Het arbeiderswoningbouw-vraagstuk te Heemstede. DINSDAG 16 AUGUSTUS 1938 HASRCEM'S DAGBE'A'D 2 Moeilijke kwesties, naar welker oplossing wordt gezocht. Woningen voor ouden van dagen? Een medewerker uit Heemstede schrijft ons: HET is nog maar kort geleden dat de ge moederen in Heemstede in beroering werden gebracht door een bericht in een der Haarlemsche bladen, dat het gemeen tebestuur van Heemstede van hoogerhand in verzuim was gesteld, wegens een tekort aan goedkoope woningen. Volgens dat bericht zou Heemstede op het gebied van Volkswoningbouw in gebreke zijn gebleven, niettegenstaande sinds jaar en dag, zoowel uit Katholieke als uit andere arbeiders kringen, aangedrongen werd op medewerking van gemeentewege om te voorzien in het te kort aan arbeiderswoningen en verscheidene adressen en verzoekschriften dienaangaande zouden zijn ingediend. Verder werd gezegd, dat „men" het bevor deren van arbeiderswoningbouw ongewenscht achtte en in overeenstemming met deze poli tiek in de laatste 10 jaren geen zoogenaam de vereenigingsbouw heeft plaats gehad, of schoon met het totale zielenaantal ook het arbeiderselement in de gemeente toenam. Na een persoonlijk ingesteld onderzoek zou de Inspecteur van de Volksgezondheid tot de slotsom zijn gekomen, dat Heemstede in haar wettelijk voorgeschreven taak om te voorzien in de behoeften der Volkshuisvesting te kort is geschoten, waarna de Inspecteur de hoo- gere bestuurs-instanties van zijn bevindin gen in kennis heeft gesteld en bij deze aan gedrongen heeft op maatregelen ten einde een krotopruiming in versneld tempo te verzeke ren. Tot zóóver dit bericht. Een en ander is voor ons aanleiding geweest eens een onderzoek in te stellen in hoeverre niet alleen deze gegevens en beweringen op waarheid berusten, maar tevens om te trach ten een objectief inzicht te krijgen omtrent den volkswoningbouw te Heemstede. Historie van den arbeiders woningbouw in Heemstede. VAN zéér groot belang leek het ons in de eerste plaats den geheelen ontwikkelings gang van den arbeiderswoningbouw teHeemste de na te gaan om eventueel te kunnen constatee ren of zijn groei gelijken tred heeft ge houden met de behoefte. Na de inwerkingtreding der Woningwet was het de Woningbouwvereeniging „Berkenrode" die het initiatief nam werkzaam te zijn voor de verbetering van de Volkshuisvesting, het geen in 1909 leidde tot den bouw van een complex van 58 arbeiderswoningen, in den loop der jaren nog gevolgd door den bouw van respectievelijk 32 en 22 woningen. In 1921 bouwde ..St.-Joseph" niet minder dan 60 woningen en in hetzelfde jaar stichtte ..De Haemstede" het mooie complex van 69 wo ningen tusschen Binnenweg en Heemsteed- sche Dreef en van dien tijd dateeren ook de 16 woningen aan de Drieheerenlaan. Al deze woningen zijn gebouwd met Rijks voorschotten. In 1924 echter besloot „De Haemstede" voor eigen rekening op het toen malige „Insulinde" 33 arbeiderswoningen te bouwen, in 1925 gevolgd door 48 woningen aan den Kadijk en Talmastraat en in 1927 door 59 woningen aan de Bankastraat. Deze laatste 3 complexen werden gebouwd met voorschotten van de Gemeente, terwijl op het eerstgenoemde hiervan een Rijkspremie werd verkregen. Het totaal aantal nieuw gebouwde arbeiders woningen bedraagt dus 397. In den loop jaren zijn echter totaal 90 arbeiders woningen door onbewoonbaarverklaring of anderszins opgeruimd, zoodat er een vermeer dering plaats had van 307 woningen. Het