hi Het merkwaardigste museum ter wereld. Op de vlucht voor het vuur. ZATERDAG 13 'AUGUSTUS 1938 HA'A'REEM'S DAGBE'AD 9 Laatste berichten van ten doode opgeschrevenen ET zal voor menigeen een merkwaar dige en ontroerende gewaarwording zijn, wanneer hij een bezoek brengt aan het „Catastrofe-museum" in Syd ney. Het is nog niet zoo lang geleden, dat dit museum, met zijn eigenaardigen naam en ver zameling geopend werd. Toch heeft het reeds talrijke bezoekers ontvangen, want wat er tentoongesteld wordt, is merkwaardig ge noeg. Men heeft n.l. een groot aantal docu menten bij elkaar gebracht, die tot de tref fendste en ontroerendste herinneringen aan moderne tragedies zoowel te land als ter zee behooren. De kern van het museum wordt gevormd door een groot aantal mededeelingen en her inneringen, die in den loop van de laatste eeuw uit het water opgevischt zijn. Zoo zijn er oude vergeelde papieren, die in flesschen de geheele wereld rondgedobberd zijn; plan ken van vergane schepen, waarin met moeite eenige woorden of letters gekrast zijn; laat ste bezittingen van ten doode opgeschreve nen, die spoorloos in den oneindigen oceaan verdwenen zijn. Ieder stuk van deze verzame ling is een stomme getuige van ontzettend verdriet en leed, maar ook van geweldige heldhaftigheid. Welke romanschrijver heeft bijvoorbeeld ooit een opwindender verhaal gemaakt, dan dat, wat de zee in 1922 prijsgegeven heeft? Destijds haalde een vlsscher in de Halifax- bocht bij Australië een stuk drijfhout uit het water. Zooals begrijpelijk is nam hij het mee naar huis, om het daar ais brandhout te ge bruiken. Juist, toen hij op het punt stond, het in kleine stukjes te hakken, deed hij een merkwaardige ontdekking. In de planken wa ren met moeite woorden en letters gekrast. De schipper begon ze te ontcijferen en las tenslotte uit de woorden, dat hij een stuk van een jaren geleden vergane schoener „Hinder" gevonden had. Het schip was tijdens een storm op een koraalrif geloopen, en met moei te had de bemanning een plaatsje op het rif kunnen vinden. Maar hiermee begon het drama eerst. De vloed steeg hooger en hooger en de ongelukkige zeelieden begrepen, dat de golven spoedig over hun rif zouden klotsen. „Wij hebben ons op het laatste stukje koraal eiland teruggetrokken", stond er op de plank te lezen, „haaien zwemmen om ons heen. We zijn verloren". Wat een verschrikkelijke uren moeten deze menschen op de kale rotsen te midden der woeste en steeds hooger komende golven doorgemaakt hebben. Ze wisten, dat er absoluut geen hoop op redding bestond en in uiterste wanhoop, den dood voor oogen, richtten zij dezen laatsten afscheidsgroet tot de< wereldin de hoop, dat deze gevonden zou worden. De woedende golven hebben hen voor altijd verslonden. Op een van de eilanden van de Nieuwe He- briden dreef op een goeden dag een flesch aan land. Men slaagde er in, er een vuil, met bloed bevlekt papiertje uit te halen. De woor den, die er op geschreven stonden, waren zeer onsamenhangend en blijkbaar in de grootste haast en zielenood neergeschreven. Uren had men noodig, alvorens men er in slaagde de beteekenis er van te doorgronden. Het bericht was afkomstig van een officier van de „Yker", een schip, dat sinds zes jaar verdwenen was. En eerst nu onthulde de we reldzee een vreeselijk geheim. Aan boord van het schip was een muiterij uitgebroken. De matrozen doodden den kapitein. Ook de schrijver van het bericht was blijkbaar zwaar gewond geweest, want zijn hand had gebloed tijdens het schrijven. Het voorval had zich afgespeeld ter hoogte van de Samia-eilanden De flesch was zoodanig met zeewier begroeid dat men daaruit afleiden kon, dat de vreese- lijke tijding twee maal de