Opnieuw hevige onweersbuien boven enkele gedeelten van ons land. HET WEERBERICHT NEDERLANDSCHE HANDEL-MAATSCHAPPIJ, n.V. ZATERDAG 13 AUGUSTUS 1938 HAARLEM'S DAGBLAD 3 Man te Goudriaan door den bliksem getroffen en gedood. Te Nieuweschool werd in een woning een ware ravage aangericht. OPNIEUW heeft Vrijdagmiddag en avond een hevig onweer boven bepaalde ge deelten van ons land gewoed. Thans werden echter behalve verscheidene woningen ook eenige personen door den bliksem ge troffen. Zoo ontlastte zich boven de omgeving van Goudriaan (Z.-H.) een onweer dat ge paard ging met regen en hagelbuien. De 43-jarige arbeider T. van Erkel, die zich op de fiets bevond, werd door een blik semstraal getroffen en op slag gedood. De man was gehuwd en vader van vijf kinderen. Op verschillende plaatsen werden de licht- leidingen vernield. In de jeugdherberg „De Pinksterblom' 'te Arkel sloeg de bliksem in, zonder echter brand of ongelukken te veroor zaken. Het onweer ging gepaard met een hevige regen- en hagelbui. Gistermiddag werd te Nieuwe school, onder de gemeente Heeren veen, de woning van den heer S. Waayer door den bliksem getroffen. Er ontstond geen brand, maar de bliksem veroorzaakte een ware chaos. De schoorsteen en een aantal pannen werden van het dak geslagen, de ra men werden uit de muren gerukt en de inboedel werd door elkaar geworpen. De vrouw des huizes werd bewusteloos op den grond gevonden. Zij bleek door den bliksem getroffen te zijn, waarbij haar de kleeren vrijwel van het lichaam waren gescheurd. Zij had brandwonden opgeloopen en was verder ook gewond door rondvlie gende meubelstukken. Zij is opgeno men in het ziekenhuis van Heeren veen, waar haar toestand naar om standigheden bevredigend bleek. Tijdens het hevige onweer dat gistermiddag boven de Betuwe woedde, sloeg de bliksem in den toren van de Ned. Herv. Kerk te Kesteren. Er ontstond geen brand, maar in de spits werden zeven gaten geslagen, terwijl vele tientallen leien werden vernield. De toren is tegen blikseminslag verzekerd. Tegen zes uur sloeg bij onweer de blik sem in de met riet gedekte woning van de wed. A. Delmijn, gelegen aan de Burgstraat te Rossum. Er ontstond brand in het ach terhuis en spoedig stond de woning, welke huisvesting bood aan de gezinnen van P. de Lang, H. Wuits en de wed. Wuits in lichter laaie. De brandspuit was weldra ter plaatse, doch bleek helaas defect te zijn. Het huis brandde geheel af. De inboedel van de wed. Wuits, welke niet was verzekerd, kon voor een groot gedeelte worden gered. Beide andere inboedels, die verzekerd waren gingen verloren. Omstreeks half zeven sloeg tijdens een hevig onweer de bliksem in de boerderij van den heer Voorst aan den Lichtenhorst te B o r c u 1 o. In een ommezien brandde een groote steenen schuur geheel af. Het hierin aanwezige vee, zes kalveren en twee varkens konden met moeite worden gered, doch de geheele oogst van hooi en rogge ging ver loren. Door de gunstige windrichting bleef het huis behouden. De brandweer, die gewaar schuwd was, heeft men niet terplaatse ge zien. Kapitale boerderij door den bliksem getroffen. Op de bekende boerenhofstede ..Brentlage" te Kleingenhout is gistermiddag tijdens een zwaar onweer boven de gemeente Beek (L.) de linkervleugel dezer boerderij, bevatten de stallen en schuren door het hemelvuur ge troffen en in vlammen gezet. In deze gebouwen bevonden zich terwijl het overige vee in de weide liep nog twee paarden, een stier en een veertiental varkens, welke tijdig in veiligheid konden worden ge bracht. De brandende gebouwen bevatten voorts ruim 8000 K.G. zaadgerst, die in twee partijen was gereinigd en binnengebracht, verder een groote hoeveelheid koren en gerst van den vorigen oogst, alsmede landbouw machines, melkmachines en een voorraad meel. Alles ging in het vuur verloren. Bij gebrek aan waterleiding