aspect van eenige tientallen jaren terug, toen met den bouw van de eerste ar beiderswoningen werd aangevangen, is thans geheel verdwenen. Van zoodanig slechte wo ningtoestanden als destijds voorkwamen, is dan ook niets meer over. Zulks houdt na tuurlijk niet in, dat er nu niets meer te verbeteren zou zijn. Komen we nu dus tot de vraag: Bestaat er te Heemstede werkelijk een tekort aan ar beiderswoningen? Het spreekt vanzelf, dat, als men zonder meer overging tot het bouwen van goedkoope arbeiderswoningen, deze dadelijk bewoond zouden zijn en wel hoofdzakelijk door hen, die thans duurder wonen of een minder „mo derne" woning hebben. Hetzelfde verschijnsel zou zich dan voordoen als men kan consta- teeren bij den kleineren middenstandswoning- bouw, waar het bij velen zelfs een sport gewor den is om, na een korten tijd in een nieuw huis gewoond te hebben, weer in een ander nieuw huis te trekken, dat nóg geriefelijker, nóg mooier en liefst nóg goedkooper is. Dat dit bij particulieren bouw niet te voorkomen is, is een reden te méér om bij arbeiderswoning bouw dubbel op z'n hoede te zijn, opdat dit euvel geen gelegenheid krijgt zich ook hierbij vóór te doen. Daarom zit aan de vraag over behoefte aan arbeiderswoningen direct en on verbrekelijk verbonden de bedoeling van be hoefte voor eigen inwoners. Het kan o.i. voor een plaats als Heemstede geen zin hebben ar beiderswoningen te bouwen voor anderen dan eigen inwoners en daardoor dus arbeiders naar Heemstede toe te trekken, aangezien er voor hen hier geen bestaansmogelijkheid is. in tegenstelling met plaatsen als bijv. Eind hoven, waar de gevestigde en zich uitbreiden de industrie den bouw van arbeiderswoningen noodzakelijk maakte. Doch Heemstede heeft zoo goed als geen industrie. In het z.g. „streekplan voor Kennemer- land" is voor Bloemendaal en Heemstede een bebouwing aangegeven, gebaseerd op vesti ging van meer welgestelden en juist weinig arbeiders, aangezien deze plaatsen geen na tuurlijke bronnen van arbeid hebben. Heemstede kan er geen belang bij hebben om door middel van arbeiderswoningen ar beiders tot zich te trekken en den hier wo nenden'arbeiders daardoor nog meer concur rentie aan te doen dan er al is. Gebeurt dit wel, dan is het gevaar niet denkbeel dig. dat men ook te Heemstede zal moeten overgaan tot invoering van de Rijkssteun regeling voor de werkloozcn, wat een ver mindering van steun zou beteekenen. Dit standpunt wordt hier aangehaald, om aan te toonen, dat voor Heemstede in elk geval een zéér voorzichtig beleid inzake volks woningbouw noodzakelijk is, wat niet wil zeg gen, dat er in het geheel geen arbeiders woningen zouden noodig zijn. Gering aantal „krotwoningen". oor eigen arbeidersbevolking kan direct als vaststaand feit de noodzakelijkheid worden aanvaard, dat voor elke onbewoon baar verklaarde woning een nieuwe in de plaats komt. Dat dus in elk geval. We kunnen dan echter meteen constateeren, dat tot nu toe aan dezen eisch méér dan voldaan is, aangezien, zooals reeds gezegd, van 1908 af, ongeveer 90 onbewoonbaar verklaarde per- ceelen zijn gesloopt en hiervoor in de plaats 397 nieuwe woningen zijn gekomen. Uit het bovenstaand getal van 90 onbe woonbaar verklaarde perceelen in een tijds verloop van 29 jaren, blijkt duidelijk, dat men zich van het aantal „krotwoningen" te Heem stede geen overgroote voorstelling behoeft te maken, vooral als men aan de hand van de statistiek tot de conclusie