Italiaan sche consulaten uitgegeven toeris- tenkaarten naar Italië te begeven. 2. Franschen, die zich naar Italië willen begeven, zullen de noodzake lijkheid van hun reis moeten recht vaardigen. In hun paspoort zal een speciaal visum worden geplaatst door den prefect, onderprefect voor de aan de Fransch-Icaljaansche grenzen ge legen arrondissementen of door de Fransche consulaire autoriteiten in het buitenland. 3. De uitgifte van collectieve pas poorten voor Italië Js gestaakt. PASTELTEEKENING VICTORIA REGIA. In het bloemenmagazijn van den heer Hoek, op den Kruisweg is een, door den heer Johs. Visser, alhier, vervaardigde pastelteekening tentoongesteld van de Victoria Regia. die op het oogenblik te zien is in de kweekerij der gemeente Bloemendaal aan de Veldlaan. Nationalisten bezetten dorpen aan het Estremadurafront. BURGOS. 13 Augustus. In de Ebro-vallei hebben de nationalisten het offensief, dat zij Donderdag begonnen waren voortgezet. Dit offensief, dat zich afspeelt in de Sierra Pan- dola, heeft hun een aantal posities in handen gebracht, die den sector beheerschen. Den geheelen dag nam de nationalistische artille rie en de luchtmacht de republikeinsche con centraties op den rechteroever en de verbin dingen met den linkeroever onder vuur. Volgens het communiqué van Salamanca hebben de republikleinen in den sector van Albarracin herhaaldelijk gepoogd, door te dringen, doch zij stuitten op hevigen tegen stand. Tenslotte omsingelden de nationalisten hen en werden twee brigades geheel vernie tigd, waarop de nationalisten hun posities konden verbeteren Een groot succes wordt bericht van net Estremadurafront, waar de nationalisten een aantal dorpen bezetten en reeds zoover zijn doorgedrongen, dat zij Cabezadebuey omsin geld hebben en veroverd. Het communiqué van Barcelona bericht dat in den Segre-sector alle aanvallen zouden zijn afgeslagen. In den Ebro-sector zouden de na tionalisten er ook volgens dit communiqué in geslaagd zijn, na vele verwoede aanvallen, en kele heuvels te bezetten, die door de regee- ringsgetrouwen zoo moedig heroverd waren. De aanvallen van de vijanden op de Raco Dela Badejo. ook wel bekend als heuvel 698 waren echter doodgeloopen op den ijzeren tegenstand der republikeinen. (United Press; Eere-comité Jubileumfilm 40 jaar. De Directie van het Rembrandt Theater heeft de volgende autoriteiten e.a. bereid ge vonden, zitting te willen nemen in een Eere- Comité, hetwelk gevormd is ter gelegenheid van de vertooningen van de film „40 jaren", vervaardigd naar aanleiding van het Regee- ringsjubileum van H. M. de Koningin. De vertooningen in Haarlem zullen plaats hebben van 2 September a.s. af. Eer e-C omité: Dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, Burge meester van Haarlem, eere-voorzitter; C. Maar schalk van Egmond en Rinnegom oud-burge meester, voorzitter; C. L. Becking, luit.-kol tit. b. d. O. I. L„ Commandant v. d. Vrijw. Burger wacht J. J. W. Boerrigter, Dir. der Nieuwe Haarlemsche Courant; A. G. Boes, wethouder van Haarlem; Ir. W. J. Burgersdijk. Dir. der N. Z .H. Tramweg Mij; C. J. v. d. Broek, com mandant van de Brandweer; H. P. Deinum, lid hoofdbestuur Vereeniging Oost en West Jhr. J. P. W. van Doorn. Burgemeester van Heemstede; Dr. S. Elzinga, Inspecteur van het Middelbaar Onderwijs; Mr. P. Fuhri Snethlage, secr. Vereeniging Koninginnedag; J. P. Hui- bers, Bisschop van Haarlem; M. J. G. J. van Leeuwen, red. Dagblad De Telegraaf; Ir. P. H. Lefebvre, Voorzitter Vereeniging Koninginne dag; P. A. Leupen, voorzitter der Commissie van Toezicht; W. van Liemt, wethouder van Haarlem: A. M. M. van Loon. luitenant-kol. Commandant Korps Motordienst; Ph. A. Mees. Dir.