Haarlems Dagblad IJmuiden De Karimata heeft pech. Groot Vuurwerk Afstanden. als toeristenhaven 56e Jaargang No. 16917 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgavenen Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spasme 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM MAARSCHALK BALBO BIJ HITLER. Tot besluit van zijn verblijf in Duitschland bracht maarschalk Balbo, gouverneur van Libye, een bezoek aan den Duitschen Rijkskanselier in zijn landhuis op den Obersalzberg. Werkzaamheden tot einde der week gestaakt. ZANDVOORT-BAD ,A, Woensdag 17 Aug. voor het Zuiderbad Aanvang 10 uur Reist op avondretours De mensch blijft zich toeleggen op het steeds sneller overwinnen van tijd en ruimte. Geweldige afstanden worden in telkens korter reisjes overbrugd. En hindernissen en moei lijkheden, die weinige jaren geleden nog fan tastisch zwaar schenen en welker overwin ning even zoovele helden schiep, worden nu spelenderwijs genomen. Als de Atlantische Oceaan een levend, voelend en denkend we zen bezat, zou deze Machtige zich vernederd en gehoond hebben gevoeld toen de Ameri kaan Corrigan hem, nu eenige weken geleden, in een oud vliegtuigje overvloog, alleen maar omdat deze jonge man carrière wil maken en dacht: „ik zal 'es even de aandacht op mij vestigen". Vier Duitschers in een Condor-vliegtuig hebben de geweldige reis Berlijn-New York vice versa in een paar dagen volbracht. De „Queen Mary" heeft anderhalf uur van het Oceaan-record van de „Normandie" afge knabbeld, het Fransche schip zal het ant woord wel niet schuldig blijven en straks loopt de „Queen Elisabeth" van stapel en zal het mogelijk weer sneller doen. Dat de Engel- sche reederij steevast beweert dat het bij toe val gebeurt en dat zij zich heelemaal niet op recordverbeteringen toelegt, terwijl de Fran sche onverholen voor haar streven naar re cords uitkomt, wordt niet alleen door een verschil in temperament verklaard. Het Engelsche beleid ten deze is slimmer, want het wekt bij de goedgeloovige menigte den indruk, dat de Queen Mary altijd nog wel harder zou kunnen als haar reeders daar werkelijk op ge steld waren. Maar zij geven er niet om. Als de Normandie zich straks onder de uiterste hoogspanning gaat afsloven om den Blauwen Wimpel te heroveren, en slaagt, zullen de Queen Mary of de Queen Elisabeth wel weer bij toeval dien tijd verbeteren. Sommige pas sagiers vinden dat ook een veiliger gewaar wording. Men moet zijn Pappenheimers ken nen. Maar een der groote Engelsche dagbla den, die zegt dat de Fransche reederij meer „ingénue" is dan de Engelsche, heeft de zaak bijna verraden. Wij gaan steeds sneller. Ook op nog veel grooter afstanden. Hoeveel Hollanders zijn er nu al niet naar Indië gevlogen. Tien jaar ge leden stond een luchtreiziger naar Indië nog met naam, toenaam en portret in de krant en zijn familie ging prat op hem. Nu is-ie al heelemaal anoniem geworden, één in de me nigte van passagiers. In technische theorie worden de volken dichter tot elkaar gebracht. In de practijk van de koloniale mogendheden zooals Nederland, Engeland, Frankrijk is het ook werkelijk zoo. En in sommige andere gevallen eveneens. Maar voor het overige slooft de mensch zich letterlijk uit om deze toenadering te belet ten. Ik mag eraan herinneren dat wij vóór 1914 allemaal zonder paspoorten reisden. Dat is nu vierentwintig jaar geleden. De verra derlijke slag, in 1914 aan cultuur en bescha ving toegebracht werkt nog immer krachtig na en