komt, dat er nergens in den lande zóó weinig woningen behoefden te worden afgekeurd als in Heem stede. Versnelling van het tempo van krotoprui ming is gemakkelijker gezegd dan gedaan, want het is de Woningwet zelf, die spoed niet mogelijk maakt, want zij zegt, dat zoo lang een woning nog verbeterd kan worden, niet tot onbewoonbaarverklaring kan worden overgegaan, indien deze verbetering wordt uitgevoerd. En is eenmaal een woning onbe woonbaar verklaard, dan kan de eigenaar hiertegen in beroep komen en volgt een lange en zeer tijdroovende weg, eer het zóóver is, dat de onbewoonbaarverklaring van kracht is. En is men eenmaal zoover, dan is er nóg een factor die dikwijls remmend werkt op de spoedige ontruiming der woning. En dat is dikwijls de tegenstand der bewoners van die huizen zélf. Een frappant voorbeeld van recenten datum werd hier ondervonden bij een geval van een blok onbewoonbaar verklaarde woningen, waar aan eiken bewoner een andere woning kon worden aangeboden. Een paar bewoners wenschten echter nog geen andere en gaven te kennen, dat zij liever in hun oude woning bleven. Dit neemt echter niet weg. dat door ontrui ming van een blok woningen als bovengenoemd en het voor die bewoners beschikbaar stellen van andere woningen, een flinke bres wordt geschoten in de reserve van beschikbare ar beiderswoningen. De Gemeente wil die reserve op peil houden en heeft direct besloten 6 nieu we woningen te stichten, welke een voortzet ting zullen zijn van het complex aan de Ban kastraat en. welke evenals dat complex, in beheer komen van de Woningbouwvereeniging .De Haemstede". Gegadigden voor nieuwe arbeiders woningen. Gezien het bovenstaande, kan het tekort aan arbeiderswoningen, zoo het er al is, nooit groot zijn. Door de controle, die de Gemeente heeft op de Bouwvereenigingen, bestaat er een nauw contact met de besturen daarvan en zoodoen de heeft men steeds een volledig overzicht van aanvragers naar nieuwe arbeiderswoningen en van de behoefte aan die nieuwe woningen. De aanvragers zijn te onderscheiden in 4 categorieën 1. Zij die werkloos zijn en dus in geen ge val een dure huur kunnen betalen; 2 oudere menschen die geen inwonende kin deren meer hebben en vöor wie een normale gezinswoning te groot en te duur is; 3 jongelui die wenschen te gaan trouwen; 4. zij, die niet werkloos zijn, maar te duur wonen in verhouding tot hun inkomsten. Vóór we tot een andere beschouwiitg van elk categorie overgaan, dient echter te wor den vastgesteld, dat het „te duur wonen" eigenlijk niets te maken heeft met „verbete ring van den woningtoestand", wat toch het doel is van de Woningwet Want onder het euvel van te duur wonen, gaan net zoo goed de beter gesitueerden gebukt. In de behoefte van de 1ste categorie wordt door de gemeente zoo goed mogelijk voorzien door het geven van een huurtoeslag bóven hun ondersteuning, om daardoor het verschil van de huur van een normale arbeidèrswo- ning en de door hen te betalen huur te over bruggen. Zoo kwamen in het begin van dit jaar alleen al van de 308 ondersteunde werk- looze gezinnen, 230 voor huurtoeslag in aan merking Woningen voor ouden van dagen noodig. WAT de 2e categorie betreft kan inderdaad worden geconstateerd, dat aan woningen voor „ouden van dagen" werkelijk eenige be hoefte bestaat. Dit vraagstuk is al sedert ja ren door verschillende bouwvereenigingen on der de oogen gezien. Zoo heeft de woning bouwvereeniging „Berkenrode" de