-Hoofdredact. „Oprechte Haarlemsche Courant"; G. M. Nieuwenhuis, Red. „Algemeen Handelsblad": C. Ooms. Dir. „De Spaarnestad"; J. H. T. Pfaff. Dir. Post en Telegraaf Kantoor; Robert Peereboom, Dir.-Hoofdred. „Haarlem's Dagblad"; M. A. Reinalda, wethouder van Haarlem: L. H. Simons, Burgemeester van Haarlemmerliede; L. J. van Rossem, voorzitter „Onze Vloot"; Mr. G. Sluis. President Arrond. Rechtbank te Haarlem; H. Sondaal, Deken van Haarlem; S. Staal, Red. „Het Volk":H. J. van Steensel gezegd van der Aa, luit.-kol. Garni- zoens Comm.: J. J. Swens, voorzitter Kamer van Koophandel; E. H. Tenckinck. Commissaris van Politie; Jhr. Mr. C. J. A. den Tex, Burge meester van Bloemendaal; Mevr. Visser-Brutel de la Revière, Pres. Ned. Huisvrouwen Ver., afd. Haarlem; S. Ph. de Vries Mzn., Rabbijn; E. v. d. Wall. Wethouder van Haarlem; Dr. J. Weener, Pred. der Herv. Gem.; Mr. Th. A. Wesstra, Secretaris der Gemeente Haarlem: H. v. d. Weijer, Inspecteur Lager Onderwijs Inspectie Haarlem. VEERTIG JAREN KONINGIN. De film, die Polygoon vervaardigd heeft ter gelegenheid van het Regeeringsjubileum van onze Koningin is thans gereed gekomen. Polygoon stelde zich tot taak een beeld te ontwerpen van wat er gedurende de veertig jaar van de regeering van Koningin Wilhel- mina is tot stand gekomen, wat er veranderd is en wat er aan belangrijke gebeurtenissen in het Koninklijk Huis is voorgevallen. Gezien de beknoptheid van de filmische mogelijkheid in vergelijking tot veertig lange jaren, die den overgang van de 19de tot de 20ste eeuw vorm den, een overgang immers, die vervuld was van gerucht op politiek, technisch en sociaal gebied gaat deze rolprent in vogelvlucht over de vier decennia. Polygoon heeft zich op elk punt gerealiseerd, dat deze film bestemd is om vertoond te worden voor- en begrepen te worden door het groote publiek. Zoo ontstond een eigenaardige film vol van schakeeringen, zoowel in beelden als in hun onderwerpen. De toelichtende tekst is geschreven door Mr. E. Elias en wordt in de film uitgesproken door Kommer Kleyn. De muzikale illustratie is gecomponeerd door Max Tak en oncfer zijn leiding uitgevoerd door een groot sympho- nisch orkest. Tijdens de feestweek zal deze film in onze stad in het Frans Halstheater worden ver toond Kennemer Vereeniging voor Jeugdherbergen bestaat 10 jaar. Ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de Kennemer-Vereeniging voor Jeugd herbergen zullen, naar reeds gemeld op 24 September en 1 October groote feesten wor den georganiseerd. De Haarlemsche jeugdorganisaties hebben hun medewerking toegezegd, teneinde deze feesten zoo goed mogelijk te doen slagen. De gelegenheid is opengesteld om zich voor deelneming op te geven bij de jeugdherberg Jan Gijzen, alhier en het secretariaat der vereeniging. Het feest op „De Lichthoeve" Optocht met lampions door het dorp. De lichthoeve te Santpoort heeft Vrijdag op prettige, intieme wijze het 15-jarig bestaan herdacht. De talrijke bloemen en gelukwen- schen getuigden van een hartelijk mede leven; zelfs een lezer van Haarlem's Dagblad, met vacantie in België, stuurde een blijk van belangstelling. Het hoogtepunt voor de kinderen was het avondfeest dat ook volkomen geslaagd is, be gunstigd door het mooie weer. Het geheele programma van volksdansjes, in den afge- loopen tijd onder leiding van den heer Van der Wateren ingestudeerd, werd afgewerkt. Wedstrijden werden gehouden, waarbij de prijzen ditmaal bestonden uit kartonnen me dailles. een en ander afgewisseld met ijs, li monade en