het paspoort is daar een hardnekkig- blijvend symbool van. Het is een soort van fabrieksmerk van internationaal wantrouwen, met het in sommige gunstige gevallen ver oorloofde nationaliteitsbewijs als goediger etiket naast zich. En er gebeuren nog heel rare dingen mee ook. De Italiaansche regeering is nu gaan weigeren paspoorten voor Frankrijk te ver strekken. Diplomatieke „stappen" van Fran sche zijde leidden tot niets en de Fransche regeei'ing heeft de gebruikelijke tegenmaat regelen genomen. De Franschman krijgt geen paspoort meer voor Italië. Waarom dit alles? Wat ter wereld is er de werkelijke oorzaak van? Een conflict tusschen Italië en Frankrijk bestaat, voorzoover be kend. niet. Laat ik een zachter term bezigen en zeggen dat er zelfs geen scherp meenings- verschil bestaat, want „conflict" is, zooals u weet, het moderne woord voor „oorlog". Wat heeft deze malle vertooning nu eigen lijk te beteekenen? Als men zich niet in gis singen over het bizondere geval gaat verlie zen en het als tijdsverschijnsel ziet, is het helaas kenmerkend. Het wemelt nog steeds van pogingen om de internationale toenade ring, waar die den kop mocht opsteken, te remmen en te fnuiken. De techniek die tijd en ruimte overwint wordt immers bij voor keur gebruikt om geweldige vernietigings apparaten in stand te houden, te vergrooten en te verbeteren! Het is een zotte en tevens een trieste vertooning. Wij konden, met onze huidige verkeerstechniek, de beschaving van het tijdvak vóór 1914 een stuk vooruit brengen. Instede van dat te doen blijven we erbij achter. Het is teleurstellend. En een beetje zielig als het zich uit in zulke armoedigheden als de Italiaansch-Fransche paspoorten-ruzie. Men krijgt het gevoel: schei nou eindelijk eens uit met dit vervelende, domme, afgezaagde gehakketeer En breng eindelijk internationaal eens wat tot stand. Dat zou een heel wat indrukwek kender „groot werk" zijn dan alle bruggen, wegen, drooggelegde moerassen, lucht-, zee- en landmachten bij elkaar. R. P. HITLER ONTVANGT DE BEMANNING VAN DE „CONDOR". In tegenwoordigheid van Goering en Milch heeft rijkskanselier Hitier gisteren de beman ning van de „Condor" ontvangen en haar ge- lukgewenscht. Voor herstelling naar de haven gesleept. Als gevolg van een Zondagavond ontstaan defect zal de „Karimata" zijn werkzaamheden tijdelijk moeten staken. Tegen twaalf uur is n.l. de emmerketting van den baggermolen voor de helft van de onderste spil afgeloopen. De bemanning trachtte dadelijk het euvel te herstellen, doch dit mocht haar niet ge lukken. Maandagmiddag heeft men den molen naar de haven van Terschelling gesleept, daar men van meening was, dat herstel aldaar gemak kelijker zou kunnen geschieden. Men verwacht, dat de „Karimata" tegen het eiixde dezer week naar de „Lutine" zal terugkeeren om het werk te hervatten. Onze speciale verslaggever deelt nog mede: WAT gevreesd werd is werke lijkheid gewonden. De Ka rimata kon niet op de plaats waar het pechduiveltje haar betrapt heeft, gerepareerd worden. Maandagmiddag heeft men den molen naar Terschelling moeten sleepen. Toen het groote nieuws op het eiland bekend werd, maakte zich een zenuw achtige stemming van Terschelling meester. Men drong tezamen op de havenhoofden en op de toppen der duinen en tuurde in de richting waar nu reeds vele weken de Karimata rusteloos gewerkt heeft. Beteekent dit, zoo vroeg men zich af dat het einde nu gekomen is? Zal de Karimata zoo roemloos vóór het verstrijken van