Dickieslaateen raad in den wind Centrum der operaties in China verplaatst. Zes dooden en twee gewonden bij Haifa. DTNSDX0 Ifi AUGUSTUS 1938 HAAütEM'S DAGBLAD Chineezen melden successen by Kioekiang. japansch front versperringen in oe jangtse opmarsch der japanners In Sjantoeng wordt weer gevochten. HANKAU, 15 Aug. Nu de Japansche op marsch langs den spoorweg Kioekiang-Nats- jang tot staan gebracht is, aldus meldt het Chineesche persbureau, is het centrum der krijgsbedrijven verplaatst naar Joeitsjang, ten Westen van Kioekiang. Japansche versterkin gen worden in allerijl naar het Westen gezon den, terwijl ook de Ohineezen zich daar con- centreeren. Men verwacht, dat het binnen kort tot een botsing zal komen. Sjaho en Nantsjangpoe ten zuiden van Kioekiang zijn door de Chineezen veroverd. De Japanners trekken hier in de richting van Kioekiang te rug waar zij inderhaast versterkingen aan leggen. Men gelooft, dat zij bij de laatste ge vechten zware verliezen geleden hebben: gis teren zijn minstens 4000 gewonden in ver scheidene transporten stroomafwaarts ge bracht. Aan den noordelijken oever van den Jangtse ontwikkeld de toestand zich snel in het voor deel der Chineezen. De steden Taihoe en Soe- soeng ten oosten van Hwangmei zijn reeds heroverd. Een Japansch detachement, dat bij Hwangmei is achter gebleven, is volkomen om singeld: Men gelooft, dat het lot van deze af- deeling bezegeld Is. Hoewel de Japanners nog niet de hoop hebben opgegeven langs den noordelijken oever op te kunnen rukken, ver wachten zij van pogingen in die richting niet al te veel in verband met de overstroomingen. Aan het front in Tsjekjang rukken de Chi neesche troepen die Foejang heroverd hebben, snel op: zij staan reeds 15 Kilometer ten zuid westen van Hangtsjau. Joehang wordt door de Ohineezen belegerd. In de nabijheid van Hangtsjau wordt hevig gevochten. Een alge- meene aanval op de stad wordt tegemoetge- zien. Ook in Sjantoeng zijn de Chineesche troepen uiterst bedrijvig. Twee detachemen ten bel>ben bij verrassing een aanval op de hoofdstad Tsirian gedaan. Zij drongen op den avond van 12 Augustus de poorten binnen en leverden in de straten een verwoed gevecht. Zij trokken zich terug, toen de Japanners versterkingen kregen. De Chineezen zouden slechts 60 man aan dooden en gewonden ver loren hebben tegen de Japanners 200. (A.NP.) De bezetting van Nanking. Op verzoek van de internationale hulpcom missie te Sjanghai heeft dr. Smut, hoogleeraar aan de universiteit te Nanking, mededeelin- gen gedaan over de bezetting van Nanking door de Japanners, aldus meldt het Chinee sche persbureau. Naar zijn schatting zijn on geveer 30.000 Chineesche burgers om het le ven gekomen, terwijl het materieele verlies 246 millioen dollar bedroeg. Ook vele vrouwen en kinderen zijn omgebracht. Buitengewone maatregelen te Sjanghai opgeheven. In de Fransche concessie zijn Maandag de bijzondere maatregelen getroffen ter gelegen heid van den eersten verjaardag van het uit- Verzet in San Luis Potosi nog niet gebroken. Mexicaanschc troepen nabij de verblijfplaats van Cedillo geconcentreerd. De president van Mexico. Cardenas, is vastbesloten generaal Cedillo gevan gen te nemen en een einde te maken aan het verzet in de streek van San Luis Potosi. aldus meldt Havas uit Mexico City. Hij heeft daartoe 5.000 man bijeengebracht. De operatiebasis wordt gevormd door den spoor we 2 San