chocolade, door vele vrienden voor deze gelegenheid beschikbaar gesteld. De optocht met lampions door het dorp was een fantastisch en opwindend einde van dezen feestdag, waaraan men nog dikwijls met genoegen zal terugdenken. Hc t politieke testament van Primo de Rivera Jr. Stichter van den Phalanx geeft zijn meening over de oplossing van den burgeroorlog. Havas meldt van de Spaansche grens, dat de volledige tekst van het testament door José Antonio Primo de Rivera, den stichter van de Spaansche Phalanx, in zijn gevangenis te Alicante is opgesteld op 18 November 1936 den dag nadat hij ter dood was veroordeeld. Het testament is door Primo de Rivera met de hand geschreven. Het beslaat zes bladen van het officieele formaat. Elk der bladen is door Primo volledig onderteekend. Het testa ment bestaat uit twee gedeelten. In het eerste, gisteren gepubliceerde, geeft hij zijn wenschen weer over de bestemming van zijn materieele goederen en zet hij de politieke bedoelingen uiteen, die hem hebben gebracht tot de stich ting van de Spaansche Phalanx. In het tweede deel zet hij zijn politieke denkbeelden uiteen en geeft hij zijn meening over de oplossingen, die hij mogelijk acht voor den oorlog in Spanje. Nu art. 2 van het R. A. P. onver bindend is verklaard. De Haagsche kantonrechter mr. L. J. van Gelein Vitringa heeft dezer dagen art. 2 van het Reglement Autovervoer Personen (R.A.P.) onverbindend verklaard en den directeur van een autobusbedrijf dat een autodienst tusschen Amsterdam en Den Haag onderhoudt, ont slagen van rechtsvervolging'. Daardoor rijst nu de vraag, of nog verder zal worden voortge gaan met het aanhouden van de bussen van de Gooi-Express, welke den dienst tusschen Amsterdam en Hilversum onderhouden. Het verbaliseeren geschiedde door de rijksveld- wacht te Muiden. Wij hebben den burgemeester van Muiden, den heer Th. C. D. Coops gevraagd, hoe deze nu stond tegenover deze materie, aangezien het herhaaldelijk aanhouden en verbaliseeren van de laatstbedoelde autobussen, plaatshad in opdracht van Muiden's burgemeester, nadat deze overleg had gepleegd met den Ambtenaar van het O.M. te Amsterdam. De burgemeester bleek zeer verbaasd te zijn over de gevallen beslissing. „Het komt mij voor", aldus burgemeester Coops f.dat verdere actie nu vrijwel vruch teloos zal zijn. Ik zal den Ambtenaar van het O.M. er nog over raadplegen, maar na de on- verbindendverklaring van art. 2 van het R.A.P., zal het weinig zin hebben, opnieuw maar te gaan verbaliseeren. Met één slag is nu het geheele Kon. Besl., waarbij art. 2 en andere bepalingen van het R.A.P. grondig werden herzien, tot doode letter gemaakt. Men krijgt nu den zeer ongewenschten toestand, dat iedereen klaarblijkelijk op den weg maar doen kan wat hij wil, wat het vervoer met auto bussen betreft. Wij hadden gehoopt, dat het nieuwe art. 2 tenminste als rem kon worden benut tegen de wilde autobusdiensten, die uit eindelijk. uit een oogpunt van verkeers-tech- niek, toch zeker een chaotischen toestand in het leven moeten roepen. Ik betreur het, dat de kantonrechter in Den Haag deze beslis sing heeft genomen". Tsjechisch protest te Berlijn. De Tsjecho Slowaaksche legatie te Berlijn heeft bij het Duitsche mi nisterie van buitenlandsche zaken geprotesteerd tegen het feit, dat in de afgeloopen week twee Duitsche vlieg tuigen over Tsjecho Slowaaksch grondgebied zijn gevlogen. Donderdag is opnieuw een Duitsch vliegtuig over Tsjecho Slowaasch grondgebied gevlogen en wel over Glaserwald, waar juist de begrafenis plaats vond van den Sudeten Duit- scher, die bij een vechtpartij met Duitsche