Haarlem's Dagblad Haodem Onbewaakte" eischt weer twee slachtoffers. en toont dit jaar bijzondere belangstelling voor het binnenlandsche luchtverkeer. Geen vlag in top op de nachtboot. Te Water. Terreur in Palestina ■■Hl Het belangrijkste Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Zaterdag 13 Augustus 1938 Abonnementen per week f0.25. p maand f 1.10. ^er 3 maanden f 3.25 franco per post f3.55. losse nummer» 6 cent per ex. Advertentieni t-5 resets f 1.75. elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. RegelabonnenicntstnrieveD op aanvraag. Vruug en aanbod 1-4 regels f 0.60. elka Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM regel t f 0.15. Groentjes zie rubriek. MODERNE HEERENHUIZEN TE HUUR, bij de HyacintenlaanZijl- weg 7 kamers, prachtig vrij uitzicht, centr .verwarming. Huur ƒ50.-- p. mnd. Hoekhuizen met garage en koelkast 58.p. mnd. Bevragen: S. VELDKAMP, Van Dortstraat 90, Telefoon 16373. (Adv. Ingez, Medj Het woord is aan Maurice Maeterlinck: De schooJihcid is de eenige taal onzer zielzij verstaat geen andere. Karimata baggerde met miniem resultaat. 56e Jaargang No. 16915 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. De temperatuur is er wel naar om met be langstelling kennis te nemen van de daden van onze snelste zwemmers en zwemsters te Londen, waar de strijd om de Europeesche kampioenschappen wordt beslecht. Ik houd veel van sport en ook van wedstrijden, al word ik in de laatste jaren vaak draaierig van de helden- en heldinnen-vereering die met veel sport-uitingen gepaard gaan. Die opschroeverij, met al het valsche pathos en de soms weeïge sentimentaliteit die eraan kle ven, doen de sport geen goed. Laten wij ze als tijdelijk verschijnsel beschouwen. Ook op deze actie moet onvermijdelijk een reactie volgen. De zwemmerij te Londen bewijst dat wij voor een klein volk behoorlijke resultaten be halen. Er is een tijd geweest waarin de Ne- derlandsche zwemsters meer overwinningen op haar naam kregen, maar nog altijd behoo- ren zij tot de besten en onze zwemmers begin nen nu ook hun krachtige woordje mee te praten. Dat bewijst het Europeesche kam pioenschap door Hoving behaald, die tevens de eerste Nederlander is die de 100 M. vrije slag binnen de minuut heeft afgelegd. Dat bewijst ook Scheffer's derde prijs op de 100 M. rugzwemmen. De organisatie van den Neder- landschen Zwembond is goed en ontwikkelt zich gestadig tot beter resultaten. Daarvan getuigen ook de prestaties van het water- polo-zevental, dat van Engeland en Italië gewonnen en met België gelijk gespeeld heeft. In deze wedstrijd-glorie zie ik toch altijd nog meer dan het behalen door enkele jongens en meisjes van wat medailles en wat (overigens spoedig verganen) roem. Het is een feit dat zulk welslagen aanmoedigend en aansporend op anderen werkt en de be langstelling voor het zwemmen doet toene men. Dat is heel belangrijk uit het oogpunt van volksgezondheid en dient, vooral in een zoo waterrijk gebied als Nederland, het levens behoud. Ik kan niet nalaten hierbij even te herinneren aan het voortreffelijk werk, door de Reddingsbrigades in vele plaatsen van ons land al sinds jaren verricht. De Nederlandsche Zwembond is temidden der andere sportbonden gelukkig in het voor recht, dat hij buitengewoon veel voor de volksgezondheid en voor de openbare veilig heid kan doen. Jeugdige sportenthousiasten, vaak alleen maar gebrand op overwinningen en records, vinden dit veelal een vervelend onderwerp. Maai als ze wat ouder worden zullen zij er de belangrijkheid beter van gaan beseffen en begrijpen dat dit in wezen een zaak van veel grooter beteekenis is dan de vraag of Jantje of Pietje wint, en de andere vraag of er weer wat van een record-tijd af geknabbeld kan worden. Jantje, Pietje en het verbeterde record hebben overigens hun nut als propaganda-materiaal voor de zaken van veel grooter werkelijke waarde hier aange duid. Natuurlijk onderschat ik overigens de persoonlijke beteekenis van