LuisTampico. Het Indiaan- sche dorpje Las Tablas, dich bij de geheime verblijfplaats van Cedillo, is herschapen in een legerplaats voor de ruiterij, het voetvolk en het geschut. Herders vertellen, dat in deze streek reeds hevig gevochten is. Een dezer herders zeide na een gevecht op een berghelling 40 kilometer ten Noordoosten van Las Tablas 45 lijken te hebben geteld. Vijfendertig van de dooden waren regeeringssoldaten. Op alle stations in de streek bevinden zich soldaten. HLINKA'S KRACHTEN NEMEN AF. De behandelende geneesheer van den lei der der Slowaaksche Autonomist en in Tsjecho Slowakije Hlinka heeft "n mededeeling gepubli oeerd over den gezondheidstoestand van den patient waarin gezegd wordt, dat deze sta- tionnair blijft. Geen enkele verbetering kan geconstateerd worden. Hlinka heeft een vrij rustlgen nacht doorgebracht, zijn krachten blijven echter afnemen. Van tijd tot tijd ver liest hij het bewustzijn, breken der vijandelijkheden, weer ingetrok ken. daar geen onmiddellijk gevaar meer aan wezig wordt geacht. De vrijwilligerscorpsen zijn gedemobiliseerd, doch enkele voorzorgen blijven gehandhaafd. De vliegramp in het Zwarte Woud. Goering betuigt de Tsjechische regeering zijn deelneming. Goering heeft in verband met het vliegtuig ongeluk bij Durbach den Tsjecho-Slowaak- schen minister van luchtvaart een telegram gezonden, waarin hij uit eigen naam en uit naam der Duitsche vliegers zijn leedwezen betuigt met het ongeluk. Palestijnsche Arabieren ter dood veroordeeld. Wegens vervoeren van een bom. Naar Reuter uit Jeruzalem meldt is een Arabier, die door het militaire hof ter dood was veroordeeld wegens het vervoeren van een bom op straat nabij de grens van Tel Aviv op 20 Juli j.l., Maandag terechtgesteld. Drie Joden werden gewond, toen een mijn tot ontploffing kwam onder den vrachtwagen, waarin zij, nabij-Herdera. vervoerd werden. Drie Britsche schepen te Valencia getroffen. Engelsche marconist om het leven gekomen. Uit Valencia, 15 Augustus: Een radio telegrafist, Amery genaamd, lid van de bemanning van het Engelsche schip „Hillfern", is op de kade gedood, toen Valencia heden gebombardeerd werd. Voorts is een waarnemer der niet- inmengingscontrole gewond aan boord van het Britsche stoomschip „Freda- vore". Geen van beide genoemde sche pen bekwam echter schade. Tijdens den luchtaanval is voorts het Engelsche stoomschip „Noemi Julia" order de waterlijn getroffen. Het schip verkeert in zinkenden toestand. Nie mand aan boord werd echter getroffen. De naam van den waarnemer op het Brit sche schip „Hillfern", die tijdens het bombar dement van heden werd gewond is Christian Schmidt van Duitsche nationaliteit. Ofschoon Schmidt gewond was, was hij de eerste, die den gewonden Engelschen radio telegrafist Amery van het stoomschip .Hill fern" ter hulp snelde, die daar zijn beide bee- nen door een bom verbrijzeld waren, door bloedverlies zijn bewustzijn had verloren. Ook de gezagvoerder van het Britsche ss. „Fredavore" is, naar door het Spaansche pers agentschap wordt medegedeeld,' gewond. Duitsche economische experts bijeen. Belangrijke besprekingen op Karinhall. BERLIJN. 