HET MYSTERIE VAN SUNNY SIDE. Minister prof. mr. C. P. M. Romme toont belangstelling voor een maquette oc de Jubileumtentoonstelling 1938 in het Koloniaal Instituut te Amsterdam, welke Maandag werd geopend Behouden thuis. Het Duitsche Focke Wulf- vliegtuig .Condor" na de landing op Tempelhof De overblijfselen van het Tsjechische verkeersvliegtuig, dat in het Zwarte Woud verongelukte te Berlijn na de recordvlucht Berlijn - New York 0p weg van Praag naar Parijs. De zeventien inzittenden vonden allen den dood en terug. De kranige bemanning viel een enthousiaste ontvangst ten deel De korhoenderjacht, de geliefkoosde sport in Schotland, is weer geopend. Een kijkje in het jachtveld Na de opening van de jubileumtentoonstelling 1938 in het Koloniaal Instituut te Amsterdam bezichtigden Maandag de ministers mr. M. P. L. Steenberghe en prof. mr. C. P. M. Romme met de overige autoriteiten de expositie De broeder van Ibn Séoud, den Koning van Arabië, tijdens zijn verblijf te Parijs op doorreis naar Londen, welke reis met de toestanden in Palestina in ver band wordt gebracht De parachutist Williams, die bij het vliegfeest te Lons- le-Saunier om het leven kwam. Bij een sprong weigerde de parachute en Williams viel te pletter Bunschoter meisjes in haar typisch* kleederdracht, verwelkomden den nieuwen burgemeester, de heer D. van den Berg, wiens installatie Maandag plaats vond, bij aankomst met zijn echtgenoote in de gemeente FEUILLETON Naar het Amcrikaanscji van HECTOR JENNINGS. 26) Het gerechtelijk onderzoek is een nood zakelijke formaliteit, juffrouw Innes, ant woordde Jamieson, om officieel de doods oorzaak vast te stellen, wanneer iemand geen natuurlijken dood is gestorven. Maar voor de ontdekking van een misdadiger heeft het niet veel te beteekenen. Daarvoor wordt er bij een inquest te veel verzwegen of buiten beschou wing gelaten dat pas bij het politieonderzoek en op de terechtzitting aan het licht komt. En in dit geval was het weer precies zoo. Om maar eens iets te noemen: de doode had geen sleutel en toch heeft uw nichtje iemand aan het slot hooren morrelen en de deur hooren openen. Met dat verhaal van dr. Steward moeten we heel voorzichtig zijn. vind ik: de dokter krijgt op zijn spreekuur een patiente, die in den rouw is en een sluier draagt Een paar weken later ontmoet hij Arnold Arm strong, die een doortrapte schavuit is en die met een dame in het zwart aan het ruzie maken is. En nu beweert die dokter, dat die vrouw dezelfde is als zijn patiënte. Waarom was meneer Bailey niet bij 't onderzoek? vroeg ik opeens. Omdat zijn dokter verklaard heeft, dat hij ziek is en niet in staat om zijn bed te verlaten, was het prompte antwoord. Ziek!, riep ik, daar hebben Halsey en Gertrude me niets van verteld. Er zijn nog meer raadselachtige dingen, juffrouw Innes, ging Jamieson voort. Bailey doet het voorkomen alsof hij niets van den „krach" van de bank afwist, toen hij het Maandagavond in de kranten las en dat hij toen direct terugging en zich onmiddellijk ter beschikking van de justitie stelde. Maar daar geloof ik niets van. Jonas, de nachtwaker van de Handelsbank, vertelt wat anders, namelijk dat Bailey den Donderdag tevoren 's avonds tegen half negen op de bank terugkwam. Jonas liet hem binnen en hij zeide, dat de onderdirecteur er uitzag alsof hij op het punt stond flauw te vallen. Bailey werkte tot middernacht; toen sloot hij de kluis en ging weg. Het was zoo iets ongewoons dat de waker er den heelen avond over zat te peinzen. Wat deed Bailey toen hij weer op zijn kamers terugkwam? Hij pakte een koffer om dade lijk te kunnen weggaan. Maar hij stelde zijn vertrek te lang uit en wachtte op iets. Mijn persoonlijke meening is dat hij wachtte om juffrouw Gertrude nog te spreken te kunnen krijgen voor hij het land uitging. En toen hij Arnold Armstrong dien nacht had doodge schoten, moest hij tusschen twee kwaden kie zen: de vlucht en datgene, waardoor hij de publieke opinie direct op zijn hand zou krij gen. Hij koos het laatste en meldde zich bij de politie aan zooals een onschuldig man zou doen. Wat 't sterkst tegen hem pleit zijn zijn toebereidselen voor een vlucht en dat besluit om na den moord op Arnold Armstrong terug te komen. Die truc is naar mijn meening te doorzichtig, hoe sluw hij oppervlakkig ook lijkt. De avond sleepte zich langzaam voorbij. Voor ik naar bed ging. kwam juffrouw Watson op mijn kamer en vroeg of ik ook een beetje zinkzalf voor haar had Ze liet mij een leelijk- gezwollen hand zien met roodachtige strepen die tot aan den elleboog liepen. Ze vertelde, dal dit de hand was die zij bezoero had op den nacht van den moord en dat aij sedert dien niet goed geslapen had en zich niet pret tig had gevoeld. Het zag er ernstig uit en ik zei haar dat ze geen huismiddeltje moest ge bruiken maar er dr. Steward naar moest laten kijken. Den volgenden morgen ging juffrouw Wat son met den trein van elf uur naar de stad, om zich in een kliniek