den beschikbaren tijd de vlag moeten strij ken? Heeft de Lutine de „drijvende goudfabriek" murw gekregen en wordt de aftocht geblazen vóór het uiterste is beproefd? Ontnuchterend heeft deze onverwachte thuiskomst van de Karimata op het eiland ge werkt. Maar is er reden tot wanhopen? Nog steeds niet. Deze thuiskomst beteekent in geenen deele dat men den strijd opgeeft. Men denkt er niet aan om den arbeid te staken. Wij zetten door!, zoo verzekerde men ons met klem. Men heeft geen reden om moedeloos te worden. Deze reparatie kan enkele kostbare dagen verloren doen gaan, en dat is jammer natuurlijk. Maar men geve zich toch eens goed rekenschap van de situatie. Het thans afgezochte gebied bevatte, dat staat thans vast, de goudschat niet. Als het goud er ge legen had zouden wij het hebben moeten vinden. Maar het Lutinewrak is niet zoo ge weldig groot en als het goud er niet is moet het zich bevinden in de nabijheid van de plaats die nu zonder resultaat is afgezocht. Wij werken weer verder volgens het vastge stelde program. Nu komt het terrein naast het afgezochte gebied aan de beurt. Padvinder uit Utrecht verdronken. In de zee bij Texel. Gistermiddag omstreeks 5 uur is nabij het Westerslag bij Den Burg op Texel een padvin der uit Utrecht bij het zwemmen in zee ver dronken. Hij maakte deel uit van een groep padvin ders die individueel dus niet in padvinderij- verband naar Texel waren gekomen. Hij was met een broer gaan zwemmen en had zich daarbij blijkbaar te ver in zee ge waagd. Eén der broers kon door twee Texel- sche jongens gered worden. De andere jon gen kon niet meer worden bereikt. Vliegtui gen van de Mok hebben de zee nog afgezocht doch konden niets vinden. Er moet dus wel worden aangenomen dat de jongen verdron ken is. Twaalfjarige jongen steekt, tijdens vechtpartij, met een mes. Gistermiddag geraakte een tweetal jongens van twaalf jaar onder 't Zand in een woorden wisseling handgemeen. Het zoontje van de weduwe M. haalde eenklaps een mes te voor schijn en stak hiermede zijn tegenpartij. D. V. in het achterhoofd, waardoor een diepe wonde ontstond. Na voorloopig verbonden te zijn werd de jongen naar zijn woning overgebracht De toestand van het slachtoffer is niet ern stig. (Adv. ingez. Mea.j De werkloosheidscijfers. Een kleine verbetering. Het werkloosheidscijfer vertoont deze week een kleine verbetering. Het aan tal werkloozen is met 26 omlaag ge gaan en bedraagt thans 5104. Dit is 245 minder dan het vorig jaar en 1095 minder dan in 1936 in dezelfde periode. Keuringsdiensten bloembollen. Arbitragecommissie geïnstalleerd. De voorzitter der Alg. Vereen, voor Bloem bollencultuur, dr. A. J. Verhage, heeft ge ïnstalleerd de Commissie van Arbitrage, be noemd door het bestuur van de vereenigin- gen „De Narcis" en „De Hyacinth". Deze commissie krijgt te beslechten de geschillen tusschen de vereenigingen eenerzij ds en de daarbij aangesloten leden of aangeslotenen bij den keuringsdienst anderzijds, welke geschillen het gevolg zijn van niet-naleving van een reglement op den Keuringsdienst betreffende den gezondheidstoestand van bloembollen. Voorzitter van deze commissie is de heer W. A. Philippo leden de heeren N. Blokker, J. W .Eggink, Jos. M. J. Braam en W. R. van Zanten. Plaatsvervangers de heeren A. War- naar Wzn., C. J. Zonneveld. J. C. Smakman, W. M. Driehuizen en A. Frijlink Jr. Secretaris en juridisch adviseur is mr. R. C. Bakhuizen van den Brink; technisch adviseur prof. dr. E. van