sociaal democraten was ge dood. De Tsjecho Slowaaksche lega tie protesteert vandaag tegen deze nieuwe grensschending. Roosevelt eindigt zijn tournee. WASHINGTON 12 Augustus. Met de te rugkeer van Roosevelt naar Washington werd zijn rondreis, die vijf weken duurde, beëin digd. Het hoogtepunt van deze rondreis was wel de krachtige afkeuring, die hij uitsprak over de conservatieve en democratische can- didaten in Georgia en Zuid Carolina. Volgens politieke waarnemers heeft de president hier mede onherroepelijk zijn persoonlijk prestige voor het resultaat der komende verkiezingen gewaagd. De redevoering, die de president gisteren voor tienduizend toehoorders heeft gehouden was de belangrijkste politieke ge beurtenis van de geheele rondreis. De oude senator Walter Georges van Georgia bevond zich tijdens de redevoering bij den Pres. op 't spreekgestoelte. Roosevelt zeide, na eerst de persoonlijke eigenschappen van Georges lof toegezwaaid te hebben: „Ik ben ervan over tuigd. dat senator Georges en ik altijd goede persoonlijke vrienden zullen zijn, ook al ben ik ertoe gedwongen, duidelijk te zeggen, dat wij in vele politieke kwesties niet dezelfde taal spreken. Zonder twijfel zou ik, als ik in staat zou zijn in de maand September voor de verkiezingen in Georgia mijn stem af te ge ven, dit voor Lawrence doen". Lawrence is de tegenstander van Georges bij de herbenoeming voor het senaatscandi- daatschap. Dit was de eerste maal, dat de president in het openbaar zich heeft uitgela ten tegen de herbenoeming van een tegen de New Deal gekanten democraat. Georges, zei- de later tegen den president, dat hij de uit daging aannam. (United Press). Labourleider trekt van leer tegen Chamberlain c.s. „Franco wordt bevoordeeld". De leider der Labour-oppositie in het Engel- sche Lagerhuis, Attlee, heeft tegenover de Britsche pers een verklaring afgelegd, waarin hij een feilen aanval op de politiek der Brit sche regeering ten aanzien van Franco doet. Hij zeide: „Ik ben er van overtuigd, dat het Lagerhuis nooit gedacht had, dat het onder zoek naar de verantwoordelijkheid voor de bombardementen op Britsche schepen alleen op het door Franco beheerschte gebied en op grond van getuigenissen van slechts één par tij ten uitvoer gelegd zou worden. Het feit, dat de regeering dergelijke voorstellen aan de reeders wil voorleggen, bewijst, dat zij geheel onverschillig is voor de Britsche belangen, wanneer die in conflict komen met de be langen van generaal Franco. Telkens wordt Franco bevoordeeld en, zooals reeds vaak ge zegd is, het is duidelijk, dat de regeering, in plaats van het evenwicht tusschen de par tijen te handhaven, voortdurend de opstan delingen begunstigt". HILLEGOM .Bloembollencultuur" Een rumoerige vergadering. Vrijdagavond vergaderde de afdeeling Hil- legom van „Bloembollencultuur" in ho tel Sistermans. De vergadering was zeer druk bezocht. In zijn openingswoord zette de heer W. Jonkheer de redenen uiteen waar om het Hoofdbestuur de aanstaande alge- meene vergadering heeft uitgeschreven. Het H.B. kan, in verband met de gevallen beslis sing van 21 Juni 1937 niet voldoende de be- 'angen der leden behartigen en daarom wordt nu de meening der leden gevraagd of zij le houding van het H.B. goedkeuren. Bij de ingekomen stukken was een brief van 'net bestuurslid den heer P. van Til, dat hij om persoonlijke redenen als zoodanig bedankte. De voorzitter bracht den heer Van Til dank voor hetgeen hij in zijn functie heeft ver richt. Bij de behandeling van den beschrijvings brief werd de spreektijd beperkt, terwijl alleen nieuwe gezichtspunten mochten