16 Augustus. Op Karinhall, de verblijfplaats van Goering zullen maatregelen om de schaarschte aan werkkrachten en grondstoffen in Duitschland tegen te gaan worden besproken. Deze maatregelen zullen vérgaande veranderingen in het vierjarenplan met zich meebrengen. Alle economische experts der Nazipartij en industrieele leiders zullen aanwezig zijn. Ter conferentie zal een nieuwe methode der grondstoffendistributie bespro ken worden, die zeer zeker nog strenger gecen traliseerd en gecontroleerd zal worden dan dit tot nu toe het geval is geweest. Ook de voor ziening met werkkrachten voor het binnen halen van de oogst zal een belangrijk punt der besprekingen vormen. Men neemt aan, dat ook de bouwactiviteit op grond van de tegenwoor dige situatie ietwat zal moeten worden ver traagd. Hieronder vallen te bouwen fabrieken en werken in Duitschland en Oostenrijk. (United Press) Ontslag uit concentratiekamp. Max en Ernst von Hohenberg binnenkort in vrijheid. WEENEN. 15 Augustus, Uit welingelichte bron wordt vernomen, dat twee koninklijke gevangenen zich bij een groot aantal personen bevinden dat binnenkort uit het concentratie kamp te Dachau zal worden vrijgelaten, n.l. Hertog Max en Prins Ernst von Hohenberg, morganatische zoon van aartshertog Franz Ferdinand. (United Press) Mijnwerkers geïsoleerd. Ernstig ongelnk in een mijn in Saksen. CHEMNITZ, 15 Aug. In een mijn te Ehrenfriedensdorf is een ernstig ongeluk gebeurd. Op 150 meter diepte is het water een schacht binnenge drongen, toen men met dynamiet aan het werk was. Vijf en twintig arbeiders werden opgesloten. Tien mijnwerkers konden zichzelf redden, vier werden ongedeerd naar boven gebracht. De anderen geven klopteekens, zoodat men ze levend hoopt te kunnen bevrij den. De reddingspogingen worden met koortsachtige haast voortgezet. (D.N.B.) Uitwisseling van Spaansche krijgsgevangenen. Beide partijen gaan accoord met instelling van een commissie. Officieel wordt te Londen medegedeeld, dat de beide Spaansche partijen toegestemd heb ben in de aanstelling van een commissie van drie leden, die aangewezen zullen worden door de Engelsche regeering ten behoeve van de uitwisseling van krijgsgevangenen en an dere desbetreffende problemen. De commis sie zal onder leiding staan van veldmaar schalk Sir Philip Chetwode en gedomicilieerd zijn te Toulouse, waar, naar men verwacht, ook de beide Spaansche partijen zullen zijn vertegenwoordigd. De werkzaamheden der commissie zullen van zuiver humanitairen aard zijn. Alle ategcorieën gevangenen zullen in het werk der commissie betrokken wor den, met inbegrip van leden der strijdende troepen, politieke leiders, en uitgewekenen. Naar Reuter verneemt omvatten de voorwaar den ook de buitenlandsche gevangenen, of schoon die niet in het bijzonder genoemd zijn. Berlijn verwacht thans nog onderhoud Runciman—Hitier. Resultaat in Tsjecho-Slowakije dient te worden afgewacht. Te Berlijn verwacht men volgens Havas voor het oogenblik geen onderhoud tusschen Run ciman en Hitier. Officieele kringen verklaren, dat zij geenerlei kennis dragen van een voornemen van dien aard. De gedachte aan een dergelijk onder houd komt dezen kringen bovendien voorbarig voor. Men moet. zoo zegt men hier, de resul taten afwachten van de zending van Runci man bij de Tsjecho Slowaaksche leidende in stanties. Autobus in hinderlaag gevallen. Britsche militairen dooden zeven terroristen. JERUZALEM, 15 Augustus. Laat in den middag is een autobus op den berg Karmel bij Haifa in een hinder laag gevallen. Van de inzittenden werden zes Joden gedood en twee Jo dinnen gewond. Britsche militairen waren spoedig ter plaatse. Zij hebben zeven