Slogteren. Klacht van de „Compagnie Générale" De vertegenwoordigster van diï Compagnie Générale Transatlan- tique de S. A. Les Consignataires Réunies te Den Haag schrijft ons het volgende: Op Zaterdag 13 Augustus 1938 ar riveerde voor IJmuiden het s.s. „Cuba" van de Compagnie Générale Trans- atlantique met een groot aantal Fransche touristen aan boord. Het spreekt van zelf dat soort gelijke bezoeken op prijs worden ge steld en door de vereenigingen voor vreemdelingenverkeer aangemoedigd. Maar, wanneer deze bezoeken in het algemeen zich zullen herhalen, dan zal men toch rekening dienen te houden met de belangen van de touristen en van de maatschappijen die deze reizen organiseeren. Wan neer het echter onmogelijk blijkt een s.s. van slechts 14.300 ton behoorlijk te doen aanleggen aan een steiger en er een tender aan te pas moet komen om de touristen van en naar boord te transportceren, dan is het duidelijk dat aan de haveninrichting van Am sterdam nog al wat mankeert. Ik spreek nu maar niet van het tijdver lies en de extra kosten, maar meen toch een dergelijken toestand erger lijk te mogen noemen. Hoe de touris ten van de „Cuba" zelf daarover dach ten zal ik nu maar niet beschrijven De vraag komt bij mij op: „Is een en ander bevorderlijk voor het vreem delingenverkeer?" Ongeluk bij het leggen van een schipbrug over de Lek. Pontonnier uit Amsterdam verdronken. CULEMBORG, Vanmorgen was een de tachement pontonniers nabij Beusichem bezig met het leggen van een schipbrug over de Lek. Omstreeks acht uur is hierbij een on geluk gebeurd, tengevolge waarvan de 25- jarige pontonnier J. J. de Jong uit Amster dam is verdronken. Door het uitschieten van een haak. gleed de Jong van boord. Door den sterken stroom werd hij direct meegesleurd en hoewel de mi litairen. die het ongeluk voor hun oogen za gen gebeuren, hem touwen toewierpen, slaag de het slachtoffer, dat niet kon zwemmen, er niet in deze te grijpen. Inmiddels waren reeds eenige soldaten te water gesprongen. Vele malen doken zij, doch helaas mocht het hun niet gelukken De Jong te vinden. De rijksbakenmeester en de militairen heb ben geruimen tijd de rivier afgedregd. Tot nu toe echter is het lijk nog niet gevonden. Sensationeele dagen te New-York verwacht. Proces tegen James Hines begonnen. Te New-York is Maandag in het gebouw van 't Hooggerechtshof het proces begonnen tegen den democratischen Tammany-Hall lei der James Hines. die beschuldigd wordt van omkooperij en van het houden van verboden loterijen. Men verwacht, dat het proces een der sen sationeelste affaires zal worden, die ooit te New-York gehouden zijn en dat het zal leiden tot onthullingen betreffende den invlvoed der gangsters op de stedelijke rechters en magi straten In kringen der onderwereld verwacht men, dat de districts-attorney, Thomas Dewey ver scheidene andere stedelijke ambtenaren zal aanklagen, o.a. rechters en politici. Gisteren is het publiek niet tot de zitting toegelaten, aangezien alle plaatsen bezet wa ren door de journalisten en door 300 perso nen. uit wier midden de jury zal worden ge kozen. Voorzichtig met uw kinderen in den vacantietijd Aan de ouders wordt vooral in dezen va cantietijd voorzichtigheid met hun kinderen aanbevolen, want in den Hout looipen indivi duen rond, die zich aan kinderen vergrijpen, die daar zonder toezicht spelen. Maandagnamiddag zes uur werd door de po litie in den Hout, bij de Spanjaardslaan, een 75-jarige man uit Haarlem aangehouden, die daar