worden be handeld. Tusschen den voorzitter en den heer W. Murk ontstond hierover een zeer heftig dispuut, doch de voorzitter hield voet bij stuk. Op verzoek van den heer 't Mannetje werd den afgevaardigden opgedragen het H.B. te verzoeken om publicaties van het volledige rapport inzake den omvang der Engelsche culturen. De heer de Brabander weerlegde vervolgens de bewering dat de anti-saneerders de bui tenlandsche minimumprijzen hebben doen vervallen. Dit heeft de minister gedaan op ad vies der besturen van Sierteelt-Centrale en „De Hyacint" Met diverse cijfers over de bui tenlandsche culturen besprak spr. uitvoerig de bedrijfsmaatregelen en na 10 minuten werd de heer de Brabander onder protest en rumoer der vergadering het woord ontno men. Nadat nog verschillende sprekers aan het debat hadden deelgenomen betoogde de heer W. Murk, dat de bedrijfsmaatregelen moeten verdwijnen: le. Omdat de uitbreiding der buitenland sche culturen daardoor wordt bevorderd, 2e, omdat zij practisch onmogelijk zijn en 3e. omdat zij het vak in de lijn der ordening schuiven. In 5 jaren zijn de culturen in Engeland gegroeid van 660 H.A. tot 4000 H.A. Toen nu de spreektijd van den heer Murk om was werd hem door den voorzitter het woord ont nomen doch de heer Murk stoorde zich daar aan niet en sprak door. Een oorverdoovend ru moer ontstond, gehamer, gezang, gefluit, gesis, hielden ruim 20 minuten aan. terwijl de heer Murk onverstoorbaar doorredeneerde, doch zijn woorden gingen in de onbeschrijfe lijke herrie grootendeels verloren. Vervolgens diende de heer 't Mannetje een motie in om te protesteeren tegen het uit schrijven van een algemeene vergadering in het pakseizoen, welke motie voldoende wordt ondersteund, doch de voorzitter weigerde haar in behandeling te nemen. Toen de heer Murk gebruik wilde maken van zijn recht om in tweede instantie het woord te voeren, ontstond er weder een hevig lawaai, terwijl de voorzitter gelijktijdig de stemming liet beginnen. Tijdens de stemming verlieten de anti-sa neerders de zaal. Voor de vraag van het H.B. werden 119 stem men uitgebracht, tegen 9 en 5 blanco. De motie van den heer 't Mannetje werd gepasseerd. Tot afgevaardigden werden benoemd de heeren C. Ph. Freriks en J. Bijl van Duy- venbode, tot plaatsvervangers de heeren D. E. Nieuwenhuis en G. Kramer Lz., In de rondvraag werd aangedrongen op scherpere reglementsbepalingen hetgeen werd toegezegd. ZANDVOORT Het zevende vuurwerk ook geslaagd. Ondanks laag hangende wolken. We kunnen niet zeggen, dat de weersom standigheden van gisteravond gunstiger wa ren dan Woensdag j.l., hetgeen zijn voor naamste oorzaak vond in het feit. dat de wol ken zeer laag aan den hemel hingen. Vele vuurpijlen, die gewoonlijk een respec tabele hoogte vermogen te bereiken, kwamen in de wolken terecht, hetgeen door sommige kijklustigen echter weer gewaardeerd werd om het ongewone effect. Overigens slaagde het vuurwerk wederom zeer goed en men ver wonderde zich over de. variatie, die bij dit zevende vuurwerk in successie toch nog be reikt was. Vooral het slotstuk oogstte een uit bundig applaus en luidde: Zandvoort Je bad plaats, geflankeerd door verschillende fon teinen en diamantvuur. De belangstelling was wederom buitengewoon groot. Zoowel de trams en de treinen hebben op een voorbeel dige wijze de groote aantallen reizigers zeer snel kunnen verwerken. IJMUIDEN Ernstig ongeluk bij Van Leer's W alsbedrij ven. Jeugdige arbeider drie vingers afgekneld. Op de Van Leer's Walsbedrijven vond een ernstig ongeval plaats waardoor een jeugdig arbeider Bruining genaamd. wonende te IJmuiden