bandieten neergelegd. (Reuter) Overstroomingsramp in Britsch- Indië. Honderden dorpen door het water weggespoeld. BOMBAY 15 Aug. (D.N.B.) - In het Gonda district is aanzienlijke schade veroorzaakt door hoog water; eenige honderden dorpen zijn weggespoeld honderdduizenden zijn dak loos geraakt. Honderden menschen zijn om het leven gekomen terwijl in een vluchte lingenkamp cholera is uitgebroken. Een geregelde dienst over den Oceaan? „De tijd is er rijp voor", meent generaal Milch. BERJLIJN, 15 Augustus (Tavas) In een in terview met de „Essener National Zeitung" heeft generaal Milch verklaard, dat de tijden rijp zijn voor het instellen van een geregelden luchtdienst over den Oceaan, gedurende het geheele jaar. De proef met den „Condor" heeft bewezen, dat het mogelijk is landvlieg- tuigen te gebruiken voor den overtocht, doch op het oogenblik genieten vliegbooten nog de voorkeur. Een luchtdienst over het noordelijk deel Gax van den noordelijken Oceaan kan alleen worden onderhouden wanneer alle landen die belang hierbij hebben samenwerken, zoo wel op technisch gebied als commercieel en administratief. Generaal Milch hoopt vriend schappelijk samen te werken met alle maat schappijen op luchtvaart gebied van de andere landen, voor het uitvoeren van zijn plan- Incideiit tijdens een plechtigheid te New-York. Krankzinnige schiet op de politie. NEY-YORK, 15 Augustus (Havas). Terwijl in het Central Park een plechtigheid, ter na gedachtenis van overleden politiemannen werd gevierd, welke werd bijgewoond door enkele duizende personen, drong zich plotseling een man, gewapend met twee karabijnen door de menigtp en begon op de eeretribune te schie ten. Vijf personen werden gewond, waarvan twee politiemannen. Het vuur werd onmid dellijk beantwoord en door twintig kogels ge troffen zeeg de man ineen. Hij bleek een zekere Filippo te zijn, die leed aan vervolgingswaanzin. Fransch schip op een mijn geloopen en gezonken. Bemanning kon in veiligheid worden gebracht. Het Fransche stoomschip Artois, metende 400 ton, is Maandag ten Zuiden van Gibraltar op een mijn geloopen en gezonken. De beman ning werd door twee reddingsbooten in veilig heid gebracht. De kapitein en dertien opvarenden zijn latei- door het Duitsche stoomschip „Theresia L. M. Russ" te Gibraltar aan wal gebracht. Amerikaansche Staatssecretaris naar Nederland. Summer Welles vertrekt vandaag met de „Nieuw Amsterdam". De Amerikaansche staatssecretaris Slimmer Welles gaat voor de tweede maal in dit jaar een reis naar Europa maken. Hij zal zich van daag inschepen aan boord van de „Nieuw Amsterdam". Na eenige dagen in Nederland te hebben doorgebracht, zal hij zich naar Zwitserland begeven. Volgens een officieele mededeeling wil Summer Welles in Europa rust nemen. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLINC Dickie en Snorretje waren al een heel eind op weg naar het meer, toen ze eensklaps bleven stilstaan. Tjonge, mompelde Dickie, nou zou ik toch zeggen, dat we vrijwel verkeerd waren. Ik kan me niet herinneren, dat we hier met Thijs zijn geweest.jij wel. Snorretje? Nee. daarom bleef ik ook al staan. Ik kan het me ook niet her inneren! Maar, wacht eens even, zie ik daar niet iemand zitten? Ja, kom mee, dan gaan we even vragen, hoe we verder moeten! Dickie en Snorretje liepen zoo snel ze konden in de richting waar ze iemand zagen zitten. Het was een kabouter, die half zat