op heeterdaad betrapt werd bij het plegen van niet nader te noemen handelin gen met twee meisjes van resp. acht en zes jaar. Bij het door de politie ingestelde onderzoek bleek, dat de man zich ook aan een ander misdrijf had schuldig gemaakt. Een vriendin netje' van deze twee meisjes had namelijk bij een bank in de Paulinalaan een roode porte- monnaie met geld gevonden. De gearresteerde man had haar dit afgenomen en het geld in zijn zak gestoken. Volgens zijn verklaring had hij de portemonnaie verloren, maar de politie vermoedt, dat hij die weggeworpen heeft. Daar om verzoekt de politie aan de dame, die de portemonnaie verloren heeft, zich aan het Politiebureau aan de Smedestraat, afdeeling recherche, te willen aanmelden voor het ver strekken van inlichtingen. Opmarsch der Nationalisten in den Ebro-sector. Ook succes van Franco bij de Zujar. BARCELONA. 16 Augustus. Tweemaal wer den de republikeinsche stellingen op den rech ter Segxe-oever aangevallen, aldus hun com muniqué doch tweemaal werd de vijand met zware verliezen teruggeslagen. Zelfs konden de republikeinen, als resultaat van Maandag, hun positie daar eenigszins verbeteren. Radio Salamanca spreekt echter juist van een aanval der republikeinen, die zou zijn afgeslagen en uitgeloopen op een overhaaste terugtocht. Het oorlogscommuniqué van Barcelona maakt ge wag van hernieuwde levendige activiteit bij de luchtmacht en geeft een opsomming van de geleverde luchtgevechten. Salamanca bewaart over den strijd in de lucht het stilzwijgen. Salamanca meldt voorts, dat de nationalis tische troepen in den Ebro-sector goeden voortgang hebben gemaakt en den vijand ver volgen. De voornaamste successen schijnen behaald te zijn bij de Zujar. Beide communiques maken daar melding van, Barcelona geeft zelfs toe. dat de nationalisten zwaren druk daar heb ben uitgeoefend, en Las Cabezas een oogenblik bezet hebben, zij het dat zij het later moesten prijsgeven. In de zone van. Zarzacapilla hebben de na tionalisten. blijkens erkenning uit Barcelona, onder bescherming van artillerievuur, hun po sities verbeterd. (United Press.) Jeugdig millionnair om het leven gekomen. NEW YORK, 16 Augustus. (Reuter.) De 21- jarige erfgenaam van de Dodge-automobie- len fabriek. Danny Dodge, is tijdens zijn wit tebroodsweken verdronken. Hij is 2 Augustus j.l. in het huwelijk getreden en bracht zijn wittebroodswekeen door in een vacantiekamp bij Little Current in Ontario. Bij een dyna- miet-ontploffing in het kamp werd hij ge wond, tegelijk met zijn echtgenoote en drie anderen. Toen hij in een bootje naar het zie kenhuis werd vervoerd, is hij uit het bootje gevallen en verdronken. Dinsdag 16 Augustus 1958 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f3.25 franco per poet f 3.55. lossr nummer» t> cent per ex. Advertenliën i 1-5 read» f 1.75. elke regel meer f 0.35 Reclame» f 0.60 per regcL Regelabonncmentstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regel» f 0.60. elk® regel meer f 0.15. Groentje» *ie rubriek. Het woord is aan De Freycinet: Hij heeft zich verbeeld groot te zijn geworden en hij heeft slechts geklommen. Op punt van een hooivork gevallen Landbouwer te Assen ernstig gewond. Gistermiddag omstreeks half drie waren en kele arbeiders bezig met het binnenhalen van rogge voor den landbouwer J. ten Brink te Assen. Een der helpers, de 25-jarige R. Hartlief uit Assen, liet zich langs een met rogge bela den wagen zakken. Hij kreeg hierbij de punt van een