bij deze afge legen boerenhofstede kon de gemeentelijke brandspuit, die alleen kan aansluiten op de waterleiding, niet optreden. Er was slechts een groote poel op de binnenplaats der boerderij aanwezig, die voldoende water bevatte voor het blusschen van den brand. Daarom werd on middellijk de groote motorspuit van Geleen gerequireerd. In korten tijd was deze ter plaatse. Met drie stralen werd het vuur be streden. De schade op de boerderij, die een der oudste en omvangrijkste hofsteden in deze gemeente is. en toebehoort aan den heer Franssen- Merckelbach. bedraagt naar schatting 15.000 tot 20.000 gulden en wordt door verzekering gedekt. Bij een onweer, dat ruim twee uur duurde, sloeg de bliksem in de woning van den heer M. Lansaal aan den Maasdijk te Kerkdriel. In een oogwenk stond alles in lichter laaie. Van den inboedel kon slechts zeer weinig worden gered. Het huis ging geheel verloren. In het Maaskantgebied is ook gisteren veel schade door bliksem en onweer aangericht. Te L i t h richtten zware regen- en hagelbuien groote schade aan. Te Herpen sloeg de bliksem in het torentje van een oude kapel op de Koolwijk, zonder brand te veroorzaken Te H u i s s e 1 i n g moesten tal van elec- trische- en radiogeleidingen het ontgelden. Gistermiddag omstreeks drie uur sloeg de bliksem in een hooischelf, staande op het terrein van de boerderij, bewoond door den landbouwer Jan Vroed te Haastrecht. Direct sloeg de vlam uit. De te hirip geroepen Haastrechtsche spuit kon het vuur niet mees ter worden en de hulp van de Goudsche brand weer werd daarom ingeroepen. Intusschen was ook een nabij staande schuur, waarboven ook veel hooi geborgen was, door het vuur- aange tast. Hier konden de 40 daar aanwezige var kens en de landbouwgereedschappen tijdig in veiligheid worden gebracht. Hooischelf en schuur brandden geheel uit. De schade, ca. f 6000. wordt door verzekering gedekt. Heistelling op stroomdraad van den trein gevallen. Tusschen Zaltbommel en Gelder- ma 1 s e n is gisteravond om half zeven de bliksem geslagen in een heistelling, staande nabij de spoorbaan Utrecht's-Hertogenbosch. In haar val kwam de stelling op de boven leiding van de spoor terecht, waardoor deze werd vernield en het verkeer met electrische treinen niet langer mogelijk was. De dienst werd daarop onderhouden met Dieseltreinen. Met alle macht toog men aan het herstel van de bovenleiding en hiermede was men zoover gevorderd, dat om half tien met electrisch materiaal over één spoor kon worden gereden. Gisteravond is tijdens een hevig onweer de bliksem geslagen in een nieuw landhuis van den heer J. H. Lutje Berenbroek aan den Buurserstraatweg nabij Enschedé. In een oogwenk stond het geheele huis in lichter laaie. Slechts eenige geldswaardige papieren konden worden gered. De brandweer was spoedig ter plaatse, maar wegens gebrek aan water, kon men niets uit richten. Alles was verzekerd. Noodweer boven de Betuwe. Gistermiddag heeft boven de Betuwe een hevig onweer gewoed, gepaard gaande met hevigen hageival. Te Deil sloeg de bliksem in de boerderij van den heer C. Kiviet. Er ontstond op het dak een begin van brand doch deze werd door den hevigen regenval weer direct gebluscht. De bliksem sloeg dwars door het huis. daarbij groote verwoesting aan richtend. Een honderdtal dakpannen rolde naar beneden. Het te veld staande koren be kwam groote schade door den hevigen hagei val. De schoenmaker van Maren werd in zijn woning door den bliksem getroffen waarbij hij verschroeiïngen aan een arm opliep. Van den heer W. Broekhuizen werd een koe door den bliksem gedood. Een koe ^n een paard toebe- hoorende aan den heer H. Merkens werden eveneens door den bliksem gedood. De Sultan van Deli nagenoeg hersteld. De sultan van Deli, die verleden week kort na zijn aankomst in ons land in de Ned. Herv. Diakonesseninrichting aan