beschikking over een stuk grond en zijn reeds teekeningen gemaakt voor een aardig hofje voor ouden van dagen. Dat het nog niet tot uitvoering kwam. heeft redenen die niet algemeen bekend zijn. De juiste reden is, dat men het reserve ka pitaal van die vereeniging, ofschoon niet on aanzienlijk, nog niet voldoende achtte, om zonder hulp van de gemeente dat hofje te i stichten, maar bovendien ook, omdat de Re geering sinds korten tijd beslag heeft gelegd op dat reserve kapitaal en er een fonds van heeft gemaakt, waaruit de tekorten van an dere bouwvereenigingen worden bijgepast, welke tekorten zijn ontstaan door de laatste huurverlagingen. Nu eenige aandrang van buitenaf is ont staan om woningen te bouwen mogen we ver onderstellen. dat „Berkenrode" niet ongene gen zal zijn, opnieuw de zaak ter hand te ne men en woningen voor ouden van dagen te bouwen, temeer omdat zij nog steeds de be schikking heeft over den daarvoor bestem den grond. Ook in den boezem van het Dagelijkfcch Be stuur der Woningbouwvereeniging „De Haem stede'" kwam meermalen de wenscheiijkheid De Bilt voorspelt Matigen, tijdelijk krachtigen Zuidweste lijken tot Westelijken wind, aanvankelijk zwaar bewolkt tot betrokken later tijde lijk opklarend, waarschijnlijk regen, iets warmer des nachts, overdag weinig ver andering in temperatuur. BAROMETERSTAND Hoogste 763.3 m.M. te Biarritz. Laagste 743.2 m.M. te Lerwick. De Oceaandepressie kwam naderbij, het centrum met barometerstanden beneden 745 mM. lag hedenmorgen tusschen Schotland en de Faroer. In het Zuidwesten op den Oceaan bleef de luchtdruk hoog. een uitlooper van dit hooge drukgebied ligt over Frankrijk en Zuidwest-Duitschland. Over Oost-Europa ligt nog een restant van de oude depressie. Op de Britsche eilanden en in Noordwest- Frankrijk waaien matige tot krachtige Zuid westelijke tot Westelijke winden, met zware bewolking en plaatselijk regen. Ook langs de Noorsche kust waaien krachtige winden uit Zuidelijke richtingen, ook hier vrij veel regen. Overigens is in Scandinavië, Duitschland, Frankrijk en Zwitserland het weer nog rustig met gedeeltelijk bewolkte lucht en droog weer. Voor morgen wordt voor ons land weer regen verwacht echter afgewisseld door tijdelijke opklaringen. De wind zal matig tot krachtig uit het Zuidwesten tot Westen waaien, de temperatuur zal des nachts hooger zijn dan in den afgeloo- pen nacht, overdag zal zij weinig ver anderen. BAROMETERSTAND Vorige stand 760 m.M. Stand van heden 758 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van: Fa. KEIP, Opticiens Gr. Houtstr. 137 Tel. 11640 HOOG WATER TE ZANDVOORT Woensdag v.m. 7.17 uur; n.m. 19.41 uur. Strand berijdbaar van 12.1517.45 uur. Belangrijke telefoonnummers: Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. Shirley Temple komt Vrijdag in Rembrandt- Theater met haar nieuwste lachfilm, ge schikt voor menschen van 5 tot 100 jaar Het Zwerfstertje". (Adv. Ingez. Med.) tot uiting woningen voor ouden van dagen te stichten en goedkoope woningen voor groote gezinnen. Men bestudeert dus het vraagstuk van den arbeiderswoningbouw en men kan verwach ten, dat de diverse besturen der betrokken vereenigingen te juister tijd met plannen voor den dag zullen komen. Voor de 3e categorie, de jongelui die wen schen te gaan trouwen, is steeds een plaats ingeruimd bij bestaande woningen der ver eenigingen, voor zoover zij niet slaagden met een particuliere woning. Dat dit niet