hooivork in het lichaam. Deze drong hem zoo diep in de bulk. dat de punt aan de rugzijde uit het lichaam kwam. Onmiddellijk schoten de andere mannen toe, waarna dokter Nienhuis de eerste hulp ver leende. Het slachtoffer werd naar het Wilhel- minaziekenhuis overgebracht. Het ongeluk is. naar wij later vernamen, nog betrekkelijk goed afgeloopen. Het slachtoffer maakt het, naar omstandigheden, goed. Fusie tusschen de „Leerdam" en de „Vereenigde Glasfabrieken". Naar de „Tel." van welingelichte zijde ver nemen. zijn thans onderhandelingen gaande om de glasfabriek .leerdam" en de Vereenig de Glasfabrieken te Schiedam tot één bedrijf samen te smelten. Deze onderhandelingen zou den reeds in een vergevorderd stadium ver- keeren en een beslissing dienaangaande zou reeds spoedig verwacht kunnen worden. Mocht deze samenwerking tot stand komen, aldus verneemt het blad dan zal het bedrijf van „Leerdam" op denzelfden voet worden voortgezet en ook de fabricatie van het be kende kunstnijverheidsglas voortgang vinden. De vacature-dr. K. H. Miskotte. Voorloopig zal nog geen beroep kunnen worden uitgebracht. In de vacature, ontstaan doordat dr. K. H. Miskotte. predikant bij de Ned. Herv. Kerk te Haarlem, het beroep naar Amsterdam heeft aangenomen, zijxx nog geen stappen ter voor ziening gedaan. In verband met den vacantie tijd is het moeilijk maatregelen ter beroeping te treffen. Vóórdat de Kiesvereeniging haar werk heeft kunnen vervullen, Zal het nog wel eenigen tijd duren, zoodat voorloopig nog geen beroep kan worden uitgebracht. EBT U iets op te ruimen? Hebt U iets te vragen? Niets gemakkelijker. Plaats een Groentje in Haarlem's Dag blad zooals tienduizeïiden jaarlijks doen. HEDEN: 10 PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING. pag. De Compagnie Générale Atlantique be klaagt zich over gebreken, die IJmuiden als toeristenhaven blijkt te bezitten. 1 Het aantal werkloozen is in Haarlem in de afgeloopen week met 26 verminderd. 1 Verschillende kwesties inzake arbeiderswo ningbouw te Heemstede. 2 Ds. Henstra, predikant bij de Chr. Ger. Kerk in Haarlem-Noord, heeft bedankt voor het beroep naar Zwaagwesteindc. 2 De schuld van de Ariihemsche vergifti gingszaak lag in geen geval te IJmuiden. 7 Mr. A. Slob is herbenoemd tot burgemees ter van Haarlemmermeer. 3 BINNENLAND. De Karimata heeft de werkzaamheden bo ven het Lutinewrak gestaakt. 1 Tengevolge van gasverstikking aan boord van een walvischvaarder in de haven van Amsterdam zijn twee personen om het leven gekomen. 3 De zaak van de marechaussees te Oss komt thans voor den Centralen Raad van Be roep te Utrecht. 3 Van een trein komende uit Arnhem is gis termiddag een treinstel losgeraakt; door gebruikmaking van de noodrem werd ge vaar voorkomen. 3 BUITENLAND. Het centrum van de krijgsoperaties in China heeft zich verplaatst naar Joeit- sjang. 4 Een ernstig incident te Haifa in Palestina heeft verscheidene dooden en gewonden geëischt. 4 Drie Britsche schepen zijn gisteren te Va lencia door bommen getroffen, een En gelsche marconist werd gedood. 4 De Amerikaansche staatssecretaris Sum mer Welles zal een bezoek aan Neder land brengen. 4 SPORT. Het sportgesprek van de week: Over krachtsport. g ARTIKELEN. R. P.: Afstanden. j K. de Jong over het twaalfde Zomerconcert van de H. O. V. g O. I). Vertelling: „Een prettig spel" door dr. p. H. Schröder. g De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op 9

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1