te slapen. Heela, meneer, wordt eens wakker. Hoe komen we naar het meer toe, dat hier in de buurt moet zijn? De kabouter werd met een schrik wakker. Wat is er? Melk weer, ik zeg welk meer? Dickie staarde den kabouter even verbaasd aan, doch begon toen te lachen. Het groote meer! zei hij. Dan moet je haardeen, ik zeg daarheen! wees de vreemde kabouter O. dank U wel vriendelijk, hoor! grinnikte Dickie. Roeie Geis, ik zeg goeie reis! bulderde de kabouter opeens. Dickie zwaaide met zijn hand tot afscheid. Dank U wel! Tot ziens! Tot ziens! En preel vet, ik zeg veel pret! lachte de kabouter, ging zittenen sliep weer Kroaten en Serviërs publiceeren een gemeenschappelijk manifest. Vóór de eenheid van den Joego-Slavischen staat, doch tegen de regeerïng. De leider de Kroatische oppositie Matsjek heeft zich voor het eerst sedert drie jaar weer naar de hoofdstad van Joego Slavië begeven. Dat bezoek, aldus Havas, heeft in de eerste plaats symbolische beteekenis. aangezien daar door de Kroaten de eenheid van den Joego Slavischen staat erkennen, zij het dan ook onder voorwaarde, dat de historische indivi dualiteit van de Kroaten wordt gewaarborgd. Bovendien is bevestigd, dat de Kroaten met de oppositie en niet met de regeering willen samenwerken. De Kroaten en Serviërs hebben, na Matsjek's besprekingen te Belgrado een gemeenschap pelijke verklaring gepubliceerd, waarin zij zeggen, dat het koninkrijk der Serviërs, Kroa ten en Slovenen werd gesticht op de grond slagen: vrijheid, democratie, sociale rechtvaar digheid en zelfbeschikkingsrecht. Er wordt dan gezegd, dat het ministerie Stojadinowitsj in de drie jaren van zijn be staan niet zijn beloften is nagekomen. Tot alle Serviërs en Kroaten wordt de oproep gericht samen te werken voor den strijd tegen het anti-nationale en opgedwongen regime. Door dien strijd zullen wij onzen tegenstanders bewijzen, aldus de verklaring, dat de Serviërs en Kroaten de uitgevaardigde grondwet van 3 September 1931 willen afschaffen en daarna een algemeen nationaal accoord opstellen in een door vrije verkiezingen samengestelde wetgevende vergadering, Het document is geteekend door de vijf par tijen der Servische en Kroatische oppositie. Autobus met brandweerlieden tegen telegraafpaal gereden. Ongeluk nabij Warschau eischte een doode en 19 gewonden. WARSCHAU, 15 Augustus (D.N.B.) Na bij Warschau is een autobus met brandweer lieden tegen een telegraafpaal gertden, waar door een der inzittenden werd gedood en ne gentien gewond.Het ongeluk werd veroorzaakt doordat de chauffeur zich te buiten was ge gaan aan sterken drank. RADS® PRtffiRANMA WOENSDAG 17 AUGUSTUS 1938. HILVERSUM I. 1875 en 415.5 M. HILVERSUM I 1875 M. VARA-Uitzending. 10.00—10.20 v.m. en 7.30—8.00 VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek. (Om 8.16 Ber.) 9.30 Keukenpraatje. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor Arbeiders in de Continubedrijven. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 Berichten. 12.17 VARA-orkest. 1.15—1.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Orgelspel en gramfoonmuziek. 3.00 Gra mofoonmuziek. 3.30 Voor de kinderen. 4.30 Gramofoonmuziek. 5.00 Esmeralda-septet en gramofoonmuziek. 6.0Ó Orgelspel. 6.30 Gramo foonmuziek. (Om c.a. 7.00 felicitaties). 7.30 8.00 Religieuze causerie. 8.05 Herhaling S.O.S. berichten. 8.07 Berichten ANP, VARA-Varia. 8.20 VARA-orkest. 9.00 Radio-tooneel. 