altijd direct na eerste aanvraag kon geschieden, is begrijpelijk, temeer daar de bouwvereenigin gen geen huizen onbewoond kunnen laten tot den datum van trouwen van de jongelui. Gezien het perspectief wat betreft het bou wen van woningen voor ouden van dagen, zal in de toekomst ook voor de trouwlustige jon gelui wat meer speling komen in de beschik bare goedkoope woningen, want ontruiming van bestaande woningen, zal meer woningen beschikbaar doen zijn voor andere gegadigden. Van deze verschuiving, die er ontstaat in dien men overgaat tot het bouwen van wonin gen voor ouden van dagen en tot het bouwen van woningen voor groote gezinnen van het laatste staat echter nog niets vast zal ook tevens de vierde categorie profiteeren, zij dus, die niet werkloos zijn. maar te duur wo nen naar hun inkomen. Geheel en al echter in de behoefte voorzien .zal die opschuiving niet terwijl ook de reserve aan arbeiderswo ningen, die steeds berekend was en ook vol doende om in de behoefte te voorzien van een normale vermeerdering van arbeidersgezin nen, spoedig te kort zal schieten, wil men aan alle gevallen tegemoet komen. Bij nauwkeurige overweging staan we hier voor een probleem, dat veel haken en oogen heeft en niet zoo gemakkelijk is op te los sen. Om voor al die aanvragers goedkoope nieuwe woningen te bouwen, is voor Heem stede zeer waarschijnlijk niet mogelijk, want de naaste toekomst zou den last dragen, wat echter een last zou zijn, die boven de kracht van Heemstede uitgaat. Hier zal een andere oplossing gezocht moe ten worden. Moet dat deel der arbeidersbevolking, dat te duur woont naar haar inkomen, evenals de werkloozen, huurtoeslag gegeven worden, mits deze bewoners hier een werkkring hebben, eenigen tijd hier gevestigd zijn, de huisheer geen abnormaal hooge huur vraagt en wel licht met nog andere beperkende bepalingen? Wat de kosten van een dergelijk plan zijn. zal vooraf onderzocht moeten worden, want voor zoover ons bekend, is een dergelijke toe slag voor niet werklooze arbeiders op hun wo- ninghuur, nog nergens toegepast en is dus nog niet aan de practijk te toetsen. Resumeerende komen wij tot de conclusie, dat te Heemstede alhoewel geen overvloed, tot op heden in de behoefte aan arbeiderswonin gen is voorzien en zelfs in ruime mate, indien men het aantal hier géén emplooi vindende bewoners, die ons van andere gemeenten zijn toegevloeid, niet medetelt en dat voorzichtig beleid in deze de eenig juiste weg is. uit het oogpunt van algemeen belang bekeken, dus ook voor de arbeiders zélf. De wenschelijkheid bestaat echter, óók om een zekere reserve te behouden, dat in de naaste toekomst woningen worden gebouwd voor onvolledige gezinnen of ouden van dagen, terwijl ook zeker de bouw van woningen voor groote gezinnen in een behoefte zou voorzien. Voor een deel der arbeiders, welk te duur woont volgens hun inkomen, kan een andere oplossing worden gezocht, hetzij als reeds aangegeven door een toeslagregeling of anders zins. Dan zullen ook tevens de financiecle. uit volkswoningbouw voortspruitende, lasten niet remmend kunnen werken op een gezonde ont wikkeling van Heemstede als forensenplaats, vooral ook indien men voor de financiering van dien bouw andere instanties weet te inte resseeren en woningen weet te bouwen, waar bij het geïnvesteerde kapitaal nog een matige rente oplevert. Hier ligt mogelijk nog een terrein braak voor instellingen met socialen inslag, die, evenals