te laten onderzoeken en de dokter liet haar direct in het zieken huis opnemen; hij constateerde een ernstige bloedvergiftiging. Ik was van plan haar te gaan opzoeken, maar door alle nieuwe ge beurtenissen kwam ik er niet toe. Wel telefo neerde ik naar het ziekenhuis en bestelde een afzonderlijke kamer voor haar met de mede- deeling dat men het de patiënte aan niets moest laten ontbreken. Mevrouw Armstrong was Maandagavond met het stoffelijk overschot van haar man aangekomen. Ze nam voorloopig haar intrek in het huis in de stad en Dinsdagmorgen ging Louise weg. Voor ze vertrok vroeg ze of ik bij haar kwam en ik zag dat ze gehuild had. Hoe kan ik u bedanken, juffrouw Innes, zei ze; u hebt mij in vol vertrouwen bij u opgenomen en u hebt geen vragen gedaan. Misschien komt eens de tijd dat ik u alles kan vertellen en als het zoo ver is, zult u mij alleen verachten Halsey ook. Maai- ze had nog iets ander op het hart en ze zei tenslotte, toen ze van Halsey afscheid had genomen en de auto voor stond. Juffrouw Innes, zei ze zacht, als zij als er ooit een poging gedaan wordt om u te bewegen van hier weg te gaan, doe het dan, als het u eenigszins mogelijk is. Ik ben bang voor u, als u hier blijft. Gertrude bracht haar naar huis. Ze ver telde later hoe koel de begroeting tusschen haar moeder en Louise was geweest en dat Dr. Walker er ook was. waarschijnlijk met het oog op de toebereidselen voor de begrafenis te treffen Halsey verdween '-ven nadat Louise weggegaan was en kwam pa.- avonds egeen negen uui cerug modderig en ermoeict. Tho mas liep neerslachtig en met bedrukt gezicht rond en ik zag dat de detective hem, toen hij aan tafel bediende, aandachtig gadesloeg. Zelfs nu nog vraag ik me af: wat wist Tho mas? Wat vermoedde hij? Om tien uur maakten we onze voorberei dingen voor den nacht. Liddy, die nu juffrouw Watson's plaats innam, was naar bed ge gaan. Alex, de tuinman, had langs de wentel trap zijn kamer opgezocht en Jamieson con troleerde alle deuren en ramen. Halsey had zich in een stoel in den salon laten neerval len en staarde gemelijk voor zich uit. Wat is die Walker voor een vent, Ger trude?, vroeg hij opeens. Vrij groot, donker en gladgeschoren. Niet onknap. Halsey schopte kwaadaardig een stoel on derste boven. Op hetzelfde moment werd de klopper op de zware voordeur heftig heen en weer be wogen. Halsey stond op en opende de deur; de late bezoeker bleek Warner te zijn. Hij was buiten adem van het hare loopen. Het spijt me dat ik u moet storen, zei hij een beetje bedremmeld, maar ik wist niet wat ik beginnen moet. Er is iets met Thomas. Jamieson was ook in de hall gekomen. Wat is er met Thomas?, vroeg ik. Hij doet zoo raar, legde Warner uit; hij zit op de balustrade van de portiek en zegt maai- dat hij een geest gezien heeft. De oude man is er slecht aan toe, geloof ik, hij kan haast niet meer spreken. Hij is zoo bijgeloovig' als een oude bes, zei ik: Halsey, neem een whiskey mee, dan zullen we eens gaan kijken. Niemand haastte zich om whiskey te halen, waaruit ik opmaakte, dat drie zakflacons ge reed waren voor onmiddellijk gebruik. Ger trude sloeg mij een shawl om de schouders en we liepen allen den heuvel af, ik had nu al zooveel nachtelijke excursies in de omgeving gemaakt, dat ik uitstekend den weg kende. Maar Thomas was niet op de waranda en even min in huis zoover we konden zien. Warner haalde een lantaarn. Hij kan niet ver weg zijn, zei de chauf feur; hij beefde zoo, dat hij niet op zijn been kon staan. Jamieson en Halsey liepen om het huisje heen en riepen zoo nu en dan den naam van den ouden man. Maar er kwam geen ant woord. En Thomas was nergens te vinden. Zijn pijp( die nog warm was, lag op den rand van de balustrade en binnen op de tafel we waren na ons vergeefsch zoeken naar bin nen gegaan lag zijn oude grijze hoed, zoo dat de eigenaar toch niet ver kon zijn. Dat was hij ook niet. Mijn blik viel op de deur van een diepe kleerenkast. Onwillekeurig liep ik er heen en draaide den knop om. De deur vloog open door het gewicht dat er tegen drukte en er tuimelde iets naar voren, dat op Thomas zonder eenig uiterlijk letsel, maar dood. Hoofdstuk XX. DOKTER WALKER'S WAARSCHUWING. Jamieson lag eeen oogenblik op zijn knieën en probeerde den boord van den ouden man los te maken. Wij stonden daar en durfden elkaar haast niet aan te zien. Toen Jamieson zijn voorloopig onderzoek geëindigd had, stond hij op en sloeg het stol van zijn knieën. Er is geen spoor van letsel, zei ik en ik herinner mij dat ik een zucht van opluchting slaakte. Uit wat Warner zei, ging de defec tieve voort, en uit het feit dat hij zich ver borgen heeft in de kast,-zou ik conc.ludeeren dat iets hem doodelijk heeft verschrikt. Ik denk dat schrik en een zwak hart met elkaar de oorzaak van zijn dood zijn. Maar waarvan zou hij geschrokken zijn?, vroeg Gertrude. Wat zei hij toen je hem in de portiek vond? (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 10