9.30 Vervolg concert en solist. 10.00 Berichten ANP. 10.05 De Ramblers (opn.) 10.30 „Fanta sia". 11.00 Gramofoonmuziek (tot 12.00). HILVERSUM II, 301.5 en 4.15 M. NCRV-uitzending. 6.407.00 Onderwijs fonds voor de Scheepvaart. 8.00 Schriftlezing, meditatie, weerbericht. 8.15 Gramofoonplaten (Om 9.30 Gelukwen- schen). 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoon muziek. 11.15 Ensemble van der Horst. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Ensemble van der Horst. (In de pauze: Gra mofoonmuziek). 1.30 Gramofoonmuziek. 2.00 Zang en piano. In de pauze: Gramofoonpla ten. 3.00 Christelijke lectuur. 3.30 Het Hen driks-Trio en gramofoonmuziek. 4.45 Felicita ties. 5.00 Voor de jongens en meisjes. 5.45 Gramofoonmuziek. 6.30 Taalles en Causerie over het Binnenaanvaringsreglement. 7.00 Berichten. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.45 Re portage. 8.00 Berichten ANP. Herhaling SOS- bericntcn. 8.15 Vocaal concert. 9.00 Declama tie. 9.15 De Gooilanders. 9.45 Vervolg Decla matie. 10.00 Berichten ANP. 10.05—12.00 Schriftlezing. DROITWICH 1500 M. 11,25 Gramofoonmuziek. 11.50 Orgelspel. 12,25 Uit Stockholm: Gunnar Hahn's kwartet. 12,50 Het Barrington Vocaalkwartet. 1.20 Het BBC- Wels-orkest, en solist. 2.20 Gramofoonmu ziek. 2.50 Het Schotsche C.W.S.-orkest, en so list. 3.50 Iersche Dansmuziek. 5.205.10 Ves per. 5.20 Jazzmuziek, (gr. pl.), 5.40 Billy Mer- rin's Band. 6.20 Berichten. 6.45 Dave Frost enzijn Band. 7.20 Juridische causerie. 7.40 Het Grimethorpe Colliery orkest. 8.20 Het BBC-symphonie-orkest en solist. 10.00 Berich ten. 10.25 Reportage. 10.45 Gramofoonmu ziek. 11.20 Alex Freer en zijn Band. 11.50—12.20 Jazzmuziek (gr. pl.) RADIO PARIS 1648 M. 3.10, 9.00, 10.10 en 12,35 Gramofoonmuziek. I.50 Zang. 2.05 2,25 en 3.05 Gramofoonmu ziek. 4.20 Zang. 4.35 Gramofoonmuziek. 5.20 Cantrelle-orkest. 6.20 Vioolvoordracht. 6.50 Gramofoonmuziek. 7.20 Cellevoordracht. 7.35 Gramofoonmuziek. 8.50 Variété-programma. 10.50 Gramofoonmuziek. 11.20 Uitzending in het Esperanto. KEULEN 456 M. 6.50 Omroep-Amusementsorkest. 8.50 Mili tair orkest. 12.20 Fabrieksorkest. 1.35 Walter Raetzke's orkest, balalaika-orkest en solisten. 2.30 Gramofoonmuziek. 4.20 Kurorkest Bad Memberg. 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 Omroep orkest, -kleinorkest, -koor en solisten. 10.50 Militair orkest en koren. 11.20 Weenssch Om roep- Amusements-orkest, schrammelkwartet en solisten. 12.203.20 Nachtconcert (gr. pl.) BRUSSEL 322 M. 12,20 Gramofoonmuziek. 12,50 Omroepklein- orkest. 1,50—2.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Dansmuziek. 6.20 Pianovoordracht. 6.50 Gra mofoonmuziek. 7.20 Gitaarvoordracht. 8.20 Omroepkleinorkest.. 10.30—11.20 Gramofoon muziek. BRUSSEL 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Omroepsalon orkest. 1.30 Vervolg concert. 1.502.20 Gra mofoonmuziek. 5.20 Fud Candrix en zijn Band 6.35 Gramofoonmuziek. 7.35 dito. 8.20 Het Omroepsalonorkest 8.50 Radiotooneel. 9.05 Vervolg concert. 9.20 Symphonieconcert uit Oostende. 11.00—11.20 Gramofoonmuziek, DEUTSCIILANDSENDER 1571 M. 8.35 Schupo-Blaasorkest. 9.20 Het Ween- sche Omroep-Amusements orkest en solis ten. 10.20 Berichten. 10.40 Causerie. 10.55 Viola d'amore en cembalo. 11.05 Berichten. II.20 Zie Keulen. 12.202.20 Nachtconcerl; (gr. opn.) Van 1.15—1.26 Tijdsein-

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 6