drie vingers van zijn rechterhand werden afgesneden. De jongen was bezig met het inschuiven van een ijzeren plaat in de richtmachine. Hij raakte daarbij met zijn hand in de ma chine, waardoor drie vingers werden afge sneden. Op zijn hulpgeroep snelden eenige andere arbeiders hem te hulp. Doordat zij onmiddellijk de machine stop zetten kon wor den voorkomen, dat hem een nog grooter on geluk overkwam. Na in de fabriek verbonden te zijn werd de jongen naar zijn ouderlijke woning overge bracht. VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Maandagmarkt: Gerberdina Johanna IJM. 38. Vangst: 30 manden schelvisch, 60 m. braadschelvisch, 75 m. gul, 65 m. platvisch, 250 m. makreel, 80 m. wijting, totaal 560 manden. Delft IJM. 17. Vangst: 80 manden schelvisch, 300 manden braadschelvisch, 40 manden ma kreel. 15 manden gul en koolvisch. 15 manden platvisch. 1400 m. haring, totaal 1850 m., be nevens 25 stuks stijve kabeljauw en 45 kantjes steurharing. Zwarte Zee, IJM. 94. Vangst: 80 manden platvisch 70 m. schelvisch, 70 m. braadschel visch. 90 m. gul. 65 m. wijting. 40 m. makreel. 15 m. hake, totaal 430 manden benevens 40 stuks stijve kabeljauw. Walrus IJM. 24. Vangst: 2000 manden haring 60 m. diversen, totaal 2060 manden benevens 50 kantjes steurharing. Flamingo IJM. 25. met versche haring, hoe veelheid onbekend. Dirkje RO 53. Vangst: 100 manden groote schelvisch, 210 manden braadschelvisch. 45 m. radio, 100 manden gul en kabeljauw. 70 m. wijting 25 m. kl. schol. 100 m. makreel totaal 650 manden benevens 30 stuks stijve kabel jauw VERTROKKEN TRAWLERS. Heden vertrokken de Schoorl IJM. 39 en de Haarlem IJM. 9. BESOMMENGEIN. Trawlers: Manden 300 Rijnstroom IJM 86f 2050 Loggers: RO 1 f 640; KW 75 f 450; KW 107 f 250; KW 46 f 280; KW 177 f 440. SCHEVENINGEN. Van de haringvisscherij kwamen binnen de GDY 8, C. Pronk, met 30 last eigen vanst en GDY 130, C. Dijkstra, met 30 last eigen vangst. De vangsten van onderstaande schepen waren hedenochtend als volgt: Sch. 135: 1 braadje; Sch. 50 10 kantjes, Sch. 72 5 kantjes; Sch. 46 1 braadje; Sche. 66 3 kantjes; Sch. 97 5 kantjes (48" 40' N.B.) Sch. 225 10 kantjes; Sch. 16 4 kantjes; Sch. 87 10 kantjes; Sch. 332 1 kantje; Sch. 196 40 kantjes; Sch. 361 25 kantjes; Sch. 79 17 kan tjes; Sch. 261 17 kantjes, Sch. 120 10 kantjes (31 last aan boord), Sch. 121 17 kantjes; Sch. 118 25 kantjes (nog 440 netten halen), Sch. 412 45 kantjes (gisteren). VI. 211 9 kantjes. MARKTBERICHT. (Versche visch) IJmuiden, 13 Augustus. Tarbot 10694 ct. per K.G. Tong 180—122 ct. per K.G. Griet f 31—f 15 per 50 K.G. Groote schol f 22 per 50 K.G. Middel schol f 19 per 50 K.G. Zetschol f 16.50—f 11 per 50 K.G. Kleinschol f 16.50—f 4.90 per 50 K.G. Schar f 4—f 2.30 per 50 K.G. Poontjes f 3.10—f 2.80 per 50 K.G. Kleine gul f 4.40—f 3.20 per 50 K.G. Wijting f 4.90—f 4.40 per 50 K.G. Groote heek f 40—f 39 per 125 K.G. Middel heek f 37—f 30 per 50 K.G. Kleinmiddel heek f 11—f 7.80 per 50 K.G. Kleine heek f 6.50 per 50 K.G. SANTPOORT HET NIEUWE POSTKANTOOR. Vandaag is voor het laatst het oude post kantoor nog in gebruik en dan wordt het „bui ten dienst" gesteld en naar wij mogen aan nemen, voor goed. (Voor niet-ingewijden zij hier even medegedeeld, dat tot tweemaal toe het postkantoor gevestigd is geweest ten huize van de familie Traan). Van Maandag af is het kantoor nu gevestigd Hoofdstraat 147. DE „SURINAAM BOYS" NOGMAALS OP BEZOEK. De „Surinaam Boys", die op 6 Augutus ji. met 32 van R.C.B. wonnen, komen Zondag 21 Augustus nog maals op bezoek. De moge lijkheid is zeer groot, dat zij den avond van dienzelfden dag zich ook