tegenwoordig de Banken en groote Maatschappijen, voor het probleem staan, hoe hare steeds aangroeiende liquide middelen te beleggen. Een oplossing, welke ons niet erg aan lokkelijk lijkt. Red. OPBRENGST SPELDJESVERKOOP HOOGER DAN IN 1936: De Maandag gehouden speldjesverkoop ten bate van Herwonnen Levenskracht heeft op gebracht f 217.67. Dit is f 50.45 meer dan in 1936. ZANDVOORT TOESTAND VOORUITGAANDE. Naar wij vernemen gaat het met Hendrika van D., het meisje uit Zandvoort, dat onlangs in zee bewusteloos is geraakt en wier toe stand zich aanvankelijk vrij ernstig liet aan zien, nu goed vooruit. Zooals men weet, wordt zij in de Maria Stichting te Haarlem verpleegd. Hartjesdag te Amsterdam had een rustig verloop. De derde Maandag in Augustus is voor de Amsterdammers hartjesdag, d.w.z. een tradi- tioneele feestdag, waarvan de oorsprong ech ter niet met zekerheid is vast te stellen. Zoo tegen het donker worden komt de Am sterdammer jong en oud. maar vooral jong naar buiten met de zakken vol vuurwerk en dan begint het feest, dat bestaat uit het pro duceer en van zooveel mogelijk lawaai en vuur. Niet zelden wordt hartjesdag gebruikt om een flinke zij het dan meestal onschuldige rel te maken. Gisteren was dan ook weer die groote dag aangebroken, maar zooals het met de meeste volkstradities gaat, langzaam maar zeker wordt het minder. Namen in vroegere dagen de straatvuren die aangestoken wor den zoodra het vuurwerk op is wel eens een gevaarlijken omvang aan en vormden zij wel eens de oorzaak van ernstige branden gis teravond beperkte dit alles zich tot een on schuldig vermaak, waarbij de brandweer slechts in enkele gevallen genoodzaakt was op te treden. Ook het vuurwerk eischte geen slachtoffers. Slechts in de omgeving van den Hagedoornweg en Tuindorp-Buiksloot, maakte de opgeschoten jeugd het de politie werkelijk lastig en daar zijn dan ook eenige arrestaties verricht. Over het algemeen kon de politie zich eöhter te beperken tot „vlagvertoon". Het regeeringsjubileum van H. M. de Koningin. Op Zaterdag 27 Augustus a.s. mag de Bij zondere Vrijwillige Landstorm zijn hulde brengen aan H.M. de Koningin, met een de- filé des middags om 3 uur voor het paleis Huis ten Bosch te Den Haag. Des morgens om 11 uur van dien dag wordt een huldigingssamenkomst van den B. V. L. gehouden in de zalen van den Dierentuin, in welke samenkomst enkele prominente figuren het woord zullen voeren. Van de 94.000 vrijwilligers van den B. V. L. is een vertegenwoordiging van phn. 3000 vrij willigers gekozen, om samenkomst en défilé mede te maken. Hoewel met deze vertegenwoordiging alle gewestelijke verbanden en zelfs alle 1200 af- deelingen uit ons land hun hulde aan H.M. de Koningin bewijzen, zullen de duizenden vrij willigers die niet naar Den Haag gaan, de plechtigheden te Den Haag tóch kunnen vol gen, daar de K.R.O. de huldigingssamenkomst uitzendt van 11 uur tot half een. De samenkomst in de zalen van den Dieren tuin vangt om 11 uur aan. Sprekers zijn luitenant-generaal L. F. Duymaer van Twist, voorzitter van de Nationale Landstorm Com missie, Dr. H. Colijn, minister-president, prof. nir. P. J. Aalberse, minister van Staat, dr. J. J. C. van Dijk, minister van Defensie, Z.Exc. H. van Boeyen, minister van Binnenlandsche Zaken en reserve-generaal-majoor H. de Iongh, inspecteur van den Vrijwilligen Land storm. Deze samenkomst wordt afgewisseld door muziek van leden van de Koninklijke