de Overtoom te Amsterdam een oogoperatie heeft ondergaan, is bijna geheel genezen. Hij wandelt en zit ge durende een groot deel van den dag in den tuin en de beide prinsen brengen dagelijks ver scheidene uren in zijn gezelschap door. Opzichter tusschen wagens bekneld geraakt. Doodelijk ongeluk op de Staatsmijn Maurits. Gisteren is de afdeelingsopzichter J. Haal ders, op de 548 meter verdieping van staats mijn Maurits, nabij de schacht bekneld ge raakt tusschen beladen wagens. H. liep ern stige inwendige kneuzingen op en is naar het ziekenhuis te Sittard overgebracht, waar hij korten tijd na aankomst is overleden. Het slachtoffer was 43 jaar oud. gehuwd en vader van twee kinderen. De heer Haalders was woonachtig te Geleen. AGENTSCHAP HAARLEM Gr. Houtstr./Gr. Markt Tel. 13990 (3 lijnen) VACANTIE-SEIZOEN Wij leveren U direct uit voorraad reis- cheque's in Reichsmarken betaalbaar in Duitschland en voormalig Oostenrijk (Adv. Ingez. Med.) Weer ongelukken op onbewaakte overwegen. Landbouwer ernstig gewond. Gistermiddag om half drie is op een.onbe- waakten overweg te Wildervank een ernstig ongeluk gebeurd. De 62-jarige landbouwer P- ae Jonge, uit Wildervank, was bezig graan in te halen. Hij kwam met twee leege wagens waarvoor twee paarden waren gespannen, van de boerderij om naar het veld te gaan. Waar de landweggetjes allemaal den spoorweg snijden, is oppassen zeer noodzakelijk. Hoe wel het uitzicht vrij is, heeft de landbouwer toch nog voor den spoorweg halt gehouden. Juist toen de trein uit de richting Groningen naaerdfe zette het span zich plotseling in be weging. De voorste wipkar werd door den locomotief gegrepen, terwijl de landbouwer over een afstand van 160 meter werd mee gesleurd en ernstig gewond werd. Twee geneesheeren waren' spoedig ter plaatse. Het slachtoffer had een ernstige schedelbreuk, een wonde aan den linkerslaap en een bloeduitstorting achter het linker oog bekomen. In hoogst zorgwekkenden toestand is hij naar het Diaconessenhuis te Groningen vervoerd. De paarden bleven ongedeerd en liepen na het ongeluk rustig in een weiland. De trein naar Stadskanaal had een kwartier vertraging. Span paarden gegrepen. Gistermiddag werd een spar. paarden die een ploeg trokken, onder geleide van den zoon van den landbouwer C. Goense. bij het passeeren van een onbewaakten overweg na bij Lewedorp, door eer motortrein komende uit de richting Middelburg, gegrepen. Een paard werd ongeveer 150 meter mee gesleurd en totaal verminkt Het andere paard brak een been en moest worden afgemaakt. De motortrein werd totaal ontzet en kon op eigen kracht niet meer verder. Het trein verkeer tusschen Roosendaal en Vlissingen moest tijdens het opruimlngswerk. dat ver scheidene uren in beslag nam, van Goes tot Middelburg over enkel spoor worden geleid, met het gevolg dat he tveel vertraging onder vond. De trein, die om 13.58 uur uit Middel burg kwam en reeds te Arnemuiden was ge arriveerd, moest terug naar Middelburg, en passeerde zoodoende met een uur vertraging Lewedorp. Het uitzicht op den overweg is vrij goed. Koning Leopold komt 21 November naar ons land. Het staat thans vast dat het officieele be zoek dat Koning Leopold aan Koningin Wil- helmina zal brengen op 21 November zal plaats hebben. Er zal een ontvangst in het paleis te Am sterdam worden gehouden. Het bezoek zal slechts een dag duren, ver neemt de N.R.Ct. Een ongekend noodweer heeft gister middag Hindeloopen en omgeving ge teisterd. Tegen het eind van den mid dag kwam uit het IJselmeer een wer velwind opzetten, welke rondom het stadje trok, alles grijpend, wat hem in den weg kwam. Hindeloopen zelf werd door de kolkende hoos niet getroffen, maar een hagelslag van zeldzame hevigheid heeft al het glas, dat onder den oos tenwind lag, vernield. Omstreeks half vijf kwam met een dreigend zwarte lucht de hoos uit het