nog van een ande re zijde zullen doen kennen. Meer kunnen we op het oogenblik van dit deel van het „Su- rinaam"-repertoire niet mededeelen. HEEMSKERK Vijfjarig knaapje aangereden. En op slag gedood. Nog maar nauwelijks veertien dagen gele den is de Rijksstraatweg voor het snelverkeer opengesteld en reeds heeft hier een doodelijk ongeluk plaats gehad. Vrijdagavond omstreeks 9 uur wilden twee zoontjes van den heer P. de Boer, den Rijks straatweg oversteken, precies vóór de ouder lijke woning, toen uit de richting Alkmaar, met groote snelheid een luxe-auto naderde. Een der jongens zag het gevaar, doch de 5- jarige C. de B.. werd door de auto als het ware geschept. De chauffeur had zoo krachtig ge remd dat de wagen in tegenovergestelde rich ting kwam te staan. Het knaapje, dat nog eenige meters met de auto was meegesleurd, gaf geen teekenen van leven meer. Hij moet bijna onmiddellijk den geest hebben gegeven. De inmiddels ontboden geneesheer dr. Meijer, kon slechts den dood constateeren. Ook de politie en burgemeester Vreugde, waren spoedig aanwezig. Het lijkje werd door de politie voor het on derzoek in beslag genomen en per ziekenauto naar het Roode Kruis Ziekenhuis vervoerd. De auto bleek te zijn van het Departement van Defensie. In de auto waren eenige officie ren gezeten. De deelneming met de zwaar ge troffen ouders is algemeen. HAARLEM, 13 Augustus. Ondertrouwd 11 Augustus: R. Sterringa en Chr. R. Hoffmann. Bevallen 10 Augustus: H. WiedijkKlok, z.; 12 Augustus: E Muller—Tan is. z,; T. de Jong Bruan. z.; J. A. VreeHagen, d.; B. M. Mul Huizing, z. Overleden 11 Augustus: Th. J. Boerrigter, 73 j., M. v. Heemskerkstraat; 12 Augustus: E. Z. LuijtenHoffmann, 58 j., Hazepaterslaan. VELSEN Bevallen: M. TimmermanBeekman, d. Ger. Doustraat 20, IJmuiden; J. Brevoord Schipper, d.. Meervlietstraat 28. Velsen; A. Kansen—Bultje, z. en d„ Planciusdwars- straat 6, IJmuiden; R. Rill—Vogelvang. d„ D. Harioghstraat 68. IJmuiden: C. Gravemaker —Plug. d.. Bloemstraat 63. IJmuiden: T. Tol Swart. 7... Torricellistraat- 1. IJmuiden; C. SmitKohn. z„ Kanaalstraat 10, IJmuiden. Overleden: A. Jansen, 69 jaar, echtgenoot» van J. van Dunnen, Pelsstraat 38, Velsen N.; H. Heijstek, 78 jaar, wed. van J. v. d. Pijl, Zee weg 51, IJmuiden; P. C J. v. Hooff, 11 dagen, zoon van C. P. v. Hooff, Tuindersstraat 38, IJmuiden; M. A. de Zwarte, 56 jaar, wed. van K. Goos, Pr. Krugerstraat 16, IJmuiden; P. C. Vliek, 72 jaar, echtgenoot van IJ. Raap, Kweekerslaan 26, Santpoort. Ondertrouwd: C. Vink en C. C. J. Meesters, Oldenzaal; D. Schipper en G. M. C. Seemann, Zeeweg 319. IJmuiden; P. Kooiman en T. A. Sieuwertsen, Tuindersstraat 55. IJmuiden, K. Zegelstraat 16, IJmuiden; J. Nierop en A. van Kan. St. Pancras; B. Groot en C. van Dalsem, Geelvinckstraat 51. Velsen (N.). Geelvinck- straat 53. Velsen (Nj; J. W. F. Bakker en M. M. Böhm. Haarlem. Rijnstraat 68; P. Schade en J. de Vries. Huijgensstraat 43. IJmuiden. Gehuwd: A. Spruit en E. J. C. Vergouw. Ladderbeekstraat 24. Velsen N.; Ph. J. Loker- man en J. Böhm. Bloemendaalschestraatweg 118. Santpoort; J. J. Boni en M. H. Pollack, Meeuwenlaan 37. IJmuiden; H. A. Gelder mans en C. A. Post, Beverwijk; A. Piersma en W. Claus, van Galenstraat 4, IJmuiden; A. L. J. Ch. Wasensaar en M. K. Veldman, de Weerdstraat. 13, IJmuiden; P. Verschoor en J. C. A Lamferkamp, Fultonstraat 13 IJmui den; A. J. Meijer en M. de Boer. Leeuwerik laan 38, IJmuiden; H. van Strien en M. A. Oldenburg, Kanaalstraat 112, IJmuiden; A. Westerwal en C. v. d. Sluis, Visseringstraat 14, IJmuiden.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 14