een overwinning, na stugge en volhardende voorbereiding be haald, allerminst. Maar ik vind het geen „hel dendaad", ik ben niet bereid de winnaars aan te duiden als „grootheden" of „grooten" en ik geloof niet dat wij er ooit sentimenteel over moeten worden. Wie iets gi'oots in dit leven wil tot stand brengen zal dat na zijn dagen van wedstrijdsport moeten bewijzen, op ander en veel moeilijker terrein. Hebben zijn jeugd-overwinningen hem (of haar) ge leerd wat 6r met volharding en wilskracht te bereiken is, dan heeft hij of zij een betere kans dan anderen die dat niet geleerd heb ben. Dat zit er zeker in. Maar het groote leven eischt meer dan de 100 M., de mijl of welke race ook. De afstanden zijn oneindig langer, de mededingers talrijker en sterker en de recordsnu ja. Die zijn haast niet te evenaren. Daar wordt er maar zelden een verbeterd en dan weet „men" nog niet eens of het een wereldrecord is. Te water hebben wij in Nederland nog altijd veel te bereiken. Het aantal Nedei-landers dat zwemmen kan is geweldig toegenomen, maar percentsgewijze nog steeds veel te laag. Onze roeisport heeft niet alleen veel behoefte aan meer wedstrijd-successen, maar ook en vooral aan beoefenaars. Veertig vereenigingen met tienduizend leden vormen geen al te indruk wekkend geheel. Beter is het in alle opzich ten met de zeilsport gesteld en kano en motorboot hebben sterken groei van hun aan tallen aanhangers ondervonden. In het alge meen gaat het niet kwaad. Maar in het alge meen hebben we, geloof ik, toch allemaal het gevoel dat wij het te water nog veel verder kunnen brengen. R. P. Eenheid door Democratie. .Kranslegging op het graf van Willem den Zwijger. Zaterdagmiddag 20 Augustus as. houdt de Nederlandsche Beweging voor Eenheid door Democratie een Zomerbijeenkomst in de Groo te Kurzaal te Scheveningen. Sprekers: Mr. P. J. Oud, D. Hans, W. H. Vliegen, en Mr. J. J. R. Schmal. Na afloop der vergadering wordt in autobussen naar Delft gereden, alwaar in de Nieuwe Kerk door den Algem. voorzitter, prof. ir. Schermerhorn, een krans gelegd zal worden op het graf van Willem den Zwij ger. De Haarlemsche afdeeling zal aan deze bijeenkomst deelnemen ALG. VEREEN. VOOR BLOEMBOLLEN CULTUUR. De afd. Haarlem van de Vereen, voor Bloembollencultuur vergadert Dinsdagavond 16 Augustus in café Brinkman, Plein. Twee kinderen te Gorssel door trein gegrepen. Twee kinderen van de familie V., wonende in wachtpost 22 langs de spoorlijn nabij Gorssel, zijn heden morgen, toen zij op den onbewaakten overweg speelden, door den trein, die uit Zutfen onderweg was naar De venter. overreden en gedood. neemt ongekenden omvang aan. Overvallen en ontvoeringen aan de orde van den dag. JERUSALEM, 13 Augustus. Plotseling heeft de golf van tereur, die over Palestina gaat, een bijna ongekenden omvang gekregen In de oude stad is een Joodsche landbouwer op weg naar de markt doodgeschoten. In een van de hoofdstraten van Tel Aviv is het tot zeer onstuimige tooneelen gekomen Voor het eerst sedert maanden is een van te voren beraamde aanval gedaan op een Joodsche wijk in Tel Aviv. Meer dan een uur lang duurde de strijd, waarin van beide zijden schoten werden gelost. Een bende terroristen die de „Plain of Sharon" onveilig maakte, heeft een pakhuis en een andere bende het station Jabneh aan den grooten spoorweg in brand gestoken. Alle gebouwen van het station werden vernield. Vervolgens beroof den de bandieten den stationschef en sloegen de telefoons stuk. Een zelfde lot trof het station Bittir aan den den spoorweg van Jerusalem naar Lydda. Van den Joodschen opzichter, die Donder dag toen hij toezicht hield bij het werk aan een weg, in een auto door twee mannen werd ontvoerd, heeft men nog niets verno men. De bandieten hebben nog een aantal personen ontvoerd, zoo o.a. het dorpshoofd van het dorpje Beitrima bij Nazareth en twee mannen en een vrouw in Esmeria bij Acre. (United Press) Weer een beslaglegging op Mexicaansche benzine. Het betreft