Militaire Kapel. Ernstige aanrijding nabij De Klomp. Wielrijder levensgevaarlijk gewond. w Maandagochtend omstreeks tien uur is na bij de Klomp een wielrijder door een auto aangereden en levensgevaarlijk gewond. De heer P. Scheulenburg uit Veenendaal wilde nabij De Klomp den Rijksstraatweg per rijwiel oversteken. Uit de richting Ede na derde een auto. De heer Sch. stapte midden op den weg van zijn fiets; dit werd hem nood lottig. Hij werd door den wagen gegrepen en 25 meter meegesleurd. Het slachtoffer werd ernstig gewond. Nadat hem door dokter De Waard de eerste geneeskundige hulp was ver leend is de man met een schedelbreuk in hoogst ernstigen toestand naar het ziekenhuis vervoerd. Nieuwe schepen voor de Neder- landsche koopvaardij. Den 23sten Augustus a.s. zal de technische proeftocht plaats vinden van het m.s. „Noor- dam" het jongste schip der Holland-Amerika - Lijn. De officieele proeftocht volgt den 15en September, waarna het schip den 28sten Sep tember zijn maiden trip zal aanvaarden. De „Noordam" die gebouwd is op de werf van de N.V. machinefabriek en scheepswerf P. Smit Jr. te Rotterdam, heeft een lengte van bijna 153 meter, een breedte van 1912 meter, een holte van ruim 12 meter (gemeten tot het zonnedek ruim 20 meter) en een tonnage van 9500 register tonnen. Het is in de geregelde vaart van en naar New-York bestemd voor vervoer zoowel van personen (met een accommodatie voor 100 tot 125 passagiers) als van vrachtgoederen. Nog dit najaar zal onder den naam „Zaan dam" een zusterschip van de „Noordam" ge reed komen, dat bij Wilton Feijenoord Schie dam op het oogenblik in aanbouw is. Haarlemsche Reddingsbrigade. Wedstrijd om den Dr. W. E. Mcrens-bekcr. Zondag 11 September a.s. zal in de gemeen telijke zweminrichting aan de Houtvaart de j aarlijksche wedstrijd om den Dr. W. E. Merens-beker gehouden worden. Het medisch gedeelte, verbonden aan dezen wedstrijd zal indien eenigszins mogelijk in de week daaraan vooraf gaande worden afgenomen. De wed strijdbepalingen zijn: 100 Meter schoolslagzwemmen waarvan de laatste 25 M. met pop, gekleed uit te voeren; Met hurkval te watergaan, 10 Meter zwemmen een pop van den bodem opduiken, gekleed uit te voeren; Medische proef, ongeveer gelijk aan examen voor diploma A van den Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen; De kleeding moet voldoen aan de Bondseischen. Bij de be oordeeling wordt uitsluitend gelet op de goede technische afwerking; Bij gelijk aantal pun ten moetg een nieuwe, door de Jury op te geven proef worden afgelegd; Heeft men bij de medische proef onvoldoende gehaald, dan is men van verdere deelneming uitgesloten. Iedere candidaat wordt door ten minste twee jury-leden beoordeeld. De beker is uitsluitend bestemd voor leden van de Haarlemsche Reddingsbrigade voor Drenkelingen; hij komt in het bezit van hem of haar, die hem zes maal achtereen of tien maal in totaal gewonnen heeft. Zoolang hij geen definitief eigendom is geworden, blijft hij onder berusting van het bestuur der H. R. B. en wordt hij, indien mogelijk op zich- baren plaats tentoongesteld. Jaarlijks wordt door den H. R. B. een medaille uitgeloofd, speciaal voor dit nummer geslagen; op den beker worden de naam van de(n) winnaar (es) en de datum gegraveerd. Het bestuur der H.R.B. verwacht dat vele leden aan dezen wedstrijd zullen deelnemen. Evenals voorgaande jaren is door mevr. N. J. Meijerink—Rijk een medaille beschikbaar ge