IJselmeer uit de richting Molkwerum aanwervelen. Zij nam haar weg over het schiereiland waarop Hin deloopen ligt. Een groote zwarte zuil, gevolgd door een kleine, zweepte door het land en zoog alles omhoog, dat zij tegenkwam: het water uit de vaart, de mest van het land, de beesten uit de weide. Van een veebeslag van 35 runderen werden er 33 door de kracht van de hoos in een sloot gesmeten. Een houten barte. een soort draaibrug, werd van haar steng gelicht en ver weg in splin ters geslagen. Werklieden aan den dijk, die voor het nood weer waren gaan schuilen vonden bij hun terugkomst kruiwagens, hout en gereedschap niet meer terug. De hoos had alles wegge slingerd. Wervelend verdween zij. na nog een molen ernstig te hebben beschadigd, in zee. Was het stadje Hindeloopen gespaard ge- j bleven voor de alles ontwrichtende kracht van de waterhoos, terzelfdertijd ontlastten zich boven de bebouwde kom regen- en hagelbuien van een hevigheid, welke zelfs de oudste in woners zich niet herinneren. Hagelsteenen als duiveneieren sloegen met woedende kracht alle vensters, die op den Oostenwind lagen in stukken. Van de openbare school gingen meer dan honderd ruiten aan scherven en van een zevental gemeentewoningen bleef geen glas heel. Tal van particuliere woningen moes ten het evenzeer ontgelden. Niet één woning, die een raam op den oostenwind had is ge spaard De groote regenval maakte de schade nog grooter dan de hagel reeds had aange richt. Bij alle materieel verlies is het gelukkig te constateeren, dat geen persoonlijke ongeluk ken bij dit noodweer zijn te betreuren. verdere vooruitzichten weinig verandering, behoudens kans op onweer. Ook de Westertoren wordt voor het rcgeeringsjubileum verlicht. Naarmate de datum van het regeeringsju- bileum van HM. de Koningin nadert, komen ook de plannen gereed voor de versiering der hoofdstad, die. zooals men weet. grootendeels aan het particuliere initiatief zal worden over gelaten. Een zeer belangrijk onderdeel wordt echter verzorgd door het gemeentebestuur zelf, n 1. de illuminatie van het daarvoor het meest ha aanmerking komende stadsgedeelte: het grachtencentrum rondom de Reguliersgracht, De ervaring heeft geleerd, dat met verlichting door lampjes op prikka- bels van deze ook in gewone omstan digheden zoo mooie, schilderachtige grachten, één der fraaiste effecten oplevert, die door stadsversiering is te bereiken, en dat bij vorige gelegen heden de aldus verlichte grachten een der grootste attracties waren voor stadgenoot en vreemdeling. De grachten, die aldus verlicht worden, zijn de Heerengracht en de Keizersgracht tus schen Utrechtsche straat en Leidschestraat en de Reguliersgracht van het Thorbeckeplein tot aan de Prinsengracht. De verlichting zal geschieden door het aanbrengen van prikka- bels langs den walkant en de brugbogen en tusschen de boomen, terwijl op enkele plaat sen voor de bruggen kleurig verlichte fontei nen zullen worden aangebracht. Een ander zeer fraai object, dat geïllumi neerd zal worden, ls de Westertoren. Deze toren, welke tot de mooiste torens van het land behoort en een groot gedeelte van het oude Amsterdam domineert, zal geheel met lampen worden afgezet, zoodat men ook des avonds de fraaie architectuur ervan zal kun nen bewonderen. Als bijzondere attractie zal deze verlichting op de heele en halve aren langzaam uitgaan om dan weer even lang zaam uit het duister de contouren van den toren te doen aangloeien. Voorts zal de gemeente nog een drietal to rens gedurende de feestweek verlichten door middel van schijnwerpers Dit zijn de Oude- Kerkstoren aan het Oudekerksplein. de toren van de Zulderkerk aan de Zandstraat en de Montelbaanstoren aan de Oude Schans. Waterhoos teistert omgeving van Hindeloopen. Amsterdam's grachten worden geïllumineerd.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 5