hier een partij van 1000 ton te Dordrecht. Zooals men zich zal herinneren heeft onlangs de Bataafsche Petroleum Maatschappij, als schuldeischeres van de Mexican Eagle, met verlof van den president van de Arrondisse- ments-rechtbank te Middelburg beslag gelegd op Mexicaansche benzine die aan haar schul- denares zou toebehooren. Van de toen door den president gegeven uitspraak is, naar wij vernemen, de Bataaf sche Petroleum Maatschappij in beroep geko men. Thans heeft, zooals ons ter oore komt, de Mexican Eagle zelve met verlof van den president van de ar- rondissements-rechtbank te Dordrecht, beslag gelegd op een partij van 1000 ton benzine die zich aldaar bevindt in twee tankiichters, op grond dat zij nog eigenares van deze lading is. DE Haarlemmers gaan met hun tijd mee. Want zij maken voor hun vacant ies ook gebruik van het meest moderne vervoermid del: de vliegmachine. Maar onze stad heeft toch geen vliegveld? Dat is ongetwijfeld juist. Doch de ligging van Haarlem ten opzichte van Schiphol is zeer gunstig en de busverbindingen maken den Haarlemmers den gang naar de Amster- damsche luchthaven gemakkelijk. „In ieder geval toonen de Haarlem mers dit vacantieseizoen een bijzon dere belangstelling voor het binnen landsche luchtverkeer", aldus deelde de heer J .H. W. Scholte, chef van het kantoor van Lindeman's reisbureau in Haarlem ons mede. ..Vorige week was er bijv. een Haarlemsche familie van 4 personen, en deze week een van 7 personen, die per vliegtuig een uitstapje naar Texel maakte. Ook de vliegdiensten naar Leeuwarden. Groningen, Haamstede en Vlissingen trekken veel passagiers. Aangezien in Haarlem veel Friezen en Groningers wo nen. is van onze stad uit zeker veel belang stelling voor de luchtlijnen naar Leeuwarden en Groningen te constateeren. De K.L.M. moet in het algemeen in het ibinnenlandsch verkeer vele extra vliegtui gen inlasschen om den reizigersstroom te kunnen verwerken. De Spoorwegen hebben het weer zeer druk. „Wat het treinverkeer betreft heeft het reisbureau Lindeman dit jaar een belangrijke tóeneming van Haarlemsche passagiers voor de z.g.n. goedkoope treinen, o.a. naar Maas tricht, Arnhem. Nijmegen, Middelburg, Vlis singen, Groningen en Den Helder kunnen bemerken. De chef van het spoorwegstation in Haarlem heeft den indruk, dat het locale bezoek van vacantiegangers naar Haarlem dit jaar grooter is dan vorige jaren. In het algemeen heb ben de spoorwegen het in dit seizoen weer zeer druk. In het vervoer met de goedkoopere gele genheden, naar Leiden en Den Haag valt een stijging waar te nemen. Van de achtdaagsche spoorabonnementen, die het publiek in staat stellen kris-kras door Nederland te gaan. wordt volgens de erva ringen van het reisbrueau Lindeman dit jaar gretiger gebruik gemaakt dan in '37. Ook boottochten boeken dit seizoen succes, o.a. trekt de boottocht van Amsterdam naar Harderwijk veel Haarlemmers. Een nieuwe attractie vormen de in samen werking met de spoorwegen georganiseerde boottochten naar de Noordzee, die het pu bliek bij mooi weer naar waarde weet te schatten. De in samenwerking met de N.Z.H.T.M. on derhouden bootuitstapjes naar Volendam en Marken doen het dit seizoen ook best. Het tramvervoer valt buiten gewoon mee. Trouwens de N.Z.H.T.M. heeft in het al gemeen geen reden tot klagen. ..Het tramvervoer tijdens de vacantie is ons dit jaar buitengewoon meegevallen", aldus zei ons de heer P. M. Gieske. eerste chef van den Uitvoerenden Dienst van de N.Z.H.T.M. „In verband met het drukke ver voer, dat we vorig jaar om dezen tijd vanwege de Jamboree hadden, ver wachtten we dit jaar een inzinking. Die is niet gekomen. Wat we verleden jaar meer naar Haarlem in de richting Vogelenzang vervoerden, bren gen we dit jaar meer naar Zandvoort. In Augustus is het verkeer naar Zandvoort druk ker geweest dan vorige jaren. Dat komt na tuurlijk door het mooie weer, dat we den laatsten tijd hebben. Vooral op de Zondagen heeft de tram het druk. Het N.Z.H.TM. bus vervoer over den zeeweg naar Zandvoort valt ook buitengewoon mee. Van de dagkaarten naar Leiden, Den Haag, en Scheveningen wordt ook veel gebruik gemaakt." De heer Du Mee, directeur van de Haarlem sche touringcaronderneming van denzelfdsn naam. heeft evenals andere ondernemingen de ervaring opgedaan dat het vacantiever- voer naar Duitschland dit jaar sterk gedaald is in vergelijking met vorig jaar. De pasrege ling met Duitschland is. niettegenstaande den laatsten tijd weer faciliteiten zijn inge voerd. nog steeds niet ideaal. Momenteel kan men met een identiteitsbewijs voor een col lectieve pas volstaan. Maar dat neemt nog steeds eenige dagen tijd in beslag! Het verkeer naar Frankrijk de Arden nen. de slagvelden van Ver duin, en Parijs is dit seizoen toegenomen. Vele Haarlemmers zijn ook naar Berlijn en Luxemburg getrok ken. maar niet in de mate als vorig jaar. Het reisbureau Du Mee heeft weken van 200' tot 250 passagiers gekend. De drukste dag was 1 Augustus, toen 213 Haarlemmers voor verscheidene dagen naar 't buitenland gingen. Ook het reisbureau Du Mee neemt een voor keur van, het publiek waar voor reizen van langeren duur. De tochten van 3 dagen doen het dit seizoen niet meer. De 4 en 6 daagsche reizen zijn thans sterk favoriet. Zoo merkt men, dat de Haarlemmers dezen zomer de reislust niet zijn kwijtgeraakt. De belangstelling voor het buitenland blijkt nog even groot te zijn als vroeger. Een verheugend verschijnsel, dat het velen nog mogelijk is naar verschillende mooie plaatsen in Europa te trekken. Verheugendmaar het eigen land? Bij de vele navragen door ons dezer dagen verricht, hoorden we somtijds een schuchtere opmerking: „het lijkt, dat er dit jaar meer wordt gevoeld voor een verblijf in eigen land dan anders". De schuchterheid, waarmede het werd gezegd, verried echter tevens hoe gering nog het aantal is van diegenen, die meenen niet elk jaar voor eenige weken naar het buitenland te moeten trekken. Dat aantal moet veel en veel grooter worden, willen onze badplaatsen en alle plaatsen, waar men van vacantiegangers moet leven, weer tot be hoorlijken bloei komen. Gisteren hebben wij in ons blad vermeld, dat Zandvoort bijv. het achterland Duitschland sterk mist. Binnen afzienbaren tijd zullen de Duitschers hier ook niet terugkomen en waar blijven zij, die de opengekomen plaatsen moeten bezetten? Die moeten uit ons eigen land komen, want het vreemdelingenbezoek wordt niet grooter Wel komen er dit jaar wat Amerikanen Ne derland „doen", maar zij blijven somtijds slechts enkele uren in ons land. Dezen zomer is het in Haarlem bijv. erg stil. Het vorig jaar trokken de Frans Hals tentoonstelling en de Jamboree duizenden vreemdelingen, nu is er van tientallen bui tenlanders zelfs niets te bespeuren. Dienten gevolge zitten de hotelhouders op klanten te wachten die niet komen. Kwamen deze, niet zij alleen zouden er de voordeelen van pluk ken. Ook anderen. En de opgaven van 't aan tal werkloozen, wekelijks in ons blad ge publiceerd, zouden in opgewekter toon kun nen worden gesteld, En mogen de buitenlan ders wegblijven, landgenooten zijn even har telijk welkom. Zij behoeven Haarlem niet te mijden, want Haarlem heeft voldoende te bieden, zoowel in de stad als in de omge ving, terwijl de zee vlakbij is. Als 't Haar lem's Bloei mag gelukken evenveel menschen naar Haarlem te trekken als er thans uit Haarlem weggaan, dan zal het vele honder den personen werk verschaffen en in Haarlem veel vertier brengen. Haarl. Orkestvereeniging. Een interessant concert. Het einde van het afge paalde gebied bereikt. (Van onzen specialen verslaggever). De nachtboot is terug. Weer geen sirene- geloei, weer geen vlag in top. weer geen ge juich. Vermoeid en naar slaap verlangend stappen de mannen aan wal. De oogst: een Spaansche mat en een klein stukje goud dat vermoedelijk van een muntstuk afkom stig is. doch dat niet meer te indentificeeren is. Verder zand, zand en nog eens zand. Er heft zich vannacht op de plaats waar de Karimata werkt een sterke strooming ge manifesteerd tengevolge waarvan nieuwe landverschuivingen hebben plaats gehad. De Karimata moest" daarom weer iets worden teruggehaald. Gaat alles vandaag naar wensch, dan is het mogelijk dat men heden gereed komt met het stuk dat men zich voorgesteld had af te baggeren. De volgende week kan dan aan een nieuw stuk worden begonnen. In ieder geval bewijst het feit dat men in de laatste uren niets meer vindt dat men het Lutine-wrak zeer goed heeft afge paald. De vondsten buiten het oorspronkelijk vastgestelde gebied zijn vrij onbeteekenend. De uitbreiding van het Stadhuis. Met de werkzaamheden begonnen. Zooals onze lezers weten, moest voor het verkrijgen van een bijdrage van het Rijk uit het Werkfonds vóór 1 September met het werk voor de uitbreiding van het Haaxdemsche Stadhuis begonnen worden. De firma Metselaar en Zn, aan wie dit werk gegund werd. is nu met de voorloopige werk zaamheden begonnen. Op de binnenplaats, achter de Pandpoort, is een begin gemaakt met het hakken en sloopen. Ook werden een groote hoeveelheid bouwmaterialen, palen, enz. aangevoerd. ERTIG cent voor drie regels. Dat is de prijs van een Groentje in Haarlem's Dagblad. Zij zijn echter veel meer waard. Vandaar dat er ieder jaar weer duizen den meer ter plaatsing worden opgege ven dan in het vorige. HEDEN: 14 PAGINA'S. HAARLEM EN OMGEVING. Haarlem toont dit jaar bijzondere aan dacht voor het binnenlandsche lucht verkeer. 1 Met de werkzaamheden voor de uitbrei ding van het stadhuis is men thans begonnen. 1 Bioscopen. 6 BINNENLAND. Het eerste steunpunt van „Nationaal Cen trum, kasteel Hardenbroek, is geopend. 2 Opnieuw hebben hevige onweersbuien bo ven ons land gewoed. 3 Hoe Amsterdam het regeeringsjubileum zal vieren. 3 BUITENLAND. De Chineezcn zijn optimistisch gestemd ten opzichte van den strijd aan de Jangtse. Aan de Russisch Mandsjoerijsche grens heeft de Russische grenswacht op een Japansch Lagerhuislid geschoten. 4 Dc richtlijnen der Italiaansche rassen politiek. 4 SPORT. LANGNEüZIGE PILOTEN. De Amcrikaanschc piloten hebben een verlengstuk aan hun reukorgaan gekregen, dat hun in staat stelt ook in de hoogere en dunne luchtlagen adem te halen en dat bovendien het voordeel heeft dat het den mond vrij laat. Het concert dat de H.O.V. onder leiding van Marinus Adam Maandagavond a.s. zal ge ven. belooft zeer bijzonder te worden. Door de welwillendheid van het gemeen tebestuur is het orkest in staat gesteld ver schillende werken met het prachtige orgel uit te voeren. Als solist werkt mede. de jeugdige organist Alb. de Klerk, die met begeleiding van het orkest ten gehoore zal brengen: Symphonia 'Dominica Jubilate) uit de Cantate No. 146 i Wir müssen durch viel Trübfall in das Reich Gottes eingehen) van J. S. Bach en Drie So nata van W. A. Mozart tot één Sonate be werkt door Albert de Klerk. Het orkest zal uitvoeren de 3e Symphonie van Saint-Saëns met Alb. de Klerk aaxi het orgel en Bets Nederkoorn en Jan Rosekrans aan den vleugel. Verder worden dezen avond nog gespeeld de beroemde Variaties over een Thema van Jos Haydn door Joh. Brahms, terwijl het concert besloten wordt met „Les Preludes' van Fr. Liszt. Dc Nederlandsche zwemster Cor Kint won het Europcesch kampioenschap 100 M. rugslag, Iet van Fcggelen werd Tweede. 11 ARTIKELEN. R. P.: Te water. 1 Piet van der Hem: Het weerbericht. 3 Anthony Pden: Engeland en het behoud van den vrede. 4 Dr. YV. G. N. van der Sleen: Per auto en boot door Zuid-Afrika. B J. II. de Bois: Litteraire kantteekeningen. De briefwisseling VosmaerPerk. 5 H. D. Vertelling: „Vacantieverrassing" door Hans de la Rive Box. 5 Financieel-economisch weekoverzicht: De dollar middenpunt van een hausse. 7 Ons wekelijksch knippatroon. M. V.: Het merkwaardigste museum van de wereld. 9 S. II. YV.: Op de vlucht voor het vuur. 9 De burgerlijke stand is opgenomen op pag. 12

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1