steld, uit te reiken aan de dame die in dezen wedstrijd het hoogst aantal punten behaalt. Inschrijvingen worden tot 2 September in gewacht bij het secretariaat, Kleine Hout straat 111 rood. Een Oranje-Ronde in Haarlem- Noord. Hoofdnummer van de komende feestelijk heden. In het belang van het welslagen der a.s. Jubileum-feesten heeft de Vereeniging Koninginnedag Comité Haarlem-Noord weder 't plan opgevat om als hoofdnummer voor de feestelijkheden in het Noordelijk stadsdeel met zijn pl.m. 70.000 bewoners wederom een groote wielerwedstrijd te doen verrijden bij het Noordelijk Sportpark aan de Delftlaan .Onder den naam „Oranje Ronde" heeft deze reeds een goede bekendheid ver kregen, waartoe het succes van vorige jaren zeker heeft bijgedragen. Voor de winnaars bij deze ronde zal het comité flinke prijzen beschikbaar stellen ter aanmoediging en belooning in de verschil lende klassementen. Meer dan 150 mede dingers hebben zich doen inschrijven. Het comité van aanbeveling bestaat uit de heeren mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, oud-burgemeester van Schoten; E. van der Wall, wethouder van financiën; A. J. Loerak ker, lid der 2e Kamer; M. de Braai, lid van den gemeenteraad dr. E. Peereboom, arts F. Filippo, Rijksstraatweg 23. Het comité van uitvoering bestaat uit de heeren: S. Glastra, voorzitter;*H. Schindeler, penningmeester, Telef. 140655; H. L. Veerman, Gen. Cronjéstraat 38, Telef. 14509 N. Mole naar, v. Nesstraat 26B. Wiegel, Spionkop straat 46. HET SPREEKUUR VAN WETHOUDER BOES. De wethouder voor het onderwijs, de heer A. G. Boes, is deze week door familieomstan digheden verhinderd, zijn gewone spreekuur te houden. Voor beroep bedankt. Ds. D. Henstra, predikant bij de Chr. Ger. Kerk in Haarlem-Noord, heeft bedankt voor het dezer dagen door de gemeente van Zwaagwesteinde op hem uitgebracht beroep. Het regeeringsjubileum. Ook de Gierstraat wordt versierd. Ter gelegenheid van het regeeringsjubileum van de Koningin zal ook de Gierstraat worden versierd met guirlandes met oranje en natuur lijk vlaggen en wimpels. DE IS ARTÏ5REDDIN G SLOTERIJ UITVERKOCHT. Het Artis-reddingcomité deelt mede, dat alle zestigduizend loten zijn verkocht en dat rekening houdende met de vacanties en de ju bileumfeesten de trekking is bepaald op Dinsdag 13 September,, des avonds om acht uur in de koningszaal van Artis. AGENDA Heden: DINSDAG 16 AUGUSTUS Groote Kerk: Orgelbespeling 8.159.15 uur. Rembrandt Theater: Harold Lloyd in „Pro fessor, pas op!", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: ..Broadway Melody 1938", 2.30. 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Het meisje met vier vaders", 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Familie Cinema: „De drie malle in vallers" en „Gevaarlijke documenten". 2 en 8.15 uur. Spaarne Theater: „De pioniers van het Westen" en „Kinderen zijn wreed". 8 uur. Gebouw H. K. B.: De film „Acht dagen we reldgeschiedenis". 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac Uurfilmtheater: Doorloopende voor stellingen van 2.30 tot 11 30 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a, Geopend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 35 en 79 uur. Teyler Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur. behalve 's Maan dags. Toegang vrij. WOENSDAG 17 AUGUSTUS Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 3—5 en 7—9 uur.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 2