reis rond de we reld gemaakt had alvorens in menschenhan- den terecht te komen. Het einde van den offi cier kan men slechts vermoeden. Hulpkreet na tientallen jaren vernomen. DE oudste hulpkreet, die in het merkwaar dige museum te vinden is, werd in het jaar 1865 in de Torresstraat gevonden. Het papier werd gevonden in een flesch afkomstig van kapitein Baudoin van de „Paris". Ook dit vergeelde papier onthult een gruwelijk geheim. Er staat het volgende op te lezen „Bougan Riff. Chineesche bandieten hebben het schip overvallen. Alle officieren zijn ge dood. We sturen naar het Zuid-Westen. Breng hulp! De kreet van den dapperen kapitein was tevergeefs geweest. De zee bewaarde zijn geheim langen tijd om het eerst na verloop van eenige tientallen jaren prijs te geven. Intusschen had het drama van de „Paris" zich voltrokken. Even gruwelijk en gevaarlijk als de water woestijn is ook de zandzee van het Australi sche vasteland. Eenige tientallen jaren gele den ondernam de ontdekkingsreiziger River- dale met eenige kameraden het waagstuk de meest verlaten en eenzame streken van de zandwoestijn te doorkruisen. Toen de man nen na verloop van weken en weken niet te rugkwamen werden expedities uitgezonden om hen te hulp te komen. Op bepaalde af standen vond men berichten, zoodat men den weg, die de expeditie genomen had, nauwkeu rig volgen kon. Plotseling evenwel hielden de berichten op. Klaarblijkelijk hadden de rei zigers zich niet meer kunnen orienteeren. Reeds uit de laatste twee mededeelingen bleek, dat de geringe voorraad water hen met groote zorg vervulde. De woestijnbronnen, waarop ze hun hoop gesteld hadden, waren uitgedroogd. En toen dwaalden ze uren en dagen door de woestijn rond Men vond hen tenslotte, zestig K.M. van een waterrijke bron verwijderd, volkomen uitge put. Ze waren dus om zoo te zeggen vlak bij de bron van dorst omgekomen. Daar ze alles, zelfs hun notitieboekjes onderweg weggegooid hadden, had Riverdale zijn laatste mededee lingen op de zool van zijn schoen geschreven Behalve zijn overige aanteekeningen, is ook deze zool in het Museum te bezichtigen. Een dergelijke tragedie heeft in het jaar 1891 den ondergang van de Girard-expedltie bewerkstelligd. De reizigers trokken van de Spencerbocht uit het land in en nooit keerden ze terug.* Eerst in het jaar 1905 vond een expeditie in het gebied van de Amadeus- meren een 20 c.M. lang plankje, waarop de woorden gekrast stonden: „Oh, als we toch maar eens wat water konden vinden. We ko men om van de dorst. Dit was het laatste levensteeken van een expeditie, die uit acht tien man bestaan had en die tenslotte van dorst en vermoeienissen omgekomen is. Het kleine plankje vormt met andere dergelijke belangrijke en interessante documenten een verzameling, waarvan de bezichtiging wel degelijk de moeite waard is. Geen wonder, dat talrijke Australiërs en vreemelingen, die het land bezoeken, er eens een kijkje gaan nemen, teneinde zich eenige oogenblikken te verplaatsen in de tragedies van zoovele menschenlevens. M. V. OPMERKINGEN VAN LEZERS DE PAPEN T ORENV EST HEEFT EEN OPKNAPPING NOODIG. Een bewoner van de Papentorenvest brengt onder onze aandacht dat die vest eens ter dege moet worden opgeknapt. Het midden gedeelte verkeert in een staat van groote ver vulling en het onkruid tiert er welig. Om wonenden laten er hun honden op los. Ook de bestrating verkeert in een treurlgen toe stand. hetgeen in verband met het drukke verkeer van en naar Amsterdam zeer onge- wenscht is. Inzender vraagt een betere be strating en een plantsoentje. Toen wij deze klacht aan den directeur van O.W. overbrachten vestigde deze onze aan dacht op het bestaande plan (ook in ons blad vermeld) voor de omlegging van het van Amsterdam komend verkeer, waartoe behoort het maken van een brug ten N van de bestaande spoorbrug. Het verkeer zal dan van de Amsterdamsche Poort aan de Oostzijde de Ooatvest volgen en zoo vrij wel rechtstreeks naar Oostsingelgracht en Kennemerplein worden geleid. Maar de tijd. waarop dit plan zal worden uitgevoerd is afhankelijk van de ontwikkeling der haven plannen. Intusschen zal onderzocht, worden wat aan de verbetering van de Papentorenvest gedaan kan worden. Voor den Politierechter. Vernielen en stelenomdat er niets anders te doen was. Het hebben van vrijen tijd kan blijkbaar tot zonderlinge resultaten leiden. Kan. Want gelukkig behoort een geval, zooals de politie rechter dat Vrijdag te behandelen kreeg, tot de uitzonderingen. Niet voor den politie rechter, maar in het algemeen in de samen leving. Gelukkig maar dat het eigenlijk alle maal uitzonderingen zijn, waarmede de rech ter te maken heeft en eigenlijk logisch, want als zij een regel vormden zouden er geen rech ters bestaan en zouden we met onze be schaving nog in het prilste beginstadium zit ten. Vrije tijd is een min of meer modern tijds verschijnsel, dat wellicht eens wanneer hij in het algemeen zinvol besteed wordt een zegen voor de menschen zal blijken. Maar het betrof Vrijdag voor den politierechter nog niet eens een geval van échten vrijen tijd, zoo'n tijd waarin je nou eens lekker alles doen kunt wat je zelf wilt en vooral laten 1 maar het ging om den tusschenvorm van zoogenaamden noodzakelijken vrijen tijd. Na melijk de schafttijd. En die schafttijd wist een arbeider in Haarlemmermeer niet op, fatsoenlijke wijze door te brengen. Hij kon blijkbaar goed schrokken, want na het eten schoot er nog vrije tijd van de schafttijd over. En omdat de arbeider verder niets te doen had besloot hij maar om in de schuur, waarin geschaft werd, een terplaatse gestalde auto met zijn naar werk verlangende handen te betasten. Het bleef niet bij betasten, want de werk lustige, die tegen geen moment vrijen tijd op gewassen bleek, ontdeed de auto achtereen volgens van een ampèremeter, het achter licht, een aschbakje enz. Arbeid vraagt naar resultaten, blijkbaar ook vrijetydwerk al is dat 'n niet geoorloofde en een, die in tegenspraak met de wet is, want de arbeider stak de voorwerpen bij zich De politierechter vond dat natuurlijk alles behalve fraai. „Waarom heeft u die auto zoo zitten ver nielen", vroeg de rechter. „Omdat ik niets te doen had. Het was schafttijd", was.het antwoord van den werk man. Een getuige, een andere arbeider, die ook in de schuur geschaft had, vertelde dat. hii den verdachte aan het werk had gezien, dat wil zeggen aan het ongeoorloofde vrijetijd werk. Hij had hem natuurlijk ook aan het geoorloofde werk gezien tijdens den dienst tijd, maar dat was niet aan de orde. „Maar heeft u of één van de andere ar beiders dan niet gezegd, dat hij op moest houden met dat vernielen van die auto" vroeg de rechter. Het antwoord was ontkennend en de rech ter was daar uiteraard eenigszins over ver baasd. De verdachte beweerde overigens, dat de getuige ook met het „werk aan de auto' had meegedaan, hetgeen deze ontkende. In door de politie opgestelde rapporten stond dat verdachte iemand is met pri maire karaktereigenschappen. En iemand met primaire karaktereigenschappen is een mensch die de primaire eischen van de samenleving niet heelemaal naleeft. Zoo dacht de officier er ook over. En hij vroeg een boete van f 15 en een voorwaarde lijke gevangenisstraf van 3 maanden. De rechter veroordeelde den werkman tot f 10 boete subs. 10 dagen hechtenis en 1 maand voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van 3 jaren. Een fiets gerolen De jurisprudentie is uiteraard steeds groeiende. Aan de hand van uitspraken var de hoogste Gerechtshoven wordt de wet steeds anders geïnterpreteerd. De gerechtelijke ambtenaren nemen steeds verbeteringen over die door hoogere instanties in de gerechte lijke wereld vorotgebracht zijn. Zelden komt het echter voor dat de egrechtelijke macht verbeteringen overneemt van de zijde der burgerij Toch was dat Vrijdag met den politie rechter wel het geval. Het betrof weliswaa niet het overnemen van een interpreteering van de wet, omdat die door den burger in kwestie beter gezien werd dan door den rech ter zelf (want dan kon de rechter wel aan den gang blijven!) maar het had toch we! met iets te maken, dat met de wet zeer nauw in verband staat, n.l. met de Nederlandsche taal 't Gebeurde dan tijdens een kwestie van fiet sendiefstal Omstreeks 27 Maart was er door iemand in Lisse een fiets gestolen eind Februari nog één. Eerst verscheen een jeugdige getuige uit Haarlemmermeer, die daar bottelde, en die zijn fiets voor een ijsbar in Lisse had laten staar., waar ie gestolen was. Daarna volgde een los arbeider, eveneens uit Haarlemmermeer, die de correctie van den Nedcrlandschen taal des politierechters op zijn geweten kreeg. De rechter vroeg: „Heeft u het rijwiel geruild?" Neen, ik heb het gerolen, edelachtbare, te gen een andere fiets met bijbetaling van f 5". ..Goed" wijzigde de rechter zichzelf. „U heeft de flets dus gerolen". Of de griffier „geruild" in zijn stukken ook gewijzigd heeft in „gerolen" weten we niet, maar dat niemand zoo wijs kan zijn of hij kan nog altijd wat opsteken, heeft de politierech ter Vrijdag bewezen! De verdachte die hier door den taalzuiveraar bijna uit zijn hoofd rol verdrongen zou worden had zooals ge zegd nog een tweede fietsendiefstal op zijn ge weten, Deze fiets had hij aanvankelijk van iemand, die fietsen verhuurde gehuurd, doch na verloop van tijd was hij er mee vandoor gegaan. Deze fiets bood vend, ook aan een arbeider uit Haarlemmermeer te koop aan, die van den prins geen kwaad wist. De verd. bekende de twee feiten. De officier had angst dat het met den ver dachte mis zou gaan, doch aangezien hij De politierechter herinnerde zich echter nog wel meegaan door een vanwege het Leger des Heils verstrekt advies. Hij vroeg een voor waardelijke straf van 4 maanden. De rechter veroordeelde verd. tot een voor waardelijke straf van 6 maanden, met een proeftijd van drie jaar, onder toezicht van het Leger des Heils. „Nu heeft u uw leven verder heelemaal in eigen handen", klonk het vermanend van achter de groene tafel. Een Salomo 's oordeel. Een rijwielhandelaar in Zaandam had aan een kappersbediende een fietslamp verkocht. Het ding werd in termijnen betaald, doch toen beide partijen aan de laatste gulden toe wa ren voleens den schuldeischer meende de schuldenaar al geen schuldenaar meer te zijn en het volle bedrag reeds te hebben voldaan. De rijwielhandelaar besloot derhalve den kappersbediende in overeenstemming met diens beroep het mes op de keel te zetten. Gelukkig voerde hij dat besluit niet letterlijk uit, en gebruikte hij om zijn eisch kracht bij te zetten, de hem door de natuur geschon ken knuisten. Dat wil zeggen, hij zelf beweerde dat de schuldenaar de eerste klap gegeven had, waarop hij zich verweerd had. De schuldenaar ontkende zulks een schreef de eerste slag aan den ander toe. Een aangezien dat een kwestie is, waarover zelfs geleerden de geheele geschiedenis der menschheid door zich het hoofd hebben ge broken, was dit oogenschijnlijk simpele ge val met een in wezen diepen ondergrond, die zelfs de roerselen raakt van het fundament onzer geheele beschaving, voor den politie rechter niet zoo eenvoudig. De politierechter herinnehrde eich echter een probaat middel om die kwestie van „wie de eerste klap gegeven heeft" op te lossen. Een middel intusschen van recenten tijd. Neem de oorzaken weg, die tot het geven van de klap eieid hebben. En die oorzaak was de eene gulden. Derhalve stelde de rechter beide menschen aan gene zijde van het groene laken voor om het bedrag van f 1 te reduceeren tot de helft, nl. f 0.50. „Als u", aldus de rechter tot den schulde naar" aan den ander f 0.50 betaalt dan heeft dc een 't gevoel dat hij teveel betaald heeft en de ander de gedachte dat hij te weinig heeft ontvangen. Dat heft elkaar op". ie verdachte en de getuige waren ten zeerste getroffen door de logica van dit voor stel en legden zich er gaarne bij neer. Het geen uiteraard niet wegnam dat de ver dachte alsnog veroordeeld werd tot een boete van f5. En dat houdt weer de les in dat men beter tot een dergelijk wijs vergelijk als de politie rechter opperde kan komen, alsvorens men tot handgemeen overgaat! De Oxford Groep. Nationaal Kamp te Holten. Men schrijft ons: In de laatste dagen van Juli en de eerste week van Augustus hield de Oxford Groep een Nationaal Kamp te Holten met' in totaal een 1400 deelnemers, verspreid over een jongens- een meisjes- en een familiekamp, elk met een eigen kampeerterrein, terwijl een groot aan tal mannen en vrouwen in twee scholen werd ondergebracht. Behalve Nederlanders uit alle provincies, waarbij een groot contingent uit Haarlem en omgeving, waren nog Ned Indië, Engeland, Scandinavië, N. Amerika Australië. België en Duitschland vertegen woordigd. Het idee om een kamp te houden ging uit van de jeugd en werd dankbaar door de oude ren overgenomen. In de uitnoodiging voor het kamp werd gesproken van geestelijke herbe wapening, die alleen de wereld kan redden. In dit kamp hebben jeugd en ouderen samen uitgewerkt, hoe Nederland opgebouwd kan worden naar Gods plan. Van zulk een opbouw en van de eenheid, die er de grondslag voor vormt, gaf dit kamp zelf een merkwaardig voorbeeld. Grooter verscheidenheid van men schen, ais hier te zien was, laat zich moeilijk denken. Werkloozen en fabrikanten, leeraren en arbeiders, huisvrouwen en moeders van alle standen, jongens en meisjes en hoogbe jaarden, leefden hier het eenvoudige kamp leven in grootste discipline, kameraadschap en vroolijkheid. Aan de verschillende feestelijkheden: boe renbruiloft, boerendansen, voetbalwedstrijd en lampionoptocht nam de Holtensche be volking volop deel. Maar dat ze ook mee wil doen met dit nieuwe leven, bleek uit wat er in een der openbare bijeenkomsten door Hol tenaren, o.a. een architect, een kapper en een predikant, werd gezegd. Ook werd er een nieuwe Oxford Groep Film vertoond "De jeugd op marsch" waarbij het publiek het daarin voorkomend Canadeesch Cowboy liedje „God houdt schoonmaak ih je leven, dat je vrienden staan te kijken, en helpt je naar zijn plan, ook anderen te bereiken" enthou siast meezong. De Vijfde Nationale Luchtvaartdag voor de Jeugd. Gistermorgen kwamen eenige honderden leden van de jeugdorganisatie van de Kon. Ne derlandsche Vereeniglng voor Luchtvaart in Soesterberg bijeen naar aanleiding van den vijfden natlonalen luchtvaartdag. De weers omstandigheden waren op dezen dag bijzonder gunstig. In het theehuis Soesterdal opende kolonel Walaardt Sacré, voorzitter van de centrale jeugdcommissie van de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart, den luchtvaartdag. Het is de vijfde luchtvaartdag. De beide eer ste waren te Schiphol, dc derde was evenals dit jaar te Soesterberg, dat als bakermat van de Ned. Luchtvaart, kan worden genoemd en waar nog steeds een van de belangrijkste on- derdeelen der luchtvaart is gehuisvest. De vierde was verleden jaar te Ermelo, tij dens het Jeugdluchtvaartkamp, doch dat bleek, geen gelukkige combinatie te zijn. zoo dat wij het dit jaar wederom te Soesterberg hebben geprobeerd. Wij noemen dit een natlonalen luchtvaartdag en dien naam verdient deze inderdaad, want uit niet minder dan 77 plaatsen uit den lande zijn hier een 300-tal jonge lieden bijeen ge komen om hun belangstelling in de lucht vaart te demonstreeren. Ten slotte dankte spreker den commandant van de LVA., den vertegenwoordiger van het gemeentebestuur van Soesterberg en den eigenaar van het theehuls Soesterdal voor de voortreffelijke medewerking bij de organi satie van dezen dag van hen ondervonden. Daarna werd een rondgang gemaakt over de luchtvaartafdeeling, waar de jeugd onder des kundige leiding een uitstekenden indruk kon krijgen van hetgeen zich daar bevindt. Vervol gens werd de interessante luchtvaarttentoon- stelling nabij het theehuis Soesterdal be zocht. Vernietigende boschbranden aan de Westkust van Amerika. (Van een bij zonderen medewerker) IN den zomer klinken bij ons te lande in radio en pers de waarschuwingen tegen het brandgevaar in bosch en hei; noch tans is de roekeloosheid van het vacantie publiek doorgaans oorzaak van hevige en groote grondgebieden verwoestende branden. Een enkele achteloos weggeworpen sigaret, een brandende lucifer, de vonk uit èen pijp, zij zijn voldoende om duizenden guldens schade te veroorzaken en vele hectaren grond verlo ren te doen gaan. Maar wij staan daarin niet alleen; ook elders in de wereld spelen de vuur-elementen hun vernietigend spel, ook zonder door roekeloosheid ontstane oorzaak. Te midden van de bergketens der Rocky Mountains, ver verwijderd van steden en dor pen en temidden van de wildernis, bevinden zich de Number Camps", de domeinen der houthakkers. Langzaam maar zeker, stap voor stap, verplaatsen zij hun kampen, steeds hoo ger tot aan de boomgrens en rondom en onder hen ontstaan de „towns", vol neringdoenden. Hotels en restaurants, meestal gedreven door Chineezen, worden geopend, een club wordt gesticht; kerken en bedehuizen verrijzen uit den grond. En waar enkele weken voordien de beer en het bergschaap nog ongestoord huisden, daar rolt nu de dollar Hard en meedoogenloos is het werk in de Lumber Camps. De geweldige boomreuzen be reiken een doorsnede van zes tot zeven meter en een hoogte van vijftig tot zestig meter. Maar „tempo! tempo!" is het devies en „Time is money!" Iets anders kent men daar niet. En wat geeft men om een menschenleven? Men schen zijn goedkoop! Contracten moeten na geleefd worden; hier heerscht alleen de dol lar en iedere bijlslag beteekent geld. Hoe meer boomen er geveld worden, hoe hooger het loon stijgt. Ruw en hard als het werk zelf en net weer, zijn ook de „lumber jacks", de houthak kers. Uit aller heeren landen zijn zij bijeenge stroomd. En de messen zitten los m den gor delriem; om het andere woord volgt een vloek en slechts enkelen onder hen kunnen van de speelkaarten afblijven. Bedragen tot in hon derden dollars, dikwijls in weken en maanden moeizaam bijeengegaard, wisselen op een en kelen avond van eigenaar. De roode heks Vuur in het oerwoud! Het is de ergste vijand waarmee de mannen van het houthakkers kamp van minuut tot minuut rekening moe ten houden, wanneer de hitte en dc droogte het hout verzengen, wanneer het verdort en elk oogenblik vlam kan vatten. Plotseling is het er: een kleine, vlak boven den grond kronkelende vlam. door geen der mannen op gemerkt. Maar één enkel zuchtje van de lucht, één windje - en reeds in het volgende oogenblik raast een laaiende en brullende vuurzee door het woud. De eeuwenoude woudreuzen trillen en knet teren, breken en barsten en ontketenen een helsche begeleidende muziek bij den vuur- dans van ..de roode heks". Van kamp tot kamp vliegt de schrik-boodschap- het bosch brandt! En een wedren met den dood wordt begonnen Het aanzwellen van deze vuurzee :s ver schrikkelijker en angstaanjagender dan de hevigste storm. Onmetelijke kudden schapen heffen een klagend geblaat aan en nemen de vlucht. Overal in den omtrek dreunt en rom melt het en dan plotseling klinkt het angstig uitgekreten bevel. Vlucht! Het vuur is er! De mannen beraadslagen een enkel oogenblik oriënteeren zich even omtrent de windrich ting en dan begint de groote ren voor het lijfsbehoud; naar boven, de bergen in, om de vlammen te ontvluchten en een gewissen vuurdood te ontloopen. Meedoogenloos snel springen de vlammen van boom tot boom, zij snellen voort over den grond als afgeschoten door een kanon en de houthakkers vluchten. Zij struikelen strompelen over verradelijke boomstronken en raken verward in gevaarlijke slingerplan ten en dat alles terwijl het vuur hen op de hielen zit; dieren rennen voor hen uit om eveneens het veege lijf te bergen; vogels stor ten met verzengde vleugels ter aarde. Een hel is losgebroken. En suizend en brullend, niet te stuiten en in vernietigende woede raast het verzengende vuur achter de vluch tenden aan en het komt al nader en nader. Een smalle bergbeek. De mannen bedenken zich geen oogenblik en werpen zich in het water, opdat hun kleeren vol water zuigen. De drijfnatte jassen worden over het hoofd gegooid en zij bedekken er hun schouders mee en verder gaat het, steeds maar verder! Een moeizame wedren, een klauterpartij met het leven als inzet. En overal de door de hitte bezwangerde lucht en de fijne verzengende aschregen! Vlammen boven hen in de krui nen dei boomen en vlammen aan hun voeten op den grond. Een marathonloop met hinder nissen waarvan geen sportman zich een voor stelling vermag te maken! En dan zijn er die tegen de inspanning niet opgewassen bleken die neervallen en door hun kameraden wor den opgebeurd en meegesleept, totdat ook zij volkomen uitgeput zijn. Niemand weet hoe lang het duurt, niemand heeft meer begrip van den tijd, want het lijfsoehoud is de eenige gedachte, die van al len bezit neemt. Zoodra weer een beek bereikt wordt springt elkeen er in en dompelt zich on der en voort gaat het weer net zoo lang tot dat men eindelijk bemerkt de gevaarlijke zóne te zijn ontloopen en de richting van het vuur achter zich te hebben gelaten. Dan eerst, op een of andere kale. rotsachtige hoogte, vallen zij neer, de houthakkers, volkomen uit geput. half bewusteloos, bloedig gewond door de striemende takken der boomen. ook de voe ten overdekt met vaak ernstige wonden, Kleeren zijn verzengd en van het lichaam rukt, het haar is geschroeid en niemand is tot spreken in staat. En op een afstand van nauwelijks vijftig meter raast het vuur ver der. Laat in den avond en via een grooten om weg bereiken de mannen de „town". Heel het dorp is verlaten, want iedere man is er op uit om te helpen blusschen, al is dat ver- geefsche moeite Oerwouddieren rennen door de straten, vrouwen en kinderen sleepen met hun huisraad om het allernoodigste in vei ligheid te brengen en in het wouddaar vernielen de vlammen de tenten en hutten de machines en de zaaglnstallaties, alles gaat aan het vuur ten prooi. De huizen staan er verlaten, de menschen zijn verdwenen en de .roode hek*" lacht Zoo is he' beeld van een boschbrand Amerika 'Nadruk verboden) G. H. W. Ook Juli bracht de N. Z. H. T. M. meer op. De ongecontroleerde vervoersopbrengst der ZH.T.M. over Juli 1938 was f 312.317, tegen 295.793 in 1937. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN Inlichtingen aan het Bureau van Politie, Smedestraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Hond (fox-terrier): Reyenga, Burgem. Sandbergstraat 23. Hamer: Schuurman Oran jeboomstraat 156. Gummi regenjas: Karst, Lambrecht van Dalelaan 5. Gehaakt kussen, v. Hoorn. Korte Jansstraat 3. 19 opbouwkaar- ten N.S.B.: Politiebureau Smedestraat. Por- temonnaie met inhoud: Politiebureau Smede straat. Driewielig kinderrijwiel: Verkerk, Nijl- straat 27. Kniptang. Hoes, Trompstraat 2. Armband, Hos. Dr. Leydsstraat 19. Zilveren armband; Tlggelman, Pres. Steynstraat 119. Taalboek, Heeremans, Leidscheplein 43 rood. Bril in étui, Politiebureau Smedestraat. Hond Groenendaler), Halderman, Bandoengstr. 19. Hond met penning 237: Boerjan, Korte Hee renstraat 18. Grijze heerenhoed: Middelbeek, Corn. v. Noordestraat 38 zw. Hond (gele her der), Kennel Fauna, Fr. Varkensmarkt 2—4. Hond 'smous), Kennel Fauna, Fr. Varkens- markt 24. 2 katten: Kennel Fauna. Fr. Var kensmarkt 2—4. Portemonnaie met Inhoud: Kuyken, Obistraat 3. Portemonnaie met in houd: van Heerden. Gasthuisstraat 17. Porte monnaie: IJlstra, Heerensingel 63rood. Pele- rin: Kerkman, Drieheerenlaan 35. Heemstede. Lipssleutel: de Ridder, Kritzingerstraat 33. Shawl: Kerkman, Drieheerenlaan 35, Heem stede Blauw badpak: van Ling, Papentoren vest 56. FILMNIEUWS ACHT DAGEN WERELDGESCHIEDENIS. In het gebouw van den H.K.B. is de film ,Acht, dagen Wereldgeschiedenis" waarin het bezoek van Hitier aan Mussolini op zulk een knappe wijze verfilmd is, nog acht dagen ge prolongeerd. De indrukwekkende opnamen van de ver schillende manoeuvres en de grootsche fees telijkheden die tijdens dit bezoek plaats von den. zullen zeker wel belangstelling trekken. AGENDA Heden: ZATERDAG 13 AUGUSTUS. Rembrandt Theater: Harold Lloyd in „Pro fessor, pas op!". 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: ,3roadway Melody 1938", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Het meisje met vier vaders", 2.30. 7 en 9.15 uur. Palace Familie Cinema: ,JDe drie malle in vallers" en „Gevaarlijke documenten". 2 en 8.15 uur. Spaarne Theater: „De pioniers van het Westen" en „Kinderen zijn wreed". 8 uur. Gebouw H. K. B.: De film ..Acht dagen we reldgeschiedenis", 2.30, 7 en 9.15 uur. Movlac Uur film theater: Doorloopende voor stellingen van 2.30 tot 11.30 uur. Teyler Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags Toegang vrij. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a, Geopend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 35 en 79 uur. Zandvoort: Noordcrbad: Groote kinder voorstelling, drie uur. 's Avonds prfjsdansen in café-dancing. Groote reddingsdemonstraties, half acht. ZONDAG 14 AUGUSTUS. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Spaarndam: Concert Fanfarecorps „Kunstkring" op de Westkolk. 8 uur. Zandvoort: NoorderbadGroote kinder voorstelling, drie uur. 's Avonds prijsdansen in café-dancing. MAANDAG 15 AUGUSTUS. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. ROOSTER VAN APOTHEKEN (Samengesteld door den Inspecteur der Volksgezondheid.) Voor de apotheken die toestemming ge vraagd hebben, om 's avonds en 's nachts en Zondags te sluiten, is door den Inspecteur der Volksgezondheid een siuitingsrooster op gemaakt Van Zaterdag 13 Aug. 's avonds 8 uur tot- en met Vrijdag 19 Aug. zijn de volgende apotheken op Zondag, 's avonds na acht uur en des nachts geopend. P. Th A. van Rijn. Kleine Houtweg 15. Tel. 10539 S G Beckerlngh Apotheek Loomeyer. Zijl- weg 34. Tel. 12495. F. C. Kuipers Azn., Schoterbosch